DE STEM Telefoonmania in het peloton Blijlevens baalt van 'wandelen' 'Laat de ellende niet terugkomen' De 4 Dageli VANDAAG Magere tijden Frédéric Moncassin pakt geel in door Erik Zabel gewonnen rit Die pakken ze niet meer af nESTEM Breukink en Dekker kunnen de baas bellen TOUR'96 TOUR) S s Dure plas Blijlevens Nederlandse ploegen lachen om vermeende nieuwe oorlog TOURl wOEiU TOUR'96 TV WÊÊÊSSEIÊft. Wê mmmmm gervais Kn oort Door Ad Pertijs Nogent-sur-Oise - Erik Breukink en Erik Dekker zijn deze Tour het draadloze ver lengstuk van ploegleider Theo de Rooy in de koers. De twee rijden rond met een zendertje, waarmee op elk gewenst mo ment over en weer contact ge zocht kan worden. Op een apart kanaal (de ploeg heeft daarnaast haar eigen interne telefoonnet voor de diverse volg- Erik Breukink, inclusief oor telefoon. foto cor vos wagens) ontvangen Breukink en Dekker niet alleen berichten. Wanneer ze een om hun middel bevestigd knopje indrukken, kun nen ze via een in de oorschelp in gebouwd microfoontje zelf con tact zoeken met de ploegleiders. „De beide Erikken hebben vrij willig deze taak op zich geno men," aldus assistent-ploegleider Adrie van Houwelingen. De ploeg experimenteerde al eerder met het systeem, dat enkele jaren geleden in het peloton werd geïntrodu ceerd door de ploeg van communi catie-gigant Motorola. Van Hou welingen: „De capaciteit van de batterijen was aanvankelijk niet toereikend om er een hele wed strijd mee te rijden. Dat probleem is nu verholpen." Over de boordradio worden uiter aard gegevens rond de koers uit gewisseld. „Maar dat doen we niet constant. In een normale etappe gebruiken praten we hooguit een keer of acht met de renners," al dus Van Houwelingen. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc probeert een andere uitwas van de moderne telecommunica- tie-techniek de kop in de drukken. Dat een beetje wielrenner tegen woordig niet zonder draagbare te lefoon van huis gaat, vindt de Fransman best, maar dat ze die apparaatjes in de koers meevoe ren in hun achterzak en er vrolijk mee naar het vriendinnetje bellen, gaat Leblanc te ver. „Al die bel lende coureurs doen het imago van de wielersport geen goed," al dus de Tourbaas. Hij heeft de ploegleiders dan ook gevraagd om een einde te maken aan die tele foonmania'. „Het systeem dat wij gebruiken, is uiteraard heel iets anders," zegt Van Houwelingen. „Dat bevordert alleen maar de veiligheid in de wedstrijd, want de ploegleiders wagen hoeft nu niet voor ieder ge sprek naar de renners toe te rij den." Nogent-sur-Oise - Op het sprintersbal dat de Tour de France na vier dagen nog altijd is, pakte Jeroen Blij levens gisteren voor de der de opeenvolgende keer naast de hoofdprijs. Dit keer walsten de Duitser Erik Zabel plus nog drie spurters over hem heen. „In tegenstelling tot gisteren en eergisteren zat ik vandaag niet helemaal goed toen de feitelijke sprint begon. Omdat ik van te ver moest komen, raakte ik ingeslo ten door jongens die terugvielen," meldde de opnieuw teleurgestelde snelheidsduivel van TVM. Blijlevens zegt echter nog niet nerveus te worden. „De vorm is goed en morgen komt er weer eens kans." De ploeg viel gisteren weer niets te verwijten. „En ik ben er van overtuigd dat de jon gens nog steeds achter mij staan. Morgen gaan ze weer voor me rij den. Het zijn profs en ze weten dat ik met mijn sprints voor prij zengeld en publiciteit zorg." Groot nadeel Jeroen Blijlevens hoopt alleen dat er vandaag wat sneller gereden zal worden in de openingsfase. „Het hele jaar al vertrekken ze steeds als gekken en uitgerekend in de Tour begint iedereen rustig aan. Voor mij is dat een groot na deel. Veel jongens die er anders al lang 'afgepierd' zijn, konden van daag tot het laatst toe meespelen. Het was vooral moeilijk om me in laatste kilometers van voren te handhaven." Tot dusverre eindigden de wan del-etappes steeds ruim na het verwachte aankomsttijdstip. Gis teren bedroeg de vertraging op het langzaamste schema meer dan een uur. Waar Blijlevens en de televisiestations nerveus wor den van deze wandeletappes, jui chen veel renners het rustige aan- vangstempo toe. Bart Voskamp: „Tijdens de eerste etappe door Oost-Brabant moesten we van wege de grote publieke belang stelling noodgedwongen rustig van start gaan. Dat is de meesten kennelijk goed bevallen." Wind Erik Breukink weet ook niet pre cies waarom er zo langzaam gere den wordt. „Misschien heeft het iets te maken met de wind, maar wat het ook zij, ik vind het wel best." Ondanks de gemiddelde snelheid Door Ad Pertijs 4 ETAPPE WOENSDAG 3 JULI 232 km SOISSONS Sermiers D LAC DE MADINE VigneullesA3 van 35,5 kilometer per uur, ge beurde er gisteren van alles. Niet zozeer in de koers (waarin de sprintersploegen de aanvallers geen ruimte tot succes geven) als- wel in de klassementen. Zo vero verde Frédéric Moncassin einde lijk de gele trui. De Fransman, die met een achterstand van 1 secon de op leider Alex Zülle aan de etappe van Wasquehal naar Nog ent-sur-Oise begon, moest daar voor echter wel lang wachten. Want niet in de tussensprints, maar pas op de eindstreep pakte hij de bonificatieseconden (acht) die hem in het geel hesen. Mon cassin: „Bij die laatste spurts had ik de pech dat er een groepje weg was, maar toen al voelde ik dat het mogelijk was om de gele trui te pakken." Alex Zülle rouwde er niet om. „Gisteren had ik hem al moeten verliezen en vandaag wist ik ze- Van onze verslaggever Nogent-sur-Oise - Jeroen Blijle vens moet voortaan zijn plas maar ophouden. De TVM-renner is gisteren door de Tour-organi satie beboet voor 'incorrect ge drag'. Blijlevens deed onderweg naar de finishplaats Nogent-sur- Oise in 'het bijzijn van het pu bliek' een plasje en moet nu als straf vijftig Zwitserse francs be talen (ongeveer 75 gulden). ker dat ik de gele trui kwijt zou raken: Met al die sprints is dat onvermijdelijk." Ook Danny Nelissen verloor een fraai tricot, de bolletjestrui van het bergklassement. De Rabo bank had zich voorgenomen om de trui op de enige col (vierde ca tegorie) van de dag te verdedigen. „Het levert immers geld en publi citeit op," aldus ploegleider Theo de Rooy. Een kopgroepje van drie renners (Arrieta, Lietti en Seig neur) strooide roet in het eten. Arrieta kwam als eerste boven op de Cote d'Argenlieu en evenaarde daarmee het puntentotaal van Nelissen. De jury had deze ont wikkeling voorzien en bepaalde daarom voor de start dat de beste klimmer van gisteren vandaag de bolletjestrui mag dragen. In het klassement van de meest strijdvaardige renner (eindprijs in Parijs 34.000 gulden) hand haafde Nelissen zijn leidende po sitie wel. Jongerenklassement Jeroen Blijlevens is dankzij alle bonificatieseconden leider in het naar de vorig jaar verongelukte Fabio Casartelli vernoemde jon gerenklassement. De groene trui ging gisteren aan zijn neus voor bij. Bij een tweede plaats was de Brabander aanvoerder geworden van het puntenklassement. „Ik rijd niet voor de groene trui. Ik ben alleen geïnteresseerd in ritze- ges," liet hij maandag nog weten. Desondanks sprintte hij gisteren tijdens de eerste 'boni-spurt' mee naar de tweede plaats. „Ach, dat kwam toevallig zo uit," wil hij nog steeds niet van een aanval op het groene tricot van Jan Svorada weten. Door Ad Pertijs Nogent-sur-Oise - De Franse kranten maakten er gisteren melding van: het is oorlog tussen de Nederlandse Tourploe- gen. De oude tijden van Post contra Raas herleven. Althans, volgens de Franse journalisten. Zij maakten het op uit het koersverloop van de eerste twee dagen. Twee jaar lang ontdek ten ze een amper een Hollander op hun tv- scherm, maar zondag en maandag zagen ze de ene Nederlander na de ander een landgenoot najagen. Rabobank-ploegleider Theo de Rooy kan er alleen maar smakelijk om lachen. „Laat die ellende van vroeger alsjeblieft niet terugko men. Daar zit toch niemand op te wachten. Ik let alleen op mijn eigen jongens, niet op die van TVM." Ook bij TVM keken ze verbaasd op van die verhalen. „Misschien zien die Fransen ons graag in de haren vliegen, maar daar is dus niets van waar," bezweert manager Arjan Bos. „Dat wij een paar keer achter Danny Ne lissen en Leon van Bon hebben aangereden, was uiteraard puur om tactische redenen. Als wij geen kansen zouden hebben gehad in de massasprint, had Nelissen zondag van ons mogen winnen." De massasprint die TVM iedere dag zoekt, wil Rabobank juist voorkomen. Breukink (Rabo bank) waarschuwde gisteren wel voor een te ongebreidelde aanvalslust bij zijn mannen. „Ja kunt er niet iedere dag invliegen zoals wij dat de eerste dagen hebben gedaan. Dan ben je voor de Alpen al uitgeblust," zei hij voor de start van de etappe. Intomen Assistent-ploegleider Adrie van Houwelingen gaf bij de start aan dat hij zijn mannen inder daad wat moet intomen. „Vanochtend wilde Michael Boogerd ook een speciaal beugeltje op zijn fiets, want hij is de enige van de Ne derlanders die nog niet heeft aangevallen," zei hij lachend. Boogerd liet zijn gezicht in derdaad even van voren zien, maar daarna hielden zijn ploegmaats zich rustig. Toch is de assistent van Theo de Rooy niet bang dat zijn renners zich over de kop fietsen. De jonge Rotterdammer Wim de Ruiter, die in 1950 als eni ge Nederlander in de Ronde van Frankrijk Parijs haalde. foto archief vnu Door Frans Oudejans Erik Zabel (links) geeft een schreeuw van vreugde omdat hij zijn wiel als eerste over de streep heeft gedrukt. Frédéric Moncassin (midden) kan ook lachen omdat hij de gele trui overneemt. Rechts moet Mario Cipollini het hoofd buigen. foto reuter Wie zegt dat de wielersport in Nederland thans in een diepe put verblijft, heeft gelijk. Wie beweert dat het nooit eerder zo erg is ge weest, slaat de plank mis. Vergeleken met de pe riode 1945 - 1950 beleven we in de ja ren '90 ei genlijk mooie tijden, met zelfs nu en dan een dagsucces in de Tour. Een halve eeuw geleden werd van zo iets niet eens gedroomd. De elfde plaats van Huub Sijen in Besangon-Lyon werd in 1947 'een verdienstelijke verrichting' genoemd. Een jaar later eindigde Wim de Ruiter als twaalfde in de tijdrit van Mulhouse naar Straatsburg, op 7 minuten van de Belgische winnaar Lambrecht. De krant wist niet hoe ze daarover moest jubelen. In dit geval niet helemaal ten onrechte, want de tijdrit besloeg liefst 120 kilome ter. Toen De Ruiter uitein delijk Parijs had gehaald - op 9 minuten na 4 uur van winnaar Gino Bartali - kreeg hij in eigen land aller lei huldigingen te onder gaan. Magere tijden. Terwijl Fran sen, Belgen en Italianen in de oorlogsjaren binnen ei gen grens de nodige zware wedstrijden konden rijden, met inbegrip van Parijs- Roubaix, de Ronde van Vlaanderen of Milaan-San Remo, moesten Nederland se renners genoegen ne men met weinig inspire rend werk in Princenhage, Stein, Gouda en Kampen. Een keer per jaar werd het nationaal kampioenschap gehouden, maar meer dan de Cauberg viel er niet te nemen. Zo ontbrak niet alleen de internationale wedstrijd-er- varing, maar ook de moge lijkheid een klassieker te rij den, laat staan een echte ronde. Het bezorgde de Ne derlandse wielersport een achterstand, die moeilijk viel in te ha len. Komt bij dat in eigen land zonder al te veel moeite een inkomen fg te verdienen v'e' en dat de- ze mogelijk heid na de be vrijding in 1945 eerder groter werd. De in wedstrijdervaring te kort komende coureurs mis ten dus ook nog de prikkel om het hogerop te zoeken. Slechts een klein groepje waagde het er op en van hen viel een deel door het ijs. Zodat Joris van den Bergh, ploegleider van de eerste na-oorlogse Tours, vol bitterheid mocht schrij ven: 'Het zieke geld van in en na de oorlog heeft het moreel aangetast. Vroeger trok men nog geen lange neus tegen langdurige in spanning.' En Karei van Wij- nendaele, de grote Vlaamse wielerpionier: 'Een groot aantal renners is geen felle sportlui meer, die zich met brandende eerzucht naar het strijdperk geven, doch veeleer dagloners, die er trachten te komen door de kantjes er af te lopen.' De eerste vier Tours de France na de Tweede We reldoorlog waren voor Ne derland miserabel. In 1947 haalde Jefke Janssen de fi nish (32), in 1948 Janssen (36) en De Ruiter (42), in 1949 hield de hele ploeg al na de tiende rit op te be staan, in 1950 was het op nieuw alleen Wim de Rui ter, die met een 27e plaats de nationale eer redde, Geen wonder dat de orga nisatie in Parijs zich ernstig ging afvragen of er nog wel plaats moest worden inge ruimd voor Nederlanders. Ritwinnaar Erik Zabel zet zijn zinnen zeker op het maillot vert. De snelle man van de Telekom- ploeg van Walter Godefroot reed eerder dan verwacht naar zijn eerste ritzege van dit jaar. Zabel werd pas verwacht na de bergen. De afgelopen weken immers suk kelde hij met zijn vorm. „Maar de moraal heb ik nooit verloren," zei de Duitser die van puur geluk zijn vroegere ploeggenoot Jacques Hanegraaf, die hem ophaalde voor de tv-interviews, tracteerde op een spontane zoen op diens wang. De NOS (Nederland 2) en Eurosport doen, als de renners zich nu wel aan tijdschema houden, vanaf 15.00 uur verslag van de vierde etappe, BRT2 begint om 15.20 uur. Om 20.00 uur volgt een samenvatting op Nederland 2, gevolgd door het Tourjournaal. BRT2 komt om 22.05 uur met haar Tour journaal. Op Eurosport volgt om 10.00 uur een herhaling van de etappe van gisteren, 's Avonds om 23.00 uur wordt de etappe van vanmiddag samengevat. Van Houwelingen: „Neem die ontsnapping van maandag waar Van Bon bij betrokken was. De rest van onze ploeg zit dan op zijn ge mak in het peloton, terwijl de hele TVM- équipe moest jagen. Wie moet er dan harder werken? In de finale gebeurde hetzelfde na de ontsnappingen van Nelissen en Breukink." Alleen op het transfergebied zijn er wat rim pelingen in de Hollandse vijver. Arjan Bos: „Ik heb de indruk dat Rabobank naar enkele van onze jongens hengelt, maar wij zijn zeker niet bezig met een van hun coureurs." TVM heeft Tristan Hoffman als eerste uit de handen van Rabobank weten te houden. De man die niet mee mocht naar de Tour tekende enkele weken geleden voor twee jaar bij. Blijlevens Jeroen Blijlevens is uiteraard een andere vet te vis voor ploegen die om een sprinter verle gen zitten. Het contract van de Rijenaar met TVM loopt eind dit jaar af. Bos: „Pas na de Tour gaan we praten over contractverlenging. Het is logisch dat ook Jeroen zelf pas na deze ronde beslist of hij blijft of niet." Éf* s j fr-an Hij kwam een dag eerder nog een tel tekort, maar gisterav* was het toch bingo voor Frédéric Moncassin. Dankzij zijn "er.1!' plaats in de eindsprint nam hij de gele trui over van Alex Zul Reden genoeg voor de Fransman om zijn dochtertje te laten dek' in de feestvreugde. foto corv ----- 1 meer is Zi reageer uitl fantas Kna^ Tour vc dei u; een Jeroe komeni var Vogent-sur-Oise - Vie „eeinhetTour-circ— he weekeinde en Frankrijk hebben hem maakt dan het jaar pioenstrui droeg. ne Tour spreekt veel mee. "et de debutant inmiddels ffln ervaring. „Als je toch* het publiek zondag rea derweg- Het was wel „aar het blijft een ervaring-" Lange tijd verkeerde ekerheid over zijn name. Pas twee dagen t wees TVM-ploegleide Pfiem hem definitief aan hij in de eerste week ee: adjudant van sprinter Jeroe: levens kan zijn. De kom— sen wijkt hij geen meter zijde. Knaven zorgt ervoor sprinter voor het allerbesli; eindschot geen trap teveel c Drie jaar geleden waren de nog omgedraaid. Toen keek kie' Blijlevens op tegen 1 mentsrijder Knaven, die Koga-Miyata-amateurform van Egbert Koersen de onbe topman was. „Als er een contract verdient, is i sprak Blijlevens in 1993 wondering nadat Knaven zijl voor de tweede achtere gende keer Olympia's Tor ieworden. Van de sprintc had op dat moment nog ge kele profploeg gehoord. „Ach, ook in de wielerspor ren dingen veranderen," Knaven laconiek op. „Ik he moeite met de rol van helpe oogt hij ook. „Ik ben al blij dit mee kan maken en m plezier knap ik voor Jeroi vuile werk op. Mijn eerste ook om Jeroen of een oloegmaat aan de zege te Het halen van de eindstr Parijs is van minder gro* lang." Studie economie Als amateur kon de zoon v restauranthouder uit Zei iet fietsen nog gemakkelijl lineren met zijn studie ecc aan de universiteit van T Na zijn veelbelovende ov naar de profs in 1994 blee; ven, ondanks de national van 1995 (zijn enige echte f eet hij v in DoorCéline Rutten In een dagelijks ritueel v len vier collega's die z: tot een equipe hebber klaard de perszaal binn de finishlijn. Dat kan ec gebouwde schouwburgze of een sporthal en in het schijnen we onvermijdel: dag terecht te komen in t hockeyhal waar ze over een noodvloer leggen. V( dag moet je warme sokk reed houden. De bewegingen van het schap zijn iedere dag het we wandelen naar een 1 eindeloos lange tafels. 1 kiezen, staat altijd aan i kerkant. Dan installeren we de c ters en zorgen er nam voor tussen ons een plaats in beslag te nemt dat je anders benauwent boven op elkaar zit. Di< stoelen houden we beze de computertassen erop UITSLAGEN •sur-0 km i i (Fra/GAN), b), (Ita/Car), "es), i: Abdof (Lit/ 16. - (Fra/ Riis tALa/v-ar (Fra/Fes), 13. AJ Piziks il/Lot), Simon 19. Derde etappe, Wasquehal - Nogent 1-Zabel (Dui/Tel) 195 (35,524 km/u), 2- Cipollini (Ita/Sae) f Moncassin (Fra/Gj 4. Svorada (Tsj/Pan), Blijlevens (Ned/TVM), Baldato (Ita/Mag), P.aPelle (Fra/Aub 8- Mmali (Ita/Gew), „Camm (Ita/Bre), 10. Traversoni ,Maguien L- (Mol/Lot), 13. Wez/Ref), 14. PL.,„ Mattan (Bel/Lot) (Ita/GAN), 17. Simo Piccoli (Ita/Bre), 19. R Brochard (Fra/Fes) f1- Oetsjakov (Oek^1 nwa (Zwi/Mag) Ura/Agr), 24. O1— Bon (Ned (Zwr/Map), 27. Roi Wlnch (Dui/Tel), Uta/Ros), 30. V' 31. Gouvenou (Fra/Agr), 33. Bichard (Z- (Ita/Cer), 36. fT. Kozlitine (Fra/ONC), (GBr/GAN), 40. 41. Christophe Ceeters (Bel/' ffra/Plt), 44. fiamburger (Ita/Map), 47 Jf3. Echave (S (Fra/Gan), 50 (Spa/Map), ab Gualdi (Ita/ ®pa/ONC), 53. Voskamp (Ned/ (Aus/ONC), 56. 1 (Fra/Ros) Uta/Car), 59. - Mauri (Spa/( bl Luttenbe (Oek/Plt), 23. (Spa/J 26. I (Fra/- 29. Virenque (Frt (Fra/Aub), Zulle (Zwi/( (Zwi/Mag), 3! Salvoldelli (Kaz/Lot), 38 39. B Genty (Fra --t--- Moreau (Fr. (Bel/Map), 43. "L. Fois (Ita/I (Den/TVM), Hincapie f (Spa/Map), 4S a" Arsenio -*- 52. Dit Ozers (Let/ TVM), 55. Holm (Der -), 58. Cl o». Aldag (Dui (Spa/ONC), ttnnkQrger (Qos/Car) i'(Ita/Plt). 53. Ozers (Ned/TVM),

de Stem | 1996 | | pagina 8