Weekend rk nee 'ERKER M/V 'In je eentje ga je hechten aan het beetje dat je bij je hebt' Over browsen en browsers BQ INTERFACE DE STEM E3 ikmedewerkers ist(e) ier/procesmanager ïrs, opgelet lors rk komt zonneschijn" tiekrachten Ickchauffeur trieel schoonmakers \zendbureau Roermond en Rotterdam Hij sprak midden in de nacht zijn schoenen toe. Ze hadden hem nu al 1200 loopkilometers door weer en wind verder gebracht. En dat was mooi van ze, bedacht hij in alle eenzaam heid. En naar later bleek zouden die twee trouwe vrienden hem helemaal naar het op dat moment nog verre einddoel brengen. Naar het St. Pieters plein in Rome. Bijna tweedui zend kilometer van huis. Een leuke tippel. Tot de laatste millimeter alles te voet. In Vaals vol goede moed begonnen en dan drie maanden door Duits land, Oostenrijk en Italië. Jac ques Plaisier, ooit leraar Neder lands aan de Nassau-scholenge- meenschap in Breda maar nu al weer jaren wonend in Hilver sum, heeft het op zijn zestigste voor elkaar gekregen. ZATERDAG 29 JUNI 1996 B5«16fa lit hebben wij mensen nodig die de laai perfect beheersen. Ook Engels ■schrift goed zijn. Ben je flexibel en lttime of fulltime baan. Bel dan sne e van Buitenen, tel. 076-5204304 lebben wij werk voor datatypistes Jen wij voor een relatie in Breda een ■time beschikbaar is en de Engelse Informeer bij Monique van Buitenen 1)4304. latie zijn wij op zoek naar mensen Ihouden met beheer en onderhoud let verwerken van afval. We zoeken lenkend is, leidinggevende kwalitei- leftijd van 25-35 jaar is. Informeer bii •i Breda, 076-5204304, 1 ■ent hebben wij verschillende banen Ia, C/E. B/e en secretarieel. Het be llies binnen verschillende bedrijven in Informeer maandag meteen bii i-Leur, tel. 076-5018018. Jende disciplines kunnen wij direct Ivoor langere tijd. Ben je elektrotech- lof besturingstechnisch opgeleid, rea- Ilijk. Ook voor VAPRO-mensen is er ■heid tot werken in ploegen is vereist, len van Batenburg in Etten-Leur, tel. Indag inschrijven bij Tènce Uitzend- e tijd je vakantiegeld bij elkaar te wer- le jobs in en om Etten-Leur voor men- Meld je bij Carin Heijbiom in Etten- 1018. hebben wij werk voor heftruckchauf- ■tificaat of EVO-diploma. Het werk is It als in ploegendienst, voor langere of 1. Ben jij snel beschikbaar, laat dan J je horen en bel met Steven van Ba- lur, tel. 076-5018018. bedrijf in Geertruidenberg zijn wij voor J juli t/m 16 augustus 1996 (week 30 t/m een aantal industriële schoonmakers werken. Het is mogelijk dat er ook na Ira mensen nodig zijn. Wij zijn nu al IrvuIIen van deze functies, dus, ben je l gedurende de genoemde periode be- Jieer dan snel bij Winny in Tilburg, tel. Imolenstraat 72, Etten-Leur Coothplein 16, Breda euvelring 96, Tilburg een jonge middelgrote uit- Jjegt op het ter beschikking |baar geschoold technisch pches. Friday is een zelf- Oivisie Isolatie Afdichtin- il. In Friday zijn de voorde- op groei gerichte organi- voordelen van een inter- het gebied van chemie, ll en aannemerij met in to ten. liging van Friday gestaag, 'bezetting iedereen de han- korte termijn een yen van (potentiële) uitzend- lacten met opdrachtgevers, jmbod van tijdelijk personeel <omende administratie. en HBO'er met feeling voor fmemende en vooral prakti- ervaring in de commerciële i bijvoorbeeld de uitzend- Doralsnog oriënteren wij ons beidsvoorwaarden overeen- liten van de kandidaat. AM net curriculum vitae voor I 97ZH Botlek R.T. bellen met: -251055 Door Hein Sluijter Als je al die weken zo met je zelf bezig bent en er onder weg dagen zijn waarop je geen mens tegenkomt, dan ga je op een bijzondere ma nier hechten aan de dingen die je bij je hebt. Aan je paraplu, aan je dagboek en aan het popje dat ik van mijn dochter had meegekre gen en dat als mascotte ai die tijd achter op mijn rugzak mee heeft gebungeld. En zo ook aan je schoenen." Hij zegt het in zijn zonovergoten achtertuin, waar we praten over het heel aanstekelijk ge schreven boek, dat hij over zijn voettocht heeft gemaakt: 'Twee miljoen stappen'. Toen hij het woord tot zijn schoenen richtte, was dat inderdaad midden in de nacht. In zijn hotel, in het Italiaanse Aquapendente, was hij wakker geschrokken en bedacht opeens dat hij wekenlang zijn schoenen niet had ingevet. Die mooie dagelijkse makkers verwaarloosd! En dus zat hij om drie uur onder een schitte rende sterrenhemel op een piepklein balkon netje zijn schoeisel in te vetten. Dwaas? Hij moet er achteraf wel om lachen. Maar dwaas was het niet. Want je hebt tijdens zo'n voet tocht, helemaal los van dingen die thuis en op je werk zo vreselijk móeten, zo je eigen kleine zorgen die op dat moment gewoon belangrijk voor je zijn. Schiphol Het is alweer een jaar geleden dat hij terug kwam op Schiphol, waar een hele club beken den hem als een held binnenhaalde. Ja, hij heeft de terugreis per vliegtuig gemaakt. Hij moet er niet aan denken dat hij terug had moeten lopen. „Wandelen is nooit mijn favo riete sport geweest," zegt hij verrassend. „Ik heb het altijd zonde van mijn tijd gevon den. Ik heb er vooral een hekel aan dat je dan altijd weer naar je uitgangspunt terug moet. Maar zo'n voettocht, met elke dag weer een ander traject en met als avontuur dat je 's morgens niet weet waar je 's avonds terecht komt, is natuurlijk wat anders." En zo is hij op pad gegaan, ongetraind nota hene. Maar wel met veel rustpunten onder weg. De bedoeling was om er een vakantie van te maken en dus ook veel op zijn gemak te bekijken. Hij heeft het alles bij elkaar ervaren als 'een unieke manier om afscheid te nemen van een druk bezet leven'. Eind maart 1995 zei Jacques Plaisier het Co- menius Colllege in Hilversum vaarwel, na er vijftien jaar lang rector te zijn geweest. Hij ging met pensioen. In de jaren daarvoor was liij van 1970 tot 1980 eerst vijf jaar leraar Ne derlands en vervolgens eenzelfde periode conrector aan de Bredase Nassauscholenge- Te voet naar Rome op je zestigste Ergens in Toscane, in het Cianti-gebied, krijgt Jacques Plaisier (midden) van wijnboeren spontaan een glaasje aangeboden. meenschap. Hij woonde toen in Prinsenbeek. Hij had al eerder in zijn leven met Brabant kennis gemaakt. Dat was eind jaren vijftig als verkeersleidingsofficier op de vliegbasis Gil- ze-Rijen. Aafjes Na zijn afscheid op school wilde hij meteen aan de voetreis beginnen, zich gesteund we tende door de dichter Bertus Aafjes die ooit als jonge vent vlak voor de oorlog vrijwel ge heel te voet en ook in zijn eentje naar Rome reisde en daarvan kort na de bevrijding ver slag deed in een ellenlang, maar mooi gedicht in boekvorm. „Ik wilde niet een jaar of zo wachten en me op die manier gedegen voor bereiden," zegt Plaisier nu. „Dan zou het ef fect van de tocht verloren gaan. Zoiets moet je meteen doen, aan het begin van een leven waarin ineens niets meer hoeft of moet. Waarin het actief zijn plotseling wegvalt." Gevolg was wel dat hij maar een week de tijd had om orde op zaken te stellen. Zijn vrouw had gezegd: „Als jij vindt dat je het doen moet, dan moet je gaan". Maar die verbond daar wel de voorwaarde aan dat hij via een mobiele telefoon ten alle tijde bereikbaar zou zijn en hijzelf ook altijd op elk gewenst mo ment en waar dan ook, terstond naar huis zou kunnen bellen. Die telefoon, een GSM, kreeg hij cadeau van de leerlingen. „Geweldig, wat een plezier ik van dat ding heb gehad." Plaisier heeft gesponsord gelopen. Voor een goed doel. De Afrikaanse zusterschool van het Comenius College kon wel een paar cent jes gebruiken. Het thuisfront (mensen van school, familie, vrienden en kennissen) zou voor elke afgelegde kilometer geld neertellen. Een tientje. En zo kon de Mola Secondary School in Zimbabwe voor 17.500 gulden aan de inrichting van een scheikundelokaal wor den geholpen en aan een omheining ter we ring van wilde dieren. Geen lift „Er zit aan die sponsering nog iets anders vast," meent Plaisier. „Je voelt je verplicht om elke kilometer ook daadwerkelijk te lo pen. Ik heb onderweg menige aangeboden lift beleefd maar beslist moeten weigeren." Plaisier vertrok fris kaalgeschoren (voor het gemak) op 3 april uit Vaals, een half uur gaans van de Duitse grens. Niet uit Hilver sum. „Dan had ik bijvoorbeeld al in Vianen in een hotel gemoeten. Dat is niks. Je kunt beter de eerste nacht meteen in het buitenland zijn, dan heb je voor jezelf het idee dat er geen weg meer terug is." Meteen in de eerste zin van het geboekstaafde verslag constateert Plaisier, dat het 'gek is om ineens alleen te zijn'. Heeft hij daar in die drie maanden last van gehad? „Niet echt. Ik heb er geen moeite mee om al leen te zijn. En ik had mijn GSM. Dat won derlijke apparaat heeft mij vaak geholpen. Urenlang alleen in een verlaten woud wil het wel eens stimulerend werken om een goede bekende in Nederland te bellen. In de plaat sen waar ik overnachtte, heb ik ook heel veel hartelijke mensen ontmoet." Trein En terstond ook op de eerste bladzijde maakt hij er melding van hoe gemakkelijk je als een zame wandelaar contact maakt met wild vreemde mensen die je toevallig tegen het lijf loopt. Dat komt in Plaisiers relaas heel vaak terug. Die ontmoetingen overkwamen hem de meeste keren lopend of rustend. Maar soms ook in de trein. De trein? Maar we hebben het toch over een voettocht? Jazeker, het een hoeft het ander niet uit te sluiten. Zijn vrouw Tjits zou een paar keer overkomen met de auto of verderop in de tijd met het vliegtuig en dan moest er op safe wor den gespeeld wat overnachting betreft. Niet zoals vrijwel dagelijks de gewoonte was tegen de avond een pensionnetje of een goedkoop hotel zoeken. Nee, dan moest je echt reserve ren. En dat kun je niet beter doen, dan er heen te gaan, zodat je weet waar je samen een paar dagen door kunt brengen. De eerste keer zou dat in Bacherach aan de Rijn gebeuren. Dus Netscape, Microsoft Internet Explorer en Mosaic. Dat zijn de drie browsers, zeg maar de programma's waarmee je door die miljoenen sites en pagina's op het World Wide Web kan bladeren, waarvan ieder een die een Internet—aansluiting heeft, weieens heeft gehoord. De meeste surfers hebben er eentje, waar om zou je er ook meer hebben als er een op je sys teem draait die je bevalt, en voor de meesten is dat Netscape. Want of je dat nou wel of niet wilt, of je dat nou wel of niet leuk vindt, Netscape geeft de toon aan, Nets- rape is marktleider, Netscape gaat zijn eigen gange- t|e. Nou zou dat allemaal niet zoveel geven, als Nets- rape, en de softwareproducenten die zich met het schrijven van browser-programma's bezig houden, tich ook allemaal aan dezelfde standaard zouden houden. Die standaard is er, in de vorm van HTML (Hyper Text Markup Language), en over versie 3.0 zouden ze nu 20 ongeveer uitgepraat moeten zijn. Maar Netscape, en overigens ook Microsoft, zij het in iets mindere "rate, hebben er een handje van om zelf met grote stappen voor de vernieuwingen van de HTML-afspra- en uit te lopen. En zelf alvast mooie nieuwe grap pan in te bouwen, er gemakshalve maar vanuitgaand uat de wat minder grote en makkere schapen tezij- nartijd vanzelf wel over hetzelfde hek zullen sprin gen. Zo ging Netscape als eerste aan de gang met frames, waarmee je op een pagina verschillende andere pa gina's kan openen. Netscape bouwde ook als eerste de mogelijkheid in, hetzij via Java-scripts, hetzij via zogenaamde GIF-animaties, bewegende beeldjes op een pagina in bouwen. Dat laatste kan via Microsoft Internet Explorer ook, maar weer net even iets an ders, en dat levert (nog) de nodige problemen op. Zo had ik de afgelopen week op de voorpagina van De Stem in Netscape een (geleend) geintje inge bouwd: een briefje dat beschreven wordt door een pennetje, waarna het dichtgevouwen wordt en in een envelopje gestopt. Clickt u het regeltje naast dat briefje aan en heeft u in uw browser alles netjes in gesteld, dan opent zich uw mail-programma en kunt u enkele stichtelijke woorden tot mij richten, waar voor bij voorbaat mijn hartelijke dank. Dat stukje programma, dat niet meer dan een regel besloeg, en dat plaatje, dat dus eigenlijk bestaat uit een stuk of tien kleine plaatjes die Netscape in een bepaald tempo achter elkaar afspeelt, heb ik ergens uit een Amerikaanse pagina gesneden. Dat mocht, althans volgens enkele regels tekst die, zo te zien - maar dat weet je op Internet natuurlijk nooit - door de eigenaar erbij geplaatst waren. Voor waarde was dat zijn adres er clickable bij vermeld zou Door Léon Krijneri Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com worden. Dat was ik dus ook gewoon van plan, maar het is alweer een week of drie, vier geleden dat ik dat stukje huisvlijt op mijn harde schijf opgeslagen heb en nu weet ik verdorie niet meer waar ik het ooit vandaan gehaald heb. Mijn bookmarks bieden geen uitkomst, al heb ik intussen wel geleerd om die dage lijks eventjes te back-uppen na die laatste mini-crash. Wil de eigenaar van dat envelopje zich dus maar even melden bij deze eerlijke vinder, dan krijgt hij als nog een digitaai bosje bloemen en een felgekleurde vermelding. Dat envelopje zag er dus verrekte aardig uit in Netscape, maar nog dezelfde dag kreeg ik van een collega, die thuis Microsoft Internet Explorer draait, een E-mailtje dat er bij hem in ieder geval niks bewoog. Dat briefje staat er, maar die pen beweegt niet en dat is het eind van het verhaal. Van een lezer die er beroepshalve een goede gewoonte van maakt om de pagina's die hij zelf vervaardigt met drie of vier verschillende browsers te bekijken, hoorde ik een dag later dat ook in Mosaic dat briefje bevroren blijft. Verder gaf hij me nog een paar goede tips en ter on dersteuning daarvan een stukje programma dat ik vanwege tijdsgebrek nog aan de praat moet zien te krijgen. Intussen zitten de meeste HTML-artiesten met een le lijk probleem: voor wie maak je nou eigenlijk al die mooie dingen? Bijna achtenzeventig procent van alle Internetters gebruikt Netscape, maar daarom mag en kan je nog geen lak hebben aan de ruim twintig pro cent die het met een andere browser doet. Dus moet je wat voorzieningen treffen als je bijvoorbeeld met frames aan de gang gaat door naast het kunstwerk met alle toeters en bellen nog een kale versie te zet ten. Intussen heb ik ook al in enkele plans de campagne zwart op wit zien staan dat bij verdere ontwikkeling van de eigen site Netscape als standaard beschouwd zal gaan worden. Dat lijkt misschien een beetje arro gante opstelling, maar ik denk dat het in de praktijk wel mee zal vallen. Het zal misschien even duren, maar binnen niet al te lange tijd zullen de meeste browsers ongetwijfeld eikaars extra's ondersteunen, zodat die problemen de wereld uit zijn. Maar sla me niet met bovenstaande uitspraak om de oren als er nam hij van Rhens (onder Koblenz) de trein naar Bacherach om er op zijn gemak een hotel uit te zoeken. En spoorde de andere dag, na alles goed geregeld te hebben, terug naar Rhens. Om van daaruit het hele traject gedu rende een paar dagen opnieuw af te leggen, maar nu te voet. Je wordt gesponsord of je wordt het niet. Je bent een Rome-loper of je bent het niet. En... onderweg zijn, je vrij te voelen, was voor hem belangrijker dan snel en comfortabel het einddoel bereiken. Mensen die hij in Rhens gesproken had, verklaarden hem wel voor gek. Toerisme Opvallend in het boek is dat er bekende toe ristische trekpleisters worden beschreven. Je eerste gedachte is dat zoiets niet hoeft. Niks nieuws, denk je dan. Maar toch, het geeft als onderdeel een sfeerbijdrage aan het geheel. Als je het wegdenkt, doe je het relaas tekort. Vooral is het van belang omdat die attracties bezien worden door de bril van een eenzame lange-afstands-wandelaar en dat is toch van uit een betrekkelijk zeldzame invalshoek. Met bepaalde vormen van toerisme die hij be nend door Italië ontmoet, rekent Plaisier toch tamelijk hard af. Zoals die toestand aan het Garda-meer. Bij het boodschappen doen in een supermarkt, bleek het daar te wemelen van vakantievierende Nederlanders. Hoorde hij de ene landgenoot tegen de ander zeggen: „Zeg Sjaan, vraag eens aan die goser met die spaghetti-kop waar de chips liggen?" Hij wil de even niet weten dat hij Nederlander was. Ruim een jaar later in de tuin in Hilversum is het natuurlijk hard lachen, maar op het mo ment dat je dit meemaakt, wil je wel door de grond zakken. „Gelukkig zijn mijn meeste ontmoetingen anders van aard geweest," be kent Plaisier nu. „En je krijgt zo ontzettend veel voor elkaar als je vertelt wat je aan het doen bent." Zoals een gesloten restaurant dat opeens voor de Rome-loper (en alleen voor hem) toch open ging of een vol hotel dat plotseling toch nog een kamer vrij had. Het lijkt trouwens een he le prestatie dat hij elke nacht onderdak heeft gevonden. „Och, het was wel eens moeilijk en soms moest ik genoegen nemen met een duur hotel, maar het lukte altijd wel." Warm Dat de tocht in het voorseizoen is gemaakt, zal daar wel wezenlijk toe hebben bijgedra gen. Zo'n onderneming lijkt trouwens ook om andere redenen meer kans van slagen te heb ben buiten het hoogseizoen. Want het is alle maal niet alleen minder druk maar ook min der heet. Zelfs in april had Plaisier, bepakt en gezakt, het al snel warm. Hij leerde ook dat je met veel minder bagage toekon dan tevoren was beraamd. Tot twee keer toe heeft hij tijdens de trip boeken en overbodig gebleken kleding naar Nederland verzonden. Op den duur had hij maar weinig kleren bij zich. Wel had hij elke avond zo zijn wasje in het hotel. Op foto's is te zien dat het toch maar weinig was wat hij bij zich had. Een niet zo heel gro te rugzak en een tas op de borst met spullen die al lopend van pas konden komen en die dus bij de hand moesten zijn. Hij noemt dat voorwerp consequent zijn kangoeroetas. Gemiddeld heeft Plaisier 25 kilometer per dag gelopen. Op zijn gemak dus en veel rust pauzen inlassend. Een enkele keer, vooral op het eind toen hij de stal rook, werd het 40 ki lometer, maar hij geeft zelf toe dat dit eigen lijk te veel was. En 's avonds heeft hij altijd uitgebreid de tijd genomen voor een glaasje bier of wijn. Hij had tenslotte vakantie. Hij had maar één keer de pech in een onderkomen te belanden waar je niet mocht roken. Plaisier rookt flink wat sigaretten. Knie „Waarom niet? Dat heeft geen invloed gehad op het lopen. Iedereen kan zo'n tocht volbren gen. Mits je voldoende tijd uittrekt en verder goed gezond bent. Ik ben al die tijd nog niet eens verkouden geweest. Alleen heb ik een paar dagen last gehad van mijn knie, maar over een paar maanden bij u nog niets wil bewegen. Ik kauw hier ook alleen maar na wat ik elders heb ge lezen of horen zeggen en garanties mag ik helaas niet geven. Van frames heeft u als eventuele niet-Netscaper bij onze site nog eventjes geen last. Een paar whizz-kids hebben iets meer moeite met het schrijven van een automatische vertaalslag van onze in R84 geformat teerde nieuwsberichten naar HTML dan aanvankelijk verondersteld werd. Daarom duurt het nu nog af en toe even iets langer dan nodig voor dat dagelijkse nieuws op de server staat, omdat nu alles nog ge deeltelijk met de hand bewerkt en via het File Trans fer Protocol (FTP) doorgestuurd moet worden. Ex-Bredanaars in den vreemde (we hebben er nu al enkele trouwe elektronische abonnees bij, in Califor- nië, in Australië en Nieuw Zeeland, in Zwitserland en nog een paar uithoeken) malen daar natuurlijk niet om, want daar maakt het vanwege het tijdsverschil en aard van interesse niet zoveel uit wanneer het laatste nieuws over de processierups in de krant staat. Voor de Bredanaars die mij wel eens hate-mail sturen over het gegeven dat het nieuws dat 's morgens in de krant staat, soms pas in de loop van de middag op de site verschijnt, heb ik goed nieuws. Die vertaal slag, zo heb ik donderdag vernomen, verkeert in de testfase. Zijn alle bugs eruit, dan wordt voortaan ie dere nacht om vier uur een oude 386 in de compu terruimte wakker geschud, die vervolgens het door de redactie 's avonds geselecteerde nieuws naar de dat ging weer over. Waaraan hij toevoegt dat je je niet van de wijs moet laten brengen door sommige ervaren wandelaars. In Duitsland kwam hij er een te gen, die wist te verklaren dat ongetrainden het hooguit twee weken uithouden. „Dat gaf de burger moed! En wat zo'n uitstapje kost? Bij een dagbudget van 100 tot 120 gulden en alle extra kosten onderweg en die van de voorbereiding meege rekend, kom je volgens hem uit op 14.000 gul den. „Maar dat kan goedkoper als je een tent bij je hebt." Wat heeft nu terugblikkend gedurende die drie maanden het meeste indruk op hem ge maakt? Die hartelijke ontvangst van de Grie ken die etend en drinkend in de open lucht hun paasfeest vierden onder zomaar een brug waarna hij met ouzo in de benen de weg kon vervolgen? Dat echtpaar uit Bonn dat hem spontaan een rustdag in hun stad aanbood? Of die mensen uit Dresden waarvan er een het Grote Bombardement op die stad zich kon herinneren? Of was het die rondgang door dat Duitse wijnbedrijf of dat fraaie Italiaanse ho tel waar hij echt niet mocht betalen? Die zwerm vliegende mieren die hem plotseling met een bezoek kwam vereren? Pelgrim Nee, dat was het allemaal niet. Het was, zegt hij na enige aarzeling, de doodarme pelgrim uit Munster, broeder Winfried, waarmee hij in de Po-vlakte heeft lopen filosoferen. Een ex-Franciscaan die desondanks in een soort kort habijt en met een kruis om de hals te voet op weg was Assisië. Die leefde van bedelen. Hij had zo'n 1200 kilometer gelopen. Zo heel eenzaam ben je dus niet. En het doet, ook achteraf, goed, dat je vaak in het middel punt van de belangstelling staat. In het boek vind je vaak hele zinnen die daarvan getui gen: 'de plaatselijke bevolking die me aller hartelijkst uitgeleide doet' of 'natuurlijk drommen de mensen om die wandelaar uit Holland heen'. Plaisier is er eerlijk in. Hij vond al die belangstelling voor zijn persoon wel leuk. En als de ontvangst eens een keer heel anders uitpakte, dan vermeldt hij dat ook en zegt het jammer te vinden. Zijn mare snelde hem trouwens meerdere ma len vooruit, omdat hij zich liet interviewen door plaatselijke en regionale kranten. Voor al in Italië was dat makkelijk, omdat hij dan niet in matig Italiaans hoefde uit te leggen waar hij mee bezig was. Hij hoefde slechts het krantenartikel te tonen en iedereen begreep het perfect. Interview Eigenlijk had Plaisier helemaal geen plan om een boek te schrijven. Dat is pas laat tijdens de reis, in het Zuidduitse Ulm, bij hem opge komen. Toen hij zich daar tijdens een inter view terloops liet ontvallen dat hij wellicht wel een boek over zijn voetreis zou samenstel len, las hij dat voornemen de andere dag afge drukt in de krant. „Heej," dacht hij toen. Gelukkig is hij niet in de plaatselijke pers te recht gekomen als een berooide zwerver. Hij is niet beroofd al is hij er één keer wel even bang voor geweest. Maar dat bleek loos alarm. Een paar echte zwervers hadden niets kwaads in de zin. Hij laat mij in Hilversum een foto zien van de schoenen zoals ze eruit zagen nadat het kar wei voltooid was. Twee mooie duidelijk zeer gebruikte kornuiten die al die tijd het lichaam hebben gedragen dat van Vaals naar Rome sjouwde. „Erg, hè," zegt hij, „ze zijn maanden nadien tijdens een vakantie in Frankrijk uit de auto gestolen." En hij vermeldt er heel bedroefd bij dat de kangoeroetas ook tot de buit behoorde. I Jacques Plaisir: Twee miljoen stappen. Uitq. Tirion-ANWB, prijs 29,50. server stuurt. Daar pikt dat conversie-programmaatje het op, waarna het voor de vroege opstaanders op het Web te lezen is. En lezen kun je het altijd, wat voor browser je ook gebruikt. Maar met de invoering van het beschreven automatiseringsproces kijgt u voortaan ook een voorpagina in frames voor uw kiezen. Dat gaat mis schien iets ten koste van de snelheid, maar het oog wil ook wat. Een wie alleen voor snelheid kiest en geen behoefte heeft aan grafische grappen vinkt in zijn browser de desbetreffende vakjes aan, waarmee er alleen maar tekst binnenkomt. Nog even terug naar vorige week. Toen feliciteerde ik de Daily Planet met zijn eerste verjaardag en be schreef ik hoe je daar jezelf op kan abonneren. Dat heeft me de nodige brieven opgeleverd, want er zal eens geen zetduiveltje aan te pas komen. Het desbe treffende adres was aan het eind van de kolom be land waardoor het afgebroken was en er een streep je tussen was gekomen waarop alles foutliep. Die tien klagers die de moeite hebben genomen om me per E-mail te vragen waar het fout gegaan was, heb ik inmiddels geholpen en wie nog steeds met de han den in het haar zit stuurt me ook maar even een briefje. Hij (of zij) krijgt een keurig briefje terug, je moet er tenslotte wel wat voor doen. De Stem Online: http:/Avww.dse.nl/stem Alle informatie over browsers: http://www.browserwatch.com

de Stem | 1996 | | pagina 41