Geen twee gulden voor Sport7' eziPMi Tl Onderzoek naar opsporingsmethoden politie Zuid-Limburg erelHd Denk aan Diacure® als u op vakantie gaat Prettige Vakantie Even niet opgelet... Couzy: generaal in een politiek labyrint Woonwagenbewoners overwegen schadeclaim Meerderheid kabelexploitanten niet bereid te betalen voor doorgeven sportzender Jongeren onderhouden kamp Westerbork f BINNENLAND A3 morres meubel MS V5 4 Katholiekendag ook voor andersdenkenden' Diacure helpt bij diarree zo snel... sneller bestaat niet! beapnar VLOOIEN HEBBEN GEEN VAKANTIE! VRIJDAG 5 JULI 1996 rde het het is ijd es- j ■nder: /laan >.36- mgen: Hans- 19.17. i van iters het voor- vor- Groot-Brittannië en Ierland- In Ierland, Schotland en Wales wolkenvelden en kans op een bui. In Engeland af en toe zon en mogelijk een onweersbui zon. Maxima tussen 13 en 19 graden. België en Luxemburg: Overwe gend bewolkt en enkele buien met kans op onweer. Middag temperatuur tussen 15 en fa graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Half tot zwaar bewolkt en vari tijd tot tijd buien, ook met on weer en vrijdag in het oosten hier en daar veel neerslag. Mid- dagtemperatuur rond 20 gra den. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd re gen- of onweersbuien; vooral in de hogere streken in het mid den en oosten met plaatselijk veel neerslag. Middagtempera- tuur rond 22 graden maar vlak langs de kust van de Middel landse Zee hogere maxima. Daar meer zon en droog. Portugal: In het noorden wol kenvelden en vooral vrijdag af en toe regen. Naar het zuiden toe steeds zonniger en droog. Maxima van 20 graden aan de Costa Verde tot 28 in de Algar- ve. Spanje: In het noorden wolken velden en kans op regen en on weer, eerst vooral in het noord westen, later ook in het noord oosten. Naar het zuiden toe zonnig en droog. Maximum temperatuur aan de costa's van 27 graden bij Barcelona tot 30 in het zuiden; langs de Golf van Biskaje een graad of 20. Canarische Eilanden: Wolken velden en hier en daar wat re gen; soms ook zon. Van tijd tot tijd veel wind. Maxima rond 26 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, misschien soms ook enkele stapelwolken. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 30 graden. Italië: In het noorden enkele soms stevige regen- of on weersbuien. Verder droog en flink wat zon. Maxima meest tussen 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Aan houdend zonnig. Maxima van minstens 30 graden op de ei landen tot lokaal 40 in het bin nenland. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd flink wat regen. In de loop van zaterdag klaart het vanuit het westen weer wat op. Middag- temperatuur dalend naar 16 tot 18 graden op zaterdag. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en buiig, soms ook met onweer. plaatselijk veel re gen. Geleidelijk minder warm. Middagtemperatuur zaterdag rond 19 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer bewolking en vooral zaterdag enkele stevige buien, soms met onweer. Temperatuur vrijdag rond 27 graden, zaterdag lager. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 2-2-8-0 4-2-5-2-6-2 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Bankje; 4. inwoners; 6. weg; 7. bit; 9. speaker; 11. sterk. Vertikaal: 1. Buis; 2. nawee; 3. jonk; 5. ruimen; 6. was; 8. maar; 10. pat. Visitekaartje: K. Kropfik uit Epen is 'kippenfokker'. dou>|>jnjp 'sjnui uee iuin|d 's>|U|| p|s 'sjp uaf5jaq qESTEM VRIJDAG 5 JULI 1996 yjionze redactie binnenland istricht - De rijksrecherche is een erzoek gestart naar mogelijk on- Ijjare praktijken van de Zuid-Lim- ^se politie. Maastrichtse persofficier van justitie Z H. Vos heeft dit bevestigd. Zolang I,; onderzoek loopt, wil hij niet inhou- Jelijk op de zaak ingaan. [(affaire begon toen een politieman on- jngsbij zijn directe chef melding maak- j,an praktijken die volgens hem niet beugel kunnen. De chef nam ver contact op met de hoofdofficier van justitie. In onderling overleg is daar na besloten de rijksrecherche in te scha kelen. „De normale procedure," aldus mr. Vos. De politie zou met name over de schreef zijn gegaan bij het onderzoek naar de handel en wandel van twee mensen die eerder dit jaar in verband met de handel in drugs door het gerechtshof in Den Bosch zijn veroordeeld tot enkele jaren gevangenisstraf. Hun raadsman, mr. Th. Hiddema, wil de Hoge Raad de komende week om een nieuw proces vragen. Hiddema zegt dat hij beschikt over ver klaringen van een rechercheur en een burger-infiltrant waaruit blijkt dat de politie bij het onderzoek bewust het Openbaar Ministerie en de rechtbank heeft misleid. Processen-verbaal zouden zijn vervalst en de politie zou zogenoem de inkijkoperaties hebben uitgevoerd zonder dat daarvoor de vereiste toestem ming was gegeven. Hiddema zegt de infiltrant zelf op het spoor te zijn gekomen via het rapport van de rijksrecherche over het IRT Ken- nemerland. De advocaat wil niet zeggen of zijn andere informant dezelfde is als de politieman die zich volgens officier Vos tot zijn chef heeft gewend. Hiddema: „Ik doe geen enkele mededeling over de identiteit van mijn getuigen." Waarom de politieman tegenover hem uit de school heeft geklapt, zegt hij niet te we ten. „Ik ken zijn drijfveren niet," aldus Hiddema. Persofficier van justitie Vos zegt dat het onderzoek van de rijksrecherche los staat van de verklaringen van de recher cheur en de burgerinfiltrant waarover Hiddema zegt te beschikken. Minister Sorgdrager (Justitie) wacht het onderzoek van de rijksrecherche af. Voor die tijd wil de minister niet reageren. „De minister wist van het rumoer en van het aansluitende onderzoek. Daar blijft het wat ons betreft bij," aldus een zegs man van Justitie. Het Openbaar Ministerie in Den Haag wenste gisteren geen reactie te geven. „De zaak ligt in Maastricht en daar is al besloten tot een onderzoek van de rijks recherche. Verder niets," aldus een zegs man van het OM. PvdA-Kamerlid Kalsbeek - woordvoer ster bij de IRT-affaire - vindt dat de ge signaleerde feiten 'op zich ernstig lijken'. „Ik ga ervan uit dat de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken passen de maatregelen nemen. Anders moeten we als Kamer weer in het geweer ko men," aldus Kalsbeek. Andere fracties waren vanwege het ka merreces niet bereikbaar. Ijuonze redactie binnenland Dordrecht - Een overgrote meerderheid van de kabelex- joitanten in Nederland is niet bereid te betalen voor doorgeven van het nieuwe kanaal Sport7. Dat bleek gis teravond tijdens een vergadering van de Vecai, de over koepelende organisatie voor kabelexploitanten. Spirtt vraagt 2 gulden per abon- itt per maand. js rijen van de kabelbedrijven lijn echter niet volledig gesloten, [(grootste exploitant, de Case- (dochterondememing van de heeft laten weten de pro- s van Sport7 de eerste ss weken gratis te zullen door- en. Daarna gaat Casema via enquête inventariseren hoe- nel kijkers geld willen neertellen wde sportprogramma's. DeVecai vindt het onjuist om ie- laten betalen voor pro- s, ongeacht of de abon- sees de programma's nu wel of wil zien. „Wij willen abon- see's alleen laten betalen als dat ling van de programma's decoder gebeurt. Dan kan iedereen zelf bepalen of hij geld overheeft voor Sport7," aldus de Probleem Groot probleem voor de sport- ader daarbij is dat enkele mil- jaen decoders nodig zijn. De voorraad decoders is echter lang lilt toereikend. Voor de startda ta van 18 augustus zal dus niet iedereen die wil betalen voor Sport7 een dergelijk apparaat in Suis kunnen hebben, lm woordvoerder van Sport7 »gt dat het nieuwe kanaal zich vooralsnog geen zorgen maakt. ■Wij onderhandelen rechtstreeks «et de kabelexploitanten. Dat rij met twee exploitanten over- enstemming hebben bereikt, sgtgenoeg," aldus de zegsman. Sport7 heeft behalve met Casema ook overeenstemming met Tele- febel (van het nutsbedrijf Nuon ii oost-Nederland) over het zes 'eken gratis doorseinen van de programma's. Daarmee komt het ffltal abonnees volgens Sport7 '[ongeveer 1,7 miljoen. Volgens ie woordvoerder van het sport- kanaal is dat vergelijkbaar met het aantal dat andere commercië le zenders als Veronica en RTL4 hadden vlak voordat zij de lucht ingingen. Niet verplicht Volgens het CDA-Kamerlid Ver hagen kan geen enkele televisie kijker verplicht worden om tegen extra betaling commerciële zen ders in het basispakket te ont vangen. Dat stelt Verhagen in schriftelijke vragen aan staatsse cretaris Nuis (D66, Cultuur). Verhagen reageert hiermee op de overeenkomst die Casema, de grootste kabelexploitant van Ne derland, heeft afgesloten met voetbalzender Sport7. De abon nees van Casema, verdeeld over 115 gemeenten, krijgen vanaf 18 augustus zes weken Sport7 gratis op de buis. Vervolgens houdt de exploitant een telefonische steek proef. Als daaruit blijkt dat tweederde de zender wil behou den, dan wordt Sport7 definitief toegevoegd aan het basispakket tegen een extra betaling van twee gulden per maand. Nuis stuurt begin volgende week zijn wets voorstel over een wettelijk mini mum-basispakket op de kabel naar de Tweede Kamer. Verha gen vraagt de staatssecretaris de toezegging dat in het wetsont werp wordt vastgelegd dat kabel exploitanten geen extra bedragen in rekening mogen brengen voor het opnemen van commericiële zenders in een basispakket. Oosterhout De nieuwe zender Sport7 komt in ieder geval voorlopig niet. op de Oosterhoutse kabel. B en W heb ben besloten om geen gebruik te maken van het aanbod om de nieuwe sportzender gedurende de periode van 18 augustus tot 1 ok tober gratis door te geven. (ADVERTENTIE) O Samsonite' ttf&oor -%9° Een mimespeler rolt de tas van een toerist die op zijn gemak videobeelden draait van de Amsterdamse binnenstad. Maar de toe rist heeft in dit geval geluk. De grijpgrage mimespeler werkt voor de Amsterdamse politie. Het 'slachtoffer' krijgt zijn spullen, ver gezeld van een waarschuwing tegen zakkenrollers, onmiddellijk terug. De ludieke actie maakt onderdeel uit van een campagne te gen zakkenrollers in de hoofdstad. foto anp Dordrecht (anp) - Het bewonerscomité van het woonwagencen- lra® Tweede Tol aan de Dordtse Wieldrechtse Zeedijk over legt schadeclaims in te dienen bij de gemeente, politie en jus- Me na de politie-inval van woensdag. Wgens de bewoners is met one- Mnredig geweld opgetreden '•aardoor veel onschuldige farm- te en personen zijn getroffen. «inval kwam na een strafrech- onderzoek tegen twee 'Wnwagenbewoners naar het patten van gestolen auto's. de zeventien verdachten die 'oensdag zijn aangehouden, zit her nog vijftien vast. 5 woordvoerder van de bewo- p die de pers alleen beperkt te wil staan, zegt dat nog niet "jffilijk is wie schadeclaims n indienen en hoe hoog die «en zijn, p zijn nu bezig in kaart te "«gen wie er lichamelijke of Psychische schade heeft opgelo- p Het comité zal de komende Sen overleg plegen met advo- J?,over de juridische moge- ili j tot det indienen van "«declaims •en persbericht laten de bewo- 8 weten zich diep geminacht ^voelen. „We ontkennen niet onder woonwagenbewo- wel eens criminelen zijn. Het optreden van vijf pelotons mobiele eenheid en een arresta tieteam gaf echter, net als bij de inval op 23 mei, de indruk dat het iedereen aanging." De bewoners voelen zich met na me gegriefd door het feit dat sommigen van hen niet naar het werk konden of naar school. Ook zouden op alle woonwagenbewo ners, inclusief kinderen, geweren zijn gericht terwijl in enkele ge vallen woonwagens werden be schadigd. De bewoners willen nu met name de immateriële schade door advocaten laten onderzoe ken, aldus het comité. Twee inwoners van Dordt van 27 en 39 jaar die zich tijdens de in val aan verstoring van de open bare orde zouden hebben schul dig gemaakt, zijn vrijgelaten. Te gen hen is proces-verbaal opge maakt. Een 25-jarige Dordtenaar, die ook verdacht werd van verstoring van de openbare orde, mocht ei genlijk naar huis maar bleek nog een straf te hebben uitstaan van 231 dagen. teeuws-viaanderen, Showrooms open: ma i/m za lol 18.00 u. zo 13.00 u - 18.00 u Door Debbie Langelaan Den Haag - Ook bij zijn af scheid is het generaal Couzy weer gelukt. Bijtende reacties van minister Voorhoeve en staatssecretaris Gmelich Me- ijling van Defensie, veront waardigde Kamervragen: hij zet politiek Den Haag op nieuw een dag op stelten. Als het gisteren al niet zijn laatste werkdag bij de krijgsmacht was geweest, had hij zeker vandaag zijn biezen kunnen pakken. Hans Couzy is gewend aan con sternatie om hem heen. In zijn gisteren verschenen memoires schrijft hij: „Als me iets dwars zat, heb ik van mijn hart geen moordkuil gemaakt.(...)Die in stelling heeft me nogal eens in conflict gebracht met superieu ren.!...). Als zeer opmerkelijk in die situaties heb ik ervaren dat doorgaans de argumenten niet relevant bleken, maar alleen het feit dat ik een andere - op de mi litaire praktijk gestoelde - op vatting had." Vervolgens begint hij aan een ruim 180 pagina's lang betoog, dat duidelijk moet maken waar om hij zo vaak overhoop lag met vooral politici. Aan affaires geen gebrek. Het is nu bijna een jaar geleden dat Couzy in Zagreb verklaarde dat er geen sprake was geweest ('voor zover waarneembaar') van mas samoord door Bosnische Serviërs op moslims direct na de val van Srebrenica. Daarmee viel hij zijn baas, minis ter Voorhoeve van Defensie, openlijk af: die had het woord 'genocide' al in de mond geno men. Voorhoeve moest in de Tweede Kamer afstand nemen van de opvatting van Couzy. Er zijn ook 'affaires' geweest waarin Couzy achteraf gezien geen enkele blaam treft. Zo maakt hij pijnlijk duidelijk wat er achter de schermen speelde toen staatssecretaris Gmelich Meijling begin dit jaar met enig aplomb de vervroegde afschaf fing van de opkomstplicht be kendmaakte. Couzy beschrijft hoe Jan Gmelich Meijlig op een maandagochtend de geest kreeg: „Prima, fantastisch, ik maak het vanmiddag nog bekend." Een hoge ambtenaar zegt dat de Het boek van generaal Couzy. Kamer dat toch eerst moet weten. „O ja, dat ook nog," is het com mentaar van Meijling. Mogelijke knelpunten krijgen volgens Cou zy geen aandacht meer: met de grootst mogelijke moeite krijgt Couzy enkele van Meijlings me dewerkers zover dat ze nog even blijven zitten om wat juridische details door te nemen. De staats secretaris is dan al vertrokken. Want voor hem telt maar één ding: hij kan WD-leider Bol- kestein een slag voor zijn. Hij heeft gehoord dat Bolkestein de dag erop zal pleiten voor directe afschaffing van de dienstplicht. Intussen is Couzy voor de zoveel ste keer op het matje moeten ko men. Het gedoe rond de dienst plicht sluit een rij van repriman- FOTO ANP des door bewindslieden af. Het begon al goed: toen Couzy net op perbevelhebber was geworden, legde minister Ter Beek van De fensie hem een loyaliteitsverkla ring ter ondertekening voor. Couzy had naar zijn smaak iets te veel de trom geroerd. In de krant had hij eind 1992 een artikel ge schreven waarin hij waarschuw de voor de personele gevolgen van de enorme reorganisatie die de landmacht te wachten stond. Ter Beek beschouwde dat als een ondermijning van zijn beleid. In zijn memoires schrijft Couzy hoe hij tot zijn brutale daad ge komen is: hij wilde Ter Beek waarschuwen om toch vooral een zorgvuldige procedure in acht te nemen, maar hij kreeg geen belet Veilig Verkeer Nederland bepleit skatelessen en -de monstraties om de techniek te verbeteren. Aanleiding voor dit pleidooi is het toenemend aantal ongevallen met skaters. Vorig jaar raakten er 2700 rolschaatsers ge wond. Vroeger toert die dingen nog rolschaatsen heetten, vielen er ook jaarlijks honderden kinderen, maar dat was om dat rolschaatsen nu eenmaal een behendigheid was die je met vallen en opstaan leerde. Na een paar jaar was je dat leven op rolletjes sowieso beu. Als meisje stapte je dan over op een pony en als jongen begon je met brommertjes te rommelen. Maar nu is vroeger niet meer. Sinds hier ook onder vol wassenen collectief gedacht wordt dat je pas echt leeft als je dat op de Amerikaanse manier doet, zie je zelfs al vol op senioren op skates door het verkeer razen. Daar komen dus inderdaad ongelukken van, maar het zou dom zijn om deze malloten enige behendigheid bij te brengen, want als ze maar vaak genoeg vallen en het nodige breken, dan is die verdwazing snel genoeg voor- bij. Had Veilig Verkeer Nederland zijn mond maar gehou den. Nu is van een skate een donderslag gemaakt. MERIJN Hooghalen (anp) - Jongeren uit onder meer Duitsland, Hongarije en Nederland gaan gezamenlijk het terrein van het voormalige door gangskamp Westerbork en het Nationaal Monument onderhouden. Dat gebeurt op vrijwillige basis. Voor het onderhoud zijn in augustus twee weken uitgetrokken. Ook zullen de jongeren een bijdrage leveren aan het realiseren van een geautomatiseerd bestand. Daarin worden alle 130.000 Nederlanders opgenomen die in de oorlog zijn omgeko men en die geen eigen graf hebben gekregen. Het Herinnerings Cen trum Kamp Westerbork probeert door middel van samenwerking met Duitse organisaties instellingen en overheden bij te dragen aan het verbeteren van de Nederlands-Duitse betrekkingen. Het kamp is een samenwerkingsproject van het herinneringscentrum en de Berlijnse organisatie Aktion Sühnezeichen/Friedensdiensten. bij de minister. „Een bevelhebber der landstrijdkrachten behoort niet tot de intimi van de minister. Ik vond dat iemand zijn stem moest verheffen tegen het loven en bieden dat de Tweede Kamer deed over de landmacht. En toen Ter Beek zich bleef verschansen, vond ik dat ik het zelf maar moest doen." De minister was woedend over de publicatie. Even overwoog Couzy om de hem voorgelegde loyali teitsverklaring niet te tekenen en op te stappen. Maar al snel besef te hij dat tekenen wel eens een heel gunstig effect voor hem zou kunnen hebben. „Inwendig kon ik inmiddels wel juichen. Onbe doeld en ongevraagd werd ik in een klap bevorderd tot martelaar. Waar ik anders maanden, zo niet jaren voor nodig zou hebben ge had om als Haagste generaal met uiterst onaangename boodschap pen het vertrouwen van de men sen ook werkelijk te winnen, kreeg ik nu de kans me binnen 24 uur te profileren zoals ik wilde overkomen." Zo wist Couzy de situatie om te draaien in zijn voordeel. Dat is niet vaak gebeurd, getuigt hij in zijn boek: vaker voelde hij zich gebruikt en soms regelrecht mis bruikt door de politiek. Hij was een generaal in een politiek laby rint, terwijl hij het allemaal zo goed bedoelde. Hij had maar een doel: de landmacht reorganiseren en wel op zo'n manier dat zijn manschappen niet tussen de wie len zouden raken. Dat is hem gelukt. De reorganisa tie van zijn krijgsdeel, de grootste sinds de Tweede Wereldoorlog, is relatief soepel verlopen. En dat verklaart precies waarom zijn bazen wel vaak boos op hem wer den, maar hem nooit hebben ont slagen, ondanks soms forse druk uit de Kamer. Hij was de man die de operatie kon doen slagen, en hij wist zelf heel goed dat ze hem nodig hadden. Twee keer dreigde Couzy zelf met opstappen, twee keer kreeg hij zijn zin. Dat zelf bewustzijn klinkt door het boek: „Voorop stond dat wat ik zei of deed, in het belang van de land macht was en dat ik betere oplos singen aandroeg dan op dat mo ment in mijn ogen waren gevon den. Anders hield ik mijn mond." H.A. Couzy: Mijn jaren als bevel hebber. Uitgeverij Veen, 184 pa gina's, 29,90. Den Bosch (anp) - Volgens bisschop M. Muskens van Bre da hoeven de meningsver schillen binnen de Nederland se RK-Kerk niet opgelost te zijn voordat er een gezamen lijke katholiekendag kan komen. „Alle mensen die zich bij de Kerk betrokken voelen moeten kunnen komen," zegt hij in het vandaag verschenen Katholiek Nieuws blad. De katholiekendag, die mogelijk in 2000 gehouden zal worden, 'moet vooral een 'all' katholie kendag worden', zegt Muskens. „Niet zozeer een fijntjes gladge schoren katholieke dag." De toespraak van Muskens op de Acht Mei-manifestatie van dit jaar, waarin hij de bezwaren van de bisschoppen tegen de Acht Mei Beweging (AMB) verwoord de, werd door deze vernieuwings beweging gezien als het 'kapitte len van mede-gelovigen'. Mus kens acht het belangrijkste uit de reactie van de AMB dat de bewe- ging wil doorgaan met de dia loog. Volgens de bisschop zijn Neder landers emotioneel arm in het op lossen van meningsverschillen. „Als wij het met iemand niet eens zijn kunnen we niet eens meer sa men koffie drinken," zegt hij. „Wij zijn gemakkelijk in het oor delen en veroordelen van anders denkenden. Het zit ons als het ware in het bloed." (ADVERTENTIES) ÜHfl Verkrijgbaar bij drogist en apotheek Lees voor gebruik de bijsluiter Pak vlooien en larven grondig aan vóór u op vakantie gaat. Gebruik Beaphar Insecto en doorbreek de levenscyclus van de vlo.'Verkrijg baar bij de dierenspeciaalzaak. Informatie: 0572-344499 Belangrijke mededeling voor gebruikers van Edet en DA extra zacht vochtig toiletpapier Bij de produktie van zowel Edet als DA extra zacht vochtig toiletpapier is helaas iets misgegaan. Daardoor is het papier niet op alle plaatsen voldoende bevochtigd. Op de plekken waar het papier te droog is, kan enkele weken na de produktie een verkleuring ontstaan. Dit probleem doet zich slechts in enkele gevallen voor. Edet en DA vochtig toiletpapier zijn hygiënische produk- ten, die u in perfecte staat behoren te bereiken. De pro- duktiefout is inmiddels opgespoord en wij zullen binnen kort opnieuw de topkwaliteit produkten kunnen leveren, die u van ons gewend bent. Intussen verzoeken wij u het betreffende vochtig toilet papier en/of de verpakking kosteloos aan ons terug te stu ren, waarna wij u het volledige aankoopbedrag zullen vergoeden. S.v.p. uw naam, adres, bank- of gironummer en het betreffende merk vermelden. In beide gevallen betreft het de groene verpakking met de volgende zescijferige pro- duktcodes, die aan de onderzijde van de folieverpakking in zwart zijn afgedrukt: Voor Edet Voor DA extra zacht 96110 1 tot en met 96174 4 96150 1 tot en met 96170 4 Wij bieden u onze verontschuldigingen aan voor dit on gemak. Aarzelt u niet ons te bellen, wanneer u vragen heeft. Afdeling Klantenservice Antwoordnummer 1207 4300 VH Bruinisse Tel 06 - 022 45 55 (gratis)

de Stem | 1996 | | pagina 3