Geruchtenstroom plaagt Jeltsin izmm FNV: C na zessc valt teg Creatie IRA eist aanslag op Indonesië zoekt mysterieuze stam Irian Jaya Aanslag met autobom op Corsica 'Onder Zjoeganov wordt het nog slechter' Verschijnen op televisie neemt ongerustheid over gezondheid niet weg Denemarken wil sancties EU en VS tegen Myanmar Politieke chantage DE STEM BUITENLAND JUMBO TOPPERS VAN DE WEEK! CT 90 ^>48 00 L?8 oo Patiënt wil artsen aanklagen: hij leefde langer dan gezegd DESTEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT p3E STEM Bond bezorgd ove Libië haalt investeringen uit Europa weg R 11111 DINSDAG 2 JULI 1996 A4 Jakarta (ap) - De Indonesische autoriteiten zijn de jungle van Irian Jaya aan het afkammen op zoek naar een mysterieuze groep inboorlingen, die papegaaien zouden gebruiken om hen voor naderende vreemdelingen te waarschuwen. Dat heeft het Indonesische pers- bureau Antara gemeld. Leden van de onbekende stam zijn half juni gezien door dorpelingen, die brandhout aan het verzamelen waren. Ze zouden blank en relatief lang zijn. De leraar Cosmos Serang, die zegt dat hij de stamleden heeft gezien, verklaarde dat ze in de dichtbegroeide jungle ver dwijnen, als hun papegaaien aan geven dat er ongewenste vreem delingen in de buurt komen. In de provincie Irian Jaya, de Indonesi sche helft van het eiland Nieuw- Guinea, wonen enkele van de meest primitieve bevolkingsgroe pen ter wereld. Sommigen leven nog net zo als in het Stenen Tijd perk. De inheemse bevolking op Nieuw-Guinea heeft over het al gemeen een donkere huidskleur. Volgens Serang leeft de stam in de buurt van de bovenloop van de rivier Wiriagar, op het schier eiland Vogelkop, waarover zeer weinig bekend is. Het gebied is zeer ontoeganke lijk. Vanaf het district Bintuni zou het minstens twee dagen met de motorboot kosten om het on herbergzame oerwoud te betre den. Moskou/Washington (afp/rtr/dpa) - Het televisie-optre den gisteren van de Russische president Boris Jeltsin heeft geen einde gemaakt aan de geruchtenstroom over diens zwakke gezondheid. De 65-jarige Jeltsin was sinds woensdag niet meer in het openbaar gezien. Officieel heette het dat de presi dent met problemen aan zijn stem kampte, maar de dagenlan ge stilte rond Jeltsin wakkerde geruchten aan over een nieuwe hartaanval. De president had vo rig jaar twee hartaanvallen. Jeltsin deed gisteren via de telev isie een oproep aan de kiezers morgen deel te nemen aan de tweede ronde van de presidents verkiezingen. Het was niet dui delijk of de toespraak was opge nomen of dat het een recht streekse uitzending betrof. De president sprak de kijkers toe met schorre stem en leek enigzins geïrriteerd. Jeltsin kwam maar even, tegen het einde van zijn toespraak, uit zijn statische hou ding en produceerde een glim lach. Tijdens een persconferentie trachtte premier Tsjemomyrdin een eind aan de geruchtstroom te maken door te verklaren, dat hij niets aan Jeltsin had gemerkt dat zou kunnen duiden op een recen te hartaanval. „Hij schudde me zo stevig de hand dat, mocht ik al twijfels hebben gehad die direct waren verdwenen," aldus de pre mier. De Amerikaanse Witte Huis woordvoerder McCurry zei geen inzicht te hebben in de gezond heidstoestand van Jeltsin. „We hebben contact via de Russische ambassade in Moskou en die zegt ons hetzelfde als in de publiciteit wordt gebracht, namelijk dat Je ltsin keelontsteking heeft. Hij rust uit en hoopt spoedig weer GRAND MERE HUZARENSALADE fijn of grof, per kilo van 7,90 voor AVIKO AARDAPPELSCHOTEL Hollandse, Franse of Griekse, zak a 450 gram van 2,98 voor VERSE KIPFILET per kilo van 17,90 voor 1 1 EXOTISCHE VRUCHTENSALADE schepvers, per 150 gram van 2,98 voor EXTRA BELEGEN KAAS vers van 't mes, per 500 gram van 8,35 voor WK 27. Geldig t/m zaterdag 6 juli 199ó. )ZtGtv.s\. HET SPAARKADO Met orwe Pro-katfo spaaraktfe spaart u snel en voordelig voor prachtige huishoudelijke kódo's met wei 30 tot 50% spoarwinsi. Haal snei de informatiefolder bij de Jumbo-Supermarkt. 0 COCA COLA, regular oF light, fles a 2 liter Nu met 3 gratis Prokado zegels per 3 flessen OMO OF OMO COLOR, navulzak a 1,7 kilo Nu me» gratis unieke bewaarbox CAMELEON ENGELSE DROPSTICKS MINI, zak a 250 gram LUPACK COCKTAILWORSTJES, blik a 400 gram EDET DECOR TISSUE TOILETPAPIER, pak a 8 rol Jumbo vestigingen vindt u in: Bergen, Berghem, Bladel, Den Bosch, Den Dungen, Deurne, Dongen, Eindhoven, Gemert, Grave, Heeswijk Dinther, Kerkrade, Lieshout, Lith, Luyksgestel, Mariahout, Meerssen, Middelburg, Moergestel, Nistelrode, Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oisferwijk, Ooltgensplaat, ScHarendijke, Schijndel, Sevenum, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen, Terneuzen, Tilburg (2x), Uden, Volkel, Willemstad aan het werk te gaan." De Russi sche president nam gisteren, twee dagen voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen, de politieke situatie door met zijn veiligheidsadviseur generaal Lebed. Maar Jeltsin annuleerde opnieuw een groot aantal afspra ken, onder andere met de Oek raïense president Koetsjma en zijn Moldavische ambtgenoot Snegur. Jeltsins rol op de achter grond vormt een groot contrast met zijn optreden tijdens de eer ste ronde, toen hij volop in de pu bliciteit was. Jongste opiniepei lingen geven de huidige presi dent een voorsprong (55 procent) op zijn communistisch rivaal Zioeganov (33 procent). Jeltsins uitdager eiste maandag tijdens een persconferentie via een officiële doktersverklaring inzicht in de gezondheidssituatie van Jeltsin 'om te weten wie er regeert'. Volgens Zioeganov ver keert het land in een situatie van een pré-infarct. Een aanhanger van Zioeganov, Govoroechin, noemde Jeltsin een levend lijk. Het Kremlin zou de verkiezingen moeten uitstellen om Jeltsin kans op herstel te bieden. Govoroe chin was furieus, de Russische televisie had hem zendtijd ge weigerd voor een laatste adver tentiecampagne voor Zioeganov. Volgens de omroep heeft Zioe ganov daarvoor niet extra be taald, volgens de communisten heeft de bank het bedrag echter teruggestort. Londen (dpa) - Een Britse kankerpatiënt, die drie jaar geleden van zijn artsen te horen kreeg dat hij nog maar enkele maanden te leven had, wil zijn doktoren aanklagen. De 59-jarige huis schilder Cyril Smith gaf na de diagnose onmiddellijk zijn baan op. Hij wil nu de inkomensderving verhalen en smartegeld vra gen. Smith bleek eind 1992 longkanker te hebben. Hij kreeg chemothera pie. „De doktoren vertelden me, dat ik nog hoogstens drie maanden te leven had en met chemotherapie zes," aldus Smith. „Het was de af schuwelijkste situatie die je je maar voor kan stellen." Door de behan deling genas de kanker. Onlangs werd echter vastgesteld dat de ziek te bij Smith opnieuw is opgetreden. De Britse artsenvereniging verzet zich fel tegen het verwijt van een medische fout. Voorzitter James Johnson vindt het volledig onaccep tabel van artsen te verlangen, dat zij patiënten niet vertellen dat hun ziekte fataal is. „En bij die duizenden oordelen die elk jaar worden ge veld, is het niet verwonderlijk dat de dood een enkele keer niet op het geschatte moment komt," zei hij tegen de Daily Telegraph. (ADVERTENTIE) Bastia - Door een autobom zijn gisteren, in het centrum van de Corsicaanse stad Bastia drie nationalistische leiders gewond geraakt, van wie er twee ernstig aan toe zijn. De auto explodeerde bij een gebouw van een beveiligingsbedrijf, dat door hen wordt geleid. Volgens de politie zijn ook dertien voorbijgangers gewond geraakt. De twee zwaargewonden zijn de directeur van het beveiligingsbedrijf, de 46-jarige Char les Pieri, en zijn 34-jarige medeiverker Pierre Lorenzi. Pieri is ook plaatsvervan gend leider van de Cuncolta Naziunalista, de wettige tak van het verboden Corsicaans Nationaal Bevrijdings Front (FLNC) en Lo renzi is er lid van. Een derde nationalist, de Door Kees Elenbaas Moskou - Een onooglijk straatje dat parallel loopt aan de drukste verkeersader door het centrum van Mos kou, verbergt al sinds 1968 een instituut dat bekend staat als een 'politieke oase'. De directeur van het Insti tuut voor de Bestudering van de Verenigde Staten en Ca nada, Georgi Arbatov, was niet alleen jarenlang lid van het Centrale Comité van de communistische partij, maar tevens adviseur voor buiten landse betrekkingen van zes achtereenvolgende leiders: van Nikita Chroesjtsjov tot Boris Jeltsin. De nu 73-jarige Arbatov is nog steeds actief binnen zijn insti tuut, maar heeft wat meer af stand genomen van het politie ke centrum. Hij ontvangt ons in zijn ruime werkkamer die vol hangt met foto's van zijn ont moetingen met de groten der aarde, John Kennedy, Fidel Castro, de Paus, Olof Palme en George Bush. Hij is trots op zijn indrukwekkende staat van dienst, maar het gesprek be landt al snel bij de huidige poli tiek en de vraag wat het gevolg zou zijn van een verkiezings overwinning van de communis tische leider Gennadi Zjoe ganov voor de buitenlandse be trekkingen. „Het wordt in ieder geval niet beter, niet voor de binnenlandse situatie en zeker niet voor de buitenlandse politiek. Maar hoe slecht het zal worden, weet ik domweg niet. De Communisti sche Partij is bepaald niet ho mogeen, er zijn allerlei stromin gen en posities. Je vindt er ieder beest uit de dierentuin, van uit gesproken fascisten en monar chisten tot extreem-linkse com munisten." „In ieder geval kun je zeggen, dat je in de Commu nistische Partij geen liberale of sociaal-democratische stromin gen meer vindt en dat de hoofd moot bestaat uit communisti sche burocraten uit het politie ke midden. Ze zullen nog veel tijd nodig hebben om overeen stemming onder elkaar te berei ken, voordat ze werkelijk een andere politiek uit kunnen stip pelen." „Hetzelfde geldt overigens voor Jeltsin. Het is voor mij volstrekt onduidelijk, welke koers hij na de verkiezingen zal varen. We hebben in de afgelopen weken het gevecht gezien tussen de verschillende fracties in zijn kamp en niemand weet nog waar dat toe zal leiden." Bestaat er op een of andere ma nier een gevaar dat de Koude Oorlog vieer herleeft als gevolg van de uitkomst van de verkie zingen? „Een zwak, instabiel, onzeker en ongelukkig Rusland is voor de rest van de wereld een ge vaarlijk Rusland. Het heeft nog steeds het tweede kernwapen arsenaal en het kan militair zeer sterk worden, als het zich be dreigd voelt. Dat hebben we al een paar keer in de geschiedenis bewezen. Daarom is het in ie ders voordeel om voor altijd een einde te maken aan de Koude Oorlog en een nieuwe vorm van internationale verhoudingen te zoeken. Rusland was daar klaar voor aan het eind van 1991. Er was geen enkel anti-Westers of anti-Amerikaanse gevoel in Rusland. We keken tegen het Westen aan als een partner, als een kracht waar je op kon ver trouwen. Nu is dat helaas ver anderd, we zien het niet als een vijand, maar het vertrouwen in het Westen is enorm geschaad". Maar waarom is dat algemene gevoel zo snel veranderd? „De grote klap was de unanieme Westerse steun voor de hervor mingen van de regering Gajdar. Jeltsin steunde dat beleid, om dat hij niet veel begrijpt van economie en zeker niet van ma cro-economie, maar daarin ver schilt hij niet veel van Westerse leiders. President Bush en me vrouw Thatcher zeiden dat het de juiste aanpak was, het IMF, de Wereld-bank en de G-7 steunden het. Maar wat was het resultaat? Een enorme daling van onze productie met meer dan 50 procent. Je ziet nu over al Westerse producten, waarte gen onze bedrijven niet kunnen concurreren en bovendien veel producten die we niet nodig hebben in een situatie, waarin inmiddels meer dan de helft van de bevolking op of onder de ar moedegrens zit. Ik ben een groot voorstander van een vrije markt, maar ieder land zou dat op een manier doen, waardoor in ieder geval niet de eigen in dustrie te gronde wordt ge richt". Maar nu zegt u toch hetzelfde wat Zjoeganov en de commu nisten tegen Jeltsin zeggen, na melijk dat het een uitverkoop was? „Dit is ook precies wat de communisten sterk maakt. Ik weet niet zeker wat er onder Je ltsin zal gebeuren, maar ik weet wel zeker, dat het onder Zjoe ganov slechter zal gaan. Aange zien er geen alternatief is behal ve deze twee, zal ik zeker op Je ltsin stemmen. Maar je kunt niet zeggen, dat Jeltsin aan Zjoeganov geen redenen heeft gegeven om kritiek te hebben. De omstandigheden van gepen sioneerden zijn verschrikkelijk, de wetenschap en het onderwijs storten in elkaar, de cultuur is in grote problemen. We hebben niet zo geleden onder de wapen wedloop, die 45 jaar duurde als onder de 5 jaar Gajdar-hervor- mingen en de gevolgen ervan". Hoe kijkt u aan tegen de on voorwaardelijk steun die het Westen aan de persoon Jeltsin heeft gegeven? „Het Westen personifieert die steun te veel, dat gebeurde al bij Gorbatsjov en dat -gebeurt nu bij Jeltsin. Hoewel de steun aan Jeltsin op dit moment logisch is, kan het ook contra-productief werken, zeker nu de anti-Wes terse stemming groter is. Waar om de steun voor Jeltsin vanaf het begin zo groot is geweest, begrijp ik niet. Misschien van uit de gedachte dat het de snel ste manier was om met het com munisme af te rekenen. Dat heeft dan niet gewerkt, want in 1991 zochten de communisten een goed heenkomen in alle hoeken en gaten en op dit mo ment is het weer de sterkste partij geworden. En de reden ligt volgens mij in de koers van de hervormingen, de onrecht vaardigheid, de corruptie en de verpaupering van een deel van de bevolking. We hebben nieu we sterke mensen en goede pro fessionals in de regering nodig om die problemen aan te pak ken". Denkt u dat generaal Alexander Lebed zo'n sterke professional is die Rusland nodig heeft? „Hij is geen professional in de opbouw van de economie en hij is een beginner in de politiek, maar hij is een sterke persoon lijkheid en dat is misschien, wat we nodig hebben. Hij is nog lang niet rijp voor het presi dentschap, maar in na een be paalde tijd en in een goede om geving kan hij wel groeien. Le bed is niet gek, maar voor mili tairen en in het militaire denken lijkt alles heel simpel. Hij zal nog veel moeten leren en begrij pen, dat het allemaal niet zo eenvoudig ligt". Kopenhagen/Den (afp/anp) - Denemarken wil handelssancties van de EU en de VS tegen Myanmar, als dat land geen opheldering geeft over de dood van zijn verte genwoordiger Nichols. Kopenhagen is ontevreden over de totaal onvolledige mondelin ge antwoorden hierover van het regime in het vroegere Birma, zo heeft de Deense minister Niels Helveg Petersen van Buiten landse Zaken, gisteren ver klaard. Hoge EU-functionaris- sen bespreken de Deense wens vandaag en het onderwerp staat op de agenda van de bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de gemeen schap op 15 juli, aldus Petersen. Hij reist 11 juli ook naar de VS om stappen tegen Myanmar te bepleiten. Ook het Amerikaanse Congres raakt volgens hem steeds meer overtuigd van de noodzaak tot sancties tegen Myanmar wegens de onderdruk king in het land. De 64-jarige Nichols werd in april gearresteerd en tot drie jaar cel veroordeeld, omdat hij zonder toestemming van de mili taire autoriteiten telefoons en faxapparatuur gebruikte in zijn woning in Rangoon, de hoofd stad van Myanmar. De zakenman Nichols, een vriend van de Myanmarese No belprijswinnaar Aung San Suu Kyi, vertegenwoordigde Noor wegen als honorair-consul en Denemarken, Zwitserland en Finland als 'contactman'. Hij leed aan suikerziekte en hoge bloeddruk en zou in slechte con ditie zijn geweest, toen hij aan het harde bewind in de Myan marese gevangenis werd onder worpen. Volgens de Amerikaan- NIETS IS het kabinet te dol om de West-Brabantse gemeenten onder druk te zetten wanneer de HSL-kwestie ter sprake komt Minister van Verkeer en Waterstaat Annemarie Jorritsma heeft de aanzet gegeven tot het intimidatiespel. Toen de vertegen woordigers van Breda en Prinsenbeek zich niet meteen ak koord verklaarden met haar plan voor een bovengrondse aan leg bij Prinsenbeek, had zij eigenlijk geen zin er nog meer woorden aan vuil te maken. Minister-president Wim Kok heeft eveneens een prominente rol gespeeld in de discussie. Glimmend van trots kondigde de premier nog niet zo heel lang geleden aan dat het kabinet had besloten een belangrijk deel van het HSL-traject in het Groene Hart van Nederland voor veel geld te ondertunnelen. Kamerle den die vroegen hoe het stond met eventuele extra inspannin gen voor het zuidelijke tracé, kregen een kort en bondig ant woord. 'Geen cent extra', heeft de minister-president over de voor de West-Brabantse problematiek. Een uitspraak die hij enkele weken later in Breda nog eens herhaalde. Minister Jorritsma heeft de zaak helemaal op scherp gezet door vanuit Peking haar Brabantse onderdanen voor de laatste maal te waarschuwen. Zij zegt de eis voor ondertunneling be spottelijk te vinden en om te laten zien dat het menens is, heeft ze er tegelijkertijd een dreigement aan toegevoegd. Wanneer Breda en Prinsenbeek zich blijven verzetten, dan zouden door Brabant gewenste verbreding en andere verbetering van de A16 wel eens in gevaar kunnen komen. Het is een gegeven dat de zeer democratisch ingestelde parle mentariër Jorritsma als minister nogal moeite heeft met kritiek op haar beleid. Ze raakt snel geïrriteerd wanneer haar mees tentijds krachtdadige plannen op weerstand stuiten. Ze houdt er in dit geval rekening mee dat een Kamermeerderheid meer geld voor het Brabantse HSL-tracé vraagt, maar ze laat niet na te vermelden dat de geplande verbreding van de A16 dan eventueel niet doorgaat. De Brabantse verkeersgedeputeerde Van Harten heeft het ka binet ooit verweten een 'vorm van chantage te plegen'. Het ge drag van minister Jorritsma kan rechtstreeks in de categorie politieke chantage ingedeeld worden. Zelfs de uiterst correcte Brabantse Commissaris van de Koningin Houben heeft al een aantal malen krachtige termen gebruikt wanneer hij sprak over het HSL-beleid van het kabinet. Het wordt tijd dat hij met hoge snelheid naar Den Haag afreist om duidelijk te maken dat Bra bant zich niet wenst te laten intimideren. 37-jarige Pierre Renucci, is lichtgewond geraakt. De FLNC onderhandelt sinds ja nuari van dit jaar met de Franse regering over grotere politieke en economische au tonomie voor Corsica. De nationalisten zijn echter in drie rivaliserende groeperingen uiteengevallen. FOTO ANP Massa-ontslag voor mijnwerkers Johannesburg - Het Zuid-Afrikaanse mijnbouwconcem Anglo- American maakt korte metten met stakende mijnwerkers. Bij on derdeel Rustenburg, de grootste platinaproducent ter wereld, zijn gisteren 13.500 mijnwerkers ontslagen. De stakers hebben 48 urn- de tijd gekregen om te solliciteren naar hun eigen baantje. Doen ze dat niet, dan worden ze van het terrein verwijderd. Ze moeten dan hun hostels uit, onderkomens waar de meest zwarte mijnwerkers wonen. Nog eens 15.000 collega's dreigt hetzelfde te overkomen als de bijna een week oude staking doorgaat. De stakers verlangen af gedragen inkomstenbelastingen, sociale premies en premies voor overlijdensrisico's terug, een eis waaraan het concern niet kan vol doen. De gelden zijn afgedragen aan de fiscus dan wel het ministe rie van Arbeid. Madrid blijft verzoeningsgezind Madrid - Spanje heeft gisteren toegezegd de eerder aangekondigde tegemoetkomingen aan Baskische gevangenen niet te zullen terug draaien, nu de Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft laten weten dat het bestand niet verlengd zal worden. Het afgelopen weekeinde besloot de regering om 32 van de bijna 500 Baskische gevangenen over te brengen naar gevangenissen dichter bij Bas kenland. Dit is de afgelopen maanden een van de belangrijkste ei sen van de ETA geweest. De ETA liet eerder weten dat het eenzijdi ge bestand, dat vorige week werd afgekondigd en zondagnacht af liep, niet verlengd wordt. Britten leveren ruim 15.000 geweren in Londen - Britten hebben na de schietpartij in de Schotse stad Dun blane, die in maart aan zestien schoolkinderen en hun onderwijze res het leven kostte, 15.360 geweren bij de politie ingeleverd. Dat heeft het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren ge zegd. De regering-Major had na de schietpartij amnestie afgekon digd voor Britten die wapens, die ze illegaal in bezit hadden, bij de politie inleverden. PFLP schort lidmaatschap PLO op Damascus - De radicale Palestijnse factie Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (PFLP) van George Habash heeft gisteren het lidmaatschap van alle instellingen van de overkoepelende Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) opgeschort, totdat voorzitter Yasser Arafat alle met Israël getekende akkoorden opzegt. Het PFLP is na de Fatah-factie van Arafat de grootste stroming binnen de PLO. Nederlandse criminelen aangehouden Malaga - De Spaanse politie heeft in Malaga twee Nederlanders ge arresteerd wegens drugssmokkel, zo is gisteren bekendgemaakt. Interpol zoekt een van hen wegens moord, afpersing en de handel in drugs, wapens en gestolen auto's. De arrestaties hadden afgelopen donderdag plaats op het moment, dat de door Interpol gezochte verdachte twee dozen met hasj overlaadde in de auto van de ande re Nederlander. Bij een huiszoeking in de woning van de tweede Nederlander trof de politie honderd miljoen peseta's (1,3 miljoen gulden) aan en 30.000 ecstasy-pillen. In het huis van de andere Ne derlander werden 50 staven zilver gevonden, een geweer en hasj. Dublin/Den Haag (ap/anp) - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de mortieraanslag op een Britse kazerne bij de Duitse stad Osna- brück vrijdag. se mensenrechtenorganisatie World Watch kreeg Nichols da genlang geen slaap en werden hem zijn medicijnen onthouden. Rangoon zei volgens Petersen al leen: „Nichols is in de gevange nis acht maal door een arts on derzocht, maar kreeg op 23 juni een hartaanval en werd in be wusteloze toestand naar een zie kenhuis overgebracht, waar zijn dood werd geconstateerd." Denemarken eist echter meer in formatie, „op schrift, plus lijk schouwing door een internatio naal erkende patholoog-ana toom," aldus Petersen. „De aanslag, gepleegd tegen de militaire installaties, is uitge voerd door een van onze eenhe den," zo vertelde een man, die zich identificeerde als een IRA- vertegenwoordiger, tegen de Ier se staatszender RTE zondag. Een onbekende heeft gisteroch tend vroeg in Osnabrück vijf keer geschoten op een Britse soldaat. Dat heeft de politie bekendge maakt. De soldaat heeft gezegd dat op hem werd geschoten, toen hij tegen 01.30 uur voor een ka zerne van de Britse strijdkrach ten patrouille liep. Een man stap te uit een auto en richtte een ge weer op hem. De politie heeft kort daarop patroonhulzen en munitie van een alarmpistool ge vonden. Volgens een Britse leger- woordvoerder zou het ook eerder gaan om een domme grap dan om een aanslag. De kazerne werd vrijdagavond getroffen door drie .mortiergranaten. Er raakte nie mand gewond. Volgens de politie kwam dat, omdat de granaten al in de lucht ontploften, voordat ze enkele benzinepompen konden raken, die vermoedelijk het doel wit van de aanslag waren. De ka zerne was in 1989 al eens het doelwit van een aanslag. Toen werd het IRA verantwoordelijk gehouden. De kazerne is met on geveer 10.700 militairen en hun gezinsleden het grootste Britse garnizoen in Duitsland. Ook op het Europese continent pleegt het IRA sporadisch aan slagen. In 1990 kwamen in Roer mond twee Australische toeristen om het leven bij een aanslag van het IRA, dat de toeristen had aangezien voor Britse soldaten. Dat het Ierse Republikeinse Le ger in' of vanuit Nederland activi teiten kan ontplooien, is iets waar de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) voortdurend rekening mee lijkt te houden. In dat licht is het niet vreemd dat de Britse krant Daily Telegraph de veronderstelling uit, dat de door de IRA geclaimde bomaan slag op de Britse legerbasis in Osnabrück het werk is van in een in Nederland gevestigde IRA-cel. De woordvoerder van de BVD wilde maandag niet ingaan op deze veronderstelling. nen Haag/Amsterdam (anp) - ne Nederlandse Vereniging {,an Banken (NVB) gaat in kaart brengen hoe grote en middelgrote banken te werk eaan bij de zogeheten valute- jing van het betalingsverkeer: bet inhouden van rentedagen bij overboekingen. ne vereniging geeft hiermee ge hoor aan een verzoek van belan- Kcnorganisaties zoals de Consu mentenbond, MKB Nederland (midden- en kleinbedrijf) en de Raad Nederlandse Detailhandel, die zich al jaren beklagen over de one rinj Zij van ciëi ger sch en ver De val op» wa Den Haag (anp) - De FNV Dienste van ruimere openingstijden tegen deuren weer vroeger dicht zullen 1 blijven draaien. De bond is bezorgd over de ar beidsverhoudingen in de detail handel. Dit baseert de bond op zeshonderd reacties die de afge lopen drie weken op een 06-in- formatienummer binnenkwa men. Dat was ingesteld om werk nemers te informeren over gevol gen van de nieuwe Winkelslui- tingstijdenwet. Op basis van de reacties denkt Vakbondsbestuurder L. Voor- meulen dat het helemaal niet zo goed gaat met de omzetten na zessen. „Wij hebben aan de bellers ge vraagd hoe druk het is. Daaruit blijkt dat er te veel personeel is voor zo weinig klanten. De ver halen van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel dat het zo goed zou gaan, geloof ik dan ook niet. Dat was een publiciteits stunt om de klanten de winkel in te trekken." Het CBL beweerde na de eerste week dat 34 procent van de huis- Cairo (afp) - De Libische lei der Khadafi heeft besloten al le investeringen weg te halen die zijn land in Europa heeft gedaan. De beleggingen worden verkocht en de opbrengst wordt gestoken in projecten in Egypte, zo heeft Mohamed Al-Howeij, verant woordelijk voor de buitenlandse investeringen van Libië, gisteren ho scl w kl. Ier tij ov te: ac m te av V( kl de vr bl er al H w P< gE ni m d< k: n< U m w te O] V ij b D te d Veel heeft Libië niet in het bui tenland zitten. Het totale bedrag aan investeringen bedraagt onge veer 440 miljoen dollar. De mees- E te buitenlandse beleggingen van Libië zitten in Groot-Brittannië. De Libische staatsinvesterings- maatschappij is al begonnen met s de verkoop van haar aandelen in de Britse hotelgroep Metropole. Die zijn ongeveer 290 miljoen dollar waard. Sinds april 1992 geldt er een VN- embargo tegen Libië omdat het land weigert twee van zijn inge zetenen uit te leveren aan Groot- Brittannië. Die twee zouden zijn betrokken bij de bomaanslag op het Amerikaanse Pan Am-vlieg tuig dat in 1988 boven de Schotse plaats Lockerbie explodeerde. Van onze redactie economie Boekei - Een Nederlandse belegger - in zijn portefeuille zit een flink aantal 'Aegons' en 'Unilevers' - gaat op va kantie naar de Verenigde Sta ten, ook al om zover weg niet meer het Nederlandse finan ciële nieuws te kunnen vol gen. Maar in het binnenland van Montana koopt hij uit verveling de Great Falls Dispatch en wat leest hij op pagina 5 onderaan: 'Nettowinst van Aegon in 1995: $380 miljoen'. En in de derde alinea wordt bovendien gemeld dat Unilever, die andere Neder landse firma die op Wall Street is genoteerd, een winst heeft be haald van $2.495 miljoen. Hij rekent even snel om vanuit een dollarkoers van ƒ1,60. Ae gons winst komt dan uit op ƒ608 miljoen en die van Unilever 3.990. 'Nou breekt me de klomp', zegt hij tegen zijn vrouw. 'Vlak voor ons vertrek bracht het Financieele Dagblad toch cijfers die veel beter waren. En daarop hebben we flink bij- gekocht.' Zijn vakantie dreigt een fiasco te worden, totdat hij

de Stem | 1996 | | pagina 4