DE STEM mgen bellers. 798,- Gemeenten zitten goed bij kas J Project gemengd verplegen blijkt succes Cees Blaeke uit Sluis doet gooi naar titel Hinder milieuhinder in Kanaalzone door maatregelen bedrijven ryi Weer veel hardrijders bij snelheidscontroles Axel springt er in Zeeuws-Vlaanderen nog eens dik bovenuit Kampioenschap stadsomroepers tijdens Gentse Feesten Politie haalt dronken schipper van het water Hulstenaar moet rapport reclassering afwachten Provinciale veerboten gaan reclame voeren C1 Zakelijk combi-pakket |Carvox Explorer® en 'ocketline Jazz® Gratis carkit Gratis 3 jaar Premium Plus service ers: Geen reclame voor Liefkenshoek' Proef in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen geslaagd Bedrijfsongeval n 1996 x 54 Zeeland WOENSDAG 3 JULI 1996 |De ideale combinatie voor maximale bereikbaarheid. Inclusief één grote GSM-kaart die voor beide toestellen is te gebruiken. Samen bieden ze u alle optimale gebruiksfuncties. Samen van 1 Voor (excl. BTW) Met 1-jarig abonnement samen van 1.448,- voor 998,- bij een zaktelefoon Marco Polo+, Darwin+ of Jazz met een 3- of 1-jarig SuperSpace-abonnement. bij elk toestel van PTT Telecom met een 3-jarig SuperSpace abonnement. «onze verslaggever weuzen - De bedrijven in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone nemen steeds effectieve- K maatregelen ter beteugeling van milieuver vuiling en-hinder. at blijkt uit het milieurapport dat is gemaakt in y kader van het ROM-project Kanaalzone vs-Vlaanderen. Het verslag biedt inzicht in de milieumaatregelen bij 22 bedrijven in de Kanaalzone en de effecten daarvan. De hoeveelheid milieugevaarlijke stoffen die de bedrijven in de periode 1985-1994 in de lucht hebben gebracht, is gemiddeld met zestig procent gedaald. De uitstoot van dergelijke stoffen in water en bodem nam met gemiddeld tachtig procent af. De uitstoot van de vermestende stikstof- en fosfaat verbindingen naar het water verminderde tussen 1985 en 1992 met respectievelijk 85 en 45 procent. Daarna nam 'stikstof' toe met dertig procent, ter wijl 'fosfaat' verder daalde met 25 procent. Uit het rapport blijkt verder dat stank tot negen keer zoveel klachten leidt als stof en lawaai. Het aantal stofklachten nam sinds 1992 af met 65 pro cent. Het aantal klachten over lawaai nam iets toe. Naar het aantal woningen dat binnen risicogrenzen staat, wordt nog onderzoek gedaan. Ook stoffen die het klimaat kunnen beïnvloeden (broeikaseffect, aantasting ozonlaag) gaan in de Kanaalzone steeds minder de lucht in. De afname hier is gemiddeld ze ventig procent. Een samenvatting van het milieu rapport is terug te vinden in de Nieuwsbrief Ka naalzone, over de vorderingen van het gebiedsge richte beleid met betrekking tot het Plan van Aan pak, dat erop gericht is wonen en werken beter op elkaar af te stemmen. \lan onze verslaggever Middelburg - De Zeeuws- ïlaamse gemeenten zitten, Zeeuws vlak bekeken, d in hun slappe was, en weerstand tegen een eventueel gemeentelijk faillissement is redelijk tot Prijzen excl. BTW. Prijzen gelden alleen als tegelijkertijd een abonne ment op Het Mobiele Netwerk van PTT Telecom wordt afgesloten. Één aanbieding per klant. Legitimatie: Bij een nieuwe aansluiting is legiu* matie verplicht met een geldig legitimatiebewijs, een afschrift van bank/giro betalingoverzicht (niet ouder dan 1 maand) en (voor zakelijke klanten) een uittreksel van KvK (niet ouder dan 1 jaar). officieel dealer ptt telecom Brw 8342; A.P.S. 076-5870800; Automat V 076-5714050; TB BAMB.V. 076-57878' >ver de Westerschelde om 0. ROOSENDAAL: Next TelecomnuiPic"y euws-Vlaanderen te bereiken, lop Bouwmeester 0168-323590. ZUND de kans dat de inwoners op ten zeker moment moeten bij springen door hogere belastingen Ie betalen omdat hun gemeente failliet is, is klein. Axel springt er hier dik bovenuit. Die gemeente is financieel zo ge- 1, dat ze van het provinciebe stuur het predikaat 'goed' krijgt als enige in Zeeuws- Vlaanderen. De overige gemeen ten zijn ingedeeld in de categorie 'redelijk'. Axel is, met 12.000 inwoners en een reserve van 14 miljoen gulden opeen jaarlijkse begroting van 30 miljoen gulden, een van de rijkste gemeenten van Zeeland. Critici dat dit komt omdat Axel te veel 'op de centen' zit en te weinig investeert. Maar Axel is dus 'goed' in de ogen van Gedeputeerde Staten, die gisteren de jaarlijkse 'weer standsanalyse' van alle Zeeuwse gemeenten hebben vastgesteld. Maar wat betekent dat nu Wat is onderzocht, is niet alleen de hoogte van de schulden en in- 'lioud de spaarpotjes, maar de werkelijke financiële weerstand van een gemeente. Het vermogen om ook in ongun stige tijden de uit bestaand beleid voortvloeiende taken ongestoord te kunnen verrichten en - dat vooral - een 'artikel 12-situatie' te voorkomen. Artikel 12 bete kent dat een gemeente onder fi nanciële curatele komt te staan en alle belastingen en heffingen tot het maximum moet gaan hef fen om aan inkomsten te komen. Dat gevaar dreigt dus niet in Zeeuws-Vlaanderen, maar eerder in Midden-Zeeland. Daar worden gemeenten als Domburg, Vlissin- gen, Goes, Borsele, Reimerswaal en Noord-Beveland door het pro vinciebestuur aangemerkt als De grote gemeentelijke herindeling op Walcheren zal tij voor de betrokken gemeenten keren, schrijven GS. Wethouder Van Waes (financiën) van Axel zegt blij te zijn met de analyse van het provinciebe stuur. „En het klopt ook wel. De oorzaak is dat wij hier in Axel nogal nuchter in ons financiële Weid zijn, en daar draagt de ook aan bij. We produceren ig dure beleidsnota's, wat |Je zelf kunnen doen we zelf, en sPaart een hele hoop aan uit gaven." De toekomst voor de Axelse ge meentekas is wellicht nog roos kleuriger. Omdat de gemeente W financieel zo goed doet zonder opzienbarende melkkoe tjes zoals grote bedrijven in huis te hebben - krijgt ze in de toe komst beduidend meer geld uit W Gemeentefonds van het Rijk, ffivijl andere gemeenten moeten leveren. 'VERVOLG VAN VOORPAGINA De provincie wil de veren blijven «voorraden met voertuigen, en mh °°k de toltunnel- Daarom elt ze dus weinig voor reclame aken voor de Liefkenshoektun- 20 stdde eerder het Toeris- viTij eau Zeeuws-Vlaande- Het gaat dan met name om „n bewegwijzering naar 1Vlaanderen via de Lief- nshoektunnel bij Antwerpen. J oorbeeld bij het knooppunt kiezaat A58/A4. Momenteel Sen "tens™ vanuit Nederland ting Zeeuws-Vlaanderen al- ee" hord naar Goes/Zierik- 0 en Antwerpen tegen. Met na- mensen die niet zo bekend zijn mm- 7e,streeit nemen het zekere het onzekere en rijden rich- wg Goes en Zierikzee. Ze moeten mahen van de veren FOTO WIM KOOYMAN Opnames verlopen soepeler en er zijn minder wachttijden door zowel mannen als vrouwen op één kamer te verplegen. Van onze verslaggever Temeuzen - Door op één kamer zowel mannen als vrouwen te verplegen, verlopen de opnames soepeler, zijn er minder wachttijden en hoeven er minder patiënten van de ene naar de andere afdeling te verhuizen. Kort om, het project gemengd verplegen van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is een succes. Eind 19.94 is er op één afdeling bij wijze van proef mee begonnen, legt A. de Bak ker uit. Zij is als stafmedewerker Zorg verbonden aan ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren. De positieve ervaringen hebben ertoe ge leid dat het project inmiddels navolging heeft gekregen binnen de gehele organisa tie van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Met uitzondering van de kraamafdeling, de PAAZ-afdeling voor psychiatrisch pa tiënten en de intensive-care-afdeling. Daar liggen alle patiënten in aparte kamers. Een aantal afdelingen, waaron der de afdeling Interne met veel spoedop names, houdt structureel enkele kamers vrij waar mannen en vrouwen op dezelfde kamer liggen. De meeste andere afdelin gen echter, hanteren het gemengd verple gen als noodmaatregel. Wel moet steeds aan een aantal voorwaar den voldaan zijn: de patiënt moet uiter aard zelf geen bezwaar tegen gemengde verpleging hebben en moet goed ingelicht zijn over de gang van zaken. Bovendien vindt gemengde verpleging alleen plaats op vier- en vijfpersoonskamers. Over en kele weken gaat een uitgebreide inventa risatie van start naar de ervaringen met het gemengd verplegen. „Dan gaan we op nieuw kijken hoe vaak er gemengd wordt verpleegd op de afdelingen en hoe de pa tiënten daar tegenover staan." Het ge mengd verplegen is een van de vele activi teiten in het ziekenhuis, dat beoogt de kwaliteit te verbeteren. De gedachte daarachter is simpel. De tijd dat de pa tiënt zich slaafs onderwierp aan de dokter is passé. Mensen zijn mondiger, mobieler en weten beter wat ze aan zorg verlangen. Staat iets de patiënt niet aan, dan kiest hij wel een andere specialist of een ander zie kenhuis. In dat kader overlegt ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen bijvoorbeeld mo menteel ook met de Zeeuwse afdeling van het Patiënten/Consumenten Platform over de invoering van een patiëntenen quête begin volgend jaar. De bedoeling is een uitgebreide vragenlijst te ontwikke len. „Via die vragenlijst willen we aan de weet komen hoe patiënten de zorg waar deren. Het gaat er niet zozeer om wat wij belangrijk vinden voor de patiënt, maar hoe die daar zelf tegenover staat. Hoe die lijsten in elkaar steken, is nog niet precies uitgedacht. Daar is ,nog overleg met het Platform over nodig." Het blijkt namelijk onder meer dat de zie kenhuisorganisatie altijd veel aandacht had voor de hotelfuncties (eten en com fort), terwijl vragenlijsten uitwijzen dat patiënten zelf juiste en uitgebreide infor matieverstrekking veel belangrijker vin den. Van onze verslaggever Gent/Sluis - Stadsomroeper Cees Blae ke (66) uit Sluis is zondag 21 en maan dag 22 juli een van de dertig kandidaten die een gooi doen naar het Open Inter nationale Kampioenschap voor Stads omroepers. Dit wordt gehouden in Gent (B). De wedstrijd vindt plaats in het ka der van de traditionele Gentse Feesten. Samen met zijn collega H. van de Zand- schulp uit Ede (Gld) - net als hij lid van het internationale gilde van stads omroepers - moet hij de Nederlandse kleuren verdedigen bij dit evenement, waar de Engelse inbreng erg hoog is. Zaterdag kan het publiek kennismaken met de stadsomroepers (waaronder vier vrouwen) tijdens de optocht die als ope ning geldt van de Gentse Feesten. Blae ke ontbreekt zowel in de stoet als zon dagmorgen tijdens de traditionele rond gang langs de Gentse zondagmarkten. „Ik ben afgelopen tijd tweemaal gedot terd," zegt hij, „en loop daarom niet mee, te inspannend voor mij. Maar zon dag wil ik tijdens de voorronden wel van mij laten horen. Ik ben druk bezig met mijn tekst. En van het resultaat in de voorronde hangt af of ik maandag een van de tien finalisten ben." »Julien Pauwels, de Belleman van Gent, mag als gastheer niet meedoen aan het internationale kampioenschap in zijn eigen stad. FOTO ORDE VAN DE BELLEMAN, GENT De wedstrijd wordt onder auspiciën van het internationale gilde georganiseerd door de Gentse Orde van de Belleman stadsomroeper). Dat is de reden dat Julien Pauwels - als Belleman hèt ge zicht van Gent - niet kan meedoen. De gastheer mag volgens de reglementen niet aantreden. De voorronden beginnen zondagmiddag om 14.30 uur op het E. Braunplein. De finale is maandagmid dag om 15.00 uur op het Veerleplein. De teksten van de stadsomroepers moe ten gaan over Gent, beginnen met 'Oyez, Oyez, Oyez' en eindigen met God save the Queen. Hieruit blijkt al dat de En gelstalige inbreng erg groot is. Niet zo verwonderlijk, want van de 280 leden die het internationale gilde telt, komen er 134 uit Groof-Brittannië, 80 uit Ca nada en 55 uit Australië. De tekst van de tien finalisten op maandag is gewijd aan Keizer Karei. In het deelnemersveld zit ten onder meer enkele wereldkampioe nen. Voor Cees Blaeke - die als 12-jarige in 1942 begon als stadsomroeper in Sluis - 'is het de tweede keer dat hij in Gent aantreedt. In 1989 deed hij daar mee aan het wereldkampioenschap, een jaar la ter was bij deelnemer in 'Canada. „In Gent eindigde ik ergens van achteren, in Canada zaten Van de Zandschulp en ik bij de eerste vijfentwintig. Bij de Neder landse kampioenschappen heb ik een keer gewonnen en was driemaal twee de." Van onze verslaggever GoesDe waterpolitie heeft afgelopen nacht op het Schel- de-Rijnkanaal een dronken schipper 'van het water' ge haald. De schipper, een 46-jarige man uit het Duitse Olden- dorf, zwalkte met zijn Rheintank 15 over de volle breedte van de vaarweg. Twee schepen konden ter hoogte van Tholen ternauwernood een aanvaring voorkomen. Hierbij liep het tankschip Gudrun, gela den met natriumhydroxide, in de wal. Het containerschip Riad werd zelfs geraakt. De waterpolitie kreeg 's nachts rond kwart voor vier de melding over het vaargedrag van de Rheintank 15. De tanker meet 85 me ter en heeft een tonnenmaat van 1534. Agenten van de waterpoli tie Wemeldinge en Rilland hadden de grootste moeite om aan boord te komen. Op de Schelde-Rijnverbinding voer de schipper aanvankelijk zuidwaarts richting Antwerpen. Maar in de Noorder-voorhaven van de Kreekraksluizen ging de Rheintank volledig rond om ver volgens weer zwalkend terug richting Tholen te varen. Toen de waterpolitie er uiteindelijk toch in slaagde aan boord te komen, bleek dat de schipper niet in staat was zijn schip op koers te houden. Volgens de politie hing in de stuurhut een 'sterke kruidnagellucht en de spraak van de schipper deed alcoholge bruik vermoeden'. De Duitser weigerde overigens een blaasproef af te leggen. Omdat een tweede schipper niet aan boord was, heeft de waterpo litie de tanker in het Tholensche Gat ten anker gelegd. Tegen de Duitse schipper is proces-verbaal opgemaakt. Naast zijn drank misbruik bleek de man bij controle van de tachograaf al 24 uur aan één stuk aan het roer te staan. Terneuzen/Hulst/Oostburg - Bij snelheidscontroles in geheel Zeeuws-Vlaanderen zijn gisteren en eergisteren totaal 377 be stuurders bekeurd. In Terhole kregen 74 automobi listen een bon wegens overtre ding van de maximumsnelheid. Tussen 10.00 en 13.00 uur pas seerden over de rijksweg 60 bij Terhole 842 voertuigen. Hiervan reden er 39 te hard, met 79 in plaats van 50 kilometer per uur als hoogst gemeten snelheid. Ge durende dezelfde tijdsspanne passeerden- over de Westlange- weg in Hoofdplaat 308 voertui gen. Daarvan waren er. 35 in overtreding, met een uitschieter van 124 kilometer per uur in plaats van tachtig. Afgelopen maandagochtend in Sas van Gent passeerden 112 voertuigen de radarpost op de Westkade. Het aantal overtredin gen bedroeg dertig met 84 in plaats van vijftig kilometer per uur als hoogst gemeten snelheid. Met een snelheid van 101 kilome ter per uur is afgelopen maan dagmiddag een autobestuurder gefotografeerd in de bebouwde kom van Hulst op de Absdaalse- Weg. Er kwamen 562 auto's langs de radarpost, met 34 overtreders van de maximum snelheid. Over de Zoutestraat constateerde de politie dezelfde dag 33 overtre dingen op 229 passanten. Hier bedroeg de hoogst gemeten snel heid in de bebouwde kom 95 kilo meter per uur. Bij een snelheidscontrole op de rijksweg 61 nabij Biervliet zijn afgelopen maandagmiddag 31 automobilisten bekeurd. De hoogste overtreder reed 32 kilo meter te hard. Bij twee snelheidscontroles op de rijksweg 61 bij IJzendijke zijn 208 betuurders bekeurd. Hoogst gemeten snelheid daar 130 in -plaats van 80 kilometer. Van onze verslaggever Temeuzen - „Een beetje hopeloos. Als ik hier zijn strafblad zou oplezen, was ik wel een half uur bezig," zei officier van justitie Van Nooijen gisteren op de zitting van kantonrechter Klaren- beek in Terneuzen. Ze had het over Hulstenaar A. E:, die moest voorkomen, omdat hij opnieuw twee keer was gesnapt bij het rijden zonder rijbewijs. De eerste keer was op 4 april van vo rig jaar in Sas van Gent. Mogelijk met het oog op zijn vele eerdere overtredingen, zoals de kanton rechter suggereerde, gaf E. een valse naam op, die later van zijn halfbroer bleek te zijn. Twee we ken later werd hij in Temeuzen opnieuw geverbaliseerd voor het rijden zonder rijbewijs. „U hebt er al voor gezeten nota bene. Waarom bent u dan toch weer gaan rijden vroeg de kan tonrechter zich verbijsterd af. Daar kon E. geen redelijke verkla ring voor geven. Wel wist hij te vertellen dat hij nu'bezig is met rijlessen en ook via scholing uit zicht heeft op werk. De straf die de officier eiste, kwamen dan ook hard aan: twee maanden gevange nis en honderdvijftig gulden boe te. Op de vraag wat hij hiervan vond, gaf E. te kennen dat als hij de ge vangenis in moest, dit zijn scho ling in gevaar zou brengen. Kla- renbeek had daar wel oren naar. „Ik vind hechtenis wel passend, maar als er een goede beweging is ingezet, moeten we toch erg voor zichtig zijn," sprak hij. Hij stelde voor om de zaak §an te houden en opnieuw te behandelen als er een rapport is uitgebracht door de re classering. Van Nooijen zag daar niets in: „Sinds 1990 is er jaarlijks een rapport gemaakt en dat heeft niets geholpen." Niettemin hield de kantonrechter voet bij stuk en de zaak aan. Aardenburg - Een 47-jarige man uit het Belgische Brugge is giste ren bij werkzaamheden op een bouwplaats aan de Heerendreef ten val gekomen. Hij viel van de eerste verdieping naar beneden en is met een hersenschudding en een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Middelburg (anp) - De provincie Zeeland gaat reclame voe ren op de veerboten over de Westerschelde. Begonnen wordt met een proef van een half jaar op de Prinses Juliana. Gedeputeerde Staten zijn daarmee dinsdag akkoord ge gaan. Bij de behandeling van de meerjarenraming voor de veer diensten over de Westerschelde in december, concludeerde de provincie dat de exploitatie van de veren voor de toekomst is veilig gesteld door de rijksbijdrage: Van enige marge is echter geen sprake meer. „De financiële kaders zijn uiterst krap en scherp omlijnd," aldus Gedeputeerde Staten. Om eventuele tegenvallers in de toekomst op te kunnen vangen, vinden zij dat de exploitatie van de veren maximaal moet wor den benut. Bij exploitant de Provinciale Stoombootdiensten is al een ver zoek van een ondernemer binnengekomen om aan boord van de veerboten reclame te mogen voeren.

de Stem | 1996 | | pagina 13