tdekt even DE STEM Andere kerkHulst houdt fancy fair Kerken Breskens halen 4000 op voor Nicaragua Natuurmaand goed voor Zeeuws imago Axelse Vlakte krijgt voorrang bij provincie Bestuur politiecollege wil discussie over takenpakket vrijwilligers Forse overtreding van snelheidslimiet Regen teistert Havenfeesten Terneuzen Ada Kok krijgt 'goed gevoel' in De Eenhoorn Staatssecretaris Nuis opent Muziekfestival A5 Foutje, bedankt eet gras Dronken man Zeeland in Duits op Internet Fietster (69) zwaargewond Y competitiegericht. Ook Yakter-schrijven. Daaraan kinderen mee. foto archief de stem jan zijn schooljeugd af van Inienhel." laak Ier Yuriko zelf heeft een |ete dagtaak aan de opvoe- Vanthaar jongeling. Nadat lm aaar school heeft ge it, bkeidt ze leerspelletjes pie ie onderweg naar huis en dpen. Ze leest zich suf pedagogische boeken met pm eln kind superslim te h en ritussen peilt ze de in- lingen van andere moeders. Bit heit de Japanse moeder IKyoiku Mama, opleidings- Ter, waht scholing van haar It is g4n sinecure. Moeder lo: „Ikpeb wel medelijden TTakeo,Wiaar het moet nu bal voolzijn toekomst." Ta- |laapt qiderweg naar huis i achterbank dromend van nden injectjes in red, yel- i blue. i in een schimmig steeg- fetenen en en dikke rij aten deur verpoost de tttendamp ^1 onder het oor cafébazenzouden zijn ikocht. diplomatenwjk in Oost- ig zijn het afgflopen half ;eker een twajftal cafés ind. Volgens de 32-jarige McClain, een 32-jarige ch vormgever uit New vinden er in de sSad zo re jig openinjsfeestjes dat je bijna iedVe week ergens gratis kan brinken, veranderingen bijtouden", is de grootste utdaging voor McClain zich in de ese hoofdstad gesteld ziet. ain is ook beroepshalve bij uitgaansleven betrjkken. ■wam vorig jaar naai Beij- m het Engelstalige, veke- verschijnende uit^ans- 'Beijing Scene' vorm je ge bat in januari 1995 werd jet door een andere New er, Scott Savitt. veneens 32-jarige Savitt dat de meeste etabli.se- en niet zoveel verschillen lie in andere steden, maar ;e niettemin uniek zijn ve- het schrille contrast dat ze len met de soberheid van Ihinese communisme. Vol- Savitt voel je aan de ene de onderdrukking in Chi- maar heb je tegelijkertijd dee dat 'alles kan', aar geleden betekende uit- in Beijing voor de buiten- se toerist vaak 'thuisblij- in het hotel, om een paar ;ate dansbewegingen te en inde oubollige hoteldis- en nieer ingeburgerde bui- mder kon naar de ons- -ons-ieestjes waar alleen mlanders kwamen. Pop erten waren verboden, of len slefchts onder streng po- oezicht worden gehouden, jaar géleden was er vrijwel uitgaansleven in Beijing, zorgde voor je eigen ver- zegt Sivitt, die sinds 1982 n aan in de Chinese hoofd- heeft gtwoond. „Het was naai zeer rustig en ontspan- nu is Bdjing alles behalve Zeeland MAANDAG 1 JULI 1996 yan onze verslaggever jlliddelburg - Het Zeeuws provinciebestuur geeft abso lute voorrang aan het ontwik- telen van de Axelse Vlakte. pat project staat bovenaan de rij ïan de zes grootste infrastructu rele werken die momenteel op de jul staan in Zeeland, de aanleg tan de Westerschelde-tunnel uitgezonderd. Middelburg gaat in de ontwikkeling van het in dustrie- en haventerrein 7,5 mil joen gulden bijdragen aan het project van ruim 30 miljoen gul den. De gemeente Sas van Gent hoest de andere 23 miljoen gul den op. Eind vorige week ver stuurden Gedeputeerde Staten een voorstel aan een Statencom missie om de Axelse Vlakte bo venaan de subsidielijst van het zogeheten fonds Stirea te zetten. Stirea staat voor Stimulerings regeling Ruimte voor Economi sche Activiteit. De aanvragen voor een subsidie uit dit fonds zijn divers. Zo moet er in Vlis- singen-Oost een nieuwe zeeha ven komen, in de gemeente Bor- sele een groot bos. Bruinisse heeft subsidie aangevraagd voor een nieuwe haven. De vernieu wing van de verblijfsrecreatie in de kop van Schouwen staat ook op stapel, dat is een klus van 25 miljoen gulden. Het zijn alle maal megaprojecten. Naast de subsidie voor de Axelse Vlakte gaat er meer geld uit het Sti- reapotje naar Zeeuws-Vlaande ren, en wel voor de ontwikkeling van een recyclingszone in de Koegorspolder bij Terneuzen. Dat project (kosten totaal 23,8 miljoen gulden) staat als één-na- laatste op de lijst en kan op 4,7 miljoen gulden uit het speciale subsidiepotje rekenen. Vrijwillige politie te duur Van onze verslaggever IJzendijke - Tijdens een snelheidscontrole, vrijdagmiddag op de N 61 bij IJzendijke, heeft de politie een bestuurder geflitst die met een snelheid van 155 kilometer per uur de controlepost passeerde. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks bestuur van het regionaal Zeeuws politiecollege buigt zich dit najaar over de vraag welke taken in de toekomst nog zijn weggelegd voor de vrijwillige politie. Volgens de plaatsvervangend korpsbeheerder van de Zeeuwse politie, burgemeester J. van der Doef van Vlissingen, spreekt het dagelijks bestuur in november tijdens een tweedaagse bijeen komst over de financiële perike len waarin het Zeeuwse politie korps zich bevindt. Zoals bekend staat de politie in verband met oplopende tekorten momenteel onder curatele van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het bestuur wil tijdens de twee daagse bijeenkomst ook kritisch kijken naar het instituut van de vrijwillige politie. Gekeken wordt of de huidige aantallen realistisch, nodig en te financie renzijn. Gebleken is overigens wel dat er grote behoefte is om het feno meen vrijwillige politie overeind te houden. De geringere vergoe ding heeft het enthousiasme om er deel van uit te maken ook niet getemperd. Maar, zo is de me ning van waarnemend korpsbe heerder Van der Doef, 'we moe- Middelburg - Een 64-jarige man uit Nieuwerkerk meld de zich het afgelopen week end bij de politie omdat zijn auto gestolen was. Be meldkamers in Middel burg, Rotterdam en Brabant werden ingeseind om uit te kijken naar de wagen. Tien minuten later meldde de man zich weer bij de politie met de mededeling dat zijn auto terecht was. De aangifte bleek een 'foutje'. De man was namelijk eerder met zijn auto hals over de kop naar een winkel in zijn woonplaats gereden. Hij had nogal haast. Eenmaal weer buiten zag hij een fiets staan. De man was in de veronder stelling dat het zijn eigen rij wiel betrof, sprong erop en reed er mee naar huis. Eenmaal thuis constateerde de man dat zijn auto niet meer voor de deur stond en trok daaruit de conclusie dat die gestolen was. Een tele foontje van de winkelier bracht uitkomst. Op deze weg geldt een snel heidslimiet van tachtig kilo meter per uur. Op een dergelijke overtreding van de maximum snelheid volgt normaal gesproken een dagvaarding voor de kanton rechter. Die bepaalt vervol gens de strafmaat en is gerech tigd om het voertuig in beslag te laten nemen. Veel bestuurders hadden ove rigens vrijdagmiddag het gas pedaal te diep ingetrapt: ruim 1900 paseerden de politiepost, 468 reden te hard. Dat is bijna een kwart van het totale aan tal. De politie heeft vorig jaar al aangekondigd strenger te gaan controleren op snelheidsover tredingen. Vooral het rijge drag op de vijf wegen in West- Zeeuws-Vlaanderen geeft aanleiding tot zorgen. Provin cie en Rijkswaterstaat hebben sinds oktober vorig jaar een dertigtal meetpunten in ge bruik, aan de hand waarvan het rijgedrag met betrekking tot snelheid gemeten en in kaart gebracht kan worden. ten het voor die mensen wel inte ressant houden'. Voor de regio Zeeland is een be drag van tachtigduizend gulden beschikbaar voor de inzet van vrijwillige politie-agenten. Vorig jaar is echter 51.700 gulden uit de overige gelden van de regio politie bijgepast. Als uitgegaan wordt van de begroting 1996 zal dit bedrag dit jaar oplopen tot 135.555 gulden, zo blijkt uit cij fers. Het regionaal politiecollege - het orgaan dat de bestuurlijke kant van de politie-organisatie regelt en bestaat uit alle Zeeuwse bur gemeesters, de hoofdofficier van justitie en de korpschef - heeft de korpschef gemachtigd het verschil in inkomsten en uitga ven ten behoeve van de vrijwilli ge politie te verkleinen door de kosten door te berekenen aan die overheidsinstanties die van de vrijwillige politie profiteren. De uurvergoeding die in rekening wordt gebracht is 20,50 gulden per vrijwilliger. wmHo r" t v Van onze correspondente Hulst - Hulst is onder meer bekend vanwege de basiliek, het imposante bouwwerk dat momenteel grondig gerestaureerd wordt. Maar er is nog een andere kerk in Hulst, die vanwege de grote 'broer' weieens op de achtergrond dreigt te geraken, maar daarom niet minder aan restauratie toe is: de Nederlands Her vormde kerk. De fancy fair die zaterdag ten ba te van deze kerk gehouden werd, is ondanks het slechte weer een succes geworden. Het was door lopend druk en de tweedehands spulletjes en eigengemaakte sie raden werden goed verkocht. Ook kocht een aantal mensen symbo lisch leien. Zij kregen in ruil voor een geschonken bedrag een deel name-certificaat. De totale op brengst van de fancy fair be draagt tweeduizend gulden. „Het is de eerste keer dat we een fancy fair houden, maar we den ken nu al aan een jaarlijks terug kerend evenement. Het onder- boud aan de kerk kost veel geld en een fancy fair is een prettige manier om de bevolking attent te maken op het feit dat er in Hulst nog een kerkgebouw is dat nodig gerestaureerd moet worden," vertelt een vrijwilligster. De noord-west gevel is reeds voor 60.000 gulden gerestaureerd, Van onze correspondent Breskens - De actie in de vismijn van Breskens van de gezame- lijke kerken om geld in te zamelen voor een bomenproject in Nicaragua, heeft ongeveer 4000 opgeleverd. De doelstelling van 10.000 werd bij lange na niet gehaald. Een van de organisatoren, R. Blokland, was toch tevreden. „Het was de hele dag gezellig druk, maar niet zo druk als bij andere acties die we gehouden hebben. Een voorzichtige schat ting levert ongeveer 4000 op. De mensen die spulletjes ver kochten, hebben toch goede za ken gedaan." Met het geld kan pastoraal wer ker M. Heinz in Nicaragua gehol pen worden. De actie heette 'In touw voor bomen'. Nicaragua vroeg om 2500 voor 3000 fruit bomen en 3000 loofbomen voor herbebossing. Tevens kunnen twee deskundigen een half jaar het project begeleiden. De rest van het geld zal waar schijnlijk besteed worden aan ge handicapten in België voor de aanschaf van didactisch materi aal. Het afdakje bij de botsauto's biedt nog enige bescherming tegen de buien. maar de toestand van het leien dak baart zorgen. De hoognodige restauratie gaat twee ton kosten. „De pot is Teeg en met het geld wat we binnen krijgen van acties, legaten en sponsoring proberen we in fases de werkzaamheden aan het dak te bekostigen. Het ri sico van lekkages is groot, de lei steen schift en vooral in de winter met vorst is de erosiebeschadi ging groot. De kerk is een beschermd stads gezicht en staat dus onder toe zicht van de monumentenwacht. Met onze acties, en dat zullen er velen zijn in de toekomst, willen we de gemeenschap duidelijk maken dat er naast de basiliek nog een kerk is in het centrum van Hulst die gerestaureerd moet worden," aldus G. Dieleman van de kerkvoogdij. Van onze correspondent Terneuzen - De zestiende editie van de Terneuzense havenfeesten werd het afge lopen weekend door koude en regen ge plaagd. Verschillende activiteiten kon den geen doorgang vinden. Voor de jaar lijkse vaartocht op de Westerschelde moest men dit jaar echte zeebenen heb ben. Piet Oppeneer van de commissie Terneuzen se havenfeesten was ondanks het slechte weer niet ontevreden. We hadden alles voortreffelijk gepland. Alleen het weer heb ben we niet in de hand. Vorig jaar nog was het achtentwintig graden en liep het in de tent storm bij de tap. Dit jaar had de tent vijftig procent minder omzet. Daarnaast was het toch steeds druk op beide lokaties, de voormalige veerhaven en parkeerterrein L'Escaut. Helaas was er voor de wedstrijden, zoals de roei- en dartswedstrijden, te weinig animo. Ook de demonstratie van de delta vlieger viel in het water. Door de sterke wind belandde de deltavlieger de eerste keer bijna in het water. Daarna hield hij het voor ge zien. Zomertruuk Zaterdag vormde de Veronica Zomertruuk de topper. Gijs Staverman verzorgde de pre sentatie en deed spelletjes met het publiek. Het veelal jeugdige publiek bleek te wachten op de Nederlandstalige jongensgroep B*E*D. Ricardo, Gerald en Alain hebben iets weg van Take That en proberen de stem ming erin te krijgen bij het publiek. Juist op dat moment valt de regen met bakken uit de hemel. Slechts even gaan de handen in de lucht en zingt het aanwezige publiek mee. Op het parkeerterrein bij L'Escaut is het muzikale Westerschelde evenement dan al ten einde. Gelukkig voor de organisatie is foto wim kooyman hier ook gekozen voor een tent, zodat de eve nementen doorgang konden vinden. Tot slot was er zaterdagavond vuurwerk. „We heb ben als organisatie alles afgezet om ongeluk ken zoals met koninginnedag te voorkomen. De politie kwam voor aanvang het vuurwerk nog controleren. Alles verliep vlekkeloos." Gezellig Zondagmiddag waren bijna alle winkels ge opend in de City Terneuzen. Dit bracht een gezellig sfeertje met zich mee. Mensen zoch ten de beschutting van de winkels. In de tent speelde de John White Big band en avon tuurlijke mannen en een enkele vrouw waag den zich aan spelletjes van de Camel Trophy. De diverse demonstratie van Morres gingen niet door, omdat de wagen bij de Brabant hallen vastzat in verband met de Tour de France. Met een Vlootschouw met vlagver toon werd deze koude editie van de Haven feesten afgesloten. fllèw ri9!9qa ,9'tóri J gTOTS Jim n Van onze correspondent Oostkapelle - Van de 180 activiteiten die de 'Zeeland Natuur maand' had te bieden blijken vooral de rondvaarten en excur sies goed te zijn aangeslagen. Hulst - De politie kreeg vrijdag avond een melding binnen, dat er bij de Gentse Poort in Hulst een dronken man lag. Het predikaat 'dronken' bleek niet overdreven. Eenmaal ter plaatse was het voor de agenten niet moeilijk de man te vinden. Hij had zijn alcoho- lischje versnaperingen ingeruild voor een handje gras, en was dat aan het oppeuzelen. De politie heeft de man meegenomen en overgedragen aan zijn familie in Gent. Middelburg - Duitsers die een aansluiting hebben op Internet kunnen tegenwoordig in hun ei gen taal informatie over (toeris tisch) Zeeland krijgen. Deze Duitse Zeeland-site is een initia tief van de Provinciale VW Zee land (PVVVZ). Wie erop inlogt kan informatie krijgen over onder meer accom modaties, musea, watersportmo gelijkheden en de veerdiensten. Daarnaast zijn er ook interactie ve pagina's waarop de bezoeker informatie kan aanvragen of aanleveren. Van onze correspondent Oostburg - „Van het nieuwe sportcomplex in Oostburg straalt veel positieve energie uit. In de toekomst is het een gebouw waar nog veel te ge beuren staat." Dat zei oud- zwemkampioene Ada Kok za terdag tijdens de opening van het complex. Ada Kok mocht de officiële ope ning voor haar rekening nemen in de sporthal voor tal van geno digden, In haar openingswoord had ze het vooral over het Chine se 'chi'. (spreek uit als: sji). „Ik kreeg vandaag zo'n warm ont haal, dat ik daar een beetje filo sofisch van word. Dit complex bezit, naar mijn gevoel, veel po sitieve energie. Het 'chi' in het leven. Bekend bij de vroegere Egyptenaren en ook de Chine zen. Het is de levensfilosofie van het water. Het water is positief en geeft kracht. Daarom is in veel Chinese kantoren een wa tervalletje aanwezig," legde zij uit. Zij vond het ook niet verwonder lijk dat dit gebied zo veel 'chi' had. „Kijk maar eens om je heen hoeveel water hier is met de Westerschelde en de Noordzee en natuurlijk het zwembad hier naast. Hier staat dan ook veel te gebeuren want ik krijg hier veel positieve gevoelens." Ada Kok verwees in haar toe spraak ook nog even naar de be kende sporters Sandra Temmer man van Seheldestroom en Sparta-voetvaller Dennis de De meerdaagse arrangementen boekten echter een teleurstellend resultaat. Al met al heeft de Na tuurmaand een positieve bijge- drage aan het imago van Zeeland geleverd. Het moet allemaal nog nader door het VMC in Middelburg worden onderzocht, maar deze grove conclusies werden in ieder geval zaterdag bij de afsluiting van de Natuurmaand in Oostka pelle getrokken. Volgend jaar is er weer een Na tuurmaand. De plannen daarvoor worden in oktober gepresenteerd. Voor wat het Zomerbus-project betreft, was gedeputeerde Van Zwieten positief gestemd. „Dat we iedereen uit de auto kunnen krijgen is een illusie, maar we kunnen er wel voor zorgen dat, eenmaal op de camping, de toe rist de auto laat staan en met an dere middelen van vervoer verder gaat. En bij alle goede dingen zijn er ook minder goede dingen, maar daar moeten we dan iets goeds van zien te maken." Van Zwieten doelde daarbij met name op de 'eeuwige belangen strijd' tussen natuur, milieu en recreatie en de overvolle wegen in met name de kustgebieden. „Door de nieuwe wegenplannen is tenminste die ergernis verleden tijd." Veelbelovend De plannen die de organisatie als afsluiting van de Natuurmaand had waren veelbelovend. Een af wisselend openlucht-programma met muziek, ontspanning en in formatie. Er bleef, mogelijk door het minder mooie weer, weinig van over. Slechts één natuurin- stantie had een kleine presentatie gemaakt en de 'vrolijke noot' be stond uit een blokfluitensemble met klassieke muziek, pianist Leen de Broekert speelde samen met een leerling een iets vrolijker genre en in kasteel Westhove ver zorgde een Madrigaalkoor een optreden. Geschrapt De afsluiting van de Natuur maand was tevens het startsein voor de Zomerbus, maar ook daar werd fors in het programma ge schrapt. De rondrit ging niet door en in plaats daarvan mochten de genodigden een ritje meemaken dat zegge en schrijve nog geen honderd meter bedroeg: van het Zeeuws Biologisch Museum naar buurvrouw Kasteel Westhove om precies te zijn. Van onze correspondent Westdorpe - Een 69-jarige in woonster van Sas van Gent liep zaterdagmiddag rond 17.00 uur ernstig hersenletsel op toen zij bij het oversteken van de Tractaatweg in West dorpe werd geschept door een auto. Bij het oversteken van de weg bij de kruising Stekkerweg gaf zij geen voorrang aan de Belgische bestuurder van een auto die uit de richting van Zelzate naderde. De vrouw is per ambulance direct naar het ziekenhuis in Gent gebracht. Het zwembad in het Oostburgse sportcomplex werd meteen in gebruik genomen, voor onder ande re een demonstratie synchroon zwemmen. foto wim kooyman Nooijer, die beide na zware bles sures toch weer sporten. „Dank zij de kracht van dit gebied." Daarna verrichtte zij met een druk op de knop de openings handeling waardoor het andere gedeelte van de sporthal open ging en waar turnvereniging Turn'87 uit Oostburg een de monstratie verzorgde. Buiten werd vervolgens het kunstwerk 'De Eenhoorn' ont huld van Bartels. Dit is tevens de naam van het sportcomplex. De onthulling werd gedaan door de bedenkers mevrouw Benjamin- Verschuur, Eva Drabbe en Theo de Smet. De jeugd liet toen de ballonnen los voor de ballonnen wedstrijd en het publiek mocht naar binnen om het gebouw .te bekijken. De Eenhoorn is een modern ge bouw met in het zwembad came ra's die de bodem bewaken, een beweegbare bodem die op alle standen ingesteld kan worden, een springplank en een peuter- bad. Verder nog twee squashba- nen, zonnebanken, een zonneter ras en een ruime sporthal. In het sportcomplex staat ook een ver rijdbare tribune voor 150 toe schouwers. Verder voldoet het complex aan de laatste milieu- eisen en heeft het zelfs een 'grijs- water'-circuit. Dat wil zeggen dat afgewerkt zwembadwater gebruikt wordt voor de toiletten. Het weekeinde stond verder bol van de activiteiten en dat gaat deze week nog door. De vereni gingen van de gemeente Oost burg zullen allemaal acte de pre sence geven. Oostburg - Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen, A. Nuis, geeft op zaterdag 7 september het startschot voor het achtste Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. De officiële opening vindt plaats in de rk. kerk in Oostburg. Voorafgaand ontvangen burge meester J. Kruize van Oostburg en directeur van het festival Yolanda Mergler de genodigden in het ge meentehuis van Oostburg waar om 19.00 uur de openingsceremo nie plaatsvindt. De officiële ope ning vindt om 20.00 uur plaats. Daarna verzorgt het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaan deren, met violiste Ewa Zylka, het openingsconcert met werken van Michael Tippett, Robin Holloway en Ludwig van Beethoven.

de Stem | 1996 | | pagina 7