DE STEM Biologische landbouw stagneert Getijklok houdt getij Breskens secuur bij Mei en juni populairste vakantiemaanden voor Duitsers in Zeeland Drie branden in één weekeinde Voorproefje Gouden formule van Fokveedag Oostburg blijft gehandhaafd Laiidbo Duif C. wedvlu PEST ■I fe^4561 Zeeuwse boeren kijken kat uit de boom Gewonde man stelt politie voor raadsel In Lamswaarde, Axel en Zuiddorpe «j Man komt 0111 bij ongeval in Westkapelle Kerncentrale in Doel middelpunt fietstocht Jubileumconcert Kerkkoor Cadzand feS1""1'» Van onze verslaggever Middelburg - De maanden mei en juni zijn voor Duitse vakantievier- ders in Zeeland het meest populair. Achtendertig procent van alle ovemach- tigen vindt in deze maanden plaats. Juli en augustus komen niet verder dan 32 procent. De Provinciale WV Zeeland noemt dat gegeven in haar jaarverslag over 1995 'opmerkelijk'. „Dat heeft uiteraard gun stige effecten op de seizoensspreiding." Volgens directeur R. ter Heide zijn Duit sers verzot op lange Zeeuwse weekends in het voorseizoen. „In de zomer trekken de Nederlandse vakantiegangers dat weer recht. Dan hebben zij de overhand in Zeeland. De Duitsers trekken in de zo mer meer naar het zuiden. Het aantal Nederlanders dat in 1995 va kantie vierde in Zeeland lag zes procent hoger dan dan het jaar daarvoor. De toe name is vooral te danken aan het aantal vakanties op vaste standplaatsen. Desondanks was het toeristisch jaar 1995 voor Zeeland geen topper. De VW signaleert in haar jaarverslag dat Zee land nog steeds te veel afhankelijk is van het weer. Na een matig tot redelijk voor seizoen begon het hoogseizoen eigenlijk pas half juli. „Vanaf dat moment was de bezetting, vooral door het prachtige zo merweer, goed tot eind augustus," con stateert de VW. „Maar net als in 1994 was er veel vraag naar korte termijn boekingen. September en oktober kon den het matige voorseizoen ook niet he lemaal goed maken." Omdat het weer van grote invloed is op toeristisch Zee land, vindt de VW dat 'andere facetten' dan zon, zee en strand nog meer bekend moeten worden gemaakt. „Dat geeft de provincie een breder imago en mogelijk heden voor seizoensverlenging, waar door we minder kwetsbaar zijn." De camping blijft in Zeeland de belangrijk ste verblijfsaccommodatie qua omvang. Van onze verslaggever IJzendijke - Het aantal biologische landbouw-bedrijven in Zeeland is dit jaar niet toegenomen. Dat is op zestien blijven staan. Wel is het aandeel biologische grond in het totale land bouwareaal gegroeid tot 548 hectare. Volgens de biologische landbou wer J. Quist uit IJzendijke, die vo rig jaar een informatie- en promo tiecentrum biologische landbouw opende, kijken veel traditionele boeren 'de kat uit de boom'. „Zij durven niet om te schakelen om dat ze bang zijn dat de vraag naar biologische landbouw-producten zal stagneren." Quist gelooft niet dat dat snel zal gebeuren. „Je kunt natuurlijk niet inschatten wat er op de lange ter mijn gaat gebeuren. Maar voor alsnog zijn de prognoses op de middellange termijn goed te noe men." Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) heeft becijferd dat de ontwikkeling van de biologi sche landbouw in Nederland ach ter blijft bij die in andere Europe se landen. Nederland kent sinds 1991 een gemiddelde groei in het landbouwareaal van tien procent. Ter vergelijking: in een land als Denemarken bedraagt de jaarlijk se groei 35 procent. In Oostenrijk is het aantal biologische boeren de laatste vijf jaar vertienvoudigd. Meer dan de helft van de Neder landse biologische producten wordt naar het buitenland geëx porteerd. Vooral omdat de vraag naar producten in Nederland ach terblijft bij die in andere landen. Van onze verslaggever Axel - Het is de politie van Ter- neuzen een raadsel hoe een inwo ner van Axel in de nacht van 6 op 7 juli aan zijn hoofd gewond is geraakt. De man was zaterdagavond om half tien met zijn hond gaan wan delen. Mogelijk heeft hij een of meerdere cafés bezocht. Niet be kend is wat er daarna gebeurd is. De politie werd 's nachts tegen half twee gealarmeerd nadat de man behoorlijk gewond thuis was gekomen. Een arts verwees hem door naar het ziekenhuis van Temeuzen. Daar vonden de dokteren opna me noodzakelijk. Omdat de poli tie niet weet hoe de man aan zijn verwondingen is gekomen, zoekt ze getuigen. Volgens Quist zijn Nederlands grootwinkelbedrijven nog niet echt te porren om hun schappen rijkelijk te voorzien van biologi sche producten. „Vandaar dat de prijs voor deze producten in ver gelijking tot traditioneel geteelde producten hoog is. In Oostenrijk bijvoorbeeld zijn er grootwinkel bedrijven die vrijwel alleen nog maar biologische producten ver kopen. Hierdoor gaat de prijs naar beneden en stijgt de vraag." Dat (Zeeuwse) boeren huiverig zijn op biologische landbouw over te stappen, is ook ingegeven door het feit dat ze een omschakelings periode van twee jaar moeten overbruggen. Quist: „Dat was vroeger niet zo, dan kon je in de winter besluiten biologisch te gaan telen en in de volgende zo mer al van start gaan. Nu moet een boer volgens de nieuwe Euro pese wetgeving twee jaar wach ten. Hij mag in die periode niets op zijn land verbouwen omdat de grond eerst gezond moet worden. Die moet herstellen van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen. Hoewel de landbouwer in die pe riode wel aanspraak kan maken op een subsidieregeling, blijkt dat gegeven voor veel boeren nog een te groot struikelblok." Ook bij boeren neemt het milieu besef toe. Maar tussen dat besef en daad werkelijk handelen, blijft in veel gevallen een kloof aanwezig. Vol gens deskundigen komt dat omdat de boer in de eerste plaats onder nemer is; eerst komen de kosten en daarna pas het milieu. „Natuur lijk is het een economisch verhaal. Daarnaast is er een stukje motiva tie nodig. Maar als dat goed zit, dan gaat het economisch ook goed. Biologische landbouw vraagt een andere aanpak. Blijk baar zijn veel boeren daar nog niet aan toe." Quist zelf is drie jaar geleden op biologische landbouw overge stapt. Samen met zes andere bio logische boeren heeft hij vorig jaar een informatie- en promotie centrum in zijn boerderij aan 't Molentje in IJzendijke opgezet. In het centrum zijn tal van we tenswaardigheden over biologi sche landbouw te zien. Tevens wordt vanaf komende dinsdag tot eind augustus elke dinsdagavond vanaf 19.00 uur een excursie gehouden. De vlammen legden een woning aan de Jacobus de Waalstraat in Lamswaarde grotendeels in de aS. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Lamswaarde/Axel/Zuiddorpe - De Zeeuws- Vlaamse brandweerkorpsen moesten afgelo pen weekend drie keer uitrukken om even zoveel branden te blussen. In de nacht van vrijdag op zaterdag legde een fel le brand een woning in Lamswaarde in de as. Za terdagavond ging een sloopwoning in Axel in rook op en gistermiddag was het raak in Zuiddor pe. In Lamswaarde ging het om een woning aan de Jacobus de Waalstraat. De vrijwillige brandweer van Hontenisse rukte, na een melding van omwo nenden, om omstreeks half drie uit met twee au to's en twaalf man. Toen die in Lamswaarde arri veerden, bleek de woning in lichterlaaie te staan. Vandaar dat de brandweermannen zich in eerste instantie bezig hielden met de woning ernaast, op slechts één meter van het brandende huis. Toen daar geen gevaar meer dreigde, is vervolgens de brand geblust. Om 03.00 uur gaf de brandweer het sein brand meester. Het nablussen heeft tot half zes geduurd. De technische recherche onderzoekt de oorzaak van de brand. Het bewuste huis stond leeg omdat de 65-jarige eigenaar bezig was met verbou wingswerkzaamheden. Twee dagen voor de brand was er voor het laatst in het huis gewerkt. De schade wordt geraamd op twee ton. Overigens heeft de brandweer bij het uitrukken enige vertraging opgelopen. Dat kwam omdat de parkeerplaatsen bij de brandweergarage in Kloosterzande, die uitsluitend bestemd zijn voor uitrukkend personeel, vrijdagnacht door anderen in beslag waren genomen. „Dat gebeurt wel eens vaker, maar nu was het voor de eerste keer dat het bij een brand gebeurde. Zoiets is heel vervelend, omdat het uitrukken vertraging oploopt," aldus postcommandant J. Bogaert die het voorval in middels aan burgemeester Th. Steenkamp heeft gerapporteerd. „Er zullen toch maatregelen geno men moeten worden om dat in de toekomst te voorkomen," zegt Bogaert. Zaterdagavond brandde een sloopwoning aan de Axelse Sassing in Axel uit. De brandweer rukte met twee blusvoertuigen uit, maar kon niet voor komen dat het pand volledig uitbrandde. Om in stortingsgevaar te voorkomen werd tevens de voorgevel neergehaald. De politie heeft het ver keer drie kwartier omgeleid, omdat de brandweer water uit het kanaal nodig had en de brandslan gen de doorgang versperden. De politie sluit brandstichting niet uit. In een woning aan de Hoofdweg Zuid ontstond gistermiddag omstreeks half zes brand. De brandweer was snel ter plekke en kon voorkomen dat het hele pand verloren ging. De bewoners konden zich in veiligheid stellen. Alleen de kat wist niet aan de vlammen te ontkomen. Over de oorzaak van de brand was gisteravond nog niets bekend. MAANDAG 8 JULI 1996 /\5 Bijna vijftig procent van de overnachtin gen vindt daar plaats. De bungalowsec tor heeft een aandeel van 34 procent, dat van hotels en pensions bedraagt zes pro cent. Voor het eerst sinds jaren sloot de Provinciale WV het boekjaar 1995 af met een positief resultaat van ruim ze ventig mille. In 1994 leed de organisatie nog een verlies van meer dan 60.000 gul den. „Beleidsombuigingen en reorgani- satie*-maatregelen zijn nodig voor een blijvende verlaging van de kosten." Van onze verslaggever Westkapelle - De 21-jarige Jur- gen Graauwmans uit Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen bij een verkeerson geval in Westkapelle. Een 26-ja- rige man uit Westkapelle reed omstreeks 03.30 uur over de Grindweg toen hij in een bocht de macht over het stuur verloor. Hij raakte in een slip en kwam in een droge sloot aan de andere kant van de weg tot stilstand. Op het fietspad langs die sloot liep op hetzelfde moment een groepje jeugdige vakantiegangers, die op weg naar hun camping waren. Een van hen, Jurgen Graauw mans, werd door de auto ge schept en overleed kort daarna. De bestuurder bleek te hebben gedronken. Van onze verslaggever Doel - Jarenlang mikpunt van de milieubeweging, nu mid delpunt van een toeristische fietstocht. De kerncentrale Doel keert het tij. Vroegere tegenstanders, met na me de 'lokale werkgroep Natuur reservaten Linkeroever-Waas land', zijn in de arm genomen om een rit uit te zetten langs waarde volle flora en fauna in en rond Doel. Toen de kerncentrale de fietsrou te in juni feestelijk inwijdde, sprong directeur Willy de Roove- re samen met burgemeesters en politiechefs uit de omgeving op de fiets. En de muzikanten uit de fanfare van Doel bliezen zich de longen uit het lijf. Begin- en eindpunt van de tocht is de kerncentrale zelf. Onderweg verdwijnen de enorme koeltorens natuurlijk geen moment uit het blikveld van de fietsers, maar de route brengt hen over 'rustige, goed berijdbare wegen' wel langs 'heel wat natuurplekjes'. De Schorren van Ouden Doel, het ha ventje van Prosperpolder, het Verdronken Land van Saeftinghe, het natuurgebied De Putten en het 'natuurontwikkelingsgebied' van de kerncentrale zelf, staan op het programma. En 'u fietst naar keuze'. Het langste traject meet 33 kilometer, het kortste maar 16. Deelnemers worden in de watten gelegd. Ze hoeven niet eens de fiets mee van huis te nemen. In het toegangsgebouw zijn fietsen te huur, 'alle dagen, ook in het weekend'. De eens zeer omstreden kerncentrale maakt zich in het driemaandelijkse informatieblad Doel-bewust toch graag groen, blijkt ook uit het inleidend woordje van directeur De Roove- re. „De wereld kan niet zonder energie, maar dit moet liefst wel schone energie zijn," schrijft hij. „Kernenergie heeft daarin zeker een taak omdat ze geen luchtver vuiling veroorzaakt en bovendien een lage kostprijs heeft." De traditie leed afgelopen zaterdag in Willemstad nogal on. der het regime van Pluvius. Anderzijds, gratis mossels laat het publiek zich ook weer niet zomaar ontnemen door een paar buitjes. In plaats van de gebruikelijke 7.000, kwamen nog al tijd ruim 3.000 mensenaf op het met straatmuziek gelardeerde eetfestijn. Bas Wigant van restaurant Bellevue, die het feestje op touw zette - en daartoe zo'n duizend kilo Zeeuwse mossels liet aanvoeren - in samenwerking met de horeca van Willem stad, keek er tevreden op terug. Maar met een katertje zit-ie ook nog. Wigant kon een vroegtijdige start maken dankzij een mossel/cotter uit Yerseke, die wat 'proefmossels' voor hem op viste. „En met de kwaliteit was niks mis, mooi vol.Maar nu moet de mosselverschaffende horeca geduld gaan oefenen, want voorproefjes of niet, het seizoen gaat, verlaat, pas eind juli echt van start. „Er schijnen er nog niet genoeg te zijn. Spijtig hoor, want het is een geliefd artikel. FOTO DE STEM/DICK DE BOER Van onze correspondent Oostburg - Fokveedag, weekmarkt en standwerkersconcour op één dag. Het blijkt al jaren een gouden formule in het toeris tenseizoen. Ook dit jaar zijn de organisatoren, Stichting Vee tentoonstelling Oostburg en de Vereniging Ondernemend Oost burg, daar niet van afgeweken. Dat betekent dat woensdag 17 juli in Oostburg weer tienduizen den bezoekers worden verwacht. „De veekeuring is de enige die nog in Zeeland plaatsvindt," ver telt Adri Vermue, penningmees ter van de Stichting Veetentoon stelling Oostburg (SVO). Wat het melkvee betreft zit men duidelijk weer op de weg terug. Waren er vorig jaar nog slechts zes inzendingen, dit jaar zijn er dertien. Vermue: „Dat betekent dat we van 45 naar 78 koeien gaan. Zo is er ook meer concur rentie en dat is veel interessanter voor de deelnemers." De opbloei van het melkvee is met name te danken aan de vee houders die uit andere delen van Nederland in de regio zijn neer gestreken. Naast het melkvee ko men ook het Belgisch witblauwe ras en het vetvee naar Oostburg. Het vetvee maakt duidelijk moei lijkere tijden door. De altijd veel bekijks trekkende kolossen wor den nu door slechts vijf inzenders aangeboden. „Als die neerwaart se spiraal niet doorbroken kan worden, moeten we ons bezinnen of we hier nog mee verder gaan," zegt Adri Roosendaal, voorzitter van de SVO. Behalve de koeien zijn ook de schapen weer present. Ze worden niet gekeurd, maar er is wel een tentoonstelling van diverse ras sen. Het schapenscheren en wol- spinnen zal zeker niet ontbreken. Voor de jeugd is er weer de kal- veropfokwedstrijd waarbij toe komstige veehouders hun kalve ren showen. Wie dat het beste doet, wint. De Vereniging Ondernemend Oostburg (VOO) heeft weer een van de wedstrijden, die meetelt voor het nationaal kampioen schap standhouders, naar Oost burg weten te halen. Jan van Baar, secretaris van de VOO daarmee in zijn nopjes. „Dat be tekent dat de besten in hun val hier hun waar aan de man öl vrouw zullen proberen te brem gen." Burgemeester J. Kruize zal 09.30 uur de dag openen. Om 16.30 uur is de prijsuitreiking ia de burgerzaal van het huis. Van onze verslaggever Cadzand - Het Kerkkoor Cad zand en het Cecilia Koor uil Sluis verzorgen woensdag 1( juli een zomeravondconcert in de Hervormde Kerk in Cad zand. Voor het kerkkoor is het teven een jubileumconcert. Het werdil jaar geleden opgericht, op 2) april 1956. Onlangs zijn vier le den gehuldigd, omdat zij gedu rende de hele periode aan L"' koor hebben deelgenomen, koor heeft jarenlang uitvoeringei verzorgd samen met de Canton, uit Temeuzen, onder leiding vai Arie Karreman. Vorig jaar droej hij de fakkel over aan Ria Buk- kens en sindsdien is er een menwerking met het Cecilia Koor. Met medewerking van vocale so listen en een instrumentaal en semble van Kamerkoor Vocalitas uit Terneuzen wordt woensdag een gevarieerd programma bracht, met werken van Mo: Handel, Schubert en Bach.W Verpoorten bespeelt het orgf Joop de Pooter de trompet, concert begint om 20.00 uur. Van onze correspondent Breskens - Het getij van Breskens wordt sinds zaterdagmorgen op de minuut nauwkeurig bij gehouden. Eventuele verschillen in hoog en laag water wor den moeiteloos gecorrigeered door een computer. Dat nu maakt de getijklok in Breskens uniek in de wereld. De klok is een ontwerp van Jacob Venker uit het Brabantse Sint-Anthonis. Tijdens de officiële ont hulling in het Visserijmuseum boven de vismijn, legde Venker uit, dat het kenmerkende van de klok de ronddraaiende rode wijzer is. „Gemiddeld 12 uur en 25 minuten duurt het van hoogwater tot laagwater. De rode wijzer snijdt de buitenste rand van het blauwe binnenvak. Dat is De ontwerper van de getijklok, Jacob Venker (r), geeft belangstellenden uitleg over de werking van het instrrument. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE de getijkromme van Breskens. Dat geeft de hoeveel heid water aan. De wijzer dient als het ware als peil stok." Voorts lijkt de getijklok op een gewone klok. In de rand van de 'wijzerplaat' staat een verdeling in uren voordat het hoogwater (HW) en laagwater (LW) wordt. Venker wees erop dat de getijklok niet alleen uniek is omdat hij computergestuurd is, maar ook omdat hij alleen bij Breskens past vanwege het getij. „Op dit punt in Nederland, de Westerschelde, is het grootste verval tussen hoog en laag water. Dat is namelijk minimaal vier meter." De klok kon alleen maar zo nauwkeurig zijn, omdat Venker van Rijkswaterstaat alle gegevens kreeg om trent het getij in de riviermonding. „De getijklok van Arnemuiden bijvoorbeeld is mechanisch. Die geeft soms een verschil van 2,5 uur aan met het wer kelijke tij," aldus Venker. De getijklok is een geschenk van de gemeente Oost burg in het kader van de cultuurprijs. Wethouder L. Cuelenaere-Faes vertelde de aanwezigen dat de ge meente de prijs niet in contanten uitkeert. Zij legde uit dat het museum de prijs had gekregen omdat het in de zes jaar van het bestaan spontaan gegroeid is. „Door de stichting en de vrijwilligers wordt er ha aan getrokken. Er staat een mooie collectie, het serijmusuem heeft aantrekkingskracht en ligt of goeie locatie. Gezien de bezoekersaantallen van Zeeuwse musea scoort het Visserijmuseum hoog- De Cuelanaere zei dat in overleg met het o® van het museum bekeken is, wat aangeschatt worden. „Dat is de getijklok geworden. Heel dij der en hij past op deze plek omdat we hier ve maken hebben met het getij. Ik denk dat we er blij mee mogen zijn." De wethouder trok vervo g^. krachtig aan een koperen 'klok', waarna van voor de getijklok werd getrokken. t Conservator Els Clement is eveneens verheug de primeur. „We willen een museum dat leen e laten zien wat er gebeurt tussen visserij en na Dan moet je de collectie aanpassen." ceJ Ondertussen zorgde de band 'Meisje Loos vo gezellige sfeer en was Colin van der Sluys bul zig met zijn spuitbussen om graffiti op de m spuiten. Een geschenk van de restaurateur Breskens die tevens bijdroegen in de kosten getijklok. nze verslaggever 1 - De opbrengst Julaire appelras J gUt jaar ver acht B vorig jaar. 1 kring Zeeland van d K' Fruittelersor Sri) gaat uit van ten K procent van de Pr tfan onze verslaggever Sluis-Aardenburg mogelijke rondweg massaal bezwaar a Buijsse maakte onla. ga's worden gedupee H„t gebied is onlangs ;ld. Maar dat heeft zin meer als er een Komt. We moeten imr verder omrijden dan voo kaveling het geval was. immers alleen bij ront rondweg oversteken. D snijdt de rondweg doo lm; stelt Buijsse. De landbouwers tekenen bezwaar aan tegen de z Startnotitie Milieu Eff portage (MER). Deze no tot 15 juli ter inzage in h Kantoor van Sluis. In de staan enkele alternatie" rondwegen om Sluis en burg waaronder het t loopt van de weg Slui Draaibrug aan de west seert en ten zuiden aansl rondweg om Aardenbur „Wij hebben met nam met dit alternatief," aid se. „We dienen zowel in bezwaar in als gez Daarnaast vindt Agraris Zeeuws-Vlaanderen dat maal niets moet veran zogenaamde nul-optie." Een verkeersonderzoek aan dat er nogal wat ver' Van onze duivensportme Terneuzen - A. Thijs om 15.31 uur een fondwedvlucht vanuit Sneller nog was uitTholen (15.53 uur), concours voor zich Twee postduivenhouder nemuiden boekten deze een fraai succes in de wedvlucht vanuit B Beiden klasseerden zie de top-tien in de uitsla taal werd aan deze, die wordt de Koninginnev de duivensport, door 46 se duiven deelgenomen was het zaterdag een ho voor de jonge duiven. I~ uit Moeskroen gehoud opleervluchten, werden Zeeuwse postduive 25.000 jonge duiven ing Limog Zondagvliegers: A. Thijs heikant, 15.31 uur, 1283m ,e_Lijke, Breskens, 15 bwpmpm: Combinatie ioenan St.-Jansteen, "oömpm: Combinatie «n/Andriessen, Kloosterza uur, 1264mpm: J. Leenk" Kant, 15.39 uur, 61mpm: E. So St.-Jansteen, 15 Kei11 Pm: Volleman., «•55 uur, 1243mpm: D. Boschkapelle, 15,53 uur, 190O ®ruin» Philippine, ifi AmPm:K. Niemeiier, 07 uur, 1234mpm: P. d f EDITIE ZEELA Redactie temeuzen: ^Elandstraat 32,4532 CG ,71. h5-645769, fax 0115-645 ««Meteuren: Peter Oggel (edit den Assem, Frank va ™*Deij(plv. ed. chef). Rein v Gok'. °'d de Poysseleijr. ,ïkiraatl.4461 JK Rmu!» 77B7®' fax °t 13-273J vm? r: Cees Maas (provinci •Maggever). Hulst: vrij. 0115-645751 ™- zondag 0115-645753 Wvertentie-exploitatie T«i m en ZVK •erneuzen: telniaincd?raat32' 4532 CG Vertëno 74°'fax °115-645Ï Et digers: Hammers, phvé 0115-562; Edri„egenvïoordigers: Maria!?v Brande' Privé 01 Jan Verstraeten privé 0114 Openingstijden. «ia. t/rn vr, 8.30- 17.00 uur

de Stem | 1996 | | pagina 6