E L =3 LER Geen vieze voeten IENTEN eld Opticiens an voor ogen. ialist m/v Volkorenbrood in de cel Fietsvlaggetje To the point Dikke rapporten Ook maar een mens Zeeuwse Babbels Geluk in Domburg HÉ JA, DAT KEN I 'pree vau de DE stem ZEELAND C4 IT U DE RUIMTE unde naar opdrachtgevers een ïeveld Opticiens VOOR ZEEVEUGELS KRIJGE ZE VAN MJ GENE CENT! PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Er is een dief in huis of de eerdief JUNI 1996 ZATERDAG 22 JUNI 1996 >g ruimte. Om te werken en te wonen, io/en. Bij de Hogeschool Midden-Brabant Midden-Brabant is een actieve Hogeschool I studenten en 175 personeelsleden. Ze tpleidingen in de techniek en informatie- Ierwijs is studentgericht en geënt op De faculteit Bouwnijverheid verzorgt de iwtechnische Bedrijfskunde, Bouwkunde, Fase, Volkshuisvesting Civiele Techniek en Ie Ie fase en bestrijkt daarmee het volledige an de bouwnijverheid. Daarbij staat tudenten meer meekrijgen dan alleen de be en vaardigheden, zodat ze zich ook in de ;andig kunnen aanpassen aan nieuwe in hun beroep. net intelligente, jonge mensen werken? ïag met moderne technieken bezighouden? jntacten met de beroepspraktijk? e gelederen versterken. ouwnijverheid zoekt: projectaanstelling voor de opleiding schrijving: iocenten voor de volgende vakgebieden: iek ;ement isting :unnen betrekking hebben op meerdere Wij verwachten dat u een bijdrage levert kkelingen binnen de opleiding. Daarnaast tot vakinhoudelijke en methodisch- ascholing en deelname aan contractacti- en: sitaire of HBO-opleiding. de betreffende vakgebieden. rwaarden: edraagt, afhankelijk van leeftijd, opleiding, iet huidige salaris, maximaal f 7.125,- land (schaal 11Vooralsnog gaat het om instelling van één jaar, waarbij verlenging :en is. Voor het overige is de CAO-HBO ig (onder meer opname in het Algemeen sioenfonds). indiensttreding: l mogelijk. ïtingen omtrent de functies kunnen wonnen bij de directeur van de faculteit eid, de heer ir. L.H.W. Jansson, telefoon 50 (school) of (0162) 43 22 93 (privé). ie dient u uiterlijk voor 2 juli a.s. te richten school Midden-Brabant, ta.v. de afdeling iken, Postbus 1097, 5004 BB Tilburg. h bedrijf in de omgeving van Breda, .taan op korte termijn enkele nieuwe ;ht naar een meedenkende, enthou- iert aan de algemeen directeur, i de onderneming. iisen: ng HEAO AC/BE, SPD. aal 3 jaar ervaring in boekhouding ert ële administratie. ig met automatiseringsprocessen. I tussen de 25-30 jaar. rkeur ervaring met Exact-software. >rief met curriculum vitae sturen aan Iselaan 232, 4834 TH BREDA. Voor iet de heer mr W.W. Nolen, 0164- I OPTICIENSKETEN MET EEN N ALLE PRIJSKLASSEN. WIJ ZIJN EEN IENKT AAN OPTIMALE SERVICE. EN OP ZOOM EEN OR. ingstelling of wenst u meer informatie? f naar Groeneveld Winkelbedrijven, Afdel^S aken, t.a.v. de heer G. Stijweg, Postbus 67 ordrecht. Telefoon: (078) 652 73 99. beste zcxckU. voop je ogen. Een mens draagt toch wat el lende met zich mee. Heb je een misdrijf begaan dan vertoef je in de meeste gevallen voor eni ge tijd in de vrolijke ambiance van een politiecel. Daar word je voor alle duidelijkheid niet in gesméten, maar naartoe ge bracht en je mag ook nog eens zelf naar binnen. Vroeger, in de tijd van schout en drost, was dat anders. Toen werd je erin gemeten of kreeg je een trap richting verste hoek. get water en brood plus spin nen. Spinnen zijn er niet meer en alles is verder aardig gere geld via de 'Instructie Arres tanten'. Dus de tijden zijn wat dat betreft ruim verbeterd. Alleen het brood is niet gere geld. Kennelijk zo slecht, dat een arrestant met een knorrend buikje de Nationale Ombuds man inschakelde. En waar ging het om? Om volkorenbrood. Want dat was het wat de arres tant beliefde. Geen zeven of acht granenbrood, geen stok brood, maar volkorenbrood. Omdat zulks niet (meer) in het politieburo aanwezig was, de bakker dicht en de vrouw van de politieman óók geen volko renbrood meer in huis had, kreeg de arrestant witbrood aangereikt. Niet één, maar meerdere kloek uitgevallen sneden. En ook nog eens rijke lijk belegd. In ieder geval ge noeg om het buikje rond te eten. Maar daar nam de arrestant geen genoegen mee. En dus boog de Ombudsman zich er over. Een wijs man overigens, gezien zijn beslissing: „Bij ont breken van een doktersverkla ring dient te worden uitgegaan Heeft U het gelezen, dat be richtje over die fietsvlaggetjes? Dat is het eerste stukje in het regionaal gedeelte van de woensdagkrant dat 's morgens vroeg mijn aandacht trekt: een oproep van WN-Zeeland aan de fietsenhandelaars om een gratis oranje vlaggetje te ver strekken bij fietsjes voor kin deren tussen de vier en zes jaar. Een kwetsbare groep, zo blijkt uit de cijfers en als ouder krimpt mijn hart ineen als ik het leed achter de getallen pro beer in te voelen. Zeeland, en met name Zeeuws-Vlaanderen, scoort hoog als het gaat om verkeersongevallen. Het vlag getje moet de kleuter beter zichtbaar maken in het verkeer en het lijdt geen twijfel dat het werkt. Toen ik jaren geleden dergelijke vlaggetjes voor de eerste keer bij de kinderen van een kennis zag, maakte ik in eerste instantie voetbal-associ aties. Maar het EK ging voorbij en de vlaggetjes bleven. En hoewel ik de signaalfunctie van de vlaggetjes onderstreep, zit er toch iets in dit berichtje dat mij niet bevalt en ik lees het nog eens. Juist! De fietsenhan- del moet de vlaggetjes gratis ter beschikking stellen! Daar zit 'm de kneep. Niet de ouders worden door WN-Zeeland op geroepen, maar de verkoper en dat is scheef! We zijn, wat dat betreft, hard toe aan een men taliteitsverandering. Waarom zou een ouder wel pakweg een paar honderd gulden uit kun nen geven voor het meest gave, flitsende, ogenuitstekende kinderfietsje dat er te koop is, maar moet het vlaggetje dat zijn kleuter bescherming biedt op kosten komen van de hande laar. Met name in het verkeer is het afschuiven van verantwoorde lijkheid al jaren een trend. Als iedere automobilist zijn eigen verantwoording zou nemen, zouden een heleboel geldver slindende maatregelen achter wege kunnen blijven. In feite weet iedereen die in bezit is van een rijbewijs dat hij met zijn auto een potentieel moord werktuig in handen heeft, maar slechts intensieve snelheids controles kunnen bewerkstelli gen dat bestuurders het gaspe daal wat minder diep intrap pen. Het zit in onze cultuur: ik heb al heel wat moeders horen mopperen over het feit dat ze 's morgens een aantal keren hun zoon of dochter moeten wek ken om te voorkomen dat deze te laat op school verschijnt. Wie zijn kinderen went aan een herhaalde wekservice zal trap pen moeten lopen. Het kind vertrouwt er na verloop van tijd blindelings op dat moeder op tijd het allerlaatste alarm laat afgaan en zo niet, dan is het toch zeker haar schuld dat hij te laat op school komt. Als je als ouder de verantwoorde lijkheid blijft nemen voor dit soort eenvoudige zaken, hoe moet het dan als het kind uit huis gaat? Is moeder van plan de wekservice per telefoon voort te zetten? Tijdens de talkshows die tegen woordig zo ongeveer vieren twintig uur per dag te bekijken zijn, is duidelijk te zien waar deze houding uiteindelijk toe leidt: studio's vol mensen die hun ouders de schuld geven, of de regering, of hun buren, of hun dokter, of hun kinderen. Niemand die daar zit, neemt zelf de verantwoordelijkheid voor de situatie waarin hij is beland. En juist dat is volgens mij een teken van volwassen heid. van een feit van algemene be kendheid, dat het nuttigen van witbrood in plaats van volko renbrood gedurende een korte periode de gezondheid in het algemeen niet schaadt". Mijn opoe was daar simpel in. „Als je 't niet lust, dan laat je 't maar staan en dan heb je geen honger ook. En lekkere honger kennen we hier niet." Maar toen was er ook nog geen Na tionale Ombudsman die zich met deze luxe problemen bezig hield. (AR) ZE ZIJN er trots op, de Neder landers. Zij spreken niet alleen hun eigen taal, maar ook vreemde talen. Als ze beginnen te parlevinken hoor je een woordenstroom waar je schoe nen van uitvallen. Hulst is de meest Vlaamse stad van Nederland en de Parel van Zeeuws-Vlaanderen. Dat moet je dus in alle talen rondbazui nen en dat gebeurt ook. Afgelo pen week werden drie infopa nelen gepresenteerd. De stads wallen bleken een unique sel ling point te zijn. Het winkelen in Hulst diende niet om inko pen te doen, nee, in Hulst doet men aan funshoppen. Het VW- kantoor heeft een S-Status en moet voortaan face to face be schikbaar zijn, of interactief on line via de telecommunicatie. Na een dergelijke woorden vloed krijg je dorst, dat voelde burgemeester Kessen haarfijn aan. „Ik verwacht U hier dade lijk terug voor een drankje en deze keer vanwege de tempera tuur in open air." (JV) WIE het voormalig fort St.Jacob bezoekt, onder de rook van Koe wacht, stuit er op een opmerkelijk tafereel. Midden in de open ruim te heeft de gemeente Axel er een fraaie picknicktafel neergezet. Het vreemde is dat de voorziening keurig is omheind met een afraste ring. De gemeente heeft namelijk gemeend dat de vermoeide wande laar er moet kunnen neerstrijken zonder meteen met de voeten in de schapenkeutels te zitten. Want schapen lopen er genoeg op het voor malige fort. Daarom is het een schier onmogelijke opgave om de keutelvrije picknickplaats te bereiken zonder schapenpoep aan je schoenen. Op zich dus lief bedacht, maar niet helemaal doordacht. (EV) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dag blad De Stem. Bijdragen deze week van Wim Kooyman, Ad Roos, Marjon Sarneel, Jeanette Vergouwen, Eugène Verstraeten en Ro nald Verstraten. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden op en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. ALS boswachter moet je voort durend alert zijn op ongewenste ontwikkelingen. Zo waren we afgelopen week met boswachter Hans van Hage op pad in de buurt van Koewacht toen plots een enorme knal door het bos- galmde. Als aan de grond gena geld bleef de boswachter staan en spitste zijn oren. Wat was dat in 's hemelsnaam? Het jachtsei zoen is, afhankelijk van hoe je het wilt bekijken, al lang geslo ten of nog lang niet geopend. Stropers misschien? De bos wachter zette de pas er in en we volgden hem in zijn kielzog. We kregen versterking van hele zwermen irritante steekbeesten, die blijkbaar ook wel zin hadden in een verzetje. Op enige snel weghuppelende konijntjes na was er echter niks te zien. Na enige tijd tevergeefs zoeken kwamen we terug uit bij de boS- rand, We besloten net de moed op te geven, toen de boswachter iets bespeurde. Hij duwde het struikgewas wat weg en plotse ling staarden we in de dikke loop van wat meer op een kan non dan op een jachtgeweer leek. Het was zo'n knalapparaat dat boeren in de strijd werpen om vogels weg te jagen. „Ach ja", verzuchtte de boswachter. „Zo zie je maar, een boswachter is ook maar een mens." PER. DAG ploffen er heel wat rapporten op de burelen van onze redactie. Dikke dunne, mooie en minder mooie. Door echte wetenschappers en goed bedoelende lieden die door alle goedgezinde cijfers op een rijtje te zetten hun gelijk willen aan tonen. Ook rapporten waarvan een kind al kan zeggen wat de uitkomst is, maar die dienen dan weer om het gelijk van ambtenaren te bevestigen. In de loop der jaren krijg je ook een aardige kijk op de waarde van zo'n onderzoeksboekje. Even zwart/wit: de dikte en uitvoe ring van het rapport is vaak omgekeerd evenredig aan de waarde van de inhoud. Zo ook het onderzoeksrapport dat het Emancipatiebureau Zeeland deze week presenteerde. Waar ging het om? Over de armoede- situatie van vrouwen boven de vijftig en de onbekendheid met allerlei gemeentelijke regels die de financiële nood kunnen leni gen. Niets nieuws, want vrijwel niemand kent die regels. En werden er vrouwen onder vraagd? Ja. Tien, op de kop af. En daarvan waren er enkelen nog niet eens 50 jaar. Verder ging het Emancipatiebureau te rade bij 'sleutelfiguren uit on der meer politieke partijen, maatschappelijke en levensbe schouwelijke instellingen, op bouwwerk en Belangengroep mensen in de bijstand/wijk-in- fowinkel. Daarnaast was het onderzoek nog eens gebaseerd op een eerder gepresenteerd 'Armoede-onderzoek'. De con clusies van de beide onderzoek sters zijn ronduit onthutsend te noemen. Betaald werk vinden is voor deze groep vrijwel onmo gelijk. De deur kon nauwelijks wijder open staan, evenals voor de aanbevelingen: regels die recht op bijzondere bijstand ge ven inzichtelijker maken, geen drempelbedrag meer hanteren voor vergoedingen uit die bij zondere bijstand, mensen die langdurig in de bijstand zitten een bedrag ter beschikking stel len voor vervanging van duur zame huishoudelijke appara ten, kwijtschelden van de ge meentelijke heffingen en een gedifferentieerd tarief voor de aanslag reinigingsrechten voor alleenstaanden. Bovendien moet er een regeling komen voor incidentele vergoeding voor kosten voor de dierenarts. Verder moet de gemeenten, het maatschappelijk werk en ieder een die ermee krijgt te maken beter worden voorgelicht over de gemeentelijke regelingen. En natuurlijk moet er een consu lent (uit de doelgroep) worden aangesteld en moet bij de 'uit voerend werkenden' de deskun digheid worden bevorderd. Niets nieuws onder de zon, zij het dat het rapport een mooie kaft heeft, er 20 literatuurbron nen zijn geraadpleegd en dat de geconstateerde ellende niet ex clusief voor vrouwen van boven de 50 is. Een rapport dat niets nieuws te melden heeft. We hebben er toch maar een be richt van gemaakt. (AR) Kat uit de boom halen in Hulst niet meer gratis, kat uit de boom kijken wel. Drie ton voor een beeld in Terneuzen. Dat hakt erin. Geef mijn portie maar aan Puckey. Van Eden is in alle Staten. Vrouw mishandelt vrouw. Daarover hoor je de Emancipatieraad niet. Eindelijk weer eens processies in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Libertel: dat schiet niet op. Laat die oranje vlaggen maar even zitten. Palm-importeur: het is vechten tegen de bierkaai. Vandaal: Dat is een smerige maatregel. In Biervliet zien ze wel graten in zo'n museum. HET EERSTE het beste eetcafé in Domburg lijkt prima geschikt voor een snelle tussen-de-middaghap. Razendsnel, als het aan de parkeermeter ligt. Die staat maar een verblijf van vijftien minuten toe. Het terras zit vol Duitsers, maar binnen staren drie kleurige voedselbrengers naar lege tafels. Ze dragen vreemde klepjes op hun hoofd en streepjeshemden met veel Hollandgevoel. Opvallen der nog zijn de muren rondom, van plint tot plafond in overdonde rend oranje gespoten. Geamuseerd bekijkt een bebaarde Duitser het interieur, terwijl hij met vrouw en kind aan een tafeltje gaat zitten. Met een vrolijke blik in de ogen wacht hij tot een van de drie streepjeshemden op hem afkomt. Hij geeft zijn bestelling op en slaat dan genadeloos toe. Wat vond streepjeshemd van de Hollandische Fussballman- schaft tegen Engeland? wil hij met toenemende vrolijkheid weten. Streepjeshemd, die net als zijn collega's de verkeerde uitslag had voorspeld, glimlacht dienstbaar, deinst verontschuldigend achter uit, maar blijft dan staan. We zitten toch mooi in de kwartfinale. Samstag tegen de Franzosen! De Duitser lacht zijn asbak bijna leeg, twinkelt boven zijn brilmontuur en stelt vast: Ja, Sie haben viel Glück gehabt! (KV). Da kank ook in mijne zak ouwen int vervolg, da geld vant Zeeuws Landschap. Oeveel at mij presies kost weet'k zo gauw nie, maor t'is vast 'n diere grap. Z'èn mij 's ne keer lid gemaokt, ik kost eel moeluk nee zeggen toen en t'leek mij wel 'n goed doel, dus ik docht: laot'k't dan maor doen. Ze zurgen voor de veugels in Saftinge docht'k, da d'is mij wel wa wjèrd. A d'ieder zijn steentjen bijdraog en d'r zijn lik as ik achterschjèrt, dan krijg'm nog 's iets te zien ammen bij D'n Emmao over d'n dijk kijken, maor z'èn mij in de baol gedaon, alla, daor begin 't toch op te lijken. Niks geen kluiten, grutoos, bergendes, tureluten en ammel van da grief. T'enugste dagge d'r nog tegen keu kommen is niks anders as n'n groten dief. Die pak al d'aiers en de jonkskens van andere veugels, zilvermeeuw noeme zulder die. Voo mij ist ne zeeveugel, maor da's bijzaok, da geef nou wijjer nie! Ne grote lap mee schor zonder veugels, waaor g'ook nog 'n kwaol oplopen keun. Geen mens kan toch van mijn verwachten danne kik zoiets nog steun? Want die beesten bringen allerande ziektes over leesdeken overlest in de krant. En daor geef'k vaneigen mijn centen nie aon; ik zijn nog wel goed bij mijn verstand. Da meen'k! Wa d'è'd't voor zin zurg te draogen voor zo'n gebied agge d'r toch allenug maor grote kooien mee van die zeeveugels ziet? En diene vis en de gjèrnout? Oe zit't taor dan presies ammel mee? Zin die nog wel t'eten att'r overal zukken rommel lig, wie weet taor t'fijne van eeh? Moste ze mij 'n maolken prisseteren, ik deenk toch dank nee zou zeggen. Want agge da zo deur ammel die deskundugen aorfijn uit oor leggen... Of ist weer 's wa d'overtrokken? Allenug maor om de krant 's t'aolen? En da lid zijn? Daor moenk nog's over deenken! Voor zeeveugels alleen blijf'k nie betaolen! zaterdag 22 juni ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. M. de Reus. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. J. Engelgeer. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. P. Sol. zondag 23 juni HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. M. Blokland. Axel: 10 u. ds. v. Meeuwen. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland (HA). Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 9.30 u. drs. A. v. Klaveren. Hoek: 10 u. ds. S. Ketelaar. Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10 u. ds. J. v.d. Hoek. Philippine: 10 u. hr. K. Jeddens. Schoondijke: 9.30 u. ds. F. v.d. Sar. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Houwaart. Sint Kruis: 9 u. ds. Blokland. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. (Goede Herderskerk): 10 en 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. M. Heijting. ('Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. mw. Don. Waterlandkerkje: 11 u. ds. F. v.d. Sar. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 10 u. ds. v. Duinen. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. dienst in Ned. her. kerk, 17 u. ds. S. Ketelaar te Aalst (B). Terneuzen: (Goede Herderkerk) IQ en 19 u. ds. A. Bosch. (Opstan dingskerk) 09 u. ds. A. Poppe te 's- Hertogenbosch. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. P. Storm, 15 u. lees- dienst. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. K. Foljers- ma te Spakenburg. Terneuzen: 9. 30 u. leesdienst, 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. R. Boogaerts. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 10 u. ds. G. van de Wete ring. Nieuwvliet: geen dienst. Retranchement: geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Middelburg: 10 u. ds. M. Postema. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. xxxF. v.d. Heijden, Clinge, tel. 0114-312230. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. R. Schouteten, tel. 0117- 452003 (bgg. Ziekenhuis Oost- burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. K. Jordens, tel. 0115- 618398. Aflevering 465 Edie Bogaert uit Hulst kreeg een aantal afleveringen van de krant Kroniek van de Kempen uit Valkenswaard in handen. Harrie Franken, een befaamd kenner van de Oost-Brabantse volksmu ziek, verzorgt daarin een rubriek ongeveer als 'Hé ja', maar meestal met de muziek erbij. We nemen vooralsnog één tekst over, één die hij zowel in de Kem pen als in Antwerpen noteerde. Het is dus niet uitgesloten dat dit lied ook bij ons bekend is of was. Wie? De vader werkt de ganse nacht, De moeder sliep, de kleinste lacht. De oudsten vertelden aan elkaar Van bloedige oorlog en gevaar. Toen sprak hij wees stil mijn lief Dan zal ik vertellen van een dief. 'n Wrede man mijn liever broer Die lag op zeek're dag op loer. Het was al laat; hij had iets in zijn zin En 's avonds brak hij ergens in. Schoot de ouders dood zo heel gezwind Toen nam hij in zijn armen een mooi lief kind. Hij vluchtte ermee dien onverlaat En hij liet het gaan bedelen langs de straat. Terwijl de oudste dit vertelde Hoorden zijn gerucht en zij ontstelden. Zij hoorden 't schuiven van het raam En zachtkens noemen moeders naam. Ach wees stil mijn lieve broeder 't Is op de kamer van ons moeder. Doe vlug je schoentjes aan, maak geen geruis Er is bij ons een dief in huis. Wij snellen vlug naar vader lief Ja broertje lief dat is een dief. De maan wierp stralend al heur licht Op beider knaapjes bleek gezicht. En half waanzinnig van angst en verdriet Kwamen zij bij hun vader op het fabriek. Acht vader lief kom gauw naar huis Er is bij ons een dief in huis. De vader volgde toen al gauw Hij zag een dief die stal zijn vrouw. Hij lost' een schot en sprak geen woord De minnaar viel met 't hart doorboord. Dan richt hij ook het wapen op haar Maar ziet zijn kind'ren die staan daar. Voor haar die hij eens lief had en alles versmaad Klopte nu izjn hart vol wraak en haat. Toch sprak hij tot zijn kind'ren teer Gaat en omhelst uw moeder weer. Pegam. «H

de Stem | 1996 | | pagina 23