oooooooo Tussen hoop en wanhoop 'Dat 'gedoe' is nu voorbij' DE STEM Oranje neemt hotel over van Duitsland OP TV en Rapportcijfers kwartfinalisten op EK moedgevend voor Hiddink Jacobs Breda Electronics EURO'96 Conferentie B1 JBE Tour Radio's Knallen van Kluivert galmen al U/ecl/t 3IGER ma? Wat Edwin van der Sar betreft, is Davids na het EK weer welkom 'Sudden-death' om winnaar aan te wijzen DE STEM je voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Hoe heet het stadion van Feyenoord? Hoe heet het stadion van Barcelona? Hoe heet het stadion van Ajax? De Arena Hoe heet het nieuwe stadion van v NAC? Hoe heet het stadion van NEC? Hoe heet het stadion van AC Milaan? Fujifilm- stadion De Goffert Hoe heet het stadion van VW? Galgenwaard Hoe heet het stadion van FC Utrecht? De EK Puzzel loopt van 10 tot en met 29 juni. Dagelijks zal er een spel geplaatst worden, wat bij goede oplossing een woord van 8 letters vormt. Om kans te maken op een van de fraaie dagprijzen kan dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur (7 dgn.p.w.) deze oplossing wojden doorgebeld naar nummer: 06-34034018 ugid.p.m.) Om mee te dingen naar een van de grote eindp,rijzen met als Hoofdprijs: EEN GEHEEL VERZORGDE REIS VOOR TWEE PERSONEN NAAR ATLANTA. moeten de 18 dagoplossingen worden opgespaard om op de laatste dag van de actie de eindoplossing te kunnen vormen. ZO DOET U MEE. In de dagelijkse doolhof van vragen en antwoorden dient u de juiste route te vinden van de start linksboven naar de finish rechts onderaan. Op uw weg van start naar finish komt u door alle grote cirkels. U doorkruist de doolhof van cirkel naar cirkel, van vraag naar antwoord. Dat kan horizon taal, verticaal of diagonaal zijn, van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar'beneden en van beneden naar boven. Bij iedere vraag geldt, dat het juiste antwoord in een van de aangrenzende cirkels staat. U mag dus nooit van vraag naar antwoord "over" een cirkel heenspringen. Hebt u het juiste antwoord bij een vraag gevonden, dan gaat u verder met de vraag die in dezelf de cirkel gesteld wordt en dat in totaal 8 keer. Bij elke stap van vraag naar ant woordt leidt uw route door een klein rondje waar 1 letter in staat. Die letters vult u in de volgor de waarin u ze passeert onderaan op de regel met lege rondjes in. Daar leest u dan een woord van 8 letters als dagoplos sing. 22 juni no. 12 dat voetballen waag ik me even niet meer, zeker niet (iüailerlei amateur-sociologen al- j onzin uit beginnen te kra men over de vermeende breuklij nen tussen blank en zwart in Oranje. Die flagrante flauwekul tan ik allemaal niet volgen. Ik heb «tig jaar gehonkbald en dankzij «gegeven ben ik opgegroeid op velden en in teams vol vrolijke An- tlianen, van Aruba, van Curagao,, (3d Sint Maarten. die eilanden zijn ze geboren met een handschoen aan ene hand en een knup- ijjjl in de andere. Als te genstander had ik ze niet graag/ maar dat had al leen maar te maken met «feit dat ik werper was en de meesten van die donkere jongens zijn ge- hitters. Van tune-ballen moesten ze niet veel hebben, maar die tan je niet blijven gooien. Ous bleven ze, altijd la ttend, wachten op die ene snelle bal. Hoe harder toe liever hadden ze hem en als-ie dan, even een centimeter controle kwijt, door het midden aan kwam zeilen, dan ging-ie niet alleen over het hek, maar soms ook nog over de torenhoge popu lieren erachter. Zó hemelshoog en ont aard ver, dat op zo'n mo ment niet alleen bij mij de 'oprechte verbazing het won van de frustratie van de per soonlijke nederlaag. 'Sodemieter op Krijntje,' zeiden mijn ploegge noten vol verwondering, 'wat voor een bal was dat? Zo ver heb ik hem nog nooit zien gaan...' Het is niet dat ik het niet wil weten of toegeven, maar hoe ik mijn her sens ook pijnig, ik kan van al die jaren honkbal maar een racistisch incident herinneren. Ach, KingZu- schen heeft een keer met een knuppel achter me aan gezeten, nadat ik hem hard geraakt had met een wilde worp. En ze heb- ben me ook wel eens met drie man van een rijksgenoot af moe halen, die mij zogenaamd per ongeluk met zijn spikes geraakt had. Maar die spaarzame incidenten hadden helemaal niks met kleur- ofcultuurverschillen te maken, en it heb in al die honkbalkantines en kleedkamers heel wat afgela- chen met alle Chico's, Hamiltons, Marvins, Wesleys, Elgins, José's, a's, Edsels en Roberto's. En, il niet te vergeten, met al die iendinnen, neven en ris en tantes die in ta kielzog naar het honkbalveld ken, uitgerust met goedgevul- picknickmanden en klapstoe- ZATERDAG Nederland 2 zendt vandaag de eer ste twee kwartfinales uit: 15.52 Engeland-Spanje 19.22 Nederland-Frankrijk 21.35 EK-Journaal Deze kwartfinales zijn ook recht streeks te zien op BRT 2 en Duits land 1. BBC 1 en Eurosport brengen alleen Nederland-Frankrijk rechtstreeks. Eurosport komt met Ëngeland- Spanje om 18.00 en om 21.30 en her haalt Nederland-Frankrijk om 24.00 uur. ZONDAG Nederland 2 presenteert: 15.52 Duitsland-Kroatië 19.22 Tsjechië-Portugal 22.45 EK-Journaal BRT 2 en Duitsland 2 brengen bei de duels live, de BBC 1 doet alleen Tsjechië-Portugal. Eurosport herhaalt Spanje-Enge- land (9.00) en Frankrijk-Nederland (13.00). Duitsland-Kroatië komt om 18.00 aan bod en Tsjechië-Portugal om 20.30 uur. Die persconferenties van het Nederlands elftal zijn prima ge organiseerd. PR is aan Oranje wel toevertrouwd. Alle spelers - inclusief 'vakantiegangers' als Hesp, Stam en Veldman - vol doen met aangename tegenzin aan hun mediaverplichtingen. Journalisten, die met spelers wil len praten, moeten dat vooraf even opgeven bij de press desk van de KN VB. Een press desk is een gewone tafel met wat formulieren en balpennen er op. Je wordt dan bijvoor beeld nummer 17 aan tafeltje Seedorf. Num mer 49 bij Kluivert. Of nummer 4 bij Youri Mulder, die alleen Duitsers trekt. De Oranjespelers moé ten op de lijsten kijken om te zien of'ze in de praatstoel mo gen. Doen ze dat niet en nege ren ze de persconferentie, dan krijgen ze een fikse boete. De enige die tot nu toe op de bon ging, was 'Edje' Davids. Dat was overigens vóórdat hij er he lemaal de brui aan gaf. Buitenlandse collega's zijn over het algemeen zeer te spreken over de toegankelijkheid van deze persconferenties, ledereen is er en je kunt in principe vra gen wat je wilt. Of je ook een leuk antwoord krijgt is een tweede. Wat is het verschil tussen Ne- dërland en Frankrijk?," vroeg een Franse journalist aan Wins ton Bogarde. „Het aantal doel punten," antwoordde Bogarde dreigend. Einde gesprek. Vergeleken bij de ongedwon gen organisatie van de KNVB was het bij de FFF (Franse Foet- bal Federatie) gisteren een ker mis. Bondscoach Jacquet was er, maar slechts drie spelers. De rest van het team werd gespaard en zat zich kapot te verve len voor de tv waarop cricket te zien was. Een sport waar'Fransen de ballen van snappen. De filosofische inslag van de Galliërs werd be vestigd met een inlei dende discussie over de vraag of dit nu een pers conferentie was of niet. Het bleek 'een ontmoeting - waar vragen gesteld kunnen worden'. Ik wilde het verschil met een persconferentie weieens weten. „Dan staan de stoelen anders," luidde het officiële antwoord. „Hoezo staan de stoelen dan anders?," vroeg een Itialiaanse journalist die er ook wel zin. in ,had. En toen kregen we een za lige beschouwing over de die pere betekenis van de schikking van het meubilair. Na dat virtuoze vertoon had Jac quet de ondankbare taak de op stelling van het Franse elftal te bespreken. Sport ZATERDAG 22 JUNI 1996 Door Bob van ideaal voor het beluisteren van wieler-wedstrijden nu vanaf 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Van onze verslaggever Liverpool - De knallen van Patrick Kluivert galmden gis teravond al in het nog lege stadion van Liverpool. Met Kluivert meer dan waar schijnlijk in de spits strijdt Oranje vanavond (half acht) tegen Frankrijk om een plaats in de halve finales op het EK. Over de opstelling wilde bondscoach Hiddink niets zeggen. „Frankrijk is dubbel en dwars favoriet," verkon digde hij wel. Kluivert, Bergkamp en De Boer gaan er alle drie van uit te spelen. De Boer is hersteld van een liesblessure. Cruijff trainde na een dikke enkel op donderdag weer volop mee, maar moet nu rekening hou den met een plaats op de re servebank. Cocu en De Koek worden namelijk ook ge noemd als mogelijke basis spelers. Niet uitgesloten moet worden dat Clarence Seedorf, een van de belangrijkste re bellen, voor het duel met Frankrijk uit de opstelling wordt geschrapt. dministraties, het verrichten van jrrekeningen en van belasting- srvaring worden de werKzamtie- jegeleiden van cliënten op het iveau's met als voltooide voor- irspectiefvolle baan willen com reenstemming met de zwaarte J.A.M. Poppelaars R.A. ,50128. el advies én verkoop... articuliere cliënten. Zij filosofie leidt tot een ze vestigingen worden rodukten verkocht. De ig van een Financiële ctionans zal zelfstandig istverlening d met flair kingsvaardigheid lyseren en de juiste r te vestigen WM/44818, te sturen informatie kan contact Eén keer hebben we dus wel ge- hten vanwege racisme. Dat te in Rotterdam, waar je vroe- 9», om het veld van Lodewijk te bereiken, langs een cricket-veld moest lopen. Eroverheen was een Huk korter, mocht natuurlijk niet, war ja, jong en eigenwijs, toch ten. Waarop vanaf het terras in Mr bekakt Nederlands een smeri- Sf opmerking gemaakt werd over Kn van de Antillianen in ons ge zelschap. Het liep een beetje uit de klau wen. Toen we uiteindelijk vertrok ken, waren we apetrots op het Parkeerterrein dat we achterlie ten, vol Jaguars en Mercedessen JP lege banden. Van eentje had oen we de banden vol gelaten. Die stond met de kont tegen het nek en ik zou na al die jaren wel eens willen weten of de opgeluch- uienaarervan 'n de 9aten 9e~ "ad heeft dat zijn achteras met een stuk touw aan dat hek vast- j®,voor hij weggereden is. teer snap ik dus helemaal niets 'er die vermeende problemen ossen blank en zwart in Oranje en en ik alleen maar dankbaar voor |0e integratie waarmee ik vanaf de egere school op het sportveld ben jgegroeid. r m°oiste anecdote? Met een murse aanwinst in de Weren speelden we een wed- ™|d ergens ten noorden van Am- ram. Op een veld dat van het npalende weiland werd ge iteen door zo'n oer-Hollandse ot. Een meter of drie breed, en .„aal bedekt met kroos, net bJr0e?,a's ^et 9ras aan weers- en. Die fout geslagen bal over sioot, en onze nieuwe vriend, itaan"?0^ een s'oot 9ezien, laat i,n" ,roos- Die pardoes op dat s'apte, kopje onder ging, en »orÜen stomverbaasd gezicht' '«bovenkwam. Waar blank en ikZ,Sar!18n zo gelachen hebben baan ^6t noo't meer '0üt" ktei Krijnen lieren en bovendien i de CAO voor het al in het dagbladbedrijf arbeidsvoorwaarden iregeling, een d. incernverband. irzoek kan deel eprocedure. Alle welijk behandeld. i omtrent deze functie heer L. Gabriels -57 81 50, na 18.00 30 juni lester, igingen in Roosendaal en et gebied van accountancy, erwante werkzaamheden ten n Kleinbedrijf. De werkwijze iaste medewerkers kenmerkt liëntgerichte benadering. heden zijn wij op zoek naar speeltijd als invaller vanaf de af trap meedoet. Dat zal Oranje al sterker maken. Achterin heeft Nederland behoefte aan een meer solide type dan Clarence Seedorf. Vooral de afwezigheid van de geblesseerde Frank de Boer doet zich voelen op het EK. Van de afspraken, die de Ajax- verdedigers bij hun club bijna blindelings uitvoeren, komt nu weinig terecht. De aanvalsvariaties waarvan Frankrijk zich bedient, kunnen het Oranje nog moeilijker maken dan de daadkracht van Enge land. Achter de vooruitgescho ven spits Dugarry, volgend sei zoen collega van Reiziger en Da vids bij AC Milan, kruisen Zida- ne en Djorkaeff eikaars pad met avontuurlijke acties. Dat wordt lastig te bestrijden voor de ver dedigers van Oranje, die het doorgaans niet begrepen hebben op veelvuldig switchende tegen standers. Bovendien heeft Frankrijk in groep C een doordachte midden veld-bezetting geëtaleerd terwijl Karambeu en Lizarazu indruk maakten met de wijze waarop ze de flanken in volle lengte bestre ken. Daarnaast is de aanvallende kopkracht van Blanc, Thuram en Desailly een extra wapen in het land van de kruisraketten. Een reeks van 26 interlands waarin Frankrijk ongeslagen is, illustreert de stabiliteit van de 'Haantjes'. Wanneer het resul taat dat nodig maakt, eist bonds coach Aimé Jacquet niet langer dat het Franse spel franje-rijk is. Het passeren van vedetten als Cantona en Ginola paste in het streven naar optimimale ploeg- discipline en, vooral, de sfeer in de selectie. Oranje mag van avond proberen te ontdekken waar de kwetsbare kanten van Frankrijk liggen. Doelman Lama is het eerste mikpunt met zijn onvoorspelbare grillen. Maar om het Lama lastig te kunnen ma ken, zal Oranje eerst zijn tanden moeten laten zien. Niet alleen aanvallend, zeker ook verdedigend. „Niet dat ik eis dat onze verdedigers meteen wilde roeien gaan uitdelen. Maër ver betenheid is niet gemeengoed bij onze manier van verdedigen. Dat mag van mij best iets feller," zuchtte Hiddink gisteren, op de scheidslijn van hoop en wanhoop met Oranje. Mottram - Als Oranje zich van daag ten koste van Frankrijk plaatst voor de halve finales van het Europees kampioenschap neemt het hotel Mottram Hall over van de Duitse ploeg. Het Duitse voetbalgezelschap verhuist maandag, ongeacht de afloop van de kwartfinale die daags tevoren tegen Kroatië wordt gespeeld. Verliest Duits land, dan vertrekt het team naar huis en bij winst reist het naar Londen. Daar neemt de Duitse 'ploeg dan zijn intrek in het Land mark Hotel, nabij het Kensington Park. Mottram Hall komt düs vrij voor Nederland, dat bij plaatsing voor de halve finales woensdag avond in Manchester speelt tegen de winnaar van Portugal - Tsje chië. (ADVERTENTIE) Liverpool - Als de wedstrijden in de kwartfinales van het EK-toer- nooi na de reguliere speeltijd in een gelijk spel zijn geëindigd, 'wordt maximaal tweemaal vijf tien minuten verlengd. In de ver lenging wordt het 'sudden death'- systeem gehanteerd, hetgeen in houdt dat de ploeg die het eerste scoort meteen tot winnaar wordt uitgeroepen. Wordt tijdens de verlenging niet gescoord, dan zul len, als vanouds, strafschoppen de beslissing moeten brengen. Liverpool - Het charter vliegtuig voor de terug vlucht is al gereserveerd, morgenmiddag vanuit Manchester. Met de symp tomen van een drenkeling klampt het Nederlands voetbalelftal vanavond nog aan. Guus Hiddink, de wanhopig ogende bonds coach, put voor het EK- kwartfinale-duel met Frankrijk moed uit de sta tistieken. hij nadrukkelijk, om vervolgens te zeggen: „Al die stennis speelde wel mee. Maar ik denk ook dat we al met al misschien wel een te kor te voorbereidingstijd hebben ge had op het EK. We hebben ge woon te weinig wedstrijden kun nen spelen." Drie keer werd Van der Sar in die tweede helft gepasseerd. Echt schuldig acht hij zich aan niet één van die doelpunten. „Bij de eerste stond er niemand bij de tweede paal. Dat is normaal. Bij Ajax doen we het zo; bij Oranje meestal ook. Ik zag die bal alleen te laat, omdat Clarence er voor stond. Het punt bij corners is gewoon dat ie dereen zijn kopduels moet win nen, en dat gebeurde niet." Ook bij de andere treffers kon Van der Sar weinig doen, zo stelt hij. „Ik heb geen fouten gemaakt. Hooguit kun je zeggen dat ik geen gelukkige wedstrijd keepte. Vaak heb je nog wel eens de mazzel dat ze tegen je schouder aanschieten of zo. Dat gebeurde nu niet één keer. Alle ballen vlogen er gewoon in." Dat het Nederlands elftal nog leeft op het EK is volgens Van der Sar een buitenkans. „Het is na tuurlijk mazzel hebben, maar we staan wel in die kwartfinale. En ik zie niet waarom we niet gewoon verder kunnen komen. We zijn dan wel veel te snel favoriet voor het EK genoemd, maar we hebben natuurlijk kwaliteiten. We heb ben nog steeds een heel goed elf tal." Van der Sar is overigens overtuigd dat Oranje nog niet op zijn top is. „Kijk naar de leeftijden. Over twee jaar, op het WK, zullen we een veel beter elftal hebben. En wat mij betreft mét Edgar Davids. Edgar moet straks eerst bij AC Milan goed gaan spelen. Er zal dan wel eerst een gesprek met de bondscoach tnoeten komen, maar volgens mij hoeft zijn vertrek echt niet definitief te zijn." Door Henk Mees Aan de ontbijt-tafel in Haydock Thistle kreeg Hiddink via The Times gistermorgen de rapport cijfers van Oranje opgediend. Opmerkelijke cijfers. Geen enke le van de acht kwartfinalisten kwam in de drie groepswedstrij den tot zoveel doelpogingen (49) als Oranje. Met afstand nam Nederland de meeste hoekschoppen: 34, terwijl de twee volgende ploegen in die specialiteit, Spanje en Kroatië, op 17 bleven steken. De cijferma tige aanvalskracht liet Neder land bovendien gepaard gaan met het laagste aantal veroor zaakte overtredingen: 42 stuks, net als Kroatië. Maar slechts de punten, de doel punten en de tegentreffers, tellen op het EK. „Het rendement is te laag," constateerde Hiddink mis moedig. Oorzaken voor het uit blijven van de doelpunten en de totstandkoming van vier tegen treffers tegen Engeland 'zei hij ook te weten. „Tegen Engeland kwam er zo maar vier keer vanuit een inworp een bal bij de tegenstander te recht, met een gevaarlijke coun ter als gevolg. Gebrek aan con centratie bij het afwerken, slap en op te grote afstand dekken, discipline in het afspraken nako men op het veld. Daar ging alle maal veel te veel mis," signaleer de Hiddink. De gebreken, die de bondscoach gisteren opsomde, verklaren het Guus Hiddink: Verbetenheid is niet gemeengoed bij onze manier van verdedigen. Dat mag van mij best iets feller.foto reuter zwalkende spel van Oranje. Het waren de typische ziektever schijnselen van een ploeg, die wel kwaliteit, maar geen karak ter heeft. Voor een ommekeer is het kort dag, wapt vanavond al wacht in Liverpool de kwartfi nale tegen Frankrijk. Kunstgre pen van een coach kunnen een handje helpen. Hij heeft inmid dels twee groepsgesprekken ach ter de rug over> de competentie strijd binnen de selectie, maar vrijwel alle spelers wachten nog altijd op een persoonlijk gesprek met Hiddink waarin de coach de band met de spelers had kunnen aanhalen en meer inzicht in de machtsverhoudingen zou hebben gekregen. Het wordt vanavond weer af wachten of Hiddink zijn ploeg nu wel kan inspireren met een op stelling en tactiek waarin ieder een op iedereen kan vertrouwen. Het staat wel vast dat Patrick Kluivert na dertig njinuten St. Helens - Een spreekverbod is het niet, meer een zelf opge legde zwijgplicht. De spelers van het Nederlands elftal pra ten niet meer over de proble men, die na het duel met Zwitserland de kop opstaken. Links en rechts licht deze of gene hooguit een tipje van de sluier op. Door Jaap van Essen Zoals Edwin van der Sar, de doel man, die dinsdag het ongenoegen smaakte viermaal te worden ge passeerd. iets wat hem tot dan slechts eenmaal eerder was over komen, ruim twee jaar geleden te gen PSV. Over alle onvrede zegt hij: „Wat mij betreft, is dat 'gedoe' nu voor bij. Ik had trouwens ook het ge voel dat ik er maar zijdelings bij betrokken was. Maar goed, er zijn de afgelopen dagen twee gesprek ken geweest. Daarin is goed ge sproken over wat er allemaal speelde." De vraag is natuurlijk of bonds coach Hiddink niet veel eerder had moeten ingrijpen. Meteen de hele spelersgroep bij elkaar roe pen nadat de onvrede de kop op was gestoken, pal na het duel met de Zwitsers, in plaats van ruim een week - en een dramatisch duel met Engeland - de toestand laten sudderen. Van der Sar: „We hadden het eer der moeten doen, ja, dat vind ik wel. Maar die conclusie is nu zin loos. Uiteindelijk is er gepraat, en ik denk dat die gesprekken heel goed gewerkt hebben." De doelman van Oranje verbaasde zich overigens nogal over de erup tie van ongenoegens. „Bij Ajax Edwin van der Sar: „Ik kan me niet herinneren dat we met Ajax wel eens zó zijn weggespeeld.foto peter schols zou het langer spelen, wordt nu gezegd. Sorry, maar ik heb er nooit iets van meegekregen, en jullie, de pers dus ook nooit. Je kunt wel zeggen dat het om ex- spelers van Ajax gaat, maar ver der...? In ieder geval is wel duide lijk dat het moment om bepaalde zaken aan de orde te stellen wel erg ongelukkig is gekozen." Misschien dat de vrede - of is het een niet-aanvalsverdrag? - net op tijd getekend is. Vanavond staat Nederland in Liverpool in de kwartfinale tegen Frankijk, dank zij de wonderbaarlijke ontsnap ping tegen Engeland door de tref fer van Kluivert. Van der Sar vond niet alleen de ontsnapping wonderlijk; hij ver baasde zich tijdens de wedstrijd al. „In de eerste helft had ik best een goed gevoel. Engeland scoor de uit een strafschop, maar wij hadden toch ook kansen. Dennis (Bergkamp) bijvoorbeeld. Maar in het eerste kwartier na rust was het helemaal mis." „Nee, ik kan me niet herinneren dat we met Ajax wel eens zó zijn weggespeeld. En laten we wel zijn, een echte topploeg - Ajax of Oran je - mag dat ook niet overkomen. Natuurlijk speelde Engeland goed, maar wij waren tegelijk heel slecht, als collectief," voegt hij er nadrukkelijk aan toe. De oorzaak is moeilijk te duiden. „We hebben er over gesproken, maar daar zeg ik niets over," stelt

de Stem | 1996 | | pagina 9