Concurrentie weet nog niets van Bram Lomans Opsteker voor hockeyteam PERRV SieiiH voor Kwaljt ong4 ide prijzc 99! U9M> 79 Ploeg van Oltmans verslaat Duitsers in finale vierlandentoernooi Van der Kruk vijf millimeter van Atlanta I 02523*1 119° 139! 139?° Rijnsburger b< Haarhuis en E bijten het spits DE STEM SPORT Oltmans wacht met selectie Gouden Spike en persoonlijk record (63,14 m) voor Corrie de Bruin SPORTNIEUWS kort PSV'er René Klomp naar Lommei Voetbalinternationals Ruanda spoorloos Meer kampioenschappen voor schaatsers Nigeriaan Okocha naar Fenerbahce Roeibond stuurt vier reserves Karpov loopt verder uit Henkei mist olympische limiet Stella Jongmans wint 800 meter Everaert/Mulder negende in World Series Lovely Godiva wint GP der Lage Landen Dave Smits naar Panahaiki Patros Johnson snel op 200 meter Kiptanui entameert boycot 13 00 149:00 OO 179rOG DE STEM SPORTNIE Roeibond verder met Kor Deze week op f Reling kwaliteit voor ongekendep trekkers en kampeerders! MAANDAG 24 JUNI 1996 f)(j Amstelveen (anp) - Het Nederlands hockey-elftal heeft in Atlanta een geheim wapen. De naam: Bram Lo mans. Specialiteit: de strafcorner. Doeltreffendheid: 66,66 procent (twee uit drie). Lomans kwam in het vierlandentoernooi in Amstelveen in de vier duels geen mi nuut in actie. Bondscoach Oltmans en assistent Hendriks, tevens clubcoach van HGC, hielden de 21-jarige linksback van landskampioen HGC, topscorer in de competitie met 26 doelpunten, bewust aan de kant. „Wij wilden Murray niet wijzer maken," lachte Hendriks. Frank Murray is de coach van Australië, de voornaamste te genstander van Nederland in de olympi sche poule. Hij nam alle duels van Oran je op video op, met het accent op de strafcorners. „De strafcorner van Bram staat niet op video," wist Hendriks. „Dat willen wij zo houden tot Atlanta." Lomans droeg vier keer het shirt van Oranje. De laatste twee keer tegen Duitsland, een maand geleden. Nederland verloor beide duels met 3-2. „In die twee wedstrijden scoorde Bram twee uit drie. Dat waren zijn eerste strafcorners in het Nederlands elftal," aldus Hendriks. „De Duitse sportzender DSF legde die corners op video vast, maar wij hebben die banden opgevraagd en gekregen. Dus ook de Duitse ploeg be schikt niet over beeldmateriaal van Bram." Lomans gaat volgens Hendriks als zes tiende man mee naar Atlanta. „Veel speelminuten zal hij niet krijgen. Dat krijgt een zestiende man nooit. Dat heb ben de statistieken bewezen, maar zijn corner kan van eminent belang zijn." Amstelveen (anp) - Zesentwintig dagen voor het begin van de Olympische Spelen heeft het Nederlands hockey- elftal een belangrijke overwinning behaald. In de finale van het vierlandentoernooi in Amstelveen versloeg een superieur Oranje zondag Duitsland met 2-0. De laatste zege op de oosterburen dateerde van maart 1994 (Am stelveen, 5-4). De laatste over winning met twee doelpunten verschil van augustus 1983, 4-1 na verlenging in de halve finales van het EK in Amstelveen. De laatste keer dat Oranje Duitsland op nul hiield, was in mei 1980, 0- 4 in Keulen. Zelfvertrouwen „Deze overwinning is héél be langrijk," overdreef Jacq Brink man niet. „Vooral voor de moraal van de ploeg. Er bestond onvrede, onzekerheid in de ploeg over de mutaties. De opstelling wisselde per wedstrijd, het tactisch con cept constant. Door deze over winning is het zelfvertrouwen te rug. We weten nu dat we Duits land in Atlanta kunnen pakken. Daar bestond twijfel over." De nederlaag op zaterdag (2-3) in de laatste groepswedstrijd voed de die twijfel. Oltmans experi menteerde door acht basisspelers op andere posities te zetten en gaf als opdracht de Duitse ploeg op eigen helft op te vangen. De hockeyers wisten geen raad met de afwachtende houding en kwa men pas, te laat, in het laatste kwartier los. Zondag stonden alle spelers op hun vertrouwde stek. Met uitzon dering van libero Jazet, die langs de kant bleef met een lichte lies blessure. Crucq was zijn bekwa me vervanger. Bovelander gaf Nederland in de vierde minuut de leiding door de eerste-strafcorner direct tegen het plankier te slaan (1-0). „Die voorsprong was lek ker," aldus Brinkman. „Een ach terstand tegen Duitsland is nor maal fataal. Dan gaan ze met zijn allen voor het doel liggen." Volwassen Nederland controleerde het duel. „De vrijblijvendheid was weg," .analyseerde Oltmans. „De ploeg speelde volwassen, maakte wei nig fouten in de zeventig minu ten. Deed geen frivole dingen, bleef gedisciplineerd en had al leen oog voor het resultaat. Dat was de winst van deze wedstrijd. En de wetenschap dat wij niet 'bang hoeven te zijn voor Duits land." Oltmans had een reeks eindeloze praatsessies achter de rug. In de selectie van achttien man brak een soort dorpsruzie uit over zijn tactische vernieuwingen. Hij schoof Brinkman een linie naar achteren, posteerde Van den Ho- nert op de rechtervleugel en mid denvelder Delissen in de spits. Delmee-was zijn eerste keus als voorstopper vóór de ervaren Crucq en rechtsbuiten Veen kreeg een plaats als middenvel der. „De kracht van deze groep is het grote aantal tactische mogelijk heden. Wij kunnen tegen elke te genstander anders spelen. Daar moet de ploeg leren mee om te gaan. De spelers moeten beseffen dat het collectief belangrijker is dan het individu," verklaarde Oltmans. Vooral Brinkman had het moeilijk met het aanpassings proces. De ervaren international (ruim 200 interlands) overwoog zelfs even te bedanken voor At lanta. Zondag voelde hij zich eindelijk thuis op zijn nieuwe plaats. Hij speelde topscorer Becker (vijf treffers) uit de wedstrijd. „Het liep lekker," vond hij. „Maar dat gold voor de hele ploeg. Er zat balans in het elftal. We varieer den goed tussen pressen en han gen. Die wisselingen liepen auto matisch. We gaven nauwelijks kansen weg." Motivatie Duitsland, waarin Carsten Fi scher zijn 250e interland speelde, probeerde na de 2-0 van De Nooyer in de 28e minuut over te schakelen op een hogere versnel ling, maar Oranje behield het ini tiatief. „Wij wilden deze finale winnen," aldus Oltmans. „Voor de wedstrijd spraken we af dat we voor de overwinning gingen. De motivatie was er, de ploeg vormde een eenheid en stond als een huis." Nog niet zo lang geleden was er eerder sprake van een kaarten huis. „Omdat er te veel onrust be stond," aldus Brinkman. „We wisten niet waar we aan toe wa ren. Nu zijn de grote lijnen be kend en gaat het nog om de invul ling van de details. Zo'n overwin ning op Duitsland is daarin echt heel belangrijk." Brinkman kreeg langzamerhand het idee dat de Duitse ploeg on verslaanbaar werd. „In de afgelo pen maanden speelden we vijf keer tegen de Duitsers: vier ver loren, een gelijk. Ik had de indruk dat ze weer net zo sterk waren als een paar jaar geleden: onver slaanbaar. Daarom geeft deze overwinning een geweldige kick. Wij gaan in Atlanta niet voor zil ver of brons, wij gaan voor goud." Amstelveen. Vierlandentoernooi, mannen. NEDERLAND - DUITSLAND 2-3 (1-2). 11. Blunck 0-1, 26. Delissen 1- 1 (sb), 35. Meinhardt 1-2 (sc), 53. Becker 1-3, 60. Delissen 2-3 (sb). Scheidsrechters: Madden (Sch), Faizi (Pak). Toeschouwers: 6000. Strafcor ners: Nederland 3, Duitsland 3. NEDERLAND: Jansen; Van Pelt, Crucq, Delmee en Klein Gebbink; Brinkman, Delissen en Bovelander; Veen, Van den Honert en Van Meer. DUITSLAND: Reitz; Tewes, Fischer, Fried en Mayerhofen; Blunck, Mich- ler en Bellenbaum; Becker, Wald- hauser en Salinger. Vliegende wis sels: Meinhardt, Domke, Michel, Em- merling. GROOT-BRITTANNIË - PAKI STAN 1-0 (0-0). 37. Garcia 1-0 (sb). Scheidsrechters: Von Reth (Ned), Amin (Egy). Eindstand: 1. Duitsland 3-6, 2. Ne derland 3-4, 3. Groot-Brittannië 3-2, 4. Pakistan 3-0. OM DE DERDE PLAATS PAKISTAN - GROOT-BRITTAN NIË 3-0 (2-0). 19. Anis Ahmed 1-0, 26. Anis Ahmed 2-0, 55. Shahbaz jr. 3-0. FINALE NEDERLAND - DUITSLAND 2-0 (2-0). 4. Bovelander 1-0 (sc), 28. De Nobyer 2-0. Scheidsrechters: Mad den (Sch), Amin (Egy). Toeschou wers: 5000. Gele kaart (5 min. straf): 67. Bovelander (Ned). Strafcorners: Nederland: 3; Duitsland: 4. NEDERLAND: Jansen; Brinkman, Crucq, Delmee en Van Pelt; Veen, Bovelander en Klein Gebbink; Van Meer (20. De Nooyer), Delissen en Van den Honert. Vliegende wissels: Bree, Van der Wal. DUITSLAND: Knauth; Mayerhofer, Fischer, Fried en Tewes; Blunck, Michler en Bellenbaum; Meinhardt, Bechmann en Becker. Vliegende wis sels: Domke, Green, Emmerling. Eindstand: 1. Nederland, 2. Duits land, 3. Pakistan, 4. Groot-Brittan nië. Amstelveen (anp) - Hockeyeoach Roelant Oltmans heeft de selec tie van het Nederlands mannenteam voor de Olympische Spelen nog niet rond. Door blessures van de Bloemendaal-spelers Remco van Wijk (voet) en Erik Jazet (lies) heeft hij zijn beslissing om de groep van achttien in te korten tot zestien, met enkele dagen uit gesteld. Floris Jan Bovelander (midden) wordt gefeliciteerd met de openingsgoal in de finale tegen Duitsland. fotc Leiden (anp) - Na een uitbars ting van vreugde, die gepaard ging met een dolle ren over het veld, verzonk Pieter van der Kruk in diepe teleurstelling. De beste discusworp uit zijn nog jonge atletiekcarrière was twee centimeter verwijderd van de olympische limiet. Eigenlijk was het nog saillanten de eis is 62 meter precies. Bij me ting bleek Van der Kruks beste worp 61 meter, 99 centimeter en 5 millimeter ver. Bij discuswerpen volgt dan afronding naar bene den, op een even aantal centime ters. Waar gaat het dan nog om? Juist, om vijf millimeter van Atlanta. Twee speldenknoppen. Of, zoals coach Erik de Bruin het uitdruk te: „Een paar grassprieten." Van der Kruk: „Ik wist eigenlijk niet meer wat ik moest denken. Sneu." De vraag diende zich bij meer dan één toeschouwer aan of de wedstrijdleiding niet even een paar grassprieten over het hoofd had moeten zien. Vader De Bruin: „Dit kan alleen in Nederland." Erik: „Het is altijd de vraag waar de discus precies landt. Steek je het pinnetje dan aan de ene kant van de grasspriet of aan de ande re." Wedstrijdleiders zeiden ech ter dat de 'rek' helemaal uit de worp was. De Bruin vindt dat NOCNSF Van der Kruk naar Atlanta moet stu ren. Omdat hij afgelopen week ook nog ziek was, omdat hij on gelooflijke progressie maakt, 24 jaar jong is, gretig als weinigen. De Bruin, in het verleden tot in het extreme net zo fanatiek als discuswerper: „Die jongen heeft heel veel mogelijkheden en heeft heel veel voor zijn sport over. Dat is voor mij ook een voorwaarde om met iemand te werken. Hij heeft de heao afgerond, maar doet administratief werk. Werk onder zijn niveau. Hij stelt de rest van zijn leven in dienst van de sport." De ervaring van de Olympische Pieter van der Kruk, discuswerpen. die veel progressie heeft gemaakt bij het FOTO ANP Spelen kan hem louteren en sti muleren in zijn verdere loopbaan, wilde hij maar zeggen. Maar De Bruin weet ook dat NOCNSF zo niet denkt (limiet is limiet, is daar het adagium) en Bert Paauw weet dat nog veel beter. De tech nisch directeur van de KNAU deed onlangs een frustrerende er varing op, toen NOCNSF drie voorgedragen atleten afwees. Twee van hen waren erg dicht bij de limiet (Laros, Maase), eentje voldeed aan de eis tijdens een verkeerde wedstrijd (Vet). Paauw: „Ik zal het eens voorzich tig aankaarten als we maandag praten over begeleiding, maar we moeten ons geen illusies meer maken." Van der Kruk, atleet van AV'40 uit Delft, verbeterde zichzelf van 60,10 tot 61,98. Een paar jaar ge leden was hij nog vooral volley- baller. Nadat hij de heao in Den Haag had afgerond, legde hij zich toe op atletiek. Mede door zijn oom Piet, voormalig olympisch deelnemer (Mexico 1968) in het gewichtheffen, koos hij voor dis cuswerpen. Zijn oom is zijn leer meester als het om kracht training gaat, en voor Erik de Bruin heeft hij grenzeloos respect als discuswerper. „Erik heeft de 'drive', ik kijk tegen.hem op en hij heeft ongelooflijk veel kennis van zaken." De Bruin is ook zijn enige trainer, die een keer per week tot zijn beschikking staat. De voormalige wereldtopper Erik de Bruin, wiens actieve loopbaan in het slop raakte door een veel- beschreven dopingaffaire in 1993, won de Gouden Spike zes keer. Dat is de beloning tijdens een traditionele atletiekwedstrijd in Leiden, waar een jury de opmer kelijkste prestatie beloont. Voor het eerst ging de vergulde schoen zaterdag naar Eriks zus Corrie, die haar persoonlijk record ver pulverde en van 61,34 op 63,14 meter bracht. Ook discuswerpen dus. Ze viel haar broer in de armen, haalde later ook nog eens 18,15 met ko gelstoten en zei dat ze de vorm nog een maand hoopt vast te hou den. Want zij is al verzekerd van olympische deelname. Zowel De Bruin als Van der Kruk gaf toe dat de omstandigheden bijna ideaal waren voor discus werpen, zaterdag het sterkste nummer in winderig en te koud weer op de Leidse Hout. Een goe de tegenwind blies de schijf tege moet. Straks in Atlanta zal het waarschijnlijk anders zijn, als de tribunes de wind tegenhouden of vervormen. Erik de Bruin: „Maar Pieter is iemand die ook bij wind stil weer ver kan gooien." Van der Kruk: „Ik heb nog niet de er varing dat ik de discus als het ware op de wind kan leggen." Erik de Bruin is tegenwoordig twee dagen in dienst bij de KNAU en zou dat graag opge voerd zien. De prestaties bewij zen zijn gelijk. Twee vrouwen naar Atlanta, Corrie de Bruin en Jacqueline Goormachtigh, die met 62,94 goed meedeed. Van der Kruk bijna naar Georgia, net als Ben Vet, die zaterdag met 57,80 meter tegenviel. Van der Kruk: „Ik denk niet dat het toeval is dat ik twee keer een persoonlijk record haalde op de dagen dat Erik mé coachte. Het is zo inspirerend om met hem te werken." En het NK in Den Haag dan, waar hij ietwat tegenviel? „Toen zat Erik bij Theo Reitsma om commentaar te geven." Leiden. Gouden Spike. Mannen: 100 m (+4,9 m/s): 1. Van Balkom (Hellas) 10,20, 2. Van der Vloot (Haag Atl) 10,24, 3. Weiten (Hellas) 10,47; 200 m, tweede serie (+1,9): 1. Weiten 21,48; derde serie (+2,2): 1. Van Balkom 20,81, 2. Van der Vloot 21,07; 800 m: 1. Van Tong eren (Almere '81) 1.49,36, 2. Schlete- rer (Walcheren) 1.49,78, 3. Spoek (PH) 1.49,79; 1500 m: 1. Morapedi (ZAf) 3.45,88, 2. La Lau (Leiden Atl) 3.48,13, 3. Olieman (AAC) 3.48,63; 110 m horden (+3,3 m/s): 1. Korving (Hera) 13,71, 2. Drijver (Parthenon) 13,90; 400 m horden: 1. Prent (Hel las) 50,86, 2. Bonsen (AAC) 51,59; ver: 1. Kruller (AAC) 7,60 m (+3,1 m/s), 2. Prinsen (Sprint) 7,42; pols- hoog: 1. Looije (Ilion) 5,50, 2. Tam- minga (Haag Atl) 5,40; discus: 1. Van der Kruk (AV'40) 61,98, 2. Vet (AAC) 57,80, 3. Van de Bilt (Haag Atl) 55,30; speer: 1. Beard (RA) 63,80. Vrouwen: 100 m (+2,4 m/s): 1. Poel man (Hellas) 11,58, 2. Kramer (KAV Holland) li,66, 3. Bogaards (Ci- ko'66) 11,76; 400 m, eerste serie: 1. Ebbers (Ciko'66) 54,97; tweede serie: 1. De Lange (Ciko'66)-54,06, 2. Kra- nendijk (PEC 1910) 54,89; 800 m: 1. Dieperink (AAC) 2.05,84; 100 m hor den (+1,5): 1. Voltman (Atletico) 14,02, 2. Den Boer (Startbaan) 14,05; ver: 1. Jaklofsky (Lycurgus) 6,43 (+3,2 m/s), 2. Van de Roest (PSV) 6,02 (+3,1); discus: 1. De Bruin (Rotter dam Atl) 63,14, 2. Goormachtigh (PAC) 62,94; kogel: 1. De Bruin 18,15, 2. Goormachtigh 17,37; speer: 1. Bus (Ciko'66) 51,34; 4x100 m: 1. Nationale ploeg (Smit, Poelman, Kramer, Boogaards) 43,91. Lommei - PSV'er René Klomp vertrekt naar de Belgische eerste klasser Lommei. De Eindhovense libero volgt de naar Roda iê vertrokken Maarten Schops op. De 21-jarige voetballer tekent een contract voor een jaar. Kigali - Vijf leden van de nationale voetbalselectie van Ruand, zijn vrijdag spoorloos verdwenen. De ploeg maakte na de WR. kwalificatiewedstrijd tegen Tunesië een tussenstop in Parijs. De voorzitter van het olympisch comité van Ruanda maakte de verdwijning van het vijftal bekend. Tijdens de overnachting jn een hotel in Parijs namen de drie voetballers de benen. De volgen' de ochtend, toen de bus naar het vliegveld al klaar stond, verdwe. nen nog twee anderen. De overgebleven spelers kregen toen een politie-escorte tot aan het vliegtuig naar Kigali. „Voor het geval dat er nog meer spelers in Parijs wilden achterblijven," zei de woordvoerder. In Tunis, waar Ruanda werd uitgeschakeld voor verdere deelneming aan de voorronden van het WK voetbal, wer- den enkele spelers al benaderd door louche managers. Zij meld den de voetballers wel aan een Europese werkgever te kunnen helpen. In Ruanda, waar in 1994 een hevige burgeroorlog woedde' is het voetbal nog weinig ontwikkeld. Davos - De internationale schaatsunie (ISU) gaat vanaf 1999 con- tinentale kampioenschappen langebaan-schaatsen organiseren De ISU erkent tot die tijd alleen de Europese kampioenschappen Voor schaatsers uit Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Oceanïëen Azië wordt jaarlijks ook een dergelijk, gecombineerd evenement georganiseerd. Die beslissing werd tijdens het jaarlijkse van de ISU in Davos genomen. Het 'toernooi der vier continenten' wordt elk jaar voor de wereld kampioenschappen op een overdekte ijsbaan gehouden. Vooral voor langebaan-schaatsers uit de Verenigde Staten/Canada en Japan/Zuid-Korea/China is de noviteit van belang. Frankfurt - De Nigeriaanse international Jay-Jay Okocha ver ruilt het gedegradeerde rEintracht Frankfurt voor Fenerbahce. De 22-jarige middenvelder kwam zaterdag tot overeenstemming met de Turkse kampioen. Amsterdam - De Koninklijke Nederlandse Roei Bond stuurt vier reserves mee met de ploeg voor de Olympische Spelen. Het zijn: Pim van Oppenraay (lichte dubbeltwee), Anita Meiland (dubbel- vier), Annet Bogtstra (lichte dubbeltwee vrouwen) en Gerritjan Eggenkamp (dubbelvier). Elista - Anatoli Karpov is in de tweekamp om de wereldtitel van de internationale schaakfederatie FIDE verder uitgelopen op de Amerikaanse uitdager Gata Kamsky. De Rus zegevierde zaterdag in Elista in de negende partij. Daardoor werd zijn voorsprong vier punten: 61/!-2'/2. Keulen - Heike Henkei heeft zaterdag in Keulen tijdens de Duit se titelstrijd atletiek de laatste kans gemist de olympische limiet op het onderdeel hoogspringen te halen. De winnares van olym pisch goud in Barcelona kwam niet hoger dan 1,90 meter, vier centimeter onder de gevraagde eis van de Duitse bond voor Atlanta. Meilen - Stella Jongmans heeft tijdens atletiekwedstrijden in het Zwitserse Meilen de 800 meter gewonnen. De nummer twee van het laatste EK indoor liet in slecht weer - regen, koud, veel wind - een tijd van 2.02,26 noteren. De Zwitserse Bregger eindigdeals tweede. Jongmans is driftig op jacht naar de olympische limiet, die op 1.59,50 staat. Ze was daar onlangs tijdens de Papendal Games met 1.59,70 dichtbij. Ze doet komende week serieuze Iimietpogin- gen, als ze in actie komt in Luzern (dinsdag) en Parijs (vrijdag). Hermosa Beach - Michel Everaert en Sander Mulder zijn tijdens de World Series beachvolleybal in Hermosa Beach (VSt) als ne gende geëindigd. Het duo, dat Nederland vertegenwoordigt bij de Olympische Spelen in Atlanta, steeg door dit resultaat op de we reldranglijst naar de zevende plaats. In Hermosa Beach, Califor- nië, behaalden Everaert en Mulder drie overwinningen, op de Brazilianen Garrido/Moreira (15-7), de Russen Koevitsjka/Safi- oelin (15-4) en de Italianen Grigolo/Ghiurghi (15-12). De Neder landers verloren hun partijen tegen de Amerikanen Smith/Henkel (14-16) en de Canadezen Child/Heese (2-15). Wassenaar - Lovely Godiva heeft zondag de Grote Prijs der Lage Landen gewonnen. Het paard, met op de sulky de Zweed Per-Olof Pettersson, werkte op de renbaan van Duindigt in Wassenaarde 2600 meter af in 3.18,8. Op de tweede plaats eindigde PaulTrd, gereden door Hugo Langeweg. De winnaar verdiende 65.000 gul den. Tilburg - Dave Smits vertrekt naar Griekenland. De verdedi ger,die bij Willem II niet meer in aanmerking kwam voor een con tract, speelt de komende twee seizoenen bij Panahaiki Patros, dat in de hoogste Griekse divisie uitkomt. Atlanta - Wereldkampioen Michael Johnson is zaterdag tijdens de Amerikaanse olympische selectiewedstrijden in Atlanta met een tijd van 19,70 seconden onder het wereldrecord (19,72 van Mennea) op de 200 meter gebleven. De verrichting kan echter we gens een ontoelatbare rugwind van 2,7 meter per seconde niet als record worden erkend. ,(n Atlanta. Amerikaanse kwalificatiewedstrijden voor Olympische »p (eerste drie geplaatst). MANNEN 5000 m: 1. Kennedy 13.46,17, 2. Gusto 13.56,69, 3. Harris 13.57,4y_ 3000 m steeple: 1. Croghan 8.18,80, 2. Gary 8.19,26, 3. Davis 8.20,li. Tienkamp: 1. O'Brien 8726 punten, 2. Fritz 8636, 3. Huffins 8546. 20 km snelwandelen: 1. Clausen 1.29.50, 2. Seaman 1.30.27, 3. Mog 1.31.00. VROUWEN oo..77 10.000 m: 1. Fonshell 32.37,91, 2. Appell 32.43,79, 3. Nesbit 32.4b,''- 10 km snelwandelen: 1. Lawrence 46.05, 2. Rohl 46.37, 3. Herazo4 Nyahururu - Een rel tussen Kenyaanse atletiekbestuurders en nationale toppers dreigt uit te draaien op een boycot van olympisch trainingskamp. Moses Kiptanui, vedette van de J meter steeple, liet weten dat hij en de andere grote atleten zullen opdagen tijdens het trainingskamp in Mississippi, vooraf gaat aan de Spelen van Atlanta. De Kenyaanse atleten reiden zich in Nyahururu, op hoogte, voor op de nationale se tiewedstrijden. „We kunnen straks nog op hoogte trainen m nya zelf, Zwitserland, Frankrijk of ergens anders. Maar ni Mississippi," aldus Kiptanui, die verwacht dat de atleten a zullen uitdrogen door de hoge luchtvochtigheid en de hitte, gens Kiptanui, die zegt te spreken namens een twintigta^topp 1 is bij het uitzoeken van het trainingskamp geen overleg (ADVERTENTIE) WILDEBEAST 'Tortoise' PERRY SPORT 'Shetland' NOMAD Slaapmat (Selfinf lating) ITOvOG OO WILDEBEAST 'Mwenezi' (40 liter) PERRY SPORT 'Hiker Pro' (85 liter) Halle (dpa) - Een qualifier die een toernooi wint. Het komt niet dagelijks voor. De verras- ging was zondag dan ook groot in Halle waar de Zweed se qualifier Nicklas Kulti in de finale van het grastoernooi tegenover de als tweede ge plaatste Rus Jevgeni Kafel nikov stond. Kulti rekende in drie sets af met de winnaar van Roland Garros: 6-7 6-3 6- 4. Eén dag voor aanvang van het tennistoernooi in Wimbledon, waar Kafelnikov in de eerste ron de tegen de Engelsman Henman speelt, kreeg de Rus een psycho logische tik te verwerken. Toch zal zijn zelfvertrouwen niet ge heel zijn verdwenen. Tijdens het toernooi in Halle liet Kafelnikov zien servii hemi hij haald een een b Nickl al eer hij Slam en Ai eerste komt was v twee inmic al wo van A Kulti Nottingham (anp) - Jan Siemerink De 26-jarige Rijnsburger slaagde e ham na vijf jaar eindelijk in voor profloopbaan een tennistoernooi winnen. In 1991 beleefde Siemerink de primeur in Singapore, waardoor bondscoach Stanley Franker een weddenschap verloor en zijn hoofd kaal liet scheren. Op het gras van Nottingham was Sieme rink, vijfde geplaatst, in de finale de ongeplaatste Australiër San- don Stolle met 6-3 7-6 de baas. De partij nam een uur en 28 mi nuten in beslag. Siemerink ont ving voor zijn toernooiwinst een bedrag van 70.000 gulden. Hij ging het toernooi in als nummer 25 van de wereld en dringt nu vermoedelijk de top-twintig bin nen. De hoogste persoonlijke ran king bereikte Siemerink in okto ber van het vorig jaar: zeventien de. Door de reeks overwinningen in Nottingham kwam Siemerink precies in balans ten opzichte van zijn nederlagen dit jaar: 17-17. Na zijn zege als jonge, zeer ta lentvolle tennisser met 'het geni ale linkerhandje' in Singapore bleef Siemerink de jaren erna in vijf finales aan de verliezende hand: Wenen ('91), Marseille ('93) en vorig jaar drie keer, in Am sterdam (tegen de Chileen Rios), Long Island (tegen de Rus Kafel nikov) en Basel (tegen de Ameri kaan Courier). „Ik was nerveus, omdat ik me realiseerde dat ik nu weer een mooie kans had een toernooi te winnen," aldus Siemerink. „Ik was een beetje bang dat het mis schien weer niet zou lukken. Het was erg winderig en daardoor was het moeilijk controle in mijn spel te houden. Gelukkig liep mijn service heel behoorlijk." In de hele partij viel er slechts één doorbraak. Dat gebeurde in de vierde game van de eerste set waan voorl na schee de tw Siemi met C toch 1 kome tij we punte lande breek één den v tot de merir „Pas 0 voo: de w hield meer gebeu merin te voe Daar de als man afgelc gras voorb beter, vast t nu to Hij ve eerste de pl Alexa Voor de we eerste antwo merin malige Fred niet té Van onze verslaggever Londen - Van de Nederlanders op Wim huis en Jacco Eltingh vandaag in het en Haarhuis treedt om 13.00 uur (Nederlani tegen de Spanjaard Felix Mantilla. Op b tweede sessie tegen de Zweed Thomas Ji komt vanmiddag alleen Petra Kamstra thalie Tauziat uit Frankrijk. Op het spe< van zes Nederlandse mannen en vier N andere Nederlanders komen dinsdag in Paul Haarhuis stond gisteren alweer te 1 banen op Wimbledon. Afgelopen zaterd; se tennisser en zijn vaste partner Elting halve finales in het dubbelspel van Hall Gisteren kwam de ware reden boven. Ht tij van een naast familielid te gaan.' De zaterdag in het huwelijk. Een heuglijk f aan zijn neus wilde laten voorbijgaan, lar, de straf die stond voor de terugtrei nam hij voor lief. Amsterdam - De Koninklijke Nederlan roach Kris Korzeniowski overeenstemm we verbintenis voor vier jaar. De Ame Olympische Spelen in Sydney (2000) in zeniowski kwam begin '94 naar Nederlé Wouwen tot zijn beschikking. Het vrou weinig tot niets voor. Onder zijn bewi successen. AI in '94, in Indianapolis, v stuurvrouw de wereldtitel. Vorig jaar, b nij hoofdverantwoordelijk voor drie m ver) en dubbelvier (brons) alsmede de Kom langs en P1 1

de Stem | 1996 | | pagina 18