otsing Navo a Bosnische erviers Beloning voor tips Bende van Nijvel Patriottisch Front bewaart eenheid 'Sovjet-Unie wilde Nederland binnenvallen' Orthodoxe joden slaags met politie Aidsconferentie Vancouver groter dan ooit Tijdelijk bepaalt de temperatuur uw korting. Respect jgTEM BUITENLAND A4 ^warring rondom Mladic Wereldrecord van Duitser met kunsthart Zapatista's willen wapens neerleggen DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Politie verhindert Oranjemars Poolse regering biedt joden excuses aan 'VN onderschatten wapenvoorraad Irak' Mandela over drie jaar met pensioen Opgraven massagraven begonnen Zonnesteek-weken t/m 20 juli 1996. Rrimafaon S3 MAANDAG 8 JULI 1996 Willy Werkman !fjv- „In de jaren '70 was jjjjet Unie van plan de Wereldoorlog te begin- üÉuropa. Wij, studenten ((universiteit van Mos sen de opdracht een jatiestudie van zo'n sce- jte maken. We gebruik- oor de kaart van Ne- Marina Solodkin, het „Israëlische parlementslid e Russische immigranten- partij Israël be-Aliyah. Mevrouw Solodkin, die tijdens de Golfoorlog van 1991 naar Israël verhuisde, heeft politieke geogra fie gestudeerd aan de universiteit van Moskou. In het kader van haar studie volgde ze cursussen, die haar en haar mede-studenten moesten le ren hoe het Sovjetleger moest op treden in gebieden buiten de Sov jet-Unie. „We kregen opdracht", zo vertelt ze in een interview met het serieuze Israëlische ochtend blad 'Ha'aretz', simulatiestudies te maken voor een eventuele in val in Europa. „We maakten die studie aan de hand van de kaart van Nederland", vertelt ze. Het scenario was, dat we ons met een legereenheid van tolken ophiel den in Nederland na een atoom- aanval op Europa". Marina Solodkin's kreeg een spe ciale opleiding in het maken van vertalingen voor het leger en het ondervragen van gevangenen. Ze leerde daartoe onder andere vijf jaar Engels, Frans en Chinees. „Ik moest bijvoorbeeld leren hoe ik in het Chinees moest zeggen: „Praat of we gaan je slaan". Ze moest, zo zegt ze, in het kader van haar studie ook leren om 'met een zwaar voorwerp' in haar hand te zwemmen en in het water te springen van een hoogte van vijf meter. Marina Solodkin, die naar haar zeggen tijdens de Golfoorlog naar Israël kwam uit vrees voor het uitbreken van een Derde Wereld oorlog, heeft inmiddels onder de ongeveer 500.000 Russische im migranten in Israël een golf van kritiek veroorzaakt na een uitge breid interview met het in Israël verschijnende Russische blad 'Vesti'. Zij pleitte daarin voor een belangrijke Russische rol in het vredesproces in het Midden Oos ten. „We kunnen geen vrede met president Assad van Syrië slui ten, zonder Rusland daarbij te betrekken", zegt ze. Ze noemde ook Alexander Lebed, de sterke man naast de herkozen president Jeltsin, 'een man van mijn hart, een patriot en een rechtschapen man'. Sommige Russische immigranten hebben haar al een 'agent van de KGB' genoemd. ijevo (rtr/afp) - Het Bosnisch-Servische leger en een Ame- 0 peloton, dat deel uitmaakt van Ifor, de internationale pacht in Bosnië, dreigden afgelopen weekend in botsing [Ben bij het plaatsje Han Pijesak (zestig kilometer ten lioosten van Sarajevo). Daar bevindt zich het hoofdkwar- van Ratko Mladic, de opperbevelhebber van het Bosnisch- jische leger. Jmerikanen trokken met veel ilsvertoon op naar Han Pi- Zij gebruikten twee aan- ikopters en een F-16 Ijager als luchtsteun. Reden ieze operatie, zo bleek later, Jat de Bosnische Serviërs Ie tanks en pantservoertui- in het kamp hadden achter- aden buiten het gebied dat moor door de Navo is aange- De voertuigen waren g, en niet vrijdag zoals [eerder meldde, ontdekt door ieiuiingshelikopters. tierden Bosnische Serviërs ittstadje trokken naar het le- p omdat zij dachten dat taerikanen generaal Mladic en ophalen. De legerleider verdacht van oorlogsmis- 'en en misdaden tegen de heid. Hij moet zich verant- rien voor het Joegoslavië- Énaal in Den Haag, dat mo- jtal de klachten tegen hem Ézoekt. Verwacht wordt dat STnbunaal binnenkort een in- mlionaal arrestatiebevel te- ïadic zal uitvaardigen. (tracht 'indien werd beweerd dat de li-troepen twee Servische mili- pn zouden hebben gedood. De Bezigheid van Mladic bleek tier niets met de actie te ma ple hebben en ook het gerucht aide doden kon door Servische worden ontzenuwd. Wat de Servische militairen er- pe instemden het materieel op lokatie op te slaan die wel »et aan de condities zoals die gesteld in de vredesakkoor- »an Dayton, keerde de rust kevelhebber van de Navo- "ponmacht in Bosnië zei zater- 'S dat hij niet van plan is de bische leider Radovan Karad- (Jfflte houden, noch te intimi- ïffl. Admiraal Leighton Smith sgeerde daarmee op de oproep Duitsland Karadzic en de ■hire bevelhebber van de ie Serviërs, Ratko Mla- mb te houden. „Ik heb geen :n om op Karadzic te gaan jagen. Ik heb ook geen op dracht gekregen hem in zijn huis op te sluiten," zei Smith in Sara jevo. Arrestatie De Duitse minister van Buiten landse Zaken, Klaus Kinkel, drong zaterdag aan op de arres tatie van de Bosnisch-Servische leider en zijn militaire comman dant. Volgens Kinkel hebben de hoorzittingen voor het Joegosla- vië-Tribunaal de afgelopen week duidelijk aangetoond dat de twee betrokken zijn geweest bij oor logsmisdaden. „Zij moeten zich nergens in de wereld meer veilig voelen," aldus de bewindsman. „De bewijzen te gen Karadzic en Mladic nemen iedere dag toe. De massamoor den, grootschalige verkrachtin gen en massale verminking van onschuldigen mag niet ongestraft blijven." Berlijn (rtr) - Een Duitser met een kunsthart heeft een wereldrecord gevestigd door met het apparaat al bijna twee jaar in leven te blijven. Dit heeft een ziekenhuis in de Duitse hoofdstad gisteren bekendgemaakt. Reiner Hege (37) werd op 8 juli 1994 overgebracht naar het Berlijns hartcentrum met een vergroot hart, het gevolg van een infectie. Hege be sloot geen donorhart te ne men, maar liet de artsen een pompje plaatsen dat het hart helpt functioneren. Het vorige record, dat is op genomen in het Guinness Book of World Records, stond op naam van een Ame rikaan die 620 dagen met een kunsthart leefde. Van onze correspondent Brussel De Belgische supermarktketen Delhaize looft tien miljoen frank - 550.000 gulden - uit voor tips over de Bende van Nijvel. Tien jaar geleden kwamen bij bloedige overvallen op onder andere Delhaize-winkels 28 mensen om het leven. De Belgische justitie is er al die tijd niet in geslaagd de daders op te sporen. Het onderzoek naar de Bende van Nijvel - zo genoemd na de eerste gewelddadige over val op een supermarkt in Nijvel - dreigde eerder dit jaar te worden geseponeerd. Hevig verzet daar tegen van nabestaanden van de slachtoffers en nieuwe onthullin gen, brachten de moorden op nieuw volop in de publiciteit. Dat heeft vooralsnog niet geleid tot arrestaties. Ook de oplossing van het raadsel rond de bende is daarmee geen stap dichterbij ge komen. Wel wil het Belgische parlement dat het justitieel-on- derzoek zelf tegen het licht wordt gehouden. Delhaize hoopt met het tipgeld familieleden of kennissen van mogelijk betrokken misdadigers aan het praten te krijgen. In 1985 loofden de Belgische supermark ten al eens tien miljoen frank uit. Toen kwamen er nauwelijks bruikbare inlichtingen. Mexico-Stad (dpa) - De indiaan se Zapatista-rebellen in Zuid- Mexico willen hun wapens neer leggen en voortaan uitsluitend op politiek niveau hun strijd voort zetten. Dat kwamen de leden van het Za patista Nationale Bevrijdingsle ger overeen tijdens een gisteren beëindigd forum. Bemiddelaar in het conflict tus sen overheid en Zapatista's, bis schop Samuel Ruiz, sprak van een historische stap. 'WHansRube hcoiiyer - Terwijl voor Westerse «patiënten hoop gloort, raken steeds ontwikkelingslanden in grote so- J™ «n financiële problemen vanwege blaar heersende aidsepidemie. Op de 'tièle openingsdag van de elfde Jradaidsconf eren tie gisteren in het tese Vancouver is pijnlijk duidelijk oen, dat de kloof tussen arm en rijk %lopen jaren alleen nog maar is sJfns ^hingen van UNAIDS, de organi- 1 m" de Verenigde Naties die het aidspro- coördineert, leeft slechts vier pro- jjjJ!'1 de twintig miljoen mensen die we- J Whet aidsvirus HIV zijn besmet, in UKtrialiseerde were^- Voor hen komt IjjJrï "®nifflkort een kostbare therapie ifI| J jïf'k' *n de zwaarst getroffen gebie- iji, ™ika, Azië en Zuid-Amerika, maar *8ten t0<i|aa' zwa^e wijken in het rijke 'itb l n c'e mensen nauwelijks geld Heru^611'10 condooms. De vraag is of "ftkel Z'^n ®e*d moe^ zetten °P hetont" Utlj® van onbetaalbare therapieën, of lij,, ,vesteren in preventieve maatregelen, tUljet^jSPfekers die zaterdag en giste- voerden. H°fCiaal Probleem ''(ii«rteSten moet n'et denken dat het pro tst" ,j wereld uit is, als het daar is opge- tectni us Pr°f- Peter Piot, de Vlaamse di- <ameliikVan ^AIDS. „De epidemie neemt %1 ter n°® feeds in omvang toe. Er is geen Sts voorlT d meer' waar Seen HIV-infec- SHRjl°?eif' Hpi virus is slechts een deel 'üi ëe 3 a A'ds is een sociaal probleem ''tht.nin111101?' ^et is een goed-nieuws-, D show." tenteerde daarom de jongste cijfers De Canadese premier Jean Chretien stuurde geen afgevaardigde naar de ope ning van de aidsconferentie. foto anp over de verspreiding van het aidsvirus. Afrika blijft het zwaarst getroffen continent, vier vijfde van alle besmette vrouwen woont in een Afrikaans land. China maakte bekend dat het virus zich razendsnel aan het verspreiden is, via de zuidelijke staten. Inmiddels zijn in buurland India drie miljoen mensen seroposi tief, verklaarde Piot. Elke dag raken wereld wijd 8.500 mensen met HIV geïnfecteerd, on der wie duizenden kinderen. Nog steeds raamt de VN-organisatie dat rond de eeuw wisseling veertig miljoen mensen met het vi rus zijn besmet. Het afgelopen weekeinde is Vancouver over spoeld met 15.000 congresgangers, het hoog ste aantal ooit. De toch rijk met hotels en mo tels bedeelde stad kan die stroom mensen in het hoogseizoen nauwelijks aan. Vierduizend deelnemers moesten tot op soms 150 kilome ter afstand van het congres in ski-oorden worden opgevangen. Deze conferentie over treft wat betreft omvang alle voorgaande. Ra dio en tv waarschuwen voor filevorming bij restaurants en uitgaansgelegenheden. Alles is komende week overvol. De elfde aidsconferentie is ook op andere wij ze uniek. Het is de eerste die geheel particu lier is gefinancierd. De Canadese overheid, met aan het hoofd een Franstalige premier, weigerde het Engelstalige Brits Columbia een cent voor de conferentie te geven. Vier lokale wetenschappers staan persoonlijk met al hun bezittingen borg voor de kosten van de orga nisatie. Gezien de overweldigende belangstel ling hoeven ze niet voor bankroet te vrezen. Van de eventuele winst richten ze een aids- fonds op. De overheid had ook geen officiële afgevaardigde naar de opening gestuurd. Videoscherm De conferentie wordt verspreid over talloze locaties in de stad afgewerkt, met twee gigan tische overdekte stadions als belangrijkste centra. Voor het eerst gaat de wetenschap ook de straat op. Op een plein in het centrum komt een groot videoscherm te staan, waarop de belangrijkste toespraken te zien zijn. Kun stenaars, artiesten en allerlei high-tech-ap- paraten moeten het winkelend publiek bij de zaak betrekken. De deelnemers zelf kijken inmiddels uit naar de bekendmaking van de eerste definitieve resultaten van de reeds veel besproken com binatietherapie voor aidspatiënten. Een dezer dagen moet duidelijk worden of 'genezen' van aids inderdaad mogelijk is, zoals sommige op timisten nu al beweren. De verslagen kandidaat Zjoe- ganov kondigde aan dat de oppo sitie zeer waarschijnlijk een schaduwkabinet zal samenstellen dat zich gaat richten op proble men zoals woningbouw, sociale voorzieningen en de bescherming van de nationale cultuur. De na tionalistische en communistische groeperingen die samen het Pa triottisch Front vormen, kwamen dit weekend achter gesloten deu ren bijeen om hun wonden te lik ken na de verkiezingsnederlaag van Zjoeganov. Veel experts voorzagen een split sing van het Front indien Zjoe ganov de presidentsverkiezingen zou verliezen. Maar het Patriot tisch Front is er tot nu toe in ge slaagd de eenheid te bewaren en nam zaterdag unaniem het be sluit om op 7 augustus het op richtingscongres te organiseren van een nieuwe oppositiebewe ging. „De discussie van vandaag heeft aangetoond dat het Front eensgezind en slagvaardig is en dat het de belangrijkste test heeft Duizenden extreem orthodoxe joden zijn zaterdag slaags ge raakt met de politie in Jeruzalem. De orthodoxen eisen dat de straat Bar-Ilan op de Joodse sabbath wordt afgesloten. De politie maakte gebruik van waterkanonnen en paarden om de stenen gooiende betogers terug te drijven. De demonstranten negeerden een oproep van president Weizman, eerder deze week, om niet te betogen. De rituele joodse wetten verbieden reizen op de sabbath, de orthodoxe gemeenschap ergert zich al lange tijd over het druk ke verkeer dat door hun wijken komt. foto reuter Door Kees Elenbaas Moskou - Het Patriottisch Volksfront, een gelegenheidscoalitie ter ondersteuning van de communistische leider Gennadi Zjoe ganov, blijft voortbestaan als oppositiebeweging. doorstaan", zo zei na afloop van de bijeenkomst Nikolaj Rizjkov, ex-premier van de Sovjet-Unie en één van de leiders van het Front. Rizjkov heeft van Zjoe ganov en de tientallen leiders van de aangesloten groeperingen bij het Front de opdracht gekregen om het congres voor de oprich ting van een eensgezinde opposi tiebeweging voor te bereiden. De communistische leider Zjoe ganov maakte duidelijk dat leden van het Front niet zullen toetre den tot een nieuwe regering als president Boris Jeltsin en pre mier Viktor Tsjernomyrdin van plan zijn de huidige politieke koers te handhaven. Zjoeganov zei dat het Front pas een defini tieve beslissing zal nemen na het oprichtingscongres, de inhuldi ging van de president op 9 augus tus en de presentatie van het pro gramma van het nieuwe kabinet. „Pas daarna zullen we besluiten of de regering onze steun ver dient", zei de communistische voorman. WIE DE jeugd heeft, heeft de toekomst, zegt de traditie van de volkswijsheid, maar er wordt nog nauwelijks naar geluisterd. Onderwijs is voor klagende luiaards, is het vooroordeel veel eer. Vroeg klaar, lange vakanties en de creativiteit van een eeuwigdurend repeteergeweer. De werkelijkheid is anders. Nergens wordt zoveel gereorgani seerd, veranderd en bijgeschoold als in het onderwijs. Wie uit sluitend met de kennis van twintig jaren terug voor de klas staat, overleeft niet meer. En wie het, al docerend, volhoudt tot zijn vijfenzestigste, heeft de gezondheid, kracht en mentaliteit van een wereldkampioen. Toch ondervinden onderwijsgeven den weinig waardering. Omgaan met kinderen kan immers el ke ongediplomeerde ouder. Werkomstandigheden en honorering zijn aan dit vooroordeej aangepast. Nu en vroeger. Enige decennia geleden leek het tij te keren. De lerarenorganisaties wisten de regering zo onder druk te zetten dat de betaling gelijk getrokken werd met die van vergelijkbare ambtenaren, de zogenaamde Toxopeusron- de. Het bleef maar even zo. Geldgebrek aan overheidszijde leidde tot bezuinigingen. In het onderwijssysteem, maar ook op de loonstrook. Jonge beginnende onderwijskrachten kregen een lager aan vangssalaris en bleven in inkomen behoorlijk achter bij hun collega-starters. Ouderen moesten langer wachten voor ze hun top bereikten en het aantal te geven wekelijkse lesuren steeg. Deze trend van respectloosheid is met de nieuwe onderwijs- CAO omgebogen. Minister Ritzen, de hoofdwerkgever, heeft, zoals hij zelf zei, 'zijn nek uitgestoken'. De salarissen van be ginnende leraren worden opgetrokken en de mogelijkheden voor oudere docenten om met opfrissingsverlof te gaan of om minder te werken worden uitgebreid. De feitelijke loonsverho ging per jaar is echter zeer beperkt. Een vervelend punt, maar bij het bestaande gebrek aan middelen de beste keus. Minister en bonden hebben hun verantwoordelijkheid geno men. Kwaliteit in plaats van geld. Onderwijs is immers nog meer gebaat met frisse, enthousiaste leerkrachten dan met goedbetaalde. Beide partijen verdienen respectvoor hun keu ze. Het kabinet dient daarom onverwijld de laatste ontbreken de miljoenen beschikbaar te stellen. Voor de toekomst, dus voor onderwijs mag betaald worden. Portadown - Met een massale troepenmacht heeft de Noord-Ierse politie gisteren in Portadown een nationalistische Oranjemars van tweeduizend protestanten door een katholieke wijk verhin derd. De leider van de grootste pro-Britse partij in de provincie, David Trimble van de Ulster Unionisten, waarschuwde dat de politie- blokkade de twee jaar oude vrede in gevaar bracht. De oproerpolitie in Portadown moest met de wapenstok tegen een groep jonge protestanten optreden die hen met straatstenen en flessen bekogelden. Afgezien van die schermutseling bleef het rustig. Kielce - De Poolse premier Cimoszewicz heeft gisteren zijn excu ses aangeboden voor alle vroegere anti-joodse gewelddadigheden in Polen. De regeringsleider bood zijn verontschuldigingen aan tijdens de herdenkingsplechtigheid voor de slachtoffers van de pogrom in Kielce, afgelopen 4 juli vijftig jaar geleden. Cimoszewicz betuigde zijn diepe spijt voor alles waarvoor de Po len schuldig gehouden kunnen worden ten opzichte van de joden. Hij riep op tot verzoening en broederschap tussen de twee volke ren. Den Haag - De Verenigde Naties onderschatten het aantal kern raketten, biologische- en chemische wapens dat Irak in huis heeft. Volgens het voormalig hoofd van de Iraakse militaire inlichtin gendienst, generaal Wafiq al-Samerai, verbergt Bagdad veel meer dan de VN in de gaten hebben. De VN-gezant voor de Iraakse ont wapening, Rolf Ekeus, zit er dan ook naast met de aantallen die hij begin deze week noemde, aldus de Iraakse overloper Samerai in een interview in de Britse krant The Independent. Londen - De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela (77) zal zich over drie jaar zeker niet kandidaat stellen voor een tweede termijn. De jonge democratie heeft 'robuust leiderschap' nodig. Dit heeft Mandela gezegd in een televisie-interview met David Frost, dat gisteren door de BBC werd uitgezonden. Mandela hoopt dat het ANC de huidige nummer twee binnen de partij, Thabo Mbeki, zal kiezen als nieuwe leider. „Hij is zeer ge talenteerd en populair. Als het ANC hem kiest, zal ik het gevoel hebben dat dat de juiste keuze is", aldus Mandela. Zelf hoopt hij na zijn pensioen nog eni ge jaren boer te kunnen zijn. Cerska - Onder bescherming van gewapende Amerikaanse solda ten zijn onderzoekers van de VN gisteren begonnen aan hun gru welijke taak: het opgraven van duizenden lijken uit massagraven in de omgeving van Srebrenica in Oost-Bosnië, waar zich de he vigste slachtpartijen van de oorlog hebben afgespeeld. Het bewijsmateriaal dat de komende drie maanden verzameld wordt, zal door het VN-oorlogsmisdadentribunaal in Den Haag worden gebruikt in de rechtszaken tegen onder meer de Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic en diens legerleider Ratko Mladic. (ADVERTENTIE) Tijdens de Zonnesteek-weken van Primafoon beleeft u dubbel plezier aan hoge temperaturen. Want tijdelijk bepaalt de temperatuur de korting op veel van onze artikelen. Is het 20 graden, dan krijgt u 20% korting. En is het 30 graden, dan krijgt u 30% korting. De korting geldt onder andere voor mobiele telefoons, faxen, antwoordapparaten, draadloze telefoons en huiscentrales. In de winkel herkent u ze aan het zonnetje. Hiernaast zijn alvast twee artikelen afgebeeld. Het kortingspercentage wordt vastgesteld aan de hand van de voorspelde maximum middagtemperatuur van het KNMI-weerbericht. fjiff U kunt dit beluisteren via 06-8003 (50 ct. per minuut). KNAAI Dus houd de thermometer goed in de gaten en kom snel langs voor dit zomerse aanbod van Primafoon. U krijgt de korting ook als u telefonisch bestelt via ons gratis nummer 06-0402. ^É|§r ontvan Hudson® 100. Handige fax om thuis berichten of tekeningen te ontvangen. Of snel een brief naar het buitenland te sturen. In zwart. Van 395,- voor Orlando® 80. Met deze voordelige draad loze telefoon kunt u overal in en om het huis gemakkelijk telefone ren. In antraciet. Van 198,- voor De aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt.

de Stem | 1996 | | pagina 5