Hulster sloot voor de rechter ~Alïda50 jaar Oud Oud 50 Hoofdingelanden krijgen toch gelijk over afschaffing waterheffing Raad van State beslist over al dan niet onterechte demping DE STEM 'Een mens leeft niet van brood alleen' Vrouwen breien kleding voor kinderen uit Litouwen Helft Zeeuwse basisscholen heeft minder dan ÏOO kinderen Achttien maanden cel voor inwoner Goes DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT de STEM ZEELAND C2 jmorgen... Oma en Sara proficiat^ Dode in haven van Kamperland Eis: 10 maanden voor drugsdealer Noodlokaal voor Inglilosenberghe uit St.-Jansteen Diefstal uit portemonnee Vernieling aan auto Aanrijdingen Goedgelovig Doorrijders Onder invloed Openbare dronken schap Vernieling en verzet Diefstal brillen Bijtende hond VRIJDAG 28 JUNI 1996 larticulieren [.jubileum, huwelijk, verloving, tie, examen, Abraham enz. I 0,65 incl. B.T.W., één grote |l verplicht. >t 35 X 40 mm 26.- incl. B.T.ty I lanvraag. Foto's worden niet i 312.313 of geef uw tekst 2 dagen I ftj één van onze kantoren. Richten aan: De Stem, Postbus i t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. 1/ voor teksten, foto 's en tekeningen Van redenen te weigeren. |de opdrachtgever van deze uitgever bekend te zijn. Indien |gen met opgave van een It wordt, is men verplicht zich te Iming van misbruik. Uitgever is Opdrachtgever bekend te maken. kntwoordelijk voor de in de porkomende teksten. Ir Gefeliciteerd :n in Prinsenbeek, Aert in Zundert. H.Q. De Boutjes. Veerle 1 jaar Oma en Opa. leren. Hop Hop Hop. Na 45 jaar I zit het er eindelijk op. Maarl hoe moet dat dan, zo zonder die Firma Adan. Jel moet je daarin maar niet I verdiepen en ga dus maar I lekker genieten. Kinderen en Kleinkinderen.! July, Arrie, Heidie, Gizmo, I Nico en Sandra, Piel. je vader die wordt dat is pas oud Ja.... het is Piet die vandaag Abraham ziet. H.G. Deze knul hield het vol, dus nu is hij inq. "Mol" Van onze verslaggever Hontenisse/Oostburg - De vier hoofdingelanden van het waterschap Hulster Ambacht die twee jaar geleden al stel den dat de heffing van ingeze tenomslag voor bewoners van verzorgingshuizen niet te recht was, hebben achteraf gelijk gekregen. „Het is jammer dat het dagelijks bestuur niet direct naar ons heeft geluisterd, want nu zijn er aller lei extra kosten gemaakt en heb ben oude mensen onterecht in on gerustheid gezeten," zo reageert een van de vier hoofdingelanden, J. Hageman, op de definitieve uitspraak dat bewoners van ver zorgingshuizen worden vrijge steld van de heffing. Hageman diende destijds met E. de Koek, W. de Brouwer en K. Martinet een verzoek om vrijstel ling in, maar het viertal kreeg in de bestuursvergadering enkel steun van H. Vercauteren en me vrouw R. Ferket-de Clerck. Met 17 tegen 6 werd hun motie des tijds verworpen. Het viertal stelde dat bejaarden in verzorgingstehuizen met hun zakgeld toch al moeilijk kunnen rondkomen. En een heffing van 134 gulden maakte dat er niet makkelijker op. Naast morele problemen had het viertal ook ju ridische bezwaren. Ze waar schuwden voor alle extra kosten die het waterschap zou moeten betalen als de ontheffing later zou worden goedgekeurd. „Dat is de prijs die we voor de democra tie moeten betalen," zei dijkgraaf Collot toen. De uitspraak van de Hoge Raad kost het waterschap Het Vrije van Sluis in Oostburg 39.000 gul den. Secretaris A. Mouton zei gis teren tijdens de algemene verga dering dat dit bedrag wordt doorberekend aan alle ingezete nen. „Het deel dat al is binnenge komen, wordt terugbetaald." Ingelande J. de Rechter maakte kenbaar het een goed idee te vin den een bepaalde reserve op te bouwen voor dit soort tegenval lers. Vooral ook omdat nog niet be kend was hoe de procedure bij de Hoge Raad zou aflopen. „Wel licht kunnen we daar inderdaad wat aandacht aan besteden," al dus dijkgraaf C. Almekinders. Ons Nefkrijgt het «eer mooi voor elkaair. tegelijk in een jaar! Adri en Nancy, Van onze correspondent Den Haag/Hulst - De Afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State maakt over enkele weken bekend of de Hulster trans portondernemer P. d'Haens alsnog de sloot aan de Ha venstraat in Paal moet openmaken. Enkele jaren geleden heeft hij die gedempt met goedvinden van het Waterschap Hulster Ambacht. De provincie is het echter niet eens met het Waterschap en vindt dat de sloot weer uitgegraven moet worden. Gisteren werd bij de Raad van State een rechtszaak gevoerd met aan de ene kant transporteur d'Haens en het Waterschap en aan de andere kant Gedeputeerde Staten van Zeeland en de familie I. Maegh-Schalkens. Die woont in Overijse, maar heeft aan de Havenstraat een pand in eigen dom. Wateroverlast Maegh klaagt over periodieke wateroverlast. Sinds de sloot is gedempt zou de kelder regelma tig blank staan. Het provinciebe stuur raadpleegde de hoofd-inge- nieur van de Provinciale Water staat. Uit dit advies blijkt dat er overstromingen kunnen ontstaan door het dempen van de sloot. Het provinciebestuur vindt dan ook dat d'Haens de sloot moet open maken. Volgens Maegh wordt de schade verergerd, doordat d'Haens zijn bedrijfsterrein heeft verhard. Al het water loopt de sloot in, aldus de Vlaamse. De transportondernemer heeft enkele jaren geleden de sloot over een lengte van acht meter dicht gegooid om zijn bedrijfsterrein te kunnen bereiken. Hij heeft er een buis ingelegd met een diameter van twintig centi- mer. Die zou het water snel en goed afvoeren, behalve bij een wolkbreuk zoals die enige tijd ge leden is voorgevallen. Rechter Bartel vroeg zich af of die buis niet te smal is. En hij vroeg zich ook af of het Waterschap wel voldoende in de gaten houdt dat de smalle buis blijft functioneren. Kamperland - In de Jacobahaven in Kamperland op Noord-Beve land is gisteren het lijk van een man aangetroffen. De man is ver moedelijk verdronken. Via het Buro Vermiste Personen wordt getracht na te gaan of het slacht offer als opvarende van een zee schip als vermist is opgegeven. Het lijk heeft meer dan een week m het water gelegen. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, 4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), jeter van den Assem, Frank van Cooten, bank Dei] (plv. ed. dief), Rein van der helm, Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1,4461JK tel 0113-273700,fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincie verslaggever). Hulst: Paardenmarkt 14a# 4561 CW tel 0114-372770, fax 0114-372771 Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, tugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: •on Koomen tel. ma t/m vrij. 0115-645751 tel. zondag 0115-645753 Advertentie-exploitatie Pe Stem en ZVK Terneuzen: Zuidlandstraat 32, 4532 CG el 0115-645740, fax 0115-645741 vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, ™a Broekhoven, Huïs,Dimmers' privé 0115-562354 Paardenmarkt 14a, 4561 CW tel. 0114-372770. Vertegenwoordigers: ™dy van den Brande, privé 0114-314570, warjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: "ta.t/m vr. 8.30 - 17.00 uur In de hal van Den Dullaert in Hulst loopt momenteel een tentoonstelling van het breiwerk voor Litouwse kinderen. Ook de dames Zwarekant, De Maart en Maas-De Smet (vlnr) breiden mee. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Insteken, draadje omslaan, door laten piepen en af laten gaan. Met de punt van de tong tussen de tan den heeft menig kind zo zijn eerste broddellapje gebreid. Heel anders zien de producten eruit die deze week te zien zijn in de hal van Den Dullaert in Hulst. Vele dames breiden honderden kledingstukken, die dit jaar nog naar kinderen in Litouwen worden gebracht. Vier rechts, vier averechts. Het dreunt nog na in mijn oren. Die akelige pannelap van katoen kostte mij uren vrije tijd. Verder dan een wollen sjaal heb ik het dan ook nooit gebracht, maar in het Land van Hulst blijken vele breikunstenaressen te zitten. Door Zwarekant vertelt over haar actie voor Litouwen. „Ik ben erin gerold hoor, maar ik kon het niet aanzien. Die weerloze kinderen in Li touwen en die oorlogsslachtoffers in Oost- Europa. In het Westen hebben we het goed, overvloed zelfs en praten over voed selgebrek en die arme mensen daar helpt niet. Ik wilde, en velen met mij, iets doen met mijn handen. Na een gesprek met een vrouw die breide voor Oost-Europa ben ik restjes wol gaan sparen en heb toen een brief geschreven naar de bridgeclub in Hulst. In een mum van tijd waren bijna al le 140 vrouwen van de club aan het breien. Mijn huis ligt vol en als je eenmaal de kap stok hebt gevonden waar je alles aan op kunt hangen gaat het balletje snel rollen. Het is overigens geen sneeuwbal meer, maar een lawine." Of nu het oer-moedergevoel van de vrou wen de oorzaak is van de breiwoede is een vraag, maar de geweldige voorraad kle ding krijgt wel een prima bestemming. Naar Polen wordt nauwelijks meer iets verstuurd, vanwege de zwarte handel. Oostpriesterhulp houdt zich alleen bezig met financieren en realiseren van projec ten in Oost-Europa en daarom sloot Door Zwarekant zich aan bij de Hulpgroep Stichting Litouwen uit Twente. Deze stichting brengt alle goederen deze zomer naar Litouwen, naar instanties die er voor zorgen dat ze echt bij de hulpbehoevenden terecht komen. „Een mens leeft niet van brood alleen en daarom proberen we via de tentoonstelling van de werken iedereen enthousiast te krijgen om mee te doen. Dit kan door het geven van geld, kleding, spullen en speel goed voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Het transport is duur, de mensen die meegaan betalen hun reis zelf. Ik ben gevraagd om mee te gaan en dat doe ik. Ik wil absoluut weten of alles goed terechtkomt. Ik ben ge grepen door de actie en het avontuurlijke trekt me ook aan," aldus Door Zwarekant, die bij de geëxposeerde werken overal in formatie over de actie legt. „Voor ik naar Litouwen vertrek, ga ik de boer op voor gedroogde peulvruchten. Die hebben ze daar broodnodig." De expositie duurt tot de zomersluiting van Den Dullaert. Zij die iets willen schenken, kunnen dat doen via Door Zwa rekant, Saxhavenstraat 9 in Hulst (0114- 313263). Terneuzen - Bijna de helft van de basisscholen in de provincie Zeeland telt minder dan hon derd leerlingen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de honderd Zeeuwse basis scholen zijn er 42 met minder dan honderd leerlingen. 36 Scholen zijn iets groter, maar tellen niet meer dan tweehon derd leerlingen en zeventien scholen hebben er tussen de twee- en driehonderd. De grootste basisscholen in deze provincie hebben de tussen drie- en vierhonderd leerlingen. Dat zijn er overigens slechts vijf. Zeeland staat daarmee in schril contrast met de omvang van ba sisscholen in bij voorbeeld de provincies Noord- en Zuid-Hol land. In deze landsdelen be draagt het gemiddelde een klei ne 250 leerlingen per school, in Zeeland telt de doorsnee-basis- school 135 leerlingen. Alleen Friesland telt per basisschool minder leerlingen: 120. Het CBS zegt in een toelichting dat basisscholen in dichtbe volkte regio's vaak worden op geheven. In een dunbevolkte provincie als Zeeland blijft een kleine school juist bestaan, mede in verband met de leefbaarheid in een plaats. Ook de bereikbaar heid voor leerlingen speelt een rol. Desondanks verdwijnen er ook in Zeeland basisscholen. En dat doet het aantal leerlingen per school weer toenemen. Vijf jaar geleden telde een basisschool gemiddeld nog 120 leerlingen, nu dus vijftien meer. Landelijk daalde het aantal ba sisscholen met twaalf procent, als gevolg van opheffing en fu sie. Het totaal aantal leerlingen steeg met vijf procent. Van onze correspondent Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren tegen de 27-jarige Vlissinger E.G. een tien maanden cel geëist wegens dealen in harddrugs. De po litie kwam G, op het spoor toen zij medio april werd ge beld zijn vriendin met de me dedeling dat hij bij haar de boel kort en klein aan het slaan was. Vervolgens vertel de zij dat haar vriend dealde en er elke dag klanten aan de deur kwamen. Volgens G. was alles gelogen en ging het slechts om enkele mensen per week. Uitspraak over veertien Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middel burg heeft gisteren de 27-jarige Goese- naar G. van E. wegens enkele woningin braken conform de eis bij verstek veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht tien maanden. Op het inbrakenlijstje van Van E. prijkten on der meer een woninginbraak in Goes, eind fe bruari, waarbij een videorecorder en 7.500 gulden buitgemaakt. De inbraak pleegde hij samen met de broer van de bewoner. Eind 25 februari bracht hij een bezoek aan het clubgebouw van de hockeyclub in Goes en richtte daar een enorme ravage aan. De buit bedroeg slechts een cd-speler en wat snoep goed. Begin maart pleegde hij opnieuw een woninginbraak en stal hij cd's, een videore corder en een spelcomputer. Verder werd Van E. nog schuldig bevonden aan negen andere inbraken. Sinds 1984 is Van E. een vaste klant van justitie. De 35-jarige Goese Y. O. tegen wie twee weken geleden 240 uur dienstverle ning en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden was geëist, werd eveneens conform de eis veroordeeld. De vrouw werd ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een woninginbraak op 19 december 1993 in Kapelle terwijl de bewoners ter kerke waren gegaan. Bij die inbraak werden vooral siera den weggenomen. Verder wordt de vrouw, die heeft bekend, verdacht van de diefstal van 200 wandtegels en 63 vloertegels uit een in aanbouw zijnde woning, verboden wapenbezit en opzetheling van 8.900 gulden. Het geld was met haar me deweten door haar dertienjarige zoon gesto len uit een restaurant in Wilhelminadorp. Van onze verslaggever St.-Jansteen - Omdat basis school Inghlosenberghe uit St.-Jansteen met een nijpend ruimtegebrek kampt, krijgt de school met ingang van het nieuwe schooljaar de beschik king over een noodlokaal. Dat wordt gevestigd in het oude gebouw van de Rabo bank. Dat zei wethouder P. Weemaes (Onderwijs) gisteravond in de ge meenteraadsvergadering na een vraag van het CDA-raadslid J. Steijaert. Inghelosenberghe gaat het ko mend schooljaar in met twintig leerlingen meer dan dat oor spronkelijk geraamd waren. Te veel om in het bestaande gebouw aan de Wilhelminastraat te her bergen. Vandaar dat per 1 augustus een ruimte in het oude Rabobank-ge- bouw voor vijfhonderd gulden per maand gehuurd wordt. Volgens Weemaes een ideale op lossing, omdat het noodlokaal vlakbij de school ligt. „Maar het is een korte-termijn- oplossing. Wat we op de lange termijn gaan doen, hangt af van de prognoses." Weemaes laat verder weten dat de school over voldoende midde len beschikt om een extra docent aan te trekken. MARKTEN AXEL Culinaire week met landenthe- ma - centrum - dagelijks (27 t/m 30 juni) KLASSIEK DE KLINGE Spaanse kwartier Feesten - vr vier fanfares; za Helmut Lotti en or kest; zo JazzGym en karate (15.00 uur) en optreden Doran - 20.00 uur HULST Jubileumviering - 25 jaar Nobel- horst - kinderkoor, jeugharmonie en Martin Joos en Vlaamse kermis - Basisschool Nobelhorst, feesttent - 18.00 uur TOCHTEN WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Smokkelroute-autozoektocht - puzzelrit voor auto's en fietsers - Gasthof De Jonge Leeuw, Kaai - da gelijks, behalve ma (tot 8 juli) DIVERSEN CLINGE Koersbal - Malpertuus KBO -13.30 uur Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur Bieden - Malpertuus -13.30 uur KUITAART Winterdriekamp en après ski met John Tura - feesttent - 20.00 uur HENGSTDIJK Midzomerfeest - met talenten jacht - tent naast kerk - 20.00 uur Kaarting - kantine camping De Vo gel - 20.00 uur SAS VAN GENT Verkoop afgeschreven boeken - Openbare bibliotheek - 13.30 tot 20.00 uur ST. JANSTEEN Kaarting - Café De Kroon - 14.00 uur STOPPELDIJK Bingo - 't Gelaag -13.30 uur TERNEUZEN Havenfeesten - in en rond het wa ter - voormalige Veerhaven - vr 16.00 uur; za 10.00 uur; zo 12.00 uur SCHOONDIJKE Kermis - Ledelplein en centrum - hele dag (28 t/m 30 juni, 1 en 2 juli) FILMS GOES Grand Theater 19.00 en 21.30 uur Spy Hard HULST De Koning van Engeland 19.30 en 22.00 uur Spy Hard 22.00 uur Sense and Sensibility 19.30 en 22.00 uur Barb Wire 19.30 en 22.00 uur The Juror 19.30 en 22.00 uur The Rock 19.30 en 22.00 uur White Squall 19.30 uur Goofy Movie BRUGGE Kennedy Complex 14.30, 20.00 en 22.30 uur Le Huitiè- me Jour 14.30,20.00 en 22.30 uur Barb Wire 14.30 en 20.00 uur Dunston Checks In 14.30 uur A Goofy Movie 20.00 uur The Scarlet Letter 22.30 uur Jade 22.30 uur Jack and Sarah GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Barb Wire 14.30 en 17.00 uur Dunston Checks In 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Nick of Time 14.30 en 17.00 uur A Goofy Movie 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Fi nal Cut 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Up close and personal 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Camping Cosmos 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clueless 20.00 en 22.30 uur City Hall 17.00, 20.00 en 22.30 uur Village of The Damned 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Pri mal Fear 22.30 uur Vampire in Brooklyn 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Le Huitième Jour 20.00 en 22.30 uur Things to do in Denver 14.30, 17.00 en 20.00 uur Critical decision 14.30 uur Babe, een buitengewone big (Ned) KNOKKE Beverly Screens 20.00 en 22.30 uur Barb Wire 20.00 uur Le Huitième Jour 20.00 en 22.30 uur Up close and personal 20.00 en 22.30 uur Primal Fear 22.30 uur Stealing Beauty Oostburg - Een personeelslid van het bejaardenhuis aan het Ledelplein deed aangifte van diefstal. Uit haar portemonnee is een bedrag van honderd gul den gestolen. Hulst - Een vrouw uit Antwer pen deed aangifte van vernie ling aan haar auto, die gepar keerd stond aan de Korte Nieuwstraat. De auto was aan de zijkant met een scherp voor werp bekrast. Hulst - Een automobiliste uit Hulst verleende op de kruising Verrekijker/Zoetevaart geen voorrang aan een bestuurder van een trekker met oplegger. De bestuurders kwamen met de schrik vrij, aanzienlijke schade aan de personenauto. Terneuzen - Een motorrijdster uit Vogelwaarde is gistermor gen gewond geraakt aan een been en een hand, na een bot sing met een personenauto. Dit gebeurde op de N 61 bij Ter neuzen. Een automobiliste uit Hulst moest remmen. Achter haar reden een personenauto en de motorrijdster, die dat niet op tijd zagen. Een kop- staart-botsing was het gevolg. Hulst - Een bromfietster uit Clinge verstuikte haar pols bij een botsing met een auto, die werd bestuurd door een vrouw uit St.-Jansteen. De aanrijding vond donderdag plaats op de kruising Lyceumstraat/Tivoli- weg in Hulst. De bromfietster verleende geen voorrang. Terneuzen - Twee bestuurders raakten woensdag betrokken bij een aanrijding op het par keerterrein van ziekenhuis De Honte. Omdat beiden aldaar een afspraak hadden, spraken ze af om 20.00 uur de schade in het ziekenhuis af te handelen. De ene automobilist was daar stipt op tijd, de andere partij is tot op heden niet gearriveerd. Terneuzen - Een bewoonster van de Dijkstraat hoorde, net nadat zij haar auto bij haar woning had geparkeerd, buiten een harde klap. Toen ze pools hoogte ging nemen, zag ze dat het linkerachterlicht en de bumper van haar auto aanzien lijk waren beschadigd. Gelet op de sporen moet de schade veroorzaakt zijn door een an der auto. Terneuzen - Een 21-jarige au tomobiliste uit Axel werd woensdagavond in de Nieuwe- diepstraat aangereden door een automobilist die niet voldoen de rechts hield. De laatste ging er na de aanrijding snel van door. Terneuzen - Een 31-jarige man uit Roermond heeft gisteren een proces-verbaal en een dag vaarding gekregen, omdat hij met een slok op achter het stuur was gaan zitten. De man werd aangehouden op de Scheldeboulevard. De adem analyse wees 405 microgram alcohol per uitgeademde liter lucht uit. Het wettelijk maxi mum is 220. Breskens - Een 42-jarige dron ken man uit Vlissingen maakte in de nacht van woensdag op donderdag zoveel lawaai op het Spuiplein, dat slapende men sen in die buurt er wakker van werden. De politie nam pools hoogte en vond de man liggend op de grond. Nadat hij in de cel zijn roes had uitgeslapen, kreeg hij een proces-verbaal wegens openbare dronkenschap. Terneuzen - Tegen een 39-jari- ge vrouw uit Sas van Gent is gisteren proces-verbaal opge maakt wegens vernieling en verzet bij aanhouding. In de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen had de vrouw - die onder invloed was - een auto vernield. Toen de politie haar wilde meenemen, verzette ze zich hevig en begon naar de agenten de trappen. Terneuzen - Uit de etalage van een opticien in de Noordstraat werd een aantal zonnebrillen gestolen. De dader gooide eerst een baksteen door de ruit. Terneuzen - Een Terneuzenaar is gisteren op de Bellamystraat gebeten door een hond en heeft daar aangifte van gedaan. De man fietste in de buurt van een groenstrook, waar iemand op dat moment met twee honden aan het spelen was. Toen de dieren de fietser zagen kwamen ze op hem af. Een van de honden sprong te gen de man op en beet hem in zijn bovenbeen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Miranda Astrid P'etr'n

de Stem | 1996 | | pagina 15