Duitsland ontsnapt aan afgang Tsjechië verrast 6 Brazilian van 9 EK-arbiters hebben beslissende invloed Britse supporter dood na val uit hotelraam de stem Baltovenaars uit Kroatië overklassen 'Mannschaft' maar verliezen wel Engelse supporters staan met lege handen peStem Nationaal kamj SPORT EK voorbij voor Jürgen Klinsmann PSV rond met Pavel Nedved Zure woensdag voor Oranje Pijnlijke knie zit Breukink danig dwars MAANDAG 24 JUNI 1996 [fy Manchester - Euro'96 is een van zijn grootste at tracties kwijt. Tegen elke veldverhouding in verloor Kroatië gistermiddag op Old Trafford in Manches ter met 2-1 van Duitsland. Matthias Sammer gaf na afloop volmondig toe dat de Kroaten beduidend beter waren. „Het is onvoorstelbaar hoe slecht we ge speeld hebben. Maar ja, we staan wel in de halve finale." De realiteitszin sierde Sammer, de enige Duitser, die gisteren be slissende acties in huis had. Hij speelde bijna doorlopend ver achterin, precies twee keer be moeide hij zich daadwerkelijk met de aanval. Beide malen na dat hij in het Kroatische straf schopgebied verschenen was, volgde een treffer. Na twintig minuten duelleerde hij met Jerkan, waarbij deze hands maakte. Jürgen Klins- mann schoot de strafschop in. Na een uur spelen dook Sammer eindelijk weer eens op voor doel man Ladic. Een voorzet van Babbel kwam via zijn rossige hoofd voor z'n eigen voeten te recht en Sammer haalde doel treffend uit. Arbitrage Dat aan Babbels' voorzet een on bestrafte overtreding op Jerkan voorafging, was tekenend voor het duel. Want de Kroaten mochten zich met veel recht be klagen over de arbitrage. Zo werd hen een loepzuivere straf schop onthouden. Dat was in de 34e minuut, bij een 1-0-stand voor de Duitse 'Mannschaft'. Suker speelde op weg naar het doel de bal langs Helmer, die zich ineens wel heel erg breed maakte. De Zweedse arbiter Sundell deed echter of zijn neus bloedde. Dat blijkt overigens een chronische kwaal van de man, die bij Nederland-Schotland de handbal van Collins al over het hoofd zag. Krijgskunst Dat hem gisteren af en toe iets ontging, was overigens niet zo vreemd, want Old Trafford leek bij tijd en wijle een slachtveld. De Duitser dreigden vanaf het allereerste begin volledig over lopen te worden door de balt ovenaars van de Balkan. Het was opvallend genoeg Klinsmann, die zijn ploeggenoten met een charge op Vlaovic het sein gaf dat ze het voetballend zouden afleggen. Klinsmann incasseerde geel, de toon was gezet. Den Haag (anp/sid) - De scheidsrechters hebben door foute be slissingen zeer grote invloed op het verloop van het EK. Het ij niet gewaagd te veronderstellen dat andere landen in de halve finales hadden gestaan als de spelleiders hun werk naar beho. ren hadden gedaan. Slaven Bilic (tweede van links) van Kroatië schopt de op de grond liggende Duitser Christian Zie- ge in zijn gezicht. Links kijkt scheidsrechter Leif Sundell toe, vreemd genoeg zonder in te grijpen. foto reuter meer op zijn plaats was geweest. Berti Vogts weet sinds de laatste twee duels van zijn elftal inmid dels hoe de vlag er voorstaat: „Het is duidelijk, we zullen op dit toernooi de schoonheidsprijs niet verdienen. Maar dat is een soort traditie van Duitsland." Manchester. Kwartfinale. DUITSLAND - KROATIË 2-1 (1- 0). 21. Klinsmann 1-0 (straf schop), 51. Suker 1-1, 59. Sammer 2-1. Scheidsrechter: Sundell (Zwe). Toeschouwers: 43.412. Ro de kaart: 57. Stimac (2x geel). Ge le kaart: Sammer, Klinsmann (Duitsland). DUITSLAND: Köpke; Reuter, Babbel, Sammer en Ziege; Scholl (88. Hassler), Möller, Eilts en Zie ge, Klinsmann (40. Freund) en Bobic (46. Kuntz). KROATIË: Ladic; Bilic, Stimac, Jerkan en Jarni; Jurcevic (78. Mladenovic), Boban en Asanovic; Stanic, Suker en Vlaovic. Duitsland speelt op woensdag 26 juni in de halve finale tegen Engeland. Duitsland startte een soort voet bal-oorlog, waarbij alle midde len geoorloofd leken. Het aan wenden van grof geweld bleek echter een misrekening; de Kroaten bleken betere beoefe naars van de krijgskunst. Klins mann werd nota bene het eerste slachtoffer. Kort voor rust moest hij geblesseerd naar de kant. En tussen de bedrijven door ble ven de Kroaten de Duitsers ook gewoon overklassen. Het was bijna onvoorstelbaar hoe mak kelijk zij steeds weer door de Duitse defensie sneden. Kunststukje In de 51e minuut kregen de Kroaten eindelijk waar ze recht op hadden. En het was uiteraard Davor Suker, die voor de treffer tekende. Jurcevic, speler van Freiburg, joeg eerst Sammer op en daarna Freund. Die verloor de bal en Suker maakte een kunststukje van zijn 21e treffer in slechts 22 interlands. Lang konden de Kroaten niet ge nieten van de gelijke stand. Want luttele minuten later ston den ze met nog slechts tien man op het veld, omdat Stimac met een domme overtreding op Scholl tegen zijn tweede gele kaart opliep. Voor Miroslav Bla- zevic zijn elftal had gereorgani seerd, sloop Sammer voor de tweede en laatste keer mee naar voren: 2-1. Het was voor de Duitse bonds coach Vogts onluisterend om te zien dat Kroatië vervolgens ook met een man minder gewoon be ter bleef. Alleen Suker kreeg al drie mogelijkheden. Pas in de slotfase bleek Kroatië gesloopt, de kracht om de Duitsers onder druk te houden was er niet meer. Traditie De Duitsers lieten zich na afloop uitgebreid toejuichen door hun fans, daar waar een stille aftocht Manchester (sid) - Het EK voetbal is voor Jürgen Klins mann (31) voorbij. Na een uit voerig medisch onderzoek bleek de Duitse aanvaller een spierscheuring in de rechter kuit te hebben. De spits liep de kwetsuur gisteren op in het kwartfinaleduel met Kroatië, dat de Duitsers met 2-1 won nen. Klinsmann moest na veertig minuten geblesseerd het veld verlaten. Het is ook onzeker of Fredy Bobic woensdag in de halve finale tegen Engeland mee doet. De tweede spits naast Klinsmann viel eveneens uit en moest gisteren naar het zie kenhuis met een schouder uit de kom. Bondscoach Berti Vogts zag eerder al Mario Basler en Jürgen Kohier met blessures naar huis vertrekken. Jürgen Klinsmann over zoveel tegenslagen: „We hebben al heel wat ellende overleefd en toch staan we in de halve finales. Het doet me een beetje denken aan 1990. Toen zat ook alles tegen, maar veroverden we uiteindelijk wel de wereldti tel. We moeten positief denken." Jürgen Klinsmann verlaat ge blesseerd het veld. foto reuter Birmingham - In het weinig verwende Engeland noemde men hen al de 'Brazilianen van Europa'. Die vergelijking ging ver der op dan de Portugese voetballers lief was. In het Villa Park van Birming ham bleken ze gisteravond naast geweldige technische kwaliteiten ook een negatief trekje van de Braziliaanse nationale ploeg te hebben overgenomen: falen op het beslissende moment. Vandaar dat Tsjechië zich met een 1-0- overwinning plaatste voor de halve finale van het EK. De Portugese coach Antonio Oli- veira reageerde bepaald niet ge streeld op het compliment voor het voetbal a la Brazilië. „Dat is leuk maar het helpt ons geen stap verder," zei hij voor het duel met Tsjechië. „Brazilië en Portugal zijn allebei Latijnse landen, maar daarmee houdt het ook op." Ragfijn Toch was die vergelijking met Brazilië niet uit de lucht gegre pen. Wie het razendsnelle en rag fijne combinatiespel ziet, moet wel enthousiast worden. De drie hoekjes tussen Rui Costa, Joao Pinto en Sa Pinto worden afge wisseld met flitsende solo's. Het Portugese spel vertoont ook een schaduwzijde. De voetballe gende Eusebio legde de vinger op de zere plek. „We hebben veel formidabele voetballers die echt alles met een bal kunnen doen. Maar ze geven niet thuis als een achterstand moet worden wegge werkt met hardheid, concentratie en strijd." Dat gebeurde ook in het Villa Park, waar 26.832 mensen de minst aantrekkelijke van alle vier kwartfinales zagen. Tegen de stugge Tsjechische verdediging konden de Portugezen hun tech nische suprematie niet vertalen in veel doelrijpe kansen. Achteraf zullen ze het betreuren na de eer ste ronde hun onderkomens in Rotherham en Derby verruild te hebben voor het Chimney House Hotel in Sandbach. Daar logeer de eerder de Italiaanse ploeg. Juist, de Italianen die door Tsje chië naar huis werden gestuurd. Oprisping Tsjechië besliste de wedstrijd met één magistrale oprisping van Ka- rel Poborski. De middenvelder met het lange haar probeerde na een klein uur door te dringen in het Portugese strafschopgebied, maar stuitte op de vereende krachten van Secretario en Oce- ano. Het toeval schoot hem te hulp. Uit de kluts kreeg hij de bal toch mee en dat verraste ook Vi- tor Baia. De Portugese doelman was al halverwege het straf schopgebied om de bal te onder scheppen. Poborski zag het en reageerde direct. Het idee van een boogbal was geniaal, de uit voering perfect. Chaos Het was bepaald geen toeval dat Poborski voor die riskante oplos sing koos. De middenvelder is een van de weinige Tsjechische voet ballers die schoonheid in hun spel leggen. Op de hobbelige leemvelden in het vriendelijke provinciestadje Ceske Budejovi- ce, niet ver van de Oostenrijkse grens, leerde hij de bal zijn wil opleggen. Intussen zet hij de lij nen uit op het middenveld van Slavia Praag. In het nationale team is hij de man met een fluwe len rechtervoet. Van daaruit ver trekken vrijwel alle vrije trap pen. Portugal had nog een half uur de Matchwinnaar Karei Poborsky (links) in duel met de Portugees Paulo Sousa. tijd om de achterstand weg te werken, maar profiteerde daar niet van. Chaos regeerde de ploeg, die uiteen viel in losse de len. Slechts één keer haalde Tsje chië opgelucht adem. Vijf minu ten voor tijd verprutste de Portu gese invaller Cadete een vrije kopkans. Tsjechië hield de voor sprong vast, maar betaalde daar wel een zware tol voor. Latal liep tegen een rode kaart aan en mist woensdag in Manchester de halve finale tegen Frankrijk. Dan zijn ook Suchoparek, Kuka en Bejbl geschorst omdat ze hun tweede gele kaart van het toernooi kre gen. Birmingham. Kwartfinale TSJECHIË - PORTUGAL 1-0 (0-0). 53. Poborsky 1-0. Scheidsrechter: Krug (Dui). Toeschouwers: 25.000. Rode kaart: 82. Latal (Tsjechië, 2 x feel). Gele kaarten: Suchoparek, Ku- a, Bejbl, Smicer (Tsjechië), Joao De Italiaanse krant Corriere del- la Sera schreef zelfs dat het „schandalige fluiten het EK ruï neert." Fataal voor de arbiters is dat vrijwel overal camera's staan opgesteld die het falen feilloos registreren. Vanuit alle hoeken. In de kwartfinale mocht Spanje zich met recht beklagen over het arbitrale trio tijdens het duel met Engeland. De scheidsrechter keurde een doelpunt van Salinas ten onrechte af wegens buiten spel. Frappant, en zeer goed te zien op televisie, was dat de grensrechter de vlag pas opstak op het moment dat Salinas de bal kreeg. Niet op het moment dat hij de bal kreeg toegespeeld. Hier bestond niet eens de twijfel van buitenspel, terwijl grensrechters nochtans de opdracht hebben niet te vlaggen als de situatie du bieus is. Om de aanvallende par tij maar niet te benadelen. De Spanjaard Lopez Nieto wei gerde Nederland een strafschop te geven na hands van Desailly. Dat was laf. Lopez Nieto stond precies op een lijn en kon zien dat de Fransman de bal, na de hoge voorzet van Seedorf, binnen het strafschopgebied met de hand wegsloeg. Hij legde de bal buiten het gebied, voor een vrije trap. Eerder zag de Zweed Sundell tij dens het duel van Oranje met Schotland een handsbal van Col lins over het hoofd. Aanvoerder Danny Blind noemde de arbitrage 'verschrikkelijk'. „Zo slecht heb ik de scheidsrech ters bij een toernooi nog nooit meegemaakt. Het is belachelijk dat de UEFA het over sportiviteit heeft." De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft al het hele toernooi lang commentaar op de leiding. Dat komt vooral omdat zijn ploeg nogal veel kaarten krijgt en Vogts het daarmee niet eens is. Anderzijds was zondag in het duel met Kroatië voor de tel voetbalwereld te zien dat Bilic natrapte naar Ziege. Assistent, bondscoach Bonhof: „Dat Bilic geen rode kaart krijgt, is onbe grijpelijk. Sundell stond er met zijn neus bovenop." En dan zijn er nog de moeilijke gevallen waarin de scheidsrech ter moet zien dat een speler zich aanstelt en bij voorbeeld een strafschop probeert te versieren Zaterdag kreeg Winston Bogarde geel na een 'overtreding' op De. schamps. Bogarde reageerde met overtuigend onbegrip. De camera liet zien waarom: Deschamps nam arbiter Batta ongelooflijk in het ootje, hij viel toen hij Bogarde allang voorbij was. Hij had de ge le kaart moeten krijgen vooraan- stelleritis en, omdat hij die al eer der had gezien, dus eigenlijk rood. Nog enkele fatale beslissingen op een rij: De Italiaan Ceccarini keurt tij- dens Spanje - Bulgarije een prachtig doelpunt van Stoitsjkov af wegens buitenspel. De beelden bewijzen dat het niet terecht is. De Deen Mikkelsen laat doorspe len na een schot van de Roemeen Munteanu, dat via de onderkant van de lat achter de doellijn stuitte. Dan zijn er nog tal van strafschopgevallen waarover te twisten valt. De landen hadden ook kritiek op de lawine van gele kaarten, maar daarvoor valt wel wat te zeggen in het kader van 'schoon' voetbal. Eén oplossing voor betere arbi trage lijkt de invoering van prof- scheidsrechters. Ook het toestaan van technische hulpmiddelen zou kunnen bijdragen aan minder er gernis. Binnen enkele seconden moet het mogelijk zijn op band te zien of een doelpunt buitenspel is of niet, maar de UEFA is huiverig voor het toelaten van bij voor beeld hulp per video. Londen (rtr) - Honderden En gelse supporters stonden zon dag in Londen met lege handen bij de kassa's van Wembley. Ze hadden gehoopt een toegangs bewijs voor de halve finale wedstrijd Engeland - Duits land te bemachtigen, maar het duel was reeds uitverkocht. De drieduizend nog beschikbare kaartjes waren binnen twee uur vergeven aan belangstel lenden die snel een telefoontje hadden gepleegd. Sommige van de fans ter plek ke hadden zelfs de nacht in een slaapzak voor het stadion doorgebracht. Teleurgesteld moesten zij terug naar huis. Voordat zij vertrokken, maak ten zij evenwel hun ongenoe gen kenbaar door te schreeu wen: 'We want tickets!' De supporters waren vooral verbolgen over de boodschap op het antwoordapparaat van Wembley. Daarop zou niet dui delijk zijn vermeld dat het al leen mogelijk was entreebewij zen telefonisch te bestellen. Veiligheidsofficials moesten zo'n vijfhonderd fans op hun terugweg begeleiden om de openbare orde te bewaren. Calvia (afp) - De politie in de Spaanse plaats Calvia heeft zondag het lijk van een Engel se voetbalsupporter gevon den. Het 20-jarige slachtoffer verbleef samen met enkele vrienden in een hotel en had zaterdagavond de Engelse overwinning op Spanje gevierd. Volgens de politie is de jongen waarschijnlijk uit het raam van zijn kamer op de zeven de etage gevallen. Na afloop van de kwartfinale wedstrijd Engeland-Spanje raakte in Andratx, eveneens in Spanje, een Britse supporter za terdagavond zwaargewond nadat hij bij een vechtpartij was neer gestoken door een Spaanse fan- De dader, die is opgepakt, beken de zijn daad zondag aan de poli tie. De Spanjaard gaf toe de 40- jarige Engelsman drie keer in de buik gestoken te hebben, na een felle discussie in een café. Aanlei ding voor de ruzie was de van de wedstrijd. De n ken man is in kritieke opgenomen in een ziekenhuis» Palma de Mallorca. FOTO EPA Pinto, Secretario, Sa Pinto, Helder (Portugal).. TSJECHIË: Kouba; Latal, Suchopa rek, Kadlec en Hornak;, Poborsky, Bejbl, Nemec en Nemecek (90. Ber ger); Kuka en Smicer (85. Kubik). PORTUGAL: Baia; Secretario, Hel der, Couto en Dimas; Figo (82. Cade te), Oceano (65. Folha), Rui Costa en Sousa; Sa Pinto (46. Domingos) en Joao Pinto. Eindhoven - Pavel Nedved en PSV hebben overeenstemming over een contract dat deze zomer ingaat. De Tsjechisch alternation normaal spelend als centrale middenvelder of linkshalf, kan v0°rIT nimaal drie seizoenen tekenen. Probleem is echter nog wel dat Spa Praag, zijn huidige werkgever, met de transfer moet instemmen. PSV onderhandelt al enige maanden met Sparta Praag over De besprekingen liepen echter vast op het moment dat de c'u^., bijna bankroet was, werd overgenomen door een staalfabriek uit wakije. De nieuwe eigenaren van de club vragen een hoge afkoops voor de 23-jarige Nedved. Namens PSV sprak manager Frank Arn gisteravond de hoop uit dat beide partijen toch nog een akkoord len bereiken. Pavel Nedved, die op zijn beurt graag voor PSV wu g voetballen, is met de nationale ploeg van Tsjechië bezig aan een s Europees kampioenschap in Engeland. Gisteravond behaalde de p van bondscoach Dusan Uhrin de halve finales door een verrassen 0 overwinning op Portugal. Nedved miste dat duel door een schor In de groepswedstrijden maakte hij grote indruk, niet alleen door j doelpunt tegen Italië. Tegen Frankrijk speelt Nedved woensdag twaalfde interland. Birmingham - Woensdag wordt voor Oranje een zure avond. In meerdere opzichten. Allereerst moeten spelers en begeleiders thuis toezien hoe de halve finales van het EK afgewerkt worden. Bovendien, een van die semi-fi- nales gaat tussen Frankrijk en Tsjechië. Dat is de wedstrijd waarin Nederland had kunnen staan als het niet door Frankrijk uitgeschakeld was is in de kwart finale. En Tsjechië? Ook aan land bewaren Guus Hiddink e de zijnen geen beste hennn "»r gen. Tsjechië was namelijko dan Nederland in de kwald® ties, in Praag werd heldestij 1, in Rotterdam bleef het 0 ken dus maar dat dat vei ea tv kijken wordt voor Hid consorten. Meerssen - Er zijn meeraere Len, die naar een nationale wielertitel leiden. Stefan van n ik zoon van een sigaren- u'Ir'koos de afgelopen maan- jp„ 'voor de rustige aanloop dat bleek geen belemme- ng om afgelopen zaterdag in Meerssen op overduidelijke "::ze het kampioenschap bij de'neo-amateurs te pakken. n» iongens, die zich de afgelopen maanden afbeulden in het bui tenland, hadden het nakijken. Zij klaagden over opkomende kram pen en wegvloeiende krachten op Den E Door Ad Pertijs Meerssen - Een frisse kop, daaraan den Bakker (27) tijdens de voor een langrijke aprilmaand. De conditie v Zuid-Hollander zat geestelijk niet De Maarten den Bakker, die gis teren in Meerssen onbedreigd na tionaal wielerkampioen werd, kan de hele wereld inmiddels weer aan. De samenwerking met trainer Adrie van Diemen heeft hij opgezegd en met vriendin Lendy woont hij opnieuw in hun huis in Heenvliet. „In april liepen een aantal dingen samen, waardoor het moeilijk was om met mijn hoofd bij het wielrennen te blijven," kijkt Den Bakker terug op die periode. „Thuis liep het onder andere niet lekker met mijn vriendin. Ruzie tjes, die in elke relatie voorko men, maar in het topwielrennen kun je ze net niet gebruiken." Samenwerking In diezelfde periode ging ook de samenwerking met Adrie van Diemen hem tegenstaan. „Adrie is een beste man, maar het con tact werd me te intensief. Als ik thuis kom van drie weken koer sen, wil ik even rust. Adrie hing direct aan de telefoon met nieuwe trainingsschema's." Dat maakte hem onrustig. „En ga je je toch afvragen of het wel zin heeft om nog langer te betalen voor zo'n samenwer king. De dingen, die hij voorstel de, kan ik als prof ook voor me- bedenken. Maar misschien dat er renners zijn die zo iemand stok achter de deur wel goed kunnen gebruiken. In ieder geval was de basis die hij in de winter le zonder meer goed. Zonder Van Diemen en met Len dy ('Het is goed dat er thuis weer iemand is met wie je kunt pra ten') kroop Den Bakker uit het dal. De eerste warme omhelzing na de finish was gisteren dan ook voor haar. Ze konden er ruim de tijd voor nemen, want de concur rentie liet een tijdje op zich wachten. In een koers waarin de Rabo bank, TVM en aanvankelijk ook Foreldorado-Golff elkaar voort durend aftastten, bleek de forma tie van Cees Priem over de mees te diepgang te beschikken. Sprint Vier ronden voor het einde de marreerden Voskamp (TVM) en Van Bon (Rabobank). Den Bak ker reed met Boogerd naar het duo toe. En toen bleek hoe fit Den Bakker nog was. „Ik vroeg direct aan Voskamp hoe Van Bon erbij zat. Want alleen hem vreesde ik m een sprint. Toen Bart ant woordde dat het beste er bij Leon Meerssen - Bepaald vrolijk keek Erik Breukink gisteren Met in de bus van de Rabo bank. Herhaaldelijk wreef Mj over zijn knie, terwijl de hnale van het Nederlands kampioenschap wielrennen M Meerssen in volle gang was. Zes ronden voor het einde van de 25 af te leggen omlo pen stapte het beoogde boeg- eeld van de Rabobank af. roblemen met zijn rechter- le baarden hem een week voor de Tourstart in Den oosch zorgen. Hij verschijnt weliswaar za- erdag aan het vertrek, maar erwacht de eerste week van e Ronde van Frankrijk no- 'g te hebben wedstrijdritme P te doen. Vorige week aPte hij tijdens de Ronde n Zwitserland af met een Poes-ontsteking onder zijn le. Gisteren maakte hij rln,c°me:back. „Ik voel nog TV v?'i!e tiidens het strekken. ceerri Ja.ndaag niet gefor" j Met was puur toeval ik betrokken raakte bij ij ontsnapping," zei hij. ïj.' Was geenszins de be- „j 'nS Mijn knie op die ma- te testen."

de Stem | 1996 | | pagina 16