Driekwart glastuinders moet stoppen Toppe Fokker Services zoekt samenwerking in Indonesië Keihard gevecht op Nederlandse automarkt Einde van het aspergeseizoen Ahold wil 3,2 miljard binnenhalen voor kopen VS-supermarkt Aspergetelers redelijk tevreden over seizoen Nieuw betaalsysteem banken via Internet Begemann verkoopt twee ondernemingen F€ Priem stelt oi Ai Chang, Courit DE STEM ECONOMIE Onderzoek wijst uit: geen bestaansrecht meer voor duizenden komkommer- en tomatentelers I ZONWERING I Gföuden 11111 DINSDAG 25 JUNI 1996 Van onze verslaggever Breda - Opel doet zijn uiterste best zijn marktpositie als nummer één van Nederland te handhaven. Opel staat al meer dan 27 jaar aan de top, maar Volkswagen is vastbesloten die koppositie over te nemen. Beide merken hebben het afgelo pen jaar nogal aan de prijzen ge sleuteld. Opel verkoopt goed, maar staat er minder florissant voor dan vorige jaren. En VW stijgt met stip. Opel Nederland verkocht in het eerste kwartaal van dit jaar 22.988 nieuwe personenauto's. Dat waren er honderd minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Volkswagen verkocht in het eerste kwartaal 17.017 auto's, on geveer 65 exemplaren meer dan in 1995. De autoproducenten merken dat het dringen is op de Nederlandse markt. Opel voelt de hete adem van vooral Volkswagen en Ford in zijn nek. Nu de prijzenslag in de auto branche zo'n beetje uitgewoed is, maar de prijzen over de hele linie wel gezakt zijn, wordt het voor de grote merken moeilijker hun ver worven positie vast te houden. Volkswagen bijvoorbeeld heeft een ijzersterk imago als het om kwaliteit gaat. Maar als de prijs ter sprake kwam haalde de con sument tot voor enkele maanden zijn neus op. Want VW hanteer de, naar Duits gebruik, stevige prijzen. En dat speelde Opel in de kaart. Prijsverlagingen door VW-im- porteur Pon in Leusden hebben de onderneming wat de omzet be treft geen windeieren gelegd. Pon heeft zich dan ook ten doel ge steld Opel voorbij te streven. Net als dat in Duitland al jaren het geval is. De laatste maanden zit Opel met drie modellen, de Astra, Vectra en Corsa, in de top vijf van de au toverkopen in Nederland. De Astra is nog steeds de meest- verkochte auto. Van de 14.415 Astra's die er dit jaar tot nu toe in Nederland verkocht zijn was 40 procent overigens een stationcar. Ook de nieuwe Vectra (dit jaar 10.441) doet het goed. Begin vol gend jaar wordt de Vectra Sta tionwagon geleverd. De Vectra staat momenteel derde op de Ne derlandse hitlijst. Vijfde is de Corsa. Volgens verkoopdirecteur W. de Heer van Opel zijn er tot en met mei 35.746 nieuwe Opeis ver kocht. Het marktaandeel be draagt daarmee 14,7 procent. Dit jaar zal het dus nog wel luk ken met Opel, dat heel graag het 30-jarig marktleidersjubileum wil halen. Maar VW zit de con currentie op de hielen. Tot 31 mei verkocht VW hier 28.772 auto's, 4050 meer dan in dezelfde periode van 1995. Ter wijl Opel dus iets zakt - het merk heeft duidelijk last van Daewoo - kijkt VW tegen stijgende verko pen aan. Opel verkocht in 1995 ruim 65.000 wagens, VW ruim 48.000. Dat die cijfers er tegen het einde van dit jaar anders uit zullen zien is zeker. VW wil uitkomen op een markt aandeel van 12,5 procent en dat ze daarmee Opel (nu 14,5 pro cent) heel dicht gaan naderen is zeker. Temeer omdat VW in oktober met een nieuwe Passat komt. Den Haag (anp) - Onder druk van de buitenlandse concurrentie zullen veel tomaten- en komkommertuinders het komende de cennium moeten afhaken. Telers die overblijven kunnen al leen overleven als ze hun bedrijf fors uitbreiden. Dat is de conclusie van een giste ren gepubliceerd onderzoek van de Nationale Investeringsbank (NIB) in opdracht van het minis terie van Landbouw. De onderzoekers verwachten dat over tien tot vijftien jaar slechts plaats is voor ongeveer 500 'klei ne' glasgroente-telers die produ ceren voor de Nederlandse afzet markt en ongeveer 300 tot 500 grote tuinders die telen voor de Europese markt. Momenteel zijn er volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek ruim 4000 tuinders die groenten onder glas kweken. Om te kunnen blijven concurre ren moet de kostprijs omlaag, stellen de NIB-deskundigen. Daarvoor is schaalvergroting on ontbeerlijk. De bedrijven die voor de (relatief kleine) regionale markt leveren moeten minimaal 1 a 2 hectare groot zijn. De telers die de top- spelers op de afzetmarkten - de internationele supermarktketens zoals Ahold en Marks Spencer - willen bedienen, moeten mini maal 10 tot 15 hectare groot zijn. Die schaalvergroting zal niet ge paard gaan met uitbreiding van het totaal areaal aan groenten onder glas. Veel telers zijn daar om gedwongen te stoppen met hun bedrijf. In de bloemensector zal een soortgelijke, weliswaar minder ingrijpende herstructurering no dig zijn. Om de telers te helpen die schaal vergroting te realiseren zal de overheid financieel moeten bij springen, stelt de Investerings bank. Voor financiering van de noodzakelijke uitbreiding vragen de banken namelijk meestal 30 tot 40 procent aan eigen midde len van de tuinder. Door de financiële malaise van de afgelopen jaren hebben zelfs de potentieel sterke telers daar zel den voldoende eigen vermogen voor beschikbaar. De overheid zou daarom een soort garantie fonds moeten instellen, dat lenin gen van tuinders bij banken ga randeert. Ook zou het ministerie van Land bouw een speciaal fonds kunnen instellen, dat het ontbrekend deel van de commerciële lening voor schiet, oppert het NIB. Minister Van Aartsen (Land bouw) heeft eerder aan de Twee de Kamer geschreven de glas tuinbouw de komende jaren te zullen steunen met ruim 300 mil joen gulden, uitgesmeerd over meerdere jaren. Hoe hij dat geld precies gaat be steden is nog onbekend. De be windsman heeft de mogelijkheid opgelaten voor een aanpassing van het bestaande Borgstellings fonds, opdat er een soort garan tiefonds ontstaat zoals het NIB voor ogen heeft. Zaandam (anp) - Met de uitgifte van naar verwachting 36 mil joen nieuwe aandelen wil Ahold 3,2 miljard gulden binnenha len. Dat geld heeft het concern uit Zaandam nodig in verband met de beoogde aankoop van de Amerikaanse supermarktketen Stop Shop. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Wat op 24 juni (de dag van Sint Jan) niet geoogst is, blijft staan en schiet door. Inclusief de overname van 1,1 miljard dollar aan rentedragende schulden is met deze acquisitie 4,96 miljard gulden gemoeid. Met een opbrengst van 3,2 gulden miljard voor 36 miljoen aandelen heeft Ahold een voorzichtige schatting van de opbrengst ge maakt. Het aandeel maakt - zeker nadat de beoogde verkoop van Stop Shop (omzet 4,1 miljard dollar) bekend werd, een enorme opmars door. Op grond van de huidige beurs koers (circa 93 gulden) kan een plaatsing van 36 miljoen stukken 3,35 miljard gulden opleveren. Een bankensyndicaat onder lei ding van Goldman Sachs moet de nieuwe aandelen aan de man zien te brengen. Van de 36 miljoen aandelen moeten ongeveer 14 miljoen in de Verenigde Staten worden geplaatst en 22 miljoen in de internationale markten buiten de VS. De Nederlandse banken ABN Amro, ING, MeesPierson, Rabo bank en Kempen Co hebben belangrijke posities in het inter nationale syndicaat. In het Ame rikaanse syndicaat, dat de emis sie in de Verenigde Staten ver zorgt, zitten vooral grote Ameri kaanse effectenhuizen. De emissie gebeurt via de zogehe ten bookbuilding-methode. Dat houdt in dat niet van tevoren een prijs wordt bekendgemaakt, maar dat beleggers tegen een door henzelf gewenste prijs kun nen intekenen. De hoogste bieder krijgt dan voorrang. Beleggers kunnen vanaf vandaag tot 15 juli inschrijven. Ahold ver wacht dat de uitgiftekoers op maandag 15 juli na sluiting van de effectenbeurs in New York (22.00 uur Nederlandse tijd) naar buiten wordt gebracht. De toe wijzing van de stukken is dan een dag later, op dinsdag 16 juli. De aandelen krijgen een notering op de beurzen van Amsterdam, Zürich, Brussel en New York. Ahold had aan het slot van het eerste kwartaal dit jaar in totaal 124.839.439 gewone aandelen uitstaan. De overname van Stop Shop is op een oor na gevild. De Ameri kaanse autoriteiten hebben we gens onderzoek naar kartelvor ming en mogelijk verstoorde con currentieverhoudingen echter nog geen volledige toestemming gegeven. Die wordt voor eind juli verwacht. Ahold zal als gevolg van anti- kartelregels maximaal 32 win kels in de Verenigde Staten moe ten sluiten. Inmiddels is 87 procent van de uitstaande aandelen Stop Shop aan Ahold aangeboden. De perio de voor het aanbieden loopt eind deze week af, maar verlenging daarvan is mogelijk. Van onze verslaggever Roosendaal/Etten-Leur - „Al met al kunnen we redelijk te vreden zijn over het asper geseizoen," zegt G. Sweep uit Etten-Leur die gisteren samen met zijn collega-telers tradi tioneel het seizoen afsloot. Zo gaat dat al jaren, op St. Jan wordt er definitief een punt gezet achter de asperge. Weliswaar kwam de oogst dit jaar door de kou in het voorjaar een paar we ken later op gang, maar dat wil niet zeggen dat het seizoen dan automatisch met een paar weken verlengd wordt. „Dat heeft geen zin, want de as perges zijn nu hartstikke dun en zijn in feite niet meer geschikt voor consumptie. Wij hebben het aanvankelijk een beetje gefor ceerd door plastic te gebruiken, maar toch begon de oogst nog drie weken later dan gewoon lijk." De kou zorgde er voor dat de aan voer zeker in het begin klein was. Maar dat had weer wel tot gevolg dat de prijs redelijk was. „Door die prijs is het best een goed jaar geweest," zegt G. Sweep. „Maar het was wel een heel gek jaar. Eerst hartstikke koud, toen in eens heel warm waardoor we het bijna niet bij konden houden en vervolgens weer koud." In vergelijking met de rest van Nederland was de prijs in West- Brabant prima, zegt ook direc teur H. Rijsdijk van de RTB-vei- ling in Breda. „Maar om nou te zeggen dat de prijs geweldig was, gaat toch iets te ver. Het was niet slecht." Volgens de veilingdirecteur komt dat onder andere omdat het as pergeseizoen steeds langer wordt. „In januari heb je al aspergés uit de kas en op de volle grond wordt, zoals Sweep ook al zei, met pastic gewerkt om de groei te forceren. Je hebt dus langer aan bod." „Vroeger had je echt een korte aspergeperiode. Vergelijk het maar met de aardbeien, dat was aanvankelijk ook zo. Een paar weken aardbeien en toen was het alweer over. Nu heb je zowat het hele jaar door aardbeien op de markt." Of er in Breda meer is aange voerd dan in in voorgaande jaren, kan de directeur nog niet vertel len. „Omdat we nu ook de aan voer van de veiling in Veldhoven verwerken, kunnen we niet ver gelijken met vorig jaar. Pas aan het eind van het jaar worden die cijfers bekend." Personele problemen bij het ste ken van de asperges zijn er in West-Brabant niet geweest. G. Sweep: „Tijdens de warmte was het soms aanpoten, maar er wa ren ook dagen genoeg dat we de mensen al vroeg naar huis moes ten sturen omdat er geen asperge te steken was. Maar goed, het zit er op en vanaf nu kan de plant weer aansterken tot volgend jaar." (ADVERTENTIE) Van onze redactie economie Jakarta - Fokker Services en Merpati Maintenance Facility, een onderdeel van de Indonesische luchtvaartmaat schappij Merpati Nusantara Airlines, willen gaan samenwerken. Het komende jaar gaan de bedrijven on derzoeken op welke wijze deze samenwer king gestalte zou moeten krijgen. Dat staat in een Memorandum of Under standing dat Fokker Services en Merpati gisteren hebben ondertekend. Dat gebeur de in het bijzijn van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Zij sloot daar haar werkbezoek aan Indonesië af. Een woordvoerder van Fokker Aviation, de moeder van Services, zei gisteren dat pas na de studie kan worden vastgesteld hoeveel werk een contract met de Indone siërs zal opleveren. De samenwerking past in het streven van Fokker Services om zich internationaal te oriënteren teneinde nieuw werk binnen te slepen, zegt de woordvoerder. Services is door het faillissement van Foker Aircraft veel werk kwijtgeraakt. De bedoeling is dat Fokker Merpati in Su rabaya gaat helpen met het onderhoud van in totaal 46 Fokker-vliegtuigen. Fokker Services is ontstaan uit drie gezon de onderdelen van het failliete Fokker, na melijk Fokker Aircraft Services in Woens- drecht, Product Support en Engineering, beide op Schiphol. De intentie-verklaring behelst dat Fokker in Surabaya gebruik mag maken van de infrastructuur en faciliteiten van Merpati. Voor Merpati is Fokker Services weer be langrijk, omdat het bedrijf alle kennis meeneemt die voor goed onderhoud van in totaal 15 Fokkers F27,25 Fokkers F28 en 6 Fokkers-100 nodig is. Volgens directeur M. van Vugt van Fokker Services (1000 werknemers) is samenwer king met Merpati erg belangrijk. Dat moet andere luchtvaartmaatschappijen er ook toe brengen om met Fokker gezamenlijke onderhoudscontracten af te sluiten. Fokker Services sloot enkele weken gele den al een onderhoudscontract af met Merpati Airlines voor twee Fokkers-100. Het Nederlandse bedrijf doet overigens al veel langer onderhoudswerk voor Merpati en ook verzorgt Fokker opleidingen voor technisch personeel in Indonesië. Minister Jorritsma is er blij mee dat Ne derland en Indonesië tijdens haar werkbe zoek verder zijn gekomen in hun onder handelingen over het wederzijdse vlieg verkeer. Het is de bedoeling dat Nederland (KLM) en Indonesië (Garuda Indonesia) hun luchtruim meer voor elkaar gaan openstel len. Nu vliegt KLM op Jakarta en sinds kort twee keer per week op Surabaya. KLM mag echter op de terugreis geen pas sagiers meenemen naar Singapore. Die lijn is nu voorbehouden aan Garuda en Singa pore Airlines. In september onderhandelt de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) namens Jorrits ma verder met Indonesië. De minister ver wacht er veel van en ook KLM is optimis tisch. ECONOMIE KORl Italianen ontduiken massaal belastingen Rome - Het is bekend dat de Italianen het niet zo nauw nenet met hun belastingplicht, maar de fiscale politie doet daar iets te! gen. Deze dienst heeft vorig jaar voor 30 miljard gulden aan niet betaalde belastingen boven water gekregen in de vorm van m. gelaten inkomsten en kosten die niet aftrekbaar waren. Fraul met btw komt daar nog bovenop. Die bedroeg 5,9 miljard gulden De dienst gaat dit jaar gewoon door met zijn opsporingswerk zaamheden. Dat heeft in de eerste vijf maanden al 13,2 miljard gulden aan niet betaalde afdrachten opgeleverd. Rinnooy Kan blijft commissaris bij PCM Amsterdam - A. Rinnooy Kan, bestuurslid van de ING Groep blijft commissaris bij PCM Uitgevers. Hij is als zodanig voor vier jaar herbenoemd. Helemaal vanzelfsprekend is dat niet. Toen eind december voris jaar de gang van Rinnooy Kan naar ING werd aangekondigd werden nog vraagtekens geplaatst bij zijn al dan niet aanblijven als commissaris bij PCM. ING, die via haar dochter Nationale Nederlanden voor 22 procent eigenaar van PCM is, heeft bij deze deelneming geen commissa. riaat bedongen. Rinnooy Kan's bijbaantje bij PCM levert ING derhalve geen extra positie op binnen PCM. Lone Star wordt Settler's Breda - De Europese vestigingen van Lone Star Steakhouse Sa- loon gaan op korte termijn opereren onder de naam Settler's. De naamsverandering is een gevolg van de breuk tussen de Europese directeur/aandeelhouder J. Sybesma en de Amerikaanse Lone Star-organisatie. Sybesma heeft de aandelen van de Europese ke ten overgenomen, maar kan de naam nu niet meer gebruiken. Volgende week wordt in Keulen de eerste Settler's geopend. Ook de drie Nederlandse restaurants (twee in Amsterdam, een in Rot- terdam) gaan binnenkort over op de nieuwe naam. Sybesma, die kantoor houdt in Breda, verwacht aan het eind van het jaar een vierde Nederlandse vestiging in Laren te openen. Subsidie milieuvriendelijke producten Den Haag - Bedrijven met ten hoogste 500 werknemers die een milieuvriendelijk product willen ontwikkelen, kunnen een beroep doen op een subsidie van het Rijk. Het krediet zal op zijn hoogst een half miljoen gulden per project bedragen. De terugbetaling van het krediet is gekoppeld aan het commerciële succes van het nieuwe product. Voor het verstrekken van de kredieten is een fonds van 14 miljoen gulden beschikbaar. Duizenden banen weg bij Crédit Lyonnais Parijs - Bij Frankrijks grootste staatsbank, Crédit Lyonnais, ver dwijnen de komende 2,5 jaar nog eens 5000 van de 35.000 banen. Topman Jean Peyrelevade, die de vakbonden gisteren inlichtte, wil gedwongen ontslagen voorkomen. Hij wil meer deeltijdwerk en vervroegde pensionering stimuleren. Bij CL zijn de afgelopen vier jaar al 3500 arbeidsplaatsen ge schrapt. Na jaren van verliezen schreef de bank over 1995 weer zwarte cijfers, met een bescheiden nettowinst van 13 miljoen frank (4,3 miljoen gulden). Obligatiehouders Fokker willen geld terug Londen - Honderden obligatiehouders Fokker hebben zich ge meld bij de Londense firma Klesch Company, gespecialiseerd in sanering van bedrijfsschulden. Zij hebben gereageerd op een advertentie van Klesch, waarin wordt opgeroepen de schulden gezamenlijk op te eisen. Op 15 juni maakten de curatoren bekend dat de obligatiehouders, gezamenlijk goed voor een vordering van 1,5 miljard gulden, weinig kans hebben op een uitkering. Een klein lichtpuntje vormt het onderzoek van de curatoren naar de verkoop van de leasevloot van Fokker aan Debis, dat net als Dasa onderdeel is van Daimler-Benz. Den Haag (anp) - De Nederlandse banken zijn een proef begon nen met een betaalwijze op Internet. Het nieuwe afrekenings systeem, I-Pay, is bedoeld voor het betalen van diensten en goe deren die ondernemingen op Internet aanbieden. Minister Wijers van Economische Zaken heeft het gisteren in ge bruik gesteld door het symbo lisch verrichten van de eerste be taling. Momenteel spelen creditcards een grote rol bij het betalen van Internet-diensten. Die betaalme thode is echter fraudegevoelig. Vandaar dat de banken aan In- terpay verzocht hebben een nieuw op Internet toegesneden systeem te ontwikkelen. Het Nederlandse systeem is uniek in de wereld, aldus voorzitter P. Ribourdouille van de Raad van Commissarissen van Interpay. Voor de verdere economische ontwikkeling van Internet is een betrouwbaar en gemakkelijk be taalsysteem absoluut noodzake lijk, aldus Ribourdouille. Be trouwbare betalingen zijn nodig om ondernemers er op grote schaal toe te bewegen diensten en goederen op Internet aan te bie den. Om de kinderziekten van I-Pay op te sporen zal er eerst een proefperiode van zes maanden zijn, waarin de deelnemers over een beperkt banksaldo zullen kunnen beschikken. De 10.000 proefpersonen wil Interpay be trekken uit het abonneebestand van Planet Internet. Na aanmelding bij de eigen bank ontvangt de aspirantgebruiker de software die voor I-Pay nodig is. Deze kan eenvoudig op een PC geïnstalleerd worden. Jorritsma en een delegatie van vijftig ver tegenwoordigers van het Nederlandse be drijfsleven zeggen zeer tevreden te zijn over het werkbezoek. Jorritsma zorgde er voor dat elk bedrijf aan bod kwam bij haar bezoeken aan Indonesische ministers. Het ministerie van Economische Zaken heeft voor het Nederlandse bedrijfsleven een financieel Indonesië-pakket gemaakt. Dit omvat in totaal 245 miljoen gulden steun voor een periode van vijf jaar, waar door bedrijven direct transacties ter groot- 1 te van 1,2 miljard gulden kunnen realise ren. Daarmee kunnen Nederlandse onder nemingen de concurrentie aan met buiten landse bedrijven die ook investeringen doen in Indonesië, maar vaak tegen veel lagere renteleningen. Voor Jorritsma was het bezoek aan de In donesia Air Show zaterdag het hoogte punt. President Suharto nodigde haar per soonlijk uit om naast hem naar de vlieg- stunts te komen kijken. Vrijdag al was ze uitgenodigd voor een officieel bezoek aan het presidentiële paleis in Jakarta. Breda/Haaksbergen (anp) - De participatiemaatschappij Be$e mann verkoopt twee van haar Belgische ondernemingen aa Twentsche Kabel Holding. Het gaat om Holec België en Techno Assistance. De twee on dernemingen hebben samen 45 mensen in dienst en hebben een omzet van 25 miljoen gulden. Holec België is een elektrotechni sche handelsonderneming uit Temse, in de buurt van Antwer pen. Techno Assistance is gevestigd in Villers-le-Bouillet bij Luik en specialiseert zich in procesauto matisering. Op de vergadering van aandeel houders liet de Koninklijke Bege- gevelprodukt Bredaseweg106-( Telefoon 0162-' ip.ll'.'l.lilliIJJil.ICTÏÏl I Door John Graat Luyksgestel - Het was druil- weer, gisteren in Luyksgestel. Maar ondanks de natte we- I gen het grijze wolkendek en L wat mistroostige ambiance scheen toch een beetje de zon in deze kermisronde. Twee felrood gestiftte lippen gaven het peloton kleur. Leontien van Moorsel is terug. Aan haar rentree hield ze een 'vol daan gevoel' over. Ze werd tiende in de proloog en tiende in de eerste etappe van de j VKS-Tour. De opl van ha; de we< nerveu weer r jaar, enkele een be< ging, h over m dag tij nog re van ee ben je tc De Internet-gebruiker opent ver volgens een zogenaamd I-account bij zijn bank. Na het laden van de rekening en het activeren van de software is de nieuwe bankreke ning in gebruik. Betalingen heb ben plaats door het intoetsen van een persoonlijk betaalwacht- woord. Interpay heeft dertig gro te Nederlandse bedrijven en in stellingen er voor geïnteresseerd hun producten op Internet te gaan aanbieden. Op die wijze zal er in de proefperiode voldoende betalingsverkeer zijn om de kin derziektes op te sporen, hoopt In terpay. De banken willen met het nieuwe betalingscircuit inspelen op de sterk groeiende populariteit van Internet. Internet telt op dit mo ment ongeveer een half miljoen gebruikers. Dat is tweemaal zo veel als een half jaar geleden. Volgens Ribourdouille zullen de handelscentra van de toekomst met de komst van de elektroni sche snelweg verschuiven naar de huiskamer van de individuele consument. „Een markt zonder sluitingstijden en met een duize lingwekkend aanbod van pro ducten en diensten, afkomstig ui de hele wereld." Interpay heeft er daarom voor ge zorgd dat I-Pay aansluit bij internationale standaarden. Ui het buitenland, onder andere ui Skandinavische landen, is al be langstelling getoond voor het Ne derlandse systeem. Londen - Wimbledon, het tenniste traditie, gaat met de tijd mee. De b in zuid-west Londen puilde gisterei uit. Hoe lang duurt het nog voord die nu nog eindeloos keurig in de k kans afwachten, de heilige straat veranderen? De verantwoordelijke heren van All England Club voelen dat ze niet kunnen achterblijven bij de collega-Grand Slamtoernooien. Sterker nog: ze blijken zelfs be reid met bepaalde tradities te breken. Dit jaar werd wederom het prij zengeld verhoogd, zijn de stijve netrechters vervangen door heuse apparaatjes aan de netband en kunnen picknickende bezoekers hun aardbeien met slagroon niet meer op het knusse grasveld nut tigen. Op die plaats zitten vol gend jaar tijdens Wimbledon da gelijks tienduizend tennislief- hebbers in het nieuwe stadion waaraan inmiddels de laatste hand wordt gelegd. Agassi out Tradities zijn er blijkbaar ook op 'het moderne' Wimbledon om te breken. Dat gebeurde gisteren zelfs al op de openingsdag waar de complete top-drie van het Amerikaanse tennis zijn biezen kon pakken. Michael Chang ver keek zich op de fratsen van de Spaanse gravelspecialist Alberto Costa en Jim Courier liet zich foppen door zijn landgenoot Jo nathan Stark. Vervolgens gleed ook Andre Agassi, de Wimbledon-winnaar van 1992 (in de finale tegen Ivan isevic) en halve finalist van vorig jaar, uit over het vuurwerk van een landsman met de naam: Doug Flach, nummer 281 van de wereld en gekomen uit het kwalificatie toernooi voerde megaster Agassi met de 2-6, 7-6, 6-4, 7-6 tot abso lute wanhoop. Op Roland Garros was Agassi ook al vroegtijdig (tweede ronde) gestuit door een relatief onbe kende landgenoot in de persoon van Chris Woodruff. Had hij voor het Franse Grand Slam-toernooi slechts enkele partijtjes op gravel gespeeld, ook zijn voorbereiding op het Londense gras bleek niet bij lange na niet afdoende. „Ik mis wedstrijdritme. Daarom raakte ik de bal niet zoals ik nor maal gesproken doe," keek de zwaar teleurgestelde nummer drie van het mondiale tenniscir- cuit verdwaasd om zich heen tij dens de persconferentie. „Ik zal dit snel van me moeten afschud den en me beter prepareren voor de Spelen." Ook Jacco Eltingh heeft te weinig wedst de He niets betaal maani kinge circui Met d ste 'hardl (6-4, streef zware Ier di< tiendi naarc ladde sie va „Moe gewei te ki naar mijn In ve een tingh verdi ook i de ee op name dat ir Boo Eltinf partij ree o| geen chard tiebre op we je Pa gieuz leenl Het e de ha niet i van Op zi tingh accef pas v hoori „Daa op P niet i De bren succe mann Groep vorige week weten dit jaar te streven naar een wi van 35 miljoen gulden. Boekw sten op te verkopen deelnem") gen moeten voor een deel vooi Begernarm heeft sinds beginjaren negentig al afscheid genomen diverse deelnemingen, waar tj der Smit Trafo, Holec Internat» nal en de RDM-werf. Momenteel staat vooral railD wer Holec Machines en ApP ten (HMA) uit Ridderkerk in etalage. Breda - Cees Priem beslist pas rijk donderdag welke renners hij vori voor TVM meeneemt naar de nog Ronde van Frankrijk. De diui ploegleider stelde het besluit Dui over de definitieve samenstel- lan( Rng uit naar aanleiding van de leid prestaties van zijn buitenland- ver< se renners tijdens in het week- Aid einde gehouden nationale kam- kan pioenschappen. Hef Voor de negen plaatsen kiest Ulr hij uit elf renners. De kandida- con ten zijn: nationaal kampioen woi Maarten den Bakker, Jeroen Fra Blijlevens, Tristan Hoffman, blij Servais Knaven, Bart Voskamp p (allen Ned), Bo Hamburger, re Jesper Skibby (Den), Stephane Bri Petilleau, Laurent Roux (Fra), na- Peter van Petegem (Bel) en Vla- Fré dimir Poelnikov (Oek). Den dat Bakker, Blijlevens, Hambur- ma §er, Van Petegem en Poelnikov Rol lijken zeker van een Tour-start. De me Bjarne Riis voert de Telekom- Ma ploeg in de Ronde van Frank- de

de Stem | 1996 | | pagina 6