Aangifte sterk vereenvoudigd PTT beoordeelt spooknota's opnieuw mm Benarde uren voor 'Robin de Fracties boos op Van Dijke om homo-uitspraak Vlootdag voor veteranen Bel gratis 06-0789 Versimpeling aangifteformulier betreft vooral 'ontvangen rente en dividend' 30 maanden cel en tbs voor overvaller Jan Raas De leukste stop is maar een paar uurtjes rijden Den Haag en Twente op vinkentouw BESTEM BINNENLAND A3 beaphar MET REPPERS IN DE GROND KOMT ER GEEN KAT OF HOND! BINNENLAND KORT Medewerkers slachtofferhulp hoeven niet te getuigen DAG 28 JUNI 1996 jroot-Brittannië en Ierland len wisselende bewolking pkele buien. Zaterdag in bnd vrijwel droog en flink, W Tijdelijk flink wat wind Jlaxima van 15 graden in C loordwesten van Schotland tS ngeveer 20 bij Londen, telgië en Luxemburg: Vriid; log wat zon, zaterdag bewolki In buiig. MiddagtemperatJ lerst 22 graden, later 18 len. »Joord- en Midden-Frankrijk- j/rijdag nog flinke perioden net zon, langs de kusten al bc volkt. Zaterdag overal bewof king en een enkele bui. Maxi®, berst tussen de 24 en 27 gradej zaterdag rond 22 graden Langs het Kanaal beduidend Jlager. IZuid-Frankrijk: Toenemende Ibewolking, gevolgd door enke- lie buien. In het uiterste zuiden I droog en flink wat zon. Mid. I dagtemperatuur ongeveer 21 {graden, zaterdag op veel plaat- I sen koeler. Portugal: Zonnig. Maxima aan zee rond 28 graden, land®, waars iets boven de 30. Aan de Costa Verde door een noorde- lijke wind mogelijk wat le temperaturen. Spanje: Vrijwel overal zonnig, Maxima val langs de Golf van Biskaje tussen de 20 en 25 gra- den, aan de costa's rond 28. Temperaturen in Andalusieza. terdag mogelijk oplopend tot 40 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Droog Maxima rond 31 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig Middagtemperatuur rond 3( graden, Italië: Veel zon en droog. Za terdag in het noorden toene mende bewolking en kans een bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Griekenland en Kreta: Aan de stranden meest zonnig, in binnenland vrijdag veel stapel wolken en kans op een fikse te- gen- of onweersbui. Minder hitte met maxima tussen 25 en 30 graden. Op de Egeïsche Zee stevige noordelijke wind. Duitsland: In het noorden wol kenvelden en kans op motre gen. Naar het zuiden toe eerst nog zonnig en warm met Onge veer 26 graden. Zaterdag over al bewolkt, buiig (met kans op onweer) en koel. Zwitserland: Vrijdag droog vrij zonnig. Zaterdag bewolkt en een enkele fikse regen- of onweersbui. Maximumtempe ratuur eerst 26 graden, zater dag veel minder warm. Oostenrijk: Flink wat zon droog. In de loop van zat< in Tirol en Vorarlberg kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, zaterdag in het westen koeler. I I VRIJDAG 28 JUNI 1996 Den Haag/Ewijk (anp)i - PTT Telecom gaat alle telefoonre keningen van gedupeerden die de Landelijke Werkgroep -Gedupeerden uit Ewijk en twee particulieren bekend zijn, opnieuw beoordelen. In totaal gaat het om een kleine tweeduizend zogenaamde spook- nota's, gestuurd aan de abonnees omdat' zij urenlang zouden heb ben gebeld met seks- en babbel den in binnen- en buitenland, pe rekeningen bedragen in som- mige gevallen tienduizenden gul dens. Het telefoonbedrijf heeft die toezegging gistermiddag ge daan in een gesprek met een ver tegenwoordiging van de werk groep, zegt werkgroepvoorzitter A. Claessen uit Ewijk. PTT Tele com en de werkgroep kregen het een maand geleden hevig met el kaar aan de stok, toen een Rotter dammer in opdracht van de 06- werkgroep op televisie toonde dat het mogelijk is om met een automatische nummerkiezer een telefoonlijn te manipuleren. Op die manier zouden exploitanten van 06-lijnen argeloze abonnees met torenhoge nota's opzadelen. PTT Telecom stelde enkele dagen later dat de Rotterdammer zelf met het bewijsmateriaal had ge fraudeerd. De toen aangekondigde rechts zaak tegen de 06-werkgroep gaat niet door, zo heeft het telefoonbe drijf Claessen gistermiddag laten weten. In ruil daarvoor moet de werkgroep zich voortaan onthou den van negatieve uitlatingen over PTT Telecom. Over de even eens aangekondigde rechtszaak tegen de Rotterdammer A. de Bruijn is niet gesproken. Claessen zei blij te zijn met het resultaat van het gesprek. „Ik verwacht dat een groot deel van de nota's die wij hebben verza meld uiteindelijk zal worden kwijtgescholden. Het zal wel een half jaartje werk zijn, maar ten slotte zullen veel mensen hun schuld niet hoeven te betalen. Dat is altijd het doel van de werkgroep geweest en dan kun nen we er eindelijk een punt ach ter zetten." PTT Telecom gaat een onderzoek instellen naar de Teleguard en de Checktel, twee apparaatjes die door leden van de werkgroep in eigen beheer zijn ontworpen en die misbruik van een telefoonlijn kunnen opsporen en voorkomen. Van de apparaatjes, die ongeveer zestig gulden moeten gaan kos ten, bestaat nu alleen nog een prototype. PTT Telecom zal dat aan een eigen keuring onderwer pen. Den Haag (anp) - Ongeveer anderhalf miljoen burgers krijgen het met ingang van 1 januari 1997 een stuk ge makkelijker met het invullen van hun aangifteformulier voor de inkomstenbelasting. Werkgevers krijgen te maken met afschaffing en vereenvoudiging van diverse tabellen uit de loon administratie die zij nu nog voor Belastingdienst moeten invullen. Met ingang van 1 januari 1998 wordt een begin gemaakt met het verminderen van het aantal bur- dat, nadat loonbelasting is Ingehouden, achteraf nog aangif te moet doen voor de inkomsten belasting. Dat is de kern van een omvang rijk vereenvoudigingsvoorstel dat staatssecretaris Vermeend heeft aangemeld voor behande ling vandaag in de ministerraad. Vermeend gaat daarbij uit van een onderdeel van vereenvoudi- gingsvoorstellen van de commis sie-Van Lunteren, genoemd naar de directeur-generaal der Belas tingdienst. De voorstellen genieten op voor land de instemming van de werkgeversorganisaties die ruim- (AD VERTE NTIE) Beaphar Reppers Afweerkorrels en speciaal ontwikkelde Verdampers kunnen effectief worden ingezet op plaatsen waar honden en katten zich ongewenst ophouden. Vraag ernaar bij de dieren- en tuinspeciaalzaak. schoots in de commissie waren vertegenwoordigd. Ook lijkt in stemming van de ministerraad waarschijnlijk, omdat het voor stel uitgebreid met de meest be trokken andere departementen is doorgenomen. De versimpeling van het aangif teformulier voor de inkomsten belasting betreft met name de post ontvangen rente en divi dend. Ook rente- en dividendbe dragen die binnen de vrijstelling vallen, moeten nu precies worden gespecificeerd waarna zij in de aangifte keurig worden opgeteld en vervolgens weer afgetrokken van het belastbare inkomen. Die rompslomp vervalt straks. Vrijstelling Ongeveer anderhalf miljoen men sen vallen op dit moment onder de rente- en dividendvrijstelling. Bij rente is voor ongehuwden duizend gulden per jaar vrijge steld, en voor gehuwden twee mille. Per minderjarig kind gaat de vrijstelling met nog eens 500 gulden omhoog. Over anderhalf jaar moet de loonbeschikking verdwijnen. Burgers met min of meer vaste, voorzienbare grote aftrekposten in de sfeer van hypotheekrente of medische kosten vragen nu van te voren een loonbeschikking aan de Belastingdienst waarmee de salarisadministrateur van hun werkgever aan de slag gaat. Die verrekent de aftrek direct met de inhouding van loonbelasting. Het belastingvoordeel komt deze bur ger dus direct per maand toe, in plaats van eenmaal per jaar ach teraf. Van onze correspondent Middelburg - Voor de overval op oud-wielrenner Jan Raas, de diefstal van 100.000 gulden uit een woonwagen en een geweldsdelict, heeft de rechtbank in Middelburg de 21-jarige Vlissinger A. K. tot dertig maanden cel en tbs met dwangverpleging veroordeeld. Bovendien moet K. 75.000 gulden aan de woonwagenbewoner terug betalen. De resterende 25.000 gulden beschouwt de rechtbank als 'betaald', omdat K. een auto die hij van de buit had gekocht bij de man heeft in geleverd. De vriend van K., de 21-jarige Vlissinger J. G. die samen met hem de overval op Raas pleegde, werd al eerder veroordeeld tot vier jaar cel en tbs met dwangverpleging. Het duo kwam de woning van Raas in 'sHeerenhoek binnen door zijn zoon met een vuurwapen te bedreigen 'op het moment dat deze thuis kwam. K. en G. hadden verwacht in de woning veel geld aan te treffen. Toen dat tegenviel gijzelden ze vervol gens de echtgenote van Raas, haar zoon en diens vriend. Raas zelf was op dat moment niet thuis. Een half uur later kwam hij binnen en kreeg direct het pistool tegen zijn hoofd gedrukt. Uiteindelijk wist Raas de beide Vlissingers met een moker het huis uit te werken. De veteranendag van de Nationale Vlootdagen gisteren in Den Helder was volgens de organisatie een succes. Aan boord van de Hare Majesteits Tromp was het soms zelfs dringen geblazen. De vlootdagen duren nog tot en met 30 juni. foto anp Door Elly Lammers en Debbie Langelaan Den Haag - Urenlang volhardt hij in een onbewogen en toch alerte houding. Het hoofd schuin naar voren luistert hij attent naar wat de Kamerleden te berde brengen. Hij waakt ervoor om al te nonchalant achterover te leunen, indachtig de adviezen om in woord en gebaar de Kamer toch vooral serieus te nemen. (ADVERTENTIE) Het enige wat opvalt aan WD- staatssecretaris Robin Linscho- ten is zijn hoge tempo van consu meren. Na drie koppen thee en twee glazen water volgt onver mijdelijk een plaspauze, nog voordat alle fracties uitgespro ken zijn. Misschien is het goed dat hij even de benen heeft gestrekt voordat PvdA-woordvoerster Jeltje van Nieuwenhoven haar pijlen af vuurt. Want die zijn zo goed als dodelijk. Zo mat als zij het debat met de parlementaire onder zoekscommissie-Van Zijl voerde, als prelude op het debat met Lin- schoten, zo scherp is zij nu. Zij begint al goed: „Een heleboel fouten van de staatssecretaris vallen onder de noemer onbehol penheid, maar ook veel onder de noemer onzorgvuldigheid." Om daaraan toe te voegen dat Lin- Wat is er mooier dan met de kinderen de vakantie na een paar uurtjes al te beginnen? Disneyland Parijs ligt vrijwel aan iedere route naar het zuiden. Ook ideaal voor een korte vakantie. Een hele dag entree tot 's avonds laat, kinderen F1 50,- (150 FF) en volwassenen F1 65,- (195 FF). Een arrangement in een Disney hotel met ontbijt en twee dagen park is er deze zomer al vanaf FI 191,- p.p.(575,-FF)*. of ga naar het reisburo Prijs gebaseerd op 4 volwassenen in een kamer in Hotel Santé Fe op bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie. Kindertarief: 3 t/m 11 jaar. droomt er niet van? schoten voor beide categorieën verantwoordelijk is. Van Nieu- wenhovens oordeel over de ma nier waarop Linschoten de Ka mer heeft behandeld in de affaire rond het College van Toezicht Sociale Verzekeringen is nog har der: „Wat Linschoten heeft ge daan, is schuren langs de waar heid." Haar uitsmijter is niet mis te verstaan: „De staatssecretaris is ernstig bestuurlijk tekort ge schoten." Linschoten moet dit even verwer ken. Vooral omdat de meeste an dere fracties veel milder waren in hun kritiek. Goed, Paul Rosen- möller van GroenLinks noemde hem 'Robin de Ritselaar', maar die is van de oppositie. Maar coa litiefractie D66 beperkte zich tot een reeks feitelijke vragen en de WD deed openlijke pogingen om de eigen staatssecretaris in be scherming te nemen. De denkpauze van Linschoten groeit uit tot een paar uur. Om acht uur gisteravond zou hij de Kamer van repliek dienen, maar vlak voor dat tijdstip vraagt hij om een uur uitstel. Hij heeft lan ger de tijd nodig voor overleg in het Torentje van premier Kok. Vanaf dat moment gaat de ge ruchtenmachine voluit. De rod dels gaan des te sneller en blazen zichzelf enorm op in de landerig heid van de laatste werkdag voor de vakantie van de Kamer. Tussen acht en negen is het één groot heen-en-weer geloop in de wandelgangen van de Kamer. VVD-vice-fractievoorzitter Benk Korthals nadert met een gezicht op onweer de kamer waar de VVD-bewindslieden vergaderen. Normaal doen ze dat bij vice-pre mier Dijkstal op het ministerie, maar 'vanwege de omstandighe den' gebeurt het in het Kamerge bouw. Alleen fractieleider Frits Bol- kestein blijft onverminderd opti- Linschoten drinkt sloten thee. mistisch. „Hij gaat zich uitste kend verdedigen", zo warmt hij toegestroomde Kamerleden en journalisten op. De verwachting is dan al algemeen dat Linscho ten om negen uur wel in de Ka mer zal zijn, maar voor hooguit vijf minuten. Alleen maar om te vertellen dat hij zijn biezen pakt. Het zou het hardnekkige gerucht over een politieke deal over het aanblijven van twee staatssecre tarissen definitief ontkrachten. Maar dat gebeurt niet. Wat blijkt? Linschoten heeft de avondpauze gebruikt om zichzelf te bevrijden uit de boeien van de kritiek. Hij is allerminst teneer- geslagen als hij terugkomt in de Kamer, integendeel. Hij lijkt blij dat hij zich eindelijk kan verwe ren tegen de kritiek. Linschoten opent de tegenaanval met zwaar geschut, in de richting van de parlementaire commissie onder leiding van PvdA-Kamerlid Van Zijl die de CTSV-affaire onder zocht. Deze commissie oordeelde hard over Linschoten: de staats- VERVOLG VAN VOORPAGINA Mochten er dan nóg capaciteitstekorten zijn, dan is de minister bereid om te praten over uitbreiding. „Maar dan wel goed onderbouwd," aldus Borst. Van Blerck en Dankers toonden zich gelukkig met de antwoorden van Borst. Volgens hen staat het nu vrijwel vast dat de kliniek voor Brabant behouden blijft. In de regio's Den Haag en Twente zijn op dit mo ment geen faciliteiten voor open hart-operaties of dotterbehandelingen. Bewoners uit deze regio's moeten uitwijken naar ziekenhuizen elders. Het Haagse ziekenhuis Leyenburg, geleid door twee Kort geding tegen euthanasiebrochure Arnhem - Het Pro Life Overleg Platform vraagt in een kort geding de rechter een verbod op verspreiding van de euthanasiefolder van de Vereniging van Vrijwillige Euthanasie (NVVE). In het ge schrift staat hoe mensen het beste een einde aan hun leven kun nen maken, De brochure verschijnt in september; wanneer he't kort geding dient is nog niet bekend. In het Pro Life Overleg Platform zitten organisties die tegen abor tus en euthanasie zijn als de juristenvereniging Pro Vita, het Ne derlands ArtsenVerbond en de Nederlandse Patiëntenvereniging. Groepshoofd ontslagen na mishandelen Ottersum - Een veertig-jarig groepshoofd van de zwakzinnigen instelling Maria Roepaan in het Noord-Limburgse Ottersum is eind mei op staande voet ontslagen wegens het slaan en schoppen van een aantal verstandelijk gehandicapten. Ook zou de man, af komstig uit Gennep, vier personeelsleden seksueel hebben geïnti mideerd en zich schuldig hebben gemaakt aan ernstig machtsmis bruik. Directeur W. van der Jagt heeft namens de instelling aangifte ge daan bij de politie in Gennep. Ook de vier medewerkers van Ma ria Roepaan hebben aangifte gedaan. Van der Valken definitief niet in cassatie Den Haag - De op 19 juni veroordeelde leden van de familie Van der Valk gaan niet in cassatie bij de Hoge Raad. Dat is namens hun raadsman mr. L. Spigt meegedeeld. Het gerechtshof in Den Haag zette de door de rechtbank opgelegde celstraffen om in on betaalde arbeid. De familie was toen zeer opgelucht en leek toen al niet in cassatie geïnteresseerd. Kortere werkweek voor thuishulpen Zoetermeer - De 130.000 thuishulpen krijgen een kortere werk week. Een volledige werkweek bevat met ingang van volgend jaar 37 uur. De thuiszorg kent nu nog een 40-urige werkweek. Dat staat in het principeakkoord voor een nieuwe CAO dat vakbon den en werkgevers gisterochtend vroeg sloten. De meeste vakbonden hadden ingezet op een 36-urige werkweek. Partijen hebben afgesproken om te studeren op het nog verder te rugbrengen van de werkweek tot 36 uur. GS Limburg willen erkenning dialect Maastricht - Gedeputeerde Staten van Limburg willen dat Bin nenlandse Zaken het Limburgse dialect officieel als streektaal er kennen. Daartoe gaan ze een verzoek indienen bij het ministerie. Deze algemene principiële erkenning van het Limburgs als streektaal dient te gebeuren volgens de richtlijnen van het Euro pees Handvest voor Streek- en Minderheidstalen. Volgens GS is een erkenning van politieke betekenis en een bevestiging van de eigen culturele identiteit van Limburg. Positie Docters van Leeuwen minder sterk Den Haag - De positie van mr. A. Docters van Leeuwen als voor zitter van het college van procureurs-generaal wordt minder krachtig dan minister Sorgdrager (Justitie) oorspronkelijk had gewild. Door deze topfunctionaris van het Openbaar Ministerie geen doorslaggevende stem in het college te geven, komt de be windsvrouw de Tweede Kamer tegemoet. De regeringsfracties waren bang dat Docters van Leeuwen een soort onderminister van Justitie zou worden, die zijn collega-pro cureurs opdrachten kon geven. Op aandringen van vooral haar ei gen partij D66 regelt Sorgdrager het nu zo, dat de voorzitter een primus inter pares wordt. OM wil winst tot laatste cent terug Den Bosch - Het Openbaar Ministerie wil dat criminelen, die zijn veroordeeld tot het terugbetalen van met misdrijven ten onrechte gemaakte winsten (ontnemingsvorderingen), dat geld tot op de laatste cent aan de Staat betalen. Daarvoor worden binnenkort nieuwe richtlijnen van kracht. Nieuw daarbij is dat voor bedragen tot 50.000 gulden het geld kan worden ingehouden op uitkeringen, die een veroordeelde geniet. oio**/11 Van onze Haagse redactie Den Haag - De fractieleiders van WD, PvdA, D66, Groen Links, Groep Nijpels en de SP hebben hun RPF-collega Van Dijke op de vingers getikt om diens uitspraak over homosek suelen in Nieuwe Revu van deze week. foto anp secretaris heeft de Kamer niet al tijd volledig geïnformeerd en hij heeft een onzorgvuldig perso- neelbeleid gevoerd. „Ik ben ongelukkig met de in houd van het rapport van de par lementaire onderzoekscommis sie. De conclusies en aanbevelin gen zijn lang niet altijd onder bouwd door de feiten, soms zijn ze zelfs suggestief. En ik ben vooral onaangenaam getroffen door de uitspraak van de voorzit ter van de commissie, dat ik niet altijd royaal met de waarheid ben omgesprongen." Die woorden zijn zo zwaar, dat er niets anders op lijkt te kunnen volgen dan de conclusie dat hij dan maar vertrekt. De Kamer heeft het rapport van de commis sie-Van Zijl immers onderschre ven? Maar zijn uitspraak blijkt slechts een inleiding tot een uit dagende, verbeten verdediging. Linschoten neemt uitgebreid de tijd, en stelt daarmee een defini tief oordeel over zijn politieke lot tot in de nachtelijke uren uit. voormalige Klokkenberg-bestuurders, probeert momenteel uit alle macht een hartkliniek 'binnen' te krijgen. Ook in Enschede wordt geijverd voor de komst van een hartlong-kliniek. Een commissie onder leiding van de arts Dunning heeft geadviseerd om de Bredase hartlong-kliniek los te koppelen van De Klokkenberg en onder te brengen bij een groot ziekenhuis. Hiervoor is het Bredase Ignatiusziekenhuis in de markt, maar ook het Sint Elisabethziekenhuis. Borst is het met de vi sie van Dunning eens: „Een hartchirurgisch cen trum moet geïntegreerd zijn in een groot zieken huis, dat voorkomt problemen." Van Dijke zegt in het weekblad: „Wij christenen hebben een ge weldig kwalijke eigenschap ont wikkeld: we brengen ten onrech te gradaties aan in Gods geboden. Alsof je erg en minder erg hebt. Maar waarom zou stelen, bij voorbeeld uitkeringen pikken van de overheid, minder erg zijn dan zondigen tegen het zevende gebod? Ja, waarom zou een prak tiserend homoseksueel beter zijn dan een dief?" Op initiatief van D66-fractielei- der Wolffensperger en daartoe aangespoord door D66-Kamerlid Dittrich schrijven de fractievoor zitters 'met ontsteltenis' kennis te hebben genomen van Van Dijkes denkbeelden. Ze wijzen hem op artikel 1 van de Grondwet, waar in staat dat discriminatie niet is toegestaan. CDA-fractieleider Heerma on dertekende de brief niet, omdat hij het niet eens was met de for mulering. Dittrich zei geen straf klacht tegen Van Dijke in te die nen, omdat hoofdredacteur Krol van de Gay Krant dat inmiddels heeft gedaan. De RPF-fractieleider zei gister avond, nog voordat hij het schrij ven van zijn collega's had ont vangen, in een open brief de ont stane commotie over zijn uit spraak te betreuren en slechts vanuit zijn godsdienstige over tuiging te hebben gehandeld. „Op geen enkele wijze is het mijn in tentie geweest de homoseksuele medemens te kwetsen. Voor zover zij zich door de uitspraken niet temin gekwetst voelen, bied ik daarvoor excuses aan. Het is niet de bedoeling de homoseksuele le venswijze op zichzelf te vergelij ken met frauduleuze handelin gen. Waar het om gaat is dat een dergelijke levenswijze buiten het bijbelse normatieve kader valt dat voor mij richtsnoer is", aldus Van Dijke. Hij voegt eraan toe gedragingen die naar zijn mening niet stroken met de christelijke levenswandel af te wijzen, maar de personen die dergelijke daden begaan niet. „De openstelling van winkels wijs ik af. Dat betekent niet dat ik de winkelier die zijn winkel toch op zondag openstelt minder acht." Van onze correspondent Middelburg - Medewerkers van Buro Slachtofferhulp hoeven niet te getuigen in strafzaken. Dat zogeheten 'verschonings recht' is het bureau gisteren door de rechtbank in Middelburg toe gekend. Voor onder meer journa listen en medewerkers van de re classering is dat wettelijk gere geld. De vrijwilligers van Slachtoffer hulp hebben wel een geheimhou dingsplicht, die door de landelij ke organisatie is opgelegd. De vraag of Slachtofferhulp al dan niet een beroep op verschoning kan doen kwam gisteren aan de orde in de zaak tegen de 44-jarige Terneuzenaar J. de R. De R. wordt ervan verdacht zijn vrouw jarenlang seksueel te heb ben misbruikt. Volgens de advo caat van De R. had de medewerk ster brieven aan De R, geschreven die door De R.'s echtgenote later werden ondertekend. Om te we ten hoe dat nu precies zat en waar de grenzen van slachtoffer hulp nu precies lagen had hij haar als getuige laten oproepen. Doordat de rechtbank besliste dat Slachtofferhulp - ondanks dat het niet bij de wet is geregeld - toch gebruik mag maken van het verschoningsrecht. De mede werkster hoefde dus niet te getui gen. De zaak tegen De R. wordt overi gens woensdag 3 juli verder behandeld.

de Stem | 1996 | | pagina 3