P®M PROLONGEERD. chaft op uitgifte :ets af ierdaad asier' rdam ïden Huisvlijt Zondagsrust lun-mmniiiin Langparkeren toegestaan HE JA, DAT KEN I Middenstanders Koning klant ZEELAND C4 Sterke verhalen *pree owt, de Waor doen die da nou eigeluk voor? PASTORIEDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN OP DE WOELIGE BAREN JLI 1996 ZATERDAG 6 JULI 1996 Svan 512310 of ffior NIMA-A (stuur mij het inschrijfformulier) >or NIMA-B (stuur mij het inschrijfformulier) meer informatie (stuur mij de studiegids '96/'97) oor alle vliegroutes 'v- Voor het penter en goedkoper. :n besparing op van 20%. dj alle onnodige en ihrapt zoals: i drankjes aan boord reisagenten door directe verkoop net dure landingsrechten. .1 besparing op, Londen kunt vliegen v.a. plichting en 3x per dag. fddenstanders hebben het in deze tijd niet gemakkelijk. Want let gaat om de gunst van de jjnsument en niets of niemand is wispelturiger, zo tonen onder toeken bij herhaling aan. En dus klaagt de middenstander als let effe tegenzit -maar zo is nu eenmaal de mens, moet je maar denken. Hoewel? Afgelopen week dwar- eelt op één van de redactiebure len een briefje neer. Zomaar uit let niets, zo lijkt het, want het briefje is gedateerd 28 mei 1996. En da's toch alweer lange tijd geleden. llaar nieuwsgierigheid kent geen tijd, zeker als de eerste blik ontwaart dat het briefje afkom stig is van de middenstandsver- eniging Sluis. En dat het briefje isgeadresseerd aan de Raad van de Gemeente. Bovendien: Sluis, daar hebben wij iets ondefi nieerbaars mee, sedert wij jaren geleden alweer er moesten beta len voor parkeren in een zeer drassig stukje weiland. 'Huisvlijt kent geen tijd en het weer van de afgelopen weken jtöodj tot arbeid binnenskamers. En zulks leidt dan tot opval- «de creativiteit. Gezien te Kuitaart: gezelligheid kent geen W. Hoewel: wat stijfjes is-ie wel. foto wim kooyman Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie ian dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Ronald Vers laten, Marjon Sarneel, Wim Kooyman en Peter Oggel. De re- jjttie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en «iet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aan merkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Want natuurlijk gaat het ook nu weer om geld. Nou ja, om geld dat misschien wel eens Sluis zal mijden. Want wat wil het geval. In het pand aan de Sint An- nastraat 46, voorheen een hore- ca-etablissement, komt één geldinstelling, een bank dus. En de Sint Annastraat is gesitueerd (zo heet dat in ambtelijke taal) buiten het centrum van Sluis. En dus, vreest de middenstands vereniging, kan vestiging van bedrijven 'waaronder ook inbe grepen bankinstellingen, buiten het centrum er toe leiden dat de klanten véél minderdan wel géén bezoek meer zullen bren gen aan ons winkelcentrum'. Da's erg, maar nog lang niet al les. 'Bezoekers aan deze bankin stelling', zo vervolgt het briefje, 'kunnen gratis parkeren rond het gebouw en daardoor nog een bezoek aan het winkelcentrum van Sluis vergeten Einde citaat. Maar 't is waar: middenstanders hebben het in deze tijd niet gemakkelijk. (PO) JE BENT er rotsvast van overtuigd dat je een vliegen de schotel hebt gezien, maar er is niemand die je gelooft. Op vakantie in Schotland stak Nessie zijn zijn tong naar je uit. Je vrouw stond nét even omgedraaid en je fo totoestel weigerde. In de bin nenstad van Terneuzen heb je Barbé en Van Himme gearmd een kroeg zien binnenlopen. Prins Claus stond erbij te la chen. En ik zal je nog iets veel sterkers vertellen... Sterke verhalen zijn soms niet 'van de lucht'. Als er een tje begint, volgen er gegaran deerd meer. De redactie van Zeeland Rond gelooft ze allemaal. Kom op met uw verhaal, of dat van een ander. Vertel het ons en wij vertellen het ver der. Telefoonnummer 0115 - 6456769 (redactie De Stem) of 0117 - 301392 (Ronald Verstraten). U kunt ze ook opschrijven en met vermel ding van naam en adres stu ren naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Geheelonthouders -heette dat vroeger niet 'van de blauwe knoop'- zullen deze niet erg kunnen waarderen, 't Is natuurlijk te Hulst -hoe kan het ook anders! De foto bezit alles voor de ultieme verleiding. Daar is het uitnodigende terrasje, het stopverbod dat in elk geval al niet geldt voor - langzaam uitspreken- ontheffinqshouders. Maar proeft u 'ml Stopverbod? Langparkeren mag dus wel. foto wim kooyman Als de schoolreis van mijn kin deren voor de deur staat, blijkt mijn franken portemonneetje leeg. Geen nood, sinds jaar en dag staat mijn bank in het, inmid dels vernieuwde, winkelcen trum Zuidpolder. Gelijk met het wekelijkse huis houdgeld, haal ik tweeduizend franken uit de muur, een service van een bank die dienstverle ning hoog in het vaandel heeft staan. Pas als ik het geld in mijn hand heb, realiseer ik mij dat ik mijn kinderen niet met biljetten van duizend op pad kan sturen. Welgemoed loop ik de bank bin nen en sluit aan bij de rij voor de loketten. Eenmaal aan de beurt vraag ik of ik franken kan wisselen. Dat is geen probleem. De lokettiste informeert hoeveel ik er wil hebben. Maar als zij mijn briefje van duizend ziet, wordt haar blik af wijzend. Het feit dat ik de biljetten zo juist uit hun eigen automaat heb gehaald, verandert' niets aan haar opdracht; „Wij wisselen al leen van Nederlands naar Bel gisch geld. Hier kunnen we niet aan beginnen." Fantastische service, toch?! (MS) Eén van de heerlijkste dingen die ik me voor kan stellen, is wakker worden zonder wekker. Bijkomen op het moment dat ik daar zelf aan toe ben. Jarenlang moest ik in de vroege ochtend baby's voeden of peuters helpen maar nu ben ik dan zover dat de wekker op zaterdagavond niet ingesteld hoeft te worden. Zondagochtend is anders dan alle andere ochtenden; de hele wereld lijkt uit te slapen. Het slaapkamerraam staat open en ik hoor hoe vogels het op de ze dag ruimschoots winnen van het verkeer. Een enkele vroege fietser zoeft voorbij, een groet roepend naar een voorbijganger. Ik geniet ervan, in de weten schap dat ik vandaag niets hoef. Half dommelend laat ik mijn ge dachten de vrije loop: 'n beetje mijmerend over dingen die voorbij zijn maar meestal voor uitkijkend naar wat nog in het verre verschiet ligt. Vrijblijvend, want op dit mo ment hoef ik helemaal niets. In de verte hoor ik kerkklokken beieren. Voor mij zijn ze onlosmakelijk verbonden met de zondagsstem ming. Ik onderdruk een licht schuldgevoel en bevestig de sta tistieken door thuis te blijven. Is dit alles nu zeer binnenkort voorgoed verleden tijd in Ter neuzen? Zouden de vogels en de kerkklokken in de nabije toe komst overstemd worden door geraas van verkeer op weg naar 'City Terneuzen'. Of zullen de openingsuren van de winkels in de binnenstad beperkt blijven tot de middaguren? Want öpen gaan ze, Terneuzen heeft zich zelf tot toeristengebied gebom bardeerd en kan zodoende de winkelsluitingswet omzeilen. Terneuzen toeristenstad! Daar moet ik even van slikken. Met Pinksteren wisten ze dat bij de gemeente nog niet; toen was de parkeergarage op beide feestda gen gesloten! En dan nu opeens dit! Ik ben er nog een beetje ondersteboven van. Dè grote trekker, schrijft de verslaggever, is Het Portaal van Vlaanderen. De bezoekers aantallen zijn leuk maar volgens mij niet indrukwekkend genoeg, om daarmee meteen de toeris- tenstatus te rechtvaardigen. Bovendien is deze attractie op zondag gesloten. Hebben we nog iets anders, behalve Scheldöra- do? De Scheldeboulevard wordt genoemd. Aanvankelijk dacht ik dat ze daar gewoon de zeedijk mee bedoelden, maar bij nader inzien blijkt het dat stukje rondweg te zijn dat achter het stadhuis doorloopt. Lijkt me iets om echt niet te missen! Laten we elkaar niets wijsma ken, Terneuzen is geen trek pleister voor toeristen en op zondag is het er per definitie uitgestorven. Er lopen alleen wat kerkgangers op en neer en dan heb je het wel gehad. Een stad zonder bioscoop en met een krakkemikkig theater. Een stad midden in een indus triegebied, zonder belangwek kende musea. Een stad, nage noeg zonder historische gebou wen, waar de VW bemand wordt door stagiair(e)s die bijna net zoveel weten als ik. Zelfs de grootste -optimist kan Terneuzen niet in een toeristen gids verkopen. Om toch het juis te image te verkrijgen heeft men de Vliegende Hollander route uitgevonden, want de stad moet zich tenslotte toch ergens mee profileren. Een wandeling van tweeënhalve kilometer door het meest troos teloze gedeelte van de omstre den binnenstad. De toeristen die daarvoor komen, vinden over het algemeen hun eigen weg wel. Het lijkt erop dat de Steenen Beer zijn geld op moet gaan brengen. Het project moet zijn prestige waar gaan maken en daarom draait Terneuzen de za ken om. Toeristen die sinds jaar en dag verknocht zijn aan Sluis, Sas en Hulst, zullen heus hun padje niet verleggen. Terneuzen heeft gewoon die sfeer niet. De capaciteiten van de Schelde- stad liggen op een ander vlak en een werkstad heeft recht op z'n zondagsrust. d'n tijd van de feesten, ge weet dikkels nie waor ge naor toe moet gaon. aor is alt wel ergest iets te doen en vaneigen wilde wel 's ne keer overslaon, wa°rvan elke zaoter- en zondag thuis te zitten, ijj ook gauw ouwen buik vol. "s t!s te begrijpen dagge, a't schoon weer is, al 's ergest naor toe bol. J fietsken, dan krij'k de vrouw nog 't makkelukste mee, Pik k ook wel 's d'auto oor, want ge weet oetta aot eeh: 9® koopt 's 'n doosken jèrrebezen, ne kluts nieve petetten of wa kazzen niewaor 0Jn die op de fiets mee te nemen, da's toch nogal dikkels 'n bezwaor. dage thuis geen eten genoegt ét, maor meestal doej'r 'n goed werk mee. dat i 'n zo'n feest- Da-or is alt wel t'een of t'ander kommetee ton d *nzaomelt voor de kerk, ne speeltuin, t'onder'oud vant clublokaol "e voetbal, 't wjéreldnaotuurfons, Niekarraoguao ofweete kik wa d'amaol. we 'n 9°ed doel en én z'op ulder eigen durp niks van betekenis A„JSt,V00l' Po^en of ze braien sjallen voor Affrikao, daor is ergest alt wel iets mis. ent',aU 'S naor 'oe 9ao'> steunde die mensen en ge drao 'n kleinegeidsjen bij en toch wel wat te missen voor mensen die't midner dna ons èn, wat gij -I Ke 1° ^eeSt Knitaort, waor is da nou eigeluk voor, weette gulder da? 'n Sch 7*26 n*e' no°ti n*e g'ad en krijgen zulle z'ook nie da's zo zeker as wa. Vnr, °°l fonsgelijken en de meulen daor gooi te gemeente n'n dot mee geld tegenaon... n goed doel enne kik glad nie g'oren of is mij da messchien ontgaon? hoen"''!0 r 'e*s meet te maoken èn, maor ne mens vraogta zijn eigen wel 's af niewaor? A»zed amets *n e spoorpotsjen en legge ze daor 'n feest van komende jaor? Gao an-maor 'n g°e' doel èn, want d'n hoop oor alt maor groter vaneigen. me aon, maor ne mens wil toch wel's weten: wie zou tien opbringst nou krijgen? Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- EEN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 0114-319595. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. H. de Vrieze, tel. 0117- 491472 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. W. Vervaet, tel. 0115-561532. ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. leesdienst. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. M. Peroti. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. M. Peroti. zondag 7 juli HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. dhr. N. Peterse. Axel: 10 u. ds. C. Hoogendoorn (HA). Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. Cadzand: 9.30 u, ds. Meeuwse. Groede: 10 u. ds. R. Wasterval. Hoek: 10 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 11 u. dhr. H. Ketel aar. Hoofdplaat: dienst te IJzendij ke. Hulst: 9.30 u. dhr. H. Ketelaar. Nieuwvliet: 10 u. dhr. D. v.d. Bauwhede. Oostburg: 10 u. ds. C. v. Duinen. Retranchement: 11 u. ds. Houw- aardt. Schoondijke: 9.30 u. dhr. Ver- couteren. Sint Kruis: 9 u. dhr. N. Peterse. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil: do. dhr. K. Jeddens. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herders- kerk): 10 en 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. A. Bijl. (Ziekenhuis De Honte): ds. D. Stap. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dhr. M. Rouw. ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jachthaven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds, F. v.d. Sar. IJzendijke: 9.30 u. ds. J. v.d Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 15 u. ds. R. van Elde- ren (HA). Terneuzen: (Goede Herderkerk) 19 u. ds. A. BoschJOpstandings- kerk) 09 u. ds. F. Blokland te Oostende. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 U. ds. M. Brandes te Hardenberg. 16.45 u. ds. M. Bur ger (Intrededienst). Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. J. Geersing te Hengelo. Terneuzen: 9. 30 u en 15 u. ds. W. Raven te Almelo. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. C. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9. u. ds. G. van de We tering. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. vn de Wetering. Retranchement: 10 u. Mejuf frouw R. de Wit te Duiven. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10 u. ds. P. van de Laarse. Middelburg: 10 u. ds. T. Postma. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Gebouw De Hoek zak) 10 u. dhr. R. Peeman. v .t, WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lams waarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 11 u. Ver rezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 467 KENT U het droeve verhaal nog van die forse blonde Noor? Het is een lied geschreven door Henry D'Albert met muziek van Eddy Christiani die het ook geregeld ten gehore bracht. Nee, niet meer? En als we nu de titel noemen? Een jonge zeeman kwam van boord Een forse blonde Noor, Waar hij ook doolde op de zee, Zijn stad was Baltimore. Daar ergens in de havenbuurt Was er zo'n klein café Daar zong ze bij een harmonica De zeemansliedjes mee. Refrein: Op de woelige baren Bij storm en bij wind, Deenkt hij steeds aan zijn blondje Dat vrolijke kind. Zij leeft in zijn harte Zij zingt in zijn bloed, Hij hoort nog haar stemme In de eb en de vloed. Toen zei hij op een keer, m'n schat Op heel het wereldrond Is er geen kind zo lief als jij, En kuste haar op de mond. Ze zag hem lang en rustig aan Tot ze haar hart verloor Toen zei ze zacht: Ik houd van jou Mijn forse blonde Noor. Refrein: (als boven) De Noorman koos weer vrolijk zee Want nu had hij zijn schat; Toen kwam het noodlot op z'n weg Dat hij vergeten had: Zijn schip dat stootte op een klip Toen was het gauw gedaan. 't Is in een woeste storm des nachts Met man en muis vergaan. Refrein: (als boven) Pegam.

de Stem | 1996 | | pagina 23