UI kan en mag in Zone 5300 -sr Grant Lee Buffalo baalt van platenmaatschappijen Deze zomer swingen in de Kuip OT m O A Los Del Rio - Macarena 2) Nakatomi - Children of the night 7) Backstreet Boys - Get down 3) Captain Jack - Drill in- structor 8) Marco Borsato - Mar*^ gharita/Vrij zijn O 4) Celine Dion - Because you loved me O (15) Alanis Morissette - Iro- nic O (11) Bette Midler-To deser- ve you O (10) Dune-Hand in hand 6) Mark Morrison - Return of the mack (21Guus Meeuwis Vag ant - Zo ver weg 5) Metallica - Until it sleeps (30) Critical Mass - Believe in the future (14) 3T - 24/7 (12) Fugees - Fu-gee-la (18) Kristine W - One more try (27) Total Touch-Touch me there 9) Maxine Franklin Brouwn - De eerste keer (-) C. Lownoise M. Theo - Fantasy world (29) U96 - Heaven (25) Whigfield - Sexy eyes (37) Robert Miles - Fabio (34) Frank Galan - El band- ido (16) Demis - Ga dan (13) Ross Iba - Wassenaar (19) Captain Jack - Captain Jack (35) Deepzone - It's gonna be alright (20) 2 Unlimited Spread your love (39) Busta rhymes - Woo- hahlGotyou all in chock (22) Jovanotti - L'ombelco del mondo (40) Tony Rich Project - No body knows (17) Music Instructor - Hymn (24) Bryan Adams - The only thing that looks good (31) George Michael-Fast love (-) Bon Jovi - Hey God (28) Michael Jackson - They don't care about us (36) Sugar Lee Hooper - 0, wat ben je mooi (-) S.Express - Theme from s-express (26) Party Animals - Hava naguila (47) Rowwen Heze - Lim- burg (23) Rene Froger - Wild rhythm (50) Presidents of the U.S.A. - Peaches (-) Eimear Quinn - The Voi- ce (-) LL Cool J - Doin'it (46) B.E.D - Voor jou (ik spring van hoogste berg) (48) Gloria Estefan - Reach (49) Gerard Joling - Wat ging er mis tussen ons (43) Marc Daniels - Jij bent de zin van mijn leven (42) The Prodigy - Firestarter (32) Technohead - Happy birthday ©Stichting Megatop 50 BndredacfePaulVerlnden r Vmdje jezelf bed interessant, heb je een goed idee of wJ je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar. Ragaza', Postbus 3229,4800 MB Breda. Telefoon 076-5312379 Door Liesbeth Oeseburg 'Lees voor gebruik de bij sluiter' en 'Nu, "met extra was kracht!'. Deze waarschuwin gen annex aan bevelingen kun je tegenkomen op de cover van het tijd schrift Zone 5300. Absurdistische humor en curieuze verhalen zijn kenmerkend voor dit maandblad vol 'strips, cul tuur curiosa'. Al bijna twee jaar vormt Zone een podium voor aanstormend striptekenta lent. Binnenkort brengt het blad voor de afwisseling 'een stripblad op televisie', als onderdeel in het VPRO- programma Clipclub. Strips met klinkende namen als Eefje Wentelteefje en Moortje Tussendoor tje, vreemde artikelen over schaam haar in Japanse films en columns over 'Kitsch Curiosa' in de muziekwereld: Sla een Zone 5300 open en een storm vloed van dit soort absurditeiten valt over je heen. Robert van der Kroft, medebedenker, uitgever en eindredacteur van Zone 5300, omschrijft het als 'een soort cult- blaadje'. „Zone ligt een beetje in de sfeer van onbekende rare muziekband jes en de b-film die een weekje in een klein zaaltje heeft gedraaid. We hou den ons in ieder geval niet bezig met 'de gevestigde orde'. In Zone lees je over onderwer pen die je nergens anders tegenkomt. Of we benaderen iets op onze eigen Zo wordt er in het juni-nummertoch wat aandacht aan voetbal besteedt. 'De voetbalsport is een buitenaards virus dat door de kwade god Xenu op aarde is losgelaten,' weet Zone, om vervolgens met een paar nieuwe spel regels voor voetbal op de proppen te komen. 'Ook dit is een overtreding*' staat er bij een tekening waarbij een voetballer zijn tegenstander in het kruis trapt. Het sterretje verwijst naar de uitzondering op de regel: 'Maar al leen als er sprake is van spelbederf'. Robert van der Kroft, beter bekend als tekenaar van Sjors en Sjimmie en Clai re, liep al een aantal jaar rond met het idee voor een stripblad waarin naast, strips ook ruimte voor tekst zou zijn. Op een stripbeurs ontmoette hij Tonio van Vugt; de huidige hoofdredacteur van Zone 5300. Samen met een aantal vrienden maakte Van Vugt het gekopi- eerde blaadje Barwoel. „Er bleken veel van die urtdergroundbiaadjes te be- staan, die in een kleine oplage versche nen. Doodzonde, al die mensen maak ten geweldig werk, maar bijna nie mand kreeg het te zien. Bij stripteken wedstrijden werd ook vanalles inge stuurd wat de moeite waard was." Elk jaar komen er volgens Van der Kroft nieuwe tekenaars bij, terwijl het aantal stripbladen afneemt. Zone 5300 creëert ruimte voor een nieuwe gene ratie striptekenaars. Een daarvan is de Tilburgse stripteke naar Jeroen de Leijer, die vorig jaar tij dens de Stripdagen in Breda de aan moedigingsprijs voor aankomend strip tekentalent won. Volgens De Leijer is het succes van zijn strip Eefje Wentelteefje gedeeltelijk mede te. danken aan het feit dat zijn strip elke maand in Zon 5300 staat. „Zone is een podium waar wij als 'nieuwe striptekenaars' terecht kun nen," zegt De Leijer. „Al die tekenaars die eerst hun strips in handgemaakte stripblaadjes publiceerden, hebben nu bij Zone een plekje gevonden." En ook de tekenaars kunnen elkaar zo af en toe eens ontmoeten. „Stripteke naar js natuurlijk een heel vreemd be roep. Dagen achtereen zitje binnen achter je tekentafel. Het is wel eens leuk om elkaar te zien en eikaars werk te bekijken. Op zo'n moment vormen we dan net een groepje maffe hersen- chirurgen," zegt De Leijer. De tekenstijlen van de Zone-tekenaars lopen nogal uiteen. De enige overeen komst tussen de Zone-tekenaars is vol- gen De Leijer 'de absurdistische humor die ir» hun strips terugkomt'. Zone 5300 is een blad dat zich richt op de volwassen lezer. Van der Kroft: „Wij hebben een treinreiziger in ge dachten, vanaf 18 jaar, die iets intelligenter is dan ge middeld. We willen mensen berei ken die denken dat ze strips ont groeid zijn; de lezers die de nieuwe Suské en Wiske kopen, maar die niet meer zo leuk vinden." Het blad bestaat nu bijna twee jaar, en het loopt volgens Van der Kroft goed. „Er melden zich nu bekende stripte kenaars en journa listen aan die graag iets voor ons blad wil len doen." Inmiddels is de re dactie van Zone hard op weg een soort 'Zone 5300- lifestyle te ontwikke len'. Naast het maken van een tijdschrift, houden ze zich bij Zone bezig met het organiseren van allerlei zaken erom heen. Zondagochtend 7 juli verschijnt er een vier minu ten durend Zone-program ma op televisie ^Is onder deel van het VPRO-pro- gramma Clipclub. Er zal on der andere een Eefje Wen telteefje-animatie te zien zijn op housebeats. Ook worden er regelmatig 'Zone-festivals' gehouden, waarbij er, zoals de redactie het zelf omschrijft, 'een stripblad op het podium wordt gebracht'. Tijdens dit soort activiteiten voeren Zo ne-medewerkers kleine sketchjes op, dragen ze co lumns voor of maken mu ziek. „Iedere schrijver wil eigenlijk ca baretier zijn en iedere tekenaar is in - zijn hart eigenlijk een popmuzikant," legt Van der Kroft grinnikend uit. Maandelijks beklimmen de redactiele den het podium van het maandelijkse terugkerende Rotterdamse Taalthea ter. Daarnaast worden ook regelmatig ex posities van Zone-tekenaars gehouden en zijn er onderhandelingen met het tv-programma Wordt Vervolgd. Het leuke van het Zone 5300 vindt Je roen De Leijer dat het een stripblad 'zonder pretenties' is. „Het is een klein en simpel blaadje, ge drukt op goedkoop papier. De prijs is laag en als je het uit hebt flikker je het gewoon weg. Het lijkt ook alsof alles kan en mag in Zone." r SS. 3& ia ST a 5 <P -n =1 ID- a s z QJ rt> ur=s QJ N Q- fD QJ Q. O Q- mA3 T> to z U) m fl> Jn CL 5 =r n> S n MTV houdt zich al een tijd bezig met marihuanacensuur, bericht het vernieuwde tijdschrift voor blowend Nederland 'Woorden als joints, weed, sto ned, hasj etc. zijn niet meer hoorbaar. Zo is het nummer 'I got 5 on it' van Da Luniz, waar op de originele uitvoering de joints je bij kans om de oren vlie gen, gezuiverd van ieder mari- huanaluchtje.' MTV blijkt zich op geen enkele manier in te willen laten met de verheerlijking van illegale activiteiten. 'En wij maar denken dat MTV zich bezighoudt met jongerencultuur. Of heeft men tegenwoordig de EO-jonge- ren als doelgroep uitgekozen?,' klaagt Highlife. Verder in het blad een interview met Beavis 'n Butthead-schepper Mike Judge, alias 'The Sultan of Suck'. De figuren Beavis en But- thead blijken geïnspireerd te zijn op verschillende personen. Toen Judge Butthead creëerde, dacht hij nog met woede aan een voor val uit zijn jeugd. Op een dag bouwde hij een hut. Een verve lend mannetje kwam op hem af. „Uh, I saw that thing you built. Well, were gonna tear it down," zei het ettertje tegen de jeugdi ge Judge en voegde de daad bij het woord. 'Dat wordt een hete zomer,' ju belt Aktueel. 'Vergeet dan niet Aktueels Zomergids grondig te bestuderen.' De mannelijke le zers moeten dat vooral niet ver geten, want de 'gids naar succes in de liefde' geeft je genoeg ideeën waarmee je kunt scoren bij het andere geslacht. Er wordt je precies verteld waar je moet zijn, wat je aan- moet trekken en hoe je 'het' moet zeggen. Dus vergis je niet en roep nooit: „Zal ik je doosje eens lekker laten tin telen?," want dat is volgens Ak tueel toch wel een beetje plat vloers. Wat wel altijd goed over komt, predikt Aktueel, is de zin: "Hallo, mag ik je even felicite-, ren?". Inderdaad een knaller van een openingszin. Aktueel blijft met ontzettend bruikbare tips strooien. Onder het kopje 'wat zeg/doe je wel en niet' staat dat het echt uit is om romantisch te dineren en 'haar hand te stre len'. Nee, dan weet het week blad een veel betere versiertruc: 'Vraag haar botweg of ze met je naar bed wil' en 'grijp wat je lek ker vindt'. Als we Elle mogen geloven, gaat het er niet zo zeer om wat een man zegt of doet, maar wat voor kleren hij draagt. De moderedac trices van het vrouwenblad be slissen wat voor kleding de idea le man moet dragen. Hoewel, de vrouwen zijn het niet helemaal met elkaar eens. Peggy: „Per soonlijk kijk ik eerst naar zijn kle ren, en dan naar wat er in zit. Als iemand niet op dezelfde smaak- level zit als ik, dan houdt alles op." Haar ideale man moet een ballerige beige ribbroek, een blauwe coltrui en Gucci-schoe- nen dragen. Monique ziet graag een man die strak in het pak steekt. „Ik val op iemand die tof is om wat-ie is en dan klopt zijn kleding bij zijn karakter. Ook al ziet-ie er niet uit zoals ik wil," vindt Marije daarentegen. Maar voor haar geldt wel: „Of het nou Timberlands zijn of Allstars; ik denk dat het een doodlopende zaak is als iemand foute schoe nen aan heeft." De mannen die Aktueels Zomergids 'grondig be studeerd' hebben, weten natuur lijk wel beter. Met de magische versiertrucs uit de Aktueel scoor je altijd. Liesbeth Oeseburg Grant Lee Buffalo Door Marjolein Rotsteeg Het titelnummer van hun debuut-cd Fuzzy bezorgde Grant Lee Buffalo hun eerste hit. Van Fuzzy en de opvolger Mighty Joe Moon werden in Europa meer dan een half miljoen exemplaren verkocht. Het Amerikaanse trio tourde in het voorprogramma van onder meer Pearl Jam en REM. Onlangs verscheen hun derde cd, Copperopolis. Copperopolis is een bestaand stadje in Californië met een kopermijn. De titel is echter anders bedoeld. „Het is meer een plaats waar de songs kunnen wo nen, een wereld gecreëerd door de nummers op de plaat," aldus bas sist/toetsenist/producer Paul Kimble. „Het moest een fantasie-stad zijn als Avalon of Gotham City (Batman -MR)," vult gitarist/zanger/songschrijver Grant Lee Philips hem aan. „Een fabelachtig industriestadje met betonkolossen. Meer bedoeld als decor dan feitelijke stad. Paul zei dat de titel een vergelijk baar gevoel moest oproepen als Migh ty Joe Moon'. Daarbij dacht je aan een bestaand persoon. Een titel bedenken voor een album is als een kind een naam geven; je moet er goed over na denken, want hij moet het juiste ge voel weergeven en een persoonlijke betekenis hebben." Voor de opnamen van Copperopolis nam GLB voor hun begrippen ruim de tijd, zes hele weken. „Daarvoor had den we de songs ingestudeerd, gerepe teerd en live gespeeld," aldus Kimble. „In de eerste week hebben we de ba sistracks opgenomen. Ik heb ervoor ge zorgd dat de microfoons stonden op gesteld en de tape constant meeliep. Was een take goed, dan hadden we die in ieder geval op band staan. In de drie volgende weken hebben we geëx perimenteerd met de instrumentatie. Je probeert vijf ideeën uit en een ervan blijkt te werken. Met enkele songs zijn we een paar dagen bezig geweest. Die zes weken was overigens inclusief twee weken mixage." Voelen ze zich beperkt door het gege ven 'single-format'? „Alleen naderhand," antwoordt Paul. „En dan vooral door de ideeën die mensen van platenmaatschappijen hebben over zaken als de juiste lengte voor de radio. Tijdens de opnamen staan we er nooit bij stil; de deur gaat op slot en niemand mag binnen. Per soonlijk kreeg ik de volle laag bij onze platenmaatschappij toen we het album inleverden. Niet zozeer van de mensen die aan de artistieke kant staan, maar meer de afdeling radio-promotie. Ze hebben hun eigen geluidsinstallatie verkeerd aangesloten, maar ze vertel len jou hoe je een nummer behoort te mixen. Omdat de radio-stations het zo zouden willen. In de praktijk blijkt het de dj's niks uit te maken." Drummer Joey Peters noemt Bethle hem Steel, duur ruim zes minuten, als voorbeeld: „ledereen ziet het als de spil van deze plaat. Zelf vonden we van meet af aan dat het de single moest worden. Maar nee, het was te lang en had niet het juiste tempo. Diezelfde mensen noemen het wel als hun favo riete nummer van dit album. Je hebt dus te maken met mensen die niet op hun intuïtie durven te vertrouwen en zelden gaan voor iets waar ze in gelo- ven." Philips: „Ze doen het in overdreven mate. We hebben vergaderingen bijge woond waarbij iemand zei: 'Overschat nooit de luisteraars'. Mooi wel. Ik ben zelf muziekfan en een mens; ik maak geen muziek voor anonieme robots. Alleen op korte termijn kunnen ze din gen voor je verzieken. Uiteindelijk gaat het publiek op de muziek af. En wij zullen nog altijd platen maken als de mensen bij platenmaatschappijen al lang hun baan kwijt zijn - meestal na een jaar of twee - en weer in een schoenwinkel werken. Het vervelende is alleen dat in de zakenwereld nie mand verantwoordelijk wordt gehou den voor z'n daden, in tegenstelling tot de wereld van de ambachten, waar Joey en ik hebben gewerkt. Ik was ooit dakdekker, Joey legde vloeren. Vergat je een cruciale steen, dan kon je in je vrije tijd en op eigen kosten de zaak in orde gaan maken." GLB houdt graag hun eigen voorbeelden, zoals Patti Smith en REM voor ogen. „In de mu ziekindustrie wordt succes uitsluitend afgemeten aan het aantal platen dat je verkoop," vertelt Kimble. „Dat is het zelfde als stellen dat McDonald's het lekkerste eten van de wereld heeft, omdat ze het meest verkopen." De kritiek van GLB op de muziekindus trie in he algemeen en hun eigen pla tenmaatschappij in het bijzonder is niet mals. Hoe lang denken ze er nog onder contract te staan „Tot dit in- terview wordt gepubliceerd," lacht Philips. „Al houden we er rekening mee dat de meeste mensen bij ons la bel analfabeten zijn." Het gras in de Rotterdamse kuip heeft deze zomer heel wat te lijden. Als het aan concert-organisator TNT Concerts ligt, staat er binnenkort drie maal 25.000 paar voeten te trappelen op de graszoden van de Kuip. TNT Concerts organiseert namelijk drie grote concer ten. En dat zijn niet zomaar concerten. Liefhebbers van het Nederlandse lied kunnen zaterdag 6 juli hun hart opha len tijdens 'De dag van Oranje'. Vanaf 16.00 uur treden onder andere André Hazes, Guus Meeuwis en Linda, Roos Jessica voor het voetlicht. Zondag 7 juli vindt het concert 'Real Hot' The R'nB Event' plaats. Tijdens dit concert zullen verschillende bekende internationale R&B-artiesten het po dium van de Kuip betreden. Je kan flink swingen bij optredens van Coolio, Jodeci, Aaron Hall, Notorious B.I.G., Shai en nog vele anderen. Het begint deze dag om 14.OO uur. field, Duke en Charley Lownoise Mental Theo zetten dan De Kuip op stelten. Het is de eerste keer dat TNT Concerts dit soort concerten in De Kuip organi seert. „Vooral 'Real Hot, The R&B Event' is een uniek concert, omdat er zoveel grote R&B-artiesten komen op draven. Wij denken dat de tijd nu echt rijp is voor zo'n concert," aldus een promotie-medewerkster van TNJ Con certs. De 'Dag van Oranje' moet volgens haar het grotere zusje worden van 'De Nacht van Oranje', het concert dat jaarlijks de avond voor koninginnedag in Ahoy wordt gehouden. Kaarten voor deze concerten zijn nu verkrijgbaar bij Stadion Feijenoord, Sense Servicepoints (verkooppunten Staatsloterij), Rotterdams Dagblad, pla ten- en importzaken en via de speciale ticketlijn, tel: 06-91091Ol 1 FOTO MERCURY Op zaterdag 13 juli staat het concert 'Now Summer Dance' op het program ma. Vanaf 16.00 uur zullen een flink aantal bekende namen uit de popmu- ziek te beluisteren en te zien zijn. Klin kende namen zoals onder andere Back street Boys, Snap, Captain Jack, Whig-

de Stem | 1996 | | pagina 32