Weekend n een karretje boven de files Poolse journalist doet boekje open over illegaal werken in Nederland teur jgSTEM medewerker m/v jtaspergeoogst is voorbij. Ook dit jaar werd het Ld van de zandgronden binnengehaald met nip van Poolse seizoenarbeiders. Het hele jaar j,or werken zij illegaal in Nederland - niet alleen ide tuinbouw. Wat zijn dat voor mensen, die lijgzame Polen die zich hier maandenlang Juilhouden en voor een habbekrats werken op (t platteland? Wat doen ze met het zwartverdien- tgeld? Op bezoek in Polen, vond Jan Hulsen het ntwoord op alle vragen. m/v ejTriethorst Voortdurend werk Pavarotti Spaarpot ZATERDAG 6 JULI 1996 ndienst) i voor de tuinbouw/boom- hgrijk onderdeel, lederkassel. ie opleiding. kunt u bij Van IMederkas- <ring en solide arbeids- tact opnemen met dhr. P.J, tie aan: De 'onzichtbare' Polen t in een nieuw en sfeervol moderne faciliteiten voor gbehandelingsplaatsen. De plines vertegenwoordigen, ken. Het ziekenhuis vervult ■oor 1500 medewerkers. <m moet een oldoet u aan deze dlicitaties kunt u I richten aan personeelsfunctionaris, neelszaken, 4800 RL Breda, onder i codenummer 40 149.ST. icitatiegesprekken vinden 33. zjek en hu/s im Mvoor wonen, iethorst um voor wonen, zorg en ndeiing biedt een scala zorgfuncties aan vanuit locaties. rkverpleeghuis de Riethorst eertruidenberg is een wtbineerd verpleeghuis plaats biedt aan 105 somati- en 60 psychogeriatrische ïnten (intramuraal). taast heeft het een jhandelingscentrum met taatsen voor somatische en Aaatsen voor psychogeriatri- e patiënten (semimuraal). et kader van de consultatie- cite en de substitutie van leeghuiszorg verschaft het teeghuis aanvullende zorg behoeve van thuis- en in het zorgingshuis wonende iënten (extramuraal). zorgingshuizen de Riethorst jeertruidenberg en Waspik zorgcentra waar hulpbe- euende ouderen zich thuis men voelen en een op hen estemd pakket aan zorg anen ontvangen Op deze ■atles zijn ook mogelijkheden or dagopvang en tijdelijke jname aanwezig. ;t ongeveer 400 medewerkers vrijwilligers zorgen wij oor dat een uitgebalanceerd iket aan zorgfuncties reboden wordt. Kletharst lestraat 28 1 BP Geertruidenberg efoon: (0162) 51 35 55 efax: (0162)51 9021 tor Jan Hulsen n Polen is het leven simpel voor een vou- dige mensen. Ze hoeven zich niet af te ivragen wat ze met hun vrije tijd zullen ta, ze hebben de hele dag nodig om inkom- ffl te vergaren voor zichzelf en hun gezin, ils ze al niet voor een ander aan het werk ijl, dan zijn ze wel voor zichzelf bezig. beloning voor ongeschoolde of laagge stelde arbeid in Polen ligt tussen de twee- hderd en driehonderd gulden per maand, lis nauwelijks voldoende om de eerste le- rensbehoeften, zoals eten, drinken,en kleding betalen. Het gevolg is dat man en vrouw Wen voor inkomen moeten zorgen om het iiishouden fatsoenlijk te kunnen voeren, h de communistische periode was er geen maar had iedereen te eten. De omwente- ervoor gezorgd dat een - klein- hl van de bevolking veel geld verdient, dat it straten gevuld zijn met auto's en dat de winkels vol westerse spullen liggen. Maar de verandermgen hebben er ook voor gezorgd dat er nu mensen zijn in Polen die amper ge- noeg te eten hebben. hitsteden is het meestal niet zo moeilijk om werk te vinden, in de dorpen is echter nauwe- lijks behoefte aan betaalde arbeidskrachten. Eemeeste bewoners van het platteland heb- tai een boerderijtje of een klein bedrijfje en tenen met hun gezin het werk wel aan. Bovendien is er weinig geld, maar daar staat tegenover dat de bevolking ook niet veel geld sodig heeft. Vrijwel iedereen in het buitenge bied heeft tenslotte een stukje grond, waarop ie familie groenten kan telen en een paar kip pen wat varkens kan houden, h buurlanden van Polen, zoals Wit-Rusland Oekraïne, is de economische situatie nog slechter. Regelmatig steken bewoners van de lflanden de grens over om goedkoop hun ar- eidaan te bieden. Soms vragen zij slechts de belftvan een Pools salaris, lei merendeel van de Poolse bevolking kan te redelijk goed in leven houden, maar daar tedt ook alles mee op. Het inkomen biedt te veel mogelijkheden om geld opzij te leg- h of luxespullen te kopen, of om eens uit te ten. Dit zijn dan ook de redenen om in het «tenland te gaan werken. Het is daar goed "erdienen en je komt nog eens ergens. üroslaw Popczyk is een Pool die een tijdlang "Nederland illegaal seizoenarbeid heeft ver tel Ik ontmoette hem in Polen tijdens een akenreis. Hij vertelde me dat hij tussen 1988 W92 jaarlijks tussen de vijf en negen afflden in Noord-Holland heeft gewerkt, in f landbouw. Hij heeft er een boek over ge- teven, dat echter (nog) niet is vertaald in bet Nederlands. ™en had hij een redelijke baan als sport- Wraalist voor een regionale krant, wat hem teig tot zestig gulden per maand oplever- liirl '2 gulden in de maand was toenter- J 8®n°eg om in de eerste levensbehoeften te te'® van zijn vrouw en hun dochter, dus \!i ze het niet met z'n drietjes. Ui1' ^'jdenseen Europa Cupfinale vol- dnn °ntlnoette hij een collega uit Apel- I®' ™t deze sportjournalist sprak hij uit- L,, °Ver de mogelijkheden om in Neder- i walren. De Nederlander had een goe- a i botteler was in Noord-Holland .flmatig problemen had om aan vol ta 6 ^schikt personeel te komen. Hij zag Eerlijkheden voor Miroslaw (Mirek z']n vrienden) om aan werk te komen, journalist had hij goed in de gaten dat er ithaff ^aan veranderen in Polen, met de af ttent !!^ilan ^et communisme. Óp dat mo- ttaar ,i ze een behoorlijk goed leven, vtou l wel eens anders worden. Zijn te wild tensb°tte geen werk en hun doch- studeiJ "^.Middelbare school graag gaan toek0m M het buitenland. Wat de spell zou brengen was niet goed te voor telt! kri een was zeker: in Neder- Mdvenj1 motnent in korte tijd veel naar Nederland komen Wistenvisum hetT^tkeer k°n hij - tes. in ?""istenvisum, dat een maand geldig tewrdmK ?n ^ad h'i met behulp van een daarin een boekje samengesteld met 'ttmvn,, ®e'se woorden en zinnen. 'Hei- Hallo tu u 6 Mi«k, I am looking for work.' t Mirek en ik zoek werk. 'I am a sportsjournalist, I am married and I have a daughter.' Ik ben sportjournalist, ik ben getrouwd en ik heb een dochter. Hij had bedacht dat Ne derlandse tuinders wel graag zouden willen weten wat voor vlees ze in de kuip hadden, als hij aan zou kloppen voor werk. Het ging boven ver wachting. Via de Ne derlandse journalist vond hij zijn eerste baantje. Appels plukken, voor zeven gulden per uur. Zijn tweede baas betaalde zelfs acht gulden voor werk in een De aspergeoogst is boomkwekerij. Mirek werkte hard en kreeg in die eerste maand al voor nog eens drie maanden werk aangebo den op andere bedrijven. Terug in Polen wist hij bij de krant onbetaald verlof te krijgen, maar een visum voor Neder land kreeg hij niet meer. Duitsland kon hij echter wel binnen komen en andere Poolse seizoenarbeiders hadden hem uitgelegd hoe je bij Venlo gemakkelijk te voet de grens kon oversteken. Liftend was hij weer snel terug in Noord-Holland. Vanaf zijn eerste werkdag in Nederland tot de laatste, vier jaar later, zat Mirek niet één dag zonder werk. Tegen de tijd dat ergens het werk op zijn einde liep werd hij wel weer ge vraagd voor een andere baan. Of hij ging 's avonds of in het weekend op de fiets informe ren bij bedrijven in de omgeving. Maar hij werkte dan ook hard en als er overgewerkt kon worden, was hij de eerste om zich aan te melden. Overal verdiende hij inmiddels tien gulden per uur, zwart. Een keer beurde hij zelfs elf voorbij. Ook dit jaar werd het goud van de zandgronden binnengehaald met hulp van Poolse seizoenarbeiders. Het hele jaar door werken zij illegaal in Nederland. foto do visser gulden, voor het plukken van aubergines, midden in de zomer in een snikhete kas. Soms had hij twee baantjes tegelijkertijd. Dan werkte hij overdag op het ene bedrijf en was hij 's avonds en eventueel 's nachts ergens an ders aan de slag. Het geld dat hij verdiende bracht hij naar een bank in Nederland, die ook kantoren had in Polen. Daar werden de guldens in dollars ge wisseld en op zijn eigen rekening gezet. Gedurende zijn hele verblijf in Nederland mocht Mirek logeren in een speciale verblijfs- ruimte voor buitenlandse werknemers, bij de fruitteler waar hij zijn eerste baantje had ge kregen. In deze kamer stond een tafel met wat stoelen, een bank, televisie en een aantal bed den. Het was een soort kantine en slaapkamer te gelijkertijd, waar ook gekookt kon worden op een elektrisch kookstel dat Mirek ooit van een tuinder gekregen had. In het drukke oogstsei- zoen moest de ruimte wel eens gedeeld wor den met vijf of zes andere Polen. Dat was best gezellig. Maar 's avonds en in het weekend ging hij wel vaak naar Frans, een bevriende tuinder. Daar kon hij tenminste rustig lezen en schrijven. Mirek had het goed naar zijn zin in Nederland en probeerde zoveel mogelijk te zien en te be leven. In de krant vond hij aankondigingen van interessante gebeurtenissen. Dankzij zijn perskaart en zijn steeds vloeiender Engels lukte het hem om op bijzondere plaatsen en gebeurtenissen te komen. De verhalen ver kocht hij later aan Poolse tijdschriften. In zijn vrije tijd schreef Miroslaw Popczyk een boek over zijn belevenissen in Nederland en over de verhalen die hij hoorde van andere Poolse seizoenarbeiders: Na Saksy, oftewel 'Voor seizoenwerk'. Tijdens het eentonige werk kon hij rustig nadenken over de teksten die hij 's avonds op papier zou zetten. Op zaterdag werkte hij tot twaalf uur, soms tot twee uur, maar niet langer. Het weekeinde gebruikte hij voor zichzelf. Om te schrijven, te lezen en om boodschappen te doen en de omgeving te bekijken. Hij probeerde ook Ne derlandse kranten te lezen, wat niet gemak kelijk was. Toch lukte het hem redelijk om belangrijke sportieve evenementen te volgen, zoals de Tour de France en de grote tennis toernooien. Het is indrukwekkend eti leuk om te zien waar Mirek zoal geweest is en waar hij arti kelen over heeft geschreven. Op het North Sea Jazzfestival kreeg hij de gelegenheid om het Deep River Quartet te interviewen, waar hij een groot liefhebber van was. Als Pools sportverslaggever woonde hij de in terland Nederland-Polen bij, oktober 1992 in stadion de Kuip in Rotterdam: 2-0. En in de zelfde hoedanigheid was hij bij FC Utrecht tegen Feyenoord, om even later de bij Utrecht voetballende Poolse international Wlody Smolarek te interviewen. Het moment waar op het hele Utrecht-stadion de naam van Smolarek begon te zingen maakte grote in druk op hem en later op de lezers van zijn artikel. Bloemencorso, Deltawerken, American Sun day in Zandvoort, de Bijlmerramp, Mirek was erbij. Hij wist zelfs een toegangsbewijs voor het optreden van Luciano Pavarotti in de Door Joop Wenstedt Rechtstreeks van de trein in je eigen open- baarvervoer stappen. Dat is mogelijk met de People Mover, aldus fabrikant Raytheon, De 'mens-vervoerder' is een klein karretje op rails dat boven de files rijdt. Volgens Importeur Nijkerk Transport Sys tems heft dit systeem files en opstoppingen op, in dichtbevolkte gebieden. In ons land heeft Airport Eelde het in bestelling. Dit Amerikaanse vervoersconcept heeft eni ge opmerkelijke punten waardoor het zich onderscheid van soortgelijke ideeën. De pas sagier bepaalt het aantal mede-reizigers en het eindpunt. De elektrisch aangedreven ca bine gaat rechtstreeks af op de gewenste be stemming. Geen tussenstops, recht naar huis. Dus zijn nogal wat van deze cabines nodig. Om een ritje zonder tussenstops mo gelijk te maken zijn er op elk station twee sporen. Eén gaat langs het station en de an der legt juist aan. Op deze manier word je niet opgehouden door instappers. Het veranderen van spoor gaat bij dit sys teem opmerkelijk, er zijn geen wissels. De cabine rijdt op banden die via de boordcom puter worden gestuurd, De 'rails' worden ge vormd door een 'wegdek' zonder bewegende delen. Verandert de cabine van spoor, dan verspringt een geleide-arm boven de wielen Een People Mover station, waar ook rolstoelers makkelijk in de cabine kunnen rijden aangezien er in de cabine geen drempels zijn en de deur breed genoeg is. foto fotopersburo dijkstra en gaat het voertuig over op het andere spoor. Bevroren en kapotte wissels zijn dus niet meer mogelijk. Cabines kunnen betrek kelijk dicht achter elkaar rijden zonder op wisselaanpassingen te wachten. Een bijkomen voordeel is, dat er alleen aan de cabines onderhoud hoeft te worden ge daan. Op de rails zitten geen bewegende on derdelen die kapot kunnen. Mede hierdoor wordt het aanleggen van de rails aanzienlijk lichter en goedkoper. Door de lichte con structie kunnen tevens grotere overspannin gen worden bereikt, tot zo'n 40 meter. Op die manier wordt het een stuk eenvoudiger het systeem in te passen in de bestaande infra structuur. Verschillende fabrikanten in diverse landen bieden soortgelijke systemen als de People Mover aan. Het biedt op zich vele voordelen, maar zal ook de nodige investeringen verei sen. Als dergelijk openbaar vervoer echter weer door de overheid wordt gereguleerd dan kan het moeilijk efficiënt en rendabel worden. Kuip te regelen. Helaas kreeg hij op weg naar het concert pech met de auto die hij geleend 'had van zijn Nederlandse werkgever. Uit de verhalen in het boek van Popczyk blijkt een grote liefde voor Nederland en voor de tolerante manier waarop mensen hier met elkaar omgaan. Illustratief daarvoor is de volgende anekdote. Tijdens een politie-over- val klom een 60-jarige Pool boven in de span ten van de schuur waar ze met een grote groep aan het werk waren. De oude man was bang voor wat er ging gebeuren, onder meer omdat hij al eerder een razzia meegemaakt had in Warschau in 1944. De laconieke manier waarop de Nederlanders met de situatie om gingen en het begrip van de politiemensen voor de aanwezigheid van de illegale arbei ders wekte verbazing op bij deze Polen. Zij waren een heel andere houding van de politie gewend. Bij deze controle werden de paspoorten van de illegale buitenlanders in beslag genomen. De Polen kregen te horen dat ze over drie da gen hun pas terug konden krijgen bij een be paalde douanepoost aan de Duitse grens, als ze ons land verlieten. Vier dagen later waren de meeste weer aan het werk in dezelfde schuur. Van 1988 tot 1992 werkte Mirek Popczyk in totaal 29 maanden in Nederland. Van het ver diende geld kocht hij zijn flat en stortte hij 20.000 gulden op een spaarrekening in Neder land voor zijn dochter. En daarna had hij zelfs nog wat spaarcentjes over. Op dit mo ment is hij weer gewoon aan het werk in Po len als sportjournalist. Tijdens zijn periode in Nederland ontmoette hij veel andere Poolse seizoenarbeiders. Heel verschillende mensen allemaal, ieder met zijn eigen verhaal. Sommigen hadden nauwelijks een opleiding gehad en konden in Polen geen werk vinden. Anderen waren gewoon op de verdiensten af gekomen. Weer anderen waren student en moesten in de zomervakantie geld verdienen voor hun studie. En er was bijvoorbeeld ook een afgestudeerde arts bij geweest, die een praktijkpand had gekocht en geen geld had voor de inrichting en het instrumentarium. Terug in Nederland ontmoette ik Jan, een 27- jarige Poolse seizoenarbeider die op dit mo ment hier aan het werk is. Hij vertelde mij dat hij hier is komen werken om wat kapitaal op te bouwen. Met zijn middelbare schoolopleiding kan hij in Polen geen goedbetaald werk vinden en hier verdient hij acht gulden per uur, zwart. Hij heeft namelijk de woning van zijn oma geërfd. Een mooi huisje met wat grond, maar er moet veel aan opgeknapt worden. Als dat is gebeurd, dan wil hij graag een klein autootje hebben. En als hij dat eenmaal voor elkaar heeft, dan wil hij trouwen met zijn vriendin en gewoon in Poien blijven wonen en werken. Het zou mooi zijn als zij tegen die tijd ook een baan heeft. Dan kunnen ze tenminste af en toe een uitstapje maken of iets moois ko pen. Met negen landgenoten woont Jan nu in een huis van zijn werkgever. Ze hoeven geen vast bedrag aan huur te betalen, in plaats daarvan wordt voor ieder gewerkt uur vijftig cent op hun loon ingehouden. Jan is tevreden over de ze regeling. Zijn baas waarschijnlijk ook, want die ontvangt op deze manier ruim dui zend gulden huur per maand, zwart.

de Stem | 1996 | | pagina 35