dreigt af te treden KEUKENS ZONDAG GEOPEND inschoten BEi'IR' W 1 akkoord HUF.GELO 30 JUNI Lotingsysteem studie gaat op de helling TI .7 met WOV Thoraxkliniek van De Klokkenberg zal niet verhuizen Record verkoop bier en chips DE STEM 0 l m TOUR/96 WmmWRMBRKi aKCUKENSÊ Ruzie over politiecollege 0.98 7.99 Kom en kijk bij juwelier VAN DEIJK DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D ON'96 irajicek en loogert naar Jerde ronde Staatssecretaris eist vertrouwen Clintons gaan even een hapje eten 0.1X161* 1^ Slechts tien Nederlanders pan start leer werk voor ilachtofferhulp Haringvangst wordt fors beperkt Curatoren willen Fokker langer openhonden Weinig extra banen ondanks toename aantal bedrijven DAGWINNAARS r_n| DE STEM 3 maanden voor f 77,50 -JPty/: AH Servicelijn 06-0305 De artikelen In deze adver tentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfer tjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar dén van die op de deur staat Reclame prijzen gelden t/m 29 juni a.s. "Zolang de voorraad strekt Caribische hr Party en ■ft Nieuwe Barbecue.' CO CM t£> cd Gentsestraat 20 Hulst DESTI M 710311 000218 l36e JAARGANG VRIJDAG 28 JUNI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Dê Binnenkrant I Binnenland f Buitenland j Beun l Economie Zeeland C1t/mC4 Zomergids D1/D2 nv-programma'! Frankrijk handhaaft grenscontroles PAGINA D3 Breda moet Hero-gevoel weer krijgen PAGINA Tourpeloton laat zich keuren in 's Hertogenbosch TOURl PAGINA Vrouwen breien voor j Litouwen PAGINA Twaalf jaar voor bloedbad Terneuzen PAGINA Studenten van Sint Joost tonen hun visitekaartje I MIN MAX. t Mist Door het wegvallen van de wind in de vroege ochtend plaatselijk mist. Daarna wisselend bewolkt en in de avond kans op wat regen. - Richard Krajicek heeft jdi voor de derde ronde van (imbledon geplaatst. Hij zege- ierde gisteren in de tweede ron- e over de Amerikaan Derrick ostagno: 6-4, 6-3, 6-3. De partij ergde slechts een uur en vijftien iinuten. lok Kristie Boogert plaatste zich oor de derde ronde. De speelster it Zuid-Beijerland won in drie •ts van de Australische Kerry- inne Guse: 4-6, 6-3, 6-1. Naast loogert en. Krajicek staan ook Irenda Schultz en Paul Haarhuis ij 'de laatste 32' van Wimble- on. I.ZIE VERDER SPORT - B1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken, WD) dreigt de Tweede Kamer met aftreden, als deze niet uitdrukke lijk het vertrouwen in hem uitspreekt. Linschoten voelt zich beschadigd door vooral de kritiek van de PvdA-fractie op zijn handelen in de CTSV-affaire. u om een nieuwe auto aan te n hebben wij een aanbieding Dpgelucbter doet ademhalen. :unt uw nieuwe Rover voor all-in van een bijpassende voorzien. Als Rover-dealer u hierover graag meer. Bij een nze showroom krijgt u sowieso :heque ter waarde van 50,- weekendarrangement in een ïotel naar keuze in Nederland, bbele zomeractie loopt tot maar bedenk dat het ook flink warm kan zijn *n i daarbuiten! len .Bosch - Slechts tien Neder- inders gaan morgen in Den losch van start in de 83e Tour de tance. Dat is hetzelfde lage aan- vorig jaar. Rabobank le ert met vijf renners het grootste ontingent. TVM zet vier landge- lOten in en Polti laat Gerrit de 'ries vertrekken. twin Nijboer viel gisteren op iet laatste moment af bij Ba- Bto.,De Spanjaarden gaven de oorkeur aan Carmelo Miranda. Wrick Jonker komt in actie voor Ince, maar de in Amsterdam ge- oren renner rijdt met een Au- tralische licentie. )e Nederlanders in de Tour zijn eroen Blijlevens, Maarten den lakker, Servais Knaven en Bart (oskamp (TVM), Erik Breukink, fehael Boogerd, Leon van Bon, winy Nelissen en Erik Dekker labobank) en Gerrit de Vries jolti). liddelburg - De Stichting lachtofferhulp in Zeeland heeft (t de afgelopen heel wat druk- tr gekregen. Dit wordt toege geven aan de stijging van de pare criminaliteit in die provin- Zo steeg het aantal slachtof- ffi dat hulp kreeg naar aanlei- hg van levensbedreigende mis- njvenvan 62 naar 113. len Haag (anp) - In afwijking an zijn eerder verzet is minister an Aartsen (Visserij) bereid de lederlandse haringvangst nog jaar fors te beperken, mits ook henen en Schotten de indus- pevisserij aanpakken. Dat heeft nj gisteren gezegd, ll'e moeten niet uitsluiten dat er noodmaatregel moet komen te voorkomen dat in 1997 tot volledige sluiting van de ha- 'ngvangst moet worden overge- lan. Het- is beroerd voor de vis- .n|sector, maar we moeten ver inderen dat het volgend jaar he- :maal niet meer mogelijk is te sen." Europese visserijcommissaris onino heeft eerder laten weten ^vangstquota voor haring nog T jaar met zo'n 50 procent te nüen terugbrengen, omdat vol- 'ns biologen de visstand in de wrdzee erg slecht zou zijn. Van artsen liet zich niet concreet uit "er het percentage waarmee de rtngvangst terug zou moeten. En daarbij drinken ze white water Linschoten zei gisteravond laat 'niet te kunnen functioneren' als staatssecretaris zolang de 'geur van ongeloofwaardigheid' om hem heen blijft hangen. „Als voortdurend in debatten mijn ge loofwaardigheid ter discussie blijft staan, kan ik niet blijven zitten." Of de hevig belaagde staatssecretaris het zou redden, was vannacht nog niet duidelijk. Hij eiste dat de regeringsfracties hun eerder op de dag geuite scherpe kritiek terug zouden ne men. Daarmee vraagt hij de frac ties om de conclusies die zij ver binden aan het rapport van de commissie-Van Zijl die de CTSV- crisis onderzocht, te laten vallen. De staatssecretaris maakte dui delijk dat hij niet kan leven met Amsterdam (anp) - De curatoren van Fokker bekijken of het moge lijk is de vliegtuigfabriek langer open te houden, nu er steeds meer signalen voor bestellingen van Fokker-vliegtuigen binnen ko men. De fabriek zou tot zeker eind 1997 open moeten blijven. De curatoren willen zo tijd win nen om alsnog een industriële partner voor Fokker te vinden. De curatoren zijn van plan een nieuwe vennootschap op te rich ten die orders gaat werven die te gen contante betaling worden uitgevoerd. Hiervoor is de mede werking nodig van toeleveran ciers als het Noord-Ierse Shorts, Dasa en Rolls Royce. De plannen van de curatoren zijn nog in een zeer pril stadium. Een mogelijk heid is dat het failliete Fokker aandeelhouder wordt in de nieu we onderneming. Ook zouden ex terne financiers een belang kun nen krijgen. (ADVERTENTIE) GROOT AAKTAL Hans Verkerk Keukens heeft van vrijdag t/m zondag een spectaculaire halfgeldactie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leveran cier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld ver dienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs!! ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 de ongezouten kritiek die de Pv dA-fractie eerder op de dag op hem uitte. Volgens Kamerlid Van Nieuwenhoven is Linschoten 'ernstig tekort geschoten' en heeft hij gedurende de verhoren door de onderzoekscommissie 'langs de waarheid geschuurd' als het ging om de informatie aan de Kamer. In feite pakte alleen de PvdA Linschoten hard aan. D66 be perkte zich tot een groot aantal vragen en de 'eigen' WD-fractie nam hem in bescherming. Linschoten voerde zijn verdedi ging gisteravond op hoge toon. „Ik heb de schijn tegen. Dat irri teert mij in dit debat." Wat hem het meest 'steekt', is het verwijt dat hij de Kamer onvolledig heeft geïnformeerd gedurende eeidere debatten over de CTSV-affaire. Hij noemde de beschuldiging dat het CTSV-bestuur om politieke redenen is benoemd 'van de gek ke'. Hij deed een felle aanval op de commissie-Van Zijl. Linschoten noemde het rapport van de com missie 'niet onderbouwd door fei ten' en 'soms suggestief'. De com missie verwijt Linschoten het on volledig informeren van de Ka mer en zegt dat hij met de benoe ming van het bestuur van het College van Toezicht Sociale Ver zekeringen een 'cruciale taxatie fout' heeft gemaakt. ÖP BINNENLAND-A3: Benarde uren voor 'Robin de Ritselaar' Door Hans van den Broek Den Haag - Het lotingsysteem voor uni versitaire en hbo-studies gaat op de hel ling. De Tweede Kamer wil vanaf het stu diejaar 1997/1998 een nieuw, eerlijker systeem invoeren. Daarbij wordt niet al leen gekeken naar de eindexamenpunten, maar ook - via een intake-gesprek - naar de motivatie van een kandidaat. De Tweede Kamer heeft er gisteren in een be sloten overleg bij minister Ritzen (Onderwijs) op aangedrongen snel alternatieven voor de loting te onderzoeken. De bewindsman in stalleert in juli een 'commissie van wijze men sen' die de voor- en nadelen van andere oplos singen op een rijtje moet zetten. De Kamer wil nog vóór eind dit jaar duidelijkheid heb ben, zodat een nieuw systeem al in het studie jaar 1997-'98 ingevoerd kan worden. Enkele universitaire en hbo-studies kennen een nu merus fixus: een maximum aantal studenten. Aan de hand van loting wordt, bepaald wie wel en wie niet aan 'de studie mag beginnen. Nu worden jaarlijks enkele duizenden stu denten uitgeloot. De Tweede Kamer hikt al jaren tegen dit systeem aan. PvdA en WD vinden dat met name de eind examenresultaten van vakken die van belang zijn voor de studie veel zwaarder moeten meewegen. „Als je geneeskunde gaat stude ren, is het niet zo belangrijk dat je voor ge schiedenis een 10 hebt, maar wel dat je voor biologie een goed cijfer hebt," aldus VVD- Kamerlid De Vries. Verder moeten aankomende studenten in een intake-gesprek de kans krijgen om aan te ge ven waarom zij de studie zo graag willen vol- Goes - In Midden- en Noord-Zeeland groeide het aantal bedrijven vo rig jaar fors met 620 ondernemingen. Dit leidde echter niet tot veel extra werkgelegenheid. Er kwamen maar 16 banen bij. Dat meldt de Kamerkrant, het periodiek van de Kamer van Koophandel benoorden de Westerschelde. Vooral door wegtrekkende bedrijven zijn vorig jaar in Midden- en Noord-Zeeland banen verloren gegaan. De groei van het aantal bedrijven heeft dat niet kunnen compenseren. De cijfers zijn gehaald uit de rapportage Bedrijvendynamiek 1995. Per sector bekeken groeide de dienstverlening het best. De geringe groei binnen de detailhandel noemt de Kamerkrant 'opvallend'. 4 m Mevr. J. Luijken.Betegemstr. 85, E/J 4826 CL Breda, tel. 076-5810590. C. Oomens, Jagersveld 83, Z 5103 HV Dongen, tel. 0162-314366. 1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Westerschelde Oeververbinding (WOV) komt eraan. De Tweede Kamer heeft gisteravond ingestemd met de aanleg van de ruim zes kilometer lange en 1,7 miljard gulden kostende tunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) zal vandaag in Den Haag haar handtekening zetten onder de bouw- en exploitatie overeenkomst met provincie en aannemerscombinatie. Daarmee kan de eerste bouwfase - de ont werpfase - officieel beginnen. Al leen GroenLinks sprak zich gis teravond uit vrees voor meer au toverkeer uit tegen de tunnel. Een Kamermeerderheid van PvdA, D66 en CDA eiste in een motie wel garanties van Jorrits ma voor fietsers en voetgangers. Zij kunnen geen gebruik gaan maken van de tunnel en zijn aan gewezen op een veer dat zal gaan varen tussen Vlissingen en Bres- kens. De minister weigerde echter har de toezeggingen te doen over de frequentie en de prijs van een overtocht. „Daar ga ik niet over. In dit land zijn regionale verbin dingen zoals het fiets- en voet- veer een zaak van de provincie," aldus Jorritsma. Eerder op de dag had de provincie Zeeland de Ka merleden schriftelijk laten weten dat zij de exploitatie van de veer pont zeer serieus zal nemen. Op dit moment onderzoekt het pro vinciebestuur de exploitatiemo gelijkheden. CDA, PvdA en D66 vinden het echter nodig dat Jor ritsma met de provincie een aan vullende bestuursovereenkomst sluit over het veer. De minister ging gisteren niet verder dan .de belofte dat ze met de provincie zal gaan praten. Daarbij houdt ze echter de hand op de knip. VERVOLG OP ZEELAND - C1 ai *Het lijkt wel alsof ze opnieuw op huwelijksreis zijn: de Amerikaanse president Clinton en zijn vrouw Hillary poseren voor de deur van een restaurant in het Franse Lyon. Tussen de bedrijven door van de topconferentie van de G-7 (de belangrijkste industrielandengaan ze ev.en een hapje eten. De leiders van de G-7 spraken gisteren een scherpe veroordeling van het terrorisme uit na de bloedige bomaanslag in Saudi-Arabië. zie ook buitenland - a4 foto epa Van onze Haagse redactie Den Haag - West-Brabant behoudt vrijwel zeker de hart-long- kliniek die nu nog onderdeel vormt van Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda. Van een verhuizing van de kliniek naar Den Haag of opdeling van de operatiecapaciteit over andere hartchirurgische centra is voorlopig geen sprake. gen. „Naar zo'n gesprek gaat onze voorkeur uit," zegt PvdA-Kamerlid Van Gelder. De WD bepleit de instelling van een onafhanke lijke commissie die die gesprekken zou moe ten voeren. „Ik kan me voorstellen dat elke student daarvoor dan een bedrag van 100 gul den betaalt," aldus De Vries. De Erasmus-universiteit in Rotterdam maak te gisteren bekend dat zij een 17-jarige stu dente uit Maassluis, buiten de loting om, toe laat tot de studie geneeskunde. Het hoogbe gaafde meisje heeft een gymnasiumdiploma met 9,6 als gemiddeld eindcijfer voor negen vakken, twee meer dan verplicht. De univer siteit - voorstander van opheffing,van het lo tingsysteem - vindt haar zo'n toptalent, dat in haar geval de loting is omzeild. Minister Rit zen laat uitzoeken of dit besluit niet in strijd is met de wet. Dit bleek gisteren tijdens de voortzetting van een debat tussen minister Borst (D66, Volksge zondheid) en de Tweede Kamer. De mededeling is bij de leiding van de Bredase kliniek met grote opluchting ontvangen. Twee we ken geleden had Borst nog gezin speeld op een verhuizing naar Den Haag van de Bredase tho raxkliniek. Deze mededeling leidde tot grote onrust. In haar beantwoording van vra gen van de Brabantse Kamerle den Van Blerck (WD) en Dan- kers (CDA) keerde de minister gisteren deels op haar schreden terug. Van Blerck riep de minis ter op om 'uiterst terughoudend' te zijn bij het overbrengen van operatiecapaciteit. „De capaci teit in West-Brabant zit er niet voor niets," betoogde zij. Dat ook de Zeeuwse bevolking is aange wezen op de Bredase kliniek, vond Van Blerck een extra argu ment om de thoraxkliniek in West-Brabant te houden. Volgens Dankers mogen de organisatori sche problemen bij De Klokken berg geen reden zijn voor een ver huizing. Borst liet ..weten dat verhuizing van operatiecapaciteit yoorlopig niet aan de orde is. Wel erkende zij dat er een capaciteitsprobleem is, dat resulteert in lange wacht lijsten. Zij riep de bestaande hartcentra op intensiever samen te werken om de wachttijden te verkorten. De centra moeten sa men zoeken naar 'gaatjes' in de capaciteit. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - De magere opkomst gisteren tijdens de vergadering van het regionaal politiecollege in Middelburg getuigt van minachting van de afwezige Zeeuwse burgemeesters: voor hun wèl aanwezige colle ga's, voor het Openbaar Ministerie en voor de politie: Aldus een boze burgemeester Mandos van Borsele, die iedereen on middellijk na aanvang van de vergadering voorstelde maar weer naar huis te gaan. Tijdens de uitval van Mandos waren slechts twaalf van de in totaal 26 Zeeuwse burgemeesters aanwezig in de Middelburgse raadszaal. Even later kwamen er nog twee burgemeesters binnendruppelen, maar niet temin vond ook waarnemend korspbeheerder J. van der Doef de op komst bedroevend. „Ik zou bijna zeggen: ga op dehoeken van de stra ten staan en roep nog een paar burgemeesters binnen," zei de Vlissing- se eerste burger in zijn openingswoord. Van der Doef probeerde Mandos vervolgens te sussen door mee te de len dat het dagelijks bestuur zich waarschijnlijk dit najaar buigt over de gebrekkige betrokkenheid van veel burgemeesters bij het regionaal politiecollege. „Daarna komen er zeker voorstellen in uw richting over hoe we kunnen bereiken dat de politiezorg in Zeeland óp voldoende betrokkenheid van de bestuurders kan rekenen." Mandos nam die belofte echter met een korreltje zout. „Dat is exact dezelfde toezegging als drie jaar geleden in Vlissingen. Ik ben erg te leurgesteld en vind het van de gekke dat een meerderheid van de bur gemeesters, inclusief de korpsbeheerder, de politie kennelijk niet be langrijk vindt." I I Met een sportabonnement op De Stem I kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: I Naam: Adres: I Postcode:Plaats:1 I Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I-I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1