Vrij Carrière Japanse kinderen begint in de peutertij d Japanse tieners zitten behoorlijk in de knel Andere houdt fa Beijing ontdekt het nachtleven Bestuur p( Foutje, bedankt DE STEMinnBUITENLANDMAANDAG 1 JILI 1996 Van onze verslaggever Middelburg - Het dageli Zeeuws politiecollege bui welke taken in de toekon vrijwillige politie. Volgens de plaatsvervanger korpsbeheerder van de Zeeuw politie, burgemeester J. van d Doef van Vlissingen, spreekt b dagelijks bestuur in novemb tijdens een tweedaagse bijee komst over de financiële perik len waarin het Zeeuwse politi korps zich bevindt. Zoals beker staat de politie in verband n oplopende tekorten momentf onder curatele van het ministei van Binnenlandse Zaken. Het bestuur wil tijdens de twe daagse bijeenkomst ook kritis kijken naar het instituut van vrijwillige politie. Gekek wordt of de huidige aantall realistisch, nodig en te financi ren zijn. Gebleken is overigens wel dat grote behoefte is om het fen meen vrijwillige politie overei te houden. De geringere vergo ding heeft het enthousiasme er deel van uit te maken ook n getemperd. Maar, zo is de rr ning van waarnemend korpsl heerder Van der Doef, 'we mc Van onze correspondente Hulst - Hulst is onder mee imposante bouwwerk dat wordt. Maar er is nog een ai grote 'broer' weieens op de daarom niet minder aan res vormde kerk. De fancy fair die zaterdag ten 1 te van deze kerk gehouden we is ondanks het slechte weer i succes geworden. Het was do lopend druk en de tweedehani spulletjes en eigengemaakte s raden werden goed verkocht. C kocht een aantal mensen syml lisch leien. Zij kregen in ruil v een geschonken bedrag een de name-certificaat. De totale brengst van de fancy fair draagt tweeduizend gulden. „Het is de eerste keer dat we fancy fair houden, maar we d ken nu al aan een jaarlijks ten kerend evenement. Het ond houd aan de kerk kost veel g en een fancy fair is een prett manier om de bevolking atten maken op het feit dat er in Hl nog een kerkgebouw is dat no gerestaureerd moet worde vertelt een vrijwilligster. De noord-west gevel is reeds v 60.000 gulden gerestauref Middelburg - Een 64-jarig man uit Nieuwerkerk mek de zich het afgelopen week end bij de politie omdat zij auto gestolen was. De meldkamers in Midde burg, Rotterdam en Brabai werden ingeseind om uit t kijken naar de wagen. Tie minuten later meldde de ma zich weer bij de politie m< de mededeling dat zijn aut terecht was. De aangifl bleek een 'foutje'. De man was namelijk eerde met zijn auto hals over c kop naar een winkel in zij woonplaats gereden. Hij ha nogal haast. Eenmaal wee buiten zag hij een fiets staai De man was in de veronde: stelling dat het zijn eigen ri wiel betrof, sprong erop e reed er mee naar huis. Eenmaal thuis constateert de man dat zijn auto ni meer voor de deur stond trok daaruit de conclusie d; die gestolen was. Een tel foontje van de winkelt bracht uitkomst. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuv provinciebestuur geeft abs lute voorrang aan het ontwil kelen van de Axelse Vlakte. Dat project staat bovenaan de j van de zes grootste infrastruct' rele werken die momenteel op i rol staan in Zeeland, de aanl van de Westerschelde-tunn 'What is the missing letter: S M T T F S'. Kunt u bovenstaande vraag beantwoorden? Vijfjarige Japanse kindertjes hebben er ook hun hoofd over gebroken. Want dit was een van de vragen voor het toelatingsexamen van een prestigieuze lagere school (Kaia Yo- chisha) in Tokyo. Werken aan de toekomst begint in Japan al op jonge leeftijd, niet al leen toelatingsexamens voor universiteiten of middelbare scholen beheersen het leven van de Japanse jeugd. Ook lagere en kleuterscho len doen aan toelatingsexamens. foto archief de stem schoolkleding, schriften, school reisjes en dergelijke moet nog 7.500 worden bijbetaald. En deze kosten nemen alleen maar toe naarmate het kind op de Keio- ladder voortschrijdt. Takeo maakt lange dagen. Van half negen tot half drie is hij op een peuterschool. Spelenderwijs leert hij van alles op te slaan in zijn kleine hoofdje. Hij kan al veertien insecten benoemen, een voudige karakters lezen ien schrijven en voor geheugenspel letjes draait hij zijn hand niet om. Zijn ritmiek is iets trager dan zijn klasgenoot jes, maar zingen kan hij als de beste. De lerares houdt al dit soort dingen nauwkeurig bij en eens per week be spreekt ze haar ob servaties met moeder Yuriko. Als hij een beetje te zenuwachtig is geweest - dat wordt gemeten aan de mate waarin hij wild rondrent of met zijn oogjes draait - mag Takeo van een ontspannen weekendje genieten. Maar meestal is dat niet het ge val en dat is maar goed ook, want na de peuterschool staat zijn moeder klaar om hem mee te ne men naar pianoles, zwemles of calligrafie. Moeder Yuriko: „Ik spoor hem nu extra aan om zijn best te doen, want als hij op de Keio lager school wordt toegela ten, is hij waarschijnlijk voor de rest van zijn schooljeugd af van de examenhel." Dagtaak Moeder Yuriko zelf heeft een complete dagtaak aan de opvoe ding van haar jongeling. Nadat ze hem naar school heeft ge bracht, bereidt ze leerspelletjes voor die ;e onderweg naar huis kunnen dien. Ze leest zich suf aan pedafogische boeken met tips om e)n kind superslim te maken en ritussen peilt ze de in spanningenvan andere moeders. Terecht hert de Japanse moeder vaak Kyoiki Mama, opleidings moeder, want scholing van haar kroost is gén sinecure. Moeder Yuriko: „Ikheb wel medelijden met Takeo, Smaar het moet nu eenmaal voojzijn toekomst." Ta keo slaapt qiderweg naar huis op de achterbank dromend van duizenden iniectjes in red, yel low en blue. Door John Leicester (ap) Beijing - De ingang ligt verscholen in een schmmig steeg je, achter een hoop gebroken bakstenen en en dikke rij fietsen. Achter een knoestige houten deur verpoost de bloem der natie in een vette sigarettendamp en onder het geschetter van popmuziek. Dit is cafe Jazz-Ya, een van de vele cafés en clubs die nu voor nachtelijk vertier zorgen in een stad die voorheen bij zonson dergang in een diepe rust werd gedompeld. Inwoners van Beij ing nemen nog steeds afscheid van elkaar met het advies: „Doe het rustig aan", maar in de cafés en discotheken is het nieuwe hectische leven duidelijk zicht baar. Het waak-slaapritme van Beijing wordt niet langer be paald door de zon. De disco's, cafés, eettenten met westers voedsel en bioscopen met Hol- lywoodfilms zijn een felle con currentiestrijd aangegaan met de nachtrust van de Beijingers. De nieuwe horecazaken, met hun buitenlandse namen, cap puccino's en trendy interieurs, lijken zich deels te richten op het toenemende aantal buiten landers dat zich met de opening van de economie in Beijing ves tigt. Maar de avond- en nacht gelegenheden trekken ook een hele generatie jonge Chinezen die zich overgeeft aan 'zhao le', vertier zoeken. De autoriteiten hebben tot dus ver niets ondernomen tegen de ze 'holen van westerse genot zucht', waarschijnlijk omdat de meeste zaken in de diplomaten wijk liggen en hun prijzen de meeste gewone Chinezen af schrikken. Een biertje kost er zo'n 20 yuan (ruim 4 gulden). Een inwoner van Beijing met een gemiddeld maandinkomen van 400 yuan zou zijn loon er met een paar rondjes doorheen kunnen (kaaien. Twee jaar gele den gelastte de politie de slui ting van een groot café op 3 juni, de dag waarop wordt her dacht dat het Chinese leger in 1989 het studentenprotest op het plein voor de Hemelse Vrede bloedig onderdrukte. Vorig jaar moest hetzelfde café op deze ge voelig liggende datum ook slui ten om eventuele onrust te voor komen. Verder worden de cafés grotendeels met rust gelaten, hetgeen heeft geleid tot geruch ten over politiefunctionarissen die door cafébazenzouden zijn omgekocht. In de diplomatenwik in Oost- Beijing zijn het afgilopen half jaar zeker een twadftal cafés geopend. Volgens de 32-jarige Brian McClain, een 32-jarige grafisch vormgever uit New York, vinden er in de sad zo re gelmatig openinjsfeestjes plaats dat je bijna iedtre week wel ergens gratis kan kinken. „De veranderingen bijtouden", dat is de grootste utdaging waarvoor McClain zich in de Chinese hoofdstad gestéd ziet. McClain is ook beroepshdve bij het uitgaansleven betnkken. Hij kwam vorig jaar naai Beij ing om het Engelstalige, weke lijks verschijnende uitdans- blad 'Beijing Scene' vorm e ge ven dat in januari 1995 werd opgezet door een andere New Yorker, Scott Savitt. De eveneens 32-jarige Srvitt zegt dat de meeste etablr.se- menten niet zoveel verschilen van die in andere steden, miar dat ze niettemin uniek zijn ve- gens het schrille contrast dat ze vormen met de soberheid van het Chinese communisme. Vol gens Savitt voel je aan de ene kant de onderdrukking in Chi na, maar heb je tegelijkertijd het idee dat 'alles kan'. Vijf jaar geleden betekende uit gaan in Beijing voor de buiten landse toerist vaak 'thuisblij ven' in het hotel, om een paar obligate dansbewegingen te maken inide oubollige hoteldis co. Een nieer ingeburgerde bui tenlander kon naar de ons- kent-ons-jeestjes waar alleen buitenlanders kwamen. Pop concerten waren verboden, of konden sleïhts onder streng po litietoezicht worden gehouden. Tien jaar gdeden was er vrijwel geen uitgaansleven in Beijing. „Je zorgde voor je eigen ver tier", zegt Slvitt, ie sinds 1982 af en aan inde Chinese hoofd stad heeft giwoond. „Het was allemaal zeeirustig en ontspan nen, nu is Bdjing alles behalve dat." Door Carolien van Tilburg Tokyo - Je kunt gerust zeggen dat de scholing van Japanse kin deren op steeds jongere leeftijd begint. Was vroeger het kind tot vier jaar een kleine god in huis met recht op alle vrijheid en voorzien van onbeperkte liefde en aandacht, tegenwoordig lijkt van dat privilege weinig over. Ian Buruma - een Japankenner bij uitstek - schreef ooit dat geen sterfelijk mens zo dicht bij de goddelijkheid komt als een Ja pans kind, maar een rondgang langs peuter(speel)scholen zet vraagtekens bij dat heerlijke be staan. Op het peuterschooltje 'Little Prince' volgen de kinderen En gelse les. Masahiro (3) zegt ver veeld de kleuren na die hij zo juist met wilde halen op het pa pier heeft getekend 'Yellow, blue, red...'. Zo gauw de lerares even niet oplet, rent hij naar de knuffelberen in de hoek van het lokaaltje. Erg veel zin heeft hij vandaag niet, maar met zijn lie- velingsbeer onder de arm zegt hij weer drammerig een paar minu ten de lerares na. De tweejarige Kimiko kan nog maar nauwelijks iets in haar ei gen taal zeggen, maar de lerares doet er alles aan om haar toch minstens I am Kimiko bij te brengen. De ouders betalen grif voor een native speaker en vooral iemand met een Amerikaans accent doet het goed als docent. De Brabant se Wendy Kappen kan met haar LA-accent - overgehouden aan een au pair-tijd in Amerika - overigens makkelijk voor een Amerikaanse doorgaan. Kappen rent energiek door het klasje en neemt haar taak serieus op al betwijfelt ze of de kinderen er veel van onthouden: „Ik vind De Japanse cultuur is sterk competitiegericht. Ook bestaat er een wedstrijd karakter-schrijven. Daaraan doen elk jaar vele duizenden kinderen mee. foto archief de stem het eigenlijk een beet je zielig, want wat heeft het kind aan En gels als hij nog maar nauwelijks kan com municeren. De ouders dwepen er in ieder ge val mee bij him ken nissen." Onvermoeibaar pro beert Kappen de aan dacht er bij haar leer- lingetjes bij te houden. Het geven van Engelse les vergt echter meer dan pedagogische kwaliteiten. „Soms zit ik met acht peuters in een klas", zegt ze, „en ben dan soms de een na de andere luier aan het verschonen." Enthousiast Door Carolien van Tilburg Tokyo - Yumiko (16) is al drie maanden niet meer naar school geweest en wat haar ouders ook zeggen, ze is vastbesloten er geen stap meer te zetten. „Ik ben al twee keer van school veranderd en telkens hebben ze het op mij gemunt. Sinds de verhuizing naar deze stad word ik gepest met mijn vreemde accent. Nie mand wil met me praten, ze zeg gen dat ik stink en ik word tel kens weer geslagen", zegt Yumi ko geïrriteerd. Ze zit voor de tv naar een Japan se soap te kijken. „Ik ga wel bij McDonald's werken of zo, maar naar school? Nooit meer." Yumi ko is niet de enige die om deze re den spijbelt van school. Van de ruim 50.000 middelbare scholie ren die weigeren naar school te gaan, is het overgrote deel slachtoffer van ijime - systema tisch treiteren. Pesterijen Pesterijen komen overal ter we reld voor, maar in Japan nemen ze extreme vormen aan. In het begin van de jaren tachtig dook het probleem van ijimi op in de Japanse pers. Op middelbare scholen bleek het er keihard aan toe te gaan. Van psychologische oorlogsvoering, zoals het syste matisch mijden van een leerling door de hele klas, vernederingen en afpersingen, tot fysieke daden als groepsaframmelingen. Sindsdien is er een oeverloze dis cussie over wie verantwoordelijk moet worden gesteld voor deze extreme vormen van mishande lingen. Het is moeilijk om de om vang van pesterijen te schatten. In een onderzoek in 1995 onder duizend jongeren, antwoordde 36 procent dat er ernstige peste rijen op hun school voorkwamen. Ruim veertig procent gaf aan dat het pesten alleen maar toenam op hun school. Onderwijssysteem Als grote schuldige wordt meest al de hoge druk in het onderwijs systeem aangewezen. Met een systeem, waar kinderen al vanaf hun kleutertijd worden aangezet tot feiten in hun hoofd te stam pen en te concurreren met klas genoten in de rat-race naar een goede universiteit, zouden kin deren een uitlaatklep nodig heb ben: elkaar. Naast het onderwijssysteem staat ook het lerarencorps, dat dergelijke pesterijen oogluikend toestaat, onder vuur van kritiek. Kinderen, die klagen over peste rijen, krijgen vaak lik op stuk van de leraar, die vindt dat de leerling gehoorzaam moet zijn en net zo doen als de rest van de klas. Tekortschietende ouders, die hun kinderen onvoldoende discipline en conformiteit bij kunnen brengen, ontbreken niet in de discussie. De ouders hebben medelijden met de kinderen, maar in plaats van hun kinderen naar vrijere scholen te sturen blijft confor misme Japan op elk niveau be heersen. Het is een soort wurg greep. De kinderen moeten toch mee in de mallemolen van het onderwijssysteem en de hoge verwachtingen van de ouders. Het meest schrikbarend is dat deze discussie al jaren gaande is, maar zicht op enige verandering is er niet. De diverse partijen proberen el kaar de zwartepiet toe te schui ven als veroorzaker van het pro bleem, maar een diepgaande analyse van de opvoeding blijft achterwege. Zolang Japanse kin deren niet worden gestimuleerd Spelenderwijs leren kinderen de basis van het Engels en de ouders zijn laaiend en thousiast. Moeder Is- hikawa: „Ik heb nooit goed Engels geleerd en ik vind dat mijn kin deren dat al van jongs af aan moeten leren, zo blijft het hen het beste bij." Ishikawa's dochter werd onlangs drie jaar. Het lijkt een projectie van ouders om hun kinderen in ieder geval te geven wat ze zelf niet kunnen: Engels spreken. Voor veel ouders is echter de voorbereiding op een goede lagere school van door slaggevend belang. Met een rigide hiërarchie in het onderwijssysteem, waarbij een aantal topuniversiteiten garant staan voor een voortvarende car rière, is er voor spelen weinig tijd. Bekend zijn de lange avon den, die middelbare scholieren achter hun schoolboeken door- Japanse kinderen worden door hun ouders sterk gestimuleerd zo jong mogelijk met onderwijs te beginnen. brengen te voorbereiding van de toelatingsexamens voor de uni versiteiten, maar al op heel jonge leeftijd staan kinderen bloot aan de onderwijsterreur. Omdat een goede lagere school een opstap is voor een goede middelbare school en tenslotte tot een beroemde universiteit, bereiden sommige moeders hun kinderen een paar jaar voor op het toelatingsexamen voor de la gere school. Sommige lagere scholen vereisen ook Engelse ba siskennis, en stellen vragen zo als: „What is the missing letter: S M T T F S?". De ontbrekende letter in het rijtje isde letter W van Wednesday. S staat voor Sunday, M voor Monday, T voor Tuesday enzovoort. Je moet er maar opkomen. Spelenderwijs Tegenwoordig zijn kinderen al vanaf hun tweede levensjaar spe lenderwijs 'druk bezig' met le ren. Yuriko Yanagi (33) richt al haar energie op zoon Takeo (4) om hem op de lagere school van Keio te krijgen. Keio is een pres tigieuze particuliere lagere school, die bij succesvol doorstu deren toegang biedt tot de Keio middelbare school en tenslotte tot de Keio Univeristeit - één van de top drie universiteiten in Ja pan. Deze zekerheid heeft ook zijn prijs. Het eerste jaar op Keio la gere schol wordt naast de in schrijving van vierduizend gul den ook een minimale donatie van zestienduizend gulden ver wacht. Daarbovenop komen de school kosten van ongeveer vijftiendui zend gulden. Voor boeken, zich uit te drukken en dat het mogelijk is enigszins anders te zijn dan de rest, zal het aantal in tense pesterijen alleen maar toe nemen. Zelfmoord Het aantal zelfmoorden onder tieners neemt ondertussen schrikbarend toe. Hun afscheids brieven meldden overeenkom stige verhalen van voortdurende pesterijen en ontbrekende hulp van de leerkrachten. In januari van dit jaar bijvoorbeeld hing Hidetake Osawa (15) zich op en liet een briefje achter, waarin hij schreef over de pesterijen. Een paar klasgenoten sloegen hem en eisten eerst zijn computerspelle tje Super Famicon, daarna moest hij geld afstaan, anders zouden ze- zijn arm breken. Verder schreef de jongen dat, als hij met zijn leraar over ijime sprak, de leraar alleen maar zei dat hij 'geen slechte dingen' moest zeg gen. De brief besluit met: „Tot nu toe heb ik meer dan 300.000 yen (ƒ4.800) af moeten staan, maar ik heb geen cent meer, dus ik moet maar doodgaan." Manga's In Manga's, Japanse stripboeken, duiken ook steeds meer verhalen over ijime op. Manga is het meest populaire leesvoer in Japan. Het grootste tijdschrift, Shonen Jump, publiceerde een greep uit de vele ingezonden brieven naar aanleiding van een strip over een meisje dat werd gepest. Allemaal schrijnende verhalen over wreedheden op school. Op veel begrip van de naaste omgeving kunnen meisjes niet rekenen. Een aantal meisjes schreef zelfs dat hun ouders en leraren zeiden dat jongens die hen sloegen waarschijnlijk verliefd op hen Deze dames hebben het gered, zij hebben een plaatsje weten te bemachtigen op de prestigieuze Rik- kio Universiteit in Tokyo. Vele anderen, die niet zo goed met de gigantische examen- en prestatiedruk kunnen omgaan, vallen buiten de boot. En plegen in het ergste geval zelfmoord. foto archief de stem waren! Een anonieme fax bij een radio-omroep met zelfmoordnei gingen leidt nu in Japan tot een media-hysterie. Of het nu gaat om een misplaats te grap of dat de noodkreet se rieus is, de discussie over peste rijen, het onderwijssysteem, de concurrentie tussen tieners barst dan weer in alle hevigheid los. Japan erkent dat pesten een groot maatschappelijk probleem vormt, maar in een land waar 'ondergaan' als een schoon goed wordt gezien in plaats van van je af te bijten, heeft een oplossing voor ijime nog een lange weg te gaan.

de Stem | 1996 | | pagina 6