meert fkens hig bv Grindtegels »E STEM Uassotherapie in Frankrijk'preventieve gezondheidszorg' Margaux Hemingway dood aangetroffen irhout - Breda anddoeken D1 Washandjes istendoekjes isborstels 4 stuks MARKT huishoudset Toneelschrijver Tesich overleden BETSY EN GIJS IN Het Parradijs Doodsoorzaak nog niet bekend D-9000" cwaliteit lan 300Aldi-maikten in Nederland 5druk-, industrie- en gevelreinigino en het aanbrengen van anti-graffiti' tstoppen, repareren en vernieuwen onmaakonderhoud van kantoren en gebouwen. ie schoon wil leven, formatie: 076-5717171 Zomei0Sids WOENSDAG 3 JULI 1996 -zware kwaliteit -afm.: 16x20 cm. AAIt waliteit ér x 50 cm. ddoeken, washandjes en gastendoekjes zijn ïg uitstekend te combineren, verkrijgbaar lie dessins en prachtige uni-kleuren steel en borstel (leuren ieszakken, 1 liter zakjes, s ieszakken, 3 lil jishoudfolie turen met geplette algen New York (ap) - Steve Tesich, de in Joegoslavië geboren toneel- en scenarioschrijver die in 1979 een Oscar won met de film Breaking Away, is op 53-jarige leeftijd overleden. Tesich stierf maandag aan een hartaanval in Nova Scotia, waar hij va kantie hield. Als 14-jarige was hij naar de Verenigde Staten gekomen, waar hij aan de universiteit van Indiana Russische literatuur studeer de. Tesich sloeg aan het schrijven en zijn eerste zes stukken werden opgevoerd in het American Place Theater in New York. Eind jaren ze ventig ging hij zich op de film concentreren. Tesich schreef onder meer Eyewitness (1981) en bewerkte John Irvings boek The World Accor ding to Garp (1982). Vanaf 1989 legde Tesich zich weer volledig toe op het toneelschrijven. Zijn meest recente werk, Arts and Leisure, werd vorige maand opge voerd in New York. •t resultaat van een behandeling vol- Ktension. een injectie via de Franse sport held Louison Bobet. Hij brak in dat jaar zijn dijbeen, en revali deerde in Roscoff. De drievoudi ge Tourwinnaar (in 1953,1954 en 1955) was verbluft over de resul taten, zocht tegelijkertijd naar een beroep voor na zijn sportieve loopbaan, telde een en ander bij elkaar op en opende in 1964 zijn centrum in Quiberon, in Zuid- Bretagne. Bobet ontwikkelde de eerste pro gramma's, die los staan van reva lidatie na ernstig letsel of als zorg voor rheumatiek. Thalassothera- pie is sinds 1964 een middel voor eenieder, die zijn 'kapitaal-ge zondheid' wil behouden, of voor personen die de behoefte voelen om- op een prettige wijze, dat wel - aan dat 'kapitaal' te wer ken. Sinds het begin van Bobet zijn er in Frankrijk rond de vijftig van die 'gezondheidsverwencentra' gebouwd. Overal langs de kust zijn er centra, waar a la carte of via vantevoren vastgestelde ku ren 'gethalassoot' kan worden. Het centrum in La Baule is een van de laatst gebouwde. Het werd in 1988 opgeleverd. „Daar na zijn er nog een stuk of wat neergezet, maar al snel kwam de crisis op. Sinds de Golfoorlog in 1991 is het afgelopen met de bouwwoede. De markt is verza digd," aldus Nicole Lassalle. Medische keuring Een thalasso-kuur is kort samen gevat een periode van rust, waar bij de 'patiënt' veel aandacht be steedt aan eigen lijf en leden. „Eigenlijk zijn wij de perfecte vorm van cocooning," glimlacht de directrice van het centrum in La Baule. „Iemand komt bij ons op maandag aan. Hij wordt gelijk medisch gekeurd. Dat is ver plicht, want sommige behande lingen met het water kunnen hard aankomen. Alle thalasso centra hebben zo'n check-up in het programma. Het geeft een goed beeld van de algemene con ditie aan het begin van de kuur. De nieuwkomer heeft de keuze uit een test bij de gewone huis arts, een cardioloog (voor mensen met hartproblemen) of bij een gy- neacoloog, in het geval van een zogenaamde jonge moederkuur. Aan de hand van de resultaten wordt de intensiteit van het pro gramma vastgesteld." In de tegenwoordige centra zijn de mogelijkheden te over. Naast de al eerder genoemde 'algemene vormkuur' (remise en forme) met drie of vier waterbehandelingen per dag, is er een programma voor jonge moeders, vrouwen met menopauzeproblemen, hartpa tiënten, een programma anti stress, een kuur voor mensen met slaapproblemen, rugklachten of voor degenen die willen stoppen met roken. Een en ander is te combineren met een dieetpro- gramma tegen overgewicht. Om wat aan die klachten te doen krij- leggen, en wikkelt me in een dub bele laag plastic. Als een mum mie onderga ik het halve uur tus sen het plastic met de algensmur- rie. Heerlijk. Warm. Als in een cocon. Als de therapeute me na een half uur schoon spuit vraagt ze hoe ik me voel. Mijn antwoord: „Moe, maar als herboren. Smeer me maar weer in." Puur zeewater Terug bij directrice Lassalle vraag ik haar naar de herkomst van het water. „We pompen op ongeveer 50 meter diepte, een halve kilometer in zee. Het water komt via een pijpleiding in een verwarmingsketel. Op omstreeks 36 graden kómt het hier het cen trum binnen. Het enige dat met het water gebeurt is de verwar ming. Iedere andere behandeling is verboden." De algen die in de Franse thalassocentra worden gebruikt komen uit de Atlan tische Oceaan. Ze worden 'ge plukt' door speciale boten voor de Bretonse kust, schoongemaakt en tot poeder verwerkt, dan wel geplet tot de algenbrei, waarmee de kuristen worden ingesmeerd. Thalassotherapie, zo stelde Nico le Lassalle deze winter vast, is voor veel Fransen een alternatief geworden voor de wintersport. In plaats van in de rij te staan bij de ski-liften en de lange files voor de toegangswegen tot de winter sportplaatsen kozen velen voor een week verwennen aan de kust. „Net als bij het skieën is men he lemaal uit de sleur. Alleen is het verschil dat je hier niet dezelfde gejaagdheid en stress tegenkomt als in de wintersportoorden. Tha- lasso past is de tijdgeest," zegt Nicole Lassalle. „Want het is een ideaal doel voor een van de korte vakanties, die mensen nemen in het jaar. Goedkoop is zo'n watervakantie niet. Een kuur van zes dagen bij Thalgo La Baule kost tussen de 800 en 1100 gulden per persoon, de kamerhuur en de maaltijden niet meegerekend. Wie voor de grote luxe kiest kan terecht in het viersterrenhotel Hotel Royal. Een kuur van zes dagen met halfpen- sion kost per persoon in een tweepersoonskamer tussen 2500 en 3500 gulden, afhankelijk van het geizoen. Een weekend-kuur (2 nachten, twee dagen) inclusief ontbijt kost tussen 620 en 750 gulden, afhankelijk van het sei zoen. Voor degenen die willen af vallen tijdens hun kuur is er de mogelijkheid om dieetmaaltijden te nuttigen in het restaurant van het hotel, maar ook in het strand paviljoen Le Ponton. Goedkopere ■mogelijkheden voor logies zijn er uiteraard ook te vinden. In La Baule zijn tientallen hotels en pensions. Inlichtingen via telefoon 00-33.40.11.99.99. Verdere alge mene informatie over thalasso therapie is verkrijgbaar bij het Maison de la Thalassotherapie in Parijs, 00-33.1.45.63.16.15. Dat viel helemaal nog niet mee, om in ons eigen Zeeland een plek je te vinden. Ik heb niks tegen Duitsers hoor, echt niet, maar wat zijn er toch veel van. Toen Betsy aan het bellen ging, bleek al gauw dat een kampeerplaats voor een paar weken geen punt was. Maar een plek om het hele seizoen onze caravan te stallen, nee, dat heeft ons nog een aardige telefoonrekening opgeleverd. Uit eindelijk is het toch gelukt, een rustige familiecamping aan de kust, en eerlijk waar, het is er best schoon. Afgelopen voorjaar wilden we er natuurlijk elk weekeinde al heen. Op woensdag zei Betsy al: „Vrijdagavond gaan we weer, hè Gijs." Maar ja, die verjaardagen hè. En om nou op zaterdagavond heel dat eind op en neer te rijden, dat doe je ook weer niet, zeg nou zelf. Alles bij elkaar hebben we er dus nog niet zo gek veel plezier van gehad, maar geen gezeur, het is vakantie nu. We blijven hier, als het een beetje weer wil worden, de hele zomer. De suikerbieten zitten nog veilig in de grond, dus werk heb ik toch niet. Tot nu toe bevalt het me eigenlijk best goed. Gisteren heb ik tus sen de buien door mijn Opeltje eens lekker gewassen, zodat ie er netjes bij staat op de pad. Nou ja, netjes, het stikt wel van de vo gels hier, dus ik moet elke dag wel een paar vlekjes wegwerken. En wat dat toch met die bomen is hier, het lijkt wel herfst. Zondag ben ik wat gaan, spitten want dat veld van ons ziet er niet uit. Maar ik zeg net tegen Betsy: ;,Ik probeer hier gewoon ergens een stuk of twintig gewassen grindtegels op de kop te tikken en dan betegel ik die handel. Weg onkruid." Timmer ik nog een mooi hek, komen er ook om de haverklap geen jengelende kinderen meer aan de deur. En ja, onzin natuurlijk, maar Betsy zei laatst, toen we weer eens over de camping wandelden: „Kijk eens Gijs, knus hè, al die naambordjes op de caravans. Dat geeft zo'n leuk tweede-huis- idee. Kijk, hier 'Uut en thuus', 'Ons Plekske', 'Van Ons', 'Eigen Haard'." Mij schoot zo gauw niks te binnen, maar Betsy zegt: „Ons paradijs, is het toch ook." Zitten we dan. Leuk toch? Nou het weer nog. WORDT VERVOLGD ie 3 lux et: ildaps is daar de be- ig. Ergens halver- mijn 'omwikkeling 'algen' is hét grote ient. Ik beweeg mijn langzaam langs dijen. Het voelt pig, warm en zwaar En het grappige: het |jcht tegelijk. Ik voel te lekker om grote ge- dten te koesteren, lardat is ook niet no- leuforie is daar. Ik voel zoals een alg zich st voelen: een plant .meebeweegt met alle (stromen, die een beet- lieerstand voelt - niet - en onmiddellijk dgeeft. Geen pressie, 9 druk. 'Wilko Voordouw '«wikkeling met algen' is onderdeel van het program- thalassotherapie. In Frank- jis thalassotherapie intussen j doodnormaal verschijnsel. i tientallen duizenden Fran- jaan jaarlijks naar de een of te badplaats om zich gedu ide enkele dagen door ver- ad zeewater (omstreeks 35 ■An) en algen te laten verwen- 1 Doel: er even helemaal uit jiEnhet andere doel: er na de ■weer fors tegenaan kunnen, mvan die thalassocentra (het nd thalassa stamt uit het en betekent simpelweg t) is te vinden in het West- E( La Baule. De badplaats 8 op de boulevard een beetje iNoordwijk denken. Maar wie smaal in de straten achter de «wandelt, waant zich midden bosgebied. La Baule heeft uitgekiend klimaat. De zout- igebieden van het nabijgele- sGuérande beschermen het adje met zijn 000 inwoners, k wijde baai zorgt voor be- litting. Het is er vaak wanner a zonniger - dan in het nabij- legen Saint azaire. hotelgroep ucien Barrière teitnaast het fraaie Hotel Royal s ultramodern centrum ge urt, waar de thalassotherapie tandt. Het is niet verplicht 'in het hotel te logeren. Maar «dat doet, heeft een groot deel: een doorgang maakt ie hotelgasten in hun och- 'ijas naar de 'thalasso' kun- ii fence Nicole Lassalle ont- aït dagelijks in haar centrum "200 kuurgangers. De mees- 1 hebben zich ingeschreven Seen kuur van 6 dagen. „Om 'rtig doelmatig te zijn heb je fzes dagen wel nodig," vertelt e -Wie hier zes dagen is geweest ®er weer een half jaar tegen- We doen hier eigenlijk aan wentieve geneeskunde. Wij "'komen die vervelende ver sheid of keelontsteking, die 'verzwakt organisme gemak- dlill.i ttv 0 Hier worden men- bewapend." 'Ouison Bobet "dee van de thalassotherapie, ■W ze uit, dateert niet van *aag. De Grieken en de Ro- '®en wisten al dat het zeewa- J® reinigende en verkwik te werking heeft. Daar komt W het zeewater, dat rijk is Plankton, algen en andere ®"or?Mismen, calcium, Jzesium, kalium en andere Balen verzorgende kwalitei- heeft. In 1904 kreeg het al bestaande vermoeden wetenschappelijke basis. De hl,?6 beloog René Quinton w aan dat het zeewater zo B voor de mens, omdat ons iiisme ermee vergelijkbaar JVHdere wetenschapper, hint 0t' orzkdokte dat bet (,ateri eenmaal verwarmd, ship 7--S voor gewrichtspro- ni»n' 'n onMekking was het avan wat we nu thalassothe- J'soemen. In het Noord-Bre- «oseoff opende dokter Ba- uiek ceJltrum> een beus zeewa- "beh jU's' ^aar werden men- 5 andeld na zware ongeluk- ijk Portolessures, rheumapa- i pp,„en asdna- In de loop van iy„„ worden een twintigtal gelijke ziekenhuizen geo- ib.!nfde hele Franse kust. deeltovo g wordt nu n°g Ifonri! verg°ed door het zie- 'e«g de thalassotherapie Een onderwatermassage maakt onderdeel uit van het behandelingsprogramma. Los Angeles (rtr/anp/ap) - De Amerikaanse actri ce en model Mar gaux Hemingway is maandag dood aangetroffen in haar woning in Santa Monica, zo deelde de politie mee. Vrienden van Hemingway had den 's middags de politie gewaar schuwd nadat zij haar sinds vrijdag niet meer hadden gezien. Een politiewoord voerder kon nog niets zeggen over de doodsoorzaak. „Er waren geen sporen van inbraak of van een mis daad, en er lag geen afscheidsbrief die op zelfmoord zou kunnen wijzen. Maar we sluiten op dit moment niets uit." Het lijk kon niet meteen worden geïdentificeerd. Volgens een poli tiewoordvoerder was het al 'in verre staat van ontbinding' als gevolg van de hittegolf die Zuid- Californië teistert. De 41-jarige Margaux, de klein dochter van schrijver en Nobel prijswinnaar Ernest Hemingway, werd eerst beroemd als topmodel. Ze debuteerde samen met haar zeven jaar jongere zuster Mariel in 1976 in de film Lipstick, die door de critici werd afgebrand. Maar terwijl Mariel ook artistiek succes oogste in onder meer Man hattan van Woody Allen, bleef Margaux hangen in goedkope producties als Killer Fish en Kil ling Machine. Volgens David Mirisch, Heming ways agent en een naaste vriend, was ze de laatste tijd erg onge lukkig en huilde ze veel. „We we ten niet of ze een epileptische aanval heeft gehad of een overdo sis heeft genomen." Een buurman zei dat hij haar zaterdagavond op straat had gezien: „Ze zag er uit of ze gestoord was". Een uit 1988 daterend portret van Margaux Hemingway. Ze werd in dat jaar in de Betty Ford-kliniek behandeld wegens haar overma tig alcoholgebruik. foto epa Hemingway haalde vaak de krantenkolommen door haar pro blemen met drank en boulimie. Ze werd in 1988 in de Betty Ford kliniek behandeld wegens haar overmatig alcoholgebruik. Margaux en haar zussen Muffet en Mariel zijn de dochters van Jack Hemingway, een zoon van schrijver Ernest Hemingway. De familie Hemingway wordt al ge neraties geplaagd door alcoholis me en zelfmoord. Ernest Hemingway maakte in 1961 met een schot door zijn hoofd een einde aan zijn leven na jaren van drinken en een trauma dat zware depressies veroorzaak te. Ook zijn broer, zus en vader maakten zelf een einde aan hun leven. Margaux en haar nicht Lo- rian gingen eind jaren tachtig door een geestelijke hel, maar wisten hier uit te krabbelen. In 1989 schreef Lorian Hemingway: 'Voorzichtig geschat is meer dan 75 procent van mijn familie alco holist geweest. Dit, samen met de passie om te schrijven en de wil deze passies te overleven is dui delijk geerfd.' Poedelen in het analytisch zwembad. gen de kuristen een selectie van onder meer aquagym, oefeningen met een hogedrukstraal onder water, algenbaden, hogedruk- douches, onderwaterdouches, een omwikkeling met algen, zee spuitbussen of massages. Een en ander wordt gecompleteerd met sauna, hammam, spieroefenin- gen, stretching en zwemmen in het zeewaterbad. De diverse wa terbehandelingen vinden plaats in een dagdeel, met voldoende tijd om uit te rusten. Er is dus voldoende ruimte om naast de kuur te wandelen langs het acht kilometer lange en bij eb giganti sche strand, of om andere toeris tische activiteiten te ontplooien. „Het uiteindelijke doel is om naast aan de gezondheid te wer ken, ook uit te rusten. Dat kan door uit te waaien aan het strand, maar ook door een boek te lezen in het thalassocentrum. Buiten de kuren om is iedereen volledig vrij om te doen waar hij of zij zin in heeft," aldus Nicole Lassalle. De kuristen wandelen op hun blauwe slippers en in een witte badjas door de gangen van het centrum. Vooral niet te gehaast. Hier heeft men de tijd voor zich zelf. Er heerst een rust die bijna uit een andere tijd lijkt te stam men. De hele inrichting is zoda nig (grenen hout, zachtgroene vloerbedekking) dat alle span ning van de normale activiteit uit het lijf vloeit. „Ici, c'est trés soft," verklaart de directrice in prach tig 'franglais'. Zij wandelt als enige in mantelpak rond. De zeer behulpzame en vriendelijke the rapeuten zijn allen in het. wit ge kleed. De plastic tas van 'Thalgo' bevat voor iedere kuurganger een fles mineraalwater, een bad handdoek en het kuurprogramma van die dag. Mijn programma be staat uit een hogedrukdouche, een onderwatermassage en een omwikkeling met algen. De hogedrukdouche bestaat uit een straal zeewater, die met een kracht van 2 bar het lichaam masseert. Geen enkel deel van het lichaam wordt vergeten door de 'hydrotherapeute', die een meter of vier van mij vandaan zit. De onderkant van de voeten, kuiten, bovenbenen, billen, rug, buik, ar men en handen worden losgetrild door het water. „Bij vrouwen ligt de druk tussen 1 en 1,6 bar, bij mannen tussen 1,8 en 2,2 bar. Vrouwen hebben eerder dan mannen last van spataderen. Wie daar geen rekening mee houdt is verkeerd bezig," aldus mijn hy drotherapeute. Ondanks de gro tere druk (2,6 bar) is de onderwa termassage met hogedrukspuit veel zachter. De behandeling vindt plaats in een soort badkuip, die in een futuristische film niet zou misstaan. Wie die twee wa termassages heeft ondergaan zit lekker los in z'n vel. Alle span ning is weggespoten. Tijd voor een 'omwikkeling met algen', kortweg een algenbad. Ik word letterlijk ingesmeerd met een soort pasta van algen. De thera peute vraagt of ik last heb van claustrofobie. Nee dus. Ze vraagt me de armen langs het lichaam te

de Stem | 1996 | | pagina 19