me rlrei* rug! T-SHIRTS DE STEM Miljoenenclaim tunnel afgekocht 'Op dit moment zijn er geen goede mossels ansen bv. T fdekken vuilstortplaats en nazorg kost gemeenten twintig miljoen Minister ondertekent contract tunnel Westerschelde Zeeuws Vlegelbrood dikke mik in Brabant Zelzaatse zender door inbraak uit de lucht Stoeien met naam voor de nieuwe tunnel rovincie komt tot minnelijke schikking met aannemerscombinatie Wester schelde /m 23 jaar, C1 ,een subsidie voor Sexual Health Schade van 55.000 gulden nu is ver weg dichtbij..., Mr. F.J. Haarmanweg 2A Terneuzen, 0115-630912 aar filiaal ft* n /eek. een spontaan, i verkoopervaring the. net recente pasfoto, Ook voor: Roosendaal ïnaften I naar eigen ontwerp voorzien van uw reclame en logo I Superfevafiteit, aan scherpe prijzen Zeeland ZATERDAG 29 JUNI 1996 n onze verslaggever tneuzen - De Zeeuws-Vlaamse ge- «enten moeten binnen nu en tien ar samen twintig miljoen gulden hoesten voor de afvalverwij de lg. Dat bedrag is namelijk gemoeid it het afdekken en de nazorg in de mi van controles van de dan volle ilstortplaats in de Koegorspolder. .jses wijzen erop dat dit moment •ens in het begin van de volgende eeuw daar is. Dat is vastgesteld door een onaf hankelijk onderzoeksbureau in opdracht van de gemeenschappelijke regeling Af valstoffen Verwijdering Zeeuws-Vlaan- deren (AVZV). Zorgdragen voor het op milieuvriende lijke wijze afdekken van de stortplaats in de Koegorspolder en het plaatsen van peilbuizen voor controles naderhand, vormen een wettelijke verplichting. De voorzitter van het dagelijks bestuur van AVZV, K. van der Hoofd, zegt dit om aan te geven dat de reserve van 23 mil joen gulden die het samenwerkingsver band van Zeeuws-Vlaamse gemeenten heeft opgebouwd, in werkelijkheid hele maal niet zo groot is. De gemeenteraden van SIuis-Aarden- burg en Axel spraken afgelopen donder dag uit dat AVZV het afgelopen jaar op gebouwde overschot van ruim 4,5 mil joen gulden terug moet storten in de ver schillende gemeentekassen. Maar Van der Hoofd zegt dat het dagelijks bestuur op het standpunt blijft het geld toe te voegen aan de reserve. Hij wijst bijvoorbeeld ook op een andere investering die AVZV verplicht is te doen voor medio januari volgend jaar. Vanaf dan moet namelijk een'deel van het brandbaar afval uit Zeeuws-Vlaan deren naar de verbrandingsinstallatie in Moerdijk. En ten behoeve daarvan is in de streek de bouw van een overslagsta tion nodig. Daarmee is een bedrag gemoeid dat het miljoen volgens Van der Hoofd ruim schoots overstijgt. Zo nuanceert hij de reserve van 23 mil joen gulden. „Je moet die zien als een be stemmingsreserve. Zonder dat geld ko men we straks gigantisch in de proble men. Daarom houdt het dagelijks be stuur overeind dat het verstandig is het overschot toe te voegen aan de reserve. Hoewel het uiteraard uiteindelijk aan de Zeeuws-Vlaamse gemeenten is om te be sluiten wat er met het overschot ge beurt." De algemene vergadering van AVZV krijgt de rekening 1995 in september ter vaststelling aangeboden. onze verslaggever [iddelburg - De miljoe- >nclaim die nog boven de ekomstige Westerschel- ituimel hing, is van de aan. De Zeeuwse Gedepu- >erde Hennekeij (water aat) deelde gisteren Pro- nciale Staten mee dat een ïinnelijke schikking met aannemerscombinatie iesterschelde, de CWS, is troffen. oeveel er in der minne is be- ald om onder de claim uit te ko- hield Hennekeij voor zich. aar met de schikking is een be- irlijk geldprobleem verdwe- i. „Het Rijk en de provincie lijven nu gevrijwaard van aims, dat hebben we zwart op it, en kunnen we nu schrappen t onze risicoparagraaf," aldus ennekeij. HS heeft een tweeledige claim gediend. Wegens het mislopen an de hele opdracht voor de tun- tl, die immers naar de aanne- erscombinatie KMW ging, en egens het niet volledig vergoe- invan geleverde diensten. Gelet eerdere uitspraken van minis- r Jorritsma (waterstaat) is wat laatste claim betreft een fi- ineiële regeling getroffen. Ook overheid vindt de schadeloos- elling van CWS wat dit betreft edelijk. rondverwerving 'u gisteren de contracten met de intiemer zijn getekend en alle (sluiten door de verschillende 'erheden zijn genomen, kan de onw van start gaan. Het eerste rat de burgers er van zullen zien, (beurt pas in de tweede helft in komend jaar, als in Terneu- ffl de werkterreinen van twintig (ctare worden ingericht en de laats van keten wordt voorzien. Ie zogeheten 'detailontwerpfase' gisteren gestart, maar daarvan weinig zichtbaar, het betreft oornamelijk tekenwerk op de ikentafels van de aannemer. In zal aan de Zuid-Bevelandse ant een bouwput van anderhal- hectare worden ingericht. De wiel zal van Terneuzen naar lllewoutsdijk worden geboord, jgenaren en pachters van bel ijdende grond zullen aanmerke- jk eerder te maken krijgen met tunnelbouw. Na de bouwvak- akantie begint de grondverwer- Jpg aan beide zijden van de iesterschelde. an de Terneuzense kant houdt landinrichtingscommissie die (zig is met de herinrichting van kek al rekening met de verwer- ng- iet rijk lorden grondeigenaars er rijk an als ze hun percelen moeten erkopen? Voorlichter Geluk van 'i]kswaterstaat: „Nee, niet rijk, ®ar ze worden er ook niet de luPe van. Er bestaan goede pro cures voor die als uitgangspunt ie redelijkheid hebben. Zo wordt 1 getaxeerd. We kopen ze niet •ant uit, maar vergoeden een re- 'mijke schade. En dat kan van zijn. Iemand die bijvoor beeld percelen terugkrijgt die erderaf liggen, kan een omrij- ®ade krijgen. Zo is met alles re- lemng gehouden." gibing - De Zeeuwse Staten ebben gisteren toch besloten de jWiwe Sexual Health Clinic in ff niet te subsidiëren. JCeputeerde Staten vinden een 'l age namelijk meer een ge- Janidijke zaak en gisteren st e.en meerderheid van de alen die redenatie. e ®exüal Health Clinic is een ^«werkingsverband van iesa Sezondheidsorganisa- dat onder meer aan preventie Vad ziekten doet. Ondanks de stagnerende ontwikkeling van de mossels zijn de verwachtingen voor het komende mosselseizoen hooggespannen. FOTO DE STEM BEN STEFFEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat vleesgewicht overigens, zegt Lucas, is op dit moment weliswaar redelijk, maar als de mossels nu zouden worden verplaatst naar de zogenaamde verwater- percelen in de Oosterschelde leidt dat vrijwel onherroepelijk weer tot gewichts verlies. „Monsters hebben tot dusver aan getoond dat de natuurlijke ontwikkeling van de mossels is vertraagd. Het gaat er om dat mosselkwekers en -handel een goed produet op de markt willen zetten en dat is op dit moment niet mogelijk." Lucas juicht daarom het besluit toe. Hij verheelt niet dat het hernieuwde uitstel de mosselsector slecht uitkomt. Maar, zegt hij: „Het gezonde verstand heeft ge zegevierd. Deze vertraging kost natuur lijk geld. Maar als we van start zouden zijn gegaan, dan had het nog meer geld gekost. Dan was de aanvoer zo gering ge weest, dat de prijs hemelhoog zou zijn ge worden. Straks is er dus wel voldoende aanvoer tegen hopelijk een redelijke prijs." Iedereen die de mossel een warm hart toedraagt, hoopt dat donderdag wel groen licht voor de seizoensopening kan worden gegeven, aldus het Mosselkan toor. Maar er is gerede twijfel, aldus Lu cas. „De mossels hebben dringend zon en warm water nodig. En voor volgende week wordt opnieuw slecht weer voor speld," zei hij vrijdag in de mosselveiling in Yerseke. Lucas blijft echter hopen. „Want de na tuur heeft ook de mogelijkheid om de kwaliteit van de mosselen snel te laten verbeteren. Binnen enkele dagen kan het snel ten goede veranderen." Datzelfde hoopt restaurateur F. Ver- meirssen van De Oude Haven in Philippi ne, het mosseldorp bij uitstek. Jaarlijks komen hier vele tienduizenden Nederlan ders, Belgen en Fransen het zeebanket nuttigen in een van de vele mosselrestau rants. Vermeirssen: „Hier schrik ik toch van. Het personeel staat in de startblok ken en dit betekent onherroepelijk om zetverlies. We moeten begin juli gewoon open zijn. De vakanties beginnen en ieder restaurant heeft toch een eigen klanten schare." In Philippine staat de officiële start van het seizoen op het programma voor aanstaande woensdag. De restaurateurs hebben overigens dicht bij huis een uitweg: de zogenaamde hang- cultures, mossels die vooral bij Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde hangend in netten worden gekweekt. De kenner overigens betitelt de smaak van deze hangcultures als minder dan die van grondmossels. Vermeirssen verwacht wel dat de restaurants naar de hangcultures zullen overstappen 'mits de voorraad strekt'. Ondanks de vertraging zijn de verwachtingen voor het komende mossel seizoen hooggespannen. De mosselsector rekent erop dat de productie weer naar een gemiddelde van een miljoen mossel- ton (een mosselton is honderd kilo) stijgt. Het afgelopen mosselseizoen werd 800.000 mosselton aangevoerd. Een hoe veelheid die weliswaar 20 procent bene den het gemiddelde lag, maar géén 40 procent, zoals aan het begin van dat sei zoen verwacht werd. De mosselrestaura teur hecht minder aan deze productie- omvang. „Ik heb er liever minder, die dan wel kwalitatief goed zijn." Van onze Haagse redactie Den Haag - „We beleven vandaag de afsluiting van een 30 a 40 jaar durende ouverture. Een stuk met veel mooie mu ziek, maar ook met langdurige stiltes en een enkele wan klank." Projectdirecteur Buis van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat toonde zich gisteren in Den Haag zeer opgelucht. Mi nister Jorritsma - speciaal voor deze gelegenheid 'weggesneld' uit het kabinetsberaad- kon eindelijk haar handtekening zetten onder de overeenkomst die de bouw en exploitatie van de toltunnel onder de Wester schelde regelt. De zes uitverko ren aannemers beginnen waar schijnlijk volgend jaar al aan de aanleg. In 2002 moet de Westerschelde Oeververbin ding (totale kosten: 1,7 miljard gulden) klaar zijn. Zes kilometer Ondertekening van het con tract was mogelijk gemaakt door de Tweede Kamer, die donderdagavond akkoord ging met de ruim zes kilometer lan ge tunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. Moeizaam Behalve Buis gingen ook minis ter Jorritsma, aannemer Hale wijn en de Zeeuwse gedepu teerde Hennekeij gisteren uit gebreid in op de moeizame ont staansgeschiedenis van de tun nel. Volgens een tevreden Hen nekeij maakt de WOV 'nu ein delijk een einde aan de geschei den arbeidsmarkten in Zee land'. Ook de verladersorganisatie EVO reageerde positief op het besluit van de Kamer. Zorgen heeft EVO alleen over de hoog te van de toltarieven in de tun nel onder de Westerschelde. Van onze verslaggever Goes - Brabanders eten steeds meer brood van Zeeuwse bodem. Want daar in Noord-Brabant gaat het Zeeuwse Vlegelbrood er in als koek. Blijft de afzet van dit milieuvriendelijk geprodu ceerde brood op de eigen Zeeuwse markt stabiel, in Brabant stijgt de verkoop fors. Sterker nog: de afzet van Zeeuw se Vlegel steeg vorig jaar met veertien procent en die groei is vrijwel geheel te danken aan de eetlust van de Brabanders. En dat is redelijk opmerkelijk, zo blijkt uit het gisteren gepresen teerde jaarverslag 1995 van de stichting Zeeuwse Vlegel. Want pogingen om de Vlegelbroden ook in Zuid-Holland aan de man en vrouw te brengen, zijn nauwe lijks succesvol. De Randstedeling heeft het niet zo op het Zeeuwse brood. Letterlijk citaat uit het jaarverslag: 'In Zuid-Holland is de afzet afgenomen doordat een aantal bakkers is gestopt met het bakken van de Zeeuwse Vlegel'. Inhaalmanoeuvre Eind 1995 bakten al vijftien Bra bantse bakkers met Vlegelmeel, maar inmiddels is dit aantal al weer gestegen, meldt coördinator Jan Koeman. Datzelfde geldt voor het aantal Brabantse win kels waar Vlegelbrood te koop is. Eind vorig jaar 70, nu dus meer. Daarmee is Brabant bezig met een inhaalmanoeuvre: in Zeeland is het Vlegelbrood in 170 winkels te koop. Voor de Stichting Zeeuwse Vlegel was 1995 een be langrijk jaar. In de eerste jaren kon de stichting bestaan mede dankzij overheidssubsidies. Maar vorig jaar is de Zeeuwse Vlegel de kinderjaren ontgroeid en staat de stichting dus op eigen benen. En met succes, meldt het jaarverslag: 'In 1995 heeft het Zeeuwse Vle- gëlbrood bewezen onafhankelijk van subsidies te kunnen functio neren'. Vlegelbier Vorig jaar werd op zo'n zestig hectare vlegeltarwe geteeld. Dit jaar is dit areaal al toegenomen tot boven de tachtig. Want naast brood is er ook Vlegelbier (met 80 verkooppunten alweer), zijn er Vlegeleierkoeken en is er Vlegel vlees, alle producten van milieu- vriendelijke(r) teelten. Aan ande re nieuwe producten wordt nog gewerkt. Van onze verslaggever Zelzate/Sas van Gent - De regionale radiozender ZRO (Zel zaatse radio Omroep) is sedert afgelopen woensdag (tijdelijk) uit de lucht. Oorzaak: onbekende inbrekers zijn er in de nacht van dinsdag op woensdag met praktisch de complete inventaris van de studio vandoor gegaan. „De volledige besturing om in de ether te kunnen gaan is verdwe nen," aldus medewerker F. Ger ritsen van de ZRO. De ZRO zit nu met de handen in het haar. Het ook in Sas van Gent en omgeving uiterst populaire ra diostation komt rond van spaar zaamheid en bescheiden reclame inkomsten. De ontvreemding van Door Cees Maas Wordt het de Westerscheldetunnel, zoals minister Jorritsma (waterstaat) de nieu we oeververbinding in Zeeland al con sequent noemt, of toch de Zeelandtun nel, waar de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder de voorkeur aan geeft? Het blijft afwachten, maar de oude naam, de WOV, die moet van de bestuurders direct in de ban. Daar kleeft teveel negatiefs aan, omdat het zo lang heeft geduurd in een som tijds krakkemikkige procedure, voor het be sluit dan uiteindelijk viel. De naam WOV heeft een slecht imago en dat kan de nieuwe tunnel absoluut niet gebruiken. Gisteren verbeterde commissaris Van Gel der staande de vergadering van de Zeeuwse Staten een Statenlid dat het nog over de WOV had. „We moeten over de Zeelandtunnel spreken, hadden we afgesproken," meende de com- missaris. Van Gelder is uit op Zeelandpromotie door de tunnel zo te noemen, maar zo denkt het Rijk niet. Rijkswaterstaat hanteert al enige tijd als werknaam de Westerscheldetunnel. „Voorlopig houden we dat aan, maar het zit niet dichtgespijkerd," zegt voorlichter Ge luk van Rijkswaterstaat. „Als later blijkt dat Van Gelder een Zeelandtunnel wil, aan hakend op de Zeelandbrug, dan kan daar over worden gepraat." Praten kan altijd. Maar het uiteindelijke be sluit over een naam valt in de Raad van Commissarissen van de nieuwe nv, die het Rijk met de provincie heeft gesloten, en waarin Zeeland een minderheidsaandeel- houdster is. Geluk: „we hebben er ook nog even over gedacht een prijsvraag voor de naam uit te schrijven, maar dan loop je kans een te lange en niet werkbare naam te krij gen." Want, het probleem waar het Rijk mee zit, is dat de tunnel te verkopen moet zijn. Dat de naam van de tunnel zoveel mogelijk automobilisten trekt. En ook in kranten-" koppen en brochures moet' de naam lekker 'bekken' en mag dus niet te lang zijn. Alle strategieën op het gebied van marke- ting-communicatie, want daar gaat het dan over, wijzen bijvoorbeeld latijnse namen sterk af. En de naam Zeelandtunnel zegt mogelijkerwijs anderen in binnen- en bui tenland minder dan Westerscheldetunnel. Geluk: „Sterk geografisch bepaalde namen krijgen de voorkeur van de marketing-spe- cialisten, en dan is er niets sterkers dan Westerscheldetunnel, want de tunnel gaat onder de Westerschelde door. De naam Scheldetunnel bekt ook goed, maar is niet juist omdat er meer Scheldes zijn." Voorlichter Geluk denkt dat het niet al te lang meer duurt voor een definitieve naam wordt gekozen. Want hoe eerder een goed gekozen naam gaat circuleren, hoe meer re clamevoordeel de exploitanten er van kun nen hebben. (ADVERTENTIES) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa ;errit e jonge Oren|eetreet S - Telefoon 0115 - 552710 inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor net opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 de apparatuur, waaronder een mengpaneel,', een (gehuurde) straalverbinding, microfoons en 24 cassettedecks betekent een schadepost van om en nabij de een miljoen Belgische francs (55.000 gulden). Die strop kan de ZRO, een vere niging zonder winstoogmerk, zelf niet opvangen. De zender is daar om nu tot nader order uit de lucht. „We gaan komende week bankrekeningnummers openen in België en in Nederland, waar mensen geld op kunnen storten. We hopen dat die geldinzame lingsactie ertoe leidt dat we zo snel mogelijk weer kunnen gaan uitzenden. Nu is op onze frequen tie alleen ruis te horen. Als luiste raars zich afvragen hoe dat toch komt, weten ze het nu," aldus Gerritsen. De ZRO is tot woensdag dagelijks van 08.00 uur tot 21.00 uur in de lucht geweest en zendt met name in het weekeinde veel program ma's uit die gericht zijn op de be volking van Sas van Gent en om streken. De medewerkers hopen ook van deze kant op financiële ondersteuning. Omtrent de mogelijk daders van de inbraak bestaan wel vermoe dens. Of het zijn mensen die zelf een radiozender hebben, of het is uit pure balorigheid gebeurd. „Want als je die uitzendappara- tuur thuis neerzet, kun je daar niets mee doen."

de Stem | 1996 | | pagina 19