'rankrijk blijft bij grenscontroles Zomer-Opruiming ioneel m/v Gesellschaft Bedrohte Völker Regeringsleiders van G-7 veroordelen terrorisme scherp Verdrag over kernwapens niet op tijd klaar Moslim-protest in Den Haag Antwerpen in offensief tegen de seks-business eubelfabriek Hectisch begin hoorzitting tegen Karadzic larnier: 'Effecten Nederlandse drugsnota nog onvoldoende zichtbaar' All Round ervaren VOEGERS IT UW IGLIJSTJE? wÓORDIGER m/v ■ant't Kasteeltje taurant-kok )onmaakster Het Westen blokkeert het Tribunssi Arresteer Karadzic en Mladic eindelij Hoge toon BUITENLAND Schildersbedrijf 06-022 23 26 Loonbedrijf sloopwerken Stucadoorswerk. Renovatie voegwerk J.C. Albers Stud./scholieren Van Baal Schoonmaakbedrijf corveeër om Dienstverlening .EDGE HEFTRUCKCENTER AFSPANNING DE KROON" aat (B) vraagt per directe ttreding gemotiveerd Verbod Brits veevoer met beendermeel in Frankrijk 'Netanyahu lijkt op Hitier' Korting tot 60% op alle toonzaalmodellen! JPP Europese rokers verenigen zich tegen agressie I DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Akkoord Ciller en fundamentalisten Nigeria laat opnieuw activist vrij Griekse premier dreigt met aftreden Serviërs opgepakt na verdrijving moslims Weer offensief Turks leger tegen Koerden Brand opera Venetië aangestoken ANC claimt zege in ICwaZuIu-Natal Huiszoeking bij burgemeester Parijs $STEM 11 Kinderbuggy's 19.95 uitzoeken! Vingca/v.h. Timco Cer« straat 32, Breda 076-5149697. 3 in 1 KINDERWAGEN", g.st., grijs gestreept w,. dekb. 200,-, 0162-WjS BUGGY in zeer~^^Tr- 25,-. 0162-432103 FAUTEUIL weg. overcomj] i.z.g.st. beige velours f bs m6^3574a 3'ï T.K. witte bruidsjapon i acc. met lange mouw 46, strak bovenlijfje wi)de rok en steentjes ii„ I ge afn. sleep, ook'«l steentjes bezet, qedr. m s I 95, Gem. Rucphen vri 1.500,-. 0165-34291 n Cève (rtr/afp) - De 61 lan- L van de VN-ontwape- Isconferentie in Genève Iien vandaag tweeëneen- T if iaar onderhandelen over Kerr.stop-verdrag (CTBT) jjondrr akkoord binnen de ^geschreven termijn. hit is gis'.eren vernomen van de- Ltieleilers van de vijf kernmo- tndheden (VS, Rusland, China, Iroot-Bnttannië en Frankrijk). Er ligt in Genève wel een ont werpverdrag op tafel, maar daar over zal vandaag niet meer wor den gestemd. De delegaties leg gen het eerst voor aan hun rege ringen. De conferentie komt daarna waarschijnlijk op 29 juli opnieuw bijeen in Genève. Dan zal de tekst opnieuw ter goedkeu ring worden voorgelegd. Doel is het verdrag in september ter on dertekening voor te leggen aan de Algemene Vergadering van de VN. Frankrijk verklaarde zich gisteren als eerste van de vijf gro te kernmachten bereid het ont werp te aanvaarden, ook al zou het niet door alle potentiële kern machten worden ondertekend. „Wel moet nog overeenstemming worden bereikt over de vraag hoeveel individuele onderteke ningen nodig zijn om het verdrag in werking te laten treden," zei ambassadeur Bourgeois. De deel nemende landen zijn het nog al tijd niet eens over de vraag hoe veel landen het verdrag moeten ratificeren vooraleer het interna tionaal bindend wordt. Vooral India is een probleemgeval, om dat het land weigert het ontwerp, zoals nu voorgesteld, te aanvaar den, ofschoon het land in staat is kernwapens te maken en in 1974 een kernproef uitvoerde. Groot- Brittannië, Rusland en India's buurland en aartsvijand Pakistan zijn van oordeel dat een kern stop-verdrag geen zin heeft, als het niet door India wordt onder tekend. Volgens Bourgeois meent ook Frankrijk dat 'alle landen met een potentiële kernmacht het verdrag moeten ondertekenen'. Anderzijds duldt Parijs volgens hem niet dat een enkel land het tot stand komen van een kern- stop-verdrag tegenhoudt. Pers. Aanbod naag (anp) - Frankrijk heft de controles aan zijn noord- JUs pas op, als duidelijk is dat het Nederlandse drugsbeleid «oteen aantoonbare vermindering van het drugstoerisme en de loevoer van soft- en harddrugs naar Noord-Frankrijk heeft Erkend kan nog binnen-en buiten werk aannemen ook behangwerk vraag vrijblij vende prijsopgave. Bel gratis Ia aftap van regulier Schengen- „rieg in Den Haag benadrukte Ie Fraise staatssecretaris Bar iet (Europese Zaken), dat de ef- ecten fan de recentelijk door de \veeda Kamer aanvaarde drugs- dagelijks van 9.00 tot 21 oo 0ta we, onvoldoende zichtbaar u. en zaterdags van 9.00 17.00 u. voor alle voorkomende boswerk radijs, anjers, rozen etc. Verder voor alle voork. tuinbouwwerk- zaamh. Wij werken met garantie van Ib. en g.u.o. Tel. 070-3900576 of 070- 3653896 of 06.53486528. Tel. 076-5221141. Pers. vraag vraagt vakbekwame voor nieuwbouw en renovatiewerkzaamheden. Tel. 076-5014411 Of 06-53328033. v.a. 17 jr. opgelet! Vanaf nu is er weer perfekt vak.werk vanuit R'daal. Bel snel H.D. 0346-282169 voor alle info tus. 15.00 - 18.301 larnie- toonde zich aanzienlijk aindei optimistisch dan staats- ecreta-is Patijn (Buitenlandse laken) over een snelle oplossing an iet Nederlands-Franse Irugsgfschil. Deze sprak de hoop lit dat bilateraal overleg moge- ijk al binnen twee maanden tot een serie afgeronde afspraken' ;anleicen. iarnier wilde zich niet op een lijre termijn vastleggen. u n: hem zijn 'niet woorden, naar feiten en resultaten' bepa- vror de verdere afwikkeling le Trans-Nederlandse drugs- iroblenatiek. kankrjk stelt Nederland met lijn drugsbeleid medeverant- toordeijk voor het intensieve jebruik van verdovende midde- en onder jongeren in Noord- Frankrijk. Volgens Barnier heeft ie sitiatie zich de afgelopen maanden juist verergerd, on danks de beperkende maatrege- in ce Nederlandse drugsnota. Hij sprak over een 'duidelijke toename van de consumptie van itc en cannabis' in het noorden ran zijl land. Het merendeel van ieze vtrdovende middelen is af komstig uit Nederland, stelde te Dorst is op zoek naar een nette plm. 23 jaar, i.b.v. rijbewijs BE. Telef. aanmelden: t. 0161-411882. |n initiatief ngeving |ij een prima baan voor u als: Itoor in regio Breda, en voor onze kantoren in Bergen op Zoom en Uden/Oss. J of wilt u het verkoopvak leren, Imogelijkheid om aan uw verlang- Jjstje te voldoen. an een auto, en per direkt beschik- rkdagen tussen 10.00 en 17.00 uur, leling Personeelszaken. b, Bergen op Zoom, Uden/Oss: nr. 0162-519787. kantoor Tilburg: nr. 013-4672830. Irt termijn een gemotiveerde J uur. leeftijd 18-24 jaar. ■ageren binnen 7 dagen naar: Kasteeltje, Pr. Hendrikstraat 10 Ebergen, t.a.v. A.J. Lindeboom or de vroege ochtenduren bl. Tel, reakties 010-4612500- - GEVRAAGD: IfHTRUCK-CHAUFFEURS PROJECTEN IN DE REGI° J^T 30EDE VERDIENSTEN. BEL DIR^ :01 3-5358476 - bediening van de zaal. leiding en/of ervaring ftijd maximaal 30 jaar d en vriendelijk voorkomen "filltime betrekking jarandeerd hoog loon. CV foto naar: DE KROON, Idslei 7 2930 Brasschaat (B). F. Nederland en Frankrijk bakke- a. geruime tijd over eikaars drugsbeleid. Parijs verwijt Den j iat het met zijn liberale drugsplitiek voor overlast in de buurlanden zorgt. Om die reden herstelden de Fransen, in strijd met de Schengen-afspraken, die voorzien in een vrij personenver keer, de controles aan de grenzen met België en Luxemburg. Barnier zei wel vooruitgang te zien in de Frans-Nederlandse ge sprekken die tot een oplossing moeten leiden. Hij noemde met name de drugscontroles in de Rotterdamse haven, waaraan ook Franse functionarissen meedoen. Parijs (afp) - Frankrijk heeft gis teren in de strijd tegen de gekke- koeienziekte een verbod afgekon digd op Brits veevoeder dat been dermeel bevat. Premier Juppé zei dat de regering handelt op aan bevelingen van experts. Volgens de experts is voer met beendermeel van Britse koeien de voornaamste bron van besmet ting met de gekke-koeienziekte (BSE). Eerder deze maand stak in Frankrijk een storm van protest op na de onthulling dat Londen de grootschalige uitvoer toestond van veevoer waarin dierenkar- kassen waren verwerkt, hoewel dergelijk voer al sinds 1988 in Groot-Brittannië is verboden. Juppé zei de Europese Commissie te zullen vragen om een verbod van Brits veevoeder met beender meel door de Europese Unie. letuzdem/Damascus (afp/rtr) - De Israëlische premier Netanyahu keeft gisteren opnieuw uitgehaald naar Syrië en opgeroepen tot een internationale actie tegen Damascus. Hij beschuldigt het Westen er van ce ogen te sluiten voor door Syrië gesteund terrorisme. Een maand na de verkiezing van de rechtse premier lijken de Israë lisch/Syrische verhoudingen daarmee op een dieptepunt beland. Netanyahu verkondigde in een serie interviews in de Israëlische media opnieuw de vredesonderhandelingen met Syrië pas te hervatten als iat land afziet van steun aan het terrorisme. Woensdag vonden drie Israëliërs de dood tijdens een aanslag op de Westelijke Jordaanoever door een pro-Syrische terreurgroep. De Syrische regering haalde op haar beurt in de staatsmedia fel uit naar Netanyahu, door hem op één lijn te stellen met nazi-leider Hitier. ■Netanyahu droomt ervan een nieuwe fascistische en racisitische lei ier te zijn, die de periode-Hitier in herinnering roept," aldus de offi ciële krant Tishreen. Van onze verslaggever Antwerpen - Het stadsbestuur van Antwerpen gaat in het of fensief tegen de 'zichtbare' prostitutie. Het werkgebied van de Prostituees zal worden beperkt tot het deels gerenoveerde Schipperskwartier, al eeuwenlang de rosse buurt van de Bel gische havenstad. Den Haag (anp) - Mopperende journalis ten, schreeuwende demonstranten en een 'zwaar teleurgestelde' advocaat van de Bosnisch-Servische leider Karadzic vormden het decor waartegen gisteren de openbare hoorzitting tegen Karadzic en zijn militaire commandant Ratko Mladic van start ging. Het tweetal wordt door de aanklager van het Joegoslavië-Tribu- naal, Eric Ostberg, onder meer beschul digd van volkerenmoord. Met de openbare hoorzitting probeert het tri bunaal de internationale gemeenschap verder onder druk te zetten om mee te werken aan de arrestatie van het tweetal en de overdracht aan het VN-hof in Den Haag. De Bosnisch- Servische republiek Srpska weigert tot nu toe elke medewerking. Als het hof de aanklacht volgens de zogeheten artikel-61-procedure bevestigt, biedt dat de mogelijkheid een in ternationaal arrestatiebevel uit te vaardigen tegen de twee. In de komende dagen wil aanklager Ostberg aan de hand van een reeks getuigenverklarin gen een beeld schetsen van het vernietigende geweld dat door het Bosnisch-Servische leger is gebruikt en de gruwelijkheden die de niet- Servische inwoners van Bosnië zijn aange daan. Het ging om een massale, systematische campagne van etnische zuiveringen, stelde Ostberg in zijn inleiding. Onder de rij van getuigen die de komende da gen voor het hof verschijnen, bevinden zich drie leden van Dutchbat, onder wie comman dant Karremans. De Nederlandse VN-mili- tairen zullen een beeld schetsen van de over name van de moslim-enclave Srebrenica door de troepen van Mladic. Voorts komt de burge meester van Sarajevo aan bod en wordt het seksueel geweld tegen moslimvrouwen be handeld. Daarnaast gaat de aanklager nog in op de gijzeling van VN-medewerkers, die als (ADVERTENTIE) to stadsbestuur heeft de oorlog teklaard aan het tippelen en isief aanbieden van seksuele >ten, omdat dit op steeds potere schaal in een steeds gro- jer gebied, ook in het winkelcen tra, gebeurde, met name door tooïnehoertjes. Deze week is in Antwerpen bo sraten een plan gelanceerd om jje bijverschijnselen van de pros titutie aan te pakken. Zo zal de "ijkswacht zich gericht gaan be enouden met het opsporen van ®bieuze geldstromen in het Ant werpse seksmilieu. Die zouden vooral vanuit Nederland en Duitsland worden gestuurd. De stedelijke bouwpolitie heeft opdracht gekregen om strenger toezicht te houden op de inrich ting en verbouwing van prostitu- tiepanden. Dit ondermeer om te voorkomen dat de stad opnieuw verrast wordt door plannen voor groot schalige complexen, zoals dat ge beurde met een bouwproject van de Sluisse financier-zakenman Gerard Cock. Een gezellig dagje uit naar de sfeervolle toonzaal van Meubelfabriek Oisterwijk verdient u heel snel terug dankzij ongelooflijk voordeel. Onder het genot van een gratis kopje koffie maakt u uw keus uit veel bankstellen, fauteuils, eethoeken, kasten, wandmeubels, kleinmeubelen enz. Profiteer snel van dit unieke aanbod, want: op is écht op! OISTERWIJK, Heusdensebaan 65, (Industrieterrein Kerkhoven), tel. 013-5219012 Brussel (anp) - Na sigaret- tenfabrikant Philip Morris is er in Europa nu ook een heu se vereniging die het op neemt voor rokers. Om de agressie tegen hen te stop pen, is gisteren in Brussel Smokepeace Europe opge richt. De organisatie wil dat rokers en niet-rokers de vre despijp roken. Smokepeace heeft slechts één boodschap: vervang con flicten tussen rokers en niet- rokers door wederzijdse res pect en begrip. De vereniging hekelt het beleid van de Eu ropese Unie en individuele landen, dat de roker discri mineert, rookverboden aan moedigt en de sigarettenprij- zen de hoogte in jaagt. Van onze redactie buitenland Lyon De leiders van de ze- 'Qi grootste industrielanden to-7) hebben gisteren in Lyon jjeUerrorisme scherp veroor- !fi schaarden zich daarmee enter de Amerikaanse presi- ®t Clinton, die bestrijding 'an het terrorisme bovenaan J agenda van de G-7-top Plaatste na de bloedige aan- ag in Saudi-Arabië. dit jans'aë in Dhahran kostte dagnacht aan zeker negen tien Amerikanen het leven. Er vielen honderden gewonden. Clinton maakte meteen daarna duidelijk dat de G-7-top, eigen lijk een economische bijeen komst, zich over dit kwaad moest uitspreken. De Franse president Chirac, die de top voorzit, gaf zijn Amerikaanse gast zonder problemen zijn zin. Hij ging er mee akkoord het onderwerp di rect aan te snijden tijdens het werkdiner waarmee de driedaag se bijeenkomst gisteravond be gon. De G-7 zijn de Verenigde Staten, Canada, Japan, Frankrijk, Duits land, Groot-Brittannië en Italië. Ook de Europese Commissie is al enkele jaren van de partij. Com missie-voorzitter Santer is met de commissarissen Brittan (Bui tenlandse Economische Betrek kingen) en De Silguy (Financiën) in Lyon. Clinton wil het niet bij woorden laten. Als het aan hem ligt, treedt de internationale gemeenschap hard op tegen het terrorisme. Hij vergeleek de strijd daartegen met die tegen de Duitse bezetters in de Tweede Wereldoorlog. „We moeten nu opnieuw samen het hoofd bieden aan deze nieuwe bedreiging van onze vrijheid," al dus Clinton. De Amerikaanse president wil voortborduren op ongeveer veer tig aanbevelingen die de VS op de vorige G-7-top in de Canadese stad Halifax hadden gelanceerd. Deze sloegen mede op gezamen lijke actie tegen het terrorisme, het witwassen van zwart geld, de georganiseerde misdaad, drugs handel en smokkel van nucleair materiaal. Het tot nu toe onbekende 'Le gioen van de martelaar Abdullah al-Huzaifi' heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de bom aanslag op het wooncomplex van Amerikaanse militairen bij Dhahran. In een telefoontje naar de in Londen verschijnende krant Al-Arab zei een man dat de groep doorgaat met aanslagen, totdat alle Amerikaanse en andere bui tenlandse militairen 'die het hei lige Saudische land bezetten' Saudi-Arabië hebben verlaten. De beller zei dat het legioen ook achter de bomaanslag zat van af gelopen november in de Saudi sche hoofdstad Riyad, waarbij vijf Amerikanen en twee Indiërs omkwamen. Abdullah al-Huzaifi was een VRIJDAG 28 JUNi T9* A4 i Zo'n veertig Bosnische moslims hebben gisterochtend bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag de spoedige arrestatie geëist van de Bosnisch-Servische leider Karadzic en zijn militaire commandant Mladic. De demonstratie was georganiseerd door de Duitse Vereni ging van Bedreigde Volkeren. foto anp menselijk schild werden gebruikt tegen luchtaanvallen. Het duurde gisteren tot ver in de middag voor de eerste getuige-deskundige, de Franse pro fessor Paul Garde, kon worden gehoord. De dag begon met veel geharrewar over de aan wezigheid van een advocaat van Karadzic. Als een duveltje uit een doosje presenteerde Igor Pantelic zich gistermorgen als de officië le vertegenwoordiger van de Bosnisch-Servi sche leider en hij eiste te worden toegelaten tot de rechtszaal. Ostberg verzette zich tegen zijn aanwezigheid. „Als Pantalic wil worden toegelaten, moet hij Karadzic maar meebren gen," zei hij. „Tot die tijd is hij welkom op de publieke tribune." De strafkamer, voorgezeten door de Franse rechter Claude Jorda, honoreerde het verzet van'de aanklager. Volgens de woordvoerder van het tribunaal, Christian Chartier, heeft Karadzic door zijn afwezigheid zijn recht op juridische bijstand opgegeven. Saudische burger, die vorig jaar is onthoofd omdat hij een bijtend zuur naar een politieagent had gegooid. Ook de onbekende groepering Hezbollah-Golf heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag. Een woordvoer der van de Hezbollah-Golf belde een internationaal persbureau met de mededeling dat de groep volledige verantwoordelijkheid opeist voor de aanslag. Hij waarschuwde tegelijkertijd voor nieuwe aanslagen. Hij legde zijn korte verklaring af in het Arabisch. VERWIJTEN, wat betekent dat eigenlijk? Iedere spreker van het Nederlands kent het antwoord: iemand iets als schuld of te kortkoming voorhouden. Dus iets waarvoor je bestraft behoort te worden. Voor Kamerleden heeft de moedertaal geheimen, is gebleken in het debat over het rapport van de commissie WBL, de Lim burgse woningcorporatie. De parlementaire onderzoekscom missie, die aanvankelijk onder leiding stond van het in de knop gebroken VVD-talent Hofstra en na diens uitglijer voorgezeten werd door een collega neo-Kamerlid, de D66'er mevrouw Ver- snel-Schmitz, meende staatssecretaris Tommei verwijtbaar gedrag voor de voeten te moeten werpen. Een argumentatie op grond waarvan deze kwalificatie onont koombaar zou moeten zijn, bleek er niet te zijn. Er is veel mis gegaan in de WBL-affaire, zowel in Den Haag als in Limburg, de staatssecretaris en zijn voorganger hadden dingen beter anders en voortvarender kunnen doen, maar 'dood door schuld' viel niet aan te tonen. Toch bleven de VVD- en PvdA-woordvoerders de term verwijt baar hanteren. Echter met een verschillende betekenis. De staatssecretaris kon zich daardoor gemakkelijk redden. Te recht. Als de Kamer niet in staat is zich helder uit te drukken, hoe kunnen daar dan consequenties aan verbonden worden? Het beleid van staatssecretaris Tommei blinkt niet uit door hel derheid en doortastendheid. Zijn PvdA-tegenspeler Duive- steijn laat niet af hem daarvoor op hoge toon ter verantwoor ding te roepen. Nu is straatvechter Duivesteijn echter zelf van een koude ker mis thuis gekomen. Zware woorden en harde gevolgtrekkin gen zijn slechts mogelijk als de onderbouwing deugt. Daar heeft het bij het WBL-rapport aan ontbroken. Hoe hard Adri Duivesteijn ook gepoogd heeft komma's tot uitroeptekens op te blazen. Het debat Duivesteijn-Tommel is nu op het niveau terecht ge komen van 'de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet'. Ankara - De Turkse fundamentalistische Welvaartspartij heeft gisteren een akkoord bereikt met de Partij van het Juiste Pad van ex-premier Tansu Ciller over de vorming van een coalitieregering met een roulerend premierschap. Volgens de viee-voorzitter van de Welvaartspartij, Ahmet Tekdal, zal de leider van de fundamentalisten, Necmettin Erbakan, als eerste premier worden van de nieuwe regering. Ciller zal als vice- premier en minister van Buitenlandse Zaken dienen voor ze haar termijn als premier op zich neemt. Het is de eerste keer in de 73-jarige geschiedenis van het republi keinse Turkije dat een streng islamitische partij regeringsmacht krijgt. De anti-westerse en anti-seculiere opstelling van de Wel vaartspartij schrikt niet alleen veel gematigde Turkse moslims af, maar ook de westerse bondgenoten van Turkije. Lagas - Het militaire regime in Nigeria heeft een achtste activist tegen het bewind vrijgelaten. Volgens het onafhankelijke blad The Guardian in Lagos gaat het om nationaal secretaris Ayo Opa- dokun van de oppositie-coalitie Nadeco. De oppositie eist vrijlating en politieke rehabilitatie van de za kenman Abiola, die in 1993 aan de winnende hand was bij de de mocratische verkiezingen, maar die ongeldig verklaard zag door de toenmalige militaire regering. Hij werd in 1994 gevangen ge zet. Het militaire regime van het West-Afrikaanse land staat sinds no vember vorig jaar onder grote druk van de internationale ge meenschap, na de executie van Ogoni-leider Ken Saro Wiwa en acht van zijn volgelingen. Athene - De Griekse premier Costas Simitis heeft gedreigd af te treden als minister-president, als hij niet tot voorzitter van de re gerende socialistische partij (Pasok) wordt gekozen. Hij deed dat gisteren aan het begin van een vierdaags congres van zijn partij, nadat hij zijn kandidatuur officieel bekend had gemaakt. De functie is vacant door het overlijden, afgelopen zondag, van de oprichter van de Pasok, ex-premier Andreas Papandreou. Con servatieve aanhangers van Papandreou steunen echter Akis Tso- hatzopoulos, een vertrouweling van de ex-premier. De circa 5000 gedelegeerden op het congres beslissen zondag over de interne machtsstrijd. Sarajevo - De Bosnisch-Servische autoriteiten hebben acht Ser viërs gearresteerd in verband met de verjaging, het afgelopen weekeinde, van moslims uit hun woningen in Banja Luka (Noord- Bosnië). Het is de eerste keer dat Serviërs hiervoor zijn gearres teerd, zegt VN-woordvoerder Ivanko. Volgens het vredesakkoord van Dayton moeten vluchtelingen naar hun vroegere woning kunnen terugkeren. Maar in de prak tijk durven slechts weinigen de grenzen over te steke tussen de woongebieden van de moslims, Kroaten en Serviëm Ankara - Het Turkse leger is gisteren opnieuw No- rrak bin nengevallen voor een offensief tegen strijders var 'rdische Arbeiderspartij (PKK). Bij de actie zijn duizende n inge zet, die luchtsteun krijgen van Cobra-helikopte '1 weken geleden kwamen meer dan 160 PKK-strijders om bi; actie van een kleine eenheid Turkse bergcommando's in Noord-Irak. Vorig jaar voerde het leger er een offensief van zes weken tegen de PKK, totdat het zich na internationale druk moest terugtrekken. De PKK vecht al twaalf jaar voor een onafhankelijke, socialis tische Koerdische staat in Zuidoost-Turkije. Daarbij zijn zeker 20.000 mensen omgekomen. Rwne - De uitslaande brand die op 29 januari La Fenice, de ope ra van Venetië, in de as legde, is aangestoken. Volgens de door on derzoeksrechter Casson aangestelde deskundigen is het gebouw ten prooi gevallen aan één of meer vakkundig opererende brand stichters. Wie de daders zijn, is nog een raadsel. De mogelijkheid van een aanslag door de maffia wordt niet uitgesloten. Die pleegde in 1953 en 1994 al een reeks aanslagen op musea en kerken in Rome, Florence en Milaan. Durban - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de grootste partij in de Zuid-Afrikaanse regering, claimt de overwinning in de lokale verkiezingen die woensdag in de provincie KwaZulu- Natal zijn gehouden. Het ANC deed dat gisteren, nadat de uitsla gen van de provincie-hoofdstad Pietermaritzburg bekend waren gemaakt. Daar won het ANC veertig van de zestig zetels. Op basis van de eerste uitslagen zeggen ANC-functionarissen dat hun partij 48 procent van de stemmen heeft behaald en dat de In- katha Vrijheidspartij van Buthelezi op 20 procent zal uitkomen. De Nationale Partij van vice-president De Klerk scoort hoog in gebieden waar veel blanken wonen. De Klerk en zijn partij stap pen uit de regering en gaan vanaf maandag oppositie voeren in de hoop hun aanhang te vergroten. Parijs - In verband met het gerechtelijk onderzoek naar de verde ling van sociale woningen heeft de Franse politie gisteren huis zoeking verricht in de woning van de burgemeester van Parijs, Jean Tiberi. Hij wordt ervan beschuldigd een woning in de hoofdstad, waarin zijn zoon zes jaar woonde, met gemeentelijke gelden luxueus te hebben laten moderniseren.

de Stem | 1996 | | pagina 5