ernooi bezet Na tennis en golf is polo nog het enige reservaat voor de ware 'beau monde ;e sporthal in en achter zich PESTEM SPORT B5 129 JUN11996 B4 EUWS kort Ie Oostburgse sporthal wat lor een team bestaande uit I in de afgedankte sporthal |rs Rik Henry en Dick van 11e 'oude glorie' bij elkaar te jn van Heijst bestaat uit J0 Binneman en Cor du Fossé Her leiding van John Ducar- ast-Zeeuws-Vlamingen ver te, een man die in De Veer- Jocht fluiten. De wedstrijd Je aanvang is 16.00 uur. Coopertest van AV De Wie lde vereniging kwam op het Inder uitstekende weersom- Itwaalf minuten tot een af- p Krijnen legde met zeventig bats. leigh de Block de snelste. Zij Itand van 2653 meter, lalve Coopertest (6 minuten) pert Lauret (jongens) en Ca- fmeisjes) de winst. In totaal ner afhalen. ■neke van de Sar (beiden Oost- 1 (Biervliet) 1360, 4. Dineke van linde (Oostbure) 1268. 1. gelijk: Joran de Block en Geert IOostburg) 1263, 5. Mike van de |2 meter, 2. Stefan Krijnen 3370 ■de Linde (allen Oostburg) 311o| feter, 2. Marijke Lauret 2571, 3. Lilster 2358, 5. Mia van de Veire l-Jansteen l dinsdag 2 juli de traditione- I verreden. Om 19.00 uur wor- ï;n voor hun race over 90 kilo- jlminastraat. Insteen is klaar voor het kar- ad viel een dezer dagen in de leid van de plaatselijke mid- Dok sponsors van buiten St.- len bijdrage. Op deze manier pen wielerkoers op poten zet- Immeren, Kees Schouwenaar, ander, Bob Rasenberg, Johan Inaar in Zuiddorpe, Michael pis Franse, Michel Rommers, i Geijs, Pascal de Rijcke, Pas- kennen heeft gegeven volgend villen doen, Danny Schaut en lannende koers kunnen garan- bot goed gevuld zijn. jaat vandaag van start. De fi- (g 7 juli. Het tennistoernooi in yen bezitten de speelsterkte B2. Tevens is er een groepje Gronin gers van de partij, onder wie Har- Oolders, een sterke Bl-speler. Tij heeft ongeveer 30 toernooi- |overwinningen in de B-categorie op zijn conto. Plaatselijke favorieten zijn Tim van Veldhoven en Dethlef Pie- Iters, die respectievelijk als eerste len tweede geplaatst zijn op het |Bl-schema. lïevens is er een afzonderlijke B2- Icategorie. Favoriet is hier Antoi- Ine van Bockel, voor Duncan iBlackman. i Bij de B-vrouwen is Isabelle 'Leenhouwers uit Oostburg de te I kloppen speelster. De wedstrijdleiding is in handen I van Mario Leenhouwers en Mau- I rits van Daele. In de wedstrijd- j commissie zitten Jan van Keulen en Johan Vermeulen. Bondsgede- legeerde is John Leenhouwers. Centraal op het tennispark 'De Zwieper' te Sluis staat als van ouds de grote gezellige tent. Van daaruit verzorgen de zusjes Isa belle en Jessica Leenhouwers grotendeels het bargebeuren. Jan van Keulen is de coördinator voor alle lopende zaken die los staan van het wedstrijdgedeelte. PLAATSINGEN MANNEN ENKELSPEL BI: 1. Tim van Veldhoven, 2. Detn- lef Pieters. B2: 1 Antoine van Bockel, 2. Dun can Blackman. Cl: 1. Tony Seen, 2. Byron Bentley, 3. Philip Haldermans, 4. Alex c C2:1. Harry Riem ens, 2. Adrie Rif seeuw, 3. Ruben Verheul, 4. Wesi j Claerhoudt. Dl: 1. Dimitri Vermeire, 2. Alexan der van Daele, 3. Arno Maenhout, Cor Baas. 1, D2: 1. Peter Reijnierse, 2. Patro» van Morrelgem. D 35+: 1. Karei Leenhouwers, 2. m' chel Lison, 3. Aery Bentley, 4- J0 Leenhouwers. DUBBELSPEL BI: 1. Gorthmanns/Van Veldhoven, 2. Oolders/De Rooy. 2 Cl: 1. Heinze/Van Quekelbergne, Van Heelsbergen/Trapman. Dl: 1. Bentley/Van de Kerkhove, Custers/Vermeulen. VROUWEN ENKELSPEL BI: 1. Isabelle Leenhouwers, 2.1» nique Walraven. «-„cv CL 1. Katrien Cornells, 2. Nancy Dl:hl.1SMiranda Buyck, 2. Jan«en 02:°?' Suzanne Corthals, 2. Sandra D® Jetty Henry, 2. Godelieve Lison, DUBBELSPEL Cl: 1. Fraanje/Visser, 2. tel/Vriends. Re- Dl: 1. Aalbregtse/Henry, 2. cu Gemengd dubbelspel Cl: ^l°USterrenberg/Van Heelsbet gD^ZuTSAry,H^- ZATERDAG 29 JUNI 1996 Koning van de Sporten Ooit was het tennis, maar daar ben je allang niet meer onder elkaar. Toen werd het golf. Ook die sport raakt zijn exclusieve karakter kwijt. Dan blijft er nog maar één plekje over waar de beau monde samen kan komen om aan de champagne te nippen: aan de gouden rand van het poloveld, het toneel van de Koning van de Sporten. Polo: briesende paarden, Chanel no 5, leer en mannenzweet. Door Hans Jacobs Vrouwenogen staren naar de wegdansende paren bruine paardenkonten en strakke witte mannenachterwerken.' Het geroffel in de verte is een waarschuwing. Paardenhoeven malen in het tempo van een housebeat door het droge gras. Stampend ja gen ze je maag binnen. Gesprekken stokken automatisch en als ze heel dichtbij zijn, glijdt het glas champagne langzaam van de felrode lippen naar beneden. De mond blijft open staan. Daar zijn ze, op hun dooltocht over het vijf voetbalvelden grote terrein. Het kluwen vecht pai voor het sponsorterras. Eén gebundelde bos spieren: acht paarden, acht kerels die proberen met een stok een bal van 130 gram tussen twee palen te slaan, die 7.33 meter van elkaar staan. Het lijkt op golf of hockey op een paard. Maar het is meer. Het is polo. In hun rechterhand zwaaien ze de stick, links geselt de karwats. De ogen en de mond zitten verborgen achter een ijzeren hekje. Op het hoofd een helm. Ze dragen bruine laarzen, bruine leren kniebeschermers en strakke wit te broeken. De twee teams onderscheiden zich door de kleur van hun poloshirt. En als ze écht dicht bij zijn wordt de terrasgeur van Chanel no 5 even verdreven door een mengsel van paar- denzweet, leer en atletenzweet. Heel even maar. Vrouwenogen staren naar de wegdansende paren bruine paardenkonten en strakke witte mannenachterwerken. Vloeken De paarden briesen, de mannen vloeken, de vrouwen zuchten. En weg zijn ze ergens op bet veld van 274,32 bij 182,88 meter. De rust op het ereterras is wedergekeerd en het goud van de armbanden zakt weer naar beneden als het glas Piper-Heisieck champagne naar de droge lippen gaat. De Belgische en de fis caal Belgische beau monde is weer onder el kaar. Polo in de Benelux. Het afgelopen weekend werd op het domein Nottebohm in Brecht, bij Antwerpen, gestreden om de Diamand Stick Cup. Het oudste balspel van de wereld, op ijshock ey na de snelste sport waarbij geen benzine tank voorkomt. Polo is de Koning van de Sporten, de vleesgeworden passie voor paar den, een spel zo edel als het dier. Er zijn al af beeldingen uit het jaar 600 voor Christus. En verhalen van de mannen van Dzenghis Khan op hun paarden die spelen met de hoofden van de overwonnenen. De jongens moeten toch trainen, dus waarom zou je er dan geen spel van maken, zo dacht heer Khan uit Mon golië. Vanuit China en Tibet komt het spel uiteindelijk in India terecht, waar inmiddels de rollende koppen vervangen zijn door bal len. De Britten ontdekken in India (1850) po lo en in 1869 wordt de inmiddels oudste sportclub ter wereld opgericht: de Calcutta Polo Club. Argentijnse profs Vanuit Engeland wordt in 1876 Amerika ver overd. Dan zakt het spel af naar Argentinië, waar polo op de pampa's tot grote bloei komt. Daar hebben ze de paarden al, die ingezet worden bij het bewaken van de kuddes. Daar worden kinderen vanuit de wieg rechtstreeks naar het zadel overgebracht, als ze er al niet op geboren zijn. Argentinië is de bakermat met 4000 polospelers, van wie de meeste rui ters wel familie van elkaar zijn. De Argentij nen zijn de temperamentrijke profs die over de wereld reizen en zich aan teams verhuren. Door de Falklandoorlog mochten ze jaren niet in Engeland spelen, maar dat is als cricket zonder West-Indië, zeggen kenners. Op het veld jagen de paarden voort. Elk team heeft twee Argentijnse profs ingehuurd om het niveau op te krikken en de wedstrijd vaart te geven. Warmbloedige Argentijnen op Ar gentijnse volbloeden die - oh hoe Brits -14,5 hand hoog zijn. De dieren moeten hard kun nen lopen, maar vooral ook snel kunnen stop pen en wenden: terreinmotoren van vlees en bloed. Ze roffelen over het veld. Remmen, draaien, sprinten. In het kluwen zwaait de stick. Vloeken en schreeuwen, stof. De paar den briesen even hard mee. Na zeven en een halve minuut, een chukka, zijn de paarden op en wisselen de spelers hun nat bezwete dieren voor verse. Vier keer per wedstrijd met nog geen 3 minuten pauze tussendoor. Het gezicht van de spelers tekent. Rust kennen ze niet. Al leen jagen en remmen. Het beeld van ridders met hun lansen. Soms liggen ze plat op de nek van hun paard als ze in vliegende galop voor uitjagen. Dan remmen ze weer en staan ze kaarsrecht in de beugels. „Verdomme." Polo in Nederland en België. „Het is er altijd geweest", zegt hij. „De Antwerpen Polo Club is van begin deze eeuw." Bastiaan van den Brink, een fruitimporteur uit Rotterdam, woonachtig in België. Hij is speler. Fanatiek. Tot de Tweede Wereldoorlog werd er flink wat afgespeeld in Nederland, maar tijdens de hongerwinter kwam daar eem abrupt einde aan. De paarden werden opgegegeten en polo was dood. Passie Tot acht jaar geleden bij toeval in Nederland en in België een paar families opnieuw met polo in contact kwamen. De een zag het spel in de Dominicaanse Republiek en vond het leuker dan in bossen wandelen, de ander be zocht een demonstratiewedstrijd. „Het was echt toeval. Het gebeurde onafhankelijk van elkaar. Het begin was moeilijk: we hadden niets, geen paarden, geen terrein, geen profes- sionels om het van te leren. Wat ze wel met elkaar gemeen hadden, was de 'Het lijkt op golf of hockey op een- paard. Maar het is meer. Het is polo.' FOTO'S DO VISSER passie voor paarden. En Van den Brink deed zaken met Argentinië. „Ik kwam in contact met de nieuwe eigenaren van een firma. We maakten kermis met elkaar maar al snel bleek dat zij in een heel andere sector zaten dan ik. Al na vijf minuten waren we professioneel uitgepraat, dus ging het gesprek over op an dere dingen. Wat bleek: de twee eigenaren hadden ieder honderd paarden. Kom spelen, zeiden ze. Zo is het begonnen." Dat was acht jaar geleden. „Sindsdien spelen we in het seizoen bijna elk weekend met el kaar. België heeft vijf equipes van vier spe lers, Nederland drie. Er zijn wel meer spelers, maar er spelen maar acht teams regelmatig." Twee nieuwe teams presenteren zich op het veld. Zeven mannen, één vrouw. Michelle zit fier op haar paard. Haar moeder bewaakt de baby in de kinderwagen. Sinds haar zwanger schap is ze een punt in haar handicap ge daald. „Een mannensport?" Ze lacht. „Mis schien in het macho Argentinië, hier spelen vrouwen wel. Vroeger deed ik mee aan con coursen hippique. Dan trainde en trainde je en op de dag zelf weigerde het paard en was de dag na één minnut voorbij. Met polo is het de hele dag spannend en ben je lekker bezig." Ze jaagt haar paard de wei in en het verschil met de mannen is weg: „Ik heb alleen veel meer blauwe plekken dan bij het springen." Alle spelers hebben een handicap. Van min 2 tot 10. In de wereld zijn acht spelers met een tien, de absolute top. De beste speler in de Be nelux haalt een handicap van drie. De Argen tijnen die in Europa de teams versterken heb ben vaak zeven of acht als handicap. Toer nooien hebben een minimum handicap, dus moeten de Europese amateurs profs inkopen om mee te kunnen doen. Maar het gaat goed in de Benelux, zegt Basti aan van den Brink. „Mijn zoons spelen al van af hun tiende mee en daar draait het om: je moet één zijn met het paard en dat kun je vooral leren als je er vroeg mee begint." Champagne De champagneglazen gaan vol. De viptent bruist. Veel goud en diamanten. Af en toe rea geren ze op de aanstormende roffel. Maar écht kijken? „Hmm, een glaasje bubbels!" Bastiaan van den Brink: „Dit heeft niets met sport te maken. Dit is circus. Dat stoort. Na tuurlijk zijn we blij dat de sponsors meedoen. Het vervelende is dat zij er belang bij hebben om polo een onbekende sport te houden, om het een elitair karakter te geven. Natuurlijk zijn er weinig Melchiors, maar een springrui ter met twee paarden is tegenwoordig toch heel gewoon? En met twee paarden kun je ook heel leuk polo spelen. Je hoeft er geen vier te hebben. Het echte polo zie je als wij in het weekend met vrienden bij elkaar komen, spe len en daarna picknicken. Polo is geen elitai re sport, wel een dure sport. Oké." Majoor Jamie Hayward van de Scotts Guards. Als hij niet in dienst is van de Britse Hare Ma jesteit, is hij met polo bezig. Hij speelt en is commentator op de beroemde toernooien van Engeland. Een kenner in elk hormoon. „Het is een mannelijke sport, maar vooral ook een gevaarlijke sport. Ik heb gezien hoe bij een van die beroemde Argentijnen het oog er uit werd geslagen. Ik heb er gezien die vanaf het paard in de rolstoel terecht kwamen." Glamour? Ja, aan de rand, maar niet in het veld. Hayward: „Polo is als een drug. Je raakt ver slaafd. Het is allesomvattend. Het geeft je niet alleen het spel, maar ook de vriendschap." En weer jaagt de woeste bende hunnen voor bij. Briesen, vloeken, duwen, jagen, remmen, rennen, roffelen. Een snuif en ze zijn weer weg.

de Stem | 1996 | | pagina 17