Weinig reden voor vreugde van Britten Ooit zo'n snoek aan de iVIetai De 'top van de angst en de bezorgdheic Vrijgelaten Filipijnse verzetsleider naar Den Haag Ramp Toscane gevolg ecologisch wanbeheer 06-0996606 Autoweek. Hèt verstand van autorijden. Bondsdag ruimere wi Vloedgolf houdt huis in Toscaans dorp Veel telefoontjes ANWB over overstroming Italië Twee honden Analyse [ndustriebonc DE STEM BUITENLAND A4 LSTEM BSE-ruzie in Florence bijgelegd DE STEM COMMENTAAR IMMi BUITENLAND KORT Marokko laat Nederlandse chauffeurs vrij Ierse politie ontdekt bommenfabriek IRA Pronk zegt 170 miljoen toe voor Ruaiu Bosnië: 48 partijen bij verkiezingen I jan onze redactie economie L'trecht - Vakbondsleden in d lïhe industrie gaan vanaf mat Jen motie daartoe hebben de inde Utrechtse Jaarbeurs bij nomen. 'Paus soepeler dan werkgevers in de metaal' 11111 ZATERDAG 22 JUNI 1996 Den Haag (anp) - De gisteren door de Filipijnen vrijgelaten leider van het communisti sche verzet Nationaal Demo cratisch Front (NDF), Sotero Llamas, komt naar het vre desoverleg in Den Haag. Maar dit gebeurt pas voor de tweede ronde, die waarschijnlijk in de laatste week van juli plaats vindt. Dat zei de leider van de NDF-de- Sotero Llamas foto epa legatie, de vroegere rk priester Luis Jalandino, na het nieuws van de vrijlating van Llamas. Die wil na een jaar gevangenschap eerst op adem komen bij zijn fa milie en lijdt nog aan gevolgen van een schotwond, aldus Jalan dino. Een van de eisen van de NDF voor de onderhandelingen was de aanwezigheid, en dus vrijlating, van Llamas. Toen de Filipijnse regering vorig jaar weigerde daarop in te gaan, leidde dat in juni tot de mislukking van de on derhandelingen in Brussel. De nieuwe onderhandelingen, in Den Haag, begonnen afgelopen woensdag, in de vorm van werk groepen, zoals een over mensen rechten. De eerste ronde duurt tot 25 juni. De Filipijnse autoriteiten trek ken de aanklachten tegen Lla mas, die gevangenzat .wegens moord en ontvoering, niet in maar 'zal ze opnieuw bekijken', aldus een regeringsfunctionaris. De NDF vertegenwoordigt de communistische partij van de Fi lipijnen en zijn gewapende arm, het Nieuwe Volksleger (NPA). Dat voert al sinds 1969 een maoïstische guerrilllastrijd tegen de regering in Manilla. Volgens sommige schattingen kwamen daardoor al 100.000 mensen om. Maar de Filipijnse communisten zijn de afgelopen jaren aanzien lijk verzwakt. Kon de NPA in de jaren '80 nog rekenen op een guerrillamacht van ongeveer 25.000 man, nu beschikt het volksleger nog maar over zo'n 5000 strijders, menen waarne mers. Jalandoni zegt tot een wapenstil stand te zullen overgaan zodra de Filipijnse regering verdragen on dertekent over naleving van men senrechten, handhaving van in ternationale rechtsbeginselen en doorvoering van economische en sociale hervormingen. De top van de Filipijnse commu nisten bevindt zich al sinds de ja ren tachtig in Nederland. Onder hen is ook Jose Maria Sison, die blijkens een verklaring van het NDF ook deel uitmaakt van de onderhandelingsdelegatie. Onder het dictatoriale bewind van Fer dinand Marcos zat Sison negen jaar in de gevangenis. Door Bert Schampers Florence - „Ik ben bijzonder verheugd u te kunnen mededelen dat mijn premier op twee belangrijke punten overeenstemming heeft bereikt met de regeringsleiders. Dit is exellent nieuws. We kunnen nu weer volop samenwerken met onze Europese part ners. We hebben ons doel bereikt." De Britse minister van Buiten landse Zaken Rifkind bejubelde het akkoord over het voorlopige einde van de BSE-crisis alsof En geland zojuist het EK-voetbal had gewonnen. Het onbrak er nog maar aan, of hij was juichend omhoog gesprongen. Maar dergelijk ordinair gedrag past niet bij deze heer van stand. Hij had zijn huis zien afbranden, zijn minnares had hem aan de deur gezet, hij had een kapitaal verloren op de beurs, maar was nog steeds 'bijzonder verheugd'. Wat Rifkind bezielde om te triomferen, werd niemand pre cies duidelijk. „Een pijnlijke nederlaag kan je het misschien niet noemen, maar een overwinning? Ik ben be nieuwd hoe de Euro sceptici hierop reageren. Het be looft maandag een pittig debat te worden in het Lagerhuis," meent een Britse journaliste. Yleesoorlog Het is inderdaad de vraag wat deze 'vrede van Florence' om de vleesoorlog tussen Londen en de EU te beëindigen inhoudelijk voorstelt. Gistermorgen aan de ontbijttafel had de Britse premier Major laten weten dat hij het stappenplan van de Europese Commissie voor de geleidelijke opheffing van het exportverbod zou accepteren. Kort na het begin van de top meldde zich minister Van Mierlo, die benadrukte dat op initiatief van Nederland de gekke-koeien- ziekte als eerste punt op de agen da was gezet. Hij klopte zichzelf op de borst, omdat hij vorige week in Luxem burg een oplossing had aange reikt. „Binnen enkele minuten is een akkoord mogelijk," riep Van Mierlo terwijl hij zich terug- spoedde naar de vergaderzaal. Export Uiteindelijk bleek nog urenlang intensief beraad nodig om enkele technische kwesties op te lossen. Zo vroeg Frankrijk 440 miljoen gulden extra voor steun aan de boeren die schade leiden door de gekke-koeienziekte. Het moeilijkste punt was om een regeling te vinden voor de Britse wens om de export van niet BSE- besmet vee en vlees naar derde landen te mogen hervatten. Lan den buiten de EU, die uitsluitend voor binnenlands gebruik Brits rundvlees willen importeren, kunnen daartoe een verzoek in dienen. De EuropeseCommissie zal per geval - op basis van objectieve wetenschappelijke criteria en ge let op de belangen voor de volks gezondheid - bekijken of dat kan worden toegestaan. De veterinai re experts krijgen daarbij het laatste woord. „Van export naar derde landen komt dus niets terecht," merkte een woordvoerder van de Com missie op. „Je denkt toch niet dat zij zoiets toestaan. De Commissie wil voorkomen dat vlees via der de landen uiteindelijk toch weer op de EU-markten terecht komt." De Britse minister Rifkind had het allemaal anders begrepen. „Raadpleeg nog maar eens bij een andere bröri, dan zult u zien dat u zich vergist," sprak hij een jour nalist vermanend toe die de Brit se blijdschap wat voorbarig noemde. Sabotage Terugkijkend zei Rifkind dat de Britse ergernis over het gebrek aan solidariteit de afgelopen maanden was gevoed doordat niet zozeer de wetenschappelijke, maar politieke argumenten aan de basis lagen van het exportver bod. Daarom weigerde Londen om nog langer mee te werken aan de Europese besluitvorming. Aan die vorm van chantage, die sinds 23 mei werd toegepast, komt nu een einde. „De eerste acht weken van de BSE-crisis was er nauwelijks enige progres sie. Pas nadat wij begonnen met onze sabotage de afgelopen vier weken werden ineens vorderin gen gemaakt," aldus Rifkind. De kleine komedie rond de gek ke-koeienziekte is daarmee nog niet voorbij. Maandag zal in de banken van het Lagerhuis wel blijken dat de goed-nieuws-show van Florence in feite een flinter dun verhaaltje is. Door Aart Heering Rome - Elf doden, vijftien vermisten, talrijke gewonden en voor honderden miljoenen guldens schade. Dat is de voorlopige balans van de overstromingsramp in de streek Versilia, in het noordoosten van Toscane, waarvoor de Italiaanse regering gisteren de noodtoestand heeft afgekondigd. Na de watersnood in Piemonte, twee overstromingen in de streek rond Genua en een derde die de kunstschatten van Florence leek te bedreigen, heeft het wassende water andermaal een deel van Ita lië in zijn greep. En net als bij de andere rampen van de afgelopen drie jaar is ook nu weer de vraag wie daarvoor verantwoordelijk moet worden gesteld. De voornaamste oorzaak van de regelmatig terugkerende noodsi tuaties is trouwens maar al te be kend. Het ontbreken van enige structuur in het beheer van het territorium heeft in de afgelopen decennia in heel Italië geleid tot ontbossing, verwaarlozing, onge controleerde kanalisering en een wildgroei van woningen, fabrie ken en wegen. Bij uitzonderlijke regenval leidt dat tot een scenario, dat de afgelo pen jaren al te vaak is afgedraaid. Bergen en heuvels kunnen het he melwater niet meer absorberen, kleine beken worden brullende modderstromen, meegevoerde ob stakels veranderen in natuurlijke dammen en rivieren treden buiten hun oevers. Aan de voet van de bergen - zoals in de donderdag getroffen provin cies Lucca en Massa Carrara - worden zodoende bruggen wegge slagen en auto's meegesleurd als Dinky Toys, terwijl huizen en we gen worden opgeslokt door aard verschuivingen. Volgens minister van Milieuzaken Edo Rochi is de ramp in Versilia dan ook een ty pisch gevolg van ecologisch wan beheer en dus een 'tragedie die vermeden kon worden'. De enige groene bewindsman in het kabinet van Romano Prodi wijst erop dat Italië in de afgelo pen tien jaar 55 miljard gulden heeft uitgegeven aan noodhulp na natuurrampen, maar vrijwel niets heeft gedaan aan preventie. Ronchi wordt fel van repliek ge diend door de president van het gewest Toscane, Vannino Chiti, die de ramp in de eerste plaats wijt aan de buitengewone metere- ologische omstandigheden van de afgelopen week. Chiti beschuldigt de minister er van te praten zonder kennis van zaken en legt een deel van de ver antwoordelijkheid bij de centrale overheid, die pas een maand gele den de fondsen ter beschikking heeft gesteld die bedoeld waren als schadeloosstelling van de Tos caanse overstromingen van 1993. Hij wordt daarin bijgestaan door Franco Barberi, die als staatsse- ereteris van burgerbescherming verantwoordelijk is voor de be strijding van natuurrampen. Bar beri, de meest deskundige stem in het debat, geeft Ronchi gelijk waar het zijn algemene analyse betreft. Maar hij voegt eraan toe dat in Versilia inderdaad iets bijzonders is gebeurd. In twaalf uur tijd is hier 47,5 centimeter water geval len, ofwel 475 liter per vierkante meter. Dat is bijna de helft van de 100 centimeter die gemiddeld in een jaar in Italië valt en meer dan de 40 centimeter (in twee dagen) die in 1994 de watersnoodramp in Piemonte veroorzaakte. De oorzaak is een botsing van (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De ANWB-alarmcentrale krijgt veel tele foontjes van ongeruste mensen die familieleden hebben die momenteel in Italië vertoeven. Aanleiding is het noodweer van de afgelopen dagen in de streek Toscane, waarbij zeker elf mensen om het leven zijn gekomen. De meeste mensen bellen voor niets omdat hun familie niet eens in de buurt van het rampgebied vakantie houdt. „Ik heb één vakantie ganger die onderweg was verwezen naar ons steunpunt Mendrizio in Zwitserland," aldus een medewerkster. De alarmcentrale heeft geen telefoontjes uit Italië gekregen.Vorig jaar brachten 474.000 Nederlanders een lange vakantie door in Italië. Hoeveel Neder landers momenteel in Toscane verblijven, is niet bekend. Verze keraar Interpolis meldt dat één Nederlands echtpaar gedupeerd is door het noodweer en alles is kwijtgeraakt. WAAR GELD en vaardigheid schaars zijn, moet er verdeeld worden. Vandaar dat niet elk ziekenhuis in Nederland alle sdp cialismen in eigen huis heeft. Bijzondere, en zeke kostbarein grepen kunnen slechts op enkele plekken in Nedeiland verricht worden. De minister geeft, op basis van aanwezigs deskundia heid en spreidingsargumenten, aan waar. 9" Op historische gronden is de open hartchirurg is voor Zuid west-Nederland geconcentreerd in Breda, in ha thoraxcen trum van De Klokkenberg. Deze kliniek trekt en behandelt na tiënten uit de regio. De resterende capaciteit, etn kleine 25 procent, wordt gevuld met patiënten van elders. Enige andere streken van het land, met name Tweite en de re gio Den Haag, voelen zich in vergelijking met de est van Ne derland tekort gedaan. De problemen in De Klokkinberg heb ben kapers uit die andere gebieden de mogelijkhed geboden hun kandidatuur opnieuw te stellen. De Bredase oferatiecapa- citeit moest verplaatst of verdeeld worden. Tweite heeft te weinig lobby in de politiek om enige kans te maker, Den Haaa zit duidelijk dichter bij het vuur. a Het argument dat vanuit de residentie bij het deparement qe- deponeerd is, houdt echter nauwelijks stand. De afsand van's Gravenhage naar Rotterdam of Leiden zou te groot :ijn en op heffing van de voorziening in Breda zou daar geen 'vitte vlek' achterlaten. Alsof de afstand van Rijsbergen naar (otterdam of Eindhoven geringer is. De Bredase thoraxspecialisten en -bestuurders hetben van hun kliniek een spannende soap-opera gemaakt. Zeler in par lementaire ogen. En zo'n sfeer biedt weinig vertrouven voor een verantwoorde patiëntenzorg. Vanaf het begin de conflic ten is er van alle kanten, ook op deze plek, voor gewaaschuwd wat de risico's waren van het in de openbaarheid uivechten van de ruzies. De kans dat de open hartchirurgie aan Vtest-Bra- bant ontnomen zou worden, was levensgroot. Dat risico is desondanks genomen. De hartpatiënten n Zuid west-Nederland lijken er nu de dupe van te worden. 0 het tij nog gekeerd kan worden, is de vraag. De verdediging >an de belangen van Zuidwest-Nederland kan echter niet aan Je be trokkenen overgelaten worden. Die hebben bewezen at pa tiëntenbelang niet hun eerste zorg is. Patiënten, verzekraars en autoriteiten zullen zich daarom in Den Haag moetenlaten horen. De schade in het Toscaanse dorp Cardosa als gevolg van de overstromingen van afgelopen donderdag is enorm. Een vloedgolf raasde door het dorp, dat drie jaar geleden ook al werd getroffen door overstromingen. koude en warme luchtstromen, die in een betrekkelijk klein ge bied leidt tot de vorming van cu muluswolken die van 100 meter tot 10 kilometer hoogte kunnen reiken. In de hogere luchtlagen conden seert het wolkenvocht in een re genval die vaak zondvloed-ach- tige dimensies kan aannemen. Dit verschijnsel doet zich vooral voor op de grens van zee en ber gen, zoals in Versilia dat tussen de Thyrreense Zee en de Toscaanse Apenijnen ligt ingeklemd. Voorlopig is het gevaar nog niet geweken. Voor dit weekeinde worden nieuwe slagregens voor speld, die zich gaandeweg naar het noorden van Italië zullen ver plaatsen. Rabat - De Marokkaanse autoriteiten hebben gisteren de twe Nederlandse chauffeurs vrijgelaten die eerder gratie hadden ge kregen. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Ra bat heeft dat laten weten. De Nederlanders toonden zich volgens de zegsman 'dankbaar en opgelucht' en maken het naar omstandigheden redelijk. Ze zaten vast wegens drugssmokkel. Volgens de woordvoerder van de ambassade wil het tweetal met zo min mogelijk tam-tam naar huis terugkeren. Geen van beiden wilde een verklaring afleggen. Over hun conditie zei de zegsman: „Opluchting en dankbaarheid overheersen de lichamelijke onge makken. Maar de Marokkaanse gevangenis is bepaald geen pret je". Dublin - De Ierse politie heeft vijf mannen gearresteerd in ver band met de ontdekking van een bommenfabriek die vermoede lijk aan het Ierse Republikeinse Leger, IRA, leverde. D.e fabriek ligt in een afgelegen boerderij in het dorpje Clonaslee in het mid den van Ierland. De politie spreekt van een belangrijke vondst. Het korps was extra alert in verband met de dreiging van nieuwe IRA-aanslagen in Groot-Brittannië. De verboden Ierse organisatie eiste erider deze week de aanslag van een week geleden in Manchester op waarbij meer dan 200 gewonden vielen. Genève - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking de komende drie jaar 170 miljoen gulden uit voor de ontwiklaling van Ruanda. De bewindsman heeft dat gisteren aangekondi een rede voor de Ronde Tafelconferentie voor Ruanda, c Genève wordt gehouden. De Ruandese regering heeft op de conferentie haar ontwikke lingsprogramma voor de komende drie jaar gepresenteerd Zij vraagt de donorlanden daaraan 1,4 miljard gulden bij te drigen. Pronk neemt van het programma eenachtste deel voor zijn reke ning. De hulp komt bovenop de 34 miljoen gulden die Nedeiand al eerder toezegde voor de komende drie jaar. Sarajevo - Maar liefst 48 partijen en 33 onafhankelijke kandida ten zullen deelnemen aan de verkiezingen in Bosnië, heeft de Or ganisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OSCl| be kendgemaakt. De Bosnische verkiezingscommissie heeft twee partijen van leel- name uitgesloten omdat zij zich hadden aangemeld onder defelf- de naam als twee partijen, die zich eerder hadden laten regiltre- ren. Een derde partij mag alleen meedoen aan de gemeenter&ds- verkiezingen, omdat zij voor de overige verkiezingen handttke- ningen van steunbetuigers te kort kwam. De regerende Moslim Partij van Democratische Actie heeft ziihin geheel Bosnië laten registreren, ook in Bosnisch-Servischi bied. De belangrijkste partijen van de Serviërs en de Kroaten - de vische Democratische Partij en de Kroatische Democratijche Unie - hebben zich eveneens overal laten registreren. ier- Voor maar 1 piek extra de AutoWeek-Select Frankrijk Special De snoek die je nu bij AwroWeek vangt is écht een klasse apart. En je vangt 'm nog makkelijk ook. Want deze schitterende Citroen DS Berline uit 1963 sla je gratis aan de haak bij 'n jaar abonnement op AufoWeek. De winkelwaarde van dit pracht-exemplaar op schaal- formaat is fl. 49,95, maar jij krijgt 'm helemaal voor niets. En wanneer je deze week AutoWeek koopt, vang je ook nog eens voor slechts 1 piek extra de exclusieve AwfoWeek-Select Frankrijk Special. In deze schitterende special lees je alles over het goddelijk Franse autogevoel, de TGV, Michelin- kaarten, wijnen, de Franse keuken en nog veel méér. Ook dat is AufoWeek: aandacht voor alles wat jou interesseert. Bel daarom voor een abonnement op AutoWeek vandaag nog gratis: 06-0996606. Dan heb je voortaan ook elke week 't allerlaatste autonieuws in de bus. Bel GRATIS voor 'n abonnement op AufoWeek: i/ lichts en in onze verslaggeefster Werknemers die 's het weekeinde 'nor hun baas in touw zijn, lo- 1 forse risico's voor hun vei lheid en hun gezondheid, nat blijkt uit controles van de Lpectiedienst van het minis- 5 van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dertig procent van de geïnspee- pe bedrijven had zijn zaakjes niet® orde. Het gaat om ernstige risico s, zoals werken met onvei- machines en met schadelijke Ook spelen slechte ver- de kans op een aanrij- M, 'onvoldoende beschermings- Sdelen, het ontbreken van toe- ■tht en te lange werktijden een Jeruzalem - Hoewel de grote Arabische topconferentie, die vandaag in de Egyptische hoofdstad Cairo begint, al de bijnaam 'de top van de angst en de bezorgdheid' heeft, zal dat uit de gisteren al vrijwel uitgewerkte slotverklaring niet of nauwelijks blijken. Israël's nieuwe regering onder leiding van Benjamin Netanya hu zal de beleefde oproep thuis gestuurd krijgen het vredespro ces in het Midden-Oosten voort te zetten, op basis van de resolu ties van de VN. Geen frontale aanval dus op de harde politieke lijn van de nieu we Israëlische premier en niet meer dan een verstopte waar schuwing aan het adres van Jeruzalem. De resoluties van de VN over het Midden-Oosten hanteren speci fiek de formule van vrede in ruil voor (in 1967 door Israël vero verd) land, terwijl Netanyahu het iiever heeft over 'vrede in ruil voor vrede'. Israëls nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, David Levy, riep overigens gisteren nog de Arabische wereld op hem en zijn collega's niet meteen te veroor delen. Dit alles voornamelijk onder druk van Washington. De Ame rikaanse presi dent Clinton heeft in een tele foongesprek met de Egyptische leider Mubarak Door Willy Werkman de Arabische lei ders op het hart gedrukt geen 'anti-Israëlische' besluiten te nemen. Mubarak - hij kan niet anders - is op dit 'verzoek' ingegaan. Een zorg minder dus, ook voor de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Warren Chris- topfer, die komende week in het Midden-Oosten zal vertoeven. Afgezanten van niet minder dan 21 Arabische landen zullen dus dit weekeinde in Cairo naar bui ten toe weinig symptomen van keihard verzet tegen de nieuwe Israëlische regering tonen, maar achter de schermen zal het er anders toegaan. Want angst en bezorgdheid over 'Bibi' Netanyahu is er wel dege lijk. Over de drie nee's bijvoor beeld, die deze week in Netan yahu's regeringsverklaring ver werkt waren. Jeruzalem wil geen Palestijnse staat, geen te ruggave van de op Syrië vero verde Golan Hoogvlakte en geen 'herverdeling' van Jeruzalem. Een voorproefje van de nieuwe Israëlische 'nee'-poli- tiek is er trouwens al. Israël zal haar troepen waarschijnlijk wel uit het groot ste deel van de stad Hebron te rugtrekken, maar er veel meer militaire controle houden dan met de Palestijnse Autoriteit was overeengekomen. Twee Arabische leiders zullen dus in de Egyptische hoofdstad het meest met hun ongenoegen blijven zitten: president Assad van Syrië en de Palestijnse lei der Yasar Arafat. Assad, omdat hij voorlopig geen kans ziet zijn Golan Hoogvlakte terug te krijgen, en Arafat om dat de vooruitzichten op een Pa lestijnse staat, met Oost-Jeruza- lem als hoofdstad, nu veel min der gunstig zijn dan voorheen. Vandaar Arafat's voornemen om, bij wijze van strafgebaar te genover Israël, in Cairo al zijn nieuwe staat uit te roepen, sa men met dreigementen de Inti fada, de Palestijnse opstand te gen de Israëlische bezetting hernieuwen. En Assad van Syrië zal tevr- geefs oproepen Israël opnif" in de politieke en economisfie isolatiehoek te duwen. Ogenschijnlijk dus zal de top Is raël niet al teveel problemen cp- leveren. Maar toch... Niet voor niets heeft de scha dende commandant van luchtmacht, generaal Heril B«- dinger, gewaarschuwd, dat een totale oorlog honderden ra ketten op Israël kunnen vaien Niet, dat hij de kans op zo'r oor log nu groot acht, maar er i&tm zijn woorden wel een waarschu wing. Syrië, onder andere ii het bezit van verbeterde Scuc-ra- ketten, vertoont duidelijke tike- nen van nervositeit. Niet alleen vanwege Netanyaiu maar ook vanwege de militar8 spanning langs de Syria»' Turkse grens. Ankara hei trouwens kortgeleden mffita-1® afspraken met Jeruzalem fe' maakt en Israëlische vliezigs» kunnen nu boven Turkijetot M de Syrische grens 'oefenel'. Een zenuwachtige Assad, 10 zeggen deskundigen in Israel kan gevaarlijk worden, »oo 'Bibi' misschien iets om te denken. Bestuurder Hagen van de Indus- tnebond FNV zegt dat niet wordt gegrepen naar het gebruikelijke actiemiddel: de estafettestaking, uarbij eerst in het ene en later het andere bedrijf het werk wordt neergelegd. Jfet zal een massale staking lorden. Meteen fors de beuk er- hield Hagen de joelende me- agte voor. Snipperdag bonden hadden eerder al ge- d dat om tactische redenen de niet tijdens de zomerva kantie wordt gehouden, maar la ter. De acties worden niet alleen tor de FNV-bond georganiseerd «aar ook door de CNV Industrie- Den Haag (anp) - FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg en werkgeversvoorzitter J. Blankert hebben ongevraagd de medewerking van de paus ingeroepen om de cao-par tijen in de metaal weer naar de onderhandelingstafel te krijgen. „Je kunt beter met de paus praten over abortus dan met Van den Akker over arbeids tijdverkorting." Dat zei L. de Waal, de cao-deskundige van de FNV gisterochtend, voor het begin van een vergade ring van de Sociaal-Econo mische Raad (SER), over de voorzitter van de metaal werkgevers. FNV-voorzitter Stekelen burg en werkgeversvoorzit ter Blankert gingen er op door tijdens een vergadering van de SER, die samenviel met de actiedag van de vak bonden in Utrecht. Stekelen burg vond het wonderlijk dat de sociale partners het in de SER wel eens kunnen wor den over het beleid in de ko mende jaren, maar dat SER- lid Van den Akker de 36-uri- ge werkweek halsstarring blijft afwijzen. 'oor Frans Wijnands °nn - Met slechts zes stemmen i gieren na een uiterst turbulent !°reus langere winkeltijden. Jjnkels mogen - er is géén ver- chting - op werkdagen geo- J~.z'in van half zeven 's mor- i s tot acht uur 's avonds. Op ■a erdagen mogen de winkels tot iiU 'UiUr °Pen blijven. De weke- koopavond vervalt, na i,»l iarenlang omstreden kverbod' is opgeheven. jm 1®® mogen door de week al nait zes 0pen en zondagS «wc ze' behalve gebak, ook ipn„ verbopen. De discussies ifL*!20 boog op dat Bondsdag- itisruf'Süssmuth van een "Mktsfeer' sprak. 'wdeeld )erir,0UWe wet §aat °P 1 novem- aar! Inst«nming van de Bonds- Uer]a„ag^kl:)aar met de Ne" '°udenSe ste Kamer) voorbe- k'et met het nu aangeno- CrtSV00rstel akkoord gaat, Ben g ondsdag opnieuw stem- ionn'n da?en §eleden werd in sptm °g k gespeculeerd dat l4 w^enrderheid voor de la"- )ok in CDU/csuT2^11'011103! «'eerstaf V/CSU"krmgen veel 'PeninuQt vi gen de verruimde 'bl af!!, .?1 bestaat- Van de i"de bt ?0Pdigden stemden uit" 27 voor en 321 tegen.

de Stem | 1996 | | pagina 4