'Verslaving kost zeven miljard' 'Drugs zeer in trek bij militairen Seedorf' Voetbal7 moet kar van Sport 7 trekken Van Aartsen akkoord met vangstbeperking Camera bespiedt bezoekers Wallen Bel gratis 06-0789 Alcohol grootste boosdoener met vijf miljard aan 'maatschappelijke schade' Groeneveld Opticiens De leukste step is maar een paar uurtjes rijden pESTEM BINNENLAND A3 gisteren 'Premie AOW omhoog naar 16,9 procent' Schotelbezitters willen vergoeding voor schotels BINNENLAND KORT DAG 3 JULI 1996 A2 1111 WOENSDAG 3 JULI 1996 loot-Brittannië en Ierland: Iwel woensdag als donderdag sommige plaatsen een harde 1 koude wind. Verder wisse- Jtd bewolkt en geregeld lien, soms met onweer, of ha- [1. Maxima tussen 14 en 18 aden. Ilgië en Luxemburg: Wissel- Jllig weer met geregeld buien, ■ims ook onweer. Middagtem- Iratuur tussen 15 en 18 gra in. oord- en Midden-Frankrijk: [isselend bewolkt en van tijd lt tijd buien, soms met on- leer. Donderdag later op de <ag vanuit het westen droger p meer zon. Middagtempera- pur 18 tot 22 graden. Langs de ust slechts 16 graden. juid-Frankrijk: Zonnige pe- loden en vrijwel droog, yoensdag in de avond vanuit et westen meer bewolking, bet name donderdag gevolgd oor enkele regen- en onweers uien. Langs de Middellandse lee waarschijnlijk droog. Tem- eratuur uiteenlopend van 24 raden bij Bordeaux tot 28 gra- len in Perpignan en Nice. Portugal: Vrij zonnig en droog. Donderdag ook enkele wolken- telden, maar kans op een bui plijft klein. Maxima van 22 raden in het noorden tot 28 plaatselijk in de Algarve. ■Spanje: Overwegend zonnig, naar in het noorden soms ook volkenvelden en een kleine kans op regen. Maximumtem peratuur tussen 33 en 37 gra nen. Langs de Costa Brava cir- 'pa 27 graden en langs de Golf van Biskaje omstreeks 22 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Lan de noordzijde meer bewol king. Maxima rond 30 graden, lallorca en Ibiza: Enkele sta pelwolken, maar ookk flink Iwat zon. Middagtemperatuur [omstreeks 29 graden. Iltalië: Hier en daar wat stapel- Iwolken, verder veel zon. Mid dagtemperatuur van 27 graden lin het noorden tot 35 plaatse- llijk in het zuiden. Griekenland en Kreta: Aan- houdend zonnig en heet. Maxi ma 33 graden op de eilanden en 35 tot 39 in het binnenland. Duitsland: Bewolkt en vooral I in het noorden en midden van tijd tot tijd regen. In het zuiden droger en ook wat zon. Don derdag in de loop van de dag in het zuiden regen, maar in het noorden en westen af en toe zon. Middagtemperatuur rond 17 graden, in het zuiden woensdag nog 23 graden. Zwitserland: Woensdag zonni ge perioden en slechts een lo kale bui. Donderdag meer be wolking en later op de dag en kele buien. Middagtempera tuur rond 25 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en woensdag nog een kleine kans op een bui. Temperatuur oplopend van 24 graden op woensdag naar 28 op donder- 8 9 10 11 12 13 14 15 Laredo; 4. meikever; 6. vel; 7. aha; 9. ia; 2. reine; 3. deel; 5. echter; 6. vos; 8. 3rd luidt: "onder-ons-je". ©Jps •pueqsieq 'J°u* sep 'ueui uga Mnouj 'uanoq ayapeil811 iirfiem (anp) - „De Nederlandse soldaten die eind vorig jaar waren jelegerd in het Duitse Seedorf ge- bruikten intensief drugs. Zeker 80 orocent van hen gebruikte soft drugs; 50 procent zat aan de hard- jfugs. Het kader heeft dat echt W1 gemerkt, maar liet niets blij ken." pat zei gisteren de 21-jarige D.R., die justitie beschouwt als topver- l(0per van drugs in de kazerne van de legerplaats Seedorf. Hij stond gisteren met vijf andere mannen (allen van de 41ste lichte brigade u Seedorf) terecht voor de mili- laire kamer van de Arnhemse rechtbank op verdenking van handel en uitvoer van drugs, zoals xtc-pillen, speed, cocaïne en weed. Soms stonden in de cluster van R. wel vijftig man te wachten op hun 'high kick' of 'vlammetje'. De ma rechaussee betrapte hen nooit op heterdaad. Wel vond de militaire politie in november 1995 bij een dienstplichtige 925 xtc-pillen in diens rugzak. Behalve in de kazer ne, waar 2500 man waren gele gerd, werden de drugs ook op par keerplaatsen bij disco's verkocht aan Duitse burgers. Tegen R. en een tweede 20-jarige topverkoper (beiden inmiddels uit dienst) eiste officier van justitie mr. B. van der Krabben een cel straf van dertig maanden, waar van tien maanden voorwaardelijk. Tegen vier andere mannen die minder drugs verkochten, eiste hij 24 maanden, waarvan acht maan den voorwaardelijk. De officier wees de mannen op de gevaren die de combinatie van drugs en wapens met munitie met zich mee kan brengen en de hou ding van Duitse autoriteiten met betrekking tot gebruik en handel in drugs. „De verdachten hebben met hun gedrag de goede naam van de Nederlandse militairen in Noord-Duitsland besmet," aldus de officier. De zes verdachten, 20 tot 23 jaar oud, zeiden dat ze ieder niet meer dan 300 tot 500 pillen hadden ver kocht. Cocaïne of weed was alleen maar voor eigen gebruik. De pil len werden in Nederland voor on geveer zes gulden ingekocht en in Duitsland voor 20 tot 25 mark aan de man gebracht. Volgens advocaat mr. J. Schadd is er in deze zaak geen bewijs. Geen enkele verhandelde pil is ooit ge analyseerd, eenvoudigweg omdat er bij controle nooit één is gevon den. De verdediger sprak van een zaak die buiten proporties was opgeblazen. „Enkel en alleen om onze oosterburen niet te irriteren, opdat zij zich in de toekomst niet gaan bemoeien met wat zich af speelt op onze legerplaatsen in Duitsland." Officier van justitie mr. B. van der Krabben kondigde aan dat tegen de zes mannen ook nog een vorde ring loopt tot ontneming van het geldelijk voordeel dat zij hebben genoten. In deze strafzaak moeten ook nog zes andere verdachten voorkomen en mogelijk volgt er nog verder onderzoek, meldde de officier. De WD heeft inmiddels bij staatssecretaris Meijling (Defen sie) om opheldering gevraagd over de handel in en het gebruik van drugs in kazernes. Kamerlid Van den Doel wil weten of drugsge bruik voor Defensie een reden is militairen te ontslaan. Voorts is hij benieuwd welke maatregelen Meijling heeft genomen om het probleem binnen de kazernemu ren uit te bannen. Van onze verslaggever Amsterdam - Een alcoholverslaafde kost de gemeenschap jaarlijks 17.000 gulden. Een hard-drugsgebruiker jaagt de samenleving ieder jaar voor zeker 80.000 gulden op kosten. Bij elkaar veroorzaken de Nederlandse verslaaf den - nog los van de rokers - jaarlijks voor zeker zeven miljard gulden aan uiteenlopende vormen van schade; van medische kosten tot verlies van productiviteit. Dat heeft het onderzoeksbureau KPMG berekend in opdracht van het instituut voor verslavings zorg De Jellinek. De berekening is bedoeld 'om inzicht te krijgen in de effectiviteit van de Neder landse verslavingszorg, waarin jaarlijks 327 miljoen gulden om gaat. De kosten van een gemiddelde al coholverslaafde mogen lager zijn dan die van een druggebruiker, in totaal vormt het alcoholgebruik met vijf miljard aan 'maatschap pelijke schade' een groter finan cieel probleem dan de verslaving aan heroïne en cocaïne (circa twee miljard). Dat komt volgens het nog niet ge publiceerde KPMG-rapport vooral door het verlies aan ar beidsproductiviteit. Naar schat ting 50.000 alcoholisten (meer dan twaalf glazen per dag) on dervinden door hun verslaving problemen op hun werk waar door hun arbeidsproductiviteit met 25 procent daalt. Nog eens 60.000 alcoholisten zijn werkloos geraakt door hun ver slaving. Van de naar schatting 25.000 hard-drugsgebruikers is het overgrote deel (21.000) even eens op een uitkering aangewe zen. Uitgedrukt in geld beloopt het verlies aan arbeidsproducti viteit volgens KPMG ruim 2,6 miljard gulden per jaar, terwijl er aan werkloze verslaafden nog eens voor twee miljard gulden aan uitkeringen wordt besteed. Het is de eerste keer dat de kos ten van de verslavingsproblema tiek in beeld worden gebracht. De cijfers van het accountants bureau zijn dan ook nog lang niet nauwkeurig. Maar volgens KPMG is de feitelijke financiële schade die alcohol- en drugsge bruik veroorzaken eerder hoger dan lager. Binnen de verslavingszorg zijn de cijfers die KPMG gisteren pre senteerde omstreden. Een aantal hulpverleners vraagt zich bij voorbeeld af of het verlies aan ar beidsproductiviteit als kosten post mag worden aangemerkt. Bovendien zij de resultaten en de effectiviteit van de verslavings zorg moeilijk te meten; jaarlijks doorlopen ruim 1700 alcohol- en drugsverslaafden bij De Jellinek met succes een van de vele be handelprogramma's, terwijl vol gens de cijfers al bij 200 succes volle behandeling 's lands groot ste verslavingsinstituut 'renda bel' zou zijn. Op een internationaal congres over verslavingszorg in Amster dam werd gisteren gepoogd bo ven tafel te krijgen hoeveel scha de de verslaving aan nicotine, al cohol of drugs mondiaal veroor zaakt. Betrouwbaar onderzoek daarnaar is nooit verricht, maar duidelijk is dat het jaarlijks over honderden tientallen miljarden dollars gaat. Duidelijk is wel, rekende de Ber- kely-hoogleraar Harold D. Hol der voor, dat de medische behan deling van verslaving zeer profij telijk is. De 'schade' die een ver slaafde aan zichzelf en zijn omge- vinJTtöebrengt kan met 24 pro cent dalen wanneer er medische hulp gegeven wordt, zelfs al blijkt op langere duur de behan deling niet te beklijven. Een groeiend probleem vormt de wereldwijde gokverslaving die, vrezen de deskundigen, door de opkomst van het Internet en an dere elektronische mogelijkhe den alleen maar groter zal wor den. Een ruwe schatting zegt dat dit nog grotendeels verborgen probleem jaarlijks minimaal zo veel financiële ellende veroor zaakt als het roken. Brussel/Den Haag (anp) - Minister Van Aartsen (Visserij) legt zich neer bij de halvering van de haringvangst nog dit jaar. Dat liet de bewindsman gisteren weten in reactie op de beslissing van de Europese Commissie in Brussel eerder op de dag om de visserij op haring dit jaar aan zienlijk te beperken. De commis sie zei tot de noodmaatregel te nebben besloten om de vissoort in de Noordzee voor uitsterven te behoeden. Twee weken geleden bleek al dat EU-commissaris Bonino, ver antwoordelijk voor de visserij, de maatregel voorbereidde. De vangstquota voor de Noordzee gaan omlaag van 313.000 naar 156.000 ton, de quota voor Ska- gerrak en Kattegat, zeegebieden nabij Denemarken, van 120.000 naar 90.000 ton. Van Aartsen zei gisteren: „De maatregel van Bo nino is evenwichtig, want ook de industrievisserij die vooral wordt uitgeoefend door de De- nen en Schotten, zal worden aangepakt. Daarbij moeten we ook voorkomen dat er volgend jaar helemaal niet meer op ha- nng gevist mag worden." (ADVERTENTIE) Dat is nog eens opruimen! Nu komplete brillen voor vaste, lage prijzen vanaf 149,-. Ga snel kijken, want op is op! ««GEN OP ZOOM F® Zaal< VO°K °9e"' GOES LANGF Vft (LeCTMrs Groeneveld), WOUWSESTRAAT 19. BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 41. OOSTERHOIIt TSTRAAT 106' MIDDELBURG. LANGE DELFT 24. OOSTBURG, BURCHTSTRAAT 13. (Meinhardtc ARENDShOF 73. ROOSENDAAL, WINKELCENTRUM BIGGELAAR. TERNEUZEN NOORDSTRAAT 37. VLISSINGEN, LANGE ZELKE 93. Registratiekamer onderzoekt stiekeme tv-bewaking op straat Agenten van de Amsterdamse politie bekijken bij een bordeel in de Enge Kerksteeg een aan de ge vel bevestigde camera. foto anp De Europese Commissie maakte gisteren geen concrete maatre gelen bekend om de visserij-in dustrie in de betrokken landen te compenseren. De beperkingen raken met name de Nederlandse haringvisserij gevoelig. Volgens een woordvoerder van de com missie krijgen de individuele vissers schadeloosstelling. Om hoeveel geld het gaat is nog on bekend. Zowel Brussel als de Nederlandse regering moet bij dragen aan de compensatierege ling. Van Aartsen wilde gisteren niet toezeggen dat de Nederlandse vissers door Den Haag zullen worden gecompenseerd. „Eerst moeten we weten hoe groot de eventuele inkomensachteruit gang is." De Nederlandse Vissersbond en het Produktschap Vis, dat ook de viswerkende industrie vertegen woordigt, hebben eerder aange drongen op financiële compen satie als een vangstreductie on afwendbaar is. Door Rinze Brandsma Amsterdam - 'No pictures', staat op de sticker achter het raam van het peeskamertje, met een camera in een rood verbodsbord. Erboven, aan weerszijden; twee piepkleine tv-camera's. Verderop hangen er meer aan de buitenmuren, gericht op de straat. In het warme hart van de Am sterdamse rosse buurt blijken en kele seksbazen al maandenlang grote delen van de straat 24 uur per dag met tv-camera's te obser veren. De beelden worden door lopend vastgelegd op videoband. De politie onderzoekt of tegen de camera's maatregelen te nemen zijn. De Registratiekamer, die waakt over de privacy, doet het zelfde. Beide zijn bezorgd over de opmars van de spiedende tv-ca mera's op de Wallen. De politie heeft gewezen op de mogelijkheid om klanten (of zeifs passanten) met de vastgelegde beelden te chanteren en om de buurt te tip pen voor eventueel politie-optre- den en surveillerende agenten. Wettelijk zou echter niets tegen de particuliere bewakingscame ra's te ondernemen zijn. De Registratiekamer, die de wet op de persoonsregistratie in de gaten houdt, heeft verontrust ge reageerd op de berichten. Een netwerk van bewakingscamera's, op de openbare weg gericht, mag volgens de toezichthoudende in stantie niet. Volgens de kamer is dat nog nergens op zo'n schaal gebeurd. In de omgeving van de camera's ontbreken waarschu wingsborden, dat gefilmd wordt. De meeste tv-camera's, bij elkaar een stuk of zes, hangen aan de ge vels van Kamerverhuurbedrijf 'De Kleine Ondernemer'. Grote delen van het plein rondom de Oude Kerk, de Enge Kerksteeg en, de hoek om, van de Oude Zijds Voorburgwal worden geob serveerd via haast onzichtbaar kleine camera's, niet groter dan een lampje. Tussen de bewaakte panden zit ook het Prostitutie In formatie Centrum aan het Oude Kerksplein. Ze hangen tussen de rode lichtbalken boven de ramen en glazen deuren van ettelijke kamertjes, waar bijna uitsluitend donkere, stevig gebouwde vrou wen naar klanten lonken. Als de fotograaf zijn lens richt op zo'n tv-camera, schuiven gordij nen snel dicht en laat een werk nemer van het kamerverhuurbe drijf haar sleutelbord in de steek om te vragen wat we doen. De vrouwen protesteren dat wij daar, op de openbare weg, foto graferen. Met de tv-camera's hebben we niets te maken; die zijn van de zaak. Ook horeca-ondernemers in de buurt delen de verontrusting over de camera-netwerken en zien er een aantasting in van de privacy van bezoekers. De druk bezochte rosse buurt is favoriet als frivool uitgaansgebied, ook voor bezoe kers die niet naar de hoeren gaan. Nog steeds beveiligen de meeste exploitanten van bordelen en clubs hun zaak en stoep door po tige portiers voor de deur. De tv- bewakingscamera's rukken ech ter wel op, ook in de horeca. Zo hangt al vele jaren een camera aan de gevel van Hotel Toren- zicht aan de OZ Achterburgwal, gericht op de ingang, maar met de hele wal op de achtergrond. Ook discotheken gaan steeds meer over op het installeren van - verborgen - bewakingscamera's. Volgens de Registratiekamer mag niet gericht en continu gefilmd worden op straat. De wal en ste gen ter plekke zijn zo nauw, dat elke voorbijganger wel in beeld moet komen. Ook banken mogen hun gelduitgifte-automaten wel met camera's beveiligen, maar zeer beperkt, en niet gericht op voorbijgangers. De politie van het bureau Warmoesstraat in het Wallengebied had ook ooit het plan, met enkele tientallen came ra's kwetsbare plekken in de buurt te gaan observeren. De be perkende regels maken dat echter onmogelijk. Bewoners en exploitanten op de Wallen verbazen zich over de op winding. Volgens hen worden 'al lang' bewakingscamera's her en der in de buurt gebruikt. 'Opgeblazen verhalen', zegt H. Michielsen, voorzitter van het Samenwerkings Overleg Raam- prostitutiebedrijven (SOR) ervan. Volgens de SOR-voorzitter, zelf ook exploitant in de Amsterdam se warme buurt, gaat het om twee vpn dg honderd leden van zijn club, van wie hij weet dat ze ca merasystemen voor hun bedrijfs voering gebruiken. Dat doen ze al sinds een aantal maanden. Volgens Michielsen is dat om twee redenen. Allereerst willen de seksbazen overlast en hinder van straatroof, dealen en andere criminaliteit voor hun panden beperken en voorkomen. „De ca mera's werken preventief, het gaat van mond tot mond. Ze ma ken de buurt veiliger, er zijn al een hele tijd geen berovingen meer geweest bij het Oude Kerk plein, dankzij de camera's en de monitoren." De beelden worden in een 24-uurs-systeem op video band vastgelegd. Maar voor chantage hoeft niemand bang te zijn: 'de beelden zijn voor nie mand bereikbaar en de band wordt dagelijks teruggespoeld en overgespeeld met nieuwe opna mes'. Verder gebruiken de exploitan ten de camera's om de nieuwe Prostitutiewet goed uit te kunnen voeren. Het gaat juist om het we ren van illegale prostituées. „Als je als kamerverhuurder een ka mertje verhuurd hebt aan een vrouw met correcte papieren, kan die achter je rug er zo een vrien din neerzetten. Exploitanten met meer panden houden zo in de ga- tefi of er niet andere meiden ach ter hun ramen gaan zitten." De SOR-voorzitter vindt de boos heid van de politie niet helemaal eerlijk. „De politie zelf komt de video banden regelmatig bekijken, als er weer een beroving in de buurt is geweest. Om te kijken of de da der in beeld was.". Van boven observeert een andere camera langdurig het Wallenge bied: vanuit een politiehelikop- ter. Amstelveen (anp) - De AOW- premie moet met ingang van 1 januari 1997 omhoog van 15,4 naar 16,9 procent. De premie voor de nabestaanden- uitkeringen wil het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank, on der leiding van oud-minister van Sociale Zaken dr. B. de Vries, verhogen van 1,7 tot 2,05 procent. Deze nieuwe percentages zijn no dig om in één jaar een tekort bij de fondsen weg te werken van 2,5 miljard gulden, meent het be stuur. De premieverhogingen vallen nog hoger uit als de voor nemens van het kabinet de over hevelingstoeslag te verlagen, doorgaan. Daardoor wordt de be lastingvrije som opgetrokken om de burger hiervoor te compense ren. Een verhoging van de belasting vrije som - de van belasting en premie vrijgestelde inkomens voet - maakt het bedrag van de eerste belastingschijf (tot ruim 45 mille) waarover de AOW-premie wordt geheven, immers kleiner. Den Haag (anp) - De Consu mentenbond wil dat de Hol land Media Groep (HMG) be zitters van schotelantennes een schadevergoeding geeft voor het onbruikbaar worden van hun apparatuur. De HMG (RTL4 en 5 en Veronica) heeft aangekondigd dat de com merciële zenders 18 augustus overstappen van een analoog naar een digitaal systeem. Hier door worden de ongeveer drie honderdduizend schotelbezitters in Nederland gedwongen nieuwe apparatuur aan te schaffen. De nieuwe digitale apparatuur kost ongeveer 1500 gulden. Veel bezitters van een schotelantenne hebben die speciaal aangeschaft om de commerciële zenders te kunnen ontvangen. Vooral men sen die pas nieuwe analoge appa ratuur hebben gekocht voelen zich gedupeerd, blijkt uit de vele telefoontjes die bij de Consumen tenbond binnenkomen. Volgens de bond komt de aankondiging over het nieuwe uitzendsysteem volkomen onverwacht. Wellington, Nieuw-Zeeland daar was het leuk. Als daar het zinnetje 'I feel like chicken tonight' door je hoofd speelde, ging je naar een bepaalde bar om er een bijzon dere variatie van het kegelspel beoefenen; het bowlen met bevroren kippen. •fr Wie met een diepvrieskuiken alle kegels wist om te gooien, werd beloond met een gratis consumptie. Als je vaak genoeg won, ging je dus ook nog met een flinke ke gel naar huis. Maar het kippenbowlen is verleden tijd. De dierenbe scherming en organisaties die maaltijden verstrekken aan armen, maakten met succes bezwaar tegen deze tak van cafésport. Die maaltijddiensten snap ik al niet, want ook een hevig gebutste diepvrieskip levert nog altijd een voedzame soep op die je je kiplekker doet voelen. Waar die dierenbescherming zich druk om maakt, kan ik helemaal niet begrijpen, want als je als kuiken eerst geslacht en daarna ingevroren wordt, is dat al zo kipon- terend dat alles wat er daarna met je gebeurt nauwelijks nog ter zake doet. Feit is wel dat het nu in Wellington nog saaier is gewor den. De betreffende bar heeft het aan zijn omzet gemerkt. Er komt geen kip meer. MERIJN Finse coaster loost illegaal olie IJmuiden - Een olievlek die gistermorgen 40 mijl uit de kust bij Vlieland werd ontdekt, blijkt afkomstig van de Finse coaster West gard. De bemanning van een marinevliegtuig heeft het schip be trapt bij het illegaal lozen van afgewerkte olie. De olielaag was zo dun, dat ze snel is opgelost. Zij vormde geen be dreiging voor het milieu of voor het strand van Vlieland. Na een vlucht van de Kustwacht gistermiddag was er geen spoor meer van de olie te ontdekken. „Het was een dunne vlek," aldus een woord voerder. Senaat akkoord met grondspeculatiewet Den Haag - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel van minister De Boer (VROM) om grondspeculatie te gen te gaan. Van de grote fracties stemde alleen de WD tegen. Het CDA, dat maandag nog veel vraagtekens zette bij het wetsvoorstel, ging gisteren alsnog overstag nadat minister De Boer beloofde dat de wet alleen van toepassing zal zijn in gemeenten die snel, veel nieuwbouw moeten plegen. De bewindsvrouw kondigde ook aan te zullen toezien op misbruik van de anti-speculatieregeling. Het wetsvoorstel geeft gemeenten een voorkeursrecht bij de koop van bouwgrond. In bepaalde snelgroeiende nieuwbouw-gemeenten moet een particulier die zijn land wil verkopen dat voortaan eerst aan de gemeente aanbieden. Die kan de grond vervolgens kopen te gen de geldende marktprijs. Hilversum (anp) - Voetbal7 is de titel van het voornaamste pro gramma van Sport7. Het is de naam waaronder de nieuwe zen der de Nederlandse voetbalcompetitie zal laten zien. Voetbal7 kent een aantal afleve ringen per week. Die van zondag zal naar verwachting de meeste kijkers trekken. De avond staat dan geheel in het teken van de Nederlandse competities. Voet- bal7 zendt zondag om 18.00 uur de wedstrijd van de week uit. Presentator is Koos Postema. Na de wedstrijd van de week volgt een overzicht van de ere- en de eerste divisie, gepresenteerd door Leo Driessen. Het program ma duurt tot 22.00 uur. Op zon dag is er op Sport7 al vanaf 12.00 uur voetbal; live vanuit de sta dions en samenvattingen van wedstrijden die de avond tevoren zijn gespeeld. Niet alle afleverin gen van Voetbal7 hebben een vaste presentator. Naast Postema en Driessen kan de zender een beroep doen op Marleen Houter, Jan Roelfs en Wilfred Genee. Het NOS-programma Studio Sport begint met ingang van het komende voetbalseizoen om 21.15 uur. De eerste drie kwartier worden besteed aan een overzicht van het buitenlandse voetbal, met name de competities in Spanje en Italië. Volgens de af spraken met Sport7, dat de rech ten van het KNVB-voetbal heeft, mag de NOS pas vanaf 22.00 uur Nederlands voetbal brengen. Per speelronde zendt Studio Sport drie wedstrijden als eerste in een ruime samenvatting uit. Naast die duels zijn er kortere sa menvattingen van alle andere wedstrijden. Dat geldt ook voor wedstrijden voor het toernooi om de KNVB-beker. De zondag avonduitzending van Studio Sport duurt tot 23.15 uur. (ADVERTENTIE) Wat is er mooier dan met de kinderen de vakantie na een paar uurtjes al te beginnen? Disneyland Parijs ligt vrijwel aan iedere route naar het zuiden. Ook ideaal voor een korte vakantie. Een hele dag entree tot 's avonds laat, kinderen FI50,- (150 FF) en volwassenen Fl 65,- (195 FF). Een arrangement in een Disney hotel met ontbijt en twee dagen park is er deze zomer al vanaf Fl 191,- p.p.(575,-FF)*. of ga naar het reisburo Prijs gebaseerd op 4 volwassenen in een kamer in Holel Santé Fe op bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie. Kindertarief: 3 t/m 11 jaar. Wie droomt er niet van? PARIS

de Stem | 1996 | | pagina 3