Droom Krajicek komt uit Indurain krijgt het Spaans benauwd DE STEM 19-990,- Stunt van 'The Sun' 'Tenniscircuit wordt voor Krajicek nu het Wilde Westen' Recordjager' leeft tussen hoop en vrees na explosief Alpenweekeinde I Km ie weten. jeiiieuwe Ford jesta 1.1 Classic!^ Breda - Etten-Leur - Oosterhout Hagenaar Gigantische verdiensten na Wimbledonoverwinning gaat op centre court van Wimbledon tekeer als een Bondscoach Franker: orkaan doet meer voor u 11111 MAANDAG 8 JULI 1996 B1 Londen (anp) - Krajicek heeft door zijn prestaties op Wim bledon een forse financiële klapper gemaakt. Niet alleen streek hij aan prijzengeld een bedrag van bijna een miljoen gulden op, ook verdiende hij nog eens een dergelijke som aan bonussen van zijn sponsors Nike (kleding en schoenen) en Yonex (racket). Bovendien is zijn marktwaarde in het tenniscircuit zo gestegen, dat hij een. veelvoud aan startgel- den kan vragen. „Richard was al een tennispersoonlijkheid, nu is hij een tennisbe- roemdheid geworden," aldus Micky Lawler-Den Tuinder, als cliëntmanager werkzaam bij het bureau Advantage in New York, dat de zaken van Krajicek al bijna zes jaar behartigt. „Nike gaat alleen maar in zee met potentiële kampioenen. Het merk veroverde de wereld als een wervelwind en die mensen wil len zich louter naar buiten toe profileren met winnaars. Vijf jaar geleden zagen ze in Krajicek al zo'n ambassadeur. Zij achtten hem in staat op een goede dag toe te slaan. Het heeft hem trou wens in 1993 ook zijn vriendin opgeleverd. Bij het opnemen van een commercial in Los Angeles heeft hij Daphne Deckers leren kennen." In de sponsorcontracten gaat het bijna altijd om een vast bedrag met een bonussysteem. Hoe aansprekender de prestaties, des te hoger de premies. Micky Lawler, van Nederlandse afkomst en ge trouwd met managing director Peter Lawler van Advantage: „Bij Richard zal het zeker gaan om een bonus van een half miljoen dol lar. Maar dit Wimbledon heeft voor hem nog meer gevolgen. Ik schat dat hij zijn startgeld met een factor drie kan vermenigvuldi gen." „Bovendien groeien zijn mogelijkheden in de tennis-endorse ments, zoals wij dat noemen. Nieuwe, grote sponsorcontracten met uitstraling. Zoals Agassi met Cannon, Sabatini met RayBan, Becker met Mercedes. Daar wordt heel selectief mee omgespron gen. Ik weet trouwens zeker dat Krajicek geen moment heeft na gedacht over het geld. Hij heeft zich alleen maar met zijn spel be ziggehouden. Richard is serieus met zijn vak bezig. Hij gaat voor zijn tennis." Volgens Micky Lawler is Krajicek er de man niet naar zich nu het hoofd op hol te laten brengen. „Hij is volwassen en intelligent. Natuurlijk komt er een enorme druk op zijn schouders. Het is niet gemakkelijk beroemd te zijn. Iedereen valt over hem heen, hij zal voor alles en nog wat worden gevraagd. Wij zullen hem daarbij helpen. Richard is niet het type zich overal voor te lenen. Hij hecht aan zijn privacy. Ze willen hem ook vaak in praatprogram ma's op de televisie hebben. Dat weigert hij, omdat hij zijn me ning over allerlei zaken binnen kleine kring wil houden. Hij hoeft niet zo nodig de wereld te verbeteren." - Bij het eerste Èipunt maakte Richard Week een lelijke uitglijder 'naliet tweede lag hij weer 'gtrekt op het heilige gras "j Wimbledon. De tweede deed hij het opzettelijk. plaats waar Borg zich n jaar geleden ter aarde Jtteen na hem nog meerde- >te tennissers, ging Krajicek op zijn knieën, tollater koesterde en kuste ij de bokaal die hij zestien [geleden ook al vasthield. 1 een droom. i jacht even: Ik lig hier voor tiir.Ishet nu afgelopen? Ben ik nieuwe Wimbledon-kam- pioen..." Krajicek kon het niet vatten. „Misschien realiseer ik me morgen of overmogen pas wat er allemaal is gebeurd." Als een orkaan ging hij tekeer. Serveerde, volleerde, retourneer de als nooit tevoren. Backhand, forehand. Het maakte niet uit. Het heilige vuur in zijn twee me ter lange lichaam werd niet meer gedoofd. Krajicek, 24 jaar, opgegroeid in Den Haag, residerend in Monte Carlo, verwezenlijkte de afgelo pen twee weken niet alleen een droom, ook schreef hij geschiede nis. Hij is de eerste Nederlandse tennisser die een Grand Slam- toernooi wint. Een prestatie die te vergelijken is met de Tour-zege van Jan Janssen. lëchard Krajicek bekende na zijn gewonnen finale dat hij vooraf o keetje gespannen was. Maar de nagenoeg blote dame die tij- bi s ie traditionele fotopose plotseling zijn neus voorbijschoot, Mop hem een heilzame werking. „Het klinkt raar, maar dat brak ie spanning een beetje. Ze lachte naar me, maar was ook weer snel 'iriwenen,aldus de winnaar van Wimbledon. iDeprimew op het centre court bleek een idee te zijn van het Brit- 11 boulevardblad 'The Sun', dat één van de cateringmeisjes van lïiïïiWedon had ingehuurd voor deze stunt. Slechts gekleed in een rtje verscheen ze op de baan en verloor later ook haar baan. Uitlachte hand werd ze door twee bobbies verwijderd.Malivai IWimjiton zei door de dame danig van zijn a propos te zijn ge- ■kracht: „Alles bewoog aan haar en ze lachte naar mij. Ze tilde haar Iriortje op en begon weer te lachen. Ik moest er van blozen. Toen wkwerbij zinnen was, had ik ineens, pats boem, in drie sets verlo- foto reuter Borg, Connors, McEnroe, Becker, Cash, Edberg, Stich, Agassi en Sampras waren zijn voorgangers op Wimbledon, waar het de laat ste week regende en regende, maar voor 'King Richard' op de laatste dag de zon scheen. Machtsvertoon Krajicek. Zijn naam, maar ook zijn spel misstaat niet in de be faamde eregalerij van Wimble- donkampioenen. Want de wijze waarop de 'Kraai' de laatste veertien dagen aan Church Road huishield, stond bijna gelijk aan heiligschennis. Zijn machtsvertoon was groot. Groter dan de drie keer dat drie voudig titelhouder Sampras er zegevierde. Ja, zelfs overtuigen der dan de speler die in 1985 evenals Krajicek als ongeplaatste speler het toernooi won: Boris Becker. Slechts één set leverde hij in: tegen Brett Steven in de derde ronde. Dat was tevens de sleutelwed strijd van 'zijn' Wimbledon. „Toen zag ik het licht. Vanaf dat moment waren er geen storingen meer op de zender Krajicek," zou hij zelf aangeven. En dat klopte. Hij raapte alle geestelijke en li chamelijke bagage bijeen, vond de balans, het zelfvertrouwen en het juiste ritme om zijn potentieel aan slagen vruchtbaar te maken. Stich kreeg harde klappen, ver volgens de onverslaanbaar lij kende Sampras, zaterdag Stelte nberg en gisteren Malivai Was hington. Bij het aanschouwen van zoveel (gedoseerd) geweld, is het onbe grijpelijk dat Krajicek niet eer der Wimbledon heeft gewon nen. „Daarmee ben ik het niet eens," vond hij zelf. „Mensen zei den dat ik vier jaar terug al had kunnen winnen, maar toen leun de ik voornamelijk op mijn servi ce. Maar dat alleen is onvoldoen de. Nu is mijn grasspel completer geworden en beweeg ik me veel beter op die ondergrond dan ik voorheen deed." Franker en Goetzke Dat laatste dankt Krajicek aan Rohan Goetzke, zijn Australische coach met wie hij al vijf jaar samenwerkt. ZIE VERDER SPORT B4 Richard Krajicek zijgt neer op het gras na zijn zege in de finale. foto reuter Vald'Isère - Als een haas dook %iel Indurain zaterdag na |#i verbijsterende lijdensweg JP Les Arcs een geblindeerd f ™uw busje van Banesto in. Eenzaam verwerkte hij daar Iue grootste nederlaag uit zijn carrière. Met enkele biscuitjes lulde hij de maag, die hem |(#en daarvoor in de steek had kende en gedenkwaardig Tour weekeinde nadrukkelijk, maar de geschrokken Spanjaard weet sinds gisteren dat zijn unieke zes de Tour-zege er nog altijd in zit. De man uit Pamplona verloor za terdag in een reputaties slopende etappe veel tijd op concurrenten als Berzin (de nieuwe gele trui drager), Olana, Rominger, Le- blanc (etappewinnaar) en Zülle. Tour was zojuist onder zijn «inden geëxplodeerd en die klap Wet in Spanje harder aangeko- S hjn dan een bom van de 'A Indurain was de afgelopen njf jaar al eens eerder in de pro- «lemen geweest (Sestrière 1992), 'ar toen had hij de Tour al ge- ionen en in de hand. Nu moest Wnjd nog beginnen en kreeg Pet Spaans benauwd. Mag later na de klimtijdrit «mg Val d'Isère zocht hij op- ww beschutting in het blauwe le- Indurain wist vanwege de j®nWjden op dat moment al ni»t tegen het uurwerk l z°u winnen, maar langzaam am met het vernemen van de IJ,® van de concurrenten de kteg- Helemaal toen bleek hemt' 1 anderhalve minuut op verloren en de sluwe vos wger 'slechts' dezelfde tijd itai ®es!\oonL Alleen Berzin was feller (1.01) geweest. L iW tater dan ik had ver- onrt Jl 0t Banesto-kopman BerziJw'i" Vi^fde Plaats (achter fannu'v. 01ano en Rominger) ,meter verder was ook bij I is nni3af ^te-Miguel Echevarri I liilt a tlnS van het aanvanke- 1* gespannen gezicht af te lezen. I hi? J een g°ede tijd." zei vrolüu0r Terd weer voorzichtig I kamn n 'n tat Banesto- I is Z' z'in herstelvermogen Kes M10tSmis- Daar ben ik het I ]v i mee." Uï Van Miëuel Indurain m een indrukwek- Ondanks de sublieme tijdrit van Berzin durft echter niemand hardop te zeggen dat hij het var kentje wel eens even gaat wassen. Een ding is zeker: de komende twee weken zal het de spannend ste Tour sinds de doorbraak van Indurain worden. „De concur renten zullen nu per dag af moe ten vallen," schetst Echavarri de ontsnappingsroute van zijn kop man, die na gisteren op een voor hem onwennige elfde plaats staat in het algemeen klassement. Berzin is met vijf minuten voor sprong momenteel Indurains voornaamste uitdager. De Rus heeft er echter al een Giro d'Italia opzitten en weet sinds die ronde dat hij kwetsbaar is in de bergen. Daarnaast heeft de eigenzinnige Gewiss-kopman weinig vrienden in het peloton en die zal hij nodig hebben om een breed front van belagers te weerstaan. Ook Olano heeft de Giro er reeds opzitten en hij moet nog maar af wachten in hoeverre kopman Ro minger hem aan de ketting legt. Rominger is echter niet meer een van de jongsten en als de etappe van zaterdag model staat voor de rest van de Tour, wacht de top pers een ware slijtageslag. Alex Zülle gold zaterdag on danks zijn pijnlijke val als de grote winnaar van de etappe. In de tijdrit bergop slaagde hij er echter niet in het heft in handen te nemen. Integendeel, de Zwitser kon het juiste ritme niet vinden en verloor veel tijd (2.36) op Ber zin en zit nu weer in de wachtka mer. Bjarne Riis is geruisloos naar de tweede plaats in het algemeen klassement geklommen. Gisteren reed hij als een speer omhoog, maar de dag ervoor had hij de steun van ploegmaat Ullrich no dig om de schade te beperken. De grootste tegenstander van Mi guel Indurain lijkt het weer te zijn of te worden. Vijf zinderende zomers lang was hij de nieuwe zonnekoning van Frankrijk. Dit jaar regent of stormt het al vanaf de start in Den Bosch en lang zaam dienen zich de parallellen aan met 1980. In die natte zomer regende het de eerste twee weken onafgebroken en het kostte Ber nard Hinault zijn knie en de Tour-zege. De weersvooruitzichten blijven slecht. Vanochtend vroeg moet zelfs besloten worden of de Col d'Iséran wel genomen kan wor den direct na de start. „Als er sneeuw ligt, gaan de renners er met de wagens overheen," liet de Société gisteravond weten. Het worden nog bange dagen voor Indurain en de verlossende lange tijdrit is nog ver weg. „Za terdag zag ik al op de Madeleine dat Miguel niet goed was," zei Echevarri. „Hij had wel degelijk genoeg gegeten, alleen transpi reerde hij zo erg, dat er te veel ca lorieën verloren gingen. Na za terdag verwachtte ik van hem dat hij niet veel meer tijd zou verlie zen in de tijdrit. Dat is gelukt en we kunnen nu verder." ZIE VERDER SPORT B2 EN B3 Met een grimas op het gezicht is Indurain bezig aan het slot van zijn lijdensweg in de etappe naar Les Arcs. foto anp Sport Door Cas Overzier Londen - Tijdens de partij in de derde ronde van Wimble don tussen Richard Krajicek en Brett Steven deed Stanley Franker iets wat hij eigenlijk nooit pleegt te doen. De bondscoach verliet de tribune. Woedend was hij. „Moet ik hier in de kou zitten bij deze vertoning," vroeg hij zich af. Een dag later klopte Krajicek niemand minder dan ex- Wimbledonkampioen Michael Stich. Franker had zich mateloos geërgerd aan Krajicek's instel ling in zijn wedstrijd tegen Ste ven. Maar tegen Stich zag hij plotseling een 'nieuwe' Kraji cek. Van het 'hoopje hopeloos' was geen spoor meer te beken nen. Uiterst geconcentreerd, een positieve houding en gras- tennis op ongekend hoog ni veau. Ook Franker kon er met zijn pet niet bij. „Ongelooflijk, hoe dat kan. Dat kan alleen Ri chard. Zo zit hij in elkaar. Zijn karakter valt voor absoluut niemand te analyseren." De bondscoach kent 'De Kraai', zoals hij kortweg door zijn tennissende landgenoten wordt genoemd, al sinds het begin van zijn puberteit. Hij was nog een ruwe diamant. Eentje die nog moest worden geslepen. „Latent waren de slagen aan wezig. Vooral zijn service en forehand. Ook had hij inzicht. Alleen gingen de ballen nogal eens de tribunes in," herinnert Franker zich de beginperiode nog als de dag van gisteren. Enkele jaren later klopte Krajicek bij de bondscoach aan. Of hij in Jong Oranje (de kweekvijver van de Koninlijke Nederlandse Lawn Tennis Bond) kon worden opgenomen, vroeg hij zich af. Franker hield de boot nog even af. Hij maakte Krajicek duide lijk dat hij eerst maar zijn stu die moest afronden. „Ik weet niet of hij zijn diploma nog heeft gehaald, maar toen hij zich later meldde met de mede deling dat hij was geslaagd, heb ik hem bij Jong Oranje toe gelaten. Maar echt vertrouwen had ik er niet in. Ik dacht: 'Die Krajicek is goed genoeg voor de top-honderd', maar een Grand- Slamwinnaar zag ik niet in hem," aldus Franker, wiens ogen pas echt open gingen, toen Krajicek voor het eerst de laatste zestien bij de open Au stralische kampioenschappen haalde. Blessures Later kwamen daar nog een halve finale in Melbourne (1992, opgave wegens schou derblessure tegen Courier) en een halve finale op Roland Garros (1993) bij. Het funda ment was daarmee gestort. Maar kwetsuren liepen als een rode draad door Krajiceks car rière heen, weet ook Franker. „De laatste anderhalf jaar heeft hij echter keihard ge werkt aan zijn fysiek. Daar plukt hij nu de vruchten van." Lichaam en geest gaan echter altijd samen. Franker: „Ri chard nam in het verleden al tijd nóg iemand mee naar de tennisbaan. Er stond een Kraji cek die niet wilde missen en eentje die gaat missen. Dat heeft hij nu van zich afgeschud. Lichaam en geest zijn in per fecte balans." Franker kent Krajicek ook van de Davis-Cupwedstrijden en de voorbereidingen op evenemen ten. Ook daarin waren de op tredens van Krajicek grillig. Hij won op de Scheveningse Mullerpier van Sampras, maar nadat Paul Haarhuis in Utrecht Boris Becker had ver slagen, verloor hij het cruciale duel tegen Michael Stich. „Ri chard is bij de trainingen niet altijd de vrolijkste. Hij is sfeer gevoelig. Maar hij heeft wel de gelijk incasseringsvermogen, humor en een flinke dosis zelf spot." Goetzke Op sportief gebied heeft hij veel te danken aan zijn coach Rohan Goetzke, de man die voorheen in dienst was van de KNLTB en al vijf jaar privé- coach van Krajicek. Franker: „Er werd nog al eens gesugge reerd dat Richard een andere trainer moest gaan zoeken, maar die samenwerking is vruchtbaar. Rohan heeft het nu voor elkaar gekregen dat Ri chard nu ook die backhand voluit kan slaan. Prachtig is dat toch hoe hij die vanaf het gras slaat. Fenomenaal." De Wimbledonkampioen gaat zware tijden tegemoet, beseft Franker. „Het circuit wordt nu het Wilde Westen voor hem. Ie dereen wil van hem winnen. Daar zal hij zich tegen moeten wapenen. Geestelijk en licha melijk. Ik ben benieuwd hoe hij ermee omgaat...."

de Stem | 1996 | | pagina 11