'Hartstikke leuk, met je kop op tv' toM i i i o TVT 1 Tachtig uur Tour de [n het kielzog van bmeets en IN elïssen France oP televisie zaterdag 29 juni 1996 D1 Studio Sport en Langs de Lijn actief ;atie «00) G B "o tP ^OS-verslaggever Herbert Dijkstra verzot op 4mooie plaatjes' 'Te land, ter zee en in de lucht' viert zilveren jubileum Opera, klassieke films, nieuwe series NPS en de zomer van 1996 Prix Italia voor radioprogramma 'Kinky op 4' Veronica brengt Ajax-j our naai F. Strietman directeur van Endemol Europa Zuidelijk Toneel wijzigt repertoire nieuwe seizoen morgen.... it Taxicom. jio wel heel comfor- en u wordt thuis tmming zet Taxicom pr overstappen op u tijd en moeite. g eens ergens. tionale taxibedrijven Aardenburg en b.oo uur 's morgens écht ter been of moet Taxicom haalt u ff: met een taxi, een gebruikt dezelfde voer. Per zone jaar en ouder, en minder. faxicomPas aan. rvoer op maat. >.r. n wij u bij de aanvraag- en een kopie van de likking. I I I I I istraties van toepassing. tand BV, Postbus 338> I I Ijjna haalde schaat- tr/wielrenner Herbert tjkstra de geschiedenis boeken als de eerste Ne- erlander die meedeed n Olympische Spelen [winter én zomer. Dat s 1988, Calgary en Se- i Vanaf vandaag toert I als NOS-verslaggever fee in het kielzog van (art Smeets en Jean Ne pen. Herbert Dijkstra jan zijn lol op: eerst de fur de France, daarna leteen door naar Atlan- I „Ik ben een echte Jooie plaatjes-freak." ir Maarten van de Rakt Smeets en Jean Nelissen ne- zo ongeveer sinds mensen- sigenis de Tour de France op de iderlandse buis voor hun reke- jg. De Drent Herbert Dijkstra jut eigenlijk pas net kijken, jrig jaar maalrte hij als NOS- irslaggever het Tourcircus deels ee; ditmaal is hij erbij van start t finish. Van Dijkstra wordt iwacht dat-ie na de streep zijn terviewtjes doet en samenvat- lel is geweldig dat je met die -ee monumenten op stap kunt," gt-ie over het koppel Smeets- ilissen. „Vakmensen. Voor hen b ik enorm veel respect. Jean in smakelijk vertellen. Als je et hem in de auto zit, duurt zo'n de helft korter. Nelissen en neets zijn een ideaal duo. Mart ut zich op het koersverloop en tan vertelt met zijn enorme ba- er wat omheen. Zoals Jean it over Maarten den Bakker eeft op het NK: een jongen zon- tr schandaaltjes, boerenzoon tin de winter koeien melkt en raapt. Het rapen van de ei- ren, dat slaat natuurlijk nergens maar geelt wel kleur, sfeer, nap is dat Jeans liefde voor de ort na al die jaren nog niets «ft ingeboet." fstand nemen e leert keuzes maken, niet ach- it alles aanhollen. Enerzijds vip je in de huid van de spor ts en anderzijds leef je je in de ijker in van wie de meesten niet wedstrijdverband op een race- its hebben gezeten. Veel dingen ja voor mij vanzelfsprekend: verzet, ploegentactiek, lechtenwerk. Je moet ook leren stand te nemen." Het ziel en zaligheid heb ik me de sport gestort. Twaalf jaar ag heb ik geprobeerd het uiter ste eruit te halen. Nu heb ik weer iets waar ik al mijn energie in kan stoppen. Ik werk zeven da gen per week, op maandag voor TV Drente en op de andere dagen voor Studio Sport. Het is alles of niks bij mij. Ik ben gewoon een sportgek. Ik hoop dat het oprech te enthousiasme, dat van nature in me zit, op tv overkomt." Incasseren In de sport nam Dijkstra wel eens te veel hooi op de vork. Hij com bineerde schaatsen met fietsen. Deed een keer de Ronde van Cu ba, na terugkomst 's middags de Ster van Zwolle en 's avonds de schaatscupfinale. „Dat is natuur lijk onzin, dat moet je niet doen. Ik ging in die jaren echt over de rooie. Belangrijkste kwaliteit die ik overgehouden heb, is dat ik heel goed kan incasseren. Vooral mentaal want ik heb meer verlo ren dan gewonnen. En stressbe stendigheid. Ik werk het beste onderdruk." En zo piekte Dijkstra in 1988. In Calgary, de Spelen van drie- maal-goud-voor-Yvonne, werd hij elfde op de vijf en tien kilome ter. „Ik zat aan mijn persoonlijke top. Ik was ook niet een man als Visser of Kemkers. Dat waren klasbakken. Ik moest het hebben van heel hard werken. Schaatsen en wielrennen, dat was eigenlijk hinken op twee gedachten." Seoul, de Olympische Zomerspe len, de honderd kilometer ploe gentijdrit. Dijkstra wil geen oude koeien uit de sloot halen. „Dat ik niet gereden heb, daar zal ik ne- ver-nooit-niet mijn beklag over doen. Ach, het is jammer dat ik niet de eerste Nederlander was die uitkwam op twee Spelen, maar het had andere gevolgen: radio. 'Langs de Lijn', mijn favo riete programma, vroeg me om in Seoul wat interviews te doen." Van het een kwam het ander. Re gionale omroep zag in 1989 het levenslicht in Drenthe. Herbert Dijkstra was erbij, net zo goed als hij daarna betrokken raakte bij de start van TV Drenthe. Tussen door bezocht hij met zijn schaats- maatje Gerard Kemkers de Sportacademie in Amsterdam, met goed gevolg. En toen stapte een keer tijdens een dweilpauze in Heerenveen 'de grote' Heinze Bakker op Her- bert Dijkstra af. Hij zocht een op volger en vroeg zich af of het niks voor Herbert was. „Dat vond ik geweldig. Mijn mond viel open. Ik heb de kans met beide handen aangegrepen." Tranen Bijna lyrisch wordt Dijkstra over de schaatsmarathons die hij als NOS-verslaggever heeft gevolgd. Herbert Dijkstra: 'Ik ben gewoon een sportgek.' De schaatsen in de kofferbak, zo dat hij stukjes mee kon rijden en rondes kon afsteken. „We hebben fantastische tochten gehad. Een mooiere winter kun je je niet wensen. Soms had ik bijna tranen in de ogen van de mooie plaatjes. Ik ben een echte mooie plaatjes freak. Die beelden van een pelo ton, rietkraagjes, molentjes. Ik heb zo genoten." In de buurt van Scheemda ging het tijdens de Oldambtrit even fout. De verslaggever knalde met foto sake elzinga zijn hoofd een keer tegen een bruggetje. „Dat is een prachtig verhaal als je tijd hebt". Hij wacht het antwoord niet af. „Ik bukte op tijd, maar ik kwam te vroeg omhoog. Het zag er heel dramatisch uit. Een dokter maakte de wond een beetje dicht, grote tulband om mijn hoofd. Ik schaamde me dood, wilde gauw terug naar de koers. Ik heb wat troep voor je, zei die dokter. Kom ik daar mee door de dopingcon trole, grapte ik. Hij zei: Absoluut niet. Op naar de finish. Het stond er keurig op. Ik snel met de band naar Hilversum, Het was net gaan vriezen. Ik gleed met mijn auto tegen een busje aan. Een tik- kie van niks. Stappen er twee agenten uit. Die zien me zitten met die tulband. Zo, moet jij nog naar Hilversum. Wel voorzichtig rijden. Ik had de radio aan: ik was zowat doodverklaard. In de studio rolde die samenvatting er in één keer uit, gek hè?" „Nee, ik heb nooit medicijnen ge bruikt, niks," bezweert Dijkstra. „Daarna heb ik nog twee dagen commentaar gegeven bij het NK schaatsen. De jongens zeiden nog: wat ben je positief." Voldoening Pijn lijden, noemt Dijkstra het mooie van sport. Weten dat na die pijn de voldoening komt. „Ook als je meer«dood dan levend een na laatste wordt. Dat je het gevoel hebt: ja jongens, ik ben zo leeg, zo kapot, meer zat er niet in. Vandaar mijn positieve benade ring. Men heeft het soms over de magere tijden in het wielrennen. Dat zal wel zo zijn, maar ik ken die jongens. Ik heb nog gefietst met Cordes, De Vries, Den Bak ker. Dat zijn fantastische sport mensen, die alles voor hun sport over hebben en heel diep gaan." De sporter staat voorop. Dijkstra snapt ook niet zo goed waarom kranten en bladen hem graag willen interviewen. „Ik heb er geen behoefte aan om in een krant te staan. Het gaat om de sporter. Ik ben toevallig degene die bij die sport af en toe iets moet roepen." „De wedstrijdsport mis ik abso luut niet," zegt de nu 29-jarige Drent. „Na Calgary ging ik af bouwen. Omdat ik me niet meer verbeterde, terwijl Veldkamp met sprongen vooruitging. Het competitieve is er af. Soms willen trimmers zich bewijzen als ze met je fietsen. Maar ik heb geen zin meer om me het zwart voor de ogen te rijden. Als je voor je ple zier rijdt, maak je ook mooie mo menten mee. Een keer met Dries van Wijhe op het Veluwemeer, dat net dicht zat. Het ijs hield het, als we de snelheid erin hiel den. We reden met zijn tweeën, met opkomende zon, een paar vo gels tussen de rietkragen. Zo ge weldig, in woorden niet te vatten, dat ik dacht: ik wou dat ik een camera op mijn nek had. Ja, ik ben een plaatjes-gek." Iet Tros-programma Te ffld, ter zee en in de icht viert dit jaar zijn 5-jarig jubileum. On- ings gingen de opnamen an de zilveren reeks van lart in Walibi Flevo: sei- aensopener is het onder- eel 'Gein op het plein', i de stromende regen eden de deelnemers hun iterste best om in een telle tijd het parcours ?er het ijzige water af te eggen. oor Marcel Frost ser. i orgvuldig klopt een Te land, ter lc ci in de lucht-deelnemer het van zijn banden, in de hoop We seconden te winnen. Ge centreerd tuurt de man naar concurrent in de verte, on- ,twijl valt de regen gestaag Pretpark Walibi Flevo ver- Wert in een gr0te modderpoel, 'e aanloop is gladder dan glad. at op tv een flitsend spektakel 1®, blijkt in de werkelijkheid traag evenement, waarbij het Mttld van zowel publiek als Widaten op de proef wordt ge- Het geklaag is dan ook niet de lucht. Sommigen proberen e «jd te doden met het zoveelste ®oek aan de bierverkoper, met gevolgen vandien. Glazig een groepje achter de tribü- "oor zich uit te staren. 1 iedereen heeft moeite met .wachten. Ergens achter in het ememersveld staat een enthou- i lmg saté te grillen op een erg kleine barbecue, afge- me' een parasolletje. Menwrijvend probeert de r-kok zich meteen een beetje warmen. Het vuurtje ver bat een gn> !f?s vc liet etwu, eelnei ireidt een aangename geur. "e wachtenden behoren ook Roland van Puijenbroek uit Goir- le en Tilburger Peter Gijselhart, beiden 24 jaar oud. Zij doen voor de achtste keer mee aan Te land, ter zee en in de lucht. Trots pre senteren zij hun kleurrijke bouw sel, een wagen met daarop een jungle, compleet met wilde die ren, dansende inboorlingen en waaiende palmbomen. Gijselhart demonstreert hoe de diverse on derdelen kunnen bewegen. Dat het duo vandaag niet als snelste aan de finish zal komen, wordt niet ontkend. Voorpret „De wagen is veel te zwaar verge leken met de rest, maar we vin den het gewoon leuk ons er crea tief op uit te leven. Liever mooi en origineel dan in een recordtijd over de baan," vertolkt Van Puij enbroek de mening van het duo. „In feite is de voorpret het leuk ste," voegt zijn teammaat er aan toe. Al met al hebben ze samen ruim 400 uur mankracht in hun creatie gestoken. Sinds oktober zijn zij er bijna dagelijks mee be zig geweest. Waar zij het uitein delijk voor doen? „Ach, dat is toch hartstikke leuk, met je kop op tv. Daarbij komt dat we al twee keer genomineerd zijn voor de originaliteitsprijs. Die willen we dit jaar wel eens winnen." Carnaval Peggy Hoetmer van René Stokvis Produkties is al jarenlang be trokken bij de opnamen van Te land, ter zee en in de lucht. Tus sen de opnamen door probeert zij het koukleumende publiek een beetje op te vrolijken, populaire meezingers volgen elkaar in hoog Typisch Hollandse gezelligheid bij de opnamen van 'Te land, ter zee en in de lucht', foto peter brom tempo op, van Marco Borsato tot Tim Immers. De schare toeschouwers bestaat voor een groot deel uit familie en vrienden van deelnemers, slechts een enkeling komt zomaar even kijken. Kleurrijk uitgedoste meisjes delen her en der kortings bonnen uit voor het aanpalende pretpark. De provincie Noord-Brabant is vandaag ruimschoots vertegen woordigd, leert een blik op de deelnemerslijst. Die meldt onder meer plaatsen als Gilze, Eindho ven, Boxtel, Geldrop, Dongen en Prinsenbeek. „Ik denk dat die grote belangstelling uit het zui den toch iets te maken heeft met het carnavalsgebeuren daar," al dus Peggy Hoetmer. „In Brabant en Limburg zitten simpelweg veel verenigingen en vrienden clubs die een ruime traditie en er varing hebben met het bouwen van wagens. En die dat ook leuk vinden om te doen." Voorheen werd het programma op sfeervolle locaties als Hol landse havenstadjes opgenomen. Walibi Flevo ademt vooral kil heid uit. „Dat is een keuze die je maakt. Hier zijn weer meer mo- Van onze rtv-redactie Studio Sport en Langs de Lijn volgen de 83e Tour de France op de voet. Elke dag doen ze rechtstreeks verslag van de etappes. Een slordige zeventig a tachtig uur verschijnt de Tour in beeld. Op Nederland 2 beginnen de verslagen in de regel om 15.00 uur. Tijdens een aantal interes sante bergetappes starten de uitzendingen eerder en krijgt de kijker hele ritten voorge schoteld. Dat is het geval op 8 juli (Val d'Isère-Sestrières met beklimmingen van de Col d'Isèran, Galibier, Mont- genèvre en de Sestrières) en op 17 juli (Argeles-Gazost met de Aubisque, Marie-Blanque, Soudet, Port de Larrau en de Cöte de Remendia). Van een aantal andere etappes wordt ai vanaf het begin van de middag verslag gedaan, zodat de be langrijkste beklimmingen live te volgen zijn. Verder brengt Studio Sport da gelijks uitgebreide samenvat tingen. Vanaf maandag worden deze ondergebracht in de editie van 20.00 uur. Hierin ook een Touijournaal met veel aan dacht voor de verrichtingen van de Nederlandse renners. NOS-verslaggevers zijn zoals gebruikelijk Mart Smeets en Jean Nelissen. Voor Herbert Dijkstra (zie elders op deze pa gina) wordt het de tweede Tour in dienst van de NOS. Rocky Tuhuteru, Jan Douwe Kroeske en Govert van Brakel presenteren Radio Tour de France, traditiegetrouw iedere dag van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag tot 18.00 uur. Ver slaggevers zijn Gio Lippens, Jeroen Wielaert en Jacques Chapel. Ook in de dagelijkse avonduitzendingen van Langs de Lijn wordt ruim aandacht besteed aan de Tour de France. Vandaag, de dag van de pro loog, is Langs de Lijn van 11.00 uur 's ochtends tot 23.00 uur 's avonds in de lucht. In deze uitzending zijn, naast reporta ges over de Tour, verslagen van de TT in Assen en van Wimble don te verwachten. (Nederland 2,17.50 uur Radio 1,11.05 uur) Van onze rtv-redactie Opera, nieuwe tv-series, klassieke films van grote regisseurs, radio- en tv-uitzendingen rond het North Sea Jazz Festival en een lange gevarieerde reeks radioprogramma's. Dat zijn de in grediënten van de 'NPS-zomer van 1996'. gelijkheden om met het publiek iets te doen. Dat willen we in ie der geval in het jubileum-jaar duidelijk maken: een groot deel van het succes is te danken aan de trouwe schare toeschouwers. Vandaar ook dat er voor één van hen aan het einde van het seizoen een auto te winnen is," vertelt Hoetmer. Horloge Presentator Jack van Gelder laat het hele gebeuren tamelijk gela ten over zich heen gaan. Zijn grootste zorg lijkt de groeiende vertraging die gaandeweg de op namen ontstaat. „Ik had nog een beetje vroeg weg gewild om naar een voetbalwedstrijd te kunnen kijken," zegt Van Gelder, die het programma sinds 1984 aan el kaar mag praten. Zorgelijk kijkt hij op zijn horloge. Zodra de deu ren van het podium opengaan, verschijnt echter weer de beken de glimlach. Het publiek zingt, weliswaar aangemoedigd, zijn naam alsof er een popgrootheid op de bühne verschijnt. De voetbalverslaggever werd in het roemruchte verleden vooraf gegaan door bekende namen als Willem van Kooten, André van Duin, Ron Brandsteder en Tom Mulder. Een andere naam die bij Nederlands langstlopende amu sementserie hoort, is ongetwij feld die van Lou van Rees. De le gendarische impresario, die in 1993 overleed, was jarenlang voorzitter van de jury. De namen daarentegen die bij de verschillende onderdelen van Te land, ter zee en in de lucht horen, getuigen van weinig fantasie. Wat te denken van Blij dat ik glij, Hoog en droog, Uitpakken en wegwezen en Fiets 'm d'r int Met dit jaar de al net zo olijke nieuw komer Lol aan de katrol. Nu zendt de Tros nog herhalingen uit, vanaf 12 juli komen er verse afleveringen op de buis. De zomer begint morgen met de tv-registratie van Beethovens opera Leonore, voorafgegaan door een making o/-programma. De opera wordt uitgevoerd door het Monteverdi Baroque Choir and Orchestra onder leiding van John Eliot Gardiner, een van de meest veelzijdige dirigenten van de wereld. Acteur Johan Leysen neemt de rol van Ludwig van Beethoven voor zijn rekening. Vrijdag start de NPS met Een koffer vol boeken, een negendeli- ge serie over het plezier van le zen. De reeks wordt gepresen teerd door de Groningse boek handelaar Albert Hoogeveen. De eerste gast in de winkel is Natas- ha Gerson die onlangs debuteer de met Plaatstaal. Voorts staan bij de NPS drielui ken op het programma over de opmars van de personal compu ter (De 'Willie Wortels van Stili con Valley) en de Amerikaanse Hilversum (anp) - Het radiopro- gfamma Kinky op 4 heeft de Prix Italia in de categorie muziek ge wonnen. In het NPS/VPRO-pro- gramma werd een voorstelling gegeven van hoe Radio 4 zou klinken als de zender zou zijn overgenomen door een Duitse commerciële mediagigant. Het was een samenvatting van een vier uur durend programma in de serie Supplement. Tussen reclames en jingles door was mu ziek van Stockhausen, Zappa, Bowie, Varèse en een Avant Gar de Mega Top 13 te horen. Het programma werd gemaakt door Co de Kloet en Piet Hein van de Poel. De dansfilm Enter Achilles, een productie waaraan de NPS mee werkte, ontving een speciale prijs in de categorie muziek en kunst. Regisseuse Clara van Gooi maak te de film op grond van het gelij knamige stuk van choreograaf Lloyd Newson. Kortweg Ajax! heet het ma gazine dat Veronica voetbal- minnend Nederland vanaf maandag 19 augustus voor schotelt. Op de rol staan vijf tig afleveringen. De Amsterdamse producent ID-TV heeft in samenwer king met Ajax het voortouw genomen om een wekelijks journaal samen te stellen. Daarin worden nieuws en weetenswaardigheden rond de club gepresenteerd. Wie dat doet, is nog niet bekend. Elke aflevering blikt even te rug op de laatste wedstrijd en het belangrijkste nieuws van die week. filmregisseur John Cassavetes. De rubriek Van Gewest Tot Ge west besteedt acht afleveringen aandacht aan de manier waarop landgoederen en kastelen in Ne derland in stand worden gehou den. Deze reeks heet Over-leven op een landgoed. Nieuwsfabriek behandelt het nieuws in vijf delen. Aanleiding is het veertigjarig bestaan van het NOS-joumaal. Uitvoerig komt het North Sea Jazz Festival vanaf vrijdag 12 juli aan bod. Daarvoor slaan de NPS en VPRO de handen ineen. Yvette Forster en Co de Kloet presente ren vijf rechtstreekse uitzendin gen op tv. NPS en VPRO zijn op de radio al met al achttien uur li ve in de lucht. Zondag, Nederland 3,13.00 uur. Laren (anp) - Frits Strietman (41) is per 1 september benoemd tot directeur Europese Produkties bij Endemol Entertainment. Hij is nu nog directeur marketing bij het Wereldnatuur Fonds. Strietman gaat leiding geven aan een nieuw onderdeel van het be drijf, dat zich richt op Europese co-producties voor televisie. Voor 1991, toen hij in dienst trad bij het Wereldnatuurfonds, werkte hij tien jaar bij de NCRV, onder meer ais hoofd ledenwer ving. Eindhoven (anp) - Het Zuide lijk Toneel in Eindhoven haalt Salomé, dat volgend jaar maart in première zou gaan, van het repertoire. Daarvoor in de plaats speelt het gezel schap De Onbeminden van Fran£ois Mauriac. De wijzi ging is nodig in verband met castingproblemen die niet op korte termijn oplosbaar zijn, aldus een mededeling. Wat die problemen inhouden is niet bekend. Bij het Zuidelijk To neel was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. Het gezelschap zou Salomé van Oscar Wilde spelen in een verta ling van Hugo Claus. Dora van de Groen zou het stuk regisseren. De première is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Onbeminden handelt over de obsessionele relatie tussen een vader en zijn twee dochters. Het is nog niet eerder in Nederland opgevoerd. Medewerkers zijn on der anderen Chris van Nietvelt, Camilla Siegertsz en Rob Das. De regie is in handen van Ivo van Hove, Jan Versweyveld ontwerpt het licht en het decor. Eric de Kuyper maakt de vertaling.

de Stem | 1996 | | pagina 29