Kroatië is op scalpenjacht 4Andywe kussen je handen9 Franse doelman Lama geniet van EK Aimé Jacquet overweegt een andere baan Zege op Duitsland voor technische ploeg bijna net zoveel waard als titel Sacchi de zondebok in ogen van 'tifosi' Zundertse DE STEM SPORT Doelman Köpke is de held van het Duitse voetbalelftal EURO'96 KORT Balans nog in voordeel Oranje Schorsing Kovtoen blijft gehandhaafd Jorge ontkent overgang naar Porto Zes Tsjechische fans gearresteerd Bijna een miljoen bezoekers voorrondes pESTEM 11111 Blackrod - De clowneske blunders die de kleine Jean- Luc Ettori in de jaren zeventig maakte, waren zo onvergete lijk dat ze zijn opvolgers nog steeds worden aangerekend. Bij het minste foutje hebben de kenners het meteen weer gezien: 'typisch Franse keeper'. Helaas voor Oranje is het tijd perk van de schutterende sluit post inmiddels meer legende dan realiteit. Na Joël Bats en Bruno Martini is de in Frans Guyana geboren Bernard Lama de derde achtereenvolgende doelman die 'betrouwbaar' mag heten. 'Typisch Frans' aan Lama is wel de slappe, zwarte alpinopet die t ZATERDAG 22 JUNI 1996 hij buiten het veld draagt. In te genstelling tot wat opgewonden standjes in de entourage van het Franse elftal is de doelman van Paris Saint-Germain een uiterst koele vogel, die lol heeft in deze EK. „Ik heb nog nooit een EK of WK gespeeld. Alleen met het Franse jeugdteam wat toer nooien. Ik heb me er helemaal op ingesteld en hoop dat het nog lang voor ons zal duren". Het brengt hem meteen op de wedstrijd van vanavond tegen Oranje. „We moeten natuurlijk niet denken dat we het zo ge makkelijk krijgen als de Engel sen. Die 4-1 was volgens mij een ongeluk. Zulke dingen kunnen gebeuren. De Nederlanders willen tegen ons ongetwij feld wat recht zetten. Ze zul len alles doen om die uitglij der tegen En geland te doen vergeten. Ik denk wel dat ik het druk zal krijgen." Lama (33) werd geboren in Saint-Symphorien in Frans Gu yana. Zijn kennismaking met het Nederlandse voetbal dateert van Door Bob van Huét lang geleden. „We hadden veel voetbalvrienden in Suriname. Met het jeugdelftal van Guyana gingen we daar vaak naar toe. Vroeger kende ik een paar woor den Nederlands, maar nu niet meer. We speelden graag in Suri name en leerden daar produkten kennen die waren ingevoerd uit Nederland. En op de Surinaamse televisie zagen we de Nederland se competitie. Ik heb in die jaren prachtige Surinaamse voetbal lers gezien. Een aantal is later naar Nederland gegaan om daar carrière te maken. Allemaal technisch en fysiek sterke jon gens. Als ik het Nederlands elftal zie spelen, moet ik terugdenken aan die tijd." Terwijl Franse voetbalbestuur ders graag benadrukken dat men nog in de opbouwfase verkeert voor het WK '98 dat in Frankrijk wordt gehouden, denken de spe lers al aan de hoofdprijs op Wembley. „Er is hier zo veel moois te doen dat we ons allemaal goed voe len," aldus Lama. Hij heeft respect voor de tegen stander maar is niet buitensporig onder de indruk van Oranje. „Het is nog een jong elftal. Ook zij moeten ervaring opdoen. Dit team is nog lang niet zo sterk als dat van 1988. Ik vond het heel frappant dat Ajax de halve fina le van de Europa Cup haalde met een veredeld reserveteam. Dat zegt misschien wel meer over de andere ploegen dan over Ajax. Echte top is er niet meer in het clubvoetbal. Er heeft een nivelle ring naar beneden plaatsgehad. Op nationaal niveau speelt dat minder. Daar ontmoeten de Ne derlandse spelers veel sterkere oppositie. Misschien hebben ze dat in de groepswedstrijden een beetje onderschat. Na die ont sporing tegen Engeland kunnen ze voor ons daarom extra gevaar lijk zijn." Manchester - Op Old Traf- ford vindt morgenmiddag in de kwartfinales van het EK een botsing tussen twee voetbalculturen plaats. De winnaar van groep C, Duitsland, treft dan Kroa tië, het land dat vreemd ge noeg per se tweede van groep D wilde worden, om tegen de favoriet van het EK te spelen. „We dachten dat ook onze reser ves goed genoeg zouden zijn om minimaal gelijk te spelen tegen Portugal," meldde Miroslav Bla- zevic na afloop van het met 3-0 verloren duel in Nottingham. De ogen van de bondscoach glom men echter. Al voor het toernooi in Engeland begon, had hij na melijk laten weten dolgraag juist tegen Duitsland te willen spelen. Ladbrokes Kroatië stuurde in de laatste groepswedstrijd dan ook bewust aan op een nederlaag. Niemand zei het hardop, want het gokcon- cern Ladbrokes, tevens sponsor van het EK, zal niet blij zijn ge weest met de merkaardige spel opvatting van de Kroaten. De jonge staat was bij Ladbrokes dik favoriet, de 3-0-zege van Portugal kostte zwaar geld, want die uitslag stond voor 33 tegen 1 genoteerd. Het is natuurlijk vreemd dat Kroatië aanstuurde op een tref fen met de ploeg, die in het alge meen toch als dé favoriet voor de Europese titel wordt bestempeld. De Kroaten hebben echter een andere denkwijze. Nikola Jurce- vic, de Kroatische ploeggenoot van Harrie Decheiver bij SC Freiburg, legt het uit. „Van Italië hebben we al eens gewonnen in de kwalificatie. Daarna was het groot feest in ons land. Datzelfde gebeurde, nadat we Europees kampioen Denemarken hadden weggespeeld. In Kroatië willen ze trots zijn op ons, dus moeten we vooral winnen van aanspre kende, grote landen. En Duits land is natuurlijk het grootste voetballand. Winnen van de Duitsers zou betekenen dat wij onze eigen Europese titel al heb ben gehaald." Kritiek dat Blazevic met zijn re- serve-elftal een nederlaag leed tegen Portugal was er dan ook absoluut niet. Dat de prachtige Davor Suker (rechts) viert feest met Goran Vlaovic na een treffer tegen Denemarken. Kroatische erelijst (20 duels, 1 nederlaag) een tweede smetje op liep, interesseerde niemand. Er was begrip van de media voor Blazevic. Turkije was een ver plicht nummer, tegen Denemar ken viel eer te behalen, daarna telde alleen Duitsland. Blazevic mocht zijn topspelers dus sparen voor de wedstrijd die er wel toe doet. Kroatië is immers op scal penjacht, de Duitse scalp is de mooist denkbare. Ook Davor Suker schikt zich moeiteloos in dat streven; zijn ei gen ambities zijn ondergeschikt. In de tweede speelronde was Su ker de meest besproken speler van het toernooi; in de laatste wedstrijd begon de man die ko mend seizoen ploeggenoot van Seedorf wordt bij Madrid, ge woon als reserve. Suker zeurt echter niet, „Want ik weet dat er hogere doelen in het geding zijn." Hij weet waar hij over praat. In 1991 werd Suker net op tijd door Dinamo Zagreb verkocht aan Sevilla, luttele we ken later brak in het voormalig Joegoslavië de oorlog uit. Suker was veilig, maar net als bij vrij wel iedere teamgenoot had de oorlog ook grote invloed op zijn leven. Zijn vader Tomislav, moeder Milka en zus Nevenka bleven achter in Osijek, zijn geboorte plaats. „Ik heb vaak geprobeerd hen over te halen naar Spanje te komen, maar ze wilden niet. Soms had ik hen aan de telefoon en hoorde ik op de achtergrond de bommen ontploffen. Zij wil den hun land echter niet in de steek laten. Maanden hebben ze in smerige, vochtige schuilkel ders geleefd." Osijek in het noord-oosten van Kroatië werd zwaar getroffen in de oorlog. Veel gebouwen wer den in puin geschoten. Suker speelde bij Sevilla ondertussen de sterren van de hemel, maar had het moeilijk. „Je kunt het bijna niet van je afzetten. Ik zat nachten alleen maar te piekeren, vooral wanneer de Spaanse tv weer beelden van verwoeste ste den liet zien." Suker nam de gewoonte aan tij dens ieder interview dat hij gaf de toestand in Kroatië uitvoerig te belichten. „Dat was een van de weinige dingen, die ik kon doen." Het leven van Suker bleef echter dubbel. Immers, in Spanje was hij een gevierd man, leefde het luxe leven van een sterspeler. Doelpunten Pas toen Kroatië als zelfstandig land begon te voetballen, kon Suker (28) voor zijn gevoel iets concreets doen. In mei 1991, pal voor het uitbreken van de oorlog, had Suker zijn tweede en laatste interland voor Joegoslavië ge speeld, én gescoord tegen de Fa rao Eilanden. Anderhalf jaar la ter kon hij Kroatië doelpunten schenken. In de Joegoslavische competitie maakte hij in totaal 167 treffers, voor Sevilla 76. Zijn gemiddelde voor Kroatië is echter onover troffen: 20 doelpunten in 21 duels. Het zijn cijfers, die eigen lijk alleen in de pré-historie van het interlandvoetbal werden ge haald. Ter vergelijking, Marco van Basten kwam in totaal tot 24 doelpunten voor Nederland in 58 interlands. Maar Suker is dan ook tot op het bot gemotiveerd. Iedere wed strijd weer. Bij het volkslied rust zijn hand altijd op het nationale embleem op zijn shirt. „Het is ook anders voor ons. Iedereen in ons team is op de een of andere manier geraakt door de oorlog. Veel jongens van onze leeftijd - onze vrienden, onze supporters - zijn omgekomen. Veel moeders zijn hun kinderen kwijtgeraakt. Die beelden spoken wel degelijk door je hoofd als je het veld op gaat." Ook Nicola Jurcevic (29), die net als Suker in de zomer van 1991 naar het buitenland ging, voelt die extra motivatie. „Die is tast baar. In de bus, in de kleedka mer, op het veld. We vinden dat we iets verplicht zijn." Met de instelling van ware com mando's betreden de Kroaten het veld, maar wat zij daar laten zien, is vaak van een ongekende schoonheid. De techniek is ver bluffend, de bal lijkt als compu tergestuurd door Kroatische ge lederen te kunnen gaan. Vaak sukkelt de tegenstander in slaap, doordat de bal eindeloos schijn baar doelloos wordt rondgetikt. Tot daar ineens zo'n vlijmscher- FOTO REUTER pe aanval volgt. „Ja, het wordt ook een interessante wedstrijd tegen de Duitsers," beaamt Jur cevic. „Iedereen weet hoe zij spe len. Ze hebben goede spelers, maar hebben een heel andere manier van voetballen. Ze hollen maar, gebruiken veel kracht." „Het is natuurlijk gewoon het beste land ter wereld. Ze staan er altijd weer. Moet je kijken wie ze allemaal thuis hebben gelaten: Scholl, Effenberg, Mattheus, noem maar op. Dan zijn Kohier en Basler ook nog geblesseerd naar huis. En toch staan ze er ge woon, dat zegt alles." Maar Jurcevic grijnst ook wan neer hij het over de kansen van zijn land heeft. „Wij zullen er ook staan. Natuurlijk. Ons voor deel is dat we wel zes of zeven spelers hebben die individueel de wedstrijd kunnen beslissen. Technisch zijn wij beter, en we hebben een goed systeem. En bo ven alles zijn wij gemotiveerd. Wij zijn een klein land, we willen laten zien dat we bestaan, dat we meetellen. Hoe kun je dat beter doen dan de Duitsers uit te scha kelen?" Mottram - 'Andy, we kussen je handen'. De koppenmaker van de populaire krant Bild haalde gisteren alles uit de kast om de bewondering van het Duitse voetbalvolk voor doelman Köpke op de voorpa gina te laten knallen. Sinds Köpke in de wedstrijd tegen Italië een strafschop stopte, is hij de held. „Een prestatie van absolute we reldklasse," looft bondscoach Vogts. „Ik had Andy wel de hele avond willen kussen", lacht Mat thias Sammer. Op Köpke valt te bouwen. Ook morgen in de kwartfinale tegen Kroatië. Andy Köpke weet niet zo goed wat hem overkomt. Zoveel voor spoed heeft de 34-jarige doelman in zijn carrière niet gekend. De clubs waarbij hij speelde, maak ten zelden hoogtijdagen door. Van Holstein Kiel belandde hij via SC Charlottenburg bij Hertha BSC Berlin. Die club heeft een klinkende naam en grote preten ties maar geen successen. In 1985 vertrok Köpke naar FC Nürnberg. Hij schoot wortel in het Frankenland, totdat Nürn berg twee jaar geleden uit de Bundesliga degradeerde. Köpke wilde op het hoogste niveau blij ven spelen en vertrok naar Ein- tracht Frankfurt. Weer een grote naam, maar opnieuw tegenval lende resultaten. Afgelopen sei zoen stond de doelman zelfs in een schiettent. Meer dan zestig keer moest hij de bal uit het doel halen. Eintracht degradeerde, maar net als bij Nürnberg wei gerde Köpke mee te gaan naar de tweede Bundesliga. Tijdens het EK werd zijn transfer naar VfB Stuttgart afgerond. Bij het nationale team heeft Köp ke ook niet alleen maar vreugde beleefd. Jarenlang moest hij de ondankbare reserverol voor zijn rekening nemen. De vaste bank zitter promoveerde pas tot basis speler toen Bodo Illgner na het mislukte WK in 1996 de zwarte piet kreeg toegeschoven en boos voor het nationale team bedank te. Tot dat moment had Köpke net veertien interlands gespeeld gedurende perioden dat Illgner geblesseerd was. Daarna ontbrak hij nog maar zelden en staat in tussen op 35 caps. Toch steekt geregeld de kritiek de kop op. Terwijl Köpke in de ma laise van Eintracht Frankfurt een moeilijke periode beleefde, keep te Oliver Kahn bij Bayern Mün- chen de pannen van het dak. De Münchense lobby riep prompt om Kahn in de 'Mannschaft'. Het ru moer verstomde doordat Kahn als gevolg van een blessure gerui me tijd uit beeld raakte. Bondscoach Vogts laat zich trou wens weinig gelegen liggen aan de 'adviezen' om verandering aan te brengen. Hij handhaafde in het verleden ook Bodo Illgner, terwijl half Duitsland Köpke in de na tionale ploeg wilde. Nu onder vindt Köpke dat de trainer pal achter zijn vaste doelman staat. „Die steun heeft iedere keeper nodig," zegt Köpke. „Dat geeft hem zekerheid. Illgner heeft het ondervonden en nu doe ik dat." Köpke bedankte zich bij Vogts met knappe prestaties. Vooral het stoppen van strafschoppen spreekt de Duitsers aan. Dit voorjaar keerde Köpke in een oe fenduel een penalty van Berg kamp, waardoor Oranje versla gen werd. Dat succes werd in Duitsland luid bejubeld. Net als het stoppen van de strafschop van de Italiaan Zola. Daarmee hield Köpke afgelopen woensdag Duitsland overeind in de laatste wedstrijd uit de eerste ronde (0- 0). De Duitse rapportcijfers zijn schitterend: twee overwinningen en een gelijk spel, vijf doelpunten voor en nul tegen. Als enige doel man op het EK is Köpke nog niet gepasseerd. Dat hij zich tot een 'penalty-killer' ontwikkelt, is Doelman Köpke (rechts) wordt gefeliciteerd door zijn ploegge noot Helmer na het stoppen van de strafschop van de Italiaan Zola. FOTO REUTER geen toeval. Weliswaar ontbeert hij een boekje zoals dat van Jan Reker, waaruit Hans van Breuke- len nuttige tips haalde, maar Köpke gebruikt wel videobeel den. „Daarop had ik gezien hoe Zola een strafschop nooit keihard in het doel jaagt. Hij schuift de bal in de hoek. Dus ik wist: als ik de goede hoek kies, maak ik een reële kans." De afgelopen dagen heeft Köpke weer aandachtig de videobeelden bekeken. Hij weet nu hoe de Kro aat Suker de strafschoppen neemt. Bolton (anp) - Bondscoach Aimé Jacquet van de Fransen is lange tijd hevig bekritiseerd. Dankzij de plaats in de kwart finales is de stemming omge slagen. Daarom reageerden de Franse media geschokt op Jac quets mededeling: 'Misschien is het beter als ik na dit toer nooi stop'. Jacquet volgde in januari 1994 Houllier op als bondscoach van de nationale ploeg, die zich vlak daarvoor niet had weten te plaatsen voor het WK in de VS. Het Franse publiek had om de terugkeer van volksheld Plati- ni geschreeuwd. Toen Jacquet later het lef had Cantona, Gi- nola en Papin te passeren, werd hij als 'krankzinnig' be schouwd. In een serie van 26 duels zon der nederlaag kreeg Jacquet beetje bij beetje het vertrou wen. In eigen land wordt weer geloofd in internationaal sue ces, twaalf jaar nadat spelver" deler Platini de Fransen naar de Europese titel geleid had Blijkbaar was erkenning het allerbelangrijkste doel van de 54-jarige Jacquet, die een team opbouwde voor het WK van 1998 in eigen land, maar vrij. dag vertelde aan afbouwen te denken. „Ik moet serieus gaan nadenken over mijn toekomst Misschien heeft dit team een andere coach nodig, is de tM rijp voor een verandering." Het contract van Jacquet loopt nog een jaar door. „Ik had al kunnen bijtekenen, maar dat is niet mijn stijl. Het is tijd om na te denken om alles op een rijtje te zetten. Het is heel goed mo gelijk dat ik na dit toernooi stop als trainer en als tech nisch directeur van de bond verderga." Liverpool - Het Nederlands elftal heeft pas twee keer eerder of ficieel tegen Frankrijk gespeeld. Beide malen voor de kwalifica tie van de wereldtitelstrijd, in 1982 in Spanje. Oranje plaatste zich niet voor die eindronde, Frankrijk wel, In 1981 wonnen beide landen één keer. In Rotterdam ging de winst (1-0) naar Nederland, enkele maanden later viel in Parijs (2-0) de definitieve beslissing alsnog in Frans voordeel uit. Met vijftien vriendschappelijke wedstrijden tussen 1908 en 1 meegerekend speelden Nederland en Frankrijk zeventien keer tegen elkaar. De totale balans is in het voordeel van Oranje, met acht keer winst en zeven keer verlies. Het doelsaldo is 43-30, eveneens in Oranje's voordeel. De laatste ontmoeting was 18 januari 1995 in Utrecht. Frank rijk, nog spelend met Cantona en Papin, won met 1-0. Dat was toen de eerste (vriendschappelijke) wedstrijd onder leiding van bondscoach Hiddink. Londen - De schorsing van drie wedstrijden voor Joeri Kovtoen blijft gehandhaafd. De beroepscommissie van de Europese voet balbond (UEFA) verwierp gisteren het protest van de Russisch verdediger. De international kreeg in het EK-duel met Duits land de rode kaart en zat inmiddels één wedstrijd van uit. Hij ontbrak tegen Tsjechië. Rusland is op het EK inmiddels uitgeschakeld. Kovtoen van Di namo Moskou mist door de schorsing twee WK-kwalificatie- wedstrijden, tegen Cyprus en Israël. Ramon Vega van Zwitserland, John Collins van Schotland, de Roemeen Adrian Ilie en de Deen Thomas Helvig zijn g voor één duel. Zij kregen in de voorrondes twee gele kaartenen missen de eerste EK-kwalificatiewedstrijd. Zürich - De Zwitserse bondscoach Artur Jorge heeft ontkend een contract te hebben getekend bij FC Porto. „Verle den week zou ik naar Sporting Lissabon gaan. Nu weer naar Porto. Het is pure onzin." Het Zwitserse dagblad Bliek had gisteren bericht dat de Portu gees na de voortijdige uitschakeling van de Zwitsers op het EK een contract met Porto had gesloten. Zwitserland werd bij het EK in de voorronden uitgeschakeld in de poule van Nederland. Jorge, die zwaar is bekritiseerd, volgde de Engelsman Roy Hodgson december vorig jaar op als bonds coach. Zijn contract loop tot en met de WK van 1998 in Frank rijk. FC Porto is sinds het vertrek van Bobby Robson naar FC Barce lona op zoek naar een opvolger. Behalve Jorge wordt ook de Por tugese bondscoach Antonio Oliveira genoemd. Brussel - Zes Tsjechische voetbalfans hebben de nacht van don derdag op vrijdag doorgebracht in een cel in België. De politic arresteerde de zes na hun reis met de veerboot van de Engelss plaats Ramsgate naar Oostende wegens openbare geweldpleging en dronkenschap. Het zestal maakte onderdeel uit van een grote groep fans diede laatste groepswedstrijd van de Tsjechen had bijgewoond. Tsje chië plaatste zich ten koste van Italië voor de kwartfinales v." het EK. Nadat de zes fans hun roes in de cel hadden uitgeslapen, zijn® onder politiebegeleiding van Oostende naar de Duitse grens gebracht. Londen - In totaal 906.000 toeschouwers hebben de voorrondt' van het EK in Engeland bezocht. De Europese voetbalunie (UE FA.) heeft dat bekendgemaakt. Het duel tussen Engeland en Schotland in groep A trok dein®' te bezoekers, 76.864. De wedstrijd van het gastland tegen Oran je staat tweede op de toeschouwerslijst. In totaal 76.798 «en® bezochten dit duel. De minste toeschouwers kwamen naar Bulgarije en Roemen® Iets meer dan 19.000 mensen vonden hun weg naar het s' in Newcastle. Het gemiddeld aantal bezoekers van de 24 groepswedstrijd® bedraagt 37.789. Rome (anp) - De roep om het vertrek van bondscoach Arri- go Sacchi wordt in Italië steeds luider. De 'tifosi' wijzen hem als de zondebok aan voor de afgang van het Italiaanse voetbalelftal tijdens het Euro pees kampioenschap. Een enquête van staatszender RAI 3 bracht gisteren aan het licht dat 84 procent van de on dervraagden het hoofd eist van Sacchi. De ondervraagden willen Cesare Maldini, de va der van international Paulo en coach van het olympisch elf tal, als zijn opvolger. Een tele fonisch onderzoek donderdag wees uit dat de helft wilde dat Sacchi weg gaat. Ook de kranten laten zich niet onbetuigd. Unaniem oord# ze dat de ex-trainer van' Milan moet opstappen. „Dal zijn plicht," schrijft La W blica. „Het zou hem netjes sta': Aan de ene kant is het tepjjT zen als een kapitein het i kend schip niet verlaat, dat gaat in dit geval nis™ Het schip is al gezonken. Onder de kop: 'Een noodt lijke scheiding', neemt J Corriere della Sera duidG stelling tegen Sacchi. tract of niet, hij kan ond® huidige omstandigheden aanblijven." Vlak voor het gin van het EK verlengde aj chi zijn verbintenis tot en het WK van 1998. Rosmalen (anp)-Tien jaar leden won Helena Suko voor het laatst een internati naal tennistoernooi vo vrouwen in Nederland. Zat dag heeft de 31-jarige Tsjec sche de kans die prestatie herhalen. Dan neemt ze het de eindstrijd van het grastoe nooi in Rosmalen op teg Anke Huber. Sukova behaalde gisteren in halve finale van de Wilkins Lady Championships haar 60 zege in haar dertienjarige pr loopbaan. De nummer 26 van wereld was te sterk voor de Oo. tenrijkse Judith Wiesner, die a vijfde was geplaatst. Sukova, di viermaal in de finale van e Grand Slam-toernooi ston maar nooit won, verloor de eers Nijd

de Stem | 1996 | | pagina 10