Somaliërs moeten toch weg We hebben de voordeelregel toegepast. PENTAX Grof geweld bij neerslaan betoging Jakarta Grote schoonmaak in Kremlin Dreigende onweerswolken boven Eurotop in Florence verdwenen <0 ƒ8.900, Analyse jgSTBM BINNENLAND BUITENLAND A4 Schmitz krijgt fiat van Kamer Aanhangers dochter Sukarno van straat geslagen FONDS a BOEKHOUDER Autoverhuur A. de Jong BV W.VERDAAS Kunstgebitten Dental Care 2000 Tegelhandel de Boerderij Jos Loos en Zn. EK Supporters Bierpakket nu voor 12,95 EEN CAMERA OM TE ZOOMEN Lebed onstuitbaar DE STEM COMMENTAAR Geen voorrang BUITENLAND KORT Filosoof Kuhn overleden Ambassadeur naar VN voor Srebrenica Israël staat moskee in parlement toe Doden door noodweer in Italië Nederlanders wegens drugs in cel VS VS dreigen met veto tegen Boutros-Ghali Mogelijk actie tegen Iraanse diplomaten Dode leider Koerden in België gevonden X 54 VRIJDAG 21 JUNI 1996 Bert Schampers dorence - Van teveel kunst word je L Het is ooit iemand overkomen ggn bezoek aan Florence. Er be- „al Zelfs een naam voor, het Sten- ^.syndroom. jEuropese leiders, vandaag en morgen ien in de parel van de Italiaanse re- iisance, hebben andere zorgen. Zij jai die andere ziekte bestrijden, de ,i(C-koeienziekte. En als het even kan andere meer wezenlijke, zaken aan- in. ■(onweerswolken boven Florence ver wen gisteren door een compromis >n effectieve aanpak van de BSE- (JJat woensdagavond in Brussel de ve terinaire experts het eens werden over het Britse slachtprogramma voor zieke runderen en koeien die mogelijk besmet zijn, ziet het ernaar uit dat de Europese top in Florence niet volledig zal worden beheerst door BSE. In ruil voor de Britse toegeving om meer dan 60.000 runderen extra te vernieti gen, bovenop de 80.000 die Londen zelf had voorgesteld, eist de regering Major wel dat de Europese leiders het licht op groen zetten voor de geleidelijke ophef fing van het wereldwijde uitvoerverbod op rundvee en rundvleesproducten. Dat verbod kwam er nadat de Britten half maart zelf bekend hadden gemaakt dat er mogelijk een verband bestaat tus sen het eten van besmet rundvlees en een dodelijke hersenziekte bij de mens. Uit ergernis over de Europese reactie blok keren de Britten sinds eind mei alle Eu ropese besluiten. Gisteren gebeurde dat wederom in Luxemburg, waar de Euro pese ministers van Industrie over de li beralisering van de energiemarkt verga derden. De Britse minister Eggar wei gerde mee te werken aan 19 technische besluiten. Eggar zei in Luxemburg te ho pen dat dit de laatste keer zou zijn. Maar dat hangt af van de top in Florence. De BSE-kwestie wordt mogelijk van avond besproken, voor of tijdens het di ner van de regeringsleiders en het Fran se staatshoofd. Een diner met op het me nu, niet toevallig, rundvlees, opgediend met Toscaanse bonen. Het is vast gemakkelijker praten tijdens een hapje en een drankje, maar of de problemen daarmee opgelost zijn, is de vraag. Premier Major voelt de hete adem van duizenden boze boeren in zijn nek. De Britse boerenbond is razend omdat de regering heeft toegegeven aan Brus selse druk om tienduizenden runderen extra te vernietigen. Voor de reeds zwaar getroffen rundveehouders is dat rampza lig, zegt de boerenbond. Major moet ook nog afwachten of alle lidstaten het stappenplan voor de ophef fing van het exportverbod wel klakke loos zullen aanvaarden. Geluiden uit on der meer Bonn wijzen daar niet op. Duitsland heeft zich hard opgesteld in de BSE-kwestie. Een precieze kalender voor opheffing van het verbod is er niet, en ook over de details daarvan bestaat geen duidelijk heid. Bovendien moet in het Britse La gerhuis nog maar een meerderheid wor den gevonden om akkoord te gaan met het vernietigen van een groter deel van de veestapel. Voor de duizenden toeristen die de stad overspoelen, zal het een zorg wezen. Zij staan, ver genoeg weg van deze Europese heksenketel, aan te schuiven voor het Uffizi-museum, vergapen zich aan Car- vaggio's meesterwerken en Michelange lo's David, die dromerig neerkijkt op de Piazza delia Signoria. Op een podium naast dit plein werd gis teravond het spektakel 'Europa Mon Amour' opgevoerd. Dat alles onder het mom: het mag dan politiek gezien een zooitje zijn in Europa, we houden alle maal verschrikkelijk veel van elkaar. idt u Ceukens: AFRJT4J WH IQSCH KUJN KEUKENS ilse modem opgestelde keuken il kompleet met: hoge wondkasiwi. ns- en lidilliisten, verlichting. Ifcast. combi oven/mnnnelrnn. wasser, keramische kookplaat emlel menakraan en moderne ifS ohuiasthouw. Telefoon: (0416) 37 75 11. port Ise aqe EUW omg. |rouw orivé. |5803 v.a. tuna. Ü3 j. v.a. 3320 U in 051 31). boek. 6410 VE. Admin.advies voor adm. en aang.biljet. Slagboom, Marijke Meustr. 100, Breda, Tel. 5214282, Autoverhuur Speciaal weekendtarief, personenwagens, vrijdag avond tot zondagavond 80,- excl. Laan van Belgie 53, Roosendaal. Tel. 0165-555551. Ook uw adres voor bestelbusjes. Schilderwerk Voor al uw binnen- en buiten schilderwerk. Tel: 076-5812565 Tandtechniek Reparatie en vernieuwing Informeer naar onze lage prijzen. Ook 's avonds en in het weekend. 0164-244755 Tegelwerken Uw adres voor al uw wand en vloertegels en marmer. Alles uit voorraad leverbaar Langeweg 59, Anna Jacobapolder. 0167-572632. specialist rOnderhoud reparatie. sVerkoop van nieuwe en 5 gebruikte auto's. Tel. 0164 - 64 25 28_ fan onze Haagse redactie Jen Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) gaat door met jet terugsturen van Somaliërs, van wie een asielverzoek in Ne- Itrland is afgewezen. De laatste week ontstonden er allerlei •Dblemen bij pogingen om afgewezen Somalische asielzoekers lïtug te sturen naar hun land. j llgelopen weekeinde probeerde J Irtitie een groep van 19 Soma- I Sis via Dubai terug te brengen i jaar Somalië. De autoriteiten j teigerden echter toestemming te I pen om de asielzoekers toe te j ilea. terder was een Zweeds vliegtuig iet afgewezen asielzoekers door I ie autoriteiten geweigerd. tok speelde een rol dat de asiel- I «kers in het Nederlandse vlieg- tuig zich verzetten tegen terug- ieernaar hun land, waardoor een I overstap op de luchthaven van I Dubai niet kon doorgaan. Overvallen Disteren werd bekend dat twee ledewerkers van de Immigratie a Naturalisatiedienst (IND) in Somalië zijn aangevallen door (twapende benden. De IND-me- kwerkers waren bezig twee af- (twezen asielzoekers terug te telgen naar een bepaald deel van Somalië. Staatssecretaris Schmitz kreeg M een grote meerderheid in de Tweede Kamer steun voor haar Weid om ook de komende tijd te (roderen afgewezen asielzoekers lenig te zenden naar hun land. Tijdens het Kamerdebat verzette fan GroenLinks zich tegen dat uitzettingsbeleid Bet beleid ten opzichte van afge- vezen Iraanse asielzoekers zal niet veranderen. Schmitz had enkele weken gele den voorgesteld meer mensen naar Iran te gaan uitzetten. Volgens haar inlichtingen hebben Iraanse deserteurs en dienstwei geraars niets te duchten bij te rugkeer in hun land. Daarom wil Schmitz deze groep asielzoekers terugsturen. Bang voor terugkeer Kamerlid Dittrich (D66) wist echter te bereiken dat de staats secretaris nog eens onderzoekt of de gegevens kloppen waarop ze haar besluit had gebaseerd. Na de zomer zal Schmitz bekend ma ken of ze haar uitzettingsbeleid voor Iraniërs al dan niet versoe pelt. De laatste tijd zijn erg weinig asielzoekers uitgezet naar Iran. Van de ongeveer 12.000 Iraanse asielzoekers moesten vorig jaar 66 gedwongen terugkeren. In de eerste helft van dit jaar gaat het om 18 personen. Ongeveer 8000 Iraanse asielzoekers wachten nog op een beslissing over hun asiel verzoek. Onder Iraanse asielzoekers in Nederlandse vluchtelingencentra bestaat grote angst om terugge stuurd te worden. De laatste maanden vinden er op tal van plaatsen individule en collectieve acties plaats om de aandacht op het probleem van de Iraniërs te richten. (ADVERTENTIE) met 5 flesjes Amstel Bier, glas en een zakje Doritos van Smiths. Olifant Jonge Jenever lOOcl van voor 19,95. Four Roses Bourbon 70cl van •29p95 voor 25,95. Heineken krat 24x30cl nu met 5 Bonus Miles. Mount Terra 1995 Müller-Thurgau/Sauvignon Nieuw Zeeland vanl0j95Voor 8,95. 5>Chardonnay 1995 Pays d'Oc van8j95voor 6,95 +1 Bonus Mile. GALLGALL Geniet, maar drink me. mate ieJS WjZOnderS. an iedingen zijn geldig tot en met 9 juli a.s., zolang de voorraad strekt. Twee soldaten slaan een betoger in de Indonesische hoofdstad Jakarta in elkaar. Zo'n 5000 aanhangers van Megawati Sukarnoputri, de dochter van wijlen president Sukarno, protesteerden tegen een poging van het leger ruzie te stichten in Megawati's partij. Ze wil zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen in 1998 en daar is het leger niet van gediend. foto epa Jakarta (ap) - Het Indonesi sche leger heeft gisteren in Ja karta met grof geweld een eind gemaakt aan een demon stratie van ongeveer 5000 aanhangers van de oppositie partij van Megawati Sukarno putri. Volgens leiders van het protest raakten 73 mensen gewond toen enkele honderden soldaten er met knuppels op los sloegen om de demonstranten uiteen te drijven. Manggara Siahaan van de Demo cratische Partij Indonesië (DPI) maakte eerder melding van drie doden. Die melding trok hij later in omdat die zou berusten op on juiste informatie van medewer kers. Volgens hem zijn zes van de gewonden er ernstig aan toe. Er zijn 52 demonstranten gearres teerd. De aanhangers van de partij van Sukarnoputri, die protesteerden tegen een door het leger gesteund congres van partijdissidenten, waren bij een afzetting slaags ge raakt met de politie. Toen die zich voor de overmacht aan de monstranten terug moest trekken greep het leger in. Onder aanvoering van brigadege neraal Bambang Sudono, staf chef van het militaire commando van Jakarta, sloeg het leger de demonstranten van de straat. Sudono liet zichzelf niet onbe tuigd; hij griste een jonge man een partij vlag uit handen en scheurde die aan flarden. 'Jullie honden, jullie zijn alleen maar herrieschoppers', riep hij daarbij uit. Tijdens het legeroptreden lie pen ook een cameraman van CNN en een persfotograaf klap pen op. Gisteren begon met steun van het leger in Medan een congres van partijdissidenten, die Megawati als partijleidster aan de kant wil len zetten. De commandant van de Indonesi sche strijdkrachten, generaal Feisal Tanjung, opende het drie daagse congres met de ontken ning dat het leger zich mengde in partij-aangelegenheden. Megawati, dochter van de eerste president van Indonesië Sukarno, was eind 1993 op een partijcon- Moskou - Opnieuw is het Boris Jeltsin gelukt vriend en vijand te ver bazen. De president heeft kenne lijk besloten om vlak voor de tweede ronde van de verkiezingen zijn imago nog wat op te poetsen, de meest gehate figuren uit zijn omgeving te verwijde ren en zich weer op te wer pen als de beschermer van de democratie. Jeltsin heeft zelfs de man die hem bijna twintig jaar lang als een schaduw volgde, 'Raspoetin' Korzjakov, aan de dijk gezet. En dat alles onder het mom van het verhinderen van de 'derde staatsgreep' in zijn politieke loopbaan. De noodzaak om stemmen weg te halen bij zijn communistische rivaal Gennadi Zjoeganov heeft de president doen luisteren naar zijn liberale adviseurs en hij heeft zich ontdaan van de havi ken, die in de media en de pu blieke opinie worden geassoci eerd met machtsmisbruik, cor ruptie en de oorlog in Tsjets jenië. De hervormingsgezinde krach ten in het parlement en in de omgeving van de president eis ten al geruime tijd de politieke hoofden van Korzjakov, Barsoe- kov en Soskovjets, omdat hun aanwezigheid in het Kremlin ge zien werd als een grote rem op het hervormingsproces in Rus land. „Ik ben zeer tevreden. Het is de beste beslissing die de president had kunnen nemen," zei ex-pre mier Jegor Gajdar - de 'vader' van de economische hervormin gen - in een reactie op het ont slag van het drietal. Gajdar en andere democratische leiders zoals de liberale econoom Grigori Javlinski feliciteerden Twee van de drie de laan uitgestuurde haviken: Alexander Korzjakov (links) en Mikhael Barsoekov. foto epa elkaar met het vertrek van Kor zjakov en consorten. „Liberale intellectuelen en de onafhanke lijke pers die de omgeving van Jeltsin als een gevaar beschouw den voor de vorming van een fatsoenlijke burgerlijke staat en die bang waren voor de dreiging van een totalitair regiem, kun nen nu gerust zijn. Alle democraten kunnen nu met vertrouwen op Jeltsin stemmen Door Kees Elenbaas in de volgende ronde," schreef een analist van Itar-Tass. Vrijwel alle democratische me dewerkers en adviseurs waaraan Jeltsin zijn presidentschap had te danken, hebben het Kremlin in de loop van de tijd veriaten, vooral nadat de president tot de oorlog in Tsjetsjenië besloot. Veel van deze voormalige mede werkers kwamen Jeltsin in zijn verkiezingscampagne weer te hulp om het gevaar van een communistische machtsoverna me af te wentelen. Gedurende de laatste maanden hebben deze democratische me dewerkers een hard gevecht ge leverd met 'de sterke mannen' in Jeltsins directe omgeving en ze zijn als overwinnaars uit de bus gekomen. Georgi Satarov, een voor aanstaand adviseur van president Jeltsin, zei dat de gebeurtenissen van don derdag niets te maken hadden met een poging tot staatsgreep, maar dat het ging om een paleisrevolu tie. Volgens Satarov was het een strijd tussen twee ver schillende groepen in de omgeving van de president die zich 'meester wilden maken van de overwinning die Boris Je ltsin zonder twijfel in de tweede ronde gaat behalen'. Jeltsin heeft bij zijn bliksemac tie dankbaar gebruik gemaakt van de invloed en de diensten van een andere sterke man, zijn nieuwe veiligheidsadviseur ge neraal Alexander Lebed. Binnen drie dagen na het aan treden van Lebed, de grote ver rassing met bijna 15 procent van de stemmen in de eerste ronde van de verkiezingen, hebben de generaals Gratsjov, Korzjakov, Barsoekov en vice-premier Sos kovjets het veld moeten ruimen. Lebed heeft bovendien van Jelt sin de supervisie gekregen over alle zogenaamde machtsminis teries waardoor hij zonder over drijving in één klap na de presi dent de machtigste man is ge worden. In sommige krijgen wordt dan ook al spottend ge sproken over de 'coup van Le bed'. Vooralsnog applaudiseert vrij wel iedereen over 'de grote schoonmaak' die Jeltsin met be hulp van de reeht-en-orde gene raal doorvoert. De grote vraag is echter wat ge neraal Lebed met die macht gaat doen, nadat Jeltsin de overwin ning bij de verkiezingen heeft behaald en weer aan een lange winterslaap begint. gres tot voorzitter van de PDI ge kozen. De PDI is de kleinste van bij elkaar drie in Indonesië Offici eel toegestane politieke partijen. Megawati is een fel pleitbezorger van verstrekkende democratische hervormingen. Indonesië's 75 jaar oude presi dent Suharto schakelde in 1966 zijn voorganger Sukarno politiek uit. In Indonesië worden in 1997 parlements- en in maart 1998 presidentsverkiezingen gehou den. Indonesische kranten hebben er op gespeculeerd dat Megawati zich over twee jaar kandidaat zou kunnen stellen voor het presi dentschap. Dit zou bepaald niet in het belang zijn van de rege ringspartij Golkar. (ADVERTENTIE) VERVOLG VOORPAGINA Woensdagavond werden twee me dewerkers van Jeltsins campagne team gearresteerd door de veilig heidstroepen van Barsoekov op beschuldiging van een poging tot verduistering van een half miljoen dollar aan campagnegelden. Volgens Tsjoebajs ging het om een 'KGB-provocatie in Sovjet-stijl' in de hoop het campagneteam van Jeltsin in discrediet te brengen en zo de president te bewegen de tweede ronde van de verkiezingen uit te stellen. Tsjoebajs nam contact op met pre sident Jeltsin, premier Tsjemo- myrdin en generaal Lebed om hen van de gebeurtenissen op de hoog te te brengen. In de lezing van Tsjoebajs speelde generaal Lebed een belangrijke rol door op het kritieke moment zijn steun aan Jeltsin te geven. „Als één van de ontslagen figuren het in zijn hoofd zou halen om in opstand te komen, is een pink van Lebed voldoende om die opstand neer te slaan," zei Tsjoebajs. De samenwerking tussen Lebed en Jeltsin is volgens Tsjoebajs zeer efficiënt gebleken en hij zei er dan ook van overtuigd te zijn dat de overwinning van Jeltsin in de tweede ronde na dit kordate op treden onafwendbaar is. DE SITUATIE in de gezondheidszorg knelt aan alle kanten. Mi nister Borst worstelt met een fors begrotingstekort, ze is druk bezig met het verlagen van de medicijnprijzen en tevens stopt ze veel energie in het gevecht met de specialisten over de ho noraria. De laatste maanden wordt Borst ook nog eens voortdurend geplaagd met berichten over wachttijden in de ziekenhuizen. In sommige sectoren beginnen die wachtlijsten schrikbarende vormen aan te nemen. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen de wachttijden voor een betrekkelijk eenvoudige ingreep oplopen tot 6 maanden. Het verschijnsel doet zich echter ook voor in gespecialiseerde klinieken, waar de te lange wachttijd niet al leen geld, maar ook mensenlevens kan kosten. Dat geldt bij voorbeeld voor de hartklinieken. Een aantal alarmerende rapporten was voor de Tweede Kamer aanleiding om met minister Borst over het probleem in debat te gaan. Grootste zorg van de meeste volksvertegenwoordi gers is de trend dat werkgevers via voorrangsconstructies de wachtlijsten voor hun zieke werknemers proberen te ontlopen. Zakelijk gezien is het te begrijpen dat werkgevers op een ver snelde behandeling van zieke werknemers aansturen. Sinds de privatisering van de Ziektewet moeten werkgevers het sala ris van hun zieke werknemer doorbetalen. Een Kamerlid reken de voor dat het bedrag per ziekmelding oploopt tot een gemid delde van 4000 tot 5000 gulden. Niettemin heeft minister Borst gelijk met haar stelling dat wer kenden in de gezondheidszorg geen voorrang mogen krijgen boven niet-werkenden. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer is het met haar eens en stelt dat slechts op basis van medische gronden kan worden gehandeld. Naast een aantal praktische tips die tot een beter inzicht in de beschikbare ruimte voor behandeling moeten leiden, heeft de Tweede Kamer Borst eveneens verzocht om te komen met voorstellen die tot structurele verbetering van de huidige si tuatie moeten leiden. Het uitgangspunt moet echter blijven dat geen verschil mag worden gemaakt tussen werkenden en niet- werkenden. Een tweedeling in de gezondheidszorg is uit den boze. Cambridge - De Amerikaanse fysicus en filosoof Thomas Kuhn is op 73-jarige leeftijd overleden. De hoogleraar vergaarde in de ja ren zestig wereldwijde roem met zijn theorieën over de ontwikke ling van de wetenschap. Kuhns dood is bevestigd door de afdeling voor linguïstiek en filo sofie van het Massachusetts Institute of Technology bij Boston, waar hij tot zijn pensionering in 1991 werkte. Den Haag - Minister Van Mierlo heeft zijn ambassadeur in alge mene dienst naar New York gestuurd om bij de Verenigde Naties na te gaan welke mogelijkheden er zijn voor een internationaal onderzoek naar de val van de Bosnische moslim-enclave Srebre nica. De Kamer had de regering vorige week gevraagd dat te be vorderen. Van Mierlo informeert de Tweede Kamer begin volgende week over de bevindingen van de ambassadeur. De commissies van De fensie en van Buitenlandse Zaken willen nog voor het zomerreces, dat in juli begint, een reactie van de regering. Het onderzoek moet gaan over de internationale besluitvorming rond de val van de enclave, gezien de recente berichten dat de VN Srebrenica bewust hebben laten vallen omdat zif de oostelijke en claves wilden opgeven. Jeruzalem - Israël laat een moskee bouwen in de Knesset. Het parlementsgebouw heeft al sinds jaar en dag een synagoge voor de joodse parlementariërs en medewerkers. Abdul Malik Dehamshe, leider van de moslimpartij Islamitische Beweging, heeft om een gebedsruimte voor moslims gevraagd. Dehamshe is een nieuw gekozen parlementslid. De Israëlische Arabieren, die ongeveer 12 procent van de bevol king vormen, hebben na de laatste verkiezingen negen zetels in het nieuwe parlement tegen vijf in het vorige. Lucca - Zware onweers- en regenbuien hebben in Italië aan zeker tien mensen het leven gekost. Reddingsteams zochten gisteravond nog naar 25 vermisten. Overvloedige regen veroorzaakte in de regio rond de Toscaanse stad Lucca aardverschuivingen. In nog geen zes uur viel er op sommige plaatsen 45 centimeter regen. Rivieren traden buiten hun oevers. Drie dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden door het instorten van een brug. Autowegen en spoorlijnen zijn gedeeltelijk gestremd. Voor delen van de provincies Lucca en Massa werd de noodtoestand uitgeroepen. Den Haag - De Amerikaanse justitie heeft twee Nederlanders ge arresteerd op verdenking van drugssmokkel. De twee mannen, 41 en 52 jaar oud, zitten in de staat Florida in het gevang. Het zou gaan om een partij hasj van 100.000 kilo die de Nederlan ders in samenwerking met andere verdachten via de VS naar Ca nada hadden willen smokkelen. De straatwaarde van de drugs be draagt zo'n half miljard gulden en is daarmee een van de grootste onderschepte partijen in Amerika ooit. De twee, bij wie de Amerikaanse justitie rond de 17.000 kilo hasj aantrof, hangt een gevangensstraf van minimaal 20 jaar en maxi maal levenslang boven het hoofd. Washington - De Verenigde Staten zijn bereid hun vetorecht bij de Verenigde Naties te gebruiken om een tweede ambtstermijn van VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali te blokkeren. De VS verwijten hem onder meer te weinig daadkracht in crisis situaties. Als concessie bood het ministerie de secretaris-generaal een verlenging van zijn termijn met een jaar aan. Maar Boutros- Ghali weigerde dat. Door de weigering is het standpunt van het Witte Huis 'onherroe pelijk' geworden. Washington zoekt iemand die de Verenigde Na ties meer kan hervormen, aldus een zegsman. De eerste termijn van vijf jaar van de vroegere Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken loopt eind dit jaar af. Den Haag - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) onder zoekt of het nodig is maatregelen te nemen tegen Iraanse diplo maten in Nederland. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) meldde enige tijd geleden in haar jaarverslag dat Iraanse diplo maten mogelijk betrokken zijn bij het intimideren van Iraanse asielzoekers in Nederland. Als dat inderdaad komt vast te staan, zal de regering Iraanse diplomaten het land uitwijzen, liet van Mierlo gisteren in de Tweede Kamer doorschemeren. Kortrijk - De 34-jarige Gormez Achmed, een vooraanstaand lid van de naar onafhankelijkheid strevende Koerdische partij PKK, is in april dood aangetroffen in de Belgische rivier de Leie. Dat heeft justitie in Kortrijk gisteren bekendgemaakt. Uit lijkschou wing is gebleken dat Achmed tien dagen eerder door verdrinking om het leven was gekomen. Achmed, bijgenaamd Topus Farik, woonde in Nederland. Hij zou binnen de partij verantwoordelijk zijn geweest voor de inzame ling van financiën onder in de Benelux verblijvende Koerden. Volgens diverse Nederlandse politiekorpsen gebeurt dat inzame len vaak onder dwang en dreiging met lichamelijk geweld. Achmed werd al een hele tijd vermist. Het staat nog niet vast hoe het PKK-kaderlid om het leven is gekomen, maar een geweldda dige dood sluit justitie niet uit. Het Koerdisch Informatiecentrum en de Koerdische Arbeidersvereniging in Nederland zeggen de namen Gormez Achmed of Topus Farik niet te kennen. x-

de Stem | 1996 | | pagina 5