ow stoot contractpartners af DE STEM Zeventien bezwaren tegen aanleg van gaspijp naar Zeebrugge Gevaarlijke rups op speelplein in Hulst Antiek is hier niet oud Verontruste PSD sturen kamerleden petitie Suikerpatiëntj es adopteren wolaapje Waterzuivering Hulst blokkeert nieuwbouw fooral kleinere bedrijven ondervinden gevolgen van bezuinigingen Eikenprocessierups meteen vernietigd Adrede'bUUrt gehouden; K rdedagentoch LAND VAN I OVERKANTEN C1 Aanpassing installatie van half miljoen Zakkenrollers slaan weer toe in Sluis Blote borsten niet gewild in Antwerpen Tour de France dicht bij huis Drie pogingen tot autodiefstal Vrijgesproken van handel in drugs X' 7 vaarde 60.- Ide pansteen 1 Optiek Iwstraat 3 Hulst nax t.w.v. 259.- I Goossen hanlaan 11 Axel eeuwse Ihestraat 56 Hulst In t.w.v. 250.- lelderland sstraat 15 Hulst I Du Lin I Koewacht In t.w.v. ƒ113.- Jonnekens 8 Terneuzen 132 Axel l.w.v. 100.- de Velde ■n 1 Axel Ie Verfmolen straat 58 Hulst Iw.v. ƒ100.- flenu Ossenisse schoenen jet 4 Hulst t.w.v. 100.- luininck Itraat 10 Clinge Zeeland |an onze verslaggever fcmeuzen/Middelburg - De mogelij- Se aanleg van een gaspijp van West- eeuWs-Vlaanderen naar de kanaal- Lne - voor de aanvoer van goed- Lp aardgas uit Engeldnd naar de jote industrieën - stuit op zeven en bezwaren. ins een woordvoerster van de pro- Sncie zijn de bezwaren niet onoverko melijk. De reacties slaan op het sparen van een dijk tot het verleggen van het tracé. Sommige reacties gaan over het rekening houden met al aanwezige lei dingstelsels in de grond. Het energiebedrijf Zuid-Nederland (EZN) - een samenwerkingsverband tussen Delta Nutsbedrijven, Pnem en Mega Limburg - tast op dit moment de mogelijkheden af om in Zeeuws-Vlaan- deren een gaspijp aan te leggen. De pijp moet aansluiten op de zogenaamde in- terconnector van Engeland naar Zee- brugge, waar gas van diverse aanbieders (Groot-Brittannië en Noorwegen) aan land komt. Over de verbinding met Bel gië wordt nog overleg gevoerd met het Belgische bedrijf Distrigaz. De trans portleiding krijgt, vanaf het punt in Zee- brugge, een totale lengte van zestig kilo meter. De inspanningen van EZN zijn mogelijk, omdat de Gasunie haar monopoliepositie in Nederland verliest. Dit komt door de liberalisering van de energiemarkt. Be drijven - en later ook huishoudens, zo is de bedoeling - kunnen daardoor zelf bepalen bij wie ze hun energie kopen. Het is de verwachting dat het gas uit En geland aanzienlijk goedkoper zal zijn dan het Nederlandse aardgas. In totaal zijn de afgelopen maanden 300 landeigenaren en pachters benaderd van onze verslaggever [emeuzen - Voor kleinere contractors en toeleveranciers Jan Dow Benelux nv dreigt omzetverlies en verlies van kerkgelegenheid. Het bedrijf is bezig met het uitdunnen jan het totale aantal contractpartners en geeft daarbij de )orke.ur aan firma's die in Benelux- of Europees verband juinen opereren. lerteeltproducten life 5 Axel keuze t.w.v. 30.- |se-Hamelink Ian 15 Terneuzen rvice Terneuzen inweg 56 Terneuzen in t.w.v. 75.- van Hurck at 4 Westdorpe schoenen lederwaren 9 Zaamslag on t.w.v. ƒ30.- Wit-Dïjkers at 23 Philippine Tacq Zuid ran 4 Terneuzen ion t.w.v. 50.- e Doelder 19 Terneuzen eonidas rat 46 Terneuzen bon t.w.v. ƒ30.- 4eut-de Blok at 41 Philippine oliehandel v.o.f. aat 28a Terneuzen cbeurt t.w.v. 50.- Hafman e 19 Sas van Gent >e Keijzer nanweg 51a Terneuzen lires t.w.v. 30.- T. Maas tstraat 6 Terneuzen pdie manier kan Dow op grote jthaal contractarbeid goedkoper ikopen en bespaart zo ook bin- in de eigen gelederen tijd en jeld: het bedrijf hoeft met minder rganisaties contacten te onder- inden. looi derden dreigt er bij Dow ]ok minder te verdienen, omdat t ondernemingsraad van Dow raeuzen wil dat het chemie- [incem vast personeel gaat aan- men op plaatsen waar contrac- s duurder zijn. De ondeme- id werkt op dit moment b een vergelijking van kosten Mr contractors en vaste Dow- idewerkers, omdat zij de in- s heeft dat in een aantal ge lden Dow-medewerkers goed- |oper zijn. i OH kijkt volgens OR-lid R. melijnck nauwlettend naar |*l effect van contractarbeid op (totale kostenstructuur. Voor k locatie Terneuzen is het name- pk van essentieel belang om bin- 11 Dow concurrerend te kunnen lijven. Elke cent telt. Het naar leneden brengen van de loonkos- 1 drukt de totale kosten van «afdeling of een van de 33 fa lieken en brengt zo 'Terneuzen' leen betere concurrentiepositie, (gelijkertijd spreekt de OR zijn jzorgdheid uit over de regelma- je wisseling van contractor-fir- p's en wil de OR dat de leiding ig houdt voor contractors die al [nge tijd bij Dow werken, ctoonmaakbedrijf Asito uit meuken en Axel is een van de Irijvepa die de dupe is gewor- van de veranderingen bij Asito heeft dertig mensen «eten terugtrekken, de helft «hen komt op straat te staan. Ie andere helft wordt overgeno- Itn door Stoffels Cleaning. Dat I onderdeel van Indigo Services, Ju wie Dow het contract van fito gunde. wfd inkoop A. Boureghda van PW geeft toe dat sommige be drijven nadelen zullen ondervin den. Het streven van Dow is er echter op gericht om in de regio zo min mogelijk banen op de tocht te zetten, aldus Boureghda. Zijn bedrijf is volgens hem ge dwongen kostenbesparingen door te voeren om binnen de we reldomvattende Dow-organisatie concurrerend te blijven en zo in direct nieuwe investeringen naar Terneuzen te kunnen halen. En daarin past ook een efficiëntere omgang met toeleveranciers en bedrijven die onderhoudswerk zaamheden of andere diensten verlenen. Dow is in werelwijd verband al enige tijd bezig het aantal con tractpartners terug te brengen. De buitenlandse reizen van het personeel zijn bijvoorbeeld bij één reisagentschap onderge bracht en dwingt zo kortingen af bij luchtvaartmaatschappijen (in 1995 bespaarde Dow Benulux 280.000 dollar op vliegreizen). Het onderhoud in de fabrieken gebeurt nog door drie firma's, Fabricom, HCG en ROB. Dat wa ren er een paar jaar geleden nog vijftien. Behalve bij het schoonmaakwe- zen probeert Dow momenteel ook met uitzendbureaus tot betere af spraken te komen. In Benelux- verband is het totale aantal uit zendbureaus al teruggebracht naar zes. Wellicht wordt dat ahn- tal nog verder uitgedund. „We hadden te maken met 35 verschil lende uitzendbureaus, die elk soms maar één persoon leverden. Het is zinloos om zo'n relatie te onderhouden." Wat de werkgele genheidseffecten in de regio zul len zijn, is volgens Boureghda niet aan te geven. Kostenbespa ring is bij Dow een doorlopend proces. Bij Dow Terneuzen wer ken doorgaans tussen de 250 en 500 contractors. Bij grote onder- houdstops loopt dat aantal op tot 1000. iin onze verslaggever ijlst - Een stuk of twintig exemplaren van de gevreesde eiken- Brocessierups zijn gisteren aangetroffen op het speelplein van te basisschool Moerschans in Hulst. De insektenlarven zijn Jw een medewerker van de gemeente Hulst vernietigd voor- pt iemand er mee in aanraking kon komen. ,-Jaken van deze rupsen kan F tot klachten van hevige, ■Wjke jeuk tot zelfs blindheid. |f nipsen werden gisteren ont pit op een zomereik die midden v e' schoolplein staat. Het per- f eel van de Moerschansschool r'e de omgeving van de boom F teen af met draad en alar- de insektenwerkgroep i®aeSteltkluut. Eddy Taelman L P de Bakker van de werk- cpzagen meteen dat de school r hi] het goede eind had. Het ®derdaad om de gevreesde [l^""cessierups. Ook een ge- medewerker van de fciJ0n-6 I^ulst kwam tot die f- usie. Hij heeft de rupsen y Een gasbrander vernietigd. ^pectietocht er in de onmiddellijke „,nS n°g heel wat eikenbo- Batlan' kb611 Taelman en irtt j meteen een inspectie- spelen. Je moet er toch niet aan denken dat die met die rupsen in aanraking komen." Het geval op de Moerschans school was de eerste waarneming van de eiekenprocessierups in de gemeente Hulst. Vorige week wa ren er in de buurgemeente Honte- nisse al enkele meldingen van de ze larve, die in Brabant en Lim burg is uitgegroeid tot een ware le echter geen nieuwe reevSg(;n op' "We gaan de LI ln he gaten houden," 1 e™an. „Je zit hier in een waar heel veel kinderen Pijnlijke jeuk De rupsen vertoeven 's nachts meestal in de kroon van de bo men en komen overdag in een keurige rij achter elkaar, in pro cessie dus, naar beneden. Ze zijn voorzien van duizenden brand- haartjes die mierezuur bevatten. Bij aanraking onstaat er een enorm pijnlijke jeuk. Andere ge volgen zijn puisten, ontstekingen, oogklachten en zelfs blindheid. Inname van de haartjes kan lei den tot fikse inwendige bloedin gen. De rupsen komen vrijwel uitsluitend voor op inlandse ei ken. Wie denkt de eikenproces- sierups te zien, wordt aangeraden niet zelf actie te ondernemen, maar de gemeente in te seinen. De Provinciale Stoomboot Diensten zijn niet de enige die tegen de aanleg van een tunnel onder de Westerschelde zijn, zoals hier te zien op een viaduct nabij de Veerhaven. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Vlissingen - De ondernemingsraad van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) heeft een petitie gestuurd naar de Tweede Kamer. Hij hoopt daarmee de parlementariërs te kunnen bewegen te gen aanleg van een tunnel onder de Westerschelde (WOV) te stemmen. De vaste kamercommissies voor Financiën en Verkeer en Waterstaat praten daar vandaag over. De OR vreest dat zo'n vierhonderd mensen - waarvan 350 PSD'ers - hun baan zullen verliezen als de Westerscheldetunnel wordt aangelegd. Gedeputeerde Staten hebben in middels toezeggingen gedaan over (ver plichte) herplaatsing van PSD-personeel bij de WOV en het toekomstige voetveer. Maar volgens de OR zijn die toezeggingen nog niet expliciet vertaald in de meest recente plan nen. En zelfs al staan de beloften van GS zwart op wit, volgens OR-secretaris J. van der Horst is dat nog geen enkele garantie dat de banen behouden zullen blijven. „Nee, want GS is maar een kleine aandeelhouder. Ze kunnen wel wat beloven, maar als de an dere partijen 'nee' zeggen houdt het op. En daar hebben ze 1,7 miljard gulden voor over." Van der Horst gelooft niet in het verhaal dat de WOV juist voor extra werkgelegenheid in Zeeland zal zorgen. „Wat voor werkgele genheid heeft de Oosterscheldebrug opgele verd? Dat mogen ze mij eens uitleggen." De OR-secretaris vindt dat er te weinig ge keken is naar alternatieven voor de tunnel onder de Westerschelde. „De PSD is nooit om een alternatief plan ge vraagd. Onze directeur heeft er wel een ge maakt, maar daar is nooit wat mee gedaan. De strekking van het verhaal: wanneer wij dezelfde tarieven mogen heffen die straks voor de WOV gelden, kan de rijksbijdrage naar beneden, kunnen schepen en wal-ac- commodaties vernieuwd en verbeterd wor den en kunnen we desnoods 24 uur per dag gaan varen." In de petitie wijst de ondernemingsraad nog op twee andere punten: het milieu en de fi nanciën. Aanleg van de tunnel leidt volgens de OR tot meer auto-kilometers: als de boot diensten verdwijnen, vervalt tevens de mo gelijkheid voor de automobilist om óf voor Kruiningen-Perkpolder óf voor Vlissingen- Breskens te kiezen. Daarnaast, zo vindt de OR, zijn de exploitatiecijfers van de tunnel onzeker, en op zijn minst optimistisch inge kleurd. 'De vervoerscijfers over de veren zijn reeds jaren bekend en vertonen momenteel een vrij constant, licht stijgend beeld. Op dit punt levert de exploitatie weinig verrassin gen op', zo wordt daar in de petitie tegen over gesteld. DE GROEP is weg. Om half tien vanmorgen reed de bus tot voor het hotel en nam alle luitjes mee naar het noorden. Het was een Nederlandse groep toeristen die hier in de stad Holland en het stadje Zeeland in Michigan naar het verleden van de Neder landse pioniers zochten. De Amerikanen hier behandelden ze met nogal veel respect, want zo vaak schijnt het niet te ge beuren dat een groep Hollan ders bijna vijfduizend gulden per persoon betaalt om in de voetsporen van de emigranten te treden. Meestal gebeurt het andersom, dan gaan Amerika nen naar Europa op zoek naar de wortels. Ze zwierven drie dagen door de streek en ik kwam ze dan ook regelmatig tegen. Bij een monu ment, in een kerk, een museum en op een kerkhof, waar ze in een druilregentje bloemen leg den bij een graf. En ik trof ze bijna in het geboortehuis van Isaac Cappon, de eerste burge meester van Holland, geboren in Retranchement. Ze waren net weg toen ik er kwam. Zoals altijd in een groep waren er veel verschillende karakters, maar allemaal op leeftijd. Er was de man die graag fotogra feerde en zijn pijpje rookte op Door Cees Maas de veranda van het hotel. Me vrouw Witte uit Axel gehuwd met meneer Bouma uit het Frie se Surhuizem en er was een heel bijzonder iemand, mevrouw Scheele-Den Breejen uit Ou- werkerk op Schouwen-Duive- land. Ze was doof vanaf haar geboorte, maar kon uitstekend liplezen. Naar de piano luisterde ze door haar hand op de kast te leggen en dan neuriede ze de melodie mee. Zij wist zoveel van de his torie, zeiden de anderen van de groep, dat ze fungeerde als een soort historisch archief. Zelf zei ze: 'Mijn zoon doet de boerderij, ik ben hier en daar ben ik blij om.' Ze was, natuurlijk, de lie veling van de groep. Ze zwaaide naar me toen de bus vertrok. Dat, en een wonderlijke gebeur tenis. Vanavond, het is koud tien minuten geleden, heb ik op blote voeten een burgemeester ontvangen in de lobby van mijn hotel. Burgemeester Lester Hoogland van Zeeland kwam een pakketje met sweaters brengen voor de zoon van kabi netschef De Ru van het Zeeuw se provinciebestuur in Middel burg. Een oude belofte. Ik zou als koerier fungeren. En daarnet kwam dat telefoontje op mijn kamer dat er beneden bezoek was. Ik lag net lekker te weken in mijn 'king size' bub belbad, trok snel wat aan en ontdekte pas toen ik voor de man stond, dat ik blote voeten had. Iedereen in de lobby, waar men doorgaans redelijk formeel gekleed gaat, keek naar mijn krultenen. Ik voelde me idioot. Maar de burgemeester wenste me vriendelijk een veilige reis verder. En de man die ik tegen kwam op de trap terug, vroeg ijskoud waar ik deze levensech te schoenen gekocht had. 'They must fit you like a foot', zei hij. Zo was dat. Eerder in de mid dag verkende ik het noorden, reed anderhalf uur langs het reusachtige Lake Michican en zwaaide vervolgens het binnen land in. Van de oorspronkelijke bewoners, de indianen, die ze hier politiek zo correct 'native- Americans' noemen, is behalve een enkel-klein reservaat weinig tot niets meer terug te vinden. De Hollandse cultuur heeft het helemaal overgenomen. Rijdend door het land kom je langs boe renschuren waar met grote let ters Brinkman op staat, winkels in dorpjes worden gerund door Lubbers, dus dat duo is daar ook. Je rijdt langs de farm van Janssen de kalkoenenboer en verder krijg je een overdosis DeVries en DeJong, in dat noor den van Michigan. Ik tankte mijn auto vol voor twee tientjes bij een vrouw die spontaan vertelde half Iers en half Frans-indiaans te zijn, maar dan was ze er nog niet, want haar vader had ook wat Fins bloed, wat er de oorzaak wel van zou zijn dat ze zo goed tegen de kou kon. In het dorpje Freemont bevindt zich in Main Street een antiek winkeltje waar niets antiek is. Wij zouden het een jaren vijftig winkeltje noemen, want ouder zijn de koopwaren niet. Maar dat is al antiek in dit nieuwe land, evenals de twee dames achter de kassa die jaren terug ook eens in Nederland zijn ge weest. Vooral Kopenhagen von den ze een prachtige stad. DINSDAG 25 JUNI 1996 over de aanleg van de gastransportlei- ding, die anderhalve meter onder de grond komt te liggen. Er zijn tevens drie informatiebijeenkomsten in Zuidzande, IJzendijke en Sluiskil gehouden. Als de balans is opgemaakt, wil Delta Nutsbe drijven - die in Zeeuws-Vlaanderen de aanleg coördineert - individuele ge sprekken met betrokkenen houden. Een beslissing over de aanleg van de gaslei ding is nog niet genomen. Van onze verslaggever Terneuzen - Twintig kinderen met suikerziekte (diabetes mellitus) uit Zeeuws-Vlaanderen adopteren het wolaapje Lorna, dat op de Apenheul in Apeldoorn woont. Het adop tieproject is een initiatief van de Diabetes Jeugd Club Nederland. Ze hebben niet voor niets voor het wolaapje gekozen. Ais er niet heel goed op hun voeding wordt gelet, vertonen deze aap jes verschijnselen die veel weg hebben van die van suikerziek te. De symbolische overdracht van de adoptie is zaterdag 29 juni om 08.00 uur in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De kinde ren uit Zeeuws-Vlaanderen brengen die dag ook een bezoek aan hun aapje Lorna in Apel doorn. Door een uitleg over de ver schillen tussen de voedings voorschriften van wolapen en de aandoening die de kinderen zelf hebben, leren ze op speelse wijze veel over hun eigen ziek te. De Diabetes Jeugd Club Ne derland richt zich vooral op de belangen van de ongeveer vijf duizend kinderen met diabetes mellitus die ons land telt. Het geld dat de kinderen bijeen brengen door eigen bijdragen en acties onder familieleden en vrienden zal worden besteed aan natuurbeschermingspro jecten in het Amazonegebied. Daar leven de wolapen in het wild. Op de apenheul in Apel doorn wonen twintig wolapen. Het adoptieproject loopt twee jaar. Van onze verslaggever Hulst - De aanwezigheid van de waterzuiveringsinstallatie aan de Clingeweg dreigt een nieuw obstakel te worden voor de ont wikkeling van de nieuwe woonwijk Groote Kreek, tussen Hulst en Clinge. Terwijl de gemeente Hulst er steeds van uitging dat een af stand van 200 meter tussen wo ningen en installatie genoeg zou zijn, heeft het waterschap Huls ter Ambacht laten weten dat er zeker 600 meter tussenruimte moet blijven. Dat nieuws is op het stadhuis in geslagen als een bom, want om nu toch woningen te kunnen bouwen moet de installatie voor zeker een half miljoen gulden aangepast worden. „Een zware tegenvaller," noemde wethouder G. van de Voorde de berichten. „We zijn bij het maken van de plannen er altijd van uit gegaan dat 200 meter genoeg is. Het waterschap heeft die ver wachtingen ook gewekt. Nu blijkt dat vólgens veranderende wetgeving in een straal van 600 meter geen woningen gebouwd mogen worden." Om de stankoverlast te beperken tot de wettelijke norm van 200 meter zou de installatie een dure overkapping moeten krijgen. Het waterschap schat de kosten daar van op een half miljoen gulden. Dijkgraaf K. Baron Collot d'Es- cury liet gisteren in de algemene Van onze verslaggever Sluis - Opnieuw hebben gauwdieven hun slag geslaan in de winkelstraten van Sluis. Zondag meldden zich vier vrou wen - allen uit België - bij de politie om aangifte te doen van zakkenrollerij. Een dertigjarige vrouw uit Knes- selare en een 36-jarige vrouw uit Maldegem werden beroofd tij dens het winkelen op de Garen- markt. Een 77-jarige vrouw uit Evergem en een 37-jarige vrouw uit Roeselare werden respectie velijk 'gerold' in de Kapellestraat en de Vrijstraat. In alle gevallen werd de schoudertas openge maakt en werden de portemon nees meegenomen. In totaal ver dwenen op die manier bijna 24.000 Belgische franken (ruim dertienhonderd gulden), bank- pasjes en identiteitspapieren. Van onze verslaggever Antwerpen - Het American Erotic Circus heeft na de eer ste voorstelling alle optre dens in Antwerpen afgebla zen. Reden is de bar tegen vallende belangstelling voor deze blote-borstenshow. Eerder speelde het circus in Genk al in een zaal met 3.000 zitplaatsen voor amper 300 mensen. In Antwerpen had het circus zijn tenten opge slagen aan de kaaien. Ook daar trok het eerste optreden slechts een paar honderd belangstellenden. vergadering van Huister Am bacht doorschemeren niet van plan te zijn voor die kosten op te draaien. „De vraag is hoe we met de gemeente Hulst tot een oplos sing komen." De gemeente probeert momenteel koortsachtig onder dat halve mil joen uit te komen. Ze onderzoekt hoe het komt dat de afstand tus sen woningen en installatie eerst op 200 en nu op 600 meter is ge steld. Bovendien onderzoekt Hulst wat het waterschap had moeten doen als er geen woon wijk in de buurt van de installa tie zou komen. Wellicht dat het waterschap ook dan voor een overkapping had moeten zorgen. „We zetten alles op een rijtje en hopen vervolgens tot een oplos sing te komen," aldus Van de Voorde. ZIE OOK ZEELAND C-2 Sint-Niklaas - De Zeeuws- Vlaamse wielerliefhebbers kun nen maandag 1 juli dicht bij huis hun hart ophalen. De tweede rit in de Ronde van Frankrijk loopt voor een groot deel over de Bel gische wegen. Na 102 kilometer wedstrijd (13.55 uur) gaan de renners de Antwerpse Waasland- tunnel in om via Melsele, Beveren en Nieuwkerken-Waas Sint-Ni- klaas aan te doen (rond 14.30 uur). Daarna gaan de renners via Lokeren en Zeveneken naar Gent (15.10 uur). In Kluisbergen ne men ze rond 16.30 uur de eerste col in de Tour. Terneuzen - Drie inwoners van Terneuzen hebben bij de politie aangifte gedaan van een poging tot diefstal van hun auto. Van de auto van een Temeuzen- aar aan de Rooseveltlaan was het slot geforceerd, net als het con tactslot. De dader was niet met de auto weggekomen. Ook aan de Evertsenlaan werd een poging tot autodiefstal gedaan. Waarschijn lijk vanwege de beveiliging kon de dader de motor niet starten. Tenslotte was het niet gelukt een auto die aan de Peter van An- rooylaan stond te stelen. Ook hier kon de dader door de startbevei liging niet met het voertuig ont komen. Wel waren sloten gefor ceerd. Van onze verslaggever Middelburg - De 24-jarige M. A. uit Den Haag is in hoger beroep vrijgesproken van handel in drugs. Eerder had hij achttien maanden tegen zich horen eisen voor handel in hard- en softdrugs vanuit een woning aan de Tho- lenstraat in Terneuzen. Volgens de advocaat van A., mr. Klein Hesselink uit Terneuzen, was het bewijs tegen zijn cliënt ook 'volstrekt ontoereikend'. „Ik ga ervan uit dat zowel het Hof als de procureur generaal de zaak niet bewezen achtten."

de Stem | 1996 | | pagina 11