DE STEM LDE Ouderen Ie lang in ziekenhuis Izen, et im! Zeeuwse koppen, die zie je daar overal [bens sluit bouwterrein Village Scaldia hermetisch af iantal ambulanceritten stijgt opnieuw in 1995 Te gekke sportdag Na 104 jaar eind aan zelfstandigheid KvK Mail mag verduisterde betaalkaarten houden Klokkenshow van maar dan 400 Klokken ferkeerde bezetting bedden bron van zorg in Zeeuws-Vlaanderen t Gouddoppertje! C1 Aannemingsbedrijf Gebr.van der Poel B.V, PPARTEMENTEN TYPE A: 269.400.- kPPARTEMENTEN TYPE A: ƒ265.600.- VPPARTEMENTEN TYPE B: 234.900.- RAGEBOXEN .a. 23.500.- e medewerkers heten u van harte welkom Dok een bezoek op afspraak is mogelijk ivan den UITZENDBUREAU LAND VAN OVERKANTEN Ziekteverzuim in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen onder gemiddelde Boete en rijverbod voor zaalvoetballer 'Landinrichting in Zeeland moet nog flexibeler worden' nu is ver weg dichtbij...» Vanaf 6 juli t/m 17 augustus 'gpRCHTSTRAAT 8, cfosTBURGj Zeeland ZATERDAG 22 JUNI 1996 31,4536 HM Terneuzen '7500 Fax: 0115-621161 ommen bedragen voor: jn vrij op naam en incl. 17.5 B.T.W. ,i onze verslaggever joofdplaat - Projectontwik- .jlaar Ibens uit Antwerpen jjithet bouwterrein van Vil- Scaldia in Hoofdplaat gnetisch afgesloten. Ibens, 'jofdaannemer en een van de :,e aandeelhouders van Vil- jge Scaldia bv (eigenaar en '(drachtgever), wil daarmee voorkomen dat bouwbedrijf Aan de Stegge-Bakx uit Roos endaal verder werkt aan de afbouw van het recreatiepro ject. Ibens bevestigde gisteren gebruik te maken van het zogenaamde recht van retentie. Dat wil zeg gen: goederen van de eigenaar onder beheer houden tot een vor dering op die eigenaar is betaald. Ibens is in financiële problemen gekomen en is daarom niet in staat de onderaannemers die de bouw uitvoeren te betalen. De bouw in Hoofdplaat ligt al enige tijd stil. Er moeten nog zeventien woningen worden afgebouwd. Vorige week, tijdens een bijeen komst van de Vereniging van Ei genaren, leek er schot in de zaak te komen toen bekend werd dat bouwbedrijf Aan de Stegge-Bakx uit Roosendaal de woningen zou afbouwen. Aan de Stegge-Bakx zou aan de overname van Ibens werken. Tot een overeenkomst is het echter niet gekomen. Advocaat J. Boogaard, die de be langen van Coltof behartigt (Col- tof is met een belang van dertig procent een van de drie aandeel houders), toonde zich gisteren verbaasd. „Ibens heef helemaal geen vordering op de bv Village Scaldia. Er zijn bovendien juridi sche belemmeringen om het recht van retentie uit te oefenen." Om duidelijkheid in de plannen te krijgen is op verzoek van Col- tof donderdag een aandeelhou dersvergadering uitgeschreven. Ibens kwam echter niet opdagen. Hoe de zaak nu verder verloopt weet Boogaard niet. Er is nog geen contact geweest met Ibens en Aan de Stegge-Bakx. Bij het bouwbedrijf was gistera vond niemand bereikbaar voor commentaar. De woordvoerder van Ibens beperkte zich tot de mededelingen dat Ibens met het recht van retentie haar eigen be langen wil verdedigen. I® onze verslaggever imeuzen - De 'verkeerde', langdurige bezetting van (dden door ouderen is een aanhoudende bron van zorg oor het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Oorzaken zijn fc toenemende vergrijzing van de bevolking in combina- iemet plaatsgebrek in de ouderencentra. constateert de directie van et ziekenhuis in het jaarverslag (95. in groot aantal bedden blijkt hictureel bezet te zijn door pa kten die geen enezing, zorg no- tor plaatsgebrek in verpleeg- of aiorgingshüizen liggen zij lan- ér dan strikt noodzakelijk in e'en ikenhuisbed. Dit vormt een éleem voor zowel het zieken de patiënt. Voor het zie- enhuis omdat een kleine groep atiënten een onevenredig groot van de verpleegdagen ge wikt, en voor de patiënt omdat ie niet de optimale zorg krijgt Ie hij verdient. Cijfers lm de 11.000 opnames in het iekenhuis zijn er 5300 binnen naar huis. 745 mensen, narvan liefst de helft ouder is 75 jaar, liggen langer dan itrweken in het ziekenhuis. Sa- ïiliggen die er bijna 41.000 da- D. s percentages uitgedrukt komt se! erop neer dat zes procent van l( opnamen ongeveer een derde Mvan de verpleegdagen benut te. It problematiek komt verder tot in de cijfers over de gemid- jtlde verpleegduur van mensen 'ie in de Zeeuws-Vlaamse zie- ■huizen liggen. De verpleegd- iirneemt nog steeds toe. jagen mensen in 1993 gemiddeld II dagen in het ziekenhuis, een ter later duurde een verblijf ge middeld 10,4 dagen. Vorig jaar steeg de verpleegduur verder door naar 10,5 dagen. Het totaal aantal verpleegdagen is toegeno men tot 116.693. Doorstroming Als eerste stap in de richting van een oplossing zijn vorig jaar door het ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren afspraken gemaakt met de ziektekostenverzekeraars en de verpleeghuizen Ter' Schorre in Terneuzen en De Blaauwe Hoeve in Hulst. Gefinancierd door de verzeker aars reserveren deze huizen structureel enkele extra bedden om de doorstroming van patiën ten vanuit het ziekenhuis te ver snellen. Dat project is dit jaar uitgebreid met verpleeghuis De Stelle in Oostburg. Daarnaast werkt de ziekenhuis directie momenteel samenwer kingsprojecten uit met de stich ting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren en de verzorgingshuizen. „We zijn bezig met de opstelling van een protocol zodat ook daar dergelijke patiënten kunnen wór den opgevangen," licht directeur patiëntenzorg van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, G. Ramae- kers, toe. De verwachting is dat dit in sep tember is geregeld. Volgens Ramaekers biedt de hui dige samenwerking al enig soe laas en is er dit jaar sprake van een afname van het aantal ver pleegdagen met driehonderd. lïn onze verslaggever Jmeuzen - De ambulancedienst van het ziekenhuis Zeeuws- fcanderen heeft vorig jaar opnieuw meer ritten gemaakt. De joornaamste oorzaak hiervoor is het vervoeren van patiënten sssen zorginstellingen en locaties van het ziekenhuis. «e directie van het ziekenhuis •at zich in het jaarverslag 1995 ™isch uit over randstedelijke ®eën om voor deze categorie minder ernstige patiënten Mkopere vervoersalternatie- te vinden. eerste omdat het ontbreken verpleegkundige hulp voor ®van deze patiënten toch min- verantwoord is. tweede omdat zonder de be- jelde vervoeren geen enkele ■Wiwse ambulancedienst in ™d kan worden gehouden. a®mee kan ook de paraatheid ernstiger patiënten in ge- T komen. De activiteiten van de ambulan cedienst zijn ten opzichte van 1994 met 5,5 procent gestegen. Dat laat zich vertalen in een stij ging van het aantal ritten met 219. Het totaal aantal ritten is vorig jaar op 4179 gekomen, goed voor 182.770 kilometers. Probleem is dat de financiering snormen ontoereikend zijn. Het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg houdt helaas geen rekening met de Zeeuwse uitge strektheid en wegenstructuur. Hiervoor zullen met name in pro vinciaal verband oplossingen moeten worden gevonden, aldus de directie. Het einde van het schooljaar werd gisteren op het Zeldenrust-Steelantcollege ingeluid met een sportdag voor de ruim 1200 leerlingen. Dit jaar stond er een record aantal activiteiten op het programma. De sectie lichamelijke opvoeding was er alles aan gelegen om de leerlingen op het eind van het jaar een paan fijne uurtjes te bezorgen. Daarvoor hebben ze heel Zeeuws-Vlaanderen en België afgereisd om leuke activiteiten te zoeken. Bij veertig bleef de teller steken. De leerlingen konden een onderdeel kiezen en ko zen meestal voor het avontuur. Naast de be kende zaal- en denksporten waren er ook avon tuurlijke activiteiten die niet op het reguliere lesrooster voorkomen zoals: sportklimmen, ab- seilen, speleologie, wildwatervaren, zweefvlie gen en kanoën. Bij de Dow-sportvereniging konden de leerlingen onder begeleiding van een ervaren instructeur pistoolschieten. En op de Braakman werd gesurft en gezeild. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ®LUkkig BEN ik uit het ®van Nederland, want ik zie belachelijk uit. Alsof ik in een 'om-gevecht mijn neus heb tol Ik zit dit stukje name- np. te hkken met een smalle LeiStï over de bruS van mijn us. De 'breathe right' noemen „t'e, Amerikaanse uitvinding, ude haal-juist-adem. Ik zag eerder deze maand, thuis, hL tv.' k'i de voetbalwedstrij- lm u°m Complete elftal- kwamen het veld op met zo'n Pje over de neus, alsof ze el- r massaal afgerost hadden 'J wijze van voetbalvoorspel. Hp ne.e' 'k las een dag later in brui?? dat ze de pleisters ge- kim* öm meer zuurstof te opnemen en dus beter te j)ipj.terei?' De licht elastische er trekt de neusgaten een weinig uit elkaar, genoeg om be ter te kunnen ademen. Helpt ook tegen snurken, meldden de be richten. Dus ik heb er zojuist in de grote 'shopping-mall' hier verderop tien gekocht. Want vol gens mijn vrouw snurk ik heel af en toe lichtelijk zwaar. Vijf minuten geleden heb ik het ding zorgvuldig opgeplakt, niet te hoog, niet te laag, en het kan verbeelding zijn, maar ik krijg inderdaad iets meer lucht. Of het helpt tegen snurken zal ik nog niet weten, want ik slaap van nacht alleen. 'Far away from ho me'. Beter ademen is daarom niet goedkoop. Ik betaalde zeven gul den zestig voor tien pleisters, maar daartegenover staat dat ik in hetzelfde warenhuis voor mijn vrouw een cd van U2, die in Ne derland vier tientjes kost, buit- maakte voor omgerekend vijf tien gulden en drie dubbeltjes. Het stadje Zeeland in Amerika, waar ik rondstruin met mijn no titieblok, was vandaag loei- warm. De regens zijn gestopt en iedereen blijft zoveel het kan on- ■der de airco. Het plaatsje is 150 jaar geleden gesticht door Zeeuwen, en ik probeer wat van die oude cultuur terug te vinden. Dat valt niet mee, de meeste in woners, de derde en vierde gene ratie inmiddels, spreken geen woord Nederlands meer en spre ken zelfs hun eigen stadje uit als 'Zielend'. Maar vanmiddag was het ineens prijs en goed ook. Ik zat in het dorpsrestaurant temidden van zes rentenierende (Zeeland is zeer rijk) oude mannen. Mannen met namen als Dekker, Hoog land en VanWijngaarden. Ze kenden nog wel wat Nederland se woorden, maar niet veel en Zeeuws, nee hoor, Zeeuws was voor hun grootvaders, zij waren Amerikanen die die link met het oude land allang waren verloren. Tot er emoties in het spel kwa men. Ze maakten wat grapjes en ik vertelde wat roddels over hun geld, die een van hen, die er ook bij zat, me vooraf had verteld. Zij lachten, maar de verteller siste me quasi boos toe: 'dat moe-je nie zeie, joen.' Dat moe-je nie zeie, joen. Het kwam als een kogel. Ik schrijf het hier op in het Walchers om dat dat mijn dialect is, maar het klonk zuiver Zeeuws-Vlaams. Ik vroeg de man waar hij het van daan haalde, terwijl hij vertelde geen Zeeuws meer te kunnen en hij zei het niet te weten. Soms droomde hij in deze woorden, hoorde ik, en het waren uitspra ken van zijn vader en vooral van zijn grootvader die in zijn hoofd waren blijven hangen. Zoals hij soms in zichzelf de wc het 'huis gemak' noemde. Ook zo'n raar woord waarvan hij niet wist hoe hij eraan kwam. Maar ik weet het wel: er zit nog Zeeuws in Zeeland, al is het maar een sprankje en diep begraven. Of dat nu zo belangrijk is weet ik niet. Of eigenlijk wel. Ik vind het belangrijk. Wanneer je door de straten van Zeeland wandelt en al die gezichten ziet, is het of je thuis bent. Of je je meest vertrouwde broek aantrekt. Veel scherpgesneden gezichten met donker haar, het Door Cees Maas is moeilijk op te schrijven maar: Zeeuwse koppen, die zie je daar overal. Morgen ga ik naar het huis van een wonderlijk man. Een Zeeuws-Vlaming uit Retranche- ment die de eerste burgemeester werd van de hier zo belangrijke stad Holland. Hij kwam in moei lijkheden toen hij hertrouwde, maar dat is een vertelling voor later. Nu ga ik slapen. Zonder te snurken, dankzij mijn pleister. Leve Amerika. Van onze verslaggever Tferneuzen - Het algemeen bestuur van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel heeft gisteren unaniem besloten tot fusie per 1 januari 1998 met de Kamer voor Midden- en Noord-Zeeland. Van onze verslaggever Terneuzen - Het ziekteverzuim onder het personeel van het zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen ligt met vier procent in 1995 fors on der het landelijk gemiddelde, dat in dat jaar rond de zes procent ligt. In het aantal meldingen is het zelfde patroon terug te vinden. Dat staat in het jaarverslag 1995 van het ziekenhuis. Op jaarbasis is het aantal gedaald tot 1489, terwijl dat er in 1992 nog iets meer dan tweeduizend waren. Bij ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen werkten eind december vorig jaar 1046 medewerkers, 2,8 procent meer dan een jaar eerder. Het totaal aantal geregistreerde ongevallen bedroeg vorig jaar 35, waarvan negentien prik- of snij- ongevallen. „Dit is weliswaar la ger dan in 1994, maar maakt nog altijd een groot deel uit van het totaal aantal meldingen van on gevallen," zo luidt de conclusie in het jaarverslag. Van onze verslaggever Terneuzen - Voorafgaande aan het wekelijkse avondje zaalvoetbal in Oostburg, was J. R. uit Terneuzen op zestien januari 1996 nog even bij vrienden langsgegaan. De borrels die hij er dronk, wer den na het voetballen gevolgd door nog een paar pilsjes. Geen probleem, want zijn vriendin zou hem toch ophalen, dus hoefde hij zelf niet te rijden. Zij belde ech ter af, zodat hij toch zelf achter het stuur kroop, maar bij een ver keerscontrole werd hij eruit ge pikt. „U was anders een behoorlijk ge waarschuwd mens," bracht poli tierechter Rammeloo gisteren twee eerdere veroordelingen in herinnering. „Normaal drink ik niet als ik au to moet rijden," zei hij daarop. Dat mocht uiteraard niet baten, want conform de eis van de offi cier van justitie kreeg hij een boete van 1250 gulden opgelegd plus een voorwaardelijke rijont zegging van zes maanden. (ADVERTENTIE) In verband met de samenvoe ging heeft het bestuur verder tevens in alle eensgezindheid besloten de ledenvergadering terug te brengen van dertig tot twaalf leden, en wel met in gang van 1 januari 1997. Tot dat laatste is besloten om dat dan toch een nieuwe zit tingsperiode van de algemene ledenvergadering in zou gaan. Door per 1 januari te kiezen voor een bestuur met twaalf le den wordt voorkomen dat er na een jaar alweer achttien af moeten vallen. Want de af vaardiging uit Zeeuws-Vlaan deren in de nieuwe Zeeuwse Kamer van koophandel bestaat uit twaalf leden. De voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Kamer, ir. K. Horstra, sprak van een ingrijpend be sluit: na 104 jaar Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaan deren komt er een einde aan de zelfstandigheid. Het bestaan van de vestiging en behoud van de werkgelegen heid voor de negentien werkne mers staat overigens voorop. Dat is de voorwaarde die voor afgaande aan het fusiebesluit werd bedongen. Van onze verslaggever Terneuzen - Voor de derde keer in een jaar tijd, kwam gisteren op de rechtbank in Terneuzen de zaak van C. van der H. uit Oostburg voor. De man had bij vorige gelegenhe den al ontkend dat hij girobetaal kaarten die aan hem gegeven wa ren, zou hebben verduisterd. Een opgeroepen getuige moest dit be vestigen. Een en ander had zich afgespeeld in augustus 1994. Van der H. werd opgebeld door mevrouw O., omdat haar man was gearres teerd met zeven kilo cocaïne en heroïne in zijn bezit. Als vriend van de familie ging hij er 's avonds heen en in aanwezig heid van familie em vrienden Marechaussee tikt blote man achter auto op de vingers Terneuzen - Een vijftigjarige man uit Zaamslag is gisteren door twee mensen van de marechaussee op de vingers getikt, omdat hij op de Reu- zenhoeksedijk naakt achter zijn auto lag. Waarom de man zich daar in adamskostuum had neerge vlijd werd niet duidelijk. In ieder geval niet om even lekker in de zon te liggen, want het was een uur 's mor gens. De marechaussee heeft ver der geen actie tegen de man ondernomen. Hij mocht blijven liggen on der voorwaarde dat hij iets aantrok. werd onder meer gesproken over het aantrekken van een goede ad vocaat. Van der H. toonde zich bereid hierbij te helpen. De vrouw gaf hem een aantal girobetaalkaar ten met een waarde van 4100 gul den. Volgens Van der H. had ze hem die gegeven om een huur schuld te voldoen. O. zei later echter dat ze hem had gevraagd de cheques te verzilveren om daarmee de advocaat te kunnen betalen. De getuige bevestigde Van der H.'s versie, maar anderen gaven O. gelijk. Daarmee was de man het niet eens. Hij stelde dat hij bevriend was geweest met de familie, maar dat die na de arrestatie van O's man dingen van hem begonnen te ver langen waar ze helemaal geen recht op hadden. Officier van justitie Groen vond het een zaak vol tegenstrijdighe den. Toch hield hij het erop dat Van der H. schuldig was. Hij eis te een boete van 750 gulden. Politierechter Rammeloo was het met de officier eens, maar legde de boete voorwaardelijk op. Nu Van der H. schuldig was bevon den kon ook een besluit worden genomen over het geïncasseerde geld. In veel gevallen gaat dit naar de Staat, maar Rammeloo zag over eenkomsten met het civielrecht. Daarin worden nogal eens schul den tegen elkaar 'weggestreept'. Om die reden mocht Van der H. het geld houden. Van onze verslaggever Terneuzen - De landinrichting in Zeeland moet nog flexibeler, zodat sneller ingespeeld kan worden op ontwikkelingen in het buitengebied, zoals de aanleg van natuurgebieden, recreatieve voorzieningen en (rond)wegen. Die conclusie trekt de Dienst Landinrichting na de officiële afsluiting van de ruilverkaveling Sluis-Oostburg, afgelopen donderdag. Het is de eerste verkaveling in Nederland die binnen tien jaar is uitgevoerd. En dat is snel, want voorheen stond voor een dergelijk project een pe riode van zo'n dertig jaar. Toch vindt de Landinrichting dat het nog sneller kan: binnen een periode van zes tot zeven jaar. Inspecteur landinrichting Zeeland, H. Okma, wees donderdag op het belang van 'doelmatige en homogene projecten als Sluis-Oostburg'. „Naar de toekomst toe zal West-Europa steeds verder verstedelijken en zal de maatschappij ingewikkelder worden. Dit kan leiden tot de isolatie van belangengroepen en verbeteringsplannen die vooral van uit de eigen situatie worden beoordeeld. Ik vind dit een gevaarlijke ontwikkeling. Het streekbelang is toch waarachtig ook een factor." (ADVERTENTIES) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa wi tap» I» wvlc» m ét «liMnnlc. «n morgm.... gerrit He jonge axel Oran|eatraat S Talafoon 0115 - 552710 is DE STEM te koop DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND In Spanje: Costa Brava, Las Palmas, Mallorca Frankrijk: Zuidkust Italië: Garda meer België: Belgische kust msg

de Stem | 1996 | | pagina 17