m We zijn een echte kloek- V Jé-u V West-Brabantse Wil Zülle, een trotse moeder op de achtergrond ;lk èviv B4 wr t' 1 roc/i? t -l VRIJDAG 28 JUNI 1996 7' J"-? 'hi+l: C f O !'d f Jr: 2 "V r l M l Alex Zulle, temidden van zijn ouders Wil en Walter in hun 'tuin met uitzicht' naast de tweekapper in het Zwitserse Wil. Moeder vindt het leuk dat Alex nog altijd thuis woont. Pa, die inmiddels goed Ne derlands spreekt, trouwens ook. F0T0 ARCH|EE FAM ZÜLLE Door Ad Pertijs Wil - 'Ons Wil die woont in WIT. Het is al dertig jaar tle| handige ezelsbruggetje - ,-i - ydjor familieleden die de in Dinteloord geboren Wilhel- t mina Zülle-Herzelman in W-* Zwitserland gaan bezoe kt ken.- Wil (spreek uit Wiel) li|t in het noordoosten van hét Alpenland, halverwege f Zürich en Sankt Gallen. 4 f f Écht bergachtig is de - 4v* Düitstalige streek niet. De besneeuwde toppen liggen op een uurtje rijden in zui delijke richting. In het noorden is het Bodenmeer binnen handbereik. heeft zo'n 16.000 inwoners. Hét ié een proper stadje, met een levendig centrum. Sinds enkele T jSrln Weet bijna iedere Zwitser Wil te liggen. Niet vanwege dat centrum, maar dankzij Alex Zül- f 1#, in Wie velen een toekomstige i' föur*winnaar zien. t Orïldat 'Ons Will zijn moeder is, Voïgeh ook de Nederlanders de .verfcliftingen vaiLAlex Zülle met buitengewone belangstelling. En 1 dit^étreelt Wil, een gastvrije vpoitw die altijd een nauwe band met, haar West-Brabantse ge- :i booftegrond is blijven houden. m 'i1 Waltef heeft bij ons trouwen ."4 röoeten beloven, dat we minstens een'keerper jaar naar West-Bra- -4baflt zouden komen. Dat is dus f V? 7 nooit een probleenf geweest. Dit L jaar alleen al gaan we vier keer," - v kegt Wil Zülle. Zelfs de vader van 'Alex Zülle spreekt inmiddels goed Nederlands. „Ach, je moet Wel met al die Nederlandse fami lie," lacht de Zwitser. Kleinkind j t Walter en Wil Zülle wonen al ja ren in de Ulrich Röschstrasse. Als hij niet fietst, traint of in zijn Spaanse vakantiehuis verblijft, heeft ook Alex Zülle er nog altijd zijn kamer. Alleen zusje Claudia is het huiè uit. Zij is in verwach- S i-1 i '_JJ. TX7-J1 i'tl ting van haar eerst kindje, Wil en tfo '1 ..'alters eerste kleinkind. „Als je i$ Wil vraagt waar Alex Zülle Woont, zal niemand dat weten," zegt Walter Zülle gekscherend wannéér hij uitlegt waar de steil 'i.; dmhoog lopéftde Ulrich 4» fïöschstrasse te vinden is. Hun twéekappér is amper te missen. Öp de garagedeur staat een gi gantische fiets getekend in geel v en de bovenste etage wordt opge- detd met één Scandinavisch aan- doende erker, geschilderd in felle kleurtjes. „Mag ik dat zo tekenen? - - am vroeg de architect ons. Voor de meeste Zwitsers is dit kennelijk erg gewaagd. Ik vind het wel mooi." Wil Zülle serveert de koffie in de tuin naast het huis. Het uitzicht vanaf de hooggelegen Ulrich Röschstraat is prachtig. „Ik voel me thuis hier in Wil," zegt ze. „Maar in mijn hart blijf ik altijd een Nederlandse. Toen Leontien van Moorsel een paar geleden we reldkampioene werd in Oslo kreeg ik tranen in mijn ogen bij het horen van het Wilhelmus. Jammer dat ze dat voor Alex nooit Zullen spelen." Paspoort Alex Zülle is zelfs geen halve Ne derlander, want zijn moeder is lang geleden dat staatsburger schap ontnomen. Wil Zülle is nu nog verontwaardigd over dat on recht, dat haar dertig jaar gele den is aangedaan. „Walter en ik trouwden in Gossau, zijn geboor teplaats hier even verderop. Ik zie nog die ambtenaar mijn paspoort aannemen, er drie grote gaten in ponsen en zo de prullebak in gooien. 'Wat doe je nou' riep ik. 'Mevrouw vanaf nu bent u Zwit serse' zei hij. Ik was woest. Daar kwam nog bij dat we enkele da gen later in Steenbergen in de kerk zouden trouwen. En zonder paspoort kwam ik het land niet meer uit. In allerijl hebben we een soort identiteitskaart moeten re gelen. Op het moment dat Wil Zülle trouwde, was ze al bijna tien jaar Nederland uit. Vanaf haar zeven tiende woonde ze eerst zes jaar in Engeland en daarna trok ze naar Zwitserland. „Maar denk niet dat ik dat allemaal deed vanwege het avontuur. Het was meer uit nood geboren. Wij waren thuis met zes kinderen en ik was de oudste. Mijn vader had eerst in Dintel oord en later, vanaf mijn veer tiende, in Steenbergen een meu belzaak. Hij wilde dat we om beurten in de zaak meewerkten en dingen leerden als gordijnen naaien en meubel stofferen. Toen ik daar een goed jaar mee bezig was, kwam echter de volgende al weer aan de beurt. Ik moest dus plaatsmaken. Een tante kwam met idee om me naar Engeland te sturen, waar zij iemand kende, die werk voor me had." Hooikoorts Van 1957 tot 1963 woonde er werkte Wil Herzelman in Enge land. Ze had er veel heimwee, ging vaak terug naar huis, maar hield het aan de overkant van de Noordzee toch nog zes jaar uit. Bij gebrek aan Nederlandse kandidaten voor de top-tien van de Tour, duimen de vaderlandse wielerfans vanaf zaterdag voor Alex Zülle. De lange kopman van Once is immers een 'halve' Nederlander. De bijna 28-jarige Zwitser heeft een West-Brabantse moeder, spreekt perfect Nederlands en bezoekt regelmatig zijn oma in Steenbergen. Een gesprek met Wil Zülle, een trotse moeder, die er net als haar zoon niet van houdt in het middelpunt van de belangstelling te staan. „Vanwege hooikoorts ben ik er uiteindelijk weggegaan. De dok ter dacht dat het lag aan het stof van de cementfabriek, die vlakbij lag. Hij zei: 'Ga naar Zwitserland, daar is de lucht zuiverder'." Als seizoenarbeidster in de hore ca leerde ze loodgieter Walter Zülle kennen, „Ik weet nog goed dat ik voor het eerst met hem thuis kwam in Steenbergen. Het was op een verlovingsfeestje. Ons Wil met een vrijer, dat was me wat. 'Het is nog een Duitser ook' zei iemand op een gegeven mo ment. Walter heeft zijn paspoort laten zien en toen zé zagen dat hij een Zwitser was, was het goed. Ze hebben vervolgens geprobeerd hem onder tafel te drinken, maar Walter kreeg hen er juist onder. Vanaf dat moment klikt het uit stekend tussen hem en mijn fami lie. De Zwitserse en West-Bra bantse aard is ook bijna dezelf de." „Walter was in die tijd een heel sportief type. Skiën en vooral bergbeklimmen waren zijn grote passies. Met dat laatste is hij trouwens gestopt na ons trouwen. Veel van zijn vrienden zijn ge storven in de bergen. Dat risico wilde hij niet meer nemen." Haar kinderen voedde Wil Zülle tweetalig op. „In huis sprak ik al tijd Nederlands met ze. Op straat en in school leerden ze Duits. Uit mijn eigen ervaring wist ik hoe vreselijk het is om ergens te zijn waar je de taal niet verstaat. In West-Brabant of met het bezoek hier moesten ze gewoon Neder lands kunnen praten. Ook voor oma is dat veel leuker." Bloot eii seks Alex en Claudia waren nog klein toen Wil het carnaval van haar jeugd in Wil ontdekte. „Je had hier wel carnaval, maar dat wa ren voornamelijk van die pronk- avonden met veel bloot en seks. Tot iemand me attent maakte op een club die ieder jaar met carna val bijeen kwam in een zaaltje. Het was fantastisch en Walter zag dat. Hij zei: 'Meid, ga jij maar lekker iedere avond carnaval vie ren. Ik pas wel op de kinderen en je mag zo laat thuis komen als je wilt.' Maar... Walter mag dan goed zijn, het blijft een echte Zwitser. Dus voegde hij er ook aan toe: 'Als je maar wel om half zeven het ontbijt voor me klaar- hebt.' En zo gaat dat met carna val nu al 22 jaar bij ons." „Alex is altijd al een sportieve jongen geweest. Hij was overal goed in. Of het nu om skiën, hard lopen, verspringen, hoogspringen of noem-het-maar-op ging. En ik vond het altijd prachtig dat hij met een medaille of beker thuis kwam." „Het fietsen kwam pas later. Met het skiën liep het een keer niet lekker en Alex kon het niet goed hebben dat mijn man wel met een medaille thuiskwam en hij niet. 'We gaan fietsen' zei Walter toen. Hij kocht een fiets voor Alex met alles er op en eraan. Die ging tij dens de paasvakantie mee naar Steenbergen, maar in die winde rige polders had Alex het zo ge zien. Thuisgekomen bleef die fiets tot het najaar onaangeroerd in de garage staan. Walter dreigde hem toen te verkopen. 'Of je wordt nu lid bij de fietsclub in Fischingen' zei hij. Bij die club, die werd ge leid door Guido Armrhein - een collega-loodgieter van Walter - had Alex het wel naar zijn zin. In de wintermaanden deden ze im mers veel binnen en dat afwisse lende lag Alex veel beter." „Ik weet nog goed dat Guido ons vertelde dat hij voor Alex een li centie had aangevraagd. 'Voor onze Alex?' vroeg Walter lachend. 'Lach maar niet, want die Alex van jullie dat wordt nog wat,' reageerde Guido. Hij kreeg snel gelijk. Zijn zesde koers won hij al. Dat was in Tessin, een bergachti ge provincie in het zuiden van Zwitserland. Daarna is hij als een komeet omhoog geschoten. Hij werd zo goed dat zijn vrienden het niet leuk meer vonden. Overi gens gaan die jongens nog altijd als dikke maten met elkaar om." Vak leren „Al snel werd Alex gevraagd voor buitenlandse wedstrijden. Walter wilde echter dat hij niet alles op het wielrennen zette. Hij moest van hem eerst een echt vak leren. Zoals hij dat ook had gedaan. Ze hadden het bij de Zülles niet breed. Walter was een van de vijf kinderen en hem was altijd ge leerd te werken voor je geld. Wal ters opa had een schildersbedrijf, net als de mijne overigens. Ook Alex ging - bij een kennis van opa - leren voor schilder, wat hij erg leuk vond. Tussendoor fietste hij natuurlijk ook nog. Walter vond het best, maar eiste wel dat het werk er niet onder mocht lijden. Alex is eens om twee uur 's mor gens thuisgekomen van een bui tenlandse wedstrijd, maar om ze ven uur was hij als eerste weer op het werk." Werken voor je geld, hef zit de Zülles kennelijk in hun bloed. „En daarnaast gewoon blijven. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' zeiden mijn ouders vroeger al. Dat zit er bij Walter en Alex ook in. Ze hebben ook alle bei dat plichtsgetrouwe. Als ik een keer niet thuis ben, dan kookt en wast Alex gewoon voor zich zelf. Alleen de strijk laat hij aan mij over. Maar zijn koffers inpak ken doet hij weer zelf, want alles moet daarin op een vast plek lig gen." „Ik lees nu in de kranten dat de Rabobank Alex graag wil hebben. Een Nederlandse ploeg, dat zou leuk zijn, maar hij heeft nog een contract voor anderhalf jaar bij Once en Alex is iemand die dat soort afspraken altijd nakomt." Walter Zülle werkt nog altijd als loodgieter. Zeg hem niet dat zijn zoon zich daarvoor moet scha men. Zoveel geld verdienen, nog altijd thuiswonen en dan je ouwe heer iedere morgen de deur uit la ten gaan om de kost te verdienen. Bij de familie Graf gaat zoiets an ders. Wil Zülle gruwt van dat voorbeeld. „Walter zou nooit geld willen aannemen van Alex. Daar is hij te trots voor. Je moet wer ken voor je geld en niet je hand ophouden. Voor mij hoeft het ook niet. Alex betaalt kostgeld, dat vind ik mooi genoeg. Hij is bijna 28 jaar en heeft een vriendin. Ik weet dat hij graag wil gaan sa menwonen, maar een flat huren is zo duur, zegt hij dan. Hij heeft groot gelijk. Laat die twee nog maar lekker wat sparen. Ik vind het niet erg dat hij nog thuis- woont. Als moeder wil je toch voor je kind zorgen. We zijn een beetje een kloek-familie, dat heb ik van mijn moeder. Ik zou ook niet willen dat hij net als Tony Rominger voor de belasting in Monaco gaat wonen. Gelukkig doet hij dat ook niet." De familie Zülle zet zich veront waardigd af tegen het algemene idee dat ze rijk is. Misschien is Alex Zülle dat wel, maar de bij behorende leefstijl is de Zülles vreemd. „Alex heeft onlangs een huisje gekocht in Spanje. Als ouders ga je dan eerst mee kijken, want een huis kopen doe je niet iedere dag. Walter heeft nog het nodige opgeknapt. Zo heeft hij een drempeltje gemetseld in de douche, waardoor het water niet meer de badkamer instroomt. Nu moet hij dat bij alle buren doen." Alex Zülle is een ster geworden en dat besef dringt bij een moeder kennelijk langzaam door. „Laatst was ik als een klein kind zo opge wonden toen ik Gianni Bugno van dichtbij zag. Die man zie je regelmatig op tv en plots staat hij naast je. Later realiseer je dat je eigen Alex net zo bekend is. Een zelfde ervaring had ik met mijn zusje in Amsterdam. We zaten op een terrasje iets te drinken en kwamen in gesprek met een stel jongens, die aan wielrennen ble ken te doen. Zegt mijn zus: 'Dit is de moeder van Alex Zülle.' Ik was zo verbaasd dat ze hem kenden.'" Oma Marieke Terwijl ze weet hoe populair haar zoon is in West-Brabant. De or ganisators van de Draai van de Kaai hebben er tienduizenden guldens voor over om hem aan de start te krijgen. Vorig jaar werd zelfs oma Marieke ingeschakeld. Wil Zülle (lachend): „Ze moest het startschot lossen, maar was bang dat ze iemand zou raken. Oma was helemaal van slag." Zülle zelf had echter andere ver plichtingen. „Maar," zegt moeder Wil. „Eens zal hij daar rijden. Dat heeft hij me gezegd." In Den Bosch start hij zaterdag zeker. Wil en Walter zullen er bij zijn. Tussen de massa, want zo voelen ze zich het meest op hun gemak. „Wij gaan regelmatig kij ken, maar we hebben nog nooit met een kaart om onze nek gelo pen. Soms als hij ons ziet, roept ploegleider Manoio Saiz ons in de bus van Once. Krijgen we een kopje koffie en stelt hij ons voor als de ouders van Alex. Manoio is heel hartelijk." „Natuurlijk kennen wij ze ook, die ouders die zichzelf overal op de voorgrond dringen. Zielig is dat. In de Tour bekijken we meestal een paar etappes. In de bergen parkeren we onze auto er gens en gaan dan net zolang lopen tot we een leuk plekje hebben ge vonden. Bij een finish roepen we wel altijd even als we Alex zien. Om te laten weten dat we er zijn. Als Alex dan een teken terug geeft, is het al voldoende. Alex zelf houdt er ook niet van om in het middelpunt te staan. Het was dan ook geen arrogantie dat hij hier in Wil niet bij de start van de Tour de Suisse wilde zijn. Once reed die wedstrijd niet en dan vindt hij dat hij er niets heeft 'te zoeken. Dat is in de eerste plaats zijn verlegenheid. Hij wilde ook best met journalisten praten, maar als je er eentje binnenlaat is het hek zo van de dam. Dat merk te hij vorig jaar wel." Bakje koffie Wil Zülle volgt de toenemende belangstelling voor haar zoon met gemengde gevoelens. „Hij is hier heel populair," zegt ze met een trots gezicht, maar aan de andere kant is er de bezorgdheid. „Want je wil in de eerste plaats gewoon blijven. Mensen lopen hier toch al niet gemakkelijk net als in Ne derland bij elkaar binnen voor een gezellig bakje koffie. Ik zou niet willen dat we helemaal afge schermd van alles en iedereen moeten wonen." „De afgelopen winter werden we met Alex en zijn vriendin uitge nodigd om hier in de buurt in een klein restaurantje te gaan eten. Zoiets doet hij liever niet, maar aan de andere kant kan het ook best gezellig zijn. Toen we er za ten, zei die cheffin tegen iedereen dat Alex Zülle die avond haar gast was. 'Zo kan ik ook uit eten gaan' merkte iemand hatelijk op. Die woorden zullen we nooit ver geten. Onze hele avond was op slag vergald en zoiets doen we dan ook nooit weer." Terugkeren naar Steenbergen zal ze altijd blijven doen. „In septem ber gaan we voor de vierde keer dit jaar. Oma wordt 80 jaar en dat moet gevierd worden. Ze is helder van geest en komt nog ieder jaar hier. Thuis in haar bejaardenhuis vragen alle mannetjes: 'Marieke, waar rijdt hij vandaag'. We stu ren de familie dan ook altijd een fax met zijn programma." Meer dan 800 kilometer scheiden 'Ons Wil' van haar familie in West-Brabant. Voor haar gevoel is die afstand er niet. „Het is niet zo dat ik in Australië woon. Ik zie mijn familie regelmatig. Hier of in Nederland. Die band is nog al tijd even sterk. Laatst kocht mijn dochter in West-Brabant een kin derwagen, maar wat bleek, ze kon hem vanwege de koffers en ande re bagage niet mee terugnemen in de auto naar Zwitserland. Geen probleem, zei een oom. Hij bracht hem enkele dagen later. Reed-ie even voor op en neer naar Zwit serland. Zo'n familie hebben wij."

de Stem | 1996 | | pagina 11