V. ,19.990,- DE STEM Ik tel nog mee, dat is de winst' Bierhoff gouden wissel Valpartijen ontsieren openingsetappe Tour De grote liefde vanGerrit Schulte VANDAAG gesta 1.1 Classic. TOUR (TOEN 247,5 km Jeroen Blijlevens ziet ondanks sprintnederlaag de zon weer schijnen TOUR/96 Luc Leblanc wilde protestactie Eerste echte succes van teambouwer Berti Vogts B1 Or anj e-legioen krijgt cheque Tsjechen wacht huldiging door Vaclav Havel TOUR'96 KIU,Sber%\.^ ER IS MAAR EEN HYPOTHEKER. DAT IS ZEKER. S3 D^euweFord Excl. atl. kosten ei bijdrage. doet meer voor u Breda - Etten-Leur - Oosterhout Sport Bosch - De teleurstelling was overduidelijk van het van Jeroen Blijlevens af te lezen. Frédéric Mon- 0sin, de man die in Nederlandse dienst (Jan Raas) nooit jjnfaam waar kon maken, had hem zojuist in zijn eigen jrabant, waar honderdduizend zijn naam scandeerden, gassend verslagen nog wel. Al- I ;e mannen die vooraf getipt wa- sn, van Cipollini tot Zabel, had jijlevens achter zich gelaten. Al- 11® die ene outsider stak hem - verdiend - de loef af. jiwist alleen dat ik geklopt was, jet door wie," zei Blijlevens la ter. Strak voor zich uitkijkend en I riet aanspreekbaar reed de Bra- r na zijn nederlaag van gis- I teren in Den Bosch richting TVM- lis. Heel even maar wilde hij al leen zijn. Binnen enkele minuten id hij in de deuropening de 5 te woord. Blijlevens hoefde I ioorztjn gevoel immers geen ver- Baring van falen af te geven. Ie ben niet ontgoocheld, wel te- ieurgesteld. De ploeg heeft geen fouten gemaakt en ik heb in de fi nale niets verkeerd gedaan. Ik ben gewoon geklopt door iemand ie op het laatste moment nog over me heen' kwam. Die dingen 1 in een spurt." Één winnaar Ineen massasprint is er maar één ïinnaar, dat besefte ook Blijle vens. „En daarom baal ik Ook." Maar door die teleurstelling heen borrelde een gevoel van trots op bij de Rijenaar. Blijlevens had im- (hers voor zichzelf bewezen nog altijd tot de mondiale sprintelite te behoren. Dat leg je met een ze- je in een Tour-etappe op zak ech ter iets gemakkelijker uit. Nu moest hij in eerste instantie rea geren op de nederlaag. Of hij niet Sever geklopt was door Cipollini? Waarom, hij had de Italiaan ge klopt. „En zo kun je het ook be kijken. Natuurlijk ik win niet, maar ik klop wel grote mannen," probeerde hij verder te kijken dan Door Ad Penijs maar er waren geen aanspreken de bij. Daarom ook werkte hij de laatste maanden achter de brom mer keihard aan zijn pure snel heid. „Het voorjaar verliep moei zaam, maar geen moment heb ik het vertrouwen in mezelf verlo ren." De buitenwereld volgde hem met meer scepsis. „Ik denk dat ik vandaag alle kritiek van de afgelopen maanden de kop heb ingedrukt. Ze hebben me tot fa voriet van deze rit gebombar deerd en vandaag heb ik bewezen dat ik ook onder die druk kan presteren. Ook voor mezelf trou wens. Dat is de grote winst, van vandaag. Ik tel nog mee." Blijlevens erkent dit jaar fouten en misrekingen gemaakt te heb ben in de sprints. Die van gisteren had hij niet beter kunnen aan pakken. „Ik reed heel gemakke lijk in de finale. Dat de ploeg van Cipollini in de laatste kilometers het heft in handen nam, was geen probleem. Ik ben de sprint aange gaan zoals het moest. Zabel had een klein gaatje en ik aarzelde geen moment om naar hem toe te springen. Zeg niet, dat ik beter had kunnen wachten tot een an der het gat dichtgereden zou heb ben. Want wanneer ik even mijn benen stil had gehouden, was ie dereen over me heen gekomen en was ik zeker geen tweede gewor den." De ontgoocheling was gistermiddag in Den Bosch groot bij Jeroen Blijlevens. Pas later zag hij ook het positieve vlaats in de massasvurt. plaats in de massaspurt. winnaar was. Nadat de Nederlan der zijn openingszet gedaan had, stuurde Cipollini met een ferme 'kwak' richting TVM-renner. Die kon langs de dranghekken nog net wegglippen, maar Mon- cassin zat in de tang. Het kwam 'Super-Mario' op een diskwalifi catie te staan, maar evengoed moest Moncassin zich langs, de andere kant weer op gang trek ken. „Hij rijdt de laatste maanden sterk," wist achteraf ook Blijle vens. „I11 de Route du Sud (waar Jkheb laten zien dat ik nog altijd een een Tour-rit kan winnen tus sen de grote jongens. In deze ron de kun je alleen onmogelijk vijf etappes achter elkaar winnen. Lukt het vandaag niet, dan mor sen misschien. Het enige jammere is dat het vandaag in eigen land niet lukte. Voor al die mensen die overal mijn naam riepen, had ik 1 winnen." Acht zeges heeft Blijlevens dit seizoen achter zijn naam staan, Zabel „Daarom ook ben ik ook niet in het wiel van Zabel blijven zitten. Hij viel stil en ik moest door óm de anderen achter me te houden. Op een gegeven moment voelde ik iemand naderen (Cipollini, red.), maar die kwam niet naast me. Toen dacht ik echt even dat ik ging winnen. In de laatste tien meter viel ik echter stil. Als dat niet was gebeurd, had Moncassin me ook niet meer gepasseerd." Wat Blijlevens niet zag, was dat de Fransman een dik verdiende Van onze verslaggever Den Bosch - De eerste etappe -van de Tour de Eranee-werd ont sierd door diverse valpartijen. Vooral in de finale van. de ope- ningsrit kwamen diverse ren ners niet onzacht met het asfalt in aanraking. Door de massale publieke be langstelling en het karakter van het parcours, met veel rotonden, bochten, verkeersdrempels en vluchtheuvels, was het voor de renners soms zeer gevaarlijk koersen. Oud-wereldkampioen Luc Leblanc was volgens Erik Dekker een van de renners in het peloton die zijn vakgenoten ertoe opriep een niet-aanvals- verdrag te sluiten tot aan de slotkilometers. Dit als protest- reactie op de gevaarlijke toe standen. Volgens Erik Dekker was er niet veel animo voor. „En ik had er zeker niet aan meege daan," aldus de renner van de Rabobank-ploeg. Na 168 kilometer was onder meer Hernan Buenahora be trokken bij een valpartij. De Co lombiaan uit de Kelme-formatie moest met een gebroken botje in zijn linkerhand in de bezemwa gen stappen. Ook Luc Leblanc raakte achterop wegens een bui teling, net als de Oezbeekse sprinter Abdoesjaparov. De Ita liaan Gelfi raakte gewond aan zijn linkerhand. Tour-directeur Jean-Marie Le blanc had vooraf valpartijen ge vreesd in de openingsrit van de 83e Tour. „Ik wist van tevoren dat het hier gevaarlijk zou wor den," zei Leblanc gisteren in Den Bosch. „De wegen zijn smal en er zijn veel verkeersobstakels. Maar dat mag nooit een reden zijn om niet nog eens terug te keren in Nederland. Ik ben zeer tevreden over de organisatie en al dat pu bliek heeft me deugd gedaan. Bovendien, valpartijen zijn bijna inherent aan de eerste etappe van de Tour. Daarin wordt altijd heel nerveus gere den." Londen (anp) - Tsjechië- Duitsland, de finale van de Europese titelstrijd, was de wedstrijd van de 'golden goal' en gouden wissels. Bierhoff scoorde twee keer voor de Duitsers, waarvan de laatste in extra speeltijd, 2-1. De spe ler van Udinese, pas gekomen na een uur, veegde daarmee een goedkoop verkregen voor sprong van Tsjechië weg. Meer nog dan de naam van Bier hoff was die van Vogts onlosma kelijk aan het Duitse succes ver bonden. Niet alleen wegens de succesvolle wissel, maar speciaal voor de manier waarop hij het team vormde. Duitsland bleef overeind ondanks vele tegensla gen in de vorm van blessures. Het was uiteindelijk het enige land op het evenement dat, tot twee keer toe, een achterstand omzette in winst. Geen ego's „Geen ego's, maar teamspelers," dat was het credo van Vogts na het min of meer mislukte WK van twee jaar geleden, met uitschake ling in de kwartfinale tegen Bul garije, volgend op de verloren Eu ropese finale weer twee jaar daar voor tegen Denemarken. Veel veranderde aan de formatie. Wie niet dacht in het belang van het elftal, kwam buiten de deur te staan. In de finale van Wembley stonden nog maar drie wereld kampioenen van 1990 in het veld. Köpke, Klinsmann en Hassler. Kohier, Reuter en Möller hadden er zes van kunnen maken, maar ontbraken door blessures of Duitsland viert weer feest op een groot toernooi. Links Ziege, rechts de man van de match met twee treffers, Bierhoff. FOTO REUTER schorsingen. Het eerste 'echte' succes van Vogts betekende uiteindelijk ook de wraak op de Tsjechen na twintig jaar. Destijds ging in Belgrado de eindstrijd verloren, in de na gelij ke stand noodzakelijke straf- schoppenreeks. De wijze waarop Panenka toen de beslissende penalty over Sepp Maier 'stifte' was even legendarisch als - voor de tegenstander - vernederend. De wedstrijd was lang als ver wacht. Aan de saaie kant. Tsjechië wachtte af, zoals het ongeveer het hele toernooi deed. Duitsland viel aan, maar uiterst voorzichtig! Creatieve geesten waren er niet. Het was wachten op het foutje van de tegenstander. Meevaller Klinsmann deed mee, voor de for matie van Vogts éen grote meeval ler. De blessure aan de kuit, opge lopen in de kwartfinale tegen Kroatië, was kennelijk minder se rieus dan aangekondigd. Daar stond na bijna één helft het verlies van Eilts tegenover. De draver, nog uitgeroepen tot dè speler van het evenement ook, scheurde zijn kniebanden. Dat kon er eigenlijk niet meer bij voor Duitsland, van de eerste dag geplaagd door grote blessurepro blemen. Kohier, Bobic en Basler vielen definitief weg, Klinsmann miste de halve finale. In de einds- tijd ontbraken ook nog eens Möl ler en Reuter, beiden wegens een schorsing. Kansen deden zich voor de rust nauwelijks voor, eigenlijk maar één serieuze aan beide kanten. Een voor Kuntz voor Duitsland, en een voor Kuka voor Tsjechië. De aanvallers deden daarbij wei nig verkeerds, de doelverdedigers veel goeds. Köpke aan de ene en Kouba aan de andere kant bewe zen opnieuw tot de betere keepers van het toernooi te behoren. MAANDAG 1 JULI 1996 in van zijn tweede FOTO ANP de Fransman twee ritten won) kwam ik hem nog tegen." De zege van Moncassin was 24e in zijn carrière. Nog nooit eerder won hij een Tour-etappe. Vandaag verlaat de Ronde van Frankrijk Den Bosch, dat zich meer dan welke aankomstplaats in Frank rijk zelf Tour-stad van het jaar kan noemen. Het is het al bijna 60 jaar geleden dat de Brabantse hoofdstad feest kon vieren om het succes van een plaatsgenoot. Het betrof toen Gerrit Schulte, die in 1938 de etappe van Saint Brieuc naar Nantes over 238 kilometer won. Dat feest is er nooit geweest. In die dagen was de Tour de France voor Nederlanders een ver en vaag avon tuur, dat weinig aandacht genoot. Bovendien kon Schulte zich amper Bosschenaar noemen. Hij was Am sterdammer van origine en toen hij zich als jeugdige renner in Den Bosch vestigde, gebeurde dat louter als een springplank voor het buitenlandse werk. Daar was hij toe overgehaald door Jan van der Kleij, een kruidenier met grote liefde voor de wielrennerij, die de enorme kwaliteiten van de blonde Amsterdamse reus, zoals Schulte werd genoemd, met ken nersoog had ontdekt. Ook de jonge coureur beschikte over een kennersoog en dat viel op Van der Kleij's dochter Toos, de reden dat hij tot zijn overlijden in 1992 in Den Bosch woonde. Toen de Tour de France in 1938 in Parijs van start ging, was Schulte's huwelijk met de toen 18-jarige aanstaande. De Nederlandse afvaardiging van vier had het in het eerste jaar 1936 aardig gedaan, zodat een jaar later zes renners mochten deelnemen. Hun verrichtingen vielen tegen (5 van de 6 werden wegens tijdsover schrijding uit de wedstrijd geno men), maar er kwam in 1938 een herkansing. Nu zat Gerrit Schulte er bij, het 22-jarige fenomeen dat bij een eerder optreden in Parijs de titel Door Frans Oudejans 'Le Fou Pédalant' (de fietsende gek) had verworven, een naam die tot de dag van vandaag in één adem met de zijne wordt genoemd. In tegenstelling tot veel andere Ne derlandse renners meed Gerrit Schulte, ambitieus maar verstandig, het zware werk 'niet. Samen met zijn vriend Theo Middelkamp, die al over Tour-ervaring beschikte, meldde hij zich bij de start. Een achtste plaats in de eerste rit beloofde heel wat. Daarop volgde een dag met een val partij en veel achterstand, maar Schulte moest en zou terugkomen. De derde etappe was vol misère. Eerst kreeg Schulte een lekke band, die hem dwong tot een lange inhaal race. Na een tweede lege tube brachten ploeggenoten hem terug. Er volgde een velgbreuk, maar nu mocht Schulte aansluiting zoeken.op .de fiets van Jef Dominicus uit Ossen- drecht. Hij haalde de uitgedunde kopgroep in, ging door, schudde ie dereen van zijn wiel en won met voorsprong de derde etappe. Lang duurde het Franse avontuur niet meer. Tegenslag, een tijdstraf en vooral de emotie na een val van ploegmakker Piet van Nek deden Gerrit Schulte besluiten de terugreis naar Den Bosch te maken. Later bleek dat hij in een week Tour 90 gulden had verdiend, zijn ritzege in begrepen. De Ronde van Frankrijk heeft hem nooit teruggezien. De voorstelling van de Nederlandse Tour-ploeg (rechts) in 1938 in Parijs. Centraal op de foto Piet van Nek, geheel rechts Gerrit Schulte, die dat jaar Saint Brieuc-Nantes won. Verder naast Schulte van rechts naar links Hellemons, Dominicus en Van Schendel. Leuk werd het pas, nadat Berger, middenvelder van de Duitse kam pioen Dortmund, na ruim een uur van elf meter het duel openbrak. Er was daarbij sprake van een ge- schenk van de Italiaanse arbiter Pairetto, die eerder op Wembley tegen Engeland en voor Schotland ook al ten onrechte voor een straf schop floot. De overtreding van Sammer op Poborsky, zo er al sprake was van een overtreding, was in elk geval buiten het zes tienmetergebied. Het was de tweede keer in het toernooi dat de Duitsers op ach terstand kwamen. Opnieuw wiste de ploeg de schade vrij snel uit. Kuntz deed dat een wedstrijd eer der tegen Engeland, Bierhoff te gen de Tsjechen. Hij kopte in na een vrije trap van Ziege. Bierhoff, buiten het elftal gevallen na het herstel van Klinsmann, was vier minuten eerder voor Scholl het veld ingestapt. 'Golden goal' Het leidde tot de sudden death, in Engeland kortweg golden goal ge noemd. Voor de vierde keer in het toernooi, na twee kwart- en twee halve finales. Voor het eerst viel daadwerkelijk de beslissing in extra speeltijd. Bierhoff draaide kort na het begin weg van Kadlec, schoot uit de draai en verraste de doorgaans zo solide Kouba, die mistastte. Duitsland was voor de derde keer, na 1972 en 1980, kam- Eioen van Europa, onden. Finale EK. TSJECHIË - DUITSLAND 1-2 NA VERLENGING (1-1, 0-0). 59. Berger 1-0 (strafschop), 73. Bierhoff 1-1, 95. Bierhoff 2-1Scheidsrechter: Pairetto (Ita). Toeschouwers: 76.000. Gele kaart: Hornak (Tsjechië), Helmer, Sammer, Ziege (Duitsland). TSJECHIË: Kouba; Rada, Kadlec en Suchoparek; Hornak, Nedved, Bejbl, Poborsky (86. Smicerj, Nemec en Ber ger; Kuka. DUITSLAND: Köpke; Babbel, Sam mer en Helmer; Struntz, Hassler, Eilts (46. Bode), Scholl (69. Bierhoff) en Ziege; Klinsmann en Kuntz. Londen (anp) - Het Oranje-le gioen is zondagavond in de rust van de EK-finale Duitsland - Tsjechië gehuldigd voor zijn voorbeeldige gedrag in Enge land. De beste aanhang van de deelne mers aan het Europees kam pioenschap kreeg, muzikaal be geleid door 'Hup Holland Hup', een cheque van 50.000 gulden. Het geld is bestemd voor een supportersproject van de KNVB. Praag (efe) - Ondanks de on gelukkige nederlaag tegen Duitsland wacht de voetbal lers van Tsjechië vandaag een warm welkom in Praag. President Vaclav Havel zal de ceremoniemeester zijn. 2™ ETAPPE MAANDAG 1 JULI Turnfiout-''' "Antwerpen Sint-Niklaas jWaregem ~^p/^KIuisberg .."^Dottenijs -jRjbubaix WASQUÈHAL •S-HERTOGENBOSCH D WASQUÈHAL (ADVERTENTIE) U bent op zoek naar de hypotheek die volmaakt aansluit bij uw persoonlijke situatie. De Hypotheker helpt u daarbij. Met een onafhankelijk, kosteloos advies. Hij begeleidt u vanaf het moment dat u de vestiging binnenstapt tot en met het moment dat u de hypotheek afsluit. U bent dus verzekerd van de beste hypotheek. Bergen op Zoom, Koevoetstraat 43, 0164 - 25 98 00 Roosendaal, Nispensestraat 4, 0165 - 56 35 30

de Stem | 1996 | | pagina 13