karde actie Iraniërs bereid tot Ve cAlpe Muez zonder frieuAe Vlag? Onderzoek naar rundvlees-bacterie 'De horken gaan in Rotterdam weer op de bon' Bolkestein is zijn pion kwijt ^Kansarme Kinderen' verdacht van fraude De vrijheid in Transporteur moet drie miljoen betalen Analyse BINNENLAND Iran is beslist niet veilig' Friesche Vlag Karafjes. Da's andere koffie. "Denk in coalitie-verhoudingen' Snoepreisjes 'minder gewenst' BINNENLAND KORT Bijbelgenootschap verliest 11.000 leden Commissie: pabo's stuk beter geworden Roze Zaterdag gaat door ondanks verbod Oltmans: Docters van Leeuwen begt Politie arresteert xtc-superbaas korpschef Hessing verlaat Rotterdam met tevreden gevoel ERDAG 29 JUNI1996 ZATERDAG 29 JUNI 1996 in Midden-Franku ovendien staat de stichting met bewolking en ee„ I iseschreven bij het Centraal Bu- zondag vooral»! au Fondsenwerving. Hierdoor departementen an zij P« definitie nooit een col- "te-vergunning van de gemeen- onze verslaggevers Sroesbeek - Iraanse vluchtelingen in ons land zullen naar zwa- actiemiddelen grijpen als de Nederlandse regering niet snel uitzettingsbeleid voor deze groep asielzoekers wijzigt. Jat zegt Bas Zwart, woordvoer- lervan de groep Iraniërs die van- in asielzoekerscentrum eer in Groesbeek een twee leken durende zitstaking beëin- Ook de Iraniërs die in het sïelzoekerscentrum in Stevens- leek verblijven, dreigen met ac- die 'veel heftiger' zullen zijn de publieksvriendelijke zit- ctie, die daar gisteren al beëin- is. in Groesbeek hebben veertien dagen en nachten in Ie openlucht op zitten. Ze bivak- :eerden op een grasveld onder ten dekzeil. In Stevensbeek heb- len de asielzoekers sinds maan- hun dag zittend doorge- iracht in de ontvangsthal. Vorige «eek vrijdag vroeg een Iraniër iaar om aandacht door zichzelf net een glasscherf toe te takelen n met zelfmoord te dreigen. 'rezen )e vluchtelingen zeggen voor lun leven te vrezen als ze naar lun geboorteland terug moeten. )e Iraniërs i lag er: an p: "1. 9- Anagram: rede-veder- kers-sterk- neer-deren- riet-liter- zoen-lozen- ramp-amper- roem-morel- ader-adder- lade-laden- rest-steur- -vreemd -orkest -eender -tralie -blozen -ampere -lommer -ladder voetbal^ >j|OM 'mdssel '|a|M '||!j6oine 'uanog L Groot-Brittannië en ieri Een wisselende bewolking ,0r Mark tangeslag enkele buien. Zaterdag .|b rg De politie gaat in land vrijwel droog en f|ink 10 all/.5000 collecte- ffï- de stichting Til- noordwesten van Schotland röse Kansanr!e. Kinderen ongeveer 21 bij Londen I.A.K) uit de winkels halen. België en Luxemburg- m Ie voorzitter van de stichting wolkenvelden, soms ook zoiT rordt ervan verdacht het op- van tijd tot tijd een bui te -haalde geld voor een groot dagtemperatuur rond is gj, |ei in eigen zak te steken. Noord- Vrij veel 1 kele buien, zondag"vo0'rS oostelijke departerr- Bretagne zaterdag gereau zon en overwegend di Maxima rond 21 graden i langs het Kanaal beduidend)! ger. Zuid-Frankrijk: In het a oosten perioden met zon droog. Op andere plaat meer bewolking en vooral ii het Centraal Massief een en le bui. Middagtemperatuur geveer 23 graden. In het zuid oosten maxima tussen de 25 30 graden. Portugal: Zonnig. Maxima a zee rond 28 graden, landin waars iets boven de 30. Aand Costa Verde door een noorde- lijke wind mogelijk wat temperaturen. Spanje: Vrijwel overal z Maxima langs de Golf vanfc kaje tussen de 20 en 25 graden aan de costa's rond 28. Tempe raturen in Andalusie zaterda- mogelijk 40 graden. Canarische Eilanden: Overwe gend zonnig en droog. Maximi rond 31 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnit Middagtemperatuur rond 3 graden. Italië: Zaterdag in het noorde toenemende bewolking en kaï op een bui. Elders veel zon droog. Zondag wolkenveld! en kans op een bui. Op SM op beide dagen droog en over wegend zonnig. Middagtempe ratuur meest tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Aan stranden meest zonnig, in binnenland veel stapelwolk® en een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Maxim meest tussen 25 en 30 Duitsland: Veel bewolking ei enkele buien. In het zuidei kans op onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Zwitserland: Overwegend vee bewolking en een enkele buien mogelijk ook onweer. Maxi mumtemperatuur van 20 gra den in het noorden tot ongeveer 25 graden in de omgeving var Locarno. Oostenrijk: Van het westen ui meer bewolking en een toene mende kans op enkele buien soms ook onweer. Middagtem peratuur zaterdag rond 24 gra den, maar in het westen koeler Zondag overal iets koeler me maxima van 20 graden. ten krijgen. Er staan op dit mo ment nog 2000 bussen in Bra bant, ondermeer in Den Bosch, Tilburg, Helmond, Eindhoven en Breda. In Oisterwijk, Berkel-En- schot en Kaatsheuvel zijn de bus sen deze week al weggehaald door de politie. Ook de directeur van het bureau Maatschappelijk Welzijn Service (MWS) uit Oss, die de distributie van de bussen voor zijn rekening nam, wordt verdacht van oplich ting. De MWS-directeur ondertekende begin april het contract met de oprichter van Kansarme Kinde ren. Drie dagen nadat de Bossche stichting Mensen in Nood de sa menwerking met hetzelfde MWS verbrak. Mensen in Nood begon na een paar weken namelijk al te twijfe len aan de integriteit van haar partner en liet MWS doorlichten. „Toen wisten we genoeg om di rect onder het vier maanden du rende proefcontract uit te wil len", zegt een woordvoerder van Mensen in Nood. De MWS-directeur had namelijk verzwegen dat hij tien jaar gele den al verdacht werd van oplich ting. De Ossenaar was midden ja ren tachtig directeur van een Rosmalens reclamebureau. Hij zou via de verkoop van adverten tieruimte in vitrines het Rode Kruis voor miljoenen guldens be nadeeld hebben. Na een recht zaak van vijf jaar werd de Osse naar uiteindelijk wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De di recteur van K.A.K was wel op de hoogte van de reputatie van de MWS-directeur, maar ging des ondanks in zee met de Ossenaar. „Het spreekt voor zich dat de po litie deze Ossenaar meeneemt in het onderzoek. Het kan natuur lijk zijn dat beide heren onder een hoedje gespeeld hebben", zegt een politiewoordvoerder uit Oisterwijk. MWS, dat sinds oktober vorig jaar bestaat, zou voor het uitzet ten van de busjes een kwart van de opbrengst krijgen. De rest zou op de bankrekening van Kansar me kinderen worden gestort. Na drie maanden heeft MWS zo'n 170 busjes geleegd, waar volgens het bureau 820 gulden in zat. Volgens een medewerker van de MWS is de hele ophef 'flauwe kul'. „Wij collecteren niet, maar vragen winkeliers onze bussen in de winkel te zetten. Dat is wat anders. De constructie is juri disch helemaal dichtgetimmerd." MWS laat de bussen voorlopig onberoerd en wacht verdere stap pen van de politie af. Ze snappen niet dat Nederland Iran als 'veilig' bestempelt, ter wijl andere landen de situatie daar nog te gevaarlijk vinden om de vluchtelingen terug te sturen. Hun pleitbezorger Zwart is ervan overtuigd dat de acties van de Iraniërs zich de komende tijd zui len verharden. Zwart: „Inmiddels zijn 900 Iraanse asielzoekers uit geprocedeerd. Ofwel, tien pro cent zit op de wip en voelt zich in het leven bedreigd. Het besef be gint nu bij alle Iraniërs in Neder land te dagen dat ze in hetzelfde schuitje zitten. De tot nu toe ge voerde acties waren vriendelijk, maar er komen er meer." Reza De Iraniër Reza, die onlangs een 54 dagen durende hongerstaking beëindigde, maakt het redelijk, al is zijn gezondheid verregaand aangetast. De man is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen en verblijft nu op een onderduika dres, uit angst voor de Iraanse ge heime dienst. Den Haag (anp) - De Inspectie Gezondheidsbescherming in Zutphen start deze zomer een nader onderzoek naar de ma te waarin runderen in Nederland besmet zijn met een spe ciale soort van de schadelijke E. coli bacterie. Aanleiding tot het onderzoek zijn enkele recente ziektegeval len bij kinderen. De bacterie leidt tot infecties en kan in het ergste geval zelfs leiden tot de dood. Met name kinderen on der de vijf jaar zijn kwetsbaar. De eerste symptomen zijn buikpijn en bloederige diarree. Vervolgens kunnen er ernstige beschadigingen aan de nieren optreden. Jaarlijks doen zich in Nederland tientallen ernstige gevallen voor. In Nederland is nog nooit het verband vastgesteld tussen in fectie van mensen en het eten van besmet vlees, aldus micro bioloog E. de Boer van de In spectie in Zutphen. In Noord- Amerika is dat verband wel aangetoond. Daar wordt ge sproken van de 'hamburger ziekte'. Volgens de microbio loog is er geen enkel verband met de gekkekoeienziekte. De autoriteiten adviseren het pu bliek rundvlees goed door te bakken, waardoor de bacterie wordt gedood. Onderzoek uit de afgelopen ja ren op ruim 2000 vleesmonsters leerde dat in twee gevallen sprake van besmetting met de E. coli bacterie was. Bovendien is gebleken dat 11 procent van de melkkoeien drager is van de bacterie. Van vierhonderd koeien, ver spreid over heel Nederland, worden de komende zomer uri nemonsters genomen. Dit weekeinde begint de Gro te Uittocht. Want ruim ander half miljoen Nederlanders kre gen gisteren vakantie. Naar schatting 900.000 van hen ver trekken vandaag en morgen naar het buitenland. De mees ten gaan zuidwaarts, naar Frankrijk, nog steeds het favo riete vakantieland, gevolgd door Spanje. foto cor viveen (ADVERTENTIE) Karafjes van Friesche Vlag. Behalve sierlijk ook hersluitbaar. Dus ideaal onderweg, bij de picknick, op de boot, in de voortent of gewoon in de huiskamer. Samen thuis, samen uit. Breda - Officier van justitie mr. E. Kiepe heeft gisteren voor de rechtbank in Breda bij verstek tegen de voormalig directeur J. de W. van een transportbedrijf uit Waalwijk terugbetaling van ruim drie miljoen gulden geëist. De 34-jarige man zou dit bedrag hebben overgehouden aan een grootspheepse EU-fraude. De man, die vorig jaar werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van dertig maanden, werkte samen met drie bendes uit Italië. Grote partijen textiel uit China, elek tronica uit Korea en sigaretten uit Zwitserland werden in Italië afgezet, terwijl bestemmingen buiten de Europese Unie waren opgegeven. Tegen de planner van het bedrijf, de 45-jarige J.G. uit Halsteren, eiste de officier bij verstek een terugbetaling van 7.500 gulden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op aandrang van de premier heeft de staatssecretaris zich toen toch nog drie uur lang verweerd. Kok adviseerde Linschoten een stevig inhoudelijk debat te voeren. Dat Linschoten desondanks aan het eind van zijn betoog eiste dat de Kamer haar vertrouwen uitsprak, verraste ook Kok. Linschoten ein digde met de woorden: „Ik kan niet blijven zitten als ook maar een millimeter van de suggestie van ongeloofwaardigheid overblijft." D66 en PvdA weigerden dat vertrouwen uit te spreken. Volgens Kok heeft het vertrek van Linschoten de goede verhoudingen in het kabinet niet beschadigd. Wel heeft het vertrouwen in de coali tie een deuk opgelopen. Hij zei te hopen dat die schade beperkt kan blijven. „We moeten alles doen om deze tegenslag, die ons ook niet in de koude kleren is gaan zitten, te boven te komen. Ik moet"er niet aan denken dat er haasje-over effecten zullen optreden." Daarmee bedoelt Kok dat de VVD extra hard gaat optreden tegen be windslieden van PvdA en D66. Veldhoven (anp) - De gemeente raad van Veldhoven heeft burge meester F. Jacobs op de vingers getikt omdat hij heeft deelgeno men aan een omstreden snoep reisje naar Parijs. De directie van het Nutsbedrijf Regio Eindhoven tracteerde on langs de voltallige raad van com- imissarissen, waaronder Jacobs, op een weekendje Parijs. Het gezelschap maakte de trip in een speciaal daarvoor gehuurd vliegtuig en in Parijs is overnacht in het zeer luxueuze hotel George V. De Veldhovense gemeenteraad vindt dat de 'extravagante wijze waarop aan het reisje vorm is ge geven, een minder gewenste uit straling' heeft. Jacobs vindt in middels dat uitstapjes werkbe zoeken zouden moeten zijn. Haarlem - Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) heeft vorig jaar 10.800 leden verloren. Het totale ledental daalde met 4 pro cent tot bijna 261.000. Het bestuur heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de oorzaken van het 'teleurstellende' ledenverlies. Dat schrijft het NBG in zijn jaarverslag over 1995. Den Haag - De kwaliteit van de lerarenopleidingen basisonder wijs, de pabo's, is de afgelopen jaren aanmerkelijk verbeterd. Veel opleidingen zijn een nieuwe weg ingeslagen en besteden veel meer aandacht aan de praktijk van de basisschool. Stages zijn een be langrijk onderdeel van de studie geworden. Dat concludeert een commissie die de kwaliteit van de 41 leraren opleidingen basisonderwijs heeft onderzocht. Haarlem - De viering van Roze Zaterdag in de St. Bavo-kathe- draal in Haarlem gaat ondanks een verbod van bisschop Bomers door. In een gisteren bekend geworden brief, gedateerd 18 juni, schrijft Bomers dat de kathedrale kerk hiervoor niet ter beschikking mag worden gesteld. Volgens de bisschop is het 'evident dat de inten tie en uitstraling van deze viering in de bisschopskerk niet los ge zien kunnen worden van de maatschappelijk-politieke doelstel lingen van Roze Zaterdag, die niet stroken met de katholieke mo raal'. Volgens plebaan H. van Ogtrop van de kathedrale kerk gaat de dienst 'in ieder geval door'. Den Haag - De advocaten van journalist W.L. Oltmans beschuldi gen procureur-generaal Docters van Leeuwen van meineed. Zij bereiden een strafklacht voor. Dat heeft Oltmans gisteren gezegd. De freelance-journalist stelt dat na verklaringen van oud-politici dat Docters in de zaak Olt mans tegen de Staat der Nederlanden bewust onjuiste informatie heeft verstrekt. De journalist wil in deze zaak aantonen dat hij gedurende vele jaren door de Staat is tegengewerkt. Hij wil een schadevergoeding van 2,8 miljoen gulden. Brussel - Met de arrestatie van een in Nederland wonende Belg denkt de Belgische justitie de spil in een wereldwijd netwerk voor xtc-smokkel te hebben uitgeschakeld. De 34-jarige Johannes P. werd woensdag in de Limburgse grensplaats Lanaken gearres teerd, zo is gisteren bekendgemaakt. Hij zou verantwoordelijk zijn geweest voor verdeling van zo'n anderhalf miljoen pillen in Europa. ^ven jaar lang gaf hij leiding aan de Rotter damse politie. Nu ver bekt Rob Hessing naar frankrijk, waar hij alle kritiek op het Nederland- Se drugsbeleid moet weg poetsen. Als korpschef *as Hessing ook tien jaar Werkzaam in Oss en Eindhoven, maar heim wee heeft hij nooit gehad, «haar heb ik eigenlijk °ok geen tijd voor gehad, Werd meteen gegrepen door de complexiteit van Problemen hier." door René van der Lee hu d échter de balie van van .0iterdarnse hoofdbureau tem han§teen mission sta- vpa?'' een enigszins ronkende l„JrannS waarin de politie be- 2ji ,om 'snel' te zijn, 'alert' te i. Professioneel' te zijn en 'in- jM r °P de koop toe. „Zeker, zo- 2maakt je ook kwetsbaar", be- 2 rPSohef Rob Hessing, in van,ntoor °P de vierde etage eri! f Poiifiebureau. „Zodra we etüpnn J ,,/iOara we ons v komen, wordt het Lii,001 de voeten geworpen: lullle zouden toch snel zijn?'. larrl luuu 'Hei zijn:. in hot m'ssion statement heeft korps een hele goeie uit werking, het is richtinggevend. We kunnen er elkaar op aanspre ken." Hessing (54) heeft gisteren zijn bureau leeggeruimd; volgende week neemt hij zijn intrek op de Nederlandse ambassade in Pa rijs, waar hij gaat ijveren voor een gezonde samenwerking tus sen Nederland en Frankrijk op het gebied van de drugsbestrij ding. De hoofdcommissaris wordt diplomaat; het holster wordt ingeruild voor de aktentas. Na zeven jaar Rotterdam laat Hessing een stad achter die er volgens hem flink op is bekomen. Nóg zijn er in de Maasstad tal van plekken waar je 's avonds be ter géén ommetje kunt maken, maar de spiraal van de alsmaar toenemende criminaliteit is om gebogen. „Het aantal misdrijven is vorig jaar met vijftien procent gedaald", meldt Hessing trots. „Ons doel is dat Rotterdam in 2005 veilig is. Maar dat zou wel eens eerder kunnen zijn." Brabant Hessing zat tien jaar in Brabant voor hij gevraagd werd als hoofd commissaris in Rotterdam. Van 1979 tot 1983 in Oss, daarna zes jaar in Eindhoven. „Ik heb het heel goed naar mijn zin gehad in Brabant, maar ik zou jokken als ik zeg dat ik heimwee heb gehad. Daar heb ik niet eens tijd voor gehad, ik werd meteen gegrepen door de dynamiek van de haven en de complexiteit van de proble men hier. Die is veel indringen der dan in het oosten van het land. Leven, werken en wonen in de Randstad leidt tot een veel hardere opstelling in het bestaan. Men is hier veel directer. Dat zie je ook bij agenten: een Brabander is veel gemoedelijker, een agent uit de Randstad geeft veel eerder lik-op-stuk." In Rotterdam zette Hessing, sa men met burgemeester Peper, een streep door Perron Nul, de door dominee Visser gekoesterde vrij haven voor alles-wat-spuit-en- snuift. „Perron Nul was ooit be doeld voor negentig mensen, maar de laatste jaren zaten er soms vele honderden junks. De samenleving zei in feite: we gooien onze problemen over de schutting en die dominee zoekt het maar uit. Daarom was ik te gen Perron Nul." Hessing erkent dat de 'schoon veegactie' van een groep mari niers, een jaar of vier geleden, in direct invloed heeft gehad op het denken van politie en stadsbe stuur. „Een deel van de bevolking keurde die actie goed, maar je kunt dit soort eigen richting na tuurlijk nooit toestaan." Operatie Victor Na de sluiting van Perron Nul waaierde de drugsoverlast uit over de hele stad. Het antwoord Rob Hessing foto cor vos van politie en gemeente heette Operatie Victor, waarbij tiental len drugsdealers werden opge pakt en tallozen drugspanden dichtgespijkerd. Vanwege het immense cellentekort stonden veel dealers en junk? binnen no- time weer op straat, maar al met al kijkt Hessing tevreden terug op de actie. En ook de bewoners van oude wijken als Spangen en Delfshaven zijn gebaat geweest bij Victor, vindt hij. Opstand „De samenleving zal altijd crimi naliteit blijven kennen. En het zal ook best zo zijn dat de drugs overlast zich verplaatst. Maar al leen al het feit dat de bewoners van Spangen in opstand zijn ge komen, is bemoedigend. Ik ken ook plaatsen waar bewoners niet meer protesteren: New York, Phi ladelphia, steden in Zuid-Ameri- ka. In Nederland accepteert de bevolking de drugsoverlast niet meer, die 'alles-moet-kunnen- mentaliteit' is voorbij. Nu zie je zelfs dat de tolerantie de nul grens nadert, dat is ook weer ver keerd. Maar ik vraag me af of we Operatie Victor ook vijf jaar ge leden hadden kunnen houden. Dan was er waarschijnlijk veel meer kritiek geweest, hadden we veel vaker te horen gekregen dat we te repressief bezig zijn". De politie is bezig de straat te heroveren, constateert Hessing. „Ik zeg hier altijd dat agenten verantwoordelijk zijn voor ach terlicht tot moord. Een agent die vijf jaar geleden iemand bekeur de omdat-ie geen brandend ach terlicht op zijn fiets had, kreeg te horen dat-ie boeven moest gaan vangen. Dat is nu veel minder. Een hork die zijn auto op de stoep kwakt: dat wordt door andere burgers bijna ervaren als fysiek geweid. Als je daar niets aan doet, kan dat epidemische vor men aan gaan nemen.De horken gaan weer op de bon in Rotter dam. UITERLIJK ONBEWOGEN liep Robin Linschoten - hij gaf nog snel WD-Kamerlid Van Hoof die het voor hem opnam een hand - tegen tweeën vrijdagmorgen de vergaderzaal van de Tweede Kamer uit. Tot hij uit het zicht van camera's ver dween, bleef dat zo: geen spoor van emotie. In het bin nenste van de schijnbaar ijs koude kikker die 'Robin de Ritselaar' was gaan heten, moet het gekookt hebben. Een mooie politieke carrière is een halt toegeroepen. Maar ach, verzuchtte het WD-Kamerlid dat ontspannen probeerde terug te keren op het dramatische de bat: hij is nog jong met zijn 39 jaar. Het zal ook vast en zeker een tijdelijk oponthoud zijn voor Linschoten. Want de ge vallen staatssecretaris is een vertrouweling van VVD-leider Bolkestein. Zijn goede relatie met Bol kestein maakte Robin Linscho ten tot een belangrijke VVD- pion in het kabinet, misschien meer nog dan vice-premier Dijkstal. Dijkstal demonstreert zijn 'onafhankelijkheid' de laat ste weken steeds vaker door af stand te nemen van opvattingen van Bolkestein, of daar kritisch op te reageren. Robin Linschoten laat een ste vig gat vallen. Een staatssecre taris van Sociale Zaken is niet zomaar een staatssecretaris; hij heeft een haast ministeriële taak. Zijn invloed op wetgeving is groter dan van iedere andere staatssecretaris, simpelweg om dat sociale zekerheid van uiter mate groot belang is. Bij Lin schoten telt - meer dan bij een van zijn voorgangers, PvdA-po- litica Elske ter Veld - ook zijn politieke gewicht. Linschoten is een gekend voor stander van het doorbreken van de macht van het CDA via het vormen van een paars kabinet. De VVD'er genoot groot ver trouwen in zijn fractie, hoewel menigeen wel eens aanhikte te gen de supergladheid waarmee Linschoten zijn zaakjes verde digt. Het deel van de WD-frac- tie dat aarzelde of er een paars, CDA-loos kabinet moest ko men, liet zijn twijfel varen toen ze begrepen dat Linschoten op Door Jan Greyn Sociale Zaken zou komen. Dat stond borg voor een stevige WD-inbreng. En stevig was de inbreng van Linschoten, al bij de formatie van het kabinet-Kok, toen de WD-opvattingen over aanpas singen in de sociale zekerheid vorm kregen in het regeerak koord. Die aanpassingen moes ten geld opleveren en zorgen voor een geringere toestroom van uitkeringsgerechtigden. Het gemor in de PvdA ging ge paard met tevredenheid in WD-kring. Die dekselse Robin zou het wel flikken. Niet die aanpak van de sociale zekerheid, maar een zaak die veelal 'en marge' wordt gere geld, kost nu Linschoten de kop. De aanstelling van een naar la ter bleek onbekwaam bestuur van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen heeft zijn naam bezoedeld. Die be noeming voltrok zich mistig en wat al te vlotjes. Toen er proble men opdoken bij het CTSV drong dat ook nauwelijks tot de verantwoordelijke bewindsman door. Diezelfde wekte vervol gens ook nog de schijn dat hij de onafhankelijkheid van het be noemde bestuur ondermijnde. Het is allemaal niet keihard aangetoond door de Kamercom missie-Van Zijl maar de schijn bleef bestaan. En die schijn heeft Linschoten absoluut niet kunnen wegnemen. Het imago probleem nam deze week zelfs reusachtige vormen aan. En op zulke momenten gaan ook 'on betaalde rekeningen' en zelfs roddel en achterklap meespe len, zoals het in de roddelbladen beschreven privéleven van Lin schoten. Het broodnodige enthousiasme in de WD-fractie om onvoor waardelijk steun te geven aan Linschoten ontbrak in ieder ge val; van unanimiteit in die kring was geen sprake. Dat had ook te maken met een verschillende uitleg over het begrip 'zuiver heid in de politiek'. Is het zuiver iemand weg te sturen die alleen de schijn tegen heeft, of moet er per se hard bewijs van fouten zijn? De opvolger van Linschoten zal naar verwachting heel snel be kend worden. Want volgende week begint het kabinet aan de begrotingsbesprekingen voor volgend jaar. Daarbij kan een staatssecretaris van sociale za ken niet worden gemist. Vlak na het reces, begin september, gaat de Tweede Kamer ook praten over de aanpassingen in de wet arbeidsongeschiktheid, ook al zo'n heikel onderwerp. De nieu we staatssecretaris op Sociale Zaken moet daarom een kei zijn in sociale zekerheid, minimaal op het vlak van overheidsuitga ven. Om de WD-fractie eenzelfde rustig gevoel te geven als bij de start van Linschoten kan het geen kwaad ook op het politieke gewicht te letten van de nieu weling. Dan valt eerder te den ken aan een persoon als Frank de Grave - loco-burgemeester in Amsterdam en voorheen fi nancieel woordvoerder van de VVD-Kamerfractie - dan aan Henk van Hoof, die nu woord voerder sociale zekerheid is. De WD-fractie moet het vertrou wen herwinnen in de paarse coalitie.

de Stem | 1996 | | pagina 3