'o IT 6 Hart kliniek wellicht uit Breda weg' Ponden sparen, Of yens. 20-5090 Kluivert rekent op basisplaats Berdien Albregtse uit Breskens weer thuis uit Engelse gevangenis DE STEM 20 05 05 Jeltsin haalt bezem door het Kremlin Scholieren smokkelen hasj per fiets naar België EDIJK 180 - BREDA COMMUNIEKLEDING HULST Circa 13.000 Nederlanders naar kwartfinale AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Minister zinspeelt op vertrek Kandidatuur Karadzic voor presidentschap Schmitz: twee gokkasten per café mag Generale Bank. De Andere Bank. OP ONZE TOTALE MERKENPAKKET C-Star O Replay O Diesel Females 55 DSL O Home Boy O Brunotti DAGWINNAARS DE STEM 3 maanden voor f 77,50 x 56 |3|=|=la*]l ontwerp. Izwakstroomverwarmingssysteem. Jen - geld terug - garantie" naten. 1 eigen bed mogelijk prieksgarantie jlBEDSERVICE NEDERLAND •ERKEMO hi en 100% sterk is Lotus Comfort delijk óók nog eens 100% gratis. ie winkel en koop een pak met 4 omfort Plus. Bewaar de kassabon escode uit de verpakking. Bevestig etje papier met daarop uw naam, woonplaats. Vergeet vooral niet keningnummer te vernielden. Doe nde gefrankeerde envelop en stuur Geld terug-aktie, postbus 42, 3417 nen drie weken na ontvangst van itus het aankoopbedrag én de por- ank- of eer dat eteren. fort Plus. Aangenaam trouwbaar sterk. indirtg. Onvolledige of onleesbare inzending^J'"'1 nonoreerd. Dit aanbod is geldig tot 15 jufl - KINDERMODE t »an Waesberghestraat 23A h' 0114-316358 DE STEM 8 "71031 1 "000218' I I I I I JAARGANG 2 KATERNEN pe Binnenkrant A2 linnenland A3 Binnen- Buitenland A4 A5 A6 Beurs Economie Sport 81 fm 84 Ireland Cl t/m C4 Zomergids D1/D2 ^•programma's D3 bij in Vrouw werkte bij DSM als schoonmaakster en prostituee Van onze verslaggever Geleen - Een Belgische wouw die begin dit jaar als schoonmaakster werkte de DSM-fabriek NAK4 Geleen, is door haar werkge ler op staande voet ontsla gen, omdat ze ook als prosti tuee zou hebben gewerkt op het DSM-terrein. Een werk nemer van het bedrijf beves tigde gisteren dat er op een gegeven moment zelfs affi ches ophingen met de naam Tan de schoonmaakster en haar tarieven. Tijdens de vijfjaarlijkse on derhoudsbeurt van de Nafta- kraker werkten tweeduizend mannen van bedrijven uit verschillende landen weken lang bij DSM. Een Belgisch schoonmaakbedrijf maakte cp contractbasis de tijdelijke kantoren schoon. Bij dat be- ®jf was ook de schoon maakster in dienst, Volgens DSM-woordvoerder Ancion werd de vrouw door collega's beschuldigd van prostitutie. „Onze be- dnjfsbeveiliging heeft onder zocht of de vrouw als prosti tuee werkte, maar daar is vol gens ons niets van gebleken, aar baas heeft toch besloten huw te ontslaan", vehgens is de vrouw na ar ontslag via een andere unna toch weer bij DSM te- echt gekomen als schoon maakster. Schoon maak beurt 'Vonnis Van der Valken onbegrijpelijk' pagina VRIJDAG 21 JUN11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Breukink Muster niet Eurosport niet naar naar maakt kabel NK Wimbledon duurder tijdrijden pagina B2 pagina in Hulst Italiaanse Beroering over pers kraakt kunstwerk Sacchi af voor Terneuzen pagina 82 pagina B4 pagina Langverwachte dubbelslag van A.F.Th, van der Heijden I MIN. MAX tl 110/17 j pagina (anp) - De KNVB ver lacht dat zo'n 13.000 supporters lit Nederland zaterdag de kwart- tegen Frankrijk bijwonen. DtlOOO kaarten die door de orga- isatie aan de KNVB toegewezen uren, werden al eerder verkocht. laatste 5000 toegangsbewijzen werden gisteren bij de kassa's op infield Road in Liverpool aan de aangeboden en waren mum van tijd weg. Volgens van Rhee, manager veilig- keidszaken van de bond, hebben lt Nederlanders ook via andere kaarten gekocht. „Ze zijn adingrijk genoeg. Het ziet er sar uit dat we net zo veel suppor ts krijgen als in de voorgaande Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid sluit niet uit dat het Thoraxcentrum van Medisch Centrutn De Klokkenberg uit Breda verhuist naar een gebied waar nu te weinig voorzie ningen zijn voor het verrichten van open-hartoperaties. Nog deze zomer wil zij hierover knopen doorhakken. Belgrado (anp) - De door het Joe- vië-Tribunaal wegens oor- ïisdaden gezochte Bosnisch- Servische leider Karadzic is giste- voorgedragen als kandidaat voor het presidentschap van de tanisch-Servische republiek La in Bosnië. Karadzic is unaniem kandidaat ld door het comité van zijn Democratische Partij (SDS) in de gemeente Pale, Karadzic' bolwerk kij de Bosnische hoofdstad Sara- jevo. Volgens het akkoord van Dayton echter mogen personen fc door het Joegoslavië-Tribu- iaal zijn aangeklaagd geen offi ciële functies vervullen. Karadzic maakte begin deze maand bekend te willen aftreden, «ar op voorwaarde dat het tri- taiaal de aanklacht tegen hem laat vallen. Volgende week begint 'oor het tribunaal een openbare hoorzitting over de betrokkenheid 'an Karadzic en diens naaste me iewerker, generaal Mladic, bij Borst zei dit gisteren tijdens het overleg met de Tweede Kamer over wachtlijsten in de gezond heidszorg. „De hartkliniek van De Klokkenberg zou eventueel naar een witte vlek op de landkaart overgebracht kunnen worden," aldus de minister. Met de term 'witte vlek' doelt zij op een regio waar nog geen hartkliniek is. Dat betreft bijvoorbeeld de regio Den Haag of de regio Twente. „Bra bant is in ieder geval géén witte vlek," liet Borst zich ontvallen. De minister lijkt daarmee voorbij te gaan aan het advies van de Raad van Toezicht van De Klok kenberg. De raad maakte begin deze week bekend dat het Igna- tiusziekenhuis in Breda in zijn vi sie de beste kandidaat is om het werk van de hartkliniek over te nemen. Interim-manager L. Markensteyn van de hartkliniek van De Klok kenberg reageert niet echt ver baasd over de uitlatingen van Borst. „Die passen bij de signalen die ik links en rechts krijg. De mi nister en de Inspectie Volksge zondheid vinden dat de zaken hier daadkrachtig aangepakt moeten worden. Ik denk dat de minister dat proces nog wat wil aanwakke ren." Voorzitter M. van den Dungen van de Raad van Toezicht wil niet in houdelijk reageren. „Elke minis ter denkt wel eens hardop, maar discussies via de krant lijken mij geen goede zaak." Volgens de Nederlandse Hart stichting qn de Gezondheidsraad is voor hartoperaties een wacht tijd van maximaal zes weken aan vaardbaar. In sommige regio's wordt deze periode echter ver Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeenten worden verplicht twee gok automaten per café toe te staan. Staatssecretaris Schmitz (Justitie) gaat ak koord met die landelijke richtlijn, waarmee ze tege moet komt aan de wens van een meerderheid in de Twee de Kamer. Dat bleek gisteren tijdens het Kamerdebat over het kansspel- beleid van Schmitz. De rege ringsfracties PvdA, VVD en D66 hadden eerder al laten weten dat zij een landelijke regeling voor gokkasten wilden. Het kabinet stelde juist voor om gemeenten zelf te laten bepalen hoeveel gokkasten er per café mogen staan.Volgens PvdA-Kamerlid Zijlstra zou dat echter alleen maar onduidelijkheid geven. Pv dA, VVD en D66 vreesden bo vendien dat een aantal gemeen tebesturen van hun vrijheid ge bruik zouden maken om alle gokkasten uit hun gemeente te verbannen. Dat zou volgens de fracties leiden tot een groei van het illegale gokcircuit. Schmitz verklaarde gisteren in de Kamer dat het kabinet juist vanwege de ervaringen in de afgelopen jaren had besloten om de gemeenten meer vrijheid te geven. „Maar als de Kamer het toch centraal wil vastleggen, zal ik mij niet verzetten." overschreden. In de regio Den Haag is de gemiddelde wachtduur voor een open-hartoperatie zelfs opgelopen tot négen maanden als gevolg van een structureel capaci teitsgebrek. Het is minister Borst overigens een raadsel hoe het komt dat de wachtlijsten in de sector hartchi- rurgie zo zijn gegroeid. In 1994 kwam er al geld vrij voor 650 ope raties extra per jaar en dat aantal werd voor dit jaar nog eens met 100 verhoogd. Een deel van deze capaciteit blijft echter onge bruikt. Borst vermoedt dat dit te maken heeft met een gebrek aan doelmatigheid. „Er zijn nog veel vraagtekens," moest zij de Kamer bekennen. Volgens de hartchirurgen sterven jaarlijks negentig mensen onnodig aan hartafwijkingen omdat ze niet op tijd geholpen kunnen wor den. Patrick Kluivert voelt zich met de dag zekerder van zijn zaak. Na het debacle van Oranje tegen Engeland vindt de Ajacied zo langza merhand dat bondscoach Guus Hiddink niet meer om hem heen kan voor het kwartfinale-duel van morgen tegen Frankrijk. „De trainer moet iets doen,zei hij gisteren in Liverpool, waar het Nederlands elftal zijn eerste training afwerkte. ZIE SPORT - B1 foto reuter Kans op regen Een uitgestrekt lagedrukgebied blijft voorlopig het weer bepalen. Naast bewolking ook opklaringen. Regen is onder deze omstandigheden bijna niet uit te sluiten. Door de zwakke tot matige wind blijft het te fris voor de tijd van het jaar. Door Kees Elenbaas Moskou - Na hardnekkige ge ruchten over een mogelijke staatsgreep heeft president Boris Jeltsin gisteren met ver bazingwekkende voortva rendheid drie topfunctiona rissen ontslagen. Jeltsin heeft zich met dit besluit in één klap ontdaan van de be langrijkste 'haviken' in zijn di recte omgeving. De 'Raspoetin' van het Kremlin, het hoofd van zijn persoonlijke lijfwacht generaal Alexander Korzjakov, de chef van dé Fede rale Veiligheidsdienst, generaal Mikhail Barsoekov en eerste vi ce-premier Oleg Soskovjets wer den via een decreet van de presi dent de laan uitgestuurd. Jeltsin maakt zijn beslissing be kend na een speciale zitting van de Nationale Veiligheidsraad, waar hij persoonlijk de nieuwe sterke man in het Kremlin, gene raal Lebed, introduceerde. De woordvoerder van Jeltsin maakte bekend dat de president tot het opzienbarende besluit om het driemanschap te ontslaan was gekomen, na ontmoetingen met premier Viktor Tsjernomyr- din, generaal Lebed en Anatoli Tsjoebajs, één van de belangrijk ste mensen in zijn campagne team. Tsjoebajs gaf in Moskou een persconferentie waar hij Korzjakov en Barsoekov en hun 'geestelijke vader' Soskovjets aanwees als de personen die erop uit waren om de presidentsver kiezingen uit te stellen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Essen/Roosendaal - Bel gische scholieren blijken massaal per fiets of brom mer in Roosendaalse koffie shops hasj en wiet te halen. Op die manier omzeilen ze de softdrugscontroles van de Roosendaalse politie. Die heeft het speciaal gemunt op inzittenden van auto's met Belgische en Franse kente kenplaten. „Probleem is dat we aan een doorsnee fietser niet kunnen zien of het een Belg of een Ne derlander is. Bij auto's kun je dat wel door naar de kenteken platen te kijken," aldus politie chef G. de Vries van het team Centrum. Van die maas in het vangnet maken Essense middelbare scholieren dankbaar gebruik. Inmiddels zijn er door de Es sense politie al zo'n vijftig jon geren, voornamelijk jongens, aangehouden. Ze zijn in een aantal gevallen soms letterlijk van de schoolbanken geplukt. Om de schoolexamens niet te storen, heeft de politie in Essen het onderzoek nu even stopge zet Eind vorige maand kwam de zaak aan het licht bij het verhoor van een leerling, die er van werd verdacht hasj op zak te hebben. De Essense politie zegt totaal verrast te zijn door de omvang ervan. „Verontrustend," omschrijft de Essense politiechef Van Huyck de situatie. Zijn Roosendaalse collega De Vries wil na de zomervakantie harde afspraken maken met de Essense politie. „Dan is de drugsnota van het kabinet vast gesteld en is ook duidelijk of ie mand vijf of dertig gram hasj bij zich mag hebben. Los daar van zouden we met elkaar kun nen kortsluiten wanneer we controleren." Dat zegt Van Huyck ook wel te willen. „Maar zo eenvoudig zal dat niet zijn als het gebruik en bezit in Nederland wordt toe gelaten. Als ik aan deze kant -Van de grens een sigaretje rook en mijn vriend een meter ver derop op Nederlands grondge bied een jointje, dan mogen we niet van eikaars rookwaar een trekje nemen," sombert Van Huyck. (ADVERTENTIES) Voor een hogere rente, onbelaste koersstijging of een toekom stige betaling. Met de Valuta Rekening van de Generale Bank kunt u een saldo aanhouden in diverse valuta. Meer weten over sparen in Amerikaanse of Canadese dollars, Britse ponden, Duitse marken, ECU's, Franse of Zwitserse franken en Japanse yens? Kom gerust eens langs. Bergen op Zoom, Antwerpsestraat 37, tel. 0164-237650. Breda (Kantorencomplex 'Prinsenhof'), Kloosterplein 11 tel. 076-5222820. Goes, Grote Markt 17, tel. 0113-230275. Hulst, Grote Markt 8, tel. 0114-313456. Middelburg, Stationsstraat 2, tel. 0118-616056. Oosterhout, Mathildastraat 15, tel. 0162-458600. Roosendaal, Molenstraat 50, tel. 0165-569326. Sas van Gent, Keizer Karelplein 8, tel. 0115-453510. Sluis, Lange Wolstraat 10-12, tel. 0117-461740. Temeuzen, Kersstraat 13, tel. 0115-695851 Van onze verslaggever Breskens/Canterbury - Berdien Albregtse uit Breskens is weer thuis. Ze werd woensdagmiddag onmiddellijk op vrije voeten gesteld, nadat de jury van de rechtbank in het Engelse Canter bury haar niet schuldig achtte aan hasj-smokkel, omdat ze on der dwang heeft gehandeld. Op 19 december vorig jaar werd de Breskense in Ramsgate op heterdaad betrapt met 48 kilo hasj in haar bezit. Donkersteeg 16 LEIDEN Houtmarktpassage 9-11 BREDA Heuvelstraat 8-10 TILBURG Grote staat 51 MAASTRICHT Rechtestraat 13 EINDHOVEN Rita Verhoeven, Blockmekerstraat 8, 4921 CS Made Carola Aarts, Overveldsestraat 31c, 4841 KW Prinsenbeek De dwang werd uitgeoefend door een Belgische vrouw aan wie Ber dien Albregtse geld schuldig was. Eén van de ontlastende verkla ringen kwam van de echtgenoot van de Belgische vrouw. Hij zit zelf wegens hasj-smokkel een celstraf van ruim drie jaar uit in Engeland. Precies zes maanden zat Berdien Albregtse, getrouwd en moeder van drie kinderen, in voorlopige hechtenis. Een half jaar dat voor altijd in haar geheugen gegrifd zal zijn, want Engelse gevange nissen zijn geen toonbeeld van comfort. Op dinsdag 19 december vorig jaar stortte haar wereld in, toen de douane in Ramsgate 48 kilo hasj uit haar auto tevoorschijn haalde. De reactie was onverbid- dellijk. Na een nacht in een poli tiecel werd zij overgebracht naar de zwaarbewaakte vrouwenge vangenis van Holloway in Lon den. Vrijlating op borgtocht werd aig wezen en het wachten was óp een rechtszaak. Wat haar in die tijd op de been hield, waren de regelmatige be zoeken van haar man en de vele brieven, kaarten en pakjes die zij van De Stem-lezers ontving, na dat die haar relaas hadden gele zen. Vooral uit West-Brabant kreeg zij veel hartverwarmende reacties. Pakjes met chocolade, shampoo, sigaretten en Engelse ponden van een Bredase slager. Een inwoner van Etten-Leur schreef trouw elke week en steunde daarnaast het moederlo ze gezin in Breskens. „Zijn zoon heeft in dezelfde omstandigheden verkeerd en hij begreep daarom volledig hoe wij in de put zaten," zei Berdien Albregtse gistermor gen. De brieven en kaarten zullen als kostbare kleinoden bewaard blij ven. Ook de vrolijke' kaart waar op Disney-figuur Goofy prijkt, met als anonieme afzender: De Kakkerlakjes. VERVOLG OP ZEELAND - C1 'Vrijheid is met geen geld te betalen' Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik neem een sportabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I I J

de Stem | 1996 | | pagina 1