DE STEM akantiehuis doelwit inbrekers Slecht weer houdt toerist niet tegen T-SHIRTS leeuws-Ylaamse politie succesvol in strijd tegen drugs Andermaal uitstel start mosselseizoen de Stem eel woninginbraken eerste drie maanden van dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen De geschiedenis draaft met je mee Lfe S't.D LPG-slag kost Texaco zeker een cent of zes 'Zorg voor een centraal meldpunt drugsoverlast' ons speciale teschermingsplan f overlijden 0 \naai niets. ilauto's r garantie C ABRIO'SCABRIO V90 QeynaerUhol et Kan op ale dagen voor minimaa' 10 personen 29,50 P P maandmenu 36,50 pp Reynaertshof Bent u de enthousiaste instrumentatie monteur die B.P.M, zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Provinciale WV verwacht 250.000 gasten in Zeeland Automobilist lachende derde Politie schiet per ongeluk prachtige natuurplaatjes Nieuwe ruiterroutes kronkelen zich door Zeeuws-Vlaamse landschap C1 LX-R/DBIS f "iiy"r Officier van justitie Yalente in Sas: Auto tegen schrikhek m I Ook voor: tl naar eigen ontwerp 3 -j voorzien van uw reclame en logo 7 J. Haarmanweg 2A, Terneuzen, 0115-630912 Zeeland sportwielen, 5- v.a. 19.950.- P.m. 299.. d, stereo, inz.g.st,, v.a. 14.950.- P-m. 224.. versn., getint glas, v.a. 15.950.- p.m. 239.- portwielen, Bullbar, v.a. 18.950.- p.m. 283.. vielen, 5-versn., nt 1 e eigenaar nu v.a. 13.950.- P-m. 209.- EXCLUSIEF Sedan, metallic, j. '92 v.a. 15.950 - p.m. 239.- allic, Frisco, 5- en/of benz., bj. v.a. 19.250.- p.m. 288.- iterwisser. schuif- v.a. 9.750- p.m. 147.- i, metallic, trek- bj. '87 v.a. 6.950.- p.m. 104.- /ersn., getint glas, 13 v.a. 19.950.- pm. 299.- ersn., metallic, ge- v.a. 10.950- p.m. 164.- siervelgen, 5- 89 v.a. 10.950.- pm. 164.- onze verslaggever jeuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie is de ste drie maanden van dit jaar veertien ipanden in de binnenstad van Terneuzen ^gevallen. Verder hebben gedurende die ,j0(je 74 aanhoudingen terzake van de Bumwet plaatsgevonden, zijn 31 drugstoe- tea aangehouden en twee illegale vreemde gen uitgezet. lis althans het resultaat van de inzet gedurende de eerste drie maanden van dit jaar van de Districts Ondersteunings Groep (DOG). De speciale eenheid nam bij haar inspanningen ver schillende hoeveelheden verdovende middelen in beslag. Bij benadering ging het om 115 gram heroï ne, 56 gram cocaïne, 276 gram speed, 400 xtc-pillen, 9 LSD-trips, 90 milligram methadon en 410 gram softdrugs. Bovendien namen de leden van het DOG- team vijf pistolen, twee geweren, vier andere wa pens en 476 stuks munitie in beslag. Daarmee komt de' Zeeuws-Vlaamse politie ruim schoots aan de doelstellingen die zij zich in het be leidsplan 1996 stelt met betrekking tot bestrijding van de drugshandel en daaraan gerelateerde over last. Daarin kondigde de politie bijvoorbeeld aan in een geheel jaar twintig overlastgevende drugspan den aan te pakken. Gedurende het eerste kwartaal dit jaar waren dat er al veertien. Verder streeft de politie naar 250 bekeuringen in verband met overtreding van de overlastbepalihgen in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente Terneuzen. Het eerste kwartaal van 1996 maakte de politie al 69 keer een dergelijk pro- ces-verbaal op. „Ik hoop overigens, dat op termijn een teruggang waar te nemen zal zijn wat het aantal APV-bekeuringen betreft. Immers, dat zou beteke nen dat zich minder overlastgevende situaties voor doen," aldus commissaris F. Goudswaard, de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, gisteren in een toe lichting op de cijfers. De genoemde gegevens heb ben uitsluitend betrekking op de activiteiten van de DOG. Ook de marechaussee en de douane verrich ten echter samen met de politie in het kader van de drugsbestrijdingsactie Houdgreep inspanningen om de drugsoverlast in Terneuzen een halt toe te roe pen, zo benadrukte Goudswaard. 5, open dak, getint fs.. 5-versn„ ach- Jbj. '88 t/m '91 Idubb. spiegels, ge- l-versn., getint i bj. '88 pen dak, getint Ij. "89 fs. trekhaak, div. ptallic, 5-versn., v.a. 9.950.- v.a. 8.950.- v.a. 3.950.- v.a. 9.950.- v.a. 11.950.- v.a. 12.950.- v.a. 22.950- p.m. 149.- p.m. 134.- p.m. 100.- p.m. 149.- p.m, 179.- p.m. 194.- p.m. 344.- ie nemen in onze verwarmde Ite showroom. ■getint glas, tr.haak, board comp., I bj. '88 automaat, schuif- 5-versn., get. glas, firs., metallic, 5- l/'93 bj. '94 I s., Sedan, bj. '94 Bition, metallic, 5- -'93 lsn„ getint glas, |/'94 ihback, getint glas, nderb., ideale auto Irs., Hatchback, me- 1., bj. '94 7-pers., metallic, ■'87 t/m '91 1 rondom spoilers, !gen lortv., verlaagd, 5 versn., div. Iversn., 3- 5-drs., stereo-inst.. v.a. 16.950.- v.a. 16.950.- v.a. 14.950.- v.a. 20.950.- v.a. 15.950.- v.a. 18.950.- v.a. 18.950.- v.a. 15.950.- v.a. 15.950.- v.a. 13.950.- 16.950.- v.a. 29.950.- v.a. 9.950.- v.a. 7.950.- v.a. 9.750.- p.m. 254.- p.m. 254.- p.m. 224- p.m. 314.- p.m. 292.- p.m. 284- p.m. 284- lare acc., bj. s opties, bj. Iioard comp., bj. '85 o enz., bj. Rjsief, bj. '83 gjto, moet u 9 opties, bj. L bj. '90-'91 faeces., bj. bj. '93 7/' 88 bj. '84/'86 (veel extra's, |en, zeer veel -;kr., div., op- ppties, benz. t div. extra's, pel extra's, bj. v.a. 18.950.- p.m. 284.- v.a. 19.950.- p.m. 299.- 36.950.- p.m. 554.- v.a. 36.950.- v.a. 24.950.- p.m. 554.- p.m. 374.- v.a. 16.750.- p.m. 251.- v.a. 18.950.- p.m. 284.- v.a. 19.950.- p.m. 299.- v.a. 13.950.- p.m. 209.- v.a. 32.950.- p.m. 494.- v.a. 16.950.- p.m. 254.- v.a. 16.950.- p.m. 254.- v.a. 12.950.- v.a. 16.950.- p.m. 194.- p.m. 254.- p.m. 254.- p.m. 299.- v.a. 16.950. v.a. 19.950. v.a. 11.950.- p.m. 179. v.a. 12.950.- p.m. 194. v.a. 11.950.- p.m. 179.- v.a. 10.950.- p.m. 164.- v.a. 14.950.- p.m. 224.- v.a. 18.950.- p.m. 283.- v.a. 16.950.- p.m. 254.- v.a. 16.950.- p.m. 254.- v.a. 22.950.- p.m. 344.- v.a. 19.950.- p.m. 299.- USIEF EXCLUSIEF In onze verslaggever imeuzen - Het gros van eigenaren van vakantie- iningen in Zeeuws- landeren springt slordig met inbraakpreventie. |et voor niets vindt daar- het leeuwendeel van de ininginbraken in de ek plaats in die wonin- overwegend te vinden igs de kust van West- leawS-Vlaanderen. Zeeuws-Vlaamse politie heeft iddels actie richting eigena- van tweede woningen en ver van (vakantie)hüisei- iareti ondernomen teneinde de iraakpreventie op een hoger te brengen. |et nemen van preventieve togelen is in veel gevallen ir verbetering vatbaar. En dan ik me nog eufemistisch uit, i de chef van de Zeeuws- lamse politie, commissaris F. ndswaard gisteren op een .conferentie over de crimina- itscijfers in Zeeuws-Vlaande- in de eerste drie maanden van I jaar. Opvallend is bovendien ]t de huiseigenaren vaak dure 'len achterlaten in de huizen in Zeeuws-Vlaanderen :hts tijdelijk bewonen. „Het ons veel waard zijn als de rger goed in het achterhoofd udt dat een woninginbraak tot toorlijke schade kan leiden." 'taantal woninginbraken is.tij- is het eerste kwartaal dit jaar (luidend hoger uitgevallen dan Zeeuws-Vlaamse politie bij de nenstelling van haar beleids- ffl 1996 had ingeschat. Het Mal inbraken bedroeg het eer- 1 kwartaal 203, terwijl de poli- uitgegaan was van 135. iudswaard maakt daar wel de (tokening bij dat de prognose lober vorig jaar al was ge lakt, terwijl de laatste maan- Kvan 1995 ineens een inbraak- iisse te zien gaven, genover het hoger uitgevallen Mal inbraken stond echter wel oplossingspercentage (acht- procent) dat aanzienlijk bo- het landelijk gemiddelde (elf )«nt) lag. „Dat percentage is zonderlijk hoog. Het zal ont- tend moeilijk zijn dat vast te Men," aldus de kanttekening a Goudswaard hierbij I politie hield in het eerste 'artaal elf verdachten aan. On- meer een speciaal opgetuigd om de hoeveelheid inbraken te dringen, besteedde bijna ®end uur aan het vinden van daders. tot beleidsplan voor dit jaar ikt dat de politie over het ge- c jaar mikt op een kleine vier- Merd inbraken. Het werkelijk Utal over 1994 lag op 437. Vo- jaar registreerde de politie tot roet 1 oktober een totaal van II woninginbraken. Het oplos- was toen 8,9%. Restaurant jnproevers sfeervol tafelen 2e en 4e zondag de maand 29,50 P-P- tv. 12.00 uur, kinderen 15,00 p-P- op alle andere data, voor minimaal personen maak het makkelijk Catering Service Reynaertshof van tafellinnen, servies, bestek, glaswerk ta voeft niet af te wassen, dat doen wij voor u rvolle zalen. Ook het kleinste feestje vinden n, bijv. communie, verjaardag. info 0114-311492 of 320708. ïl, Stationsplein 2, Hulst. Fietsende toeristen hebben grote moeite om tegen de harde wind in te gaan. FOTO.WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Middelburg - De Provinciale WV kijkt met krom me tenen naar de tot nu toe allerbelabberdste weersomstandigheden. Wind en regen, soms afge wisseld met een waterig zonnetje,-voeren de boven toon. Toch verwacht directeur R. ter Heide dit weekeinde tijdens de start van het traditionele zo merseizoen 250.000 toeristen in de provincie. „Dat is het probleem ook niet. Voor een vakantiepro vincie als Zeeland is het aantal van 250.000 vrij nor maal. Het gaat met name om het bestedingspatroon op terrassen, bij dagattracties en in strandpaviljoens. Daar heeft het weer zeker invloed op. Het slechte weer is daarom voor ons best wel zorgelijk." De bungalows en particuliere woningen in Zeeland zijn vanaf dit weekeinde voor 95 procent verhuurd, de ho tels zitten voor ongeveer de helft vol en op campings is tachtig procent van het aantal plaatsen bezet. „Voor met name de woningen en appartementen is het slechte weer geen enkel probleem. Met name Duitsers laten zich hierdoor niet afschrikken. Daarnaast ligt de piek van het vakantieseizoen in Zeeland pas op 20 juli. Dat vinden we overigens wel betreurenswaardig laat. Voor al ook omdat Zeeland een vrij matig voorseizoen heeft gehad." De VW verwacht overigens geen echt hoge vakantie- pieken meer. „We gaan er daarom niet meer vanuit dat alle 300.000 accommodatie-plaatsen in Zeeland alle maal vol komen. De vakantiespreiding zet zich immers steeds meer door en de gemiddelde vakantie is korter. Een kortere verblijfsduur is toch wel een trend van de laatste jaren." Van onze verslaggever Terneuzen - De politie-agenten die de snelheid op de Zeeuws-Vlaamse wegen controleren, hebben de eerste drie maanden van dit jaar fotorolletjes vol prachtige beelden van bomen, struiken en grasvelden geschoten. De (onbedoelde) fotokunst was het gevolg van slecht of soms in het geheel zelfs niet werkende radarapparatuur, waarmee de politie controleert wie zich niet aan de toegestane maximum snelheid houdt. Het mankement is na ontdekking verholpen en inmiddels is de politie in de streek uitgerust met nieuwe snelheidscontrole-ap- paratuur. Die is zelfs zo goed, dat er minder arbeidscapaciteit nodig is, waarmee bovendien meer resultaten worden geboekt. Een en ander is de achtergrond van de kwartaalcijfers die de Zeeuws-Vlaamse politie gisteren bij monde van districtschef commissaris F. Goudswaard bekend maakte. Minder uren In zijn totaliteit voerde de politie meer verkeerscontroles uit en werd er vaker verbaliserend opgetreden dan gepland. Dit on danks het feit dat er minder uren werden geïnvesteerd dan be groot. In het beleidsplan 1996 was voor de eerste drie maanden van dit jaar 6000 uur toezicht gereserveerd, maar er waren slechts 4837 uren nodig. In die tijd vonden zes alcoholcontroles plaats, terwijl er drie ge pland stonden. Daarbij zijn 112 processen-verbaal opgemaakt, waar de inschatting vooraf 75 bedroeg. De fouten in de radarapparatuur hebben ertoe geleid dat er vijf tienduizend voertuigen minder zijn gecontroleerd op snelheid dan de vijftigduizend die de bedoeling was. Dat leidde vervol gens weer niet tot de gewenste drieduizend snelheidsbekeurin gen, maar slechts tot 2040. Het aantal snelheidscontroles lag trouwens fors hoger dan het streven: 138 tegenover 62. Tenslotte schreef de politie 440 bekeuringen voor het niet dra gen van de autogordel (streefgetal was 150) en werd 302 keer proces-verbaal opgemaakt voor gebreken aan de voertuigver lichting (streven was 75). Van onze verslaggever Damme - Zestien bewegwij- zerde ruiterpaden kronkelen zich door Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen. Deze Euregio Scheldemond Ruiterpaden werden gisteren gepresenteerd in het gemeen tehuis van het Belgische pit toreske plaatsje Damme. Een project gerealiseerd in een samenwerkingsverband tussen het provinciebestuur van West- Vlaanderen, Toerisme Oost- Vlaanderen en het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. De ruiterpaden zijn een vervolg op de grensoverschrijdende be- wegwijzerde fietsroutes in het kader van een stuk plattelands ontwikkeling en toerisme-bevor- dering. De ruiters gaan overigens niet de grens over. De routes be staan uit een lus in een bepaald gebied. Om de ruiter in goede ba nen te leiden zijn vier brochures beschikbaar met informatie over de streek, parkeerplaatsen, adressen hoefsmeden, rustpunten en verblijfplaatsen voor paard en ruiter. Deze brochures zijn sa mengesteld op basis van de topo grafische kaarten van het Bel gisch Nationaal Geografisch In stituut en de Nederlandse Topo grafische Dienst. De brochures zijn onder andere verkrijgbaar bij alle VW's en maneges. De ruiterroutes beslaan de oost west-as van Antwerpen tot aan de kust warvoor één of meerdere dagen uitgetrokken moeten wor- De nieuwe borden voor de 'Euregio Scheldemond Ruiterpaden'. FOTO WIM KOOYMAN den en diverse lussen voor halve- of hele dagritten door het Land van Reynaert, het Krekengebied en het Land van Uilenspiegel. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het on der andere om de Napoleonroute om Sluis en Aardenburg, de Een hoornroute tussen Cadzand en Nieuwvliet, de Braakmanrouté, de Aspergeroute rondom Zuid- dorpe, de Saeftingheroute om Hulst en het Smitschorrepar- cours in Axel. Deze laatste route is ook onderdeel van het concept plan Axel Toeristisch II, bedoeld om de gemeefïte Axel en de direc te omgeving meer toeristisch elan te geven. In samenwerking met Ruitersportvereniging Axel wordt nog bekeken hoe met name de aansluiting met het ruiterter- rein (aan de Boslaan/Sportlaan) nog verbeterd kan worden. Voor dat laatste wordt gedacht aan een doorsteek via de Kinderdijk en het terrein bij de watertoren. De zestien routerroutes vormen ook onderdeel van het Interreg Il-programma, een regionaal ont wikkelingsproject voor de Eure gio Scheldemond, gevormd door de Belgische provincies West- en Oost-Vlaanderen en Zeeland. De EU stelt voor de uitvoering van het programma rond 24 miljoen gulden beschikbaar. VRIJDAG 5 JULI 1996 Texaco dook gisteren fors onder de prijs: 34,9 cent voor LPG. FOTO WIM KOOYMAN VERVOLG VOORPAGINA Het Q8-station van de gebroeders Magnus in Kapellebrug rekent op dit moment 42,7 cent voor een liter LPG. Met een prijsval tot 34,9 cent is Texaco daar gisteren fors ondergedoken. Districtsma nager Groen verheelt niet dat deze LPG-slag zijn maatschappij geld kost: hij geeft het verlies niet op de cent per liter aan, maar de maatschappij legt nu zeker een cent of zes toe. Niettemin is Groen vastbesloten. Hij is sedert begin mei bij Texa co districtsmanager in deze regio en hij ergert zich sindsdien groen en geel. Volgens hem rijdt een groeiend aantal LPG-rijders 'richting Belgische grens' om te tanken. De maatschappij bereid de volgens Groen de prijzenslag in het diepste geheim voor en maakte de actie gisteren wereldkundig via een huis-aan-huis- blad. In Terneuzen volgden Shell en Mobil met spandoeken met de nieuwe lage prijs. Groen: „Wij zijn het na alle jaren spuugzat. Wij verwijten bepaal de handelaren in Zeeuws-Vlaanderen onjuiste concurrentie. Het beleid van deze handelaren verstoort de markt ernstig, het kost ons 25 procent volume. Er zijn grenzen en voor ons geldt: .tot hier en niet verder. Wij zijn niet bereid nog verder omzet in te leveren en we zijn bereid daarvoor diep te gaan." Texaco biedt behalve de fikse prijsverlaging nog meer: een stempelkaart voor LPG-rijders. In Kapellebrug is Magnus van het Q8-staion gistermiddag niet erg onder de indruk van de actie. „34,9 cent Da's een schoon prijsje," reageert hij laconiek. Om te vervolgen: „Bij ons kan er als het echt moet nog wel een dubbeltje af. Is Texaco vastbesloten om dit vol te houden Nou, dan zullen ze veel geld moeten meebren gen..." Inmiddels hebben verschillende Zeeuws-Vlaamse pomphouders aangedrongen op overleg om verdere escalatie te voorkomen. Yerseke - Opnieuw tegenslag voor de Zeeuwse mosselaars: het begin van het seizoen is voor de derde maal in successie uitge steld, zo is gisteren in Yerseke besloten. De startdatum is nu wel met zekerheid te zeggen: donderdag 25 juli, maar liefst twintig dagen later dan gepland. Het heeft er niettemin om ge- spand, gisteren in Yerseke. De mosselkwekers, aldus directeur Leo Lucas van het Mosselkan toor, wilden van start maar de mosselhandelaars niet. De laat- sten beslechtten het pleit: ander maal uitstel. „Omdat", aldus Lu cas, „de handel bang is dat er niet voldoende aanvoer zal zijn en met als gevolg hoge prijzen." Niettemin hebben monsters woensdag en gisteren aangetoond dat er verbetering in de kwaliteit van de Zeeuwse mossel zit. Die heeft, zoals bekend, kwalitatief te lijden onder de gevolgen van de strenge winter ën een koud voorjaar. De vertraging met bijna drie we ken brengt de specialiteitenres taurants in een aantal Zeeuwse plaatsen naar verwachting in de problemen. De eerstkomende tijd kunnen deze mosselrestaurants uitwijken naar de zogenaamde hangcultures. Die zijn kleiner van stuk en tonen minder dan de echte Zeeuwse. Maar ook de voorraad van deze schelpdieren is bepaald niet oneindig en een tweede uitwijk naar bij voor beeld Deense mossels lijkt ook een beperkte oplossing. Lucas: „De Denen kampen met dezelfde problemen als wij." Van onze verslaggever Sas van" Gent - Een centraal meldpunt voor drugsoverlast, waarbij de burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen met het Openbaar Ministerie gezamenlijk de criteria bepalen voor de overlast. Zodanig dat ergens politie wordt ingezet als de over last het niveau overstijgt' dat in die richtlijnen is vastgelegd. Die mogelijkheid opperde offi- beleid inzake de drugsproblema- cier van justitie J. Valente gister avond op een bijeenkomst met de gemeenteraad van Sas van Gent. Valente hoorde boze Sasse raads leden aan, die vinden dat er niets gebeurt met de toenemende klachten over drugsoverlast in de gemeente. Burgemeester J. van Rest verwelkomde de officier van justitie met een voorbeeld in haar openingswoord. Ze sprak van een aftands Opeltje dat ze op haar weg naar het stad huis was tegengekomen. Uit de auto klonk keiharde housemu ziek en acht tot negen jongelui hingen er omheen om drugs te kopen, of naar dealadressen te worden gebracht. Zo schetste de burgemeester aan de hand van een vers praktijkvoorbeeld de si tuaties-waardoor veel van haar burgers zich in Sas niet veilig meer voelen. Valente voerde aan dat hij zich de vrees van de bevolking wel voor kon stellen, maar gebruikte kille cijfers, om aan te geven dat het met de drugsoverlast in Sas van Gent nog wel meeviel. In Terneu zen kwamen vorig jaar 385 over- lastklachten bij de politie binnen, in Sas waren dat er 'maar' 45. Hij wees erop dat er bestuurlijk in Zeeuws-Vlaanderen nog altijd geen sprake is van een eensgezind tiek. Valente sprak van twee ex ponenten die tegenover elkaar staan: het gedoogbeleid zoals Terneuzen voorstaat en het con sequent weren van alle vormen van drugshandel in Hulst (nul optie) aan de andere kant. „Mijn voorstel aan deze twee burgemeesters is geweest om van beide soorten van beleid de scherpe kanten af te halen. Voor allebei valt iets te zeggen. Ik zoek harmonie in beleid en zie wel wat in een combinatie van gedogen en de nul-optie. Waar er behoefte aan een gedoogbeleid is moet je dat toepassen, waar dat niet het geval is de nul-optie hanteren." Van onze verslaggever Hoek - Een 37-jarige autobe stuurder uit Heinkenszand is gis terochtend door onbekende oor zaak met zijn voertuig van de weg, geraakt op de Savoyaards- weg te Hoek. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto tegen een schrik hek. Zowel de auto als het hek liepen aanzienlijke schade op. De bestuurder kwam met de schrik vrij.

de Stem | 1996 | | pagina 13