Misbruik uitkeringen Marokko komt eens aan het licht Marokkaanse vrouwen verbaasd over Nederland Wetsvoorstel over verstoting valt slecht DESTEM BUITENLAND A7 III ZATERDAG 22 JUNI 1996 Door Harry Coerver Rabat - Chaira Hind is ver baasd. Eigenlijk kan ze het nog steeds niet geloven. „Voor ons is Nederland altijd het land geweest dat mensenrech ten en ook de rechten van de vrouw juist verdedigt. Toen we hoorden dat de Nederland se minister van Justitie de verstoting van vrouwen door Marokkaanse mannen wil er kennen, konden we onze oren niet geloven. Het is een ge bruik dat in Marokko al lang is afgeschaft. Hier, in Marok ko moet de vrouw tegenwoor dig bij de rechter aanwezig zijn als de man van haar wil scheiden. Ook al heeft ze nog zo weinig invloed op de hele procedure." Chaira Hind is een jonge Marok kaanse vrouw. Ze bewoont een Bat in een redelijk welgestelde wijk in de Marokkaanse hoofd stad Rabat. Enkele dagen geleden heeft ze haar tweede kind gekre gen. Ze werkt als automatise ringsdeskundige bij een bank. Haar man Abde Alli Gmarra, een jonge dertiger, is econoom bij een waterleidingbedrijf. Beiden zijn ze actief in de men senrechtenorganisatie 'Associa tion Maroccain de droit humaine' Chaira Hind is betrokken bij de strijd in Marokko voor meer vrouwenrechten. Met die rechten is het nog somber gesteld in het Koninkrijk van Hassan II. Het Marokkaans personen- en fa milierecht, de mudawannah, er- Kent de gelijkheid tussen mannen vrouwen niet. Volgens dat recht is de vrouw ondergeschikt afhankelijk van haar echtge noot of vader. Scheiden wetsvoorstel van minister Zorgdrager (Justitie) heeft voor wmult gezorgd in Marokko. Het richt zich op getrouwde Marok- aanse mannen, die graag de Ne derlandse nationaliteit willen krijgen. Enkele honderden van hen, die al een eerder huwelijk achter de rug hebben, stuiten daarbij op problemen door de manier waarop dat huwelijk is beëindigd. Het is in Marokko voor een man mogelijk om te scheiden zonder dat de vrouw het ermee eens is, of zelfs maar op de hoogte is. De uitspraak van de rechter of gees telijke hoeft ook niet schriftelijk te worden vastgelegd. Omdat Ne derland zo'n vorm van scheiding (verstoting) niet officieel erkent, zijn deze mannen voor de Neder landse wet nog steeds met twee vrouwen tegelijk gehuwd. En ie mand in die positie kan zich niet tot Nederlander laten naturalis eren. Succesjes Op dit moment eist de Neder landse wet nog dat vrouwen in stemmen of in ieder geval in ken nis gesteld worden van die schei ding. Die instemming moet blij ken uit een of ander document. Zolang de man dat document niet kan laten zien, blijft hij voor de Nederlandse wet gehuwd met die vrouw. Sorgdrager wil deze man nen ontslaan van de plicht om zo'n document op tafel te leggen. Waarmee in feite de verstoting wordt erkend. Chair Hind vindt nauwelijks woorden om haar verbazing uit te drukken. „Als het plan van de Nederlandse regering doorgaat, wordt juist de polygamie bevor derd." Als mannen na een versto ting in Nederland trouwen met een andere vrouw blijft nog steeds het huwelijk met de ver stoten vrouw in Marokko be staan. In theorie zou de man steeds opnieuw een vrouw met wie hij in Nederland is getrouwd in Marokko kunnen verstoten en in Nederland vervolgens weer met een andere vrouw trouwen. De tafeltjes in haar ruime woon kamer worden gevuld met mint- thee en Marokkaanse lekker- mt Harry Coervër jen Haag - Pakistanen in Nederland jleleen een tijdje geleden behalve over deren van vlees en bloed ook over .pieren kinderen te beschikken. De derbijslag vloeide even gemakkelijk arde ouders van de echte, als naar de ders van de papieren kinderen. Totdat zwendel aan het licht kwam. )tn in Nederland keuringsartsen WAO'ers j bosjes weer gezond verklaarden, bleken WAO'ers in Marokko nog altijd even ar- dsongeschikt. Zij verloren hun uitkering it. Dat ging door, totdat er vanuit Neder- dwerd ingegrepen en artsen in Marokko en streng gingen keuren als hun neder- dse collega's. derbijslag en WAO, twee voorbeelden arbij het uitbetalen van Nederlandse uit- gen in het buitenland problemen ople- -je. Staatssecretaris Linschoten (Sociale en) liet kort geleden weten dat hij geen -(keringen meer naar het buitenland laat iirraaken als de regeringen van die landen t keihard garanderen dat de gegevens die over hun onderdanen afgeven, in orde ju. de Marokkaanse hoofdstad Rabat werkt bert de Graaf. Hij is sinds negen maanden attachee voor sociale zaken verbonden de Nederlandse ambassade. De Graaf lt een belangrijke rol in het proces dat oor moet zorgen dat alleen uitkeringen ar Marokko gaan als de mensen daar er -kecht recht op hebben, j doet minder paniekerig over mogelijke 'eringsfraude dan de staatssecretaris, k de directeur internationale zaken van Sociale Verzekeringsbank (SVB), Wim sen, is stellig: „We worden niet syste- tisch belazerd." eatief Graaf: „Natuurlijk proberen de mensen khier in Marokko wegen te vinden om hun iitkering op te hogen. Dat gebeurt in Neder- land ook. Het zo creatief mogelijk invullen isn belastingformulieren is in Nederland Binationale sport geworden. Op verjaarda- vertellen mensen vol trots welke succes- ra ze daarbij boeken. De Marokkanen zijn lietanders. Ook zij wisselen onderling gege- tens uit. Als ze horen dat je meer kinderbij- dag krijgt met een uitwonend kind dan met n inwonend kind, dan gaat er wel eens een bid bij een oom wonen, drie straten verder- fc" )e mogelijkheden voor fraude zijn in Ma- Éko groter dan in Nederland, geeft De Eraaf toe. „In Nederland zijn gegevens van allerlei instanties in enkele seconden per Biputer te vergelijken. Het heeft in Neder- land geen zin om op te geven dat je vier kin tal hebt, terwijl het er in werkelijkheid aaar twee zijn. Je valt ogenblikkelijk door kmand. In Marokko kun je dat wel probe- b. Ook hier val je door de mand, maar dat In even duren." De Graaf noemt een ander voorbeeld. „Voor allerlei uitkeringen is het doorslaggevend dat de ontvanger geen inkomen uit arbeid ontvangt. Een groot deel van de economie in Marokko is echter informeel. Veruit de meeste Marokkanen die voor een baas wer ken of een eigen bedrijfje runnen, staan ner gens als arbeider of als ondernemer geregis treerd. Dat kun je dus veel moeilijker con troleren. Er is geen landelijke instantie die dit soort gegevens verzamelt. De gegevens zijn per gemeente opgeslagen. Dat maakt de controle veel ingewikkelder dan in Neder land." Ongeveer zevenduizend Marokkanen ont vangen uitkeringen uit Nederland. Jaarlijks wordt een bedrag van circa 200 miljoen gul den overgemaakt. Het gaat bijvoorbeeld om AOW-uitkeringen, uitkeringen voor de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, om kinder bijslag of om remigratie-uitkeringen. Volgens De Graaf zal het totale bedrag aan uitkeringen die richting Marokko vloeien, de komende jaren slinken. De voorwaarden voor kinderbijslag zijn strenger geworden voor wie in het buitenland woont. Met de nieuwe Nabestaandenwet (per 1 juli) zullen minder mensen recht krijgen op weduwen- en weduwnaarspensioen. Door de herkeu ringen in de WAO lopen ook die uitkeringen in aantal en omvang terug. Vertrouwen In Marokko gebruikt men allerlei documen ten waarvan je je kunt afvragen of je ze wel kunt vertrouwen. Als twaalf vrome mannen ervan getuigen dat een huwelijk bestaat of bestaan heeft, kan een rechter een huwe- lijksbewijs uitschrijven. De Graaf adviseert de uitkeringsinstanties in Nederland daar om de betrouwbaarheid van Marokkaanse documenten niet voetstoots aan de nemen. Dat betekent echter wel dat alle gegevens en veel documenten extra gecontroleerd moeten worden. De Graaf doet zijn werk, op verzoek van de SVB, samen met drie Marokkaanse medewerkers. Twee van hen doen het hele jaar niets anders dan in alle uithoeken van het Marokkaanse koninkrijk uitkeringsge rechtigden bezoeken. Daarnaast gaan ze op speurtocht bij gemeenten, rechtbanken, scholen en op tal van andere plaatsen naar gegevens over geboorte, huwelijk, overlij den, het bezoeken van scholen door kinde ren, het al of niet betaald werken enzovoort, enzovoort. De Graaf: „Van de zevenduizend mensen die een uitkering ontvangen, worden ieder jaar bij ongeveer achthonderd mensen, steeksproefgsgewijs, alle gegevens opnieuw gecontroleerd. Daarnaast controleren we nog de gegevens van een groot aantal men sen op verzoek van de Nederlandse uitke ringsinstanties. Alles bij elkaar kun je zeg gen dat iedereen met een uitkering iedere vier of vijf jaar helemaal wordt doorgelicht." Ter vergelijking, in Nederland voert de So ciale Verzekeringsbank ook steekproefsge wijs controles uit. Maar dan veel minder in Egbert de Graaf (rechts) en zijn Marokkaanse medewerker Hamid Mardassi (links). foto harry coerver tensief. Een ontvanger van kinderbijslag loopt in Nederland een keer in de vijfen twintig jaar de kans dat zijn gegevens via een steekproef-controle wordt doorgelicht. Hamid Mardassi is een van de Marokkaanse medewerkers van De Graaf. Hij spreekt alle talen die je in Marokko tegenkomt, Ara bisch, Berbers, Frans en Spaans. „De men sen zijn vaak blij als ik bij ze langskom. Ze vinden de formulieren uit Nederland erg in gewikkeld. Behalve het controleren van ge gevens kan ik de mensen ook voorlichten over zaken rond hun uitkering." Als Marokkanen problemen hebben met hun uitkering is dat veel ingrijpender dan in Ne- nijen. Haar vierjarig dochterje probeert de aandacht van haar moeder voor zich op te eisen. Maar Chaira richt zich tot haar bezoeker en somt enthousiast op wat de vrouwenbeweging in Ma rokko zoal wil bereiken voor vrouwen die te maken krijgen met echtscheiding. „Tegenwoordig moet de schei ding voor de rechter geregeld worden. De vrouw moet erbij zijn, maar is gedwongen de echt scheidingspapieren te tekenen. Zo kan de rechter in ieder geval nog rekening houden met de be langen van de vrouw, voordat hij de scheiding uitspreekt. Dat is al iets beter dan de verstoting van vroeger. Onze organisatie wil ook dat een vrouw kan weigeren in te stemmen met de scheiding. En ook dat een vrouw zelf een schei ding mag aanvragen. Nu kan dat alleen in enkele bijzondere situa ties." De succesjes die de Marokkaanse vrouwenorganisaties de afgelo pen jaren wisten te boeken, zijn vooral bedoeld om de vrouwen organisaties wind uit de zeilen te halen en om goed over te komen in het buitenland," zegt Chaira Hind. Om zijn macht in het conserva tieve Marokko te bestendigen, blijkt de koning met graagte ge bruik te maken van het uiterst conservatieve familierecht. Daarom is de teleurstelling in progressief Marokko zo groot dat Nederland de verstoting wil er kennen. Het is een steun in de rug van een autoritaire koning. Amnestie Dat er op het gebied van mensen rechten in Marokko nog veel moet gebeuren, vertelt ook Are- hmouch-Ahmed. Hij is een jonge advocaat en werkt voor dezelfde mensenrechtenorganisatie als Chaira Hind. „In zaken waar het om mensenrechten gaat werk ik gratis," zegt hij. „En dat soort rechtszaken komen nog nog steeds voor in Marokko. Na een amnestie van enkele jaren gele den denken veel landen in het westen dat de mensenrechten-si tuatie in Marokko is verbeterd. Niets is minder waar. Er zitten op dit moment ongeveer zestig men sen als politieke gevangenen in Marokkaanse cellen." Arehmouch-Ahmed noemt voor beelden. „Op 11 mei vond er een vreedza me demonstratie plaats in een stad in de Sahara-provincie. Acht mensen kwamen toen in de gevangenis terecht. Dit jaar was er de zaak van Kartit, de leider van de Marokkaanse Unie van Studenten. Die studentenleider zit vast, en kel en alleen om het feit dat hij studentenleider was. Eerder dit jaar demonstreerden ongeveer vijfhonderd mensen in de streek Imidar. Het was een vreedzame demonstratie tegen de hoge werkloosheid in Marokko. Veel mensen werden opgepakt. Nog steeds zitten acht mensen in de gevangenis. Naast het recht om te demonstreren is het ook triest ge steld met het recht op vrije me ningsuiting en het recht van vere niging en vergadering." Uitspraken van de koning dat hij de mensenrechten eerbiedigt en internationale verdragen respec teert, zijn vooral bedoeld om goed over te komen in het buiten land. Hij heeft kredieten nodig van bijvoorbeeld de Europese Unie. Mensenrechten-organisaties kunnen hun werk in Marrokko alleen doen als het buitenland kritisch blijft kijken naar de stand van de mensenrechten in dat land. Ook de aandacht van Nederland is in dat verband van belang, zeggen vertegenwoordi gers van Marokkaanse mensen rechtenorganisaties. Dat Nederland er over denkt een wet aan te nemen die juist de rechten van de vrouw in Marokko beknot, valt slecht bij die organi saties en waarschijnlijk goed bij de Marokkaanse koning. derland. De meesten wonen in het noordoos ten van Marokko. Om de problemen op te lossen, moeten ze naar de 700 kilometer ver derop gelegen Nederlandse ambassadein Rabat. Een reis die al gauw een dag duurt. Als ze in Rabat binnen een dag hun zaakjes kunnen regelen, zijn ze inclusief terugreis drie dagen kwijt. Vaak reizen ze tevergeefs, omdat ze niet het goede document bij zich hebben. Dan moeten ze later opnieuw naar Rabat. Het zou niet misstaan als de Nederlandse uitkeringsinstanties een kantoortje zouden openen in het gebied waar zo veel geremi greerde Marokkanen wonen. Wim Fransen geeft toe dat er behoefte bestaat aan zo'n kantoortje. „Maar in Nederland wordt dan al gauw geroepen: wat gaat dat kosten? Je moet daar een dure Nederlandse deskundige neerzetten. Het effect zal inderdaad zijn dat de klanten sneller geholpen worden. Maar je moet oppassen dat je geen extra vraag op roept. De mensen in Marokko zullen ook bij dat kantoortje aankloppen als er misschien helemaal niks aan de hand is, in de hoop er misschien toch wat beter van te worden." De Graaf pleit ook niet voor een apart kan toor. „Als we vanuit de ambassade een goed con tact opbouwen met enkele clubjes in dat ge bied, komen we al een heel eind." Een van die 'clubjes' is het steunpunt van de Stichting Steun Migranten in het plaatsje Berkane. Daar houdt de Nederlander Yop Beliën regelmatig spreekuur voor terugge keerde migranten. Een ander 'clubje' is de 'Vereniging van Marokkaanse Remigranten uit Nederland'. Voorzitter is Mohamed Figuigui, die lange tijd in Nederland werkte. Optimistisch Beliën en Figuigui kunnen urenlang vertel len over de ellende waarmee remigranten bij hen aankloppen. Vrouwen die opeens zonder inkomen zitten, omdat de AOW-uitkering stopt als hun man overlijdt. Vrouwen die na scheiding geen inkomen meer hebben. Men sen die na herkeuring hun WAO verliezen en dan geen andere bron van inkomsten meer hebben. Kinderbijslag waar men recht op denkt te hebben, die maar niet wordt uitbe taald. Verkeerd of onvolledig ingevulde for mulieren die er soms toe leiden dat uitkerin gen maandenlang stopgezet worden. Nederlandse uitkeringen betalen in een an der land, met veel minder goede administra ties zal altijd moeilijk blijven. „Je moet ook niet vergeten dat de wetgeving rond sociale zekerheid in Nederland steeds meer verfijnd wordt," verduidelijkt De Graaf. „Dat betekent dat voor ieder nieuwe maatregel nog meer gegevens nodig zijn, ook hier in Marokko." Toch blijft De Graaf optimistisch. „De con trole wordt hier in Marokko steeds beter. Op de zwakke plekken nemen we maatregelen. We trekken het net langzaam aan. We moe ten''het systeem even sluitend maken als in Nederland. Het Marokkaanse familierecht gaat uit van de onderschikking van de vrouw aan de man. foto harry coerver

de Stem | 1996 | | pagina 7