)E STEM De ongelukkige jaren van Charlotte Sophie k Broek Onderzoek moet einde maken aan twijfel late werk De Kooning x plaatsen Z x betalen Üovie World heeft nog te veel zwakke punten euwe gezichten NOS-Journaal D1 BETSY EN GIJS IN Independence Day breekt records Kasteel Doorwerth bij Arnhem werd in de oorlog geheel verwoest buitenland, de hoogte, overzichtelijk sm maar op. lief voor niets Nederland elkaar ZUIDWESTEN. jorJohan van Grinsven i wetten van de showwereld Jen dat een slechte generale «fitte nog geen ramp hoeft te 'i Het nieuwste themapark van sitpa, Warner Bros. Movie ili, moet zich daar wel aan slilampen, want veel van wat tij de grand opening fout kon ging ook mis in het film- lil werd de 9000 genodigden, lid wie sterren als Michael Sophia Loren en laudia Schiffer, in 'Hol- in Germany' pip it duidelijk. Zelfs hun aiMurvolle aanwezig- iden die van de onver- ijdelijke bodyguards inden niet verhullen dat nog veel gebreken kle- tn aan het met veel bom- ariegepresenteerde park. rtivam tijdens het pre- ièreweekeinde zelfs een •jarige stuntparachutist iet leven. Die raakte ennd bij de landing net uiten het park en over- in een zieken- bouwing heet van harte welkom, jingvan/ 100,- i CD kado! varotti, Tina Turner, of Jose Carreras. Kreymborg Roosendaal) TSLUTTEND VOOB ORTICULIEREN akelijke ksadvertenties t-S.312.313 6-5.312.340 •ld. Rubrieksadverten- vw tekst 3 x binnen Sb ongewijzigd laat sen hoeft u slechts ertenties te betalen, in deze serie een iag voorkomt, wordt ieder geval berekend. rys incl. BTW voor plaatsing op zaterdag efgroep Tariefgroep Tariefgroep 13.40 20.09 26.79 10.05 13.40 16.74 23.44 33.49 onder nummer 14.70 Stuur mij een reke- i, 4&(5$ VB Breda, jstzegel nodig). Levende Flippo 's in Duits Hollywood delijk dat er nog veel werk verzet moet worden; attracties moeten nog worden afbouwd, er moet nog veel geschilderd worden, overal ligt nog losse bedrading om lampen aan te sluiten en er moet op veel plaatsen nog groen worden geplant. Wie tijdens de opening medewer kers aansprak bij gesloten attrac ties, kreeg veelzeggende antwoor den als. „Morgen wel open? Geen idee- Hier kun je iedere dag iets 89 miljoen mark Jet Amerikaanse Warner Miers, eens een be nende filmstudio en te- een veelom- mediaconcern, 'eeft met andere inves- Mers 389 miljoen DM lesteken in Movie World, lit park moet de magie de filmwereld combineren eigentijds vermaak als acht- eiwildwaterbaan en shows. Ver te'zoals de meesten dat kennen dtDisneyland Parijs, De Efteling tfPhantasialand. Ws Disney put uit de rijke his- 'he van het eigen bedrijf en Mic- ïy Mouse, Sneeuwwitje en ande- estripfiguren heeft, zo kan War 's Bros. terugvallen op de eigen «catalogus en zijn Bugs Bun- Speedy Gonzales, Daffy Duck astripconsorten de blikvangers. J® booney-Tunesüguxen lopen Jtowild' in het park rond, als- hippo's tot leven gekomen is ook een echte film- gevestigd. Daar moeten en tv-series opgenomen worden, waar het publiek Weer een kijkje achter de jmen kan nemen. Het mes JP ook aan twee kanten in de 'tig winkels van het park. Daar -net als in Disneyland - een orme verzameling aan 'eigen' "Pwaar voorhanden, van Bat en Robin-pakken tot gum- met Bugs Bunny erop. De /en in horeca en winkels zijn pipelijk, niet van het prijzige >y-niveau. jJfe World is compact; in één k? z*en en te doen. De en hinnendecors zijn uit Tenminste daar waar de 'dies en decors af zijn. En schort het aan. Diverse at- les ziin nog niet in gebruik winter krijgt de 'letóteloo *unctioneren verre van in het park is het overdui- 2eMinpp teren, ze volgt Uijs Wanders op Hans Smit komt ^°UlnlaS1 j00r zi^n rekeninê n^emt Ks Presentator -Journaal. van het Radio 1 Journaal. Hij volgt Frank du Mosch dens de grand opening een Police Academy Stunt Show werd ge staakt omdat het begon te mieze ren. Een park dat van april tot eind oktober open is, k,rijgt in Duitsland echter heel wat regen dagen te verwerken. Dan kan zo'n belangrijk deel van het vermaak- aanbod niet simpelweg uitvallen. Movie World is nog ver verwij derd van het perfectionisme dat diverse parken in Europa en Amerika wel kenmerkt (en daarmee maatgevend is voor de consument). Het nieuwe themapark zal het in de huidige opzet dus niet cadeau krijgen. Het aantal attracties en shows (als alles af is tenminste) is ook beperkt: 27, waar onder een kwart voor de allerkleinsten. Daarbij zullen echte pretparklief hebbers ervaren dat het aanbod nergens vernieu wend is. Movie World ligt bij Bot- trop-Kirchhellen in Duits land, op 68 kilometer van Venio en 100 van Arnhem. Entree: 35 DM; kinderen van 4 tot 11 jaar betalen 28 DM. Het park is tot 1 september dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur open en daarna tot 3 november op werkdagen van 10.00 tot 18.00 uur en in het week einde van 10,00 tot 19.00 uur. In Nederland bieden de reisorganisaties De Jong Intra Vakanties en Oaa diverse arrangemen ten aan. Een van de trekpleisters van Movie World is een Police Aca demy Stunt Showbehalve als het regent. anders verwachten." Niet voor niets hebben twee Nederlandse reisorganisaties een kennisma- kingsreis voor Zo'n 3000 reisbu reaumedewerkers naar Movie World uitgesteld tot het park ver der af is. Movie World heeft (nog) te veel zwakke punten. Bijvoorbeeld dat de toegangswegen in dit deel van het Ruhrgebied zeker niet zijn be rekend op forse verkeersstromen. En dat Duits de voertaal is in het park. Alle instructies en uitleg bij attracties worden in die taal ge geven. Ook is het voor niet-Duit- se bezoekers zonde dat de stem men van beroemde filmsterren als Sylvester Stallone en Mel Gibson, die bij attracties introducties ver zorgen, nagesynchroniseerd zijn. Stallone hoort niet met een vreemde stem 'Hallo Leute' te zeggen. Evenmin past het dat in een westerndecor een muziek groep ook Duitstalige coun- try&western zingt. Kinderziekten Verder zijn er nog allerlei kinder ziekten die dringend verholpen moeten worden: onwennigheid van medewerkers, de trage door stroom bij attracties en het slome tempo van sommige attracties. Zo duren de inleidende fasen van de Batman Ride te lang voor het echte spektakel begint. Als bij een echte film is ook hier enig knipwerk nodig. Onbegrijpelijk was het dat tij- fawSUm 'an^ ^et NOS-Journaal krijgt er per 1 september drie presentatoren bij. Het zijn Sacha de Boer, Debbie Petter en w Boer was presentatrice van het pas opgeheven Veronica PaMnrtk ?,n werkte bij de nie iC^riePettertmSPreSenteren- ■uwslijn en werkte bij de nieuwsredactie van RTL. Zij gaat vooral etins presenteren. bijhëTijgo^' Wouw va1 cat>aretier Youp van 't Hek, werkte eerder km 7 programma Spoorloos, het Amsterdamse AT5 en presen- ^Sjourna^i^y van Wereldomroep. Zij gaat de ochtend- en mid- presenteren. Ze volgt Gijs Wanders op die de avonduit- van het Jeugdjournaal. Du Mosch verhuist naar het Kastelen werden be woond door ridders en jonkvrouwen. Ridders waren er om te vechten en jonkvrouwen dienden vooral om gered te wor den uit hoge torenka mers. Soms ging het an ders. In deze serie komen vier kastelen aan bod waarin juist vrouwen de historie schreven. Afle vering 2; Doorwerth en het losbandige leven van Charlotte Sophie. Door Hans Avontuur Als de Van Aldenburgs op kas teel Doorwerth een feestje ga ven, waren de genodigden mooi en machtig. Graaf Anton II stond nu eenmaal bekend als een genereus gastheer en daar schoof de beau monde van Noord-Europa graag bij aan. Tot bleek dat zijn uitbundige le ven het familiespaarpotje had leeggesnoept. De oplossing was Charlotte Sophie, zijn in 1715 geboren en inmiddels zeer ge wilde dochter. Het achttien jaar oude meisje zou, zoals destijds gebruikelijk in de hogere kringen, worden uitgehuwelijkt aan een rijke man. De gelukkige: graaf Wil lem Bentinck, die als dynami sche jongeman razendsnel naam maakte in het stijve 's-Graven- hage. Het huwelijk werd een ca tastrofe. Charlotte Sophie hield niet van Willem en is ook nooit van hem gaan houden. Boven dien zat de gevierde graaf bijna even krap bij kas als de Van Al denburgs. Dat was dubbel pech. Ooorlogschade Niets in Doorwerth herinnert nog aan wat voor buitenstaan ders een sprookjeshuwelijk was. Het kasteel werd in de Tweede Wereldoorlog bijna met de grond gelijk gemaakt toen het in de Slag om Arnhem onder vuur kwam te liggen. Foto's in het kasteelmuseum laten zien dat van de Noord- en de Oost- Zome0Sids DINSDAG 9 JULI 1996 Op de foto met sterren van het witte doek en de televisie is een van de attracties in Movie World in het Duitse Bottrop. Rotterdam (anp) - Recent onder zoek moet een einde maken aan de discussie over het late werk van Willem de Kooning. De schilderijen die de Amerikaanse kunstenaar in de jaren tachtig maakte, zijn volgens critici on der de maat. Sommigen betwijfelen ook of De Kooning wel echt de maker is. Kenmerken van de schilderijen zijn de zwierige lijnen, veel pri maire, heldere kleuren en grote stukken wit. Het onderzoek werd verricht naar aanleiding van een ten toonstelling met het werk uit de periode 1981-1987, die is samen gesteld door het San Francisco echter niets met de vroegere kasteelbewoners van doen. Via muurtrappen, portalen en een regenwoud aan deuren gaat het verder door het kasteel. Langs bovenkamers, een expo sitie-zaal met schilderijen, de kasteelkeuken en een kerker met spijkerplafond dat op de gevangene kon worden neerge laten. Plonsplee Een luxe van Doorwerth was de plonsplee. Deze bevinden zich in diverse vertrekken. Het zijn ommuurde wc-tjes waarop be woners zoals Charlotte Sophie hun edele billen vleiden om de verteerde maaltijd vanaf drie hoog in de kasteelgracht te la ten plonzen. Ach, Charlotte Sophie. Haar turbulente liefdesleven tijdens en na haar huwelijk was ge spreksstof tot in de hoogste kringen. Maar wat er ook van de dame gezegd werd, ze was een graag geziene gast bij onder an deren Voltaire, keizerin Maria Theresia en Frederik II van Pruisen. En nog meer bij de in middels getrouwde Duitse graaf op wie ze haar leven lang hevig verliefd was geweest. De liefde was wederzijds en een publiek geheim. De spanning liep uit eindelijk zo hoog op dat zijn vrouw Lotgen bezweek en ver zuchtte: „Ga alsjeblieft met Charlotte Sophie naar bed." Op die toestemming had het bui tenechtelijk liefdeskoppeltje echter niet gewacht. Kasteel Doorwerth, afslag Ren- kum aan de A50 vlakbij Arn hem, bestaat uit het kasteelmu seum, een expositie van de Oos- terbeekse School en het Mu seum voor Natuurbeheer. Open tot begin november, op werk dagen van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 13.00 tot 17.00 uur. Het Museum voor Natuurbeheer is permanent ge opend. Entree: 7,50 gulden voor volwassenen en 3,50 gulden voor kinderen tot en met 16 jaar. Op het terrein bevinden zich nog een theeschenkerij en een restaurant. Adres: Fontein- allee 4, 6865 ND Doorwerth. Te lefoon: 026-3332532. De eerste aflevering van deze serie is gepubliceerain De Stem van 2 juli j.l. Meestal zit ik een beetje te puzzelen tussen het ontbijt en de kof fie. Ja, je moet die tijd toch overbruggen. Betsy is meestal iets aan het uitkloppen of schrobben en ik heb dan een gevoel van nutte loosheid. Soms denk ik wel eens: wat doe ik hier? Of: waar ben ik eigenlijk in feite? Dan pak ik een puzzelboekje. Want in puzzelen ben ik vrij goed. Niet in die cryptogrammen, want die kun je niet opzoeken in het Grote Puzzelwoordenboek. Die dingen kun je al leen oplossen als je gestoord bent, zeg ik altijd. Nou ik zat vanmorgen met zo'n boekje op m'n knieën, toen er een man langs kwam. Hij schuifelde zo stiekem dat het opviel. Bij el ke caravan bleef hij even stilstaan en dan gluurde hij uit zijn oog hoeken naar binnen. Het was een klein mannetje met een kalend kopje. Tegen de zestig, schat ik. Een pas gestreken, wit T-shirt over zijn buik en zijn korte broek heen. Magere beentjes en witte zweetvoeten in teenslippers. „Kijk eens, Gijs. Raar kereltje," fluisterde Betsy en ze wenkte Violina. Het mannetje sukkelde voorbij met een wazige blik en groette niet. „Moet je die broek zien," hinnikte Betsy. „Dat ding zal veel wind vangen! Die mag je wel met houten haringen vast zetten." Dat was lachen natuurlijk. Je maakt de leukste dingen mee op on ze camping. Violina is wat traag, maar ze kwam deze keer met een pittige uitsmijter. „Wat een geile broek. Op de groei gekocht na tuurlijk, hahaha.Dat vond ik nogal wat voor een grietje van nog geen 17, maar ik hield m'n mond. Betsy ging koffie zetten. Ik be gon weer te leven. WORDT VERVOLGD Museum of Modern Art. Vanaf 8 september is de expositie in Mu seum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam te zien. De Kooning werd in 1904 in Rot terdam geboren. Op zijn 18e ver trok hij naar New York, waar hij uitgroeide tot een van de belang rijkste Amerikaanse schilders van deze eeuw. Sinds 1990 schil dert hij niet meer. Hij leidt aan de ziekte van Alzheimer. In 1968 vond in het Stedelijk Museum in Amsterdam de eerste retrospectieve tentoonstelling met het werk van De Kooning in Nederland plaats. Twee jaar geleden hielden de National Gallery in Washington en de Londense Tate Gallery ook een retrospectieve tentoonstel ling. Naar aanleiding daarvan ver scheen een biografie over het le ven van de kunstenaar waarin vraagtekens werden geplaatst bij de vraag of hij zijn late schil derijen wel zelf had gemaakt. Het onderzoek en de tentoon stelling moeten aan die twijfel een definitief einde maken. Volgens de onderzoekers ont wikkelde De Kooning tussen 1981 en 1987 een zogenaamde Altersstil. Die stijl brak met het agressieve expressionisme van zijn vroegere kunstwerken. De dikke verflagen maakten plaats voor schrale, vaak ook grotendeels afgeschraapte verf. Dé kleurbanen en druipsporen en spetters verdwenen groten deels. In deze periode maakte De Kooning bijna driehonderd schilderijen. Boijmans houdt op 8 septemebr een discussiebijeen komst over het fenomeen Alters-- stil met Michaël Zeeman en de Amerikaanse schrijver Edward Said. De tentoonstelling bestaat uit ongeveer 35 schilderijen. Het werk is afkomstig uit Ameri kaanse collecties en van de kun stenaar zelf. Ook zijn er enkele oudere schilderijen te zien. De tentoonstelling duurt tot en met 1 december. Los Angeles (dpa) - De Ameri kaanse science-fiction film Inde pendence Day van de Duitse re gisseur Roland Emmerich heeft in de Verenigde Staten alle re cords gebroken. Sinds de première vorige week bracht de rolprent over de invasie van buitenaardse wezens meer dan honderd miljoen dollar op. Door dit overrompelende succes is Steven Spielbergs Jurassic Park uit 1993 naar de tweede plaats verwezen. Independence Day (Onafhanke lijkheidsdag) ging vorige week in première. Tot zaterdag was aan de kassa's van 2881 bioscopen al 94,6 miljoen dollar binnengeko men. De productie van de film kostte 71 miljoen dollar. vleugel enkel nog wat muren Overeind stonden. De Zuidvleu gel was door de Duitsers com pleet opgeblazen. Ook de ar chieven waren totaal vernie tigd. Er volgde een 37-jarige restau ratie die tot 26 mei 1986 zou du ren. Doorwerth werd herbouwd naar achttiende-eeuws model, met zoveel mogelijk oude stenen en gebruik makend van de tech nieken uit die tijd. Het meubi lair werd gekocht en geleend. Enkele stijlkamers geven nu een zo getrouw mogelijk beeld van het leven in de late middeleeu wen. Slechts een paar kande laars en een doorzeefd ijzeren torenvaandel werden na de oor log in de puinhopen terugge vonden. Bij graafwerkzaamhe den kwam ook nog glas- en aar dewerk tevoorschijn. Eigenwijs Een rondgang door het kasteel begint in de Ridderzaal waar jaarlijks tientallen stelletjes trouwen. Hopelijk gaan ze vro lijker tijden tegemoet dan Char lotte Sophie en Willem, die het slechts zeven jaar bij elkaar uit hielden. Het waren 'onverenig bare karakters', zoals Hella S. Haasse in haar - recent ver filmd - boek zo treffend om schrijft, want Charlotte Sophie was een eigenwijze tante en Willem wilde een vrouw die netjes opzat en lief luisterde. Enfin. Charlotte Sophie nam de wijk, verloor haar rechten op Doorwerth en reisde vervolgens langs haar hooggeplaatste vrienden in heel Europa om haar gelijk te halen. Dat zou ze pas krijgen na de dood van graaf Willem Bentinck, met wie ze een boel chagrijn en twee kinderen had gehad. Terug naar de ridderzaal, waar dierenhoofden verdrietig getui gen van Doorwerths rijke verle den als jachtslot. Ook hangen er portretten van mensen die ooit belangrijk waren. Ze hebben In Kasteel Doorwerth hielden de losbandige Charlotte Sophie en de gevierde graaf Willem Ben tinck het slechts zeven jaar met elkaar uit. foto ventura

de Stem | 1996 | | pagina 17