DeB Graf: steenrijk, maar eenzaam Verbitterde Laros staakt race naar Atlanta Warm onthaal voor Duitsers en Tsjechen Terpstra vereerd met gerucht over het IOC Linford Christie verdedigt olympische titel UITSLAGEN standen lobbie M< net grote Duitse tenniskoningin hard op weg naar zevende Wimbledon-titel Oremans slaat hardste service op Wimbledon ulstenaar m DE STEM SPORT eSTEM Britse sprinter toch naar Spelen in Atlanta vanwege reacties fans sportnieuws Degryse tekent bij PSV Romario neemt afscheid met beker Marielle van der Heyde overleden Remise in schaaktweekamp Ritsma wil Zandstra niet in zijn ploeg SPORTPRIJSVRAGEN WATERPOLO VOLLEYBAL ZEILEN WIELRENNEN ATLANTA KORT Miller in Amerikaanse turnploeg Wildcard voor Mary Joe Fernandez Twee Cubaanse boksers verdwenen TENNIS lechts vijf A-trimi Zwemploeg van Koewacht voor niets naar Friesland DINSDAG 2 JULI 1996 Door Peter de Jong Breda - De Bredase atleet Marcel Laros doet definitief niet mee aan de Olympische Spelen in Atlanta. Laros doet geen poging meer om de limiet te halen voor de 3000 meter steeple chase omdat hij te veel last ondervindt van een kuit blessure die hij opliep tijdens de Nederlandse kampioen schappen. Laros bleef op 27 mei tijdens de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo onder slechte weersom standigheden maar acht hon derdste van een seconde boven de vereiste tijd van 8 minuten en 22 seconden. Desondanks werd hij toch voor gedragen voor deelname aan de Olympische Spelen door de KNAU. NOCNSF wees hem ech ter af. Bovendien verrekte hij een spier in de rechterkuit. De atleet wilde komende zater dag alsnog proberen de limiet te halen tijdens een wedstrijd in het Belgische Hechtel. Vanwege de pijn in zijn kuit, ziet hij er van af. „Heel jammer, maar ik kan er niets aan doen. Ik heb ge probeerd te trainen maar door die blessure veranderde mijn loopstijl en dan krijg je weer overbelasting op andere plaat sen. Ik heb het daarom uit mijn hoofd moeten zetten dat ik nog eens onder de 8.22 minuten kan lopen. Ik ga nu gewoon de tijd nemen voor het genezingspro ces." De Bredanaar is nog steeds ver bitterd over het besluit van NOCNSF. 'U heeft acht hon derdste van ejen seconde om een boodschap in te spreken', valt te beluisteren op het antwoordap paraat van Laros. „Dat is wel een beetje in hun richting be doeld, ja. Atletiek is voor mij niet een bezigheidje maar ge woon mijn hele leven. Als ze mijn voordracht hadden aan vaard, dan had ik gewoon de tijd gehad om me voor te bereiden op Atlanta. Dan had ik in de trai ning niets hoeven te forceren. Als je zo met de neus op de feiten wordt gedrukt door factoren waar je niks aan kunt doen dan word je wel een beetje bitter." De 24-jarige atleet richt zich nu op het wereldkampioenschap in Athene van volgend jaar. „Ik ben jong genoeg en over vier jaar heb ik een mooie leeftijd om goed te presteren tijdens de Spelen in Sydney," zegt Laros optimis tisch. Van onze verslaggever Londen - Miriam Oremans voert op Wimbledon de ranglijst van hardserveersters aan. De 23-jarige tennisster uit Berli- cum, 36e op de wereldranglijst, liet een opslag noteren van 173,8 kilometer per uur. De snelheid werd gemeten op het centre court tijdens haar partij in de tweede ronde tegen Arantxa Sanches Vicario. De Spaanse klopte Oremans in die partij met 7-5, 6-3. Tweede op de lijst van opslagkanon nen staan Steffi Graf, Lisa Raymond en Monica Seles. Zij haalden 167,3 kilometer per uur. Brenda Schultz sloeg op Wim bledon tot nu toe de meeste aces. In drie partijen kwam ze op een totaal van 36. Onge kend hoog in het vrouwentoer nooi, want de nummer twee Nathalie Tauziat kwam niet verder dan zestien. Bij de mannen is Richard Krajicek voorlopig de nummer twee als het gaat om de aces. De Nederlander staat op 76 en blijft onder anderen opslagka non Ivanisevic (67) voor. Eer ste is de Duitser Alex Radules- cu met 91 aces, maar hij speel de tot nu toe dan ook de mees te sets (15) en de meeste games (173). Shuzo Matsuoka liet op het centre court de hoogste servicesnelheid meten. De Ja panner kwam tot 214 kilome ter/uur. Tweede is Mark Phi- lippoussis (210,7) en derde Mi chael Stich (208,1). Den Haag (anp) - Erica Terpstra in het Internationaal Olym pisch Comité; het is nog prematuur maar wel aanstaande. In het Nederlandse bobo-circuit gaat dit bericht rond. De staatssecretaris van Volksge zondheid, Welzijn en Sport bracht enkele weken geleden een bezoek aan Juan Antonio Sama ranch, voorzitter van het IOC, die zich graag omringt met leden die zelf op het hoogste niveau hebben gesport. Over de inhoud van die besprekingen zijn geen mededelingen gedaan. Neder landse topsportofficials zijn er van overtuigd dat Erica Terpstra kandidaat is voor het lidmaat schap. Nederland heeft statutair recht op twee zetels in het college om dat het de Olympische Spelen heeft georganiseerd. In de per soon van Anton Geesink is slechts één plaats bezet. Erica Terpstra zei gisteren des gevraagd dat zij het bericht voor het eerst hoorde. „Wat een leuk gerucht! Strikt persoonlijk zou ik zeer vereerd zijn. Alsof ze je onverwacht voor de Olympische Spelen selecteren. Overigens denk ik dat het niet te verenigen zou zijn met mijn huidige functie als staatssecretaris." De voormalig zwemkampioene en winnares van olympische me dailles leek zich overigens wel verdiept te hebben in het IOC- lidmaatschap, want ze voegde eraan toe: „Als het waar is, ligt het in een ver verschiet. Het pro ces van zo'n benoeming neemt veel tijd in beslag. Je zou het meer moeten zien in het perspec tief dat er straks ook nog een le ven is na het staatssecretariaat. Ook hier geldt dus: zeg nooit nooit." Frankfurt/Praag (sid/afp) - Ze verlieten Wembley zondag als verliezers maar kwamen een dag later Praag als win naars binnen. Tsjechië haalde gisteren het nationale voet balteam als kampioenen in. Ongeveer 50.000 mensen juichten de zilveren EK-ploeg in de oude binnenstad van Praag hartstochtelijk toe. De gouden formatie van Duits land moest het in Frankfurt met 'slechts' 20.000 aanhangers doen. De stemming was echter niet minder uitbundig. Op het historische plein Staro- mestske kwamen supporters en spelers van Tsjechië samen. De uitgelaten fans scandeerden de namen van alle voetballers en vergaten bondscoach Dusan Uhrin niet in de feestvreugde te betrekken. „Bedankt jongens!," klonk uit tienduizenden kelen. Namens de spelers bedankte spits Pavel Kuka de supporters voor hun steun en enthousiasme. Tijdens het spelen van het volks lied (Waar is mijn thuis) schoten de spelers ballen het publiek in. De Tsjechische internationals waren zichtbaar onder de indruk van het massale en emotionele eerbetoon. De Duitse spelers zagen er in het centrum van Frankfurt vooral vermoeid uit. Aanvoerder Klins- mann gaf toe dat vrijwel nie mand in de feestnacht een oog had dichtgedaan. Tijdens de te rugreis naar Frankfurt, begeleid door vier Tornado's van de Duit se luchtmacht, lieten de spelers de champagne zich bovendien goed smaken. „We hebben de bloemetjes flink buiten gezet," zei Klinsmann met pretoogjes. De spits van Bayern München trakteerde het publiek op de Römerberg op een schorre versie van het EK-lied Football'is coming home. De supporters antwoorden met een massaal 'We are the champions', dat zondag op Wembley ook al uitvoerig te horen was. De mees te aandacht ging uit naar het nieuwe idool Oliver Bierhoff, in de finale de maker van beide treffers. Een andere volksheld, Berti Vogts, toonde zijn menselijke kant. De zegevierende bonds coach duwde een gehandicapte supporter van dertien jaar in zijn rolstoel naar zijn spelers toe, waar hij uitgebreid handte keningen kon verzamelen. Vogts speelde ook slim in op de voor keur van de plaatselijke fans. „Ik hoop dat jullie hier volgend jaar Eintracht Frankfurt kunnen bejubelen," riep hij. Vogts kon toen bij de menigte helemaal niet meer stuk. Jürgen Klinsmann laat het zich smaken in Frankfurt. FOTO REUTER mana in ue leebindcni een oog FOTO REUTER Londen (rtr) - Linford Christie heeft be sloten zijn in Barcelona veroverde olym pische titel op de 100 meter in Atlanta te verdedigen. „Na lang beraad denk ik dat het mijn plicht is op de Olympische Spe len uit te komen en de eer van mijn land te verdedigen," zei de sprinter gisteren. Een jaar geleden verklaarde een emotionele Christie in een tv-interview dat hij de spelen zou laten schieten en slechts zou uitkomen in het internationale wedstrijdencircuit. Christie verweet de Britse atletiek en media gebrek aan steun. „Ze zijn allemaal tegen mij. Ik ga zeker niet naar de spelen," klonk het toen vertwij feld. Sinds dat vraaggesprek hield de 36-jarige sprinter zich voortdurend op de vlakte over zijn plannen voor 1996. Hij weigerde bij her haling te zeggen of hij zijn mening was veran derd. In Barcelona was Christie de oudste at leet die in de geschiedenis van de spelen goud op de 100 meter veroverde. In Atlanta is hij nu van plan op drie nummers uit te komen. Behal ve op de 100 meter start hij ook op de 200 me ter en de 4 x 100 meter. De Olympische titel van Barcelona maakte van Christie een miljonair. De Brit ontkende dat druk uit zijn lucratieve sponsorhoek hem had doen besluiten opnieuw voor goud op te gaan. „Dat heeft geen enkele invloed gehad." Zijn besluit toch naar Atlanta te gaan, komt voor uit de reacties van het Britse publiek. „Om die mensen gaat het toch. Ik sport omdat ik het leuk vind. De commercie heeft nooit gepro beerd mij onder druk te zetten. Ik zet ook niet mijn naam onder een product dat me niet be valt. Over zijn leeftijd maakt hij zich geen zorgen. „Leeftijd doet er niet toe. Het maakt niet uit of je zes of zestig jaar bent. Als je iets kunt, moet je het ook doen." Ko^frouwentc ijno, Eindhoven - Mare Degryse is sinds gisteren definitief PSV'er L 30-jarige Belgische international zette gisteren zijn handtekenin, onder een tweejarig contract. Daarin is een optie voor eenJ jaar opgenomen. Vrijdag bereikte PSV een akkoord met Shi Wednesday over de afkoopsom van het nog doorlopende contract 'tel Naar verluidt ontvangen de Engelsen ongeveer 3,5 miljoen den. PSV-trainer Dick Advocaat ziet Degryse als de ideale vallende middenvelder die achter de twee spitsen moet functions ren. Of Advocaat in het nieuwe seizoen ook een beroep kan doe op de Tsjechische international Pavel Nedved is nog onduidelij) PSV wil uiterlijk vandaag horen of Spartak Praag Nedved wil af staan volgens de eerder overeengekomen voorwaarden. Anden legt PSV de zaak voor aan de arbitragecommissie van de Europe, se voetbalunie UEFA. Rio de Janeiro - Met een hoofdprijs heeft Romario afscheid geno men van de Braziliaanse voetbalclub Flamengo. De voormalige spits van PSV en Barcelona won met de club de beker van des Rio de Janeiro. Voor 100.000 toeschouwers speelde Flamengo de laatste wedstrijd doelpuntloos gelijk tegen Vasco da Gama. Di 30-jarige Romario keert, als het goed is, na de zomer terug naai Europa. Hij zou voor Valencia in Spanje gaan voetballen. Zijn plaats bij Flamengo wordt ingenomen door Bebeto, afkomstig vai het Spaanse Deportivo la Coruna en twee jaar geleden Romarii maatje bij de WK-winst in de Verenigde Staten. Amsterdam - Na een kortstondige, slopende ziekte is in Amster. dam Marielle van der Heyde overleden. Ze was 26 jaar. In de ja ren '80 was ze een van de getalenteerdste kunstzwemsters van Ne. derland. Van der Heyde veroverde in 1984 bij de EJK in Den Haai met Joanni Jansen de Europese jeugdtitel bij de duetten. Als liste haalde ze zilver. In 1986 werd de kunstzwemster van De Dol fijn nationaal kampioene en vertegenwoordigde ze Nederland bi de WK in Madrid met twee eervolle zesde plaatsen (solo en duet als resultaat. Elista - De dertiende partij in de schaaktweekamp tussen Anato li Karpov en Gata Kamsky om de FIDE-wereldtitel is gisteren» remise geëindigd. Dat gebeurde na bijna tien uur speeltijd en ne gentig zetten. Het ging om een afgebroken partij van zondag. Ti- telhouder Karpov, die in de slotfase kampte met grote tijddruk, leidt in de tweestrijd met 8-5. De eerste schaker die in Elista 10,5 punten haalt, is winnaar. Het duel omvat maximaal twintig par- tijen. De veertiende partij gaat vandaag van start. Uitdager Kamsky, met zijn 22 jaar twee keer zo jong als Karpov (45), han teert de witte stukken. Beetsterzwaag - Arjan Schreuder wordt de sparringpartner vai Europees en wereldkampioen Rintje Ritsma in de Sanex-schaats- ploeg. Daarmee is de deur definitief dicht voor Falko Zandstra, die na zijn 'ontslag' uit de kernploeg lonkte naar een plaatsje inde privé-ploeg van zijn vroegere maatje. „Maar Falko heeft zijn kans gehad," verwees Ritsma naar vorig seizoen, toen Zandstra op het laatste moment zwichtte vooi het aanbod van de bond. Schreuder, specialist op de 1000 en meter, viel net als Zandstra bij de KNSB buiten de boot. „Maai als mens past Arjan goed bij Rintje," zegt coach Wopke de Vegt. „De ploeg is nu rond tot aan Nagano. We willen nu rust in de tent. Nu hoeven we ook geen nieuwe subsponsor aan te trekken. En die hadden we zeker nodig gehad met het salaris van Zandstra erbij," w van Gent - Door het rzilveren van het vierde itchpoint in de finale te- Kevin Bosman schreef de Bakker het ■euws-Vlaams jeugdtoer- van T.C.Drive op zijn Lotto 26: Eerste prijs (jackpot): 3 winnaars elk f. 2.102.817,00, tweede prijs: 7 winnaars f. 14.285,70, derde prijs: 132 winnaars f. 1000,00, vierde prijs: 547 winnaars f. 250,00, vijf de prijs: 5440 winnaars f. 25,00, zesde prijs: 11.413 winnaars f. 10,00, zevende prijs: 78.930 win naars f. 5,00. 58, 5. Blees 66,8. Cijferspel 26: Zes cijfers i cijfers goed: geen winnaar, vijf cijfers goed: vier winnaars f. 10.000,00, vier cijfers goed: 35 winnaars f. 1000,00, drie cijfers goed: 332 winnaars f. 100,00, twee cijfers goed: 3118 winnaars f. 10,00. Weymouth. Tweede toernooi EK beachvolleybal, vrouwen. Finale: Dosoudliova/Celbova (Tsj) - Hudkova/Tobiasova (Tsj) 5-12 12-7 12-4. Om derde plaats: Bernt- sen/Hestad (Noo) - Perotta/Gat- telli (Ita) 15-4. Lemmer. NK Finn-klasse Stand na zeven wedstrijden: 1. Godefroid 0 punten, 2. Schippers 20, 3. Van Muyden 40, 4. Bakker Emmen. Olympic Year Tournam ent, derde dag Groep A: Nederland - Brazilië 25- 3 (8-1 5-0 7-1 5-1). Doelpunten Nederland: Leyendekker 4, Kui per 4, Op den Velde 4, Bast Schothans 3, Overdam 2, Hiem- stra, Quint, Van der Berg, Meer- dijk, Koops allen 1; Rusland - Frankrijk 11-2, Vere nigde Staten - Engeland 12-' Stand: 1. Nederland 3-6, 2. Vere nigde Staten 3-6, 3. Rusland 3-4, 4. Frankrijk 3-2, 5. Brazilië 3-0, Groot-Brittannië 3-0. Groep B: Italië - Griekenland 7-1 Australië - Canada 8-7, K zachstan - Duitsland 6-4. Stand: Australië 3-6, 2. Griekenland 3-' 3. Italië 3-3, 4. Kazachstan 3-3, Canada 3-2, 6. Duitsland 3-0. Alkmaar. NK baan. Mannen, 1 km tijdrijden: 1. pens (Opmeer) 1.06.50, 2. Van Ha meren (Utrecht) 1.06.92, 3. Vink (Ede) 1.08.36. Vrouwen, 500 m tijdrijden: 1. Ha ringa (Hoofddorp) 36.73, 2. Jé' Jongeling (Rijswijk) 39.83, Mansveld (Gasseltemijveenl 40.02. Boston - Tweevoudig wereldkampioene Shannon Miller voert de Amerikaanse turnploeg aan tijdens de Olympische Spelen in Atlan ta. De nummer twee van Barcelona (1992) is ondanks een hardnek kige polsblessure toch geselecteerd. Hetzelfde geldt voor een ande re toptumster, Dominique Moceanu, die kampt met een beenkwet suur. Beiden misten eind vorige maand wegens het lichamelijke on; de Amerikaanse kwalificatiewedstrijden. Hun verzoek om hun sco re van de nationale kampioenschappen in mei mee te tellen, vow gehoor bij de bond. De Amerikanen zijn met veertien turners (zeven vrouwen, zeven mannen) in Atlanta vertegenwoordigd. Atlanta - De Amerikaanse tennisspeelster Mary Joe Fernandez maf toch deelnemen aan de Olympische Spelen in Atlanta. Ze heeft van de internationale tennisfederatie (ITF) een wildcard gekregen. Fer nandez zal in Atlanta uitkomen in het dubbelspel met haar naam genote Gigi Fernandez. De Amerikaanse tennisbond gunde Fernandez geen plaats in olympische ploeg. Seles, Rubin, Davenport en Gigi Fernandez kra gen de voorkeur. Vooral Seles heeft zich bij de ITF sterk voor een vrijkaart voor Mary Joe Fernandez. Mexico-Stad - Tijdens een trainingsstage in Mexico hebben Cubaanse boksers de vrijheid gekozen. Ramon Garbey en Joel C* samayor lieten hun landgenoten achter in Guadalajara. Het due gold als grote medaillekandidaten bij de Olympische Spelen in At lanta. Delegatieleider Miguel Barrientos bevestigde het bericht. Hij ka" Garbey bij zijn vertrek nog horen roepen dat hij sigaretten ging ka len. Garbey komt uit in het halfzwaargewicht, Casamayor is e® gevestigde waarde in het bantamgewicht. Beiden hebben politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten, gebeurde bij een grensovergang in de buurt van San Diego. Onaf hankelijk van elkaar zijn ze uit het Cubaanse trainingskamp veI' trokken. Volgens een verklaring van hun advocaat stond het duo onder grote politieke druk. „Ze konden daarom niet wachten totna de spelen in Atlanta," stelde hij. uveningen-Hetvrouwen- "e an Tennis Club Animo Vneuzen verdedigde de iuwse tiidenus fi"a' tónde om het lands- )ioenschap voor dis- ■irampioenen. of beter gezegd Zeeland, ns 101 ,am. TENNIS finale in de oudste leeftijds- lsse Was de moeite waard. Hui- maar De Bakker was de tech- ich betere speler, maar Bosman - De Klinge bood verbeten te- istand. De Bakker begon met veren en bouwde een 3-0- orsprong op. Bosman toonde rakter en geraakte zelfs met 5- ,oor. Uiteindelijk bleek een tie- ;ak onvermijdelijk. Nadat Bos ui eerst nog een 4-0-achter- ind ongedaan maakte ging de ilenging - deze zou een vol uur slag nemen - toch met 7-5 ar De Bakker. De tweede set Hg tot in de slotfase gelijkmatig Op 5-4 en deuce, Bosman aan vice, was er een meningsver- ïil tussen beide finalisten. Een 1 van Bosman werd door De ikker 'uit' gezien. De speler van ime'78 was er echter van over- igd dat de bal 'in' was. Een 'let' od soelaas. Joris de Bakker Hakte het overgespeelde punt produceerde zo een match- int. De game schommelde ver ens heen en weer en pas bij vierde match-bal sloeg De ikker definitief toe. Eindstand: j, 6-4. Ook in het dubbelspel, et Dennis van Dam aan zijn zij- werd De Bakker toemooi- nnaar. j de 14-jarigen werd Andy de •uijne conform dé prognoses idwinnaar. Ax^lgar Willem- n van Doeselaar weerde zich ipper tegen de Oostburger. He1 11-round-spel' van De Bruijne lak beantwoordde hij op ziel lede passeerslagen van Vat Deselaar met scherpe volleys - eekevenwel superieur: 6-3,6-1 talentvolle Krijn de Vries ui Dgelwaarde was veruit de besti j de 12-jarigen. In de jongsti eftijdscategorie ging Stijn vai choondijke - Robbie Meijer oor A-trimmers winnen. Di unt vormde qua deelname v a£é Bon Ami het rugnumme WIELRENNEN Dit kan niet meer," aldus ïensen van de Wielertrimbon Koewacht - De langebaan- zwemploeg van Koewacht heeft een vergeefse reis ge maakt naar het Friesq Scheerwolde. Daar zou een gedeelte van de ploeg uitko men om het ploegenklasse- ment te beschermen. Toen Koewacht daar aan kwam, bleek dat de water temperatuur wel de mini mum vereiste temperatuu: van 16 graden had maar de aanwezig arts de wedstrijd toch omdat de bovente...r te laag was. Dat zou meeste zwemmers toch te grote handicap zijn weest. De teleurstelling was aard erg groot maar voor de ploeg niets op dan overrichterzake huis te gaan. Ook de strijd in de Maarseveensi Plassen (Zeist) moest dag worden afgelast v ge de te lage watertemper tuur van 15 graden. K de weekend staat de strijd Hoeke-Sluis t "laanderenmarathon zestien kilometer Programma. (16,5 0 _rts lie --j_ afgelastei e boventemperatuu: voord eel ge uiter er za andei naa wed ense zatei t vanwc Dempen Komer wed n c OV( h- op Londen - Wimbledon zonder regen is als Wimbledon zon der aardbeien met slagroom. Buien luidden de tweede week in waardoor het programma compleet op zijn kop werd gezet. Voor tennissers en toeschouwers was het gis teren komen en gaan. Paul Haarhuis en Richard Krajicek kwamen zelfs helemaal niet aan spelen toe. Een somber dagje aan Church Road in Londen? Met ferme klappen hamert Miss Forehand' Martina Hingis van de baan. school en werd de jongste speels ter met een profstatus. Sindsdien grossiert ze in titels. Bij de Open Franse dit jaar behaalde ze haar negentiende Grand Slam-titel in successie, één meer dan Martina Navratilova, de voormalig top- speelster die Graf onlangs op Wimbledon nog openlijk bekriti seerde. Volgens Navratilova zou Graf haar knieblessure, waardoor ze twee weken geleden afzag van deelname aan het grastoernooi van Eastbourne, hebben voorge wend. In een uitzending van de Amerikaanse televisie zei Navra tilova letterlijk: „Steffi kan zo de vierhonderd meter lopen bij de Olympische Spelen. De kniebles sure is slechts een excuus voor als het minder zou gaan. Als je kran ten leest, moet je geloven dat ze rijp is voor het ziekenhuis. Maar ze loopt als een gazelle." Graf zelf reageerde gepikeerd op de uitspraak van haar 'tennis- vriendin'. „Ze mag zich gelukkig prijzen dat ze zelf niet zoiets heeft. Ze zou toch beter moeten weten, maar inmiddels heeft ze haar ex cuses aangeboden," verklaarde Graf gisteren na haar zege op Hingis. Voorlopig lijkt Graf fit genoeg om zaterdag haar zevende Wim- bledon-kroon te grijpen. Ze zit zelfs zo lekker in haar vel dat ze deze week ook uitkomt in het ge mengd dubbelspel aan de zijde van haar coach Heinz Günthardt. „Puur voor de lol," verduidelijkt Steffi. Wijsheid komt blijkbaar toch met de jaren... UITSLAGEN Londen. Wimbledon, 17 miljoen gulden: FOTO ANP Vrouwen, vierde ronde: Graf (Dui/1) - Hingis (Zwi/16) 6-1 6-4, Sanchez (Spa/4) - Appelmans (Bel) 3-6 6-2 6-1, Wiesner (Oos) - Frazier (VSt) 6-4 6-4, Pierce (Fra/13) - Lik- hovtseva (Rus) 6-2 6-3, McGrath (VSt) - Studenikova (Slv) 6-4 6-0, Mary Joe Fernandez (VSt/9) - Su- giyama (Jap) 6-4 1-6 6-3, Novotna (Tsj/6) - Hy-Boulais (Can) 6-3 6-1. De indeling voor de kwartfinales is: Graf - Novotna, Date - Pierce, Wie sner - Sanchez Vicario en Fernan dez - McGrath. Mannen, vierde ronde: Henman (GBr) - Gustafsson (Zwe) 7-6 6-4 7- 6, Stoltenberg (Aus) - Hlasek (Zwi) 6-2 7-6 6-2.Martin (VSt/13) - Jo hansson (Zwe) 3-6 6-3 7-5 afgebro ken wegens invallende duisternis. Niet voor de Britse tennisliefheb- bers. Die zagen hun nieuwe hoop, Tim Henman, gisteravond via een zege op de Zweed Magnus Gustafsson de kwartfinales ha len, Een Engelse tennisser bij de laatste acht. Dat lukte Roger Taylor voor het laatst in 1973. Hij bereikte toen de halve finales via een zege op Bjom Borg. Onder de donkere wolken boven het grascomplex van All England Club voelde gisteren ook Steffi Graf zich op haar gemak. Logisch misschien, want niet voor niets is zwart haar favoriete kleur. Graf, de titelverdedigster en nummer één van de wereld, kwalificeerde zich voor de kwartfinales door een vlotte zege op wonderkind Martina Hingis: 6-4, 6-1. Eerder dit seizoen, op het gravel van Rome, bracht het meisje dat wordt gezien als Grafs opvolg ster, haar grote voorbeeld diens enige nederlaag van het jaar toe. Maar op de snelle graszoden van Wimbledon bleek de 15-jarige Zwitserse nog te fragiel voor de ferme klappen van 'Miss Fore hand': 6-1, 6-4. Bovendien mocht Graf destijds in Rome als excuus opvoeren dat haar gedachten niet helemaal bij het tennis waren. Juist in die week zou Steffi te horen krijgen of zij ook zou worden aange klaagd wegens belastingontdui king. Brieven Haar vader, Peter, die wordt ge zien als het brein achter het mil joenenschandaal, zit sinds augus tus vorig jaar opgesloten in de ge vangenis van Mannheim en mocht hij schuldig worden be vonden dan zal hij een groot deel van zijn vedere leven achter de tralies doorbrengen. En dochter Steffi weet wat dat is: Door Cas Overzier eenzaamheid. Hoewel steenrijk - haar vermogen wordt geschat op meer dan honderd miljoen gulden en ze bezit huizen in Duitsland, New York en Florida - ontbeert de megaster uit Brühl een sociaal leven. In autoracer Michael Bar- tels heeft ze weliswaar al twee jaar een vaste vriend, zien doen ze elkaar nauwelijks. Dat Steffi brieven aan zichzelf schrijft, zegt wat dat betreft ge noeg. Als ze die in haar miljoe nen-appartement in Heidelberg terugleest, schieten de tranen in haar ogen. „Dan merk ik pas hoe somber en melancholisch ze zijn," geeft ze toe in haar onlangs herschreven biografie 'Public Po wer, Private Pain'. Tijd voor jongens heeft ze nooit gehad. „Tennis komt op de eerste plaats." Haar jeugd verliep niet zoals die van de meeste van haar meeste leeftijdsgenoten. Terwijl die met poppen speelde, stond Steffi met een tennisracket in haar knuistjes. Al toen ze drie jaar jong was. Drug Tennis was voor haar als een drug. „Soms moest ik haar dwin gen dingen te laten doen zoals het gaan naar verjaardagsfeestjes of buiten spelen met vriendinne tjes," zegt Steffi's moeder, Heidi. Pa Peter zag evenwel een gouden tennistoekomst voor zijn dochter weggelegd en plaatste haar onder een streng regiem. Dagelijks urenlang trainen betaalde uit. Op haar dertiende ging ze van

de Stem | 1996 | | pagina 10