ek voetbal kost Britten miljoenen VANDAAG EXTRA... ZOMEi R-TIPKl RMT Noodgevalletje? Of gewoon voor iets leuks? Brussel snijdt definitief in haringvangst 4 meter hoog gras ontdekt in achtertuin le^tour top-10 i 3estem als/De Rijk oondijke Bolletjestrui als beloning Enthousiasme over benoeming De Grave DE STEM 1 'Zomer 1996: heden erwtensoep9 I 11/17 J Quw*- RTNIEUWS kort r EK schaken De Stormvogel Beveren eeuws-Vlaanderen zwemmen ris TVS afgerond AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Steffi Graf op weg naar titel op Wimbledon Zeeuwse jeugd gevoelig voor gokverslaving Uitgevers misbruiken naam provincie In het Parradijs met Betsy Gijs Beste vrind bij tegenwind 3 M ,9 5 Cipollini wint revancheduel van Blijlevens 'Gehandicapten dupe nieuw sociaal beleid' Ministers tegen weren porno Tan Internet Houdbaarheidstermijn garnalen is omstreden Generale Bank. De Andere Bank. Alles over Atlanta in een speciale bijlage Compensatieregeling in de maak Meer dan 12 koopzondagen toegestaan ALS T MOET... VERSCHOONT GEOVÉDE LUIERS. Geové ziektekosten. Vooraan met zorg. Ook met particuliere kraamzorg en de unieke kinderopvang. 06-0565 Rectificatie Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): 3 maanden voor f 77,50 Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 1 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. rak een 1de ijn ich de enge Dosi- q na Ee- vend i de >ter- tem- uur etter UITSLAGEN MANNEN DUBBELSPEL C 17+: kwartfinale: Dieleman/Diele- man-Klooster/Riemens 6-2, 6-3; hal ve finale: Goethals/De Rijk-Van Lee- uwe/De Paepe 6-3, 6-4; Rie- mens/Vercruysse-Dieleman/Diele- man 6-2, 6-4; finale: Goethals/De Rijk-Riemens/Vereruysse 6-3, 5-7, 6- 3. D 17+: halve finale: Boogaard/Ver- paalen-Basting/Basting 6-4, 6-0; De Coninck/Riemens-Ekkebus/De Gar- dijn 6-1, 6-0; finale: Boogaard/Ver- paalen-De Coninck/Riemens 6-1, 6- 0. D 35+: halve finalè: Lauret/Filippo- Den Hollander/De Paepe 6-2, 6-1; Ysebaert/Staal-De Back/Verduin 6- 4, 6-4; finale: Ysebaert/Staal-Lau- ret/Filippo 6-2, 7-5. VROUWEN DUBBELSPEL C 17+: De Paepe/Van de Linden-Den Hollander/Risseeuw 6-0, 6-4; Den Hollander/Risseeuw-Sterren-' berg/Maas 6-4, 6-4; Van Pame len/Van de Linden-Van Eenen- naam/Baas 6-4, 6-2; Sterren- berg/Maas-Van Eenennaam/Baas 7- 6, 4-6, 7-6. D 17+: halve finale: De Paepe/Oost- hoek-Verduin/Van Espen 6-1, 6-1.' Reynierse/De Houck-Nijsse/Nijsse 6-3, 6-3; finale: Reynierse/De Houck-De Paepe/Oosthoek 6-4, 6-2. D 35+: halve finale: Lauret/Filippo- Den Hollander/De Paepe 6-2, 6-1» Ysebaert/Staal-De Back/Verduin 6- 4, 6-4; finale: Ysebaert/Staal-Lau- ret/Filippo 6-2, 7-5. GEMENGD DUBBELSPEL C17+: halve finale: Buyck/Risseeuw- Sterrenberg/De Paepe 6-1, 2-6, 7-6; Van Pamelen/Van Leeuwe-Willem- sen/Dieleman 4-6, 6-1, 6-3; finale: Van Pamelen/Van Leeuwe-Buy- ck/Risseeuw 6-3, 6-3. D 17+: halve finale: Dusarduyn/Ver- paalen-De Wever/Praas 6-2, 6-4; De Paepe/Boogaard-Smekens/Smekens 6-0, 6-2; finale: Dusarduyn/Verpaal- en-De Paepe/Boogaard 6-7, 6-4, 6-4. D 35+: halve finale: De Vries/Van Limmen-Becu/Becu 7-6, 6-4; IJzer- man/IJzerman-De Paepe/De Paepe 6-1, 6-3; finale: De Vries/Van Bin?" men-IJzerman/IJzerman 6-0, 4-6, 6- 1. NDAG 1 JULI 1996 Blo ntvolle Koen Leenhouts van de Oostburg neemt van woensdag 17 et Europees kampioenschap scha- n het uitstekende resultaat tijdens waarin hij tweede werd. Tijdens is Koen Leenhouts te gast in het Sobota. ederlandse Zwem Bond heeft de ederlands kampioenschap lange- toegewezen aan De Stormvogel in uden op zondag 1 september 1996 met start en finish bij het Boten- ut De Ruijter nabij de Keersluis in 5 uur. De vrouwen en mannen (in- n de vijf kilometer schoolslag en er de 15 jaar komt in actie op de e het open karakter van deze wed- or deelnemers vatn buiten Neder- vogel toegewezen op grond van het issingse zwemsportclub. De toela- chap zijn zodanig dat veel Zeeuw hun provincie kunnen deelnemen, dit kampioenschap komt de Ka- gebruikelijk speelt het eerste elf- Clinge zaterdag 6 juli tegen de Bel- Dit duel begint om 19.30 uur op fenperiode in de aanloop naar de het duel tegen de West-Zeeüws- trijd wordt zaterdag 27 juli op het erkt. Hoek presenteert dan zijn st-Zeewuws-Vlaamse team komen bs Breskens, IJzendijke, Biervliet, e organsiastie is in handen van de t Vrije uit Sluis houdt volgend jaar s kampioenschap marathonzwem- ge. 't Vrije kreeg dit althans van de et zullen doen moeten we nog nader outs, voorzitter van de zwemclub een enkel probleem. Een probleem ij elkaar te krijgen, want dit vormt aanderen-marathon al een serieus tal dagen zullen we ons besluit ken- ang stond Schoondijke bol van de het zilveren jubileum van Tennis S) nigt onopgemerkt aan zich voor- t Rabo Jubüeumtoernooi zorgden g van de viering van het 25-jarig winnen met 7-6 (7-5), 4-6, 7-6 (7- 2). In de mixed-C 17+ gaf Jolanda er- van Pamelen opnieuw haar visi ng tekaartje af. Haar klasse en rou- hte tine maakten het verschil in de ge- eindstrijd. Samen met Charles nd van Leeuwe maakte ze het koppel 11e Miranda Buyck/Adrie Risseeuw erd met twee keer 6-3 een illusie ar- ~st. mer. Een blessure deed Tonny de Riemens, hij speelde in combina- er- tie met Alex de Coninck, de das ast om in de D 17+ finale tegen Boog- cht aard/Verpaalen. Dat doet ovëri- en gens geen afbreuk aan de over- lijk tuigende zege van dat duo. DE STEM ;36e JAARGANG 3 KATERNEN peBinnenkrant Binnenland Buitenland Economie geurs ftd Zomergids - Ijv-programma's D3 Atlanta 96 E1 E8 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA 'IH+tJiJdM 21 1 Alex Zlille |Zwi) 11.40.16'#® Frsd. Moncassin (Fra) op 0.01'2o Evgeni Bsrzin (Rus) op 0,03' j Abraham Olano (Sp) op 0,07' 4 M 18 op 0,11' I j Miguel IndurajnJSp) op 0,12' 5 y Laurent Jalabert (Fra) op 0,15' 18 17 16 Chris Boardman (GBr) op 0,17' 15 9j|Rominser'Zv1'1 °P °'19' 14 I Melchor Mauri (Sp) op 0,21' 13 20 sec. II 10 10 sec. It 12 Kasquehal - Beiden waren ge brand op revanche. Mario Cipol- ifiii luide het in Wasquehal naak te nemen voor de deklas- Kring van zondag, Jeroen Blijle vens stond voor de tweede keer in één etmaal met lege handen, weer op de meest ondankbare plaats: de tweede. Mario was simpelweg Ie Super voor Jerommeke in de finale van de tweede Tourrit. Een half wiel was het verschil tussen de kleine bonk spieren en de Tos- caanse krachtpatser. ZIESPORT - BI Van onze Haagse redactie Den Haag - Gehandicapten en chronisch zieke® komen minder makkelijk aan een baan of wor den sneller ontslagen sinds werk jevers zelf moeten opdraaien voor de ziektekosten. De over heid moet snel maatregelen ne men om dat tegen te gaan. Dit staat in een gisteren gepre senteerd rapport van de Raad voor de Volksgezondheid. De raad doet minister Borst van Volksgezondheid de volgende aanbevelingen: •discrimineren van gehandicap ten en chronisch zieken per wet verbieden; •medische keuringen alleen richten op geschiktheid voor de functie; •toekomstige ziekterisico's, zo els erfelijke afwijkingen, geen rol laten spelen bij keuringen; •een speciale uitkering in het le ven roepen voor mensen die extra testen moeten maken als gevolg von gezondheidsproblemen. Aan de eerste twee aanbevelin gen wordt al gewerkt. Een amb telijke werkgroep studeert in op dracht van staatssecretaris Terpstra op een anti-discrimina- tiewet. Bij de Tweede Kamer ligt bovendien reeds een initiatief wetsvoorstel, waarin keuringen aan voorwaarden worden gebon den. Den Haag (anp) - Het verbieden van seks en porno op Internet zou censuur zijn. Daarom zijn de mi nisters Sorgdrager (Justitie) en Wijers (Economische Zaken) er tegen, zo blijkt uit schriftelijke beantwoording van Kamervra gen over Dirty Dutch, een elek tronische versie van de Amster damse Wallen op Internet. De twee D66-bewindspersonen vinden de mogelijkheden van In ternet in veel opzichten belang wekkend. Zo biedt het bijvoor beeld de kans om musea, biblio theken en dergelijke te raadple gen voor zelfontplooiing, zeggen de twee ministers. Snertweer Danny Nelissen zal vandaag gemakkelijk te herkennen zijn in het grote Tourpeloton. De Limburg se prof uit de ploeg van Theo de Rooy werd gistermiddag in het Noordfranse Wasquehal in de bolle tjestrui, het tricot van de leider in het bergklassement, gehesen. Het was de beloning voor het bezige baasje, zondag in de eerste etappe werd hij al uitgeroepen tot strijdlustigste renner, dat gisteren an dermaal de aanval zocht en daardoor op de Waalse Mont de l'Enclus, beter bekend als de Kluisberg, de eerste bergpunten wist weg te kapen voor de concurrentie. ZIE OOK SPORT - B1 foto anp De Nederlandse Euro-commissa ris Hans van den Broek heeft Bo- nino niet op andere gedachten kunnen brengen. Hij had formeel bezwaar kunnen aantekenen te gen het besluit van zijn mede commissaris. Dan was het besluit een week uitgesteld. Het ministe rie van Landbouw wilde gisteren nog niet reageren. Minister Aart- sen liet vorige week echter al we ten met zo'n vermindering van de haringvangst te kunnen leven, mits ook de Deense en Schotse vissers worden aangepakt. Met name de grootschalige bijvangst van jonge haring door de Deense industrievissers voor de verwer- Londen (dpa) - De Engelsen krijgen de rekening gepre senteerd voor het EK voet bal. Het evenement dreigt te worden afgesloten met een miljoenentekort. Reden; te laag opgevoerde uitgaven en te positief geschatte inkom sten uit de kaartverkoop. „We moeten rekening houden met een flink verlies, omdat verschillende maatregelen meer hebben gekost dan was be groot," bevestigde toernooi-di- recteur Glen Kirton de negatie ve berichten in de Engelse me dia. „Ook de officieel genoemde toeschouwersaantallen kloppen waarschijnlijk niet. De cijfers zullen naar beneden moeten worden bijgesteld." Het verschil tussen de officiële opgaves en de werkelijke aan tallen kan per duel tussen de 10.000 en 15.000 kijkers bedra gen. De organisatoren hadden de politiekosten op ongeveer 4 miljoen gulden geraamd. In werkelijkheid is het bedrag op gelopen tot ruim boven de 5 miljoen gulden. „De onduidelijkheid en slechte reclame rond de kaartverkoop en het scheiden van de fans heeft ons gedwongen meer poli tie in te zetten," aldus Kirton. Dat de organisatoren de zaken beter voordeden dan ze in wer kelijkheid waren, gaat bijvoor beeld op voor het duel Dene marken - Turkije. Volgens de officiële opgave waren er 37.000 toeschouwers op het on belangrijke duel afgekomen. In werkelijkheid waren het er maar 24.000. Bij de halve finale tussen Frankrijk en Tsjechië zouden 43.877 kijkers aanwezig zijn geweest. Volgens officials van het stadion in Manchester zijn dat er hoogstens 30.000 ge weest. Van de in totaal 1,4 miljoen be schikbare toegangskaarten werd de helft in Engeland aan de man gebracht. De rest ging naar verkooppunten in de ove rige deelnemende landen. Die kaarten zijn door de organisa toren als verkocht beschouwd, terwijl ze geen idee hebben hoeveel kaarten daadwerkelijk in het buitenland zijn afgezet. Ondanks het dreigende finan ciële verlies is de Britse rege ring positief over een mogelijke kandidatuur voor het WK in 2006. „We zullen daartoe elk initia tief van de Engelse voetbalbond ondersteunen," liet de minister van Sportzaken, Virginia Bot- tomley, gisteren weten in het parlement. (ADVERTENTIES) Rijswijk (anp) - De houdbaarheidstermijn van Hollandse garnalen is omstreden. Nog voor de op de verpakking vermelde datum is verstre ken, bevatten de gepelde garnalen te grote concentraties micro-orga nismen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Inspectie Gezondheidsbe scherming, de vroegere Keuringsdienst van Waren. Als u een lening afsluit bij de Generale Bank dan heeft u altijd wat geld achter de hand. Om een boot of antieke kast aan te schaffen. Of om deze zomer eindelijk in de cabriolet te toeren waar u al zo lang van droomt. Om welke reden u ook wilt lenen, de Generale Bank is één en al oor. Meer weten? Stap eens bij ons binnen. Bergen op Zoom, Antwerpsestraat 37, tel. 0164-237650. Breda (Kantorencomplex 'Prinsenhof'), Kloosterplein 11 tel. 076-5222820. Goes, Grote Markt 17, tel. 0113-230275. Hulst, Grote Markt 8, tel. 0114-313456. Middelburg, Stationsstraat 2, tel. 0118-616056. Oosterhout, Mathildastraat 15, tel. 0162-458600. Roosendaal, Molenstraat 50, tel. 0165-569326. Sas van Gent, Keizer Karelplein 8, tel. 0115-453510. Sluis, Lange Wolstraat 10-12, tel. 0117-461740. Terneuzen, Kersstraat 13, tel. 0115-695851 De hele voedingsmiddelen branche moet zich binnenkort houden aan veel strengere eisen op het gebied van hygiëne. De be drijven moeten zelf de procedures aanpassen, waardoor een veilig product aan de consument kan worden aangeboden. Hierop voor uitlopend stelde de afdeling Goes van de keuringsdienst een onder zoekje in naar de procedures bij de garnalen verpakkende bedrij ven. Hieruit blijkt dat de houd baarheidstermijnen van verpakte garnalen waarschijnlijk aanpas sing behoeven. De bedrijven gaan er vanuit dat de garnalen 21 dagen houdbaar zijn, mits bewaard bij 2 tot 4 graden Celsius. In de prak tijk blijkt dat volgens de keu ringsdienst onhaalbaar. Zowel in de detailhandel als bij de consu ment thuis kan men beter van een bewaartemperatuur van 7 graden uitgaan. Tegelijkertijd moet de bewaartermijn worden bekort. Door Cees Maas De hemel valt naar beneden in Goes. Uit mijn kantoorraam kan ik de overkant van de straat niet meer zien door een grijs water gordijn en iedereen zegt van daag tegen iedereen: koud hè, en dat blijft nog wel een week zo. De eerste week van juli en de vissen in mijn vijver houden een hongerstaking vanwege de kou. Normaal stoppen ze met eten als het water onder de 12 graden komt, nu meet de thermometer 14 graden en zouden ze dus nog een klein beetje honger moeten hebben. Maar het visvoer dat ik eergisteren in de vijver strooide, ligt er nog allemaal. Vieze dikke witte klontjes zijn het nu. Het afgelopen weekeinde gingen we op zoek naar de zon, maar we zijn overal weggestormd en weggeregend. Zaterdag gingen we naar Scheveningen, lekker wandelen over de boulevard. Wilden we. Maar na honderd meteral, tegen noordwest-zeven en met ijzige prikregen op de kaken, vluchtten we zo'n over dekte winkelpassage in en ston den we te blauwbekken voor de etalages van winkels met zo- merbloesjes. 'Zomer 1996; heden erwtensoep' stond op een bord voor een res taurant aan de boulevard. Een horecaman met humor die toch nog iets wil verdienen, want voor de strandhoreca langs heel de Nederlandse kuststrook zijn dit rampzalige dagen. Campings langs de Zeeuws-Vlaamse kust zijn niet optimaal bezet en van de toeristen die er nog staan, vluchten er velen tussentijds richting zon. Maar waar zit die zon dan? Zon dag waren we in het oude Ant werpen, hongerig naar de eerste hangmossels van het seizoen en een bolleke op de Groenplaats, maar de anders zo swingende binnenstad chagrijnde weg on der natte' stormvlagen en de straatmuzikanten stonden in winterjassen op de hoeken van de straten. Hoestend en proestend na zo'n weekeinde begin ik aan de nieu we week. Het is tien graden te koud voor de tijd van het jaar en met de oogsten van de boeren gaat het ook niet best, zegt de radio. Verkoudheid kietelt mijn ruggegraat. Alle hands in de bo ten, heden erwtensoep! En van avond gaat de centrale verwar ming weer aan. Het is de eerste juli en in Goes valt de hemel naar beneden. 8 710311 "000218" I I I I I DINSDAG 2 JUL11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 DEEL MIN./MAX. tl Zomer is zoek Geen enkele aanwijzing dat op korte of langere termijn een weersverbetering optreedt. Het is en blijft een komen en gaan van buien. Onweer Is niet uitgesloten, af en toe wat zon en een matige, soms vrij krachtige wind. Van onze redactie buitenland Brussel - De haringvangst wordt met onmiddellijke ingang fors gereduceerd. Dat zal de Europese visserij-commissaris Bonino vandaag bekendmaken. De vangstbeperking is volgens haar nodig, omdat de haringstand er erg slecht aan toe zou zijn. king tot vismeel zou de oorzaak zijn van de dramatische terug gang van de Europese haring. In de Noordzee mogen de vissers dit jaar nog maar de helft van hun quotum opvissen. De haring vangst op andere plaatsen, zoals in het Skagerrak en het Kattegat, moet met een kwart worden be perkt. De Nederlandse vissers hadden voor dit jaar oorspronke lijk een quotum van 64.880 ton haring, waarvan de buik in de Noordzee. Ze hebben daar onder tussen al circa 35 procent van op gevist. Dat betekent dat de Ne derlandse kotters waarschijnlijk na de zomermaanden aan de wal moeten blijven. De Nederlandse Vissersbond en het Produktschap Vis, dat ook de visverwerkende industrie verte genwoordigt, hebben eerder al aangedrongen op financiële com pensatie als een vangstreductie onafwendbaar is. Naar verluidt is voor de vissers inderdaad een compensatieregeling in de maak. Het is echter nog onduidelijk hoe die eruit komt te zien. Ter com pensatie voor de visverwerkende industrie zal Brussel vandaag aankondigen dat dit jaar circa 40.000 ton haring van buiten de Europese Unie mag worden inge voerd tegen een gunstig, laag in voertarief. De milieuorganisatie Green peace, die reeds maanden actie voert tegen de overdadige ha ringvangst, reageert positief op de visbeperking. „Een eerste stap op de góede weg," oordeelt een woordvoerster. „Maar het zal nog wel jaren duren voordat de ha ringstand weer op een gezond ni veau terug is." De organisatie be pleit dat vooral de grootschalige industrievisserij wordt aange pakt. „Die moet onmiddellijk tot nul worden gereduceerd." Den Haag (anp) - Door een onbe doeld gat in de wetgeving mogen gemeenten dit jaar meer dan twaalf koopzondagen houden. Vanaf volgend jaar mag dat niet meer. Overigens maakt slechts vijf pro cent van de gemeenten gebruik van het gat in de wet. Dit heeft minister Wijers van Economische Zaken gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van diverse Kamerleden. Frank de Grave, de nieuwe staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, ontruimt zijn werkkamer in het stadhuis van Amsterdam. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De benoeming van Frank de Grave als staatssecretaris voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid is in Den Haag met en thousiasme ontvangen. De regeringsfracties PvdA en D66 prijzen De Grave en de WD, die 'geen betere' naar Den Haag had kunnen halen dan de 41-jarige Amsterdamse wethouder van Financiën. De Grave had gisteren een ge sprek met premier Kok. Al toen hij naar diens werkkamer in het Torentje liep, liet hij weten 'ja' te zullen zeggen tegen het staatsse cretariaat. De liberaal zei te we ten dat zijn nieuwe functie 'een zware' is, die 'niet snel in aan merking komt voor de populari- teitsprijs'. De nieuwe staatssecretaris heeft voor zijn benoeming contact ge had met zijn voorganger Lin- schoten, die vorige week aftrad vanwege de CTSV-affaire. Lin- schoten heeft hem, volgens De Grave, zijn zegen gegeven. Ook minister Melkert van Sociale Za ken zag geen belemmeringen voor De Grave's benoeming. De Grave werd al eerder gepolst voor een functie in het paarse ka binet. Bij de totstandkoming er van in 1994 had hij minister van (ADVERTENTIE) VERZEKERINGEN \ir\rxoa AKJx. VOORAAN MET ZORG Financiën kunnen worden. Hij weigerde toen omdat hij Amster dam nog niet wilde verlaten. Nu hij wel toetreedt tot het kabinet- Kok, ziet De Grave Sociale Za ken als een 'belangrijk toetspunt of PvdA en WD in staat zijn om ook in de toekomst op dit gebied tot goede afspraken te komen'. De nieuwe staatssecretaris is een verklaard voorstander van sa menwerking tussen de twee par tijen. PvdA-Kamerlid Van Zijl toonde zich gisteren ingenomen met De Grave als nieuwe staatssecreta ris. „Hij heeft een politieke erva ring van hier tot Tokyo." Van Zijl was voorzitter van de commissie die de CTSV-affaire onderzocht. Het eindrapport van die commis sie en de conclusies die PvdA en D66 daaruit trokken, werden Linschoten vorige week fataal. Ook de D66-fractie reageerde en thousiast. Vice-voorzitter Van Boxtel sprak van een 'heel plezie rige en kundige man'. Koningin Beatrix zal De Grave vandaag beëdigen. ZIE OOK BINNENLAND - A3: De Grave gedreven door nieuwsgierigheid en enthousiasme Bel nu gratis: Gisteren is in de aankon diging van de oprichting van Uitgeversmaatschap pij Zuidwest-Nederland B.V. ten onrechte ver meld dat bovenge noemde uitgeversmaat schappij de uitgever is van 'Stadsradio Breda'. Echter de rol van de uit geversmaatschappij beperkt zich tot alleen de advertentie-exploita tie van deze zender. DE DIRECTIE (ADVERTENTIE) iS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND J

de Stem | 1996 | | pagina 1