E R rop u DE STEM riNG! t Groeihormonen voor kinderen soms overbodig r Cursus helend zingen met Astrid van Helden in Hoeven 10 GULDEN KORTINGOP Artemis brengt volgend seizoen vijf producties Acht miljoen gulden aan Spinoza-prijzen voor toponderzoekers De plooibare aard van de Yamaha WÊÊËÊmm DUKE NUKEAfl 30 ALLE T-SHIRTS vanaf 39,95 12 3 1 n, o.a. Tientje/ jlden. je al shirt. ;t hoofd Cien. ïetstoel van Nijmeegse Anne Langhout krijgt faam in Nederland MUZIEKFESTIVAL WEST-BRABANT Repertoire afgestemd op theatermakers Gerrit Krol krijgt Busken Huetprijs Zomer-Gids WOENSDAG 26 JUNI 1996 CD-ROM DiBje betaalt geen 89 95 maar 79,95 Hazes mag wel, house niet idstalige Multimedia icy doped ie op CD-ROM SUPERCLUB 199, 5b? 0Pfc00P^ndagf/°;S Dor Dirk Vellenga 11S was Astrid van Hei- du een gewone zangeres. \l volgde zangles vanaf Sur 13e, haar stem werd ld ssiek gevormd. Ze zong bi het swingorkest van Fins Poptie en trad op t gitarist Wim Overgouw la drummer John Engels, pin gebeurde er iets viemds. „Mensen vielen ji spontaan om de nek. Ze bilden en riepen: jouw ist n heeft mijn leven ver sierd." D jl ft t was Astrid van Helden een ge oon mens, zonder inzicht dus. ]0j haar manier gelovig, maar I ge kerkgangster. Tot ze een In- |di e spirituele meester ontmoet- ||te, ie haar de naam Kaalikama- II ba af. Nu is zij concertzangeres 'en:angtherapeute met een bij- |'zo lere opdracht. JLl i titel geeft misschien een "Je eerd beeld. Men denkt snel j!aa Bhagwan en die onzin met jvrii seks, maar daar heeft het t,ni mee te maken. Deze Indiase 1 w ster is echt niet zo'n zweverig |si ui. Hij heeft me bewust ge in kt van de enorme kracht van Ju# stem. Die stem is een talent od, dat ik moet uitdragen." kamer in Utrecht klinkt In- 'dide muziek, geurt de wierook en :an een gast kiezen uit vele ;so( len thee. In dit deel van de Janos gaat het om zaken als ch ra, mantra, karma en prana- yai i. Astrid van Helden (40) is (a /olie vrouw met een Indiaas lit lijk, een glimlach, een lage spi ikstem en een zangstem die wo It omschreven ais een Enge len em, met een bereik van vier iOct ren. Ze itvangt cliënten in haar wo rn in Utrecht, maar geeft ook cui issen in helende zang in het lat Van 23 tot en met 27 sep- ten er komt ze naar Centrum Bo ndonk in Hoeven voor een ra is die deze maand had moe ten ilaatsvinden, maar verscho- veiwerd. Vijf dagen zangmedi- tatstemoefeningen en 's av< ds een concert van Astrid en ha< musici, waarbij de cursisten zie nok mogen laten horen. ,Z gen is net zo natuurlijk als sprien, maar het is ons afge- |etIk breng de mensen tech- le in bij om stress-gevoelens en en los te laten. Wie diep in sde it zit, kan niet zingen. Er zit Astrid van Helden: 'Zingen is net zo natuurlijk als spreken, maar het is ons afgeleerd.' dan letterlijk een brok in je keel. Je keel-chakra sluit zich. In zo'n geval zing ik zelf iets en dat schijnt een bijzondere uitwerking te hebben. De emoties komen los, je gaat meezingen. Er valt iets van je af, er ontstaat een positie ve energie." Geen zware theorieën en geen in gewikkelde yogahoudingen bij deze zangtherapie. „Dat helen, daar ben ik heel nuchter over," zegt ze en stelt verschillende ke ren dat ze niks moet hebben van Yomanda-types. Toch gewagen haar perberichten van contact met de 'Grote Kosmische Kracht' en valt ook het volgende op: 'As- trid-Kaalikamaba Swami staat ook vaak mensen met levensvra gen te woord, zij bezit helder ziende gaven.' Ze legt uit: „Ik voel de pijn van de mensen al lang voordat ze bij mij voor de deur staan. Dan zuig ik die pijn al op. Ik kan er niks aan doen, dat heb ik nu eenmaal. Dan zeg ik tegen zo iemand: Jij had hoofdpijn, hè? Die is dan heel verbaasd. Het gaat vanzelf. Maar ik presenteer me niet als thera peute." Angst Haar eerste taak is mensen zo ver te brengen dat ze een lied aanhef fen. Er is veel vrees, schaamte. „Angst om te zingen kun je over winnen. Maar je moet wel steeds opnieuw die drempel over. Veel angst wordt door mij wegge haald, daarna moet je er zelf aan werken." Maar als de pijn nu heel diep in de ziel of in het vlees zit? „In vijf dagen valt er heel veel op te rui men. Vaak geef ik de mensen na afloop tapes mee. Ze kunnen be zig blijven, meezingen. Kanker genezen kan natuurlijk niet. Je kunt wel leren omgaan met ellen de. Je kunt leren dat die nare din gen er zijn, ze worden nu eenmaal door mensen gecreëerd. Ja, geluk kan blijvend zijn." De cursist die de longen open wil gooien om zijn persoonlijke zor gen weg te galmen, betaalt voor vijf dagen in Hoeven de prijs van 875 gulden, inclusief maaltijden en ovenachtingen. „Maar dan zit je ook in een heel luxe klooster," voegt Astrid van Helden snel toe. „We zijn een stichting, het geld heeft een goede bestemming: we gaan elk jaar twee maanden naar India om muziek te maken." Naast de lessen en cursussen zingt ze in de Nederlandse schouwburgen, op 3 december in Eindhoven bijvoorbeeld en op 28 februari 1997 in Tilburg. „Ik ben nooit moe, ik heb aan vijf uur slaap genoeg." Middenrif Wie zingend aan de top van zijn eigen hitparade wil komen, maar een cursus met overnachtingen wat ver vindt gaan, kan mis schien vooruit met een paar tips van Kaalikamaba. Het begint met zuchten, flink zuchten, en dan: ademhalen uit het midden rif. Vervolgens kun je proberen een lange noot een halve minuut aan te houden. foto archief de stem Iedereen kan aan de slag, onder de douche, in de file, aan het aan recht. Het genre doet er niet toe. André Hazes mag ook tijdens de cursus. „Ik ga de mensen echt niet dwin gen naar Indiase muziek te luis teren. Ik respecteer de keuze van mijn cursisten. Maar ik heb nog nooit mensen gehad die alleen Hazes willen zingen. Ze staan open vpp.r alles. Ik pas me aan. Ik zing .ook, Bohemian Rhapsody van Qpeen, Koningin van de Nacht én Huilen is voor jou te laat. Ja, mijn stem kan alles zin gen. Ik heb vierhonderd stukken op mijn repertoire staan." Alle muziek is goed. Behalve house. Daar is Astrid van Helden heel streng in: „House maakt niet blij. Die muziek heeft een desas treuze uitwerking. Het ritme is niet meer natuurlijk, het is vrese lijk opgevoerd, je raakt in trance, je wordt gehersenspoeld. We heb ben gezien dat house en het ge bruik van xtc kan leiden tot hart stilstand, er zijn doden gevallen. Heavy metal is ook niet bevor derlijk, maar house kan echt niet." Klanten De stress is kolossaal in Neder land, er komen wekelijkse nieu we therapieën bij en helers, die de oplossing hebben en moeite loos aan een kringetje klanten komen. Er zijn zo langzamerhand ontelbaar veel manieren om het stadium van gelukzaligheid te bereiken. Heil zit in tekenen, schreeuwen, dansen, massage, te ruggaan naar het baby-stadium tot en met de wonder-combinatie pianospelen en gras eten. Astrid glimlacht geduldig. „Aan veel van die methodes ontbreekt iets. Dat is dat je je eerst tot god moet wenden. Het gaat om het godsbewustzijn. God geeft steun aan ieder mens. Dit heeft niks met new age te maken, hoor. De ziel is iets goddelijks, god woont in ons lichaam. Je moet dus con tact zoeken, hulp vragen. Dat werkt, je moet even dat lijntje uitgooien. Dan kun je beginnen." Eerst bidden dus en dan een cd- tje opzetten. Dat begint toch echt godsdienstig te worden. Zingen werkt voor de gelovige, niet voor de heiden. Kaalikamaba gaat voor en haar keel is de kerk. Het gaat nog verder. Astrid van Helden werkt ook graag met edelstenen die zwart kleuren van de smarten die ze van de mens hebben opgenomen. Ze raadt ver der zwarte kleding af, omdat de drager onherroepelijk depressief wordt. Wie echt serieus hogerop wil, moet geen varkensvlees etefl en matig omgaan met seks. De reacties stemmen Astrid van Helden zeer tevreden. „Aan het eind van de cursus hoor je zo'n heel gebouw zingen. De mensen ontwikkelen zoveel energie dat ze 's avonds niet naar bed kunnen. Een cursiste was na afloop zo ge lukkig dat ze tegen een boom liep." Ze toont brieven, gekleurde pa piertjes met bloemetjes, beestjes en zonnetjes. Van dankbare, ge heelde zangers. Of liever: zanger essen, want het zijn vooral vrou wen die de lessen volgen. Bij der tig cursisten zitten maar een of twee mannen. „Mannen laten zich alleen horen in het voetbal stadion." Als Kaalikamaba de verslaggever vraagt of hij geïnteresseerd is in 'spiritualiteit' en of hij wel eens zingt, maakt hij zich vriendelijk uit de voeten. De kerk uit, vóór het zingen. |0o( Frits Stommels sen zijn er, onder verwijzing hun illustere voorganger Napo- niet zelden trots op klein van te zijn. Zo niet de Nederlanders, 'jwillen het liefst zo min mogelijk door hun lengte. Ze hebben !|üet op lang, ook niet op kort en Men er al vroeg mee om het zo te io len. land krijgen ongeveer achthon- kinderen groeihormonen. Het is on- nd hoeveel kinderen de geslachts- ïonen testosteron of oestrogeen ('de krijgen toegediend om de groei af te aen. Lang niet altijd staat vast of groeibeïnvloedende preparaten wel nodig zijn. Kinderartsen gaan voor af op bloedonderzoek en een ienfoto van de hand. Vindt zo'n arts ;t bloed van het kind geen natuurlijk ihormoon dan zal hij al vlug conclu- 0 dat er iets mis is en besluiten om 1 groeihormoon toe te voegen, as ten onrechte," zegt Anne M.E. (hout, groeimeetkundige van het rum voor Groeidiagnostiek in Nij- ®- „Het kind zou misschien ook (er dat extra hormoon normaal zijn 'gegroeid." Om onnodig toedienen groeibeïnvloedende preparaten en a hoge uitgaven in de gezondheids- te voorkomen is zij aan het onder en of de OBL-meetmethode - OBL voor onderbeenlengte - op termijn acht kan worden gesteld. Mormoon kost tussen de 30.000 en M |p'den per kind per jaar. Deze 5 M kunnen met nauwkeurige metin- se in veel gevallen tot de helft worden 1(1 ggebracht. „fvesterse mens wordt steeds langer, tewoordig is de gemiddelde lengte man 1,82 meter, van de vrouw ®eter. Bij toekomstige volwassenen 1 11331 drie centimeter worden bijge- teld. Maar dan is de grens ook wel bereikt. Dat mensen groter worden heeft te maken de ver betering van de leefomstandig heden: centrale verwarming, zomer én winter verse groenten en het met antibiotica te lijf gaan van kinderziekten. Langhout gebruikt voor haar metingen een aan de Katholieke Universiteit Nijmegen ontwik kelde meetstoel, die op het eer ste gezicht iets weg heeft van de electrische stoel. De stoel is ge schikt voor kinderen van mini maal vier jaar, van wie de ouders niet gerust zijn dat ze goed groeien. De groeidiagnoste kan binnen een periode van zes weken vaststellen hoe het staat met de groei van het kind. Dat gebeurt via de OBL-groeitest. Het kind zit enkele achtereen volgende weken telkens een kwartier in de meetstoel om de groei van het onderbeen te me ten. Langhout reist met haar stoel het hele land door. Het ding heeft inmiddels een zekere faam gekregen. „Gelukkig maar," zegt ze, „want ik maak mee dat een specialist zegt: 'onmiddel lijk opnemen en groeihormoon geven'. Er zijn steeds meer ouders die daar niet onmiddel lijk op reageren en bij mij aan kloppen voor een second opi nion. Dan blijkt na een aantal metingen dat het kind zonder extra groeihormoon door kan groeientot een normaal per soon." Langhout heeft er wel een ver klaring voor. Er zijn specialisten die in haar ogen veel te weinig tijd nemen om na te gaan of en waarom de groei op een gegeven moment stagneert. Voor hen is de meetstoel vreemd genoeg veel te «Het meisje Cinderella (13) in de meetstoel bij Anne Langhout. foto gerard verschooten nauwkeurig voor normaal medisch ge bruik. „Het duurt even voordat je een verschil van tienden van millimeters hebt vastgesteld. Zo'n specialist heeft maar zeven of acht minuten voor een kind. Twintig of dertig patiënten op een middag is niet ongebrui kelijk." Groei is iets persoonlijks, zegt Langhout. Niet elk kind groeit even snel en even lang door. Sommige kinderen zijn vroeg, op hun dertiende of veertiende uit gegroeid, anderen pas op hun achttiende of negentiende. Een kind van ongeveer zes jaar groeit tot aan het begin van de puberteit gemiddeld 0,4 mm per week in het onderbeen. Die snel heid kan in de puberteit gaan op lopen tot een millimeter per week. Naast erfelijke factoren als lengte van de ouders en de aanleg voor bepaalde ziekten kunnen dingen als veel of weinig ziek zijn, rust, voeding, spanningen en problemen thuis of op school van invloed zijn op de groei. Voordat een arts besluit om groeistimulerende dan wel groei- remmende hormonen - testoste ron voor jongens en oestrogeen voor meisjes - te geven dient hij wat te weten over het slaappa- troon van het kind, over voeding en hobby's. Zo kan de groei stag neren bij kinderen die te laat naar bed gaan en te 'gezond' eten. Langhout geeft het voorbeeld van een gezin, waarvan de vader een hartinfarct had gehad. De vrouw besloot daarop niet apart voor de man te koken en het hele gezin op een streng dieet te zet ten. Dat bleek funest te zijn voor de groei van de kinderen van drie en vier jaar. Iets dergelijks kan zich voordoen bij overmatige sportbeoefening. Dat vreet energie en die energie kan een jongere nodig hebben om te groeien. Langhout: „Ik heb een kind van 1,50 me ter hier gehad, dat dertien uur per week intensief aan sport deed. De kinderarts De piano-ontdekking van dit jaar is Igor Roma en zijn voor liefde geldt de vleugels van Ya maha. Tijdens het Muziekfesti val West-Brabant wordt er uit sluitend op vleugels van Yama ha gespeeld. Het merk is sterk in opkomst als concurrent van de meer gevestigde typen. Igor Roma, vorige maand win naar van het Internationaal Franz Liszt Piano Concours in Utrecht, trad vorige week op tijdens het Muziekfestival in Breda. Het publiek juichte hem toe als de nieuwe ster. Gevraagd naar zijn favoriete pianomerk verklaarde de Itali aanse virtuoos dat het hem niets uitmaakt welke vleugel hij on der zijn handen geeft. Hij staat zo stevig in zijn schoenen dat hij een vleugel van ieder merk zijn wil kan opleggen. Maar on danks die superieure onver schilligheid ten aanzien van het instrument bekent Igor Roma wel degelijk een persoonlijke voorkeur. Tijdens concerten mag hij dan op alles spelen wat hem wordt voorgezet, voor thuis staat zijn keus vast: Yamaha. Igor Roma (27) moet zijn vleugel nog aanschaffen, maar hij zal niet voor een ander merk kie zen. Voor hem geen Steinway, Bösendorfer of Fazioli. Steeds meer pianisten kiezen voor Ya maha. Het Muziekfestival West-Brabant dus ook. Tussen vleugels bestaan grote verschillen. Ook binnen één merk treden die verschillen op. De ene Steinway is de andere niet. Voor de Japanse Yamaha geldt dat niet. Deze fabrikant is er in honderd jaar in geslaagd om een stabiel instrument te ontwikkelen. Elke Yamaha heeft nagenoeg dezelfde heldere toon en hetzelfde onverwoest bare mechaniek. Er zijn pianis ten die geen Yamaha moeten, op grond van zijn onpersoonlijke karakter. Andere vleugels heb ben meer persoonlijkheid. Elke individuele Bösendorfer of Steinway is iemand, iemand an ders. Ze kunnen positief of ne gatief uitvallen, maar helaas merk je dat pas een tijd na de aanschaf, na het inspelen. Een Yamaha valt altijd hetzelf de uit: die heeft een neutrale persoonlijkheid, die opbloeit bij juiste bespeling. Een plooibaar karakter, met alle sluimerende eigenschappen om tot een schit terende ontwikkeling te komen. Een pianist met een sterke per soonlijkheid kan daarmee vol maakt uit de voeten. Yamaha voert uit wat hij opdraagt. Igor Roma zegt het zo: „Hij geeft exact terug wat ik erin stop." Pianomuziek staat tijdens de komende (laatste) dagen van het Muziekfestival West-Brabant nog een aantal malen centraal: 27 juni. Bergen op Zoom, Mar kiezenhof: Anna Malikova 27 juni. Breda, Stadskantoor: Johan de Jong en Cateiijne Smit 28 juni. Roosendaal, Eratozaal: Anna Malikova 29 juni. Oosterhout, Slotje Lim burg: Paolo Giacometti Daarnaast klinkt de vleugel nog als solo-instrument in Gers- hwins Rhapsody in Blue (28 juni Bergen op Zoom, De Maagd - 29 juni Breda, Chassé Theater) en in het 'pianocon cert' Aubade van Poulenc (29 juni Bergen op Zoom, De Maagd). Van onze verslaggever Den Bosch - Het jeugdtheatergezelschap Artemis in Den Bosch brengt in het seizoen '96/'97 vijf producties op de planken. Koos Artemis in het verleden vooral voor speciale thema's en projec ten, komend seizoen is de aard en de opbouw van het repertoire afgestemd op theatermakers waar Artemis mee verder wil. gooide het klein blijven op het feit dat beide ouders niet groot waren, respectie velijk 1.67 meteren 1.65 meter. Het kind moest er dus maar mee leren leven, want 'twee teckels zullen nu eenmaal nooit een sint-bernard baren', had hij tegen hen gezegd. Ik heb dat kind gemeten en hem geadviseerd om minder te gaan sporten. Na een jaar bleek de jongen niet zes tot acht centimeter - normaal in zo'n periode - maar zelfs tien centimeter te zijn gegroeid." Er zijn ouders die bang zijn dat hun kind te klein blijft, maar er zijn er ook die op grond van de huidige lengte van hun kind bang zijn dat het te lang gaat wor den. Ze krijgen daarbij ondersteuning van specialisten, die soms tot vreemde bevindingen komen. Zo kreeg groeidia gnoste Langhout ouders over de vloer die van een specialist te horen hadden ge kregen dat hun kind op grond van het huidige groeitempo 2,26 meter zou wor den. Een ander kind zou tot 2,12 meter uitgroeien. „De arts had er bij zijn diagnose echter geen rekening mee gehouden dat deze kinderen net een groeispurt achter de rug hadden en dat er in de komende ja ren nauwelijks nog centimeters groei bij zouden komen. Ik heb die kinderen hier gekregen, regelmatig gemeten en ze zijn beiden zonder groeibeïnvloedende pre paraten onder de twee meter gebleven," aldus Langhout. Ze adviseert ouders om een kind van dertien of veertien jaar dat twee meter dreigt te worden niet te vroeg naar bed te sturen. Laat naar bed remt de groei, evenals een griepje, want ziekte is een goed groeiremmiddel. Ook alcohol heeft zo'n functie, „maar dat mag ik eigenlijk niet hardop zeggen. Ik wil geen alcoho listen kweken." Het lijkt een verklaring voor het formaat van de Fransen. Die krijgen de wijn als het ware met de paplepel ingegeven. Het Centrum voor Groeidiagnostiek is ge vestigd in Nijmegen, tel. 024-3566228. Pauline Mol, artistiek leidster van Artemis, levert teksten voor twee nieuwe producties. De eerste, Wa tersnood, gaat op 11 oktober in première en gaat over een verbit terde grootmoeder en haar klein dochter die temidden van het stij gende water en de knagende rat ten ontdekken wat hen bindt en scheidt. In januari is de kleuter productie Soms verdwaal ik in een draak te zien, 'een hoorspel met beeldrijke taferelen uit het voorland van de sprookjes'. Anne van Delft is verantwoorde lijk voor het verhalenprogramma Kinderen verhalen (maart en april 1997), waarin kinderen zelf ver tellen over ervaringen van hét le ven in en rond de stad. Moniek Merkx is de schrijfster van Blauw, of iets voor aan de muur, over beeldende kunst en de manier waarop twee mannen el kaar vinden. Kijk de Tijger, dat begin deze maand in première ging en net als de tekst van Moniek Merkx af komstig uit de schrijverswerk plaats, wordt opnieuw gespeeld. In de verschillende voorstellingen zijn bekende Artemis-aeteurs en - actrices te zien, zoals Brenda Mar tin, Niek van der Horst, Judtih Klute, Joost Koning en Manon Nieuweboer. De actrice Anita Menist zal na ruim veertig jaar toneelervaring voor het eerst voor kinderen spe len. Regisseur Peter Sonneveld keert terug Watersnoodnet als Moniek Merkx, die zowel als re gisseuse en schrijfster actief is. Amsterdam (anp) - Gerrit Krol krijgt voor zijn essayboek De me chanica van het Liegen de Busken Huetprijs 1996. Aan de onder scheiding, die het Fonds .voor de Kunst sinds 1973 toekent, is een geldgebrag van 15.000 gulden ver bonden. Krol ontvangt de prijs op 25 oktober in Paradiso in Amster dam. Die avond worden ook twaalf andere prijzen van het fonds uitgereikt. De jury bekroonde het boek dat is geschreven in 'het mooiste, hel derste en lenigste Nederlands denkbaar'. Juryleden waren Loui se O. Fresco, Willem Jan Otten en Dirk van Weelden. Den Haag (anp) - De Nederlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) heeft drie Nederlandse weten schappelijk onderzoekers van wereldfaam ieder een Spinoza- premie van twee of vier miljoen gulden verstrekt. De drie krij gen deze onderscheiding als eerbewijs voor hun 'voortreffelijke' wetenschappelijke verdiensten en als stimulans voor verder 'baanbrekend' onderzoek, aldus de organisatie. De premies gaan naar prof. dr. J. van Benthem, hoogleraar wis kundige logica aan de Universi teit van Amsterdam (twee mil joen), prof. dr. P. Nijkamp, hoog leraar regionale economie en eco nomische geografie Vrije Univer siteit Amsterdam (twee miljoen) en prof.dr. G. Sawatzky, hoogle raar vaste-stoffysica, Rijksuni versiteit Goningen (vier miljoen). De winnaars mogen het geld naar eigen inzicht besteden aan we tenschappelijk onderzoek. De toponderzoekers zijn geselec teerd door een internationale we tenschappelijke commissie onder leiding van de NWO. De organi satie kent de Spinoza-premies sinds 1995 toe om het toponder zoek in ons land een impuls te ge ven. Minister Ritzen van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen reikt op 10 oktober tijdens en feestelijke bijeenkomst in Am sterdam de premies uit.

de Stem | 1996 | | pagina 19