uitse kwaliteit vooral karakter e Tsjechische 'knollen' draven ijverig door de Tour Ebero Matthias Sammer maakt van WK-finalist meer dan gewone ploeg 'OURfTOEH V RADIO Arie Panenka 29 JUN11996 3 STEM SPORT ZATERDAG 29 JUN11996 B3 Roosendaal. EURO'96 OP TV SPORTNIEUWS KORT Degryse naar PSV, Nedved niet Lucratief EK voor UEFA Schoolreisje' selectie bondscoach Dusan Uhrin aanzienlijk langer dan verwacht 111 ïTheo Middelkamp. for Frans Oudejans besten - ontdekte dat in et. laand Tour de France amperwattf |rdienen viel, trok hij zijn aan va felijke toezegging in. leen Pellenaars dus, wel de broer, llbert en Antoon van Schendel yeneens Brabanders, maar al jor eëmigreerd naar Zuid-Frankriji Jleer dan hun prestaties gaf d «oorslag dat ze deel uitmaakt» an een Franse fabrieksploeg. Oaj vloeiend Frans spraken, mi lok gezien als een voordeel. Mei Sen werd een 22-jarige Zeeuw gi lozen, Theophiel Middelkamp, dit lis onafhankelijke aardige dings )ad gedaan. Een week voor d( [tart, na het terugtrekken van Pek bnaars, toonde Albert Gijzen ziel lereid het avontuur mee te maken) lo ging een kwartet Nederlandei Ie strijd aan, volkomen onvoorbi eid. Ze kenden elkaar amper en dl lour nog minder. En dat moest hel Ipnemen tegen kanonnen als Sil l/eer en Ftomain Maes, Féliden Ver1 laecke, Archambaud, Magne, per, Ezquerre en de Luxemburg; broers Clemens? De vier 'calii lo's' maakten er het beste van ei pat bleek heel wat. De stevig gi bouwde Gijzen haalde het niet. Ni ben overmaat aan lekke bander [tapte hij op de negende dag af. /laar Albert van Schendel eindigt' In deze loodzware Ronde op de I5f plaats en broer Antoon op de 32e.j Dnderweg veroverden beiden ei bantal ereplaatsen. De absolute verrassing echter heet- [e Middelkamp. De man die vanzijr Heven geen berg had gezien, gil* pp de cols mee met de besten. In di eerste Alpen-etappe moesten dt [Telegraph en Galibier worden ge-' ■nomen. j De rit werd een slagveld voor hetj Irennersveld. Zelfs recente Tour-win- [naars als Speicher en Romain Maes [staakten de strijd. De Zeeuwse de- Ibutant tartte iedereen. Samen metj Ide besten van die tijd dartelde I* lover de bergen. En bij aankomst» J Grenoble mocht iedereen zijn acr fterwiel bewonderen, i' De eerste Nederlandse Tour en met- leen een ritzege. Sceptisch Neder- I land volgde het van een veilige at- I stand, maar vond het wel heel aar- dig. jDAG erste, om 17.45 uur, met het ver- Ie proloog wordt gereden van 'e NOS komt vanaf 17.50 uur i» net dit begin van de Ronde s» i vanaf 18.00 uur ook te vol'" BRT 1 de eerste editie van op Nederland 2 beelden va» <jj nee, Den Bosch-Den Bosch l 30 uur. Daarna pakt de NOs zien, Eurosport brengt de Toj® ortzender komt verder om 0 'ENTIEI fiets, r a-ov -t6 -HAATSSPECIALIST IISPENSESTRAAT 72 .BOOSENDAA 165-55 24 83 MAANDAGOCHTEND GESLOTEN de elfde keer sinds de tweede wereldoorlog kan 1 Duitse voetbal pronken met een finaleplaats op EK of WK. Geen enkele andere Europese ploeg b dat de Duitsers nazeggen. Met Tsjechië treft [island morgen in Londen een tegenstander die it denken aan de EK-finale van 1976 toen Antonin nenka met een geschepte strafschop de penalty- -ks besliste voor Tsjechoslowakije. De Panenka- 'aalty leeft nog altijd voort in de herinneringen. nhet dorre Duitse voetbal op het EK van 1996 kan 2 altijd geen sprankelende videoband worden haakt. aden - Ver weg van het t kniest en knort Lothar jtthaus. De babbelkous [Beieren wordt niet eens jist in de Duitse voet- Iploeg. Zonder hem heeft ie Mannschaft' de finale reikt. Nog erger voor Itthaus: op de door hem i begeerde libero-positie jtpopt Matthias Sammer j tot de grote persoon- heid in de Duitse ploeg, eigenlijk ook. ,der Sammer is Duitsland een heel gewone ploeg," [iateert Miljan Miljanic. De rot uit Joegoslavië, nu ivoorzitter in zijn land, [t de halve finale tegen Enge- d in het Wembiey-stadion als nisch expert van de wereld- Itbalfederatie FIFA. Miljanic, [bondscoach van Joegoslavië alig coach van Rode r Belgrado en Real Madrid, a weinig nieuwe snufjes ont- ïken in het Duitse spel. kitsland is geen positief voor- (ld voor de toekomst. Mecha- i voetbal van middelmatig iu, veel meer is het niet. Er reinig oorspronkelijks aan," rdeelt Miljanic met de blik van Loude havik, die vergeefs naar lakke plekken bij zijn prooi lurt. tëeland heeft de kwetsbare fctjes in het Duitse spel maar jtl sporadisch kunnen bloot [gen. Duitsland stoomt door de finale. Berti Vogts, de idscoach die volgens Bild 'te Bin van postuur en te miezerig uitstraling is' gniffelt slechts Ide aanmerkingen op het Duit- V Mannschaft toont al ander- jaar karakter," stelt Vogts. kan geen toeval zijn dat de litse bondscoach de grens trekt de 122e en laatste interland i Lothar Matthaus. Een zware sure schakelde hem eind 1994 igdurig uit; een mooi moment kaande 'Mannschaftsdienlich- lf', te gaan werken, vond Vogts. Irlengstuk Itthias Sammer is zijn nieuwe ïlengstuk in het veld, veel be- pgrijker ook dan Jürgen Klins- ui of Andy Möller. „Op het I is Matthias Sammer de lei- tin onze ploeg, bijgestaan door ffln Klinsmann en Thomas lijmer. Sammer beslist welke liatieven worden genomen: of T achteraan op een lijn spelen, wanneer het nodig is dat hij er achter kruipt. Hijzelf bepaalt wanneer we druk maken, wan neer hij doorschuift naar het middenveld of doorstoot naar de aanval. Iemand die zulke initia tieven kan nemen en de ploeg daarin meekrijgt, toont daarmee zijn klasse," analyseert Vogts de rol van de 28-jarige libero van Borussia Dortmund. De lof van Vogts daalt neer over het rossige hoofd van een voor malige Oost-Duitser. Een voor beeldig DDR-burger voordat de muur viel. Met alle kenmerken daarvan: gezagsgetrouw, onder danig, verlegen en achterdochtig. Sammer heeft zich inmiddels aardig ontwikkeld. Hij deed er varing op bij het rijke VfB Stutt gart, was al na half jaar de stre ken in het wespennest van Inter Milaan beu en kwam daarna tot wasdom bij de populaire volks club Borussia Dortmund. 'Kabel van Dortmund' Bij Borussia werd Andy Möller zijn klankbord in het veld. Nu trekt het Duitse elftal profijt van de 'Kabel van Dortmund', ook al heeft de morgen geschorste Möl ler zich op het EK lang niet zo kunnen doen gelden als Sammer. „Zo'n grote speler - als ik nu af en toe hier hoor of lees - vind ik mezelf echt niet. Ik heb het ge voel dat ik dit niveau nog een aantal jaren vol kan houden zon der op m'n tenen te hoeven lo pen," schetst Sammer zelf zijn spel. Sinds hij in 1990 naar de Bunde- sliga kwam, heeft Sammer 46 in terlands gespeeld. Zijn dossier vermeldt nog 23 interlands voor de DDR. In de Duitse EK-seleetie is Sammer daarmee de enige spe ler met een interland-verleden in het voormalige oostblok. Binnen het veld vertoont Sammer - energiek, zelfbewust en onder nemend - geen enkel spoor meer van de geïnstrueerde voetbal praktijklessen uit de DDR. Wie hem in The Landmark, het Duitse EK-hotel in hartje Londen aan spreekt over zijn hoofdrol, stuit op een muur van bescheidenheid. „We zijn hier met een complete spelersgroep om een resultaat te behalen. Ik ben slechts een on derdeel. Als er echt complimen- Deze EK heeft een spetterende finale nodig om de spreekwoordelijke nachtkaars te vermijden. Een korf baluitslag of tenminste iets geniaals wat we ons in 2015 nog kunnen her inneren. Een volley la Van Basten tegen Rus land, bijvoorbeeld. Of een verbijste rende strafschop als die van Antonin Panenka. Seppie-Met-De-Matrassen, de onsympatiekste doelman van een decennium, werd voor eeuwig ge fopt met dat legendarische wipper tje. Dwars door het midden. Mijn zoontje van vijf had die bal eruit kunnen koppen. Ambitieuze Seppie wilde per se als snoek naar de hoek. En Panenka vond dat best. Misschien had Karei Poborski (zijn kapper zou ik zo dolgraag willen in terviewen) die magistrale 'up and under' wel een paar dagen moeten bewaren. Wat een stunt zou het zijn geweest: Eilts, Sammer, Freund, Helmer en Köpke, allemaal sprakeloos door een lob die in geen enkel Wohltemperi- ertes Teamchef Lexikon stond aan gegeven. 'De Poborski' verdient het te worden gepromoveerd tot universeel voet balbegrip. Maar Panenka zal ik nooit vergeten. Het gebeurde twintig jaar geleden. Natuurlijk had ons hele elftal het EK gevolgd en raakten we niet uitge sproken over die waanzinnige pin gel. En in de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen kregen we Door Bob van Huët zelf een strafschop. Die zou geno men worden door Arie. Dat was een prachtige voetballer. Veel beter dan de rest van ons elftal. Hij hoorde eigenlijk in het eerste maar omdat Arie regelmatig zijn been brak, moest hij steeds bij ons (in het twee de) revalide ren. Arie was een geboren en getogen Schilderswij- ker, volko men maf van voetbal. Over iets anders kon je eigen lijk niet met hem praten. Strafschop dus. Hij stapte naar voren en zei keihard: Jongens, opletten. Even een Panen- kaatje maken". Wij waren verbijsterd, wilden hem tegenhouden, maar de aanloop was al begonnen. En precies als de Tjech wipte Arie de bal naar het doel. Die keeper had alleen ook naar het EK gekeken. Hij ving de glorieuze Panenka terwijl hij de andere kant opkeek. Hij had de bal ook met zijn achterwerk kun nen stoppen. Maar dat deed hij ge lukkig niet. Ik zie Arie hem nog staan. Met open mond. Perplex als Seppie. In de finale is hij er wegens een schorsing niet bij, daarom vierde de Duitser Andy Möller afgelopen woensdag na zijn winnende straf schop tegen Engeland alvast op geheel eigen wijze een feestje. foto's reuter ten moeten worden uitgedeeld, horen die aan onze medische staf toe. Die moet uniek zijn in de we reld, als je weet wat die aan bles sures hebben verholpen," vertelt Sammer. Tiende finaleplaats Niettemin ziet de Duitse EK-se- lectie er danig gehavend uit. Ko hier, Basler en Bobic liggen er al uit. Klinsmann klampt zich vast aan een strohalm. Blessures van Freund, Kuntz, Ziege en Helmer baren ook zorgen. Toch zullen er ook morgenavond elf Duitsers in de finale staan. Het is de elfde finaleplaats op een WK of EK na de tweede wereld oorlog, die zowel de kracht als de continuïteit van het Duitse voet bal illustreert. Tussen de wereld titels van 1954,1974 en 1990 door bereikte het elftal van de Bonds republiek de finale van het we reldkampioenschap in 1966,1982 en 1986. In Londen krijgt het EK nu voor de vijfde keer een Duitse finalist: na 1972, 1976, 1980 en 1992. In '72 en '80 zegevierde de Bondsre publiek, in '92 wonnen die dek selse Denen en '76 deed de Tsjech Antonin Panenka met zijn penal ty de Duitsers de das om. De meeste indruk maakte de Mann schaft met de Europese titel van 1972. Het was de tijd dat Becken- bauer, Netzer, Breitner en Müller in de bloei van hun carrière zaten en de Duitse ploeg nog ruimte 'Leider' Matthias Sammer (links) knuffelt Mehmet Scholl. bood voor franje. Het EK van 1996 heeft Duitsland vooral leren kennen als een dege lijke machine, waarin de rader tjes bij elkaar passen en het re servemateriaal van dezelfde deugdelijke makelij is. Model daarvoor staat Dieter Eilts, ogen schijnlijk een doorsnee-voetbal ler van Werder Bremen. In de slijtageslagen van het EK, waarin vooral fysieke kracht en geeste lijke concentratie vereist worden, ontwikkelt de nu 22-voudige in ternational zich tot een van de belangrijkste Duitse spelers. „Ik heb op dit EK het gevoel ge kregen dat ik in elke wedstrijd meer vertrouwen kreeg. Bij het begin van het EK was ik nog ner veus. Toen durfde ik niet verder te gaan dan mijn taak te verrich ten. Nu heb ik zoveel vertrouwen dat ik mee naar voren kom wan neer de situatie dat mogelijk maakt," vertelt de 31-jarige mid denvelder alsof zijn loopbaan als profvoetballer nog maar net be gonnen is. Galerij De hang naar tactische discipli ne, naar het mijden van elk risico, zit er bij de Duitse voetballers zo nadrukkelijk ingestampt dat de resultaten meer bevrediging dan lof oogsten. Berti Vogts kan er niet mee zitten. Hij is nu zes jaar bondscoach en nadert het mo ment dat hij in de galerij mag plaats nemen met Franz Becken- bauer, Helmuth Schön, Sepp Herberger en Jupp Derwall: de bondscoaches die Duitsland titels bezorgden. Vogts geniet nog altijd niet het aanzien van illustere voorgan gers. Hij trotseert de kritiek van het schreeuwerige dagblad Bild en gaat stijfkoppig zijn eigen gang. Zonder Matthaus, zonder Effenberg (de grote mond uit Mö- nchengladbach die op het WK van 1994 werd weggestuurd), maar ook zonder bloemrijk voet bal. Vogts: „De les van het WK van 1994 is voor mij geweest dat je op een toernooi alleen maar succes kunt hebben wanneer er rust rond de ploeg heerst. Daar is ie dereen van overtuigd, iedereen beseft dat alles en iedereen in dienst moet staan van het resul taat. Daar'zijn we nu heel dicht bij. Vooral dank zij het karakter dat we hebben getoond." Duitsland-Tsjechië, de finale van het EK voetbal, is rechtstreeks te zien bij de NOS op Nederland 2, BRT 2, Duitsland 2 en BBC 1De wedstrijd be gint om 20.00 uur. Kijkers naar Eurosport moeten wachten tot 23.00 uur. Wie er dan nog geen genoeg van heeft, kan voor een herhaling terecht op Duitsland 2 (00.35 uur). Eindhoven - PSV heeft gisteren na moeizame onderhandelingen met Sheffield Wednesday een akkoord bereikt over de transfer van Mare Degryse. De dertigjarige Belgisch international speelt de komende twee seizoenen voor de Eindhovense club. Hij is na Petrovic en Van Ede de derde nieuweling in de selectie van trai ner Dick Advocaat. De komst van de Tsjechische international Pavel Nedved naar PSV werd gisteren hoogst onzeker. Sparta Praag bereikte een ak koord met Lazio Roma over de transfersom ven 6,4 miljoen mark. Ook de 23-jarige middenvelder kwam rond met de Italiaanse club over een vierjarige verbintenis. Bij PSV houdt manager Arnesen vast aan de overeenkomst die hij met Sparta Praag en Nedved heeft afgesloten. „Wij hebben wa terdichte ondertekende contracten," aldus de Deen. „Het wordt een juridisch spelletje. De UEFA moet uitsluitsel brengen. Wij staan sterk." Londen - De kassa van de UEFA rinkelt op het EK. De Europese voetbalbond incasseerde ruim 110.000 gulden aan boetegeld. Het hoogste bedrag werd betaald door Tsjechië, dat 25.000 gulden moest afdragen. De Zwitsers ontvingen een rekening van 22.000 gulden, de Portu gezen van 14 mille en de Duitsers van 12.500 gulden. In totaal werden negen bonden in de dertig wedstrijden beboet. Het toernooi overschrijdt alle records in kaarten. De gele kaart kwam tot de finale 154 keer uit de borstzak van de scheidsrechter, de rode kaart als gevolg van twee keer geel vier maal en de rode kaart drie keer. Bij het Ék van 1988 in Duitsland en 1992 in Zweden werd niet één rode kaart gegeven. ijechië gaat morgenavond in het Londense Wem- ey-stadion proberen de Europese voetbaltitel van '16 een vervolg te geven. Net als twintig jaar gele- is Duitsland de tegenstander in de finale. 'aden - Dark horse wordt de jechische voetbalploeg ge- ®id. Naar het gevreesde 'arte paard' dat als volsla- t outsider met een klinkend 'ces alle prognoses van de omakers doorkruist. Want e zou nou met zijn gezonde 'stand geld op Tsjechië als ■komstig Europees voetbal- ropioen hebben gezet? draven de Tsjechische ®Uen' ijverig door. Ze kwamen i start met een notering van ®ke ingezette gulden bij "Wddenschap zou bij de titel Tsjechië 66 gulden opleve- |f?en zetten de Tsjechen samen e Duitsers aan voor de eind- nu een gulden gokt op jsuiopese titel voor Tsjechië J|t bij winst nog maar 3,25 terug. De cijfers van de geven een haar- tP beeld van de veranderde s le: Vo°r alle andere deelne- I 'avorieten en kanslozen, n de hindernissen te hoog. 1 sneuvelden als in de Grand be Tsjechische paar den wel nog in de race. Het oornamelijk boerenknollen, «aav voor terugdeinzen de 'stVast °P hun schouders te »ar r ®r loPen °°k een jf.pl asPaardjes tussen. Zoals k,t. °°°rsky, de man van het rende doelpunt in de kwartfinale tegen Portugal. „Hij bewijst dat het tijdperk van de individualisten nog niet voorbij is," zegt de Tsjechische coach Dusan Uhrin. Braziliaan De acties van de 'Braziliaanse' Tsjech brengen zijn landgenoten in verrukking maar laten ze ook sidderen. Na de winst in de halve finale tegen Frankrijk voegde de Tsjechische regeringsleider Va clav Klaus een post scriptum toe aan zijn fax met gelukwensen. Daarin schreef hij: „Even vreesde ik dat Poborsky zijn strafschop met een boogbaÜetje zou nemen. Zoals Panenka in de EK-finale van 1976 met de beslissende penalty deed. Poborsky is met zijn handen even handig als met zijn voeten. Op het Tsjechische platteland, twee uur rijden ten zuiden van Praag, bezit hij een buitenhuisje. In de bouw van deze 'datscha' heeft Poborsky heel wat uren gestoken. Hij metselde, timmerde en verf de. Net zo lang tot alles piekfijn in orde was. Voor zulke karwei tjes zal hij in de toekomst weinig tijd meer hebben. De topclubs in het buitenland lokken. Poborsky heeft ze voor het uitzoeken en zal er samen met zijn club Slavia Praag veel geld aan overhouden. Wie had dat gedacht. Dusan Uhrin in ieder geval niet. De Tsjechische bondscoach stapt Karei Poborsky (rechts), het 'raspaardje' van de Tsjechen, goochelt zich langs de Fransman Reynald Pedros. foto reuter met ogen groot van verbazing in Engeland rond. „Mijn eigen ploeg heeft me verrast," herhaalt hij keer op keer. De spelers beseffen ook amper wat hen aan het lijf is. Zeker na de desastreuze opening. Duitsland liet in de eerste wed strijd Tsjechië alle hoeken van Old Trafford zien. Na die verne dering staken de spelers in het Preston Marriot Hotel de koppen bijeen. „We zeiden tegen elkaar dat ons in de volgende wedstrij den zoiets niet meer mocht ge beuren," vertelt Miroslav Kadlec. Ze wilden een eervol afscheid na de eerste ronde. Verder reikten de aspiraties niet meer. Maar langzamerhand groeide daar in Preston een voetbalwon der. De sfeer was ontspannen als op een schoolreisje. Geregeld maakten de Tsjechische voetbal lers een uitstapje naar het nabij gelegen Blackpool, het Zand- voort van Engeland. Tegen Italië voltrok zich de metamorfose. Tsjechië won met 2-1 en legde door dat onverwachte succes de basis voor de triomftocht. Een paar uurtjes feestvieren en dan naar bed," verordonneerde Uhrin. „Mijn spelers drinken geen bier," liet hij de buiten wacht weten. Had je gedacht. In het Preston Marriott Hotel vloei de de drank rijkelijk. De Tsjechi sche liederen galmden door de gangen. Geregeld stapte een spe ler naar de technische leiding om verlenging van het sluitingsuur te vragen. Zo ging het door tot het ochtendgloren. Dat gigantische feest kreeg geen herhaling. Na de wedstrijd tegen Italië dachten de Tsjechische voetballers een inci denteel succes te vieren, dus hiel den ze nergens meer rekening mee. Maar langzamerhand kre gen ze in de gaten dat het daarbij niet hoefde te blijven. In stilte ge dijde de grootste verrassing van het EK. De Tsjechen hielden zich koest in Preston. Naast de Engel sen waren ze de enige ploeg die tot de finale niet hoefde te ver huizen. De stadions in Manches ter en Liverpool lagen bij wijze van spreken naast de deur. Bir mingham, voor de kwartfinale te gen Portugal, vergde een rijtijd van twee uur. Net een school reisje. Roes Heel Tsjechië leeft door de suc cessen van zijn voetbalhelden in een roes. Maar de spelers blijven met beide benen op de grond. An- 1 ders worden ze ogenblikkelijk op een zijspoor gerangeerd door Dusan Uhrin. De kleine trainer bewaakt de eenheid die de basis voor de successen vormt. Zes jaar geleden maakte Thomas Skuhra- vy op het WK in Italië furore als Tsjechisch topscorer en dat sloeg hem in zijn bol. Uhrin liet hem weten daarvan niet gediend te zijn. Op het EK is Skuhravy er niet bij, maar niemand die daar om treurt. Uhrin zegt niet veel, ook niet te gen zijn spelers. „Hij is een rusti ge man," vertelt Kadlec in de Broughton Suite van het hotel. „Een beetje in zichzelf gekeerd. Maar als hij iets zegt, dan klopt dat ook. En als we slecht voetbal len, pakt hij echt wel uit. Uhrin stelt de juiste spelers op en kiest een goede tactiek. Dat is toch het belangrijkste wat een trainer moet doen." De 'Ceska Ulicka' wordt de strijdwijze genoemd. Letterlijk vertaald: 'De Tsjechische weg'. Door zich massaal terug te trek ken, creëert de Tsjechische ploeg ruimte in de verdediging van de tegenstander. Daar duikt de een zame spits Kuka of een van de middenvelders in. Die moet de bal vanuit het middenveld pre cies op tijd krijgen aangespeeld. Op papier lijkt het heel simpel, maar in de praktijk is het razend moeilijk. Tsjechië heeft er wel de spelers voor. Pavel Kuka is de snelle, balvaardige spits met veel inzicht. Pavel Nedved, de man die PSV probeert los te peuteren bij Slavia Praag, penetreert veel vuldig vanaf de rechterkant door het centrum. Balgoochelaar Ka- rel Poborsky vertoont zijn kun sten voornamelijk op de rechter flank. Vladimir Smicer, die de bejubelde gelijkmaker voor 3-3 produceerde tegen Rusland, doet hetzelfde op links. Maar voor al les fungeert de ijzersterke verde diging als fundament van de Tsjechische successen. Kadlec, Suchoparek en Hornak zijn man nen van staal. Nederland heeft het in de kwalificatiewedstrijden ondervonden. Italië, Portugal en Frankrijk deden tijdens het EK dezelfde ervaring op. Niemand is te beroerd zich het vuur uit de sloffen te lopen om het spel van de tegenstander te ontregelen. „We hebben geen sterren, alleen een echt team," zegt Pavel Kuka. Die eenheid verricht wonderen. De Tsjechen gaan voor elkaar door het vuur. Nieuweling Daardoor verliest een nieuweling als Karei Hada alle vrees. De ver dediger van Sigma Olomouc kwam zonder één echte interland naar Engeland. Hij had met een nationaal selectieteam afgelopen voorjaar wel een oefenwedstrijd je tegen Koeweit gespeeld, maar dat mocht geen naam hebben. Rada mocht alleen mee naar En geland omdat Tomas Repka voor de eerste twee EK-wedstrijden geschorst was. Hij leek voorbe stemd op de reservebank te blij ven. Maar tegen Frankrijk moest hij aan de bak bij het dichten van de gaten, die door schorsingen in de defensie waren gevallen. Rada voelde zich gesterkt door ieders vertrouwen, speelde een prima partij en nam een van de straf schoppen voor zijn rekening. Als scheidsrechter Mottram er geen stokje voor gestoken had, zou Ra da de beslissende zesde penalty ook nog getrapt hebben. Toch klinkt er kritiek. De Tsjechen voetballen in de eerste plaats om doelpunten te voorkomen, niet om ze te maken. „Ons voetbal ziet er soms niet mooi uit," erkent Kuka. „Maar we hebben er wel succes mee en daar gaat het toch om.

de Stem | 1996 | | pagina 13