□0 'Ijsberg' wil nog een keer vlammen nooit te laat Het is voor Eddy Bouwmans Team Foreldorado-Golff volgens kopman gebrand op succes op NK wielrennen Laatste optreden Zweedse tennisser Edberg op Wimbledon DE STEM SPORT B4 HET KUSTLICHT NK-programma BEAUFORT (010) 436 32 00 ZATERDAG 22 JUNI 1996 ngen, brand- en rookmelders ■n en alarminstallaties en bii 'bruik daarvan heb je de on. irheid dat het halletje in het ap! t ruimte biedt aan een bran- mplex, dat zowel luxe-koopan" Is huurflats voor lage inkomens niets tekort. Het herbergt be- ermarkt en een prima restau- fitnesscentrum, een kapsalon :amer en een wasserette. Er ilheid aan sociaal-culturele en iviteiten georganiseerd. En dit nbiance die in een luxe hotel aan. Het atrium (een reusach- 'buitenruimte') heeft een ge- achtige' entourage met terras sen allerlei faciliteiten zijn ge en fonteinen versterken het len ambtenaar die het complex versteld. „Is dit een yuppen- eg hij. JFSCOMPLEX 'DE LINGE' Gorinchem-Oost |epresentatieve, efficiënt indeel- I units vanaf ca. 75 m2 moderne onds, verlichtingsarmaturen, 1.070 m2 multifunctionele irzien van 2 bedrijfsdeuren, hete- hoogte ca. 4,5 m - 6,5 m. van Abdoe. In de eerste week heb ik dus ook gewoon meegewerkt om Abdoe zo goed mogelijk te lanceren. Daardoor kwam ik in de weken daarna tekort. Eigen lijk had ik gewoon moeten zeg gen: Raas, stik er maar in, ik rijd voor mijn eigen kansen. Maar ik had geen zin om na die boete weer nieuwe sores aan mijn hoofd te krijgen." In de Vuelta kondigde Raas het ontslag aan. Bouwmans' contac ten met Carrera liepen daarna op niets uit. In arren moede koos hij voor Foreldorado-Golff. Leuk, blijkt nu, maar het zou volgend jaar wel wat anders moeten. „De wedstrijden moet ik beter op el kaar af kunnen afstemmen. Als voorbereiding op de Alpenklas- sieker reed ik de Tour de l'Oise, waar je net twee keer een viaduct oprijdt. Terwijl je in de Alpen- klassieker allemaal renners te genkomt die net uit de Midi Libre kwamen." Karavaan Volgende week zondag hoeft Ed dy Bouwmans de deur niet uit om het Tourpeloton in actie te zien. De karavaan rijdt over de weg die pal achter Bouwmans' huis in Gemert loopt. „Ik kan het van hier af wel volgen," zegt de vier voudig Tour-deelnemer vanuit zijn keuken. „In het begin van het jaar had ik het er wel moeilijk mee, dat ik de Tour niet zou rij den. Nu ben ik al maanden ge wend aan het idee. Het is veel er ger in een ploeg te rijden die wel naar de Tour gaat maar dat je dan zelf niet mag." Tijdens de Tour gaat Eddy Bouw mans in de Pyreneeën trainen met Wim van de Meulenhof. „In het najaar komen nog mooie wedstrijden. Met de Ronde van Spanje natuurlijk." Het is nog niet te laat voor de carrière van Eddy Bouwmans, zegt Eddy Bouwmans, 28 jaar jong. b524399CS I Duinpark Het Kustlicht u, indien gewenst, uitstekende mogelijkheden voor verhuur, mgsten van f 35.000 per jaar o litzondering. Een 9-holes snor zwembad, tennis-, squash- en en deel uit van het totale plan U bent van harte welkom, pend (ook in het weekend)1 e ar onder nummer 0118-56215 een afspraak voor bezichtig'11® odelwoning of het verstr®gi« formatie (fax no. 0118-562983 >nze lokatie nabij restaurant aan de Westkapelseweg tussen Zoutelande en Westkape POSTBUS 7 4374 ZG ZOUTE LANDSE R IVH )oor John Graat derde Nederlandse prof natie Foreldorado-Golff Mt zich aardig ontworsteld a® het kneuzenimago. De wielerploeg van Frits Schür wordt met vallen en opstaan '"'wassen. Het Nederlands ampioenschap, zondag rond- de Raarberg in Meerssen, 15 voor Foreldorado-Golff van cruciaal belang. Kopman Ed- Bouwmans (28) heeft meer te NK* Z^n v^er Seridrt op jjW jaar lang reed Eddy Bouw huis onder de vleugels van Peter ost één jaar bij het Novell-team Jan Raas. Voor zijn zevende «oen als broodfietser moest hij ®ter genoegen nemen met het «heiden Foreldorado-Golff. omschakeling. f êaat beter dan verwacht," W Bouwmans. „Het draait niet cnt. Het programma valt niet 111 de organisatie zijn al ei dingen verbeterd. Gerrie van 2en Schür veel werk uit en genomen. En er zijn tus- ids ook renners bijgekomen ar wij ook om hadden ge- e, sponsors zijn echt dauw- We hebben net weer nieuwe vrachtwagen gekre- i en unne grote. Bij Novell erin ti 'i1* ProPpen om alles viifti V^Sen. als er hij ons nu I en fietsen in de wagen staan, )e ze niet eens staan." r.uWmans wil maar zeggen: Fo- «dorado-GolffteltmeeDeren- m de 'carnavalspakken' ha™*} willen °P het NK 'iictl.i1™ ren van de rivaliteit pl0. en Rabobank, de len S. e de koers moeten ma- 1] ons leeft het NK. Wij l»"1" !eni>,H i,naar de Tour' wii kun" tenmv, °mende weken dus gas »en- Dat is ons voordeel. ls vo°r mij nooit een spe- Het Nederlands kampioen schap wielrennen wordt van daag en zondag in het Lim burgse Meerssen gehouden. Alle wedstrijden rijden over een parcours van iets minder dan 9 kilometer per ronde. De meet is getrokken boven op de Raarberg. Zaterdag om 10.30 uur bijten 160 neo-amateurs het spits af, voor een wedstrijd over 185 km. Vanaf 16.00 uur ver dedigt Yvonne Brunen haar titel bij de vrouwen. In totaal 100 rensters rijden een wed strijd over 87 kilometer. Liefst 163 elite-renners, profs en topamateurs, staan op de startlijst voor de wed strijd die zondag om 9.30 uur begint voor het gemeente huis aan de Beekstraat in Meerssen. De eliten rijden 230 kilometer. ciale wedstrijd geweest, maar dit jaar ben ik er echt mee bezig." Bouwmans, vorig jaar zevende op het NK, is ervan overtuigd dat zijn ploeg voldoende kwaliteit herbergt om in Meerssen voor een stunt te zorgen. Hij noemt Wim van de Meulenhof, John van den Akker, Davy Dubbeldam en Lu- cien de Louw. En de kopman zelf? „Ik zou wel eens kampioen willen worden. Het is nooit te laat." De Gemertenaar werd tweede in GP Luis Puig en in Seraing- Aken-Seraing en negende in het klassement van de Ronde van Oostenrijk. Niet slecht, maar ook niet super. De vraag wat zijn laatste zege was beantwoordt hij met een verontschuldigend lach. „Een puntenkoers bij mijn club Buitenlust vorig jaar." Spleet oogjes. Dan serieuzer: „Ik denk die rit in de Ronde van Limousin Door Cas Overzier 'Aardbeien zonder slag room', schreef een Engelse journalist eens op Wim bledon over Stefan Ed berg. Van de Zweedse ten nisser wordt tot droefenis toe gezegd en geschreven dat hij saai is. Edberg is nooit een glamourboy ge weest en zal het ook nooit worden. Dat de tweevou dig Wimbledon-winnaar tot op de dag van vandaag nog altijd ongestoord door zijn woonplaats Londen kan wandelen, zegt wat dat betreft genoeg. de ijsberg. Eentje die niet zal smelten. Ook wanneer hij in november van dit jaar een punt zet achter zijn glorieuze loopbaan. Edberg zal Edberg blijven. Wars van glitter, wars van veel woorden. Zijn uitspra ken ontberen puntigheid of hu mor. „Een rol spelen kan ik niet. Ik ben nu eenmaal geen Becker, McEnroe of Agassi," zegt hij zelf met veel gevoel voor zelfkennis. Maar saai? Is dat wel het juiste woord? Introvert, vriendelijk, warm en integer zijn betere typeringen. Maar Edberg is bo venal tennisser. Getalenteerd. met een fluwelen een ijzersterke op en een dodelijke volley, onderhoudt zijn gaven ander. Is het toonbeeld een modelprof. Zelfdiscipli ne staat sinds hij in 1983 toetrad tot het gilde van beroepstennis sers bij hem hoog in het vaandel. Tot op de dag van vandaag oe fent hij 's ochtends voor het ont bijt de buikspieren en drukt hij zich vervolgens tientallen keren op- Bord pasta In Edbergs leven verandert er nooit iets. Ook zijn eetpatroon verloopt volgens vaste lijnen. Zo speelde hij een aantal jaren ge leden met Zweden voor de Davis Cup in Oostenrijk. De dag voor dat hij voor het eerste enkelspel moest aantreden stond op het menu slechts een stukje vlees en wat groenten. Maar Edberg had tevoren op zijn hotelkamer alvast een bord pasta tot zich genomen. Voor extra energie. Leer Edberg niet hoe een be roepssporter moet leven. „Als je eenmaal de juiste weg naar suc cessen hebt gevonden, moet je daar niet van afwijken," weet Edberg, die twee jaar geleden dan ook voor enige 'opschud ding' in de tenniswereld zorgde toen hij de relatie met zijn coach Tony Pickard verbrak. De Brit was sinds 1984 de vaste begelei der van Edberg. Toch heeft de Zweedse winnaar van zes Grand Slam-toernooien de draad even opgepakt. Voor dat hij zich aan het einde van dit jaar met vrouw Anette en drie jarig dochtertje Emilie in de Londense wijk Kensington defi nitief zal terugtrekken, wil hij nog één keer vlammen. Het liefst natuurlijk op het hei lige gras van Wimbledon, het Grand Slam-toernooi dat hij in '88 en '90 op zijn naam schreef en waar hij eenmaal finalist was ('89) en drie keer de halve fina les haalde. Maar nooit waagde Edberg zich aan de traditionele Wimbledon-specialiteiten. Geen champagne en hooguit alleen aardbeien, maar altijd zonder slagroom. Finale Queens Die lekkernijen zijn taboe voor het 1 meter en 88 centimeter lange en 77 kilogram zware atle tische lichaam. Zelfs als Edberg over drie weken zijn laatste droom in vervulling zou zien gaan (voor de derde keer in zijn loopbaan winnen op Wimble don), zal hij de champagne laten staan. Om zijn laatste Wimbledon suc cesvol te laten verlopen, riep hij twee weken geleden opnieuw de hulp in van Tony Pickard. „Hij kan nog net hier een daar wat sleutelen voor het tennissen op gras en me wat zelfvertrouwen geven," aldus Edberg. De hernieuwde samenwerking wierp direct vruchten af. Op de graszoden van Queens, het tra ditionele voorbereidingstoer- nooi van Wimbledon, stond vo rige week plotseling een herbo ren Edberg. Goran Ivanisevic, Todd Martin en de op gras verrassend sterk spelende Thomas Muster moes ten achtereenvolgens buigen voor Edberg, die pas in de finale zijn meerdere vond. Drievoudig Wimbledon-kampioen Boris Becker won de zinderende partij zonder 'breaks'. „Ik hoop dat we elkaar over twee weken weer ontmoeten," sprak Edberg nadat Becker na de 6-4 en 7-6 matchpunt had verzilverd. Becker corrigeerde meteen: „Nee, nee over drie we ken...!" Want dan wordt immers de finale van Wimbledon gespeeld. Reputatie Becker hoopt Edberg dus niet te vroeg tegen te komen op de grasbanen van Wimbledon. Hij vreest de capaciteiten van de Zweed, die zeker op deze snelle ondergrond een reputatie heeft opgebouwd. De lotingsbazen bleken Becker eerder deze week goed gezind. Becker, die in de onderste helft van het schema start tegen Fleu- rian, kan pas in de finale te ma ken krijgen met zijn 'rivaal', die het in de eerste ronde opneemt tegen Forget. Edberg en Becker stonden sinds 1984 al 34 keer te genover elkaar. En mocht het op Wimbledon tot een 35e ontmoe ting komen, dan beseft Becker maar al te goed dat hij op zijn tenen moet lopen om een kans te maken. „Je bent een rivaal, een vriend en iemand die met mij elf jaar lang in het voetlicht stond. En zeker de belangrijkste ambassa deur die de tennissport ooit heeft gehad," sprak Becker na de finale op Queens lovend over Edberg. e f 215,- per m2 per jaar ex btw. ■f 110,-per m2 per jaar ex btw. in 1994. Het wordt dus wel weer eens tijd hè?" Timmerman Zijn carrière begon ooit zo storm achtig. Op de drempel van de ja ren negentig dongen de Neder landse ploegen naar zijn gunsten. Gran' old Peter Post won de slag om de bescheiden timmerman uit Aarle-Rixtel. In zijn eerste Tour, in 1992, bracht Bouwmans in de witte trui de harten van wieier- minnend Nederland op hol. Hij werd veertiende, een vedette in de knop was geboren. Tot op de dag van vandaag is de bloem nooit ontloken. Bouwmans leefde voor het vak, werkte inten sief volgens de trainingsschema's van Ab Krook, maar de prestaties van voorheen kon hij nooit meer evenaren. De buitenwereld schreef hem langzaam af. „Ik heb me nooit zoveel aangetrokken van wat andere mensen toen alle maal zeiden of schreven. Ik zelf heb nooit geroepen dat ik de nieuwe Breukink werd." Peter Post heeft gezegd dat Bouwmans met een te kleine motor is gebo ren. „Sinds hij gestopt is als ploegleider doet hij wel meer vreemde uitspraken. Waarom kon ik met die kleine motor dan wel veertiende in de Tour wor den?" Misschien had de brommer een keer opgevoerd moeten wor den. „Misschien wel," zegt Bouwmans. „Maar het moest ook gezond blijven." Dat antwoord intrigeert. Was Bouwmans in dat succesvolle jaar dan ongezond bezig? „Nee. Ik ben altijd gezond bezig geweest." Bouwmans kent de verhalen over doping wel. „Als een renner het ene jaar niet vooruit komt en een jaar daarna alles kan, roept ie dereen meteen: 'die zal wel iets speciaals gedaan hebben'. Dat is niet terecht. Soms ligt het aan een andere training, of aan het gedeelte tussen de oren. Als het daar goed zit, ben je al een heel eind. Soms kan ook een nieuwe ploeg wonderen doen." 50.000 gulden Dit jaar voelt Bouwmans zich op zijn gemak bij Foreldorado- Golff. Alles is er bespreekbaar, de sfeer is open, de begeleiding goed. Dat was vorig jaar bij No vell wel anders. Bouwmans: „Ik had vijf jaar bij Post gereden, dus ik was toch 'die Panasonic', voor al voor de mecaniciens. Dat is al tijd blijven hangen. Ze zeiden het met een lach, maar ze meenden het wel. Dat was niet echt pret tig." Van de Novell-ploegleiding kreeg Bouwmans in het voorjaar een boete opgelegd van 50.000 gulden omdat hij op een foto in de krant een verkeerd haarbandje droeg en omdat de naam 'Novell' niet goed zichtbaar was omdat hij een boordje had omgeslagen. „Met zo'n boete in het achterhoofd zit je niet echt lekker op de fiets na tuurlijk." Pas in de week voor de Tour werd de geldstraf door Jan Raas kwijtgescholden. „Achteraf gezien heb ik vorig jaar in de Tour veel kansen laten liggen," zegt de man die als 45e in Parijs aankwam. „Raas wilde he lemaal gokken op etappezeges Edberg serveert, volleert en retourneert als in zijn gloriejaren. »Eddy Bouwmans: „Ik heb nooit geroepen dat ik de nieuwe Breukink werd." FOTO TON VAN DE MEULENHOF FOTO EPA „-•* ""~~v

de Stem | 1996 | | pagina 13