ING DE STEM Meer werk voor Slachtofferhulp Slachtofferhulp kijkt over de grens 'eeuwse burgemeesters vragen meer politie in de zomermaanden Honderdmiljoenste ton kolen goed voor 25 mille 'Dit is een zeer goede zaak voor Zeeland' 'Inspraak op Duurzaam Veilig wassen neus' Twaalf jaar cel voor Terneuzens bloedbad Eis van drie jaar yoor groot aantal inbraken )oor toename van zware criminaliteit in provincie Zeeland rting rting rting rting rting C1 ^laemsche Erfgoed valt in Je prijzen Kikker-radio ook in Zeeland ACATURES Bent u de sociotherapeut die St. Het Hooghuys zoekt. Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de i vele andere vacatures Anderhalf jaar voor poging tot moord Bijna verdronken in zwembad Politie flitst zeer snelle rijders Overvaller aangehouden en. wordt om de kken 0115 - 43172 9, 2500 EA 's-Gravenhage. g op gewézen dat: van kracht wordt na afloop van ijn, tenzij tijdig beroep is inge- epassing van artikel 36 van de d van State, |uncto artikel 8.81 ne wet bestuursrecht een ver- aan tot het treffen van een voor- ing: een voorlopige voorziening ge- rden aan de voorzitter van de rsrechtspraak van de Raad van niet van kracht wordt voordat als bedoeld onder 2 is beslist. en wethouders van de gemeente overeenkomstig het bepaalde in an de Wet milieubeheer, bekend ende kennisgevingen zijn ingeko- rijven milieubeheer Steenen Beer te Temeuzen; bedrijven milieubeheer A,J. Dieleman, Terneuzensestraat W. Dekker, Langeweg22teSluis- paan milieubeheer lenweg 2 te Zaamslag; Banketbakkerijen Linde, Steenen Beerte Terneuzen; el milieubeheer Isestraat 3 te Terneuzen; ~ransportstraat I te Terneuzen; ichtingen voor motorvoertuigen Zn, Mr. F.J, Haarmanweg 19 te rt b.v., Rooseveltlaan 2 te Ter- oldergemalen milieubeheer eente Terneuzen, Otheensedreef nnisgevingen liggen met ingang van li 1996 voor iedereen ter inzage in de sector Stadsontwikkeling en lieu, Herengracht 7 te Terneuzen. en iedere werkdag van 9.00 tot n 13.30 tot 16.30 uur kosteloos ni I996. Wethouders van Terneuzen, burgemeester, drs. R.C.E. Barbé. JIDHINDER er en wethouders van Terneuzen enbare kennis dat zij voornemens van Gedeputeerde Staten van Zee- hogere grenswaarden vast te stellen n die in het kader van het in voorbe- istemmingsplan Nieuwediep gerea- worden ter plaatse van de panden at 14 en Nieuwediepstraat 103. houdt verband met het feit dat uit irzoek is gebleken dat de geluids- :ze geprojecteerde woningen van- rkeerslawaai meer bedraagt dan de eursgrenswaarde van 50 dB(A). het verzoek ligt vanaf heden voor zage in het gebouw van de sec o ig en -beheer, sectie Milieu, neuzen en wel tot 27 juli a.s. e )0tot 12.00 uur en 13.30 tot I6.tu Ike donderdag van 19.00 tot 22. ie de stukken wensen in te zien op d worden verzocht daarvan voor loen (tel.: 0115 - 675 454). kan een ieder schriftelijk dan wel zienswijze omtrent het ontwerp v aan ons kenbaar maken. Degen hun zienswijze mondeling ken wensen te maken, kunnen dit o ten overstaan van de sectlf lieu, waarvan verslag wordt op gemaakt. Terneuzen, 28 juni 199 Burgemeester en Wethouders i Terneuzen, icretaris, bur2eme®st„er;hi Reijns. drs. R.C.E. Barbé. Zeeland VRIJDAG 28 JUNI 1996 ,an onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws re- ijonaal politiecollege gaat de minister van Binnenlandse jaken vragen om bijstand in [e zomermaanden. Dit ter be- ieersing van de recreatiepro- ilematiek. )e gemeenten moeten er echter „iet al te hard op rekenen dat zo'n verzoek ook zal worden in gewilligd. De waarnemend korpsbeheerder van de Zeeuwse politie, de Vlis- singse burgemeester J. van der Doef, zei dat gisteren tijdens de vergadering van het regionaal politiecollege in Middelburg. Het was een reactie op een vraag van burgemeester Asselbergs van Zierikzee. En diens vraag was weer ingegeven door een medede ling van politiechef A. Smeels. Die zei dat Zeeland de komende jaren zeer waarschijnlijk op meer geld kan rekenen van Binnen landse Zaken. Dit omdat de mi nister zwaar tilt aan de bereik baarheid en aanspreekbaarheid van de politie. Van der Doef sprak evenwel de vrees uit dat Zeeland in de zo mermaanden zal blijven zitten met het probleem van de politie- bezetting. De seizoenproblemen zullen niet leiden tot structurele uitbreiding van de sterkte, aldus de waarnemend korpsbeheerder. „Ik ben daar redelijk somber in. De recreatieproblematiek is geen exclusief probleem. Alle politie districten, zowel Zeeuws-Vlaan- deren als Walcheren en het Oos- terscheldebekkeri, hebben ermee te maken. En ik vrees dat het de districten dwingt er binnen hun eigen bedrijfsvoering rekening mee te houden." Daarop deed de Thoolse burge meester Van der Munnik een duit in het zakje. Volgens hem gaat het eigenlijk niet aan te zeggen dat alle politiedistricten tijdens het toeristisch hoogseizoen zelf de broek maar moeten zien op te houden. Hij pleitte ervoor de be- zettingsproblemen met betrek king tot de recreatieproblematiek met spoed op de agenda van het regionaal college te plaatsen. Van onze verslaggever Middelburg - De toename van de zware criminaliteit Zeeland bezorgt de stichting Slachtofferhulp n de provincie meer werk ip dat gebied. Zo steeg het aantal slachtoffers dat hulp oreeg naar aanleiding van evensbedreigende misdrij ven van 62 naar 113. Uit het jaarverslag 1995 blijkt dat fors meer slachtoffers van zware criminaliteit en zedenmis drijven aanklopten bij Slachtof ferhulp. Het aantal mensen dat hulp zocht na een verkrachting nam toe met 24 tot 77, het aantal incestzaken vertoonde eveneens een stijging'. m 38 naar 49. Opvallend is ver der dat meer mannen dan vrou wen hulp zochten (en kregen) bij stichting in verband met een zedenmisdrijf. De stichting diende bij het Scha defonds Misdrijven twintig aan- in voor slachtoffers van zware geweldmisdrijven. Veelal valt de beslissing over een uitke ring pas na drie jaar, zodat een aantal aanvragen nog niet geho noreerd is. In het oog springend een uitkering van om en na- Jij de twintigduizend gulden aan een slachtoffer van seksueel ge weld binnen het gezin. De verharding van de laatste ja- 'en binnen de Zeeuwse samenle ving viel overigens enige tijd ge leden al af te leiden uit de pro ductiecijfers van de Zeeuwse po litie. Die maakte de afgelopen ja- ten veertig procent meer proces sen-verbaal op voor geweldsmis drijven. Het aantal bekeuringen in verband met overtreding van Wegenverkeerswet steeg met 35 procent. Ook met betrekking tot verkeers ongevallen vonden zodoende weer veel Zeeuwen steun bij Slachtofferhulp, 's Nachts en in het weekend werd 219 keer een gedaan op de medewer kers van de stichting. Vorig jaar vielen 46 doden' op de Zeeuwse wegen. De nabestaanden van die slachtoffers voelen zich vaak in de steek gelaten, zo blijkt uit de ervaringen van Slachtofferhulp. Zij vinden dat de interesse, het meeleven en de zorg vanuit de sa menleving ontbreekt. Ook vorig jaar begeleidde Slacht- 'fferhulp drie lotgenotengroepen Zeeuws-Vlaanderen. Nabe staanden komen onder begelei- van medewerkers van de stichting bijeen om hun ervarin gen te delen. Door de grote tevre denheid van de deelnemers over deze groepen is Slachtofferhulp 'an plan ook in Zuid-Beveland met een dergelijke groep te be ltonen. Oit omdat het totaal aantal dode re verkeersslachtoffers daar is toegenomen van zeven in 1994 "aar 23 in 1995. Slachtofferhulp Meende dit jaar in totaal al aan nabestaanden van verkeerson gevallen hulp. Oe zestig vrijwilligers van 'lachtofferhulp hebben vorig aar in totaal zo'n 3400 slachtof- ers geholpen, zo blijkt uit het aarverslag. Dat zijn er iets min- jer dan in 1994. De reden is dat je Zeeuwse politie minder vaak doorverwijst naar de stichting, "s gevolg van strakkere hante- nng van de regelgeving op het ge- j'ed van de privégegevens van "achtoffers. «oede/Zutphen - Het Vlaem- he Erfgoed heeft gisteren be- sreg k6 nat'ona'e erkenning ge- Jéliswaar greep de stichting uit J oede net naast de nationale oansmeprijs, maar van de 210 »eerden werd Het Vlaem- Erfgoed toch tweede. De jr'is )smi Ministeries 'aken De bouw van een nieuw theater in Terneuzen, waar dan ook in de stad, is weer een stapje dichterbij gekomen. Directeur G. Meudec van het kolenoverslagbedrijf Ovet schonk daarvoor gistermiddag 25.000 gulden aan de gemeente Terneuzen. Meudec deed de schenking ter gelegenheid van een mijlpaal in de geschiedenis van zijn bedrijfhonderd miljoen ton kolenoverslag sedert de start in 1957. Ovet koos voor de gift met nadruk de bestemming theater. „Omdat," aldus Meudec, „goede werkomstandigheden belangrijk zijn en omdat het voor bedrijven in dit verband ook van groot belang is dat de gemeente zorgt voor goede voorzieningen." De Ovet-voorman sprak daarbij de wens uit dat het nieuwe theater er spoedig zal staan. Burgemeester R. Barbé - die het sein had ge geven om de 'jubilerende' ton cokes te lossen uit de ingewanden van het zeeschip Kapitan Koziar - nam de cheque onder dank in ontvangst, foto camile schelstraete een initiatief van ANWB, isteries van Economische en Onderwijs, Cultuur en ctenschappei en de overkoe pelde organisaties van WV's. VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister Jorritsma: „Ik ben abso luut niet bereid financieel bij te dragen in de exploitatiekosten. Ik draag al heel wat bij in de kosten van de tunnel." De Kamer wacht het resultaat van het gesprek met de provincie af. „Maar de breed ondersteunde motie is wel een stok achter de deur. Dat beseft Jorritsma zeer wel," aldus het PvdA-kamerlid Lilipaly. Jorritsma zegde wel toe, op ver zoek van vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer, alles op alles te zetten om het huidige perso neel van de PSD-veerponten zo veel mogelijk aan werk te helpen bij de nieuwe tunnel en de fiet sers- en voetveren. De mogelijk heden daartoe zullen echter be perkt zijn, meent de minister. Eerder deze week nog zei Jorrits ma dat maximaal veertig van de huidige 350 PSD-werknemers zo aan een baan geholpen kan wor den. De minister zal bij de pro vincie aandringen op een goed sociaal plan, waarbij gedwongen ontslagen bij de PSD zoveel mo gelijk worden voorkomen. „Ook de PSD kan daar zelf veel aan doen, door tijdelijke krachten aan te nemen." De minister voelt verder niks voor een motie van D66 om in het bouwproject een post 'onvoor zien' van tien procent op te ne men, zoals bij grote projecten in de regel wel gebeurt. Jorritsma: „Dat is nu niet nodig omdat, in tegenstelling tot bij de storm vloedkering in de Nieuwe Maas of Oosterschelde, veel bouwrisi- co's bij contract zijn geregeld." De meeste risico's komen voor re kening van de aannemer. De D66-motie kreeg gisteren geen bijval. Jorritsma informeerde de Kamer verder over de veiligheid van de geboorde tunnel. Een stu die moet uitwijzen of, en zo ja hoeveel, dwarsverbindingen tus sen de twee te boren tunnelbui zen moeten worden gemaakt. „Ik ga ervan uit dat het met die vei ligheid goed zal komen. Maar ik wil geen overbodige uitgaven doen, dus wordt de noodzaak van dwarsverbindingen nu onder zocht." Gedeputeerde Hennekeij (Water staat) toonde zich gisteravond een gelukkig man. Hij is de afge lopen acht jaar bezig geweest om een definitief 'ja' voor de tunnel te krijgen, zowel in Provinciale Staten als bij het Rijk. „Gezien de laatste ontwikkelingen had ik geen ander besluit verwacht uit Den Haag. Maar het is een-zeer goede zaak voor Zeeland dat dit besluit nu eens een keer echt de finitief is genomen. We kunnen gaan bouwen." Terneuzen - Het 'jongste ra diostation' van Nederland, Kikker-radio, is vanaf 1 juli ook in Zeeland te horen. Met ingang van volgende maand geeft de Zeeuwse kabelmaat schappij Zekatel het signaal van deze zender door via 91,5 Mhz op de FM. De radiozender richt zich op kinderen van 0 tot 9 jaar, en uiteraard ook op hun ouders. Het gaat vooral om muziek, verhaaltjes en spelletjes. Kinderboeken hebben een belangrijke plaats in de pro grammering van Kikker-ra dio. Nieuwe boeken zullen geheel worden voorgelezen. Daarnaast zijn er program ma's over knutselen en na tuur. Het station is landelijk sinds een maand in de lucht. „Gezien de vele slachtoffers die aan beide kanten van de grens streek vallen, willen'wij de sa menwerking met België verder intensiveren," stelt algemeen coördinator L. Smit van Slacht offerhulp Zeeland. Hoeveel geld de stichting nodig heeft, is nog niet duidelijk. „Daar gaan we eerst met onze Belgische collega's over praten. In ieder ge val is het zo dat we op dit mo ment geen geld hebben voor een structurele aanpak van de sa menwerking." Vandaar dat de stichting een beroep gaat doen op Euregio-gelden voor grensover schrijdende samenwerking. De huidige samenwerking bestaat vooral uit het doorverwijzen van slachtoffers over en weer. De Nederlandse en Belgische or ganisaties willen een samenwer- kingsconvenant opstellen, waar in kennis, ervaring en samenwer king in beeld worden gebracht. „Wij zullen vaker met onze Bel gische collega's gaan overleggen: één keer per maand." De intensievere samenwerking is ook ingegeven door het feit dat de Belgische organisaties van plan zijn om op dezelfde manier te gaan werken als de Nederlandse. Ze willen meer vrijwilligers gaan gebruiken. een beetje te ver naar de andere kant doorgeslagen. De waarheid zal wel ergens in het midden lig gen." Dijkgraaf C. Almekinders zei zich iets te kunnen voorstellen bij de kritiek op de presentatie van de plannen, maar hij blijft veel waarde hechten aan de inspraak. „Jullie zijn wat te pessimistisch. De inspraak kan juist heel wat kennis opleveren. De inwoners weten immers veel van de streek en wonen dicht bij de diverse lo caties in het kader van Duurzaam Veilig." Op maandag 1 juli wordt in De Wulpenhoek in Groede een over legronde voor de inwoners van Groede gehouden. De inwoners worden opgeroepen mee te praten over de herinrich ting van dit dorp. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Oostburg De inspraak van de West-Zeeuws-Vlaamse be volking op de uitvoering van het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig is vrijwel ge heel een wassen neus. Over legrondes zitten krakkemik kig in elkaar en de plannen waar de bevolking invloed op uit kan oefenen zijn nagenoeg geheel dichtgetimmerd. Dat zeiden enkele ingelanden van het waterschap Het Vrije van Sluis gisteren tijdens de algeme ne vergadering. „Mensen lopen met hun hoofd te gen de muur. Er is nagenoeg niets meer mogelijk," aldus A. Schep pers. Tijdens de start van het landelij ke demonstratieproject werd nog trots verteld dat de bevolking vanaf het begin mee kan praten en niet achteraf als de plannen al op tafel liggen. Deze vorm van in spraak maakt het project uniek. Maar volgens de ingelanden is van dat unieke karakter weinig terechtgekomen. De kat werd gistermorgen op het spek gebonden door A. D'Hont. „Er is veel schrik in de streek. De inspraak beperkt zich alleen tot wat kleinigheden. De criteria die gelden zijn veel te star. De bevol king moet echte inspraak krijgen en niet zoals het nu gaat." I. Batselaere deelt de mening van D'Hont. „De casco-planning wordt steeds meer dichtgetim merd. Het duurt anders veel te lang voordat het project wordt uitgevoerd en er is geen geld ge noeg om alle wensen uit te voe ren. Dat is door wethouder C. Bo- lijn van Oostburg beaamd." J. de Rechter herinnert zich nog een onlangs gehouden overleg ronde in Breskens. „Deze bijeen komt zat zeer krakkemikkerig in elkaar. De antwoorden van de vertegenwoordigers van het pro ject waren zeer bedroevend. Er werd om de pot heengedraaid. Het resultaat van de inspraak is hierdoor zeer beperkt en dat is jammer." E. Wijffels was gistermorgen niet te spreken over de manier waar op kortgeleden de mogelijke lo caties van de rondwegen om Sluis en Aardenburg werden gepresen teerd. „De mensen zijn ongerust omdat een aantal tracés zomaar in de streek is gedropt. De pro vinciale vertegenwoordigers kon den geen antwoord geven op vra gen van verontruste inwoners. Vroeger werd een plan binnens kamers uitgedokterd. Nu is het Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 21- jarige J.S. uit Gent overeenkomstig de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Op 3 december vorig jaar richtte hij in een Terneuzens drugspand een bloedbad aan. Daarbij schoot hij de 30-jarige J. Van Dramme uit leper dood, de bewoner van het pand - de 28- jarige P.M. - in de rug, diens vriendin liep zwaar letsel op en de 43-jarige Gentenaar M.S. schoot hij in de voet. Op de bewuste avond verkeerde S. behoorlijk onder invloed van cocaïne, had enkele dagen niet geslapen en voelde zich 'enorm opgefokt'. Op het moment dat hij het drugspand binnenstapte, kreeg hij zonder duidelijke reden een revolver in de hand geduwd. De kogels rolden eruit en de Gen tenaar M.S. maakte een opmer king in de trant van dat er nu vin gerafdrukken op zaten. Die opmerking viel bij S. volledig verkeerd en in de onterechte ver onderstelling dat hem iets in de schoenen zou worden geschoven, gijzelde hij de vier aanwezigen in de keuken. Pas als ze hem zouden vertéllen wat er allemaal aan de hand was, konden ze hun vrijheid weer terug krijgen. Vanwege zijn opmerking werd de Gentenaar M.S. werd naar het toilet verban nen en om hem tot enige spoed te manen schoot S. hem in de voet. Toen de gijzeling enkele uren ge duurd had, besloot de bewoner van het pand - de 28-jarige P.M. - actie te ondernemen. Hij gooi de een stuk marmer naar S. en rende weg. Direct daarop schoot S. hem in de rug, waardoor hij een dwarslaesie opliep en de rest van zijn leven op een rolstoel is aangewezen. Daarna schoot S. gericht op de 22-jarige vriendin van M. en de 30-jarige J. Van Dramme uit le per. Deze was toevallig in het drugspand aanwezig. Vandram- me overleed direct. De vriendin van M.S. liep een geperforeerde nier en lever op. Direct na het bloedbad rende S. weg, maar kwam kort daarna weer terug. Hij was namelijk zijn portie co caïne vergeten. Vrij kort na de slachtpartij kon S. in zijn woon plaats worden aangehouden— Van onze correspondent Middelburg - Tegen de 31-jarige S.K. uit Tilburg en de 26- jari ge S.N. uit Terneuzen is gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van elk drie jaar geëist we gens een groot aantal inbraken. Bovendien eiste officier van jus titie J. Valente dat het tweetal een schadevergoeding van ruim 21.000 gulden betaalt aan twee slachtoffers. Het duo uit voormalig Joegosla vië wordt ervan verdacht het af gelopen jaar en de eerste drie maanden van dit jaar in Zeeuws- Vlaanderen een groot aantal in braken en snelkraken te hebben gepleegd. Van de ruim 25 inbraken die het tweetal ten laste waren gelegd ontkenden zij er 21 en van de vier die overbleven was hun aandeel volgens hen dermate gering dat er nauwelijks van 'inbreken' kon worden gesproken. Het duo maakte deel uit van een veel grotere groep landgenoten die het afgelopen jaar Zeeuws- Vlaanderen onveilig maakte. K. en S. leerden elkaar kennen in het Asielzoekers Centrum in Ter neuzen. In hun jacht op de spul len van een ander had de groep, waaronder de vrijwel voltallige familie van N., er niet de minste moeite mee om bij eigen familie leden, kennissen en vrienden het huis leeg te roven. Dat beiden ook nog betrokken zouden zijn bij het opzetten van een drugshandel met Bosniërs in Duitsland bestreden zij in alle toonaarden. Volgens hen was dat een grapje geweest en had de tolk de afgeluisterde telefoongesprek ken verkeerd vertaald. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland doet een gooi naar Europees geld om de banden met de Belgische zuster- instantie nauwer aan te kunnen halen. Van onze correspondent Middelburg - De 44-jarige A. E. uit Heikant is gisteren door de rechtbank in Middelburg wegens een poging tot moord op zijn echtgenote geheel overeenkomstig de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar plus tbs met dwangverpleging. Op 8 april van het vorige jaar stak E. zijn vrouw met een schaar in de borst, waardoor zij een bloeding in de borstholte en een ingeklapte long opliep. Wonder wel overleefde de vrouw de aan slag. Aanleiding voor de moordpoging was de buitenechtelijke relatie die zij er op nahield. Tijdens haar verjaardagsfeestje betrapte E. haar, terwijl zij op de schoot van zijn rivaal zat. Later, terwijl zijn vrouw in bed lag, haalde hij een schaar uit de garage en stak daarmee op zijn slapende vrouw in. Bij de politie had E. verklaard dat het ook zijn plan was geweest om zichzelf van het leven te bero- Middelburg - Een elfjarige jon gen uit Middelburg is in het zwembad van zijn woonplaats door een badmeester ternauwer nood gered van de verdrinkings dood. De jongen werd aangetroffen op de bodem van het diepe bad. De toedracht van het ongeval is on duidelijk. Evenmin is bekend of de jongen kon zwemmen. De badmeester en een politie agent hebben de knaap gereani meerd, waarna hij weer bij zijn positieven kwam. De jongen is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Na een kort verblijf mocht hij,weer naar huis. Zaamslag - De politie is woens dag tijdens een snelheidscontrole geconfronteerd met bestuurders die het gaspedaal wel erg diep in trapten. Zo werd tussen 15.15 en 16.30 uur op de Eendrachtsweg een bestuurder gefotografeerd die met een slordige 150 kilome ter per uur langs Zaamslag flits te. Even later passeerde iemand de politiepost met een vaartje van 124 kilometer per uur. Op de Eendrachtsweg geldt een snel heidslimiet van tachtig. Overi gens reed ruim 27 procent van het aantal bestuurders te hard. In to taal passeerden 113 voertuigen de controlepost. Bergen op Zoom - De Bergse po litie heeft gistermiddag de 25-ja- rige J.R. uit Middelburg aange houden. Hij wordt verdacht van een ge wapende overval eerder op de dag op een grenswisselkantoor in Vlissingen. De Middelburger bedreigde daarbij een klant met een pistool. Vervolgens stapte hij in een ge stolen rode BMW en scheurde weg. Een getuige kon echter het kente ken noteren.

de Stem | 1996 | | pagina 13