Jeugd ontregelt treinverkeer Gedenkzuil voor doodgereden meisje Groningse studenten omzeilen studieschuld Nederland tekent verdrag tegen illegale kunsthandel Sociale werkvoorziening strikter toegepast Klimaatverandering in internationaal verband aanpakken' DB SI stukken en aluminiumfolie op de rails verstoren slagbomen Kraamvrouwenkoorts 'Justitie zet bewust in ziekenhuis Gouda illegalen op Straat' EM BINNENLAND A3 Breed front tegen faillissementsfraude BINNENLAND KORT Illegale kinderen mogen school afmaken Scholen moeten gids uitbrengen Wiarda houdt rekening met vertrek Olie op strand Noord-Holland Pronk geeft 170 miljoen voor Ruanda Onvoldoende huisvesting ex-gevangenen Angolezen vluchten kerk Leeuwarden in Beschermde dieren in koffers Geen Nederlandse soldaten voor Burundi Fonds staakt geldwerving voor CDA 3 22 JUNI 1996 l-Brittannië en Ierland: In iland en Engeland flink Wolkenvelden vooral lans, oordzeekust aanvankelijk op wat regen. In Ierland ales geregeld zon. Maxima dag rond 16 graden, zon ets hoger. en Luxemburg: Vrij veel tenvelden en op beide da mans op een bui. Maxima il zondag rond 16 graden d- en Midden-Frankrijk- •t westen meest droog en ^eld zon. Naar het oosten I ink wat wolkenvelden en 1 ride dagen kans op een bui lagtemperatuur zondag 5 het Kanaal 16 graden, in losten 18 en in de Vend'ee I aden. -Frankrijk: Aanvankelijk t oosten nog onweer. Ver- op steeds meer plaatsen «gang naar zonniger en dro- weer. Zaterdag een afne- ile Mistral. Middagtempe- ïr rond 20 graden, aan de d'Azur rond 24. jgal: Steeds meer zon. §g. Langs de westkust soms I risse noordenwind. Maxi- lan zee zondag variërend 23 graden bij Porto tot 27 I Algarve. ije: In het noorden soms I wat wolkenvelden en mis- I :n een bui. In andere stre- I 'link wat zon. Maxima aan losta's van 23 graden bij elona tot 28 in het zuiden; et noordwesten middag- heraturen rond 20 graden, ;t binnenland tussen de 28 irische Eilanden: Aan de dkant van de eilanden ge- |d wolkenvelden, aan de Stranden overwegend zon- Droog. Middagtempera- aan zee ongeveer 27 gra- orca en Ibiza: Naast zon misschien ook een bui. lagtemperatuur ongeveer •aden. Zaterdag enkele stevige ersbuien. Zondag vooral et noorden nattigheid, in :uiden droog en meer zon. ima met name zaterdag 22 graden in het noorden 0 in het zuiden, kenland en Kreta: Zonnig. ;e stijging van temperatuur op de stranden maxima 27 tot 30 graden, in Grie- and landinwaarts lokaal raden of hoger, sland: Zaterdag in het zui- kans op flink wat neerslag. Ier naast wolkenvelden ook zon en alleen in het noqr- overwegend droog. Mid- emperatuur in het alge- n rond 17 graden, tserland: Zaterdag erg nat, •al aan de zuidflank van de :n. Zondag geleidelijk dro- ;n aan de zuidflank van de :n weer wat zon. Maxima 16 graden rond Zurich tot boven de 20 rond Locarno. :enrijk: Zaterdag flink wat n en onweer. Zondag van iet westen droger en in Ka- lie wat zon. Maxima tussen n 20 graden. ram: geven-geneve akker-rakker kraan-ankara ober-bordes griep-begrip gelei-elegie ;eler-teller laten-talent Den Haag van de Ha; ningen he ontdekt or norm van wel zij te hebben gi Zij schrijv tweede stu vrijstelling hoeven de volgen. Ze 11111 ZATERDAG 22 JUNI 1996 (anp) - Studenten zehogeschool Gro- iben een methode te voldoen aan de e tempobeurs, hoe- einig studiepunten iekaald. •n zich in voor een .ie, waarvoor zij veel n krijgen. Die vakken tudenten dus niet te leveren wel studie punten op, waardoor studenten voorkomen dat hun beurs wordt omgezet in een lening. Minister Ritzen (Onderwijs) wenst aan die praktijk zo snel mogelijk een einde te maken. Volgens zijn woordvoerder wil hij niet langer toestaan, dat één vak twee keer mee kan tellen voor de tempobeurs. Voor zover bekend is deze truc alleen toegepast door een beperkt aantal studenten van de faculteit Techniek, aldus studentendecaan Van Boven. De studenten maken gebruik van een maas in de wet. Die bepaalt dat studenten, om aan de temponorm te voldoen, de punten van meerdere studies mo gen optellen. Een voorbeeld van zo'n combinatie in Groningen is chemische technologie en medi sche technologie. Studenten moe ten dit studiejaar de helft van de studiepunten halen. Anders wordt hun beurs omgezet in een rentedragende lening. Van Boven betreurt in hoge mate, dat studenten van de maas in de wet gebruik maken. „Het is geen fraude, maar het voelt wel zo aan." De hogeschool zal alles in het werk stellen om nieuwe ge vallen te voorkomen, aldus Van Boven. Tot zijn grote spijt heeft het blad van de hogeschool deze week over de truc gepubliceerd. Universiteiten en hogescholen zijn in principe verplicht om stu denten voor meerdere studies te gelijk in te schrijven. Zij kunnen dit echter met procedurele regels blokkeren. „Als de instelling mis bruik vaststelt, kan inschrijving worden geweigerd," aldus de woordvoerder van minister Rit zen. Enige tijd geleden werd bekend dat studenten, die volgend jaar gaan studeren, zich nu al als stu dent inschrijven. Zij vallen dan nog onder het bestaande systeem, dat recht geeft op vijf jaar studie beurs. Vanaf volgend studiejaar is dat nog maar vier jaar. Ritzen heeft de instellingen gevraagd hieraan niet mee te werken. Van een \erslaggever Den Boich/Tilburg - Het treinverkeer in Brabant en Lim burg wprdt steeds vaker ontregeld, doordat jongeren al lerlei sjullen op de rails leggen. Veilig Verkeer Nederland (WN) spreekt van een 'gevaarlijk tijdsverdrijf' onder de jeugd qn wil zo snel mogelijk met de Nederlandse Spoor- raten over maatregelen. Ook de politiek heeft om ophekjering gevraagd. baldadigheid. „De beveiliging langs het spoor kan ook makke lijk door het weer of een kortslui ting in een sein of wissel worden ontregeld. Pasklare oplossingen om het probleem te verhelpen zijn er niet meteen." Woudenberg pleit voor extra voorlichting op scholen in de buurt van het spoor. „Mogelijk kunnen er ook fotocamera's bij de overgangen worden geplaatst om overtreders te bestraffen. Dat doen we toch ook bij stoplichten in het autoverkeer," aldus Wou denberg. Er is in elk geval alle re den om met de NS te gaan praten over veiliger spoorwegovergan gen. Volgen! cijfers van de NS komt het vtpral in Zuidoost-Neder land seeds vaker voor, dat de spoorfegbomen ten onrechte ge- slotenplijven. In het eerste kwar taal vin dit jaar kwam dit 27 keer vooriwee keer zo veel als in de- zelfdf periode vorig jaar. In zes tien paanden tijd hebben de NS al m foutmeldingen geturfd. Jonpren kunnen op vrij simpele wijf de slagbomen, seinen en wis/els van de NS ontregelen. Jt je een stuiver op de lasnaden val de rails legt, gaan de spoor- bt nen automatisch dicht," zegt w ordvoerder B. Woudenberg WN. „Levensgevaarlijk, i int als de die bomen omlaag lijven staan, probeert iedereen n er alsnog omheen te slalom- i en, terwijl er nog wel een trein an aankomen." luitje lehalve geld wordt soms ook alu- niniumfolie of een elektriciteits- draadje op het spoor gelegd. Sei nen en wissels worden ontregeld door fietsbellen naast de rails te i. „Het gemak waarmee het mfterieel ontregeld kan worden, ve'baast ons ook," zegt Wouden- be'g. „Dergelijke verstoringen zijl letterlijk en figuurlijk een Hutje van een cent." Vcgens NS-woordvoerder K. Lering is het vrijwel onmogelijk onte zeggen of het gestegen aan tal outmeldingen is te wijten aan radon-onraad AnDcirnN roest-nestor GRABBELTON |8Z0 UBA lUBapapüO 'SW eAJEBghaieddopsA UJ03 't Der Haag (anp) - Nederland ondrtekent de internationale ovezenkomst, die de illegale kunthandel moet tegengaan. Met het Unidroit-verdrag is het mogelijk de import van gerofde kunst- en antiek- voowerpen aan banden te leggn. Ditzei minister Dijkstal gis tere na afloop van de weke- lijke ministerraad. De mu- seuiwereld is altijd voorstan der geweest van onderteke- liii'. De kunst- en antiekhan dels tegen. Neerland tekent vóór 30 jun. Finland, Portugal, Prakrijk en Italië hebben dat al gdaan. Buiten de EU heeft Zwtserland, één van de grote kuisthandelnaties, ook on- derekend. Aliinds de jaren vijftig is de Uusco bezig via verdragen en ovreenkomsten te voorko- BQ, dat landen hun cultureel erijoed kwijtraken. De con- ve.tie uit 1970 was voor veel aden, waaronder Neder- ja;d, onaanvaardbaar. Vorig jar werd na lang onderhan dden in Rome de ontwerp tekst voor de Unidroit aange nomen. Wgens de huidige regels is t onmogelijk actie te onder- temen. Als de douane merkt tet een handelaar gestolen ™ken wil invoeren, kunnen douaniers het materiaal teet ia beslag nemen. Het eni- 80 wit ze rest, is taxatie. Als do waarde hoger blijkt dan in do japieren staat, mag de doujne invoerrechten bereke nen, Do nieuwe overeenkomst be- Paalt dat de eigenaar, die te Me-trouw een cultuurgoed ®t, recht heeft op een rede- Jte vergoeding bij teruggave. jU moet wel kunnen aanto- cat hij zorgvuldig heeft sonanield. De bewijslast be st oj die persoon. Naar Ne- la n?s recLt rust de bewijs- s bi de eisende partij, maar °jcutuurgoederen is de be- ]sla!t bij de bestaande EG- I -F A mm*- Meer doden Woudenberg wijst daarbij op het nog steeds stijgende aantal slachtoffers. Op de circa 1800 spoorwegovergangen in Neder land vielen vorig jaar in totaal 53 doden, tegenover 38 het jaar daarvoor. De meeste doden (31) vielen onder voetgangers en (brom)fietsers. „Vaak omdat ze om de slagbomen heen gaan," al dus Woudenberg. Een probleem dat verholpen is als de NS de - ouderwetse - hele slagboom weer invoert. Eind dit jaar start een proef met deze slagbomen. De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD hebben minister Jorritsma (Verkeer) om ophelde ring gevraagd over de cijfers. De 11-jarige Thomas Oomens legt een krans bij de gedenkzuil voor zijn zusje rechtlijn al omgekeerd. De Nederlandse kunst- en an tiekhandel is tegen invoering van het Unidroit-verdrag in de huidige vorm. De bedoe ling, het tegengaan van illega le kunsthandel, onderschrij ven de handelaren en galerie houders. De bezwaren richten zich tegen de definitie van cultuurgoederen. Die zou in het verdrag zo ruim zijn, dat de kunstmarkt voortdurend onzeker zal zijn of het kunst werk er al dan niet onder valt. Ook is de onderzoeksplicht voor de koper een probleem. Die zou zo ruim omschreven zijn dat de koper blijvend in onzekerheid verkeert. Ook zouden de verjaringstermij nen in het verdrag uitzonder lijk lang zijn en haaks staan op de Nederlandse regels. Mi nister Sorgdrager onderkent enkele problemen, maar ver wacht dat die oplosbaar zijn. Ede (anp) - Fraude met fail lissementen wordt straks op een breed front aangepakt. Dit is onlangs afgesproken in een werkgroep van rechter commissarissen, de Kamer van Koophandel, het ministe rie van Justitie, de ECD (Eco nomische Controledienst), de politie en het Openbaar Mi nisterie (OM). Mr. J. van der Kaaden heeft dit gisteren in Ede gezegd tijdens een seminar over gebruik en mis bruik van faillissementen. Van der Kaaden is advocaat-generaal in Den Bosch en voorzitter van de justitiële werkgroep Bestrijding Faillissementen. Faillissementsfraude kan civiel rechtelijk of strafrechtelijk wor den bestreden. Uit onderzoek is gebleken, dat in de praktijk lang niet alle civielrechtelijke bestrij dingsmogelijkheden ten volle zijn benut. Zo kan de post van de ge failleerde beter worden gecontro leerd, kan zijn paspoort worden ingenomen, kan hij door de rech- ter-commissaris worden gehoord of zelfs gegijzeld. Van onze correspondent Vlissingen - Op de plaats aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen, waar op Ko ninginnedag 1994 de 7-jarige Laura Oomens door een motorrijder werd dood gereden, staat sinds gisteren een gedenk zuil. De zuil is volgens de ouders van Laura be doeld als waarschuwing voor potentiële ple gers van verkeersmisdrijven. 'Fietsende Lau ra door racende motorrijder gedood' en 'Ko ninginnedag 1994' staat er op de zuil. Naast deze tekst staat er nog een gedichtje op de zuil van Berend Wieneke: 'Meisje van zeven of zo iets, je asblonde haren wapperen, rondom dat oneindig dappere, glimlachen op je fiets'. Het doodrijden van Laura trok nationaal de aandacht, omdat de ouders van alles probeer den om de dader veroordeeld te krijgen we- FOTO DE STEM/BEN STEFFEN gens doodslag. Justitie vond echter, dat er slechts sprake was van dood door schuld. Me de door de acties van de ouders van Laura blijken in dit soort verkeersdelicten officieren van justitie nu wel bereid om doodslag ten laste te leggen. Het broertje van Laura, de 11-jarige Thomas legde gisteravond een krans bij de gedenk zuil. Eerder die dag legden klassegenootjes bloemen en een doos met tekeningen. Gouda (arm) - Viif nas bevallen vrouwen worden in het ^7 J. Gouda (anp) - Vijf pas bevallen vrouwen worden in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda op een geïsoleerde afde ling verpleegd, nadat bij hen kraamvrouwenkoorts is vast gesteld. Bovendien zijn twee zuigelingen voor behandeling en drie ter observatie opnieuw, in het ziekenhuis opgeno men. De kraamvrouwenkoorts (hoge koorts en een ontsteking van het baarmoederslijmvlies) is het gevolg van een infectie, veroorzaakt door de bacterie A-streptococ. De vijf vrouwen hebben de infectie opgelopen in de verloskamers van het ziekenhuis tijdens hun bevalling vorige week woensdag en donderdag. Dat is vast komen te staan uit een nader onderzoek naar de bacterie onder personeelsleden, patiënten van de kraam- afdeling en hun familieleden. Twee personeelsleden en vijf pa tiënten bleken dragers te zijn van de bacterie. Om een verdere uit breiding van de bacterie A-streptococ tegen te gaan, worden de zeven dragers eveneens in quarantaine behandeld. Ondanks het feit dat vijf procent van de Nederlandse bevolking drager is van de A-streptococ en dat de bacterie door huid-op- huid-contact gemakkelijk overgebracht kan worden, is er volgens het ziekenhuis geen reden tot paniek. Wel is extra waakzaamheid geboden. Zo worden alle andere vrouwen die rond dezelfde tijd in het ziekenhuis zijn bevallen, nauwlettend in de gaten gehouden. Ook worden uit voorzorg alle pasgeboren baby's nagekeken op de aanwezigheid van de infectie. Den Haag (anp) - Volgens Vluchtelingenwerk Nederland zet het ministerie van Justitie uitgeprocedeerde asielzoekers op straat, wetend dat zij in de illegaliteit zullen treden. W. Engelen van Vluchtelingenwerk meent dat Justitie bewust een 'uitrook beleid' voert. Hij zegt dit in het jongste nummer van Onze Wereld. Juridisch is er weinig in te bren gen tegen het op straat zetten van illegalen, zegt prof. R. Fernhout van de Katholieke Universiteit Nijmegen (leerstoel Europees Mi gratierecht). „Er is geen uitzet tingsverplichting volgens de wet. Dat de overheid illegalen creëert, is juridisch ook geen probleem. Maar beleidsmatig en moreel is er natuurlijk wel een bezwaar. Het is natuurlijk te gek om los te lo pen, dat je een soort 'Verelen- dung' creëert." Engelen van Vluchtelingenwerk meent, dat illegaliteit voor de overheid helemaal geen probleem is, maar een middel om te ont moedigen. Voor de IND is het al leen maar van belang, dat men sen uit de officiële statistieken verdwijnen. Ik denk dat er een geheime agenda is: laten we eens kijken of dit werkt. Enerzijds il legaliteit creëren en anderzijds de illegalen steeds meer afknij pen door de nieuwe Koppelings wet. Dan wordt Nederland heel onaantrekkelijk." Maar hij noemt dit een gevaarlij ke ontwikkeling. „De kans is groot dat over een paar jaar de si tuatie in de grote steden uit de hand loopt. Je creëert een kanslo ze onderlaag, die je waarschijn lijk niet meer wegkrijgt." Den Haag (anp) - De sociale werkvoorziening zal vanaf 1 januari 1997 strikter dan nu zijn voorbehouden voor men sen, die door een lichamelijke, verstandelijke of psychische handicap alleen onder aange paste omstandigheden kun nen werken. De hoogte van de rijkssubsidie per arbeidsplaats zal dan afhan kelijk zijn van de mate van ar beidshandicap van de werkne mer. Huidige werknemers bij so- ciale-werkvoorzieningsbedrijven behouden hun arbeidsplaats. Hun arbeidsvoorwaarden blijven ongewijzigd en hun handicap zal niet worden getoetst aan de nieu we criteria. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) schrijft dat in een wetsvoorstel, dat hij giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het voorstel vormt de eerste uitwerking van de stroom lijning van gesubsidieerde ar beid, die de minister vorig jaar heeft aangekondigd. Melkert wil alle subsidieregelin gen die bedoeld zijn om werklo zen aan de slag te krijgen, samen voegen in een Wet voor inschake- lijking van werkzoekenden (WIW). Voor de sociale werk voorziening laat hij echter een aparte regeling overeind, omdat het daarbij gaat om een kwetsba re groep, die extra bescherming nodig heeft. Gemeentelijke commissies van onafhankelijke deskundigen moeten straks beoordelen wie voor een arbeidsplaats bij de so ciale werkvoorziening in aan merking komt. Deze commissie moeten de kandidaten voordra gen aan een nieuw op te zetten dienst van het ministerie van So ciale Zaken, die vervolgens de knoop doorhakt. De gemeentelijke commissies be kijken ook, of iemand met een ar beidshandicap onder professio nele begeleiding kan werken bij een reguliere werkgever. Is dat het geval, dan kan de gemeente ook voor die arbeidsplaats subsi die ontvangen. De commissies gaan nieuwkomers bij de sociale werkvoorziening na drie tot vijf jaar opnieuw beoordelen. Als ze niet langer tot de doelgroep be horen, moeten ze ander werk aangeboden krijgen. Zolang dat er niet is, blijven ze in de sociale werkvoorziening. Werknemers die vanaf 1 janauri bij de sociale werkvoorziening aan de slag gaan, krijgen een ar- Den Haag - Kinderen van illegaal in Nederland wonende buiten landers mogen hun schoolopleiding afmaken. Zij krijgen geen toegang tot een vervolgopleiding. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. De beslissing is een nieuw onderdeel van de Koppe lingswet, die de beide Kamers nog moeten behandelen. Die wet beoogt computerbestanden met persoonsgegevens aan elkaar te koppelen, zodat gemeenteambtenaren kunnen nagaan, of een il legaal soms bijstand of huursubsidie ontvangt. Buitenlanders zonder verblijfsvergunning hebben geen recht op dit soort voor zieningen. Den Haag - Scholen voor basisonderwijs, speciaal en voortgezet onderwijs moeten in de toekomst een schoolplan en een school gids uitbrengen. Daarin dienen ze uitleg te geven over onder meer hun onderwijsprogramma en hun personeelsbeleid. Ook- moeten ze voor een klachtenregeling zorgen. Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een voorstel daartoe van minister Ritzen en staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs). Het is de bedoeling dat ouders, leerlingen en personeel door het plan, de gids en de klachtenregeling meer invloed kunnen uitoefenen op de kwaliteit van het onderwijs. Voor het schoolplan en de schoolgids is hun instemming nodig. Ouders hebben bij de klachtenregeling in stemmingsrecht, personeel heeft adviesrecht. Utrecht - Hoofdcommissaris J. Wiarda houdt rekening met zijn vertrek als korpschef in Utrecht. Alle 2800 dienders van het Utrechtse korps hebben deze week op hun huisadres een brief ge kregen van hun korpschef. Die geeft daarin aan dat hij een prin- cipieel-constructieve houding aanneemt tegen het plan van mi nister Dijkstal om politiechefs te laten rouleren. Camperduin - Op het strand van Noord-Holland, tussen Cam perduin en Groote Keeten, is gistermiddag olie aangespoeld. Rijkswaterstaat is begonnen met opruimen. Het gaat volgens voorlopige schattingen om een hoeveelheid van 20 a 30 kubieke meter. De herkomst van de olie is nog niet bekend. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat heeft een monster genomen om eventueel te kunnen achterhalen wie er voor de lozing verant woordelijk is. Genève - Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking trekt de komende drie jaar nog eens honderd miljoen dollar (170 mil joen gulden) uit voor de ontwikkeling van Ruanda. De bewinds man heeft dat gisteren aangekondigd in een rede voor de Ronde Tafelconferentie voor Ruanda in Genève. De hulp komt bovenop de 34 moljoen gulden die Nederland al eerder toezegde voor de komende drie jaar. De afgelopen twee jaar bedroeg de financiël steun aan Ruanda ongeveer zestig miljoen gulden. De in Zwitser land aanwezige donorlanden stellen gezamenlijk 617 miljoen dollar beschikbaar. Zij maakten dit op het einde van de twee daagse bijeenkomst bekend. Den Haag - Er is een nijpend tekort aan huisvesting en begelei ding van ex-gedetineerden. De situatie is met name voor vrou wen ronduit slecht. In ons land is slechts één opvanghuis met ze ven plaatsen. De Stichting Reclassering Nederland luidde giste ren bij de KRO-televisie de noodklok en spreekt van een ernstige en onwerkbare situatie. Het Tweede Kamerlid Van der Burg (Pv dA) kondigde aan staatssecretaris Schmitz van Justitie schrifte lijk te vragen, hoe zij de problemen van de ex-gevangenen denkt op te lossen. Leeuwarden - Negentien mensen uit Angola verblijven sinds een week in de kerk van de evangelische gemeente in Leeuwarden. De drie gezinnen, acht volwassenen en elf jonge kinderen, zijn uitgeprocedeerd en moeten volgens de regering het land uit. Zij hebben kerkasiel aangevraagd. De faciliteiten in de Evangelische kerk zijn zeer beperkt. Het bestuur van de kerk denkt dat de si tuatie over een paar dagen onhoudbaar wordt. Stichting INLIA, die zich inzet voor vluchtelingen, bekijkt welke mogelijkheden er zijn voor de Angolezen. Formeel mag de politie de asielzoekers uit de kerk halen, maar gewoonlijk gaat de politie hier niet toe over. Amsterdam - De douane op Schiphol heeft gisteren twee mannen aangehouden, die een grote partij bedreigde uitheemse dier- en plantensoorten het land binnensmokkelden vanuit Paramaribo. De partij zou vanaf de Amsterdamse luchthaven per auto verder naar Duitsland worden gebracht. De douane trof in koffers be kers aan met daarin vijftig gifkikkers, gekko's en tientallen vo gelspinnen. In zakken zaten enkele salamanders en twintig slan gen. Volgens een woordvoerder van de douane gaat het om hondskopboa's. De zakken en bekers waren weer verpakt in kof fers. De dieren zijn allemaal nog in leven. Ook bleken de mannen zeldzame orchideeën mee te smokkelen. Den Haag - Nederland zal geen militairen leveren voor een vre desmacht in Burundi. De Navo-operatie in Bosnië legt een der mate groot beslag op de krijgsmacht dat Nederland geen militai ren naar het Afrikaanse land kan sturen. Dat schrijft minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken in antwoord op Kamervra gen van D66'er Hoekema. Sittard - Het Dr. Nolensfonds stopt met de werving van gelden uit het bedrijfsleven voor de CDA-afdeiing Limburg. Voorzitter F. Willems van het CDA in Limburg heeft dat vrijdag bekendge maakt. De CDA-afdeiing Limburg kwam eind 1993 in opspraak, omdat de partij jarenlang de verkiezingskas had gevuld met gif ten van het bedrijfsleven. Het geld kwam bij de afdeling terecht via het Dr. Nolensfonds, een met de partij verweven stichting. beidsovereenkomst voor 32 uur per week. De eerste twee jaarver dienen ze het minimumloon. Daarna kan het salaris worden aangepast aan de functie. De Raad van State uit in zijn ad vies aan Melkert forse kritiek op het wetsvoorstel. Volgens de raad lijkt het vooral bedoeld om een einde te maken aan de lange wachtlijst voor de sociale werk voorziening. Het adviesorgaan betwijfelt echter of de strengere selectie van kandidaten voldoen de resultaat zal hebben. Ook heeft het weinig vertrouwen in de beoogde doorstroming van werk nemers in de sociale werkvoor ziening naar reguliere banen. Op dit moment werken 86.500 personen in de sociale werkvoor ziening. De wachtlijst is de afge lopen zeven jaar verdubbeld tot 22.000 personen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland wil in internationaal verband afspraken maken over een heffing op vliegtuigbrandstof, de productie van zuiniger auto's, hogere accijns op benzine en een verlaging van de belasting op het gebruik van duurzame energie. Met dit uit gebreide pakket wil het kabinet de klimaatverandering tegen gaan. Dat blijkt uit de Klimaatnota die minister De Boer (VROM) giste ren namens het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De inzet van het kabinet is om te komen tot een jaarlijkse vermin dering van het broeikasgas C02 met 1 tot 2% na 2000. Dat moet gebeuren in samenwerking met de andere industrielanden. In 1997 vindt hierover een VN- conferentie plaats in Japan. Zijn andere landen niet bereid om mee te doen met de vermindering van de C02-uitstoot, dan houdt Ne derland vast aan een stabilisatie na 2000. Tot dat jaar blijft het kabinet streven naar een vermin dering van 3% ten opzichte van 1990. Minister De Boer noemde de plannen in de Vervolgnota Kli maatverandering 'redelijk ambi tieus'. Zij vindt dat Nederland, samen met landen als Duitsland en De nemarken, nog steeds koploper is in het internationale milieube leid. De Stichting Natuur en Milieu kraakte de kabinetsnota. „De dood in de pot", heet het. De mi lieuorganisatie vindt dat De Boer vooral de auto en de lage energie prijzen teveel met rust laat. Zij heeft haar hoop nu gevestigd op de tijdelijke onderzoekscommis sie Klimaatverandering, onder voorzitterschap van het GPV- Kamerlid Van Middelkoop. Deze commissie komt na de zomer met haar eindrapport over de gevol gen van en maatregelen tegen kli maatverandering.

de Stem | 1996 | | pagina 3