Nederland terug in UEFA-top De sudden death van Euro ''96 Blirn PENTAX TOYOTA VAN DORST Wee UEFA denkt aan test met twee arbiters Kwartfinaleplaats krijgt extra waarde Experts noemen Eilts beste speler op EK dezelfde karakters... TOYOTA KNVB-voorzitter Sprengers verovert zetel in bestuur Europese voetbalunie KORT Alex Zülle ma DE STEM SPORT sport PRIJSVRAGEN Lot tweede Nederlandse club voor Champions League in handen van Ajax Vreemde titanen Geen Nederlanders in sterrenselectie Gascoigne geeft duur ja-woord EEN CAMERA OM TE ZOOMEN KRACHT SOUPLESSE gecombineerd met pure snelheid. Daarom rij ik Breda - Roosendaal Rijen - Waalwijk a pESTEM Van onze verslaggever Londen - Een experiment met twee scheidsrechters in een belangrijke competitie is vol gens UEFA-voorzitter Lenn- art Johansson een van de mo gelijkheden die bijdragen aan betere arbitrage. Ook pleitte de Zweed zaterdag na afloop van het UEFA-congres in Londen voor de aanstelling van prof-scheidsrechters. „Het voetbal wordt zoveel sneller MAANDAG 1 JULI 1996 B2 dat het misschien wel tijd wordt voor een test met twee scheids rechters in het veld. In vele ande re takken van sport is dat al het geval, waarom zouden wij niet eens bestuderen of dat goed gaat. Een test in een competitie zou een goede graadmeter zijn," aldus Jo hansson. De voorzitter van de UEFA wil ook de mogelijkheden groter ma ken dat scheidsrechters als prof hun werk kunnen doen. „Scheidsrechters moeten dezelf de mogelijkheden krijgen in de voorbereiding van een wedstrijd als de spelers. Ze moeten net zo veel rust kunnen nemen bij voor beeld. Dan kom je al gauw bij prof-scheidsrechters terecht." Momenteel worden in onder meer Italië, Duitsland en Nederland de vergoedingen voor scheidsrech ters sterk opgetrokken. Boven dien is de KNVB van plan na Jo hn Blankenstein ook andere scheidsrechters voor twintig uur per week in dienst te nemen: on der anderen Mario van der Ende. De vergoedingen die de UEFA aan scheidsrechters op het EK betaalt, wijken sterk af van de honoreringen voor een competi tieduel: 250 Zwitserse francs dagvergoeding tegenover 2500 mark voor een Bundesliga-wed- strijd of duizend gulden voor een Nederlands eredivisie-duel. Zowel tijdens als na het UEFA- congres nam Johansson stelling tegen de kritiek op scheidsrech ters en de kwaliteit van de wed strijden in Engeland. „Ik heb de indruk dat we een ge weldig toernooi hebben beleefd. De toeschouwers hebben zich prima gedragen. Kritiek op de scheidsrechters is er bij elk groot toernooi, maar zij hebben slechts gestraft omdat de spelers zich niet konden gedragen. Ik hoor in september wel wat onze techni sche experts er in hun rapport van zullen zeggen," aldus Johansson. Door Henk Mees Londen - Met KNVB-voorzitter Jeu Sprengers (58) is de KNVB weer vertegenwoordigd in de top van de UEFA. Sprengers slaagde zaterdag met glans bij de verkiezingen in Londen. Hij had de schouderklopjes en steunbetuigingen, aan de bar en bij het ontbijt, eens geteld en re kende op 22 stemmen. Met een kansje in de tweede ronde. Met 37 moties van vertrouwen slaagde Jeu Sprengers in eerste aanleg meteen met glans in de race om een bestuurszetel van de Europe se Voetbalunie (UEFA). Trots Recht tegenover Westminster Abbey straalde de bondsvoorzit ter van de KNVB van trots. „Slechts vier van de zes leden van het huidige bestuur hebben meer stemmen gekregen dan ik. Nu ik een tijdje rondloop in de UEFA weet ik wat het betekent als je daar doorheen kan breken. Zit tende bestuursleden hebben toch vanzelf een enorme pre," sprak Sprengers in het Queen Elizabeth II Conference Centre te Londen. Vijftien kandidaten waren er za terdag nog over voor de negen ze tels nadat de Engelse bondsvoor zitter Sir Bert Millichip (bijna 82) zich op het laatste moment had teruggetrokken. Reden voor de Schotse voetbalbond om het voorstel in te trekken dat be stuursleden niet ouder dan ze ventig jaar mogen zijn. Met Jeu Sprengers (58) krijgt Ne derland dertien maanden na het overlijden van Jo van Marle weer een voorzitter in het hoogste Eu ropese voetbalcollege. „We zijn er nu weer bij als het om besluit vorming gaat," wist Sprengers. Tot vlak voor de vergadering had hij zijn kansen niet groot ge noemd. „Wie ben ik eigenlijk? Geboren in Tegelen, nou en? Van morgen bij het ontbijt kwam Egi- dius Braun (voorzitter van de Duitse voetbalbond) nog even naar me toe. Die deed me voor hoe hij iedereen vriendelijk toe lacht. Dat werkt kennelijk." Braun kreeg met de Cypriotische nieuwkomer Lefkaritis (gesteund door de kleine landen) de meeste stemmen: 46. Braun is als opvol ger van Van Marle penningmees ter van de UEFA. Ook de voor keur van Sprengers gaat uit naar financiële zaken, mede gezien zijn ervaringen in het bedrijfsleven. Meer invloed Als bestuurslid van de UEFA krijgt Sprengers ook de mogelijk heid meer Nederlandse officials in commissies benoemd te krij gen. Zodat de KNVB meer in vloed krijgt in de ÜEFA. Onder anderen Jos Staatsen, Peter Groenenboom, Miel Maessen, Leo van der Kroft en Rinus Mi- chels maken deel uit van UEFA- commissies. „In de FIFA (werèld- Jeu Sprengers (rechts), geflankeerd door staatsscretaris Erica Terpstra (midden) en Jos Staatsen, voorzitter van het sectie-bestuur be taald voetbal van de KNVB. foto peter schols voetbalfederatie) zijn we slecht vertegenwoordigd. Dat zou nog wel beter mogen," zei KNVB- profsectievoorzitter Jos Staatsen over de Nederlandse invloed in de internationale voetbalorgani saties. Sprengers wacht nog af hoe hij te werk zal moeten gaan binnen de UEFA. „Nu ben ik een uurtje bestuurslid en loop ik in eens met de ziel onder m'n armen rond. Want ik moet wachten op Het EK in Engeland was een festival ter ver betering van de Europese betrekkingen. De supporters gaven het goede voorbeeld. Soms door gewoon weg te blijven, bij weer zo'n partijtje op leven en dood. Zo'n partijtje tik je breed of tikje terug, zolang de tijd maar doortikt. Op de velden bleek Europa al een eenheid (alleen Oranje nog niet). Er was veel van hetzelfde. Net als twee jaar geleden, tijdens het WK in de Verenigde Staten, begon het toernooi nog veelbelovend. Na de eerste ronde was voorzichtigheid troef en het spel soms droef. De uitverkiezing van de Duitser Dieter Eilts, ploeggenoot van de wèl uitblinkende Sammer, tot beste speler van het toernooi, was illustratief. De keuzeheren toonden net zo weinig creativiteit als de bondscoaches en spelers. Er waren mooie doelpunten, van Suker, Gascoigne en Poborsky, maar er wa ren vooral Eilts-en, brekers die doorbraken. Tijdens het knock-out-systeem gingen de kunstenaars tegen de grond. De rekenaars wonnen. Het Nederlandse bekertoernooi maakte het afgelopen seizoen ook kennis met de sudden death. Dat leek een Engelse term. Deson danks noemden de Britten dit fenomeen tij dens Euro '96 Golden Goal. Toen Ronald de Boer na de uitschakeling tegen de Fransen (na de gemiste straschop van Seedorf) de in Nederland geïmporteerde term gebruikte, namen de Britten die snel over. Sudden death klinkt gewoon negatiever en zo keek iedereen tijdens Euro '96 ook tegen de regel, die geen winnaar opleverde, aan. In Engeland ging er tot de finale niemand plotseling dood. Gewoon omdat de overle vingsdrang en de angst in de verlenging overheerste. Viermaal moest een strafschop- UE FA penserie uitsluitsel geven. Daardoor stierf Euro '96 na de nog hoopgevende eerste ron de een sudden death. UEFA-voorzitter Johansson bekende in middels dat de nieuwe regel al aan vervan ging toe is. „We dachten er aantrekkelijker voetbal door te krijgen. Dit experiment is zeker mislukt, we moeten iets anders beden ken." Een mogelijkheid, opperde iemand, is het aantal corners de doorslag te laten ge ven. In dat geval zou Oranje, met een ge middelde van boven de tien, de 36 jaar ET J f a oude Henri Delaunay beker thuisgestuurd krijgen. De hersenspinselen van de grijze UEFA- massa waren afgelo pen maand wel vaker onnavolgbaar. AScheidsrechters, grij- ze muizen in (nog vaak) zwarte pakken, moesten zwaar straf- fen, zo was er vooraf gezegd. Het regende in de eerste ronde gele kaarten, vooral de fi nalisten Duitsland en Tsjechië kwamen er al vroegtijdig door in de problemen. Johansson toonde zich echter blind en doof tegelijk voor de problemen. Hij steunde de ook dit toernooi weer dwalende, overgeïn- strueerde arbiters. „Ik heb nog wel meer overtredingen gezien die de arbiters hadden moeten bestraffen," sprak hij na de poule wedstrijden. Nadien traden de scheidsrech ters veel minder streng op. Met als absolute dieptepunt de schoffelpartij tussen Duits land en Kroatië. Johansson ging vervolgens wel in op een verzoek van de Duitsers, die voor de finale met personele problemen kampten. Dat kwam door een aantal ongelukkige blessu res. Maar ook door schorsingen. Deson danks mocht het in UEFA-verband machti ge land Jens Todt laten overvliegen. UEFA- secretaris Aigner verklaarde: „Als één van de Duitse reservedoelmannen als veldspeler aan het werk had gemoeten, was dat slecht voor het voetbal geweest. Dit prachtige toernooi liep het risico een lachertje te wor den." Het was een onbegrijpelijke en oneerlijke beslissing. De Tsjechen, die in de halve fina les nota bene vier man hadden moeten mis sen door schorsingen, overwogen een pro test. Ze zagen ervan af. Onder druk van bondsvoorzitter Chvalovsky, die kans maakte op een plaats in het UEFA-bestuur. Zijn taktiek werkte, hij maakt sinds zater dag deel uit van het legioen dasjes en jasjes met mooi embleem. Dieter Eilts was al blij met het Duitse em bleem op z'n borst. De waterdrager van Werder Bremen liet zich nergens door ver storen. Hij had niet zo'n belachelijke pleis ter op de neus nodig. De stofzuiger snoof zijn longen vol met zuurstof en deed gewoon zijn werk. „.Afbreken zonder ook maar geel te krijgen", aldus de bewonderende woor den van het UEFA-technische team. Eilts had in de eerste wedstrijd echter rood moeten krijgen toen hij een Tsjech over de reclameborden werkte. Dat was zijn werk en het was mooi meegenomen dat de arbiter het niet had gezien. Er ontging de arbiters tijdens Euro '96 wel meer. Alleen de UEFA beging meer fouten. Tsjechen door alarm gewekt St. Albans - De voetballers van de Tsjechische EK-selectie zijn zaterdagmorgen ruw uit hun slaap gewekt. Een loeiend alarm zorgde er voor dat- de spelers snel naast hun bed en zelfs buiten hotel Sopwell House in Saint Albans stonden. Het Nederlands elftal verbleef tijdens het toernooi enige tijd in hetzelfde hotel. De oorzaak van het alarm was een defect in een gasleiding van het zwembad, waardoor ontploffingsgevaar ontstond. De Tsjechen, die samen met de andere hotelgasten tijdelijk in een zijvleugel van het hotel werden ondergebracht, konden na ruim drie uur durende reparatiewerkzaamheden terugkeren in hun kamers. Stuart Pearce stopt Londen - Stuart Pearce heeft zijn afscheid als international van Engeland aangekondigd. De 34-jarige verdediger van Notting ham Forest vindt het na tien jaar en zeventig interlands mooi ge weest. „Ik wil zelf het moment bepalen van mijn vertrek," zei hij. „En dat moment is nu aangebroken." Pearce speelde tijdens het Europees kampioenschap in alle wed strijden van Engeland mee. Hij benutte bovendien een strafschop in de beslissende series tegen Spanje en Duitsland. Pearce be hoorde aanvankelijk niet tot de eerste keus van bondscoach Terry Venables. Een beenbreuk bij Graeme Le Saux hielp hem alsnog aan een plaats in de selectie. Lotto: 9 - 11 - 19 - 30 - 33 -40. Reservegetal: 3. Cijferspel: 863 892. Duitse lotto: 1-2-3-11-26 -47. Reservegetal: 35. Supergetal: 3. Spel'77: 494 0179. Super 6: 287 533. Belgische lotto: 2 Joker: 595 4462. 4-8-14-19-26. Reservegetal: 37. Door Henk Mees Londen - Een tweede deelne mersplaats voor Nederland in de Champions League '97-'98 wordt afhankelijk van de prestaties van Ajax in het ko mend seizoen. Bereikt Ajax de kwartfinales, dan mag Neder land volgend jaar twee clubs inschrijven voor de Cham pions League. Acht landen krijgen in 1997 een tweede deelnemersplaats. Aan vankelijk was het de bedoeling de puntenranglijst van de Europese voetbalunie (UEFA) maatgevend te laten zijn. Nederland is daarop dit seizoen gestegen naar de vijf de plaats: achter Italië, Frank rijk, Spanje en Duitsland en voor Portugal, Engeland en België. De UEFA heeft inmiddels beslo ten dat de acht landskampioenen die de kwartfinales in 1997 berei ken, daarmee een tweede club uit hun land een dienst kunnen be wijzen. De tweede deelnemer moet in 1997 wg! vis catieronde toegang tot de Cham pions League afdwingen. Bij uit schakeling verhuist die tweede club naar het toernooi om de UE FA Cup. De schaalvergroting van de Champions League leidt in 1997 tot drie extra speeldagen. De 24 clubs worden verdeeld over vier poules van zes clubs, wat een uit breiding met vier speelronden betekent. Daar staat tegenover dat de kwartfinales in het seizoen '97-'98 niet meer thuis en uit worden afgewerkt, maar in één keer. Vermoedelijk krijgen de vier poulewinnaars het recht thuis te spelen en moeten de vier nummers twee hun kansen in een uitwedstrijd verdedigen. Zes plaatsen De aai^^^^n^en van de Cham- pions League betekenen al een extra perspectief voor de nieuwe eredivisiecompetitie, die in au gustus van stapel loopt. Bij suc ces van Ajax in de groepswed strijden van de Champions Lea gue krijgt Nederland mogelijk zes Europese deelnemersplaatsen in 1997: twee in de Champions League, drie in het UEFA Cup toernooi en één bij de bekerwin aars. Of via de door de KNVB zo gewil de play-offs dé derde deelnemers plaats in het UEFA Cup-toernooi '97-'98 kan worden verkregen, is nog de vraag. Door de recente successen van Ajax, Feyenoord en PSV heeft Nederland vanaf 1997 recht op drie plaatsen daar in. De KNVB wil na afloop van de competitie play-offs laten spelen. rangschikte ploegen, die zich (nog) niet voor Europees voetbal hebben geplaatst, om de derde UEFA Cup-plaats strijden. Voorstel onbekend „Dat voorstel van Nederland is Ons niet bekend. Uitgangspunt voor de UEFA blijft dat de deel nemers voor het toernooi om de UEFA Cup worden ingeschreven op basis van de cpmpetitiestand, niet via iets anders achteraf," reageerde zaterdag UEFA-secre- taris-generaal Gerd Aigner op het Nederlandse plan. Toen de Nederlandse clubs on langs tijdens een vergadering be taald voetbal in Zeist instemden met het plan play-offs in te voe ren, werd van de zijde van de KNVB verklaard dat de menirig vandeUEFA al was eeneild. ..De_ UEFA heeft geen direct njet laten horen. Dus houden wij hoop toe stemming daarvoor te krijgen. Het is een van de zaken waarvoor voor mij de lijntjes nu korter zijn geworden," zei KNVB-voorzitter Jeu Sprengers zaterdag nadat hij was gekozen in het bestuur van de Europese voetbalunie. Vermoedelijk zal uitsluitsel over eventuele toestemming van de UEFA voor de play-offs nog niet voor de start van de competitie gegeven zijn. Sprengers: „Dat is niet zo bezwaarlijk. De clubs hebben er mee ingestemd en we ten wat de eventuele consequen ties zijn aan het eind van de com petitie." Lotingen Voor het Europa Cup-seizoen EK '96 zit erop. Engeland praat weer over Charles en Diana die gaan scheiden. En over Paul en Sheryl die vandaag gaan trouwen. Drie ton kost die bruiloft van Gazza. Weer laat hij zijn gasten ophalen in van die dubieuze, ver lengde, limousines. Het mooiste trouwcadeau kreeg hij al. Van Rinus Michels die hem zater dagavond - op een sjieke receptie in Londen - serieus vergeleek met Pele en Cruijff Pele, Cruijff... Gascoigne. (Zucht) Lekkere champagne, hè Generaal. Op Wembley blikte ik gis teren terug met iemand die me werd aangewe zen als een Noorse top- trainer. „Prachtig toernooi," vond hij. Noorwegen heeft zich niet eens gekwalificeerd, dacht ik eerst. Maar van andere ken ners hoor ik plotseling soortgelijke complimenten. EK '96 was een grand cru, bezwoeren ze me. Wie kun je nog tegenspreken als Gazza de gelijke van Pele is gewor den. Toch ben ik zo eigenwijs mijn twijfels te behouden. Een uitblinker heb ik de afgelopen drie weken niet gezien Sammer was solide. Er waren te weinig doelpunten om te onthouden. Klinsmann, Süker en Poborski. En vooruit, Gazza maakte Tot dan. Door Bob van Huët ook een aardige. Een paar seconden schoonheid in 2910, vaak toch heel matige, minu ten EK-voetbal is niet veel. Zelden zal een toernooi zo zijn beïn vloed door collectief wanfiuiten. Ne derland (2 keer), Spanje, Roemenië en Kroatië zijn echt beroofd van een beter lot. Maar de UEFA heeft liever zwakke dan dikke arbiters, zo be greep ik uit een interview met bobo Alex Ponnet. Het Oranje-legioen en de Tartan Army waren daar entegen grandioos en on vergetelijk. Zelden zo gelachen, zelden zo gehuild. Ruud Gullit stak elke tv- commentator in zijn zak, This will be a dash of Tits- nies," zei hij voorafgaande aan Engeland-Duitsland. Titanen zijn degenen die tegen ijsbergen zwemmen, you know. Over vier jaar komt dat hele circus naar de Lage Landen. Cruijff is tegen die tijd bondscoach, wed ik. De opstelling van Oranje 2000 kan ik daarmee meteen geven: Van der Sar (Barcelona); Reiziger (Mi lan), De Boer (Ajax), Seedorf (Real Madrid), Bogarde (Juventus); De Boer (Ajax), Davids (Real Madrid), Witschge (Ajax); Overmars (Man chester United), Kluivert (Milan) en Jordi (Veendam). mijn eerste vergadering die pas over een uur begint. Dat zal me toch niet te vaak overkomen, hoop ik." Van onze verslaggever Londen - Engeland en Frankrijk hebben met elk vier spelers de meeste afgevaardigden in een EK-sterrenselectie zoals die door de technische experts van de UEFA is samengesteld. Van de fi nalisten Duitsland en Tsjechië werden er ieder drie gekozen. Nederlandse spelers zijn niet uitverkoren voor de selectie all stars van achttien man. In de ogen van de experts is de Duitser Dieter Eilts de beste spe ler van het EK. „Dieter Eilts houdt de Duitse ploeg in evenwicht en zorgt daar naast voor de verbinding met de aanval," zo schetste Roy Hodgson, coach van Inter Milaan en ex-bondscoach van Zwitser land, de rol van Eilts. De keuze voor de middenvelder van Werder Bremen, 31 jaar en met 23 interlands nog altijd geen internationale bekendheid, bete kent tegelijkertijd een veroorde ling van de attractieve waarde van het EK. „De individuen zijn onderschikt gemaakt aan het ploegbelang," zei Hodgson, die voor de uitverkiezing onder su pervisie van sponsor Eurocard, verantwoordelijkheid droeg sa men met de (ex-)bondscoaches Rinus Michels (Nederland), Ger ard Houillier (Frankrijk), Andy Roxburgh (Schotland, nu tech nisch directeur van de UEFA), Daniel Jeandupeux (Zwitser land) en Tommy Svensson (Zwe den). Over de afwezigheid van Neder landers in de EK-selectie wilde Rinus Michels zich niet uitlaten. „Dan zou ik alleen maar gebre ken opsommen," zei de ex- bondscoach die tijdens het EK Dieter Eilts. foto reuter Londen - Paul Gascoigne is een fuifnummer. Vandaag gaat hij trouwen met Sheryl Failes. Dat gebeurt in een kasteel. Het feest kost ruim 250.000 gulden. Daar van gaat 25.000 gulden naar de bruidsjurk, 75.000 naar verblijf kosten van gasten en 50.000 naar bloemen. Tot de 150 gasten behoren trainer Venables en de spelers van de na tionale ploeg van Engeland. Het gastland haalde de halve finales tijdens de Europese titelstrijd en verloor daarin van Duitsland dat de strafschoppen beter nam. Gas coigne heeft twaalf limousines ingehuurd voor het vervoer van de gasten. voornamelijk wedstrijden in het noorden volgde. Michels had wel lof voor Paul Gascoigne, een van de vier geko zen Engelsen. „Hij is de enige En gelse speler die, net als Pele, Cruijff en Bobby Charlton, in een tel de situatie kan beoordelen en er naar handelen," zei Michels over Gascoigne. Selectie All Stars. Doel: Seaman (Engeland), Köpke (Duitsland). Verdediging: Blanc en Desailly (Frank rijk), Sammer (Duitsland), Latal (Tsje chië), Maldini (Italië). Middenlinie: Deschamps (Frankrijk), McManaman en Gascoigne (beiden En geland), Rui Costa (Portugal), Poborsky (Tsjechië), Eilts (Duitsland). Aanval: Stoitsjko'v (Bulgarije), Djor- kaeff (Frankrijk), Shearer (Engeland), Kuka (Tsjechië), Suker (Kroatië). (ADVERTENTIES) voor Nederland. De eerste lotin gen zijn op 6 juli, maar omdat Nederland de vijfde plaats op de puntenranglijst inneemt, zijn alle Nederlandse clubs vrijgesteld van voorronde-wedstrijden in juli en augustus. Op 26 juli wordt in Gerieve geloot voor de eerste ronden waarbij Ajax (Champions League), PSV (bekerwinnaars), Feyenoord en Roda JC (beide UEFA Cup) zijn betrokken. Uit de afrekening van de Cham pions League van afgelopen sei zoen -blijkt dat alleen winnaar Juventus daarin meer verdiende dan verliezend finalist Ajax. De Italiaanse club kreeg 18.150.000 Zwitserse fancs (24 miljoen gul den) uitgekeerd, Ajax 16.800.000 frans (22 miljoen gulden). Ajax verdiende het meest aan premies, maar werd door Juventus over troffen doordat de Italiaanse tv aanzienlijk meer tv-rechten be taalt waarvan een deel aan de club van het betrokken land toe komt (drie miljoen francs voor Juventus, tegenover 750.000 voor Jeroen Blijlevens. Natuurlijk van de grootste en actiefste dealer van Nederland poor Ad Pertijs nen Bosch - Met zijn verras- cende veertiende plaats was Prik Dekker zaterdag in Den gosch de snelste Nederlander tiidens de proloog van de Tour de France. Met 11.19 bleef hij iets minder dan een halve mi nuut verwijderd van de win nende tijd van Alex Zülle. K n d g nekker werd afgelopen woensdag in Hulst nog Nederlands kam pioen tijdrijden. „Maar als ik tij- Den Bosch - Samen met zijn W de Alex Zülle zaterdagavond Bos en Ven de voor hem verra; van de Ronde van Frankrijk. Ga jij vanavond maar bij je fa milie aan tafel zitten," zei Once- ploegleider Manoio Saiz toen de equipe aan tafel ging. Het strak ke protocol van de Spaanse ploeg laat de laatste dagen wel meer ruimte voor afleidende indivi duele activiteiten. De dood van Mariano Rojas - hij overleed een week voor de pro loog aan de gevolgen van een au to-ongeluk - heeft een schaduw over de Tour-start van de ambi tieuze formatie geworpen. „Ma riano zou de Tour gereden heb ben en de komende drie weken is hij dan ook bij ons," sprak een zichtbaar geroerde Zülle tijdens de gebruikelijke persconferene- tie van de winnaar. „Het is moei lijk om over zijn dood te praten. Dat Mariano er niet meer is, is nog zo onwerkelijk. Voor ons ge voel kan hij iedereen moment te rugkeren," zei de man, die zijn zege uiteraard opdroeg aan Bojas. Temidden van zijn Nederlandse familie kon Zülle de spanning van de dag van zich afzetten. „Ik kan het nog altijd niet geloven dat ik gewonnen heb," vertrouw de hij zijn vader Walter toe bij het afscheid. Het was de eerste zege van de lange Zwitser in zijn tweede vaderland. De paasronde van Steenbergen durfde hij als junior niet aan ('te veel boch ten'), een proloog is hem meer op het lijf geschreven. „Het kringetje proloogspecialis ten is erg klein, maar tijdens de rit had ik geen moment het ge voel dat ik zou gaan winnen. Voor mijn gevoel zette ik zelfs een slechte tijd neer," aldus de Zwitser. Vorig jaar kwam Zülle in het noodweer van Saint Brieuc ten val tijdens de ouverture van de Tour. „Daarom ging ik misschien wel veel te voorzichtig van start. De eerste kilometers reed ik be labberd. Op een gegeven moment schoot zelfs mijn voet van de trapper in een bocht." De volgers in de Once-auto zagen een 'zwalkende' Zülle voor hen rijden, en niet de atleet die ze kenden van zijn effectieve ge stroomlijnde rijstijl. „Toen ik halverwege hoorde dat ik even snel was als Mauri (de man die op het moment dat Zülle vertrok de snelste tijd had staan) nam ik me voor dat het anders moest." Vanaf dat moment denderde Zülle weer als een TGV door de Bossche binnenstad. UITSLAGEN Proloog, Den Bosch-Den Bosch 9,4 km 1. Zülle (Zwi/onc) 10.53 (51,82 km/u), 2. Boardman (GBr/GAN) 0.02, 3. Berzin (Rus/Gew)) 0.03, 4. Olano (Spa/Map) 0.07, 5. Rominger (Zwi/Map) 0.10, 6. Riis (Den/Tel) 0.11, 7. Indurain (Spa/Ban) 0.12, 8. Jalabert (Fra/ONC) 0.15, 9. Mauri (Spa/ONC) 0.21, 10. Gontsjenkov (Rus/Ros) 0.22, 11. Christophe Moreau (Fra/Fe; 0.24, 12. Armstrong (VSt/Mot 13. Francis Moreau (Fra/GAT 0.25, 14. Dekker (Ned/Rab) 0.2 15. Virenque (Fra/Fes) 0.27, 1 Garmendia (Spa/ONC), 17. Joi ker (Aus/ONC), 18. Gual. (Ita/Plt), 19. Bruyneel (Bel/Rab 20. Elli (Ita/Mag) 0.28, 21. Seigneur (Fra/Gan) 0.29, 2 Savoldelli (Ita/Ros), 23. Monca sin (Fra/Gan), 24. Stephe) (Aus/ONC) 0.30, 25. Skibl (Den/TVM), 26. Marie (Fra/AGl 27. Durand (Fra/AGR), 28. Et mov (Rus/Rab), 29. Magni, (Fra/Fes) 0.31, 30. Escart (Spa/Kei), 31. Breukink (Ned/Rab), 32. Tc mil (Oek/Lot), 33. Lino (Fra/Rc 0.32, 34. Cuesta (Spa/ONC), 3 Guerini (Ita/Plt) 0.33, 36. Hai burger (Den/TVM), 37. UUri (Dui/Tel), 38. Brochard (Fra/Fr 0.34, 39. Heulot (Fra/GAN) 0.1 40. Zanini (Ita/Gew), 41. Sierra (Spa/ONC), 42. Go (Ita/Gew), 43. Fincato (Ita/Ri 0.37, 44. Cattai (Ita/Ros), 45. Bi si (Ita/Plt), 46. Sörens (Den/Rab), 47. Diaz Zabi (Spa/ONC) 0.38, 48. Bertol (Ita/Bre), 49. Jaskula (Pol/Bi 50. Belli (Ita/Pan), 51. Lesniewski (Pol/Aub) 0.39, Rous (Fra/GAN), 53. Luttenb ger (Oos/Car) 0.40, 54. Richr (Zwi/Mag) 0.41, 55. Pont (Fra/Aub), 56. Tafi (Ita/Map), Boogerd (Ned/Rab), 58. Chi; pucci (Ita/Car) 0.42, 59. Fratt (Ita/Bre) 0.43, 60. Oegroen

de Stem | 1996 | | pagina 14