Si phinx gaat )p in nieuwe )ii(l er neming Succesverhaal Valujet lijkt ten einde IPCWER VEB verliest zaak getuigenverhoor Fokker Voortbestaan RBT-veiling in het geding wanneer fusie afketst lony stapt li personal computers 2 DE VIJANDEN 5 VAN VALS ALARM 'Nederlanders koppig maar betrouwbaar9 IESTEM ECONOMIE MANPOWER DE ZAAK \NPOWER :T MET SPOED (ESECRETARESSE ÏRETARESSE IINEOPERATOR TIEKRACHTEN M/V NTIEKRACHTEN leasure the difference. >OSENDAAL roenhoutseweg te huur nsie met Zwitserse Laufen Ijstijd KOP MUNT ECONOMIE KORT J Bel: 076-5143986 Sanering Moulinex kost duizenden banen Blokker neemt winkels Toys R Us over Tromp directeur Menken Dairy Food INI 1996 "SinilJIIBlLIM7 ptische flitser (ook uifschakelbaar) grendeling Belichtingsautomaat (3 opnamen) 4aa jet batterijen en film zoeken wij een ervaren ■esse met een afgeronde ■ding. Kennis van de Duitse en een pre. Daarnaast moet u bekend n. liken wij ervaren secretaressen. De len tuil-time daarna mogelijk part- hn de Duitse en Engelse taal is een Itaal is een pre. Daarnaast moet u •[iet computers. Zoekt u een leuke i kom dan zo snel mogelijk langs. lie in Roosendaal zijn wij op zoek Jhineoperator. Heb je enige jaren b je een afgeronde LTS-opleiding, andidaat die we zoeken. pl relaties in Roosendaal zijn wij op notiveerde productiekrachten, voor Igjeswerk. Goede verdiensten!!! Dinnenkort vakantie en wil je veel lor een leuke vakantie, schrijf je dan se? Bel of kom langs pen vast bruto uurloon met voor ardelen, kom dan langs bij IJITZENDORGANISATIE |11, Roosendaal. Tel. 0165-52 95 55 ig garagebedrijf. Totale bedrijfs- kte 2.500 m2 waarvan 520 m2 1 Indeling: showroom, maga- kplaats, kantoor, keuken en toi- Gunstig gelegen nabij A17. ningsplanmogelijkheden zijn in nader te bepalen. |s op aanvraag. Tel.: 0165-548600* 12855* Cefouc o//// nsierdam (anp) - De aanstaande fusie tussen de sanitair-ac- iteiten van Sphinx en het Zwitserse Keramik Laufen bete nt praktisch het einde van Sphinx als zelfstandige onderne- nde huidige in Maastricht ge ogde onderneming blijft niet trdan een aan de Amsterdam- beurs genoteerde houdster- jistschappij over, die een be- ,g van 50 procent in de nieuwe nbinatie beheert. Dat bleek (eren in Amsterdam, waar Sp- ;.president Van Vliet de fusie ifchtte. Het resterende belang de joint venture komt in han- jvan Keramik Laufen. Dat be- jf maakt naast sanitairpro- :tenook tegels, zware-kleipro- ;ten en tafelbenódigdheden. onderdelen, goed voor meer tweederde van de omzet, jven buiten het fusieproces, iiinx schuift daarentegen al 11 activiteiten in de nieuwe on- j neming, met uitzondering van i [egeldivisie. Die staat al enige in de verkoop. I laden 8 iet hoofdkantoor van het sa- b werkingsverband in Neder- IS i York (afp/anp) - Sony gaat 11; nog deze zomer op de markt I e personal computers bege- I s De stap, die een belangrijke I li iging in het beleid van de Ja- Ise producent van consumen- I It dectronica betekent, heeft 'de I ki gste prioriteit'. IE verklaarde Kuni Ando, di- 3 leur informatietechnologie 111 Sony aan de vooravond van I a informaticabeurs PC Expo in I ff York. Japanse onderneming denkt de fabricage van pc's te profi- Ien van de expertise die is op- s laan bij de ontwikkeling van i leo- en audio-apparatuur. Zij de apparaten geschikt maken II treen Internetaansluiting. orlopig brengt Sony twee pc's de markt. Die zullen vanaf au- I i stus in de Verenigde Staten irden verkocht. De prijs komt liggen tussen 3500 en 5000. land of Zwitserland komt te staan, is onduidelijk. De strijd zal in het voordeel uitpakken van het fiscaal aantrekkelijkste land. De naam van de combinatie is ook nog onduidelijk. Van Vliet sluit niet uit dat de naam Sphinx, in de vorige eeuw een beladen be grip in verband met een parle mentaire enquête naar kinderar beid, niet in de joint venture voorkomt. Het nieuws over de nieuwe com binatie, met een omzet van 1,4 miljard marktleider in Europa, komt twee jaar na de fusie tussen het ruim 160 jaar oude Sphinx en het Zweedse Gustavsberg. Vol gens Van Vliet nopen de markt omstandigheden tot verdere con centratie en is ook na deze nieu we combinatie het einde niet in zicht. De prijzen van sanitair- producten staan door goedkoop aanbod uit lage-lonenlanden continu onder druk. Ook dwingt de voortschrijdende concentratie onder de groothandelaren de sa- nitair-producenten tot meer machtsvorming. Vorig boekjaar, dat op 31 maart afliep, leed Sp hinx als gevolg van prijsdruk, de ingezakte Duitse bouwmarkt, de strenge winter en een dure reor ganisatievoorziening 33,1 mil joen verlies. Het bedrijf sneed diep in de organisatie, met name in Duitsland. In totaal verdwe nen hierbij 350 van de circa 4000 banen. De fusie biedt tal van mogelijk heden om nog verder te herstruc turen. Te denken valt aan een ge zamenlijke ontwikkelingsafde ling en gezamenlijke verkoopaf delingen in diverse landen. Dat hierbij nog meer banen verloren gaan, staat op voorhand vast. Van Vliet wilde echter geen ge tallen noemen. Ook zal meer wor den geproduceerd in lage-lonen landen. Het nieuwe bedrijf moet volgend jaar goed en wel draaien. Het wordt aangestuurd door een be stuur dat op Angelsaksische leest is geschoeid. Van Vliet zal zich als voorzitter vooral bezighouden met strategische zaken, acquisi ties en begeleiding van de inte gratie. De Zwitser I. Schmidt, vi ce-president van Keramik Lau fen, krijgt de dagelijkse leiding. Washington (rtr/dpa) - Aan het succesverhaal van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij ValuJet lijkt een eind te zijn gekomen. Het bedrijf heeft op aandrang van de Amerikaanse lucht vaartdienst FAA besloten, al le vluchten op te schorten. Aanleiding daartoe zijn veront rustende resultaten van inspec ties na de vliegramp in Florida vorige maand. Op 11 mei stortte een toestel van ValuJet neer in het moeras- gececebied de Everglades. Alle 110 inzittenden kwamen om het leven. De FAA was al in februa ri een onderzoek bij ValuJet be gonnen wegens een aantal inci denten. De dienst intensiveerde dat na de ramp. Drama Op basis van 2000 inspecties in dertig dagen concludeert de FAA dat ValuJet 'niet heeft aan getoond te beschikken over een effectief controlesysteem voor onderhoud'. Het drama dat zich nu voor de maatschappij voltrekt, vormt een schril contrast met de suc cessen van de afgelopen jaren. ValuJet is in 1993 opgericht en beschikte op de thuisbasis At lanta aanvankelijk slechts over twee vliegtuigen. Nu telt de vloot 51 toestellen. Vertrouwend op verdere groei, bestelde de maatschappij vorig jaar 50 vliegtuigen van het type MD-95. Fabrikant McDonnell Douglas kreeg daarmee de eerste order voor dat nieuwe toestel en troef de Fokker af. Het geheim van het succes zit in de afbraakprij- zen die ValuJet kan hanteren dankzij de lage kosten. De pas sagiers krijgen weinig meer ge serveerd dan een zakje pinda's. Ook het boekingssysteem (tele fonisch boeken, zonder tickets) brengt weinig kosten mee. Aan boord doet het personeel zijn best een kameraadschappelijke sfeer te scheppen. Het organi seert quiz-spelletjes met als prijzen een zakje pinda's, een T- Een Valujet-toestel op de luchthaven van Atlanta (VS). Alle vliegtuigen van Valujet blijven voor lopig aan de grond. foto epa shirt of een petje. ValuJet boek te vorig jaar een winst van 67 miljoen dollar op een omzet van 368 miljoen dollar. Het succes bracht grotere maatschappijen ertoe een deel van de vernieu wingen over te nemen. Zo werkt United Shuttle van United Air lines ook zonder tickets en met minimale service aan boord. De lage kosten van ValuJet hebben ook de maken met het feit dat de vloot grotendeels bestaat uit verouderde DC-9's van McDon nell Douglas. Dat keert zich nu tegen de maatschappij. Ook het verongelukte toestel was een oude DC-9. ValuJet noemde het besluit van de FAA 'zeer on rechtvaardig'. De luchtvaart dienst wil dat de vliegtuigen aan de grond blijven 'tot de benodig de verbetering in de wijze van opereren is aangetoond'. Valu Jet denkt binnen dertig dagen weer in de lucht te kunnen zijn. Maar ook als dat lukt, heeft de reputatie van de maatschappij een mogelijk onherstelbare deuk gekregen. Amsterdam (anp) - De curatoren van Fokker kunnen de komende maanden zonder pottenkijkers hun aangekondigde onderzoek doen naar de verkoop van de leasevloot van Fokker. De rechtbank in Amsterdam heeft een verzoek van de Ver eniging van Effectenbezitters (VEB) om zelf getuigen te laten horen afgewezen. De rechtbank steunt de mening van de cura toren dat dergelijke getuigenverhoren een ei gen studie bemoeilijkt. Het is de bedoeling dat de curatoren in hun volgende verslag, dat 15 oktober verschijnt, meer duidelijkheid ge ven over de omstreden verkoop van de lease- vloot. Eind vorig jaar verkocht Fokker zijn leasevloot voor bijna 1 miljard aan het Daimler-Benz-onderdeel Debis. Fokker was op dat moment nog met en handen en voeten gebonden aan hetzelfde concern, dat op 22 ja nuari de kredietkraan dichtdraaide. De curatoren kijken of crediteuren van Fok ker op onrechtmatige wijze zijn benadeeld door deze overeenkomst. De VEB vraagt zich ook af of de transactie wel helemaal zuiver is gegaan. Met name Daimler-Benz zou er garen bij hebben kun nen spinnen, ten koste van andere schuld eisers. De VEB komt op voor een groep obli gatiehouders, die in geval van een uitkering achteraan de rij moeten plaatsnemen. De cu ratoren, die opkomen voor de gehele boedel, hebben al laten weten dat deze crediteuren niet op een uitkering hoeven te rekenen. VEB- directeur P. de Vries vindt de uitspraak van de rechtbank 'een beetje onverwacht'. Hij had gehoopt dat de rechtbank zou inzien dat de belangen van obligatiehouders wezenlijk ver schillen met die van de curatoren, hetgeen het horen van getuigen volgens hem rechtvaar digt. Echt treuren doet hij niet, want half oktober wordt in het tweede curatorenverslag meer duidelijk over de verkoop van de leasevloot. Dan zal de vereniging bezien of het onderzoek van de curatoren aanleiding geeft tot een ei gen juridische procedure. Is de informatie on voldoende, dan kan alsnog worden gevraagd getuigen te horen. „In het ergste geval zijn we vier maanden ver der," aldus De Vries. Door Kees den Exter Sluit de Bredase RBT-veiling zich alsnog aan bij de Vere nigde Tuinbouwveiling Ne derland? Die vraag beheerst momenteel de tuinbouw in West-Brabant. Op het vei lingcomplex aan de Heilaar straat wordt over weinig an ders meer gesproken. Vrijdagavond probeert het be stuur van de RBT bij een her stemming opnieuw tweederde van zijn leden over de streep te hijgen voor aansluiting bij VTN. Maar naar welke kant het dub beltje ook rolt, de gevolgen zul len groot zijn. Sluit de RBT zich als geheel aan bij VTN, dan ver anderen functie en karakter van bet immense complex langs de rijksweg A16 ingrijpend. Wordt echter de fusie weggestemd, dan is het voorbestaan van de veiling m het geding. Want dan zullen, zo is de verwachting, talloze tuinders het lidmaatschap van de RBT opzeggen om zich ver volgens als individu aan te slui- beu bij landelijke VTN. Waarmee de exploitatie van de gebouwen en de organisatie in Breda een stuk moeizamer zullen worden. VTN is een landelijke organisa tie, opgezet om de produktie van de Nederlandse tuinbouw beter 'e vermarktenniet meer uitslui tend langs de 'roulette' die de vei ingklok is. Maar ook op be stelling, op contract, bij wijze van spreken in een rechtstreekse deal tussen tuinder en super marktketen. De VTN-methode moet antwoord geven op de ma- aise waarin de Nederlandse umbouw al weer een jaar of vier vertoeft. Het blijkt voor de Ne- andse tuinbouw moeizaam oncurreren op een overvoerde ™ropese markt. uim twee weken geleden, bij de rste stemming, was de vereiste meerderheid van tweederde van oe stemmen nét niet te vinden, "at gebeurde niet alleen in Bre- van de dertien grotere wgen in Nederland stemden, a dan niet afgetekend, het VTN- pian weg. Of de fusie doorgaat of niet, de gevolgen voor de RBT-veiling zullen groot zijn. foto de stem/johan van gurp Tomaten In het RBT-complex praten we met de tuinders Theo van den Berg (33) uit Etten-Leur en Toon Oomen (45) uit Galder. Van den Berg is een uitgesproken tegen stander van het VTN-plan, Oomen een absoluut voorstan der. Hun positie wordt voor een be langrijk deel bepaald door de aard van hun bedrijven. Oomen heeft in maatschap met zijn vrouw een tomatenkas van één hectare. Samen met 2,5 vaste kracht teelt het echtpaar Oomen tros-tomaten. Oomen gelooft heilig in een toekomst waarin de tuinder pijnlijk nauwkeurig luistert naar de verlangens van de consument, of die nu in Til burg, Duitsland of de Verenigde Staten zit. Oomen: „Je moet de consument het product geven waar hij om vraagt. Als het om tomaten gaat, dan verlangt de Duitser smaak, reuk, uiterlijk en productiewij ze. Een Amerikaan wil vooral een houdbare tomaat. Een to maat is niet langer een tomaat. Vroeger zaten er misschien wel tien verschillende rassen op één pallet. En dat waren allemaal to maten. Kan niet meer. Als je aardappelen moet hebben, dan vraag je om bintje, bildstar of doré. Bij appels hetzelfde: El- star, Golden Delicious. Zo'n merkenbeleid introduceren we nu ook voor tomaten: Rote Perle, Gartenfrisch en ga maar door. Zodat je met een kwalitatief goed en herkenbaar product een serieuze marktpartij bent. Zodat de inkoper van de supermarkt keten ook doorkrijgt dat hij juist dié merktomaat moet hebben. In dat spel kan VTN een belangrij ke rol spelen. En dan moeten we er als tuinders wél bovenop gaan zitten om te zien dat VTN het goed doet." In maatschap met zijn vader heeft Theo van den Berg in Et- ten-Leur een vollegrondsbedrijf van zeven hectare. Onder de blo te hemel teelt hij bladgewassen, voornamelijk lollo rosso, maar ook Chinese kool, knolvenkel, bleekselderij en suikermaïs. Zijn schoonouders werken mee, zijn moeder en in de zomer is er een vaste kracht. Van den Berg is argwanend ten aanzien van VTN. Moord en brand Hij zegt: „Vijf jaar geleden do ken akkerbouwers in de IJssel- meerpolders massaal op ijsberg sla. Ze zochten en vonden recht streekse afzet en het veilingwe zen schreeuwde moord en brand over deze concurrentie-verval- sing. Hier op de veiling ook. Als je als teler vijf minuten stond te praten met een koper, dan wekte dat argwaan. Alles, maar dan ook alles moest via de veiling- klok verkocht worden. En nu, onder de vlag van VTN, worden die rechtstreekse contacten met afnemers ineens gezien als de uitweg voor alle moeilijkheden. Dat kan er bij mij niet in. VTN moet de sector een besparing op leveren van 260 miljoen gulden. Dat verhaal is voor mij niet dui delijk onderbouwd." Onder de VTN-vlag krijgen vei lingcomplexen ook een andere status. Het is de bedoeling dat er op enkele goed bereikbare plaat sen grote logistieke centra zullen verrijzen. Van den Berg: „Blad groenten zijn altijd volumineus. Ik ben bang voor torenhoge transportkosten als mijn handel verder het land in moet. Nu kan ik het nog gemakkelijk zelf brengen met mijn tractor." Dat transportverhaal is voor Oomen 'onzin': „In het aller duurste stukje Westland ligt een complex van 55 hectare met as falt en gebouwen. Eerst gaan de telers met zijn allen in de file staan om hun product te bren gen. Een paar uur later staan de transporteurs in de omgekeerde richting in de file om het spul weer af te voeren. Dat moet an ders. Mijn tomaten komen heus wel op de plaats van bestem ming. Of dat nou Breda is, Go- rinchem of Moerdijk. Dat maakt toch helemaal niks uit. In de lo gistiek is veel winst te behalen. Een tuinbouwproduct doet er na de oogst gemiddeld acht dagen over om bij de consument op het bord te belanden. Dat is toch te gek voor woorden." Noodreparatie Oomen meent dat in de huidige situatie de Nederlandse veilin gen elkaar, waarschijnlijk onbe doeld, concurrentie aandoen: „De handel weet onderling véél meer dan de veilingen onderling. Met moderne communicatiemid delen kan de handel toeslaan op de plek waar de prijs het best is. Voor hun dan tenminste. De aanbodkant is veel te versnip perd. Er moet een grotere een heid komen." Theo van den Berg laat zich door Toon Oomen niet op andere ge dachten brengen: „Voor mij is de lancering van VTN een noodre paratie op het verkeerde mo ment. Onder de vlag van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen hebben veilingen ook altijd trouw afspraken ge maakt over samenwerking. Die waren al weer vergeten als de vergadering koud afgelopen was". Toon Oomen: „Dat was de oude tijd. Toen het nog goed ging. Toen hebben we met zijn allen achterover geleund. Je kon alles wegzetten op de veiling, want je was er toch zeker van dat de consument het opnam. Die tijd is definitief achter de rug." Theo van den Berg heeft zich ook nog al gestoord aan de promotie campagne die VTN voor zichzelf heeft ontwikkeld, met een einde loze stroom aan voorlichtings bijeenkomsten, persconferenties en brochures: „Het leek wel een hersenspoeling en kritische vra gen waren absoluut niet wel kom. Voor mij is in ieder geval nog veel onduidelijk. Ik teken niet graag een blanco cheque. Als ik ga stappen, dan leg ik mijn portemonnee toch ook niet op de bar?" Middel Reactie van Toon Oomen: „VTN is geen doel, maar een middel. Een middel dat we ook zelf heel goed in de gaten moeten houden. Tuinders moeten zich collectief sterk maken als marktpartij en heel kritisch zijn op zichzelf en op veilingmedewerkers. Wie niet functioneert moet weg. Ook al kijken de directeur en de voor zitter van de veiling dan mis schien niet heel blij." Over de afloop van de stemming vrijdagavond hebben beide tuin ders zo hun gedachten. Theo van den Berg: „De afgelopen maan den is er in onder telers heel vaak over dit onderwerp gespro ken. Hoe die gesprekken ook verliepen, na afloop konden voor- en tegenstanders altijd door dezelfde deur naar buiten. Zo zal het vrijdag ook zijn." Toon Oomen: „Dat zal best, maar als VTN vrijdagavond op nieuw wordt weggestemd, dan stap ik onmiddellijk op bij de RBT en sluit ik me als individu aan bij VTN." De ijstijd staat weer voor de deur. Dat is een be langrijke periode voor de grote producenten van le vensmiddelen. De uitvinding van de Magnum heeft Unile ver bijvoorbeeld bepaald geen windeieren gelegd. Omdat marktonderzoekers hebben uitgevogeld dat wij lang niet zoveel ijs eten als de Amerika nen, zijn zij er bovendien van overtuigd dat wij nog heel wat calorieën-bommetjes kunnen wegwerken. Naar het zich laat aanzien kun nen we plezier beleven aan de ijstijd. Zelfs enige voorpret. We zien een perzik, een vrucht die associaties oproept met bil len om in te bijten dan wel een gezond zacht huidje. Het film pje toont ons de avonturen van de perzik, die bang is om ouder te worden. Want geen vrucht die zo snel aan schoon heid verliest als de perzik. We zijn nog even in de veron derstelling dat we direct een hydra-actieve, dermatologisch geteste crème geserveerd krij gen. Vooral omdat een hevig heupwiegend en billenschud- dend verpleegstertje het per- zikje onder haar hoede neemt. En omdat een wetenschappe lijk typje al dreigt met een vochtinbrengende actie, zitten we nog steeds op het spoor. Ons perzikje verdwijnt in een dampende kast. En hoe eindigt onze perzik? „Zoals alle perzikjes in Jive- ijs," juicht de verteller van het verhaal. Een aardige, onver wachte uitkomst van een recla me die niet op voorhand ver veelt. Jive is een ijsje van Motta, een merk van de grote levensmid delenfabrikant Nestlé. Motta gooit nog een tweede ijsje in de strijd. We zien een tamelijk suffig gezinnetje in een auto, die stil staat. Vader penetreert succesvol zijn neus, kijkt tevre den naar zijn vangst en draait een gezellig bolletje. Moeder wendt afkeurend het hoofd af en schenkt uit de thermosfles een bakje in. Op de achterbank zitten twee kinderen aan een ijsje te lik ken. Dan roept het jongetje plots hard: „Het is groen!" Vader schrikt wakker, geeft gas en ramt pardoes de auto die voor hem op het stoplicht wacht. Het manneke kijkt nog eens naar zijn ijsje en zegt: „Nu is ie weer rood." Waarmee ons een veelkleurig ijsje is gepresen teerd. Er staat ons nog veel meer ijs te wachten. Zo komt het Ame rikaanse merk Ben Jerry naar de Benelux. Dat is niet zo maar een verfrisser, dat is een 'ethisch verantwoord ijsje'. Het merk heet 'begrip met so ciale houding en sponsoring van goede doelen' te zijn. Het ijs bestaat uit natuurlijke grondstoffen die op basis van eerlijke handel zijn verkregen, zo meldt het vakblad Adfor- matie. Voorpret hoeven we van Ben Jerry niet te verwachten. Het merk, dat bij vierhonderd delicatessenzaken te koop zal zijn, wil naamsbekendheid op bouwen via deelname aan so ciale projecten. Maar eerlijk, ik denk datje dan toch wel een héél bijzonder ijsje moet ma ken om succes te bereiken. Door Willem Reijn WOENSDAG 19 JUNI 1996 A5 3 Wilhelminastraat 4, Breda Borg 1.0 gecertificeerd ISO-9001 gecertificeerd g Caen - De Franse fabrikant van huishoudelijke apparaten Mouli nex gaat de komende drie jaar 2600 van de 11.500 arbeidsplaatsen schrappen om uit de rode cijfers te komen. Een deel van de pro ductie zal worden verplaatst naar Mexico, heeft topman Pierre Blayau gisteren gezegd. Moulinex zag het verlies in het eind maart afgelopen boekjaar oplopen van 213 miljoen tot 702 mil joen frank 232 miljoen). De onderneming is in moeilijkheden gekomen door de teruggelo pen vraag naar huishoudelijke apparaten in Europa, verreweg de belangrijkste afzetmarkt van het concern. Van de 2600 te schrap pen banen verdwijnen er 2100 in Frankrijk. De hardste klappen vallen in Normandië: 1800 banen. Amsterdam - Detailhandelsconcern Blokker neemt de negen Ne derlandse filialen van de Amerikaanse branchegenoot Toys R Us over. De winkels blijven de naam Toys R Us dragen. Blokker gaat de winkels exploiteren via een franchise-overeenkomst en overweegt verdere uitbreiding naar vijftien filialen. Toys R Us, sinds 1993 in Nederland actief, kondigde in februari een reorganisatie aan bin nen Europa wegens tegenvallende resultaten. Voor de negen Nederlandse vestigingen ging het bedrijf op zoek naar een franchise-nemer. Het Nederlandse hoofdkantoor in Utrecht ging dicht. Oud Gastel - De 40-jarige J. Tromp is benoemd tot directeur van Menken Dairy Food in Oud Gastel. Hij volgt bij het zuivelbedrijf F. Barèl op, die directeur wordt bij de Menken Holding in Was senaar. Tromp was onder meer directeur bij Croky Chips Nederland en Haagen-Dazs Nederland. Naast directeur bij Menken Dairy Food, wordt hij eindverantwoordelijk voor de zusterbedrijven France Creme, Firma Schroeder en Menken Polderland, vindt. Dat heeft de directie van moederbedrijf Cehave in Veghel gisteren meegedeeld. De restanten van de fabrieken worden mo menteel gesloopt. De verwachting is dat dit nog zo'n zes weken gaat duren. Zo snel mogelijk daarna wordt begonnen met de nieuwbouw. Doordat daar een aantal vitale machines pas over geruime tijd le verbaar is, duurt het twaalf tot vijftien maanden voordat met de produktie kan worden begonnen. Den Haag (anp) - Nederland staat in een goed blaadje bij im porteurs uit België, Duitsland, Engeland en Frankrijk. Zij noe men Nederland bij de eerste drie landen die zij als handelspart ner in de Europese Unie zouden kiezen. Voor de Belgen en de Duitsers is Nederland zelfs nummer één. Dit blijkt uit een telefonische en quête die in opdracht van de Eco nomische Voorlichtingsdienst (EVD) is uitgevoerd onder impor teurs uit de vier landen. Die vin den Nederlanders 'betrouwbaar, vriendelijk en professioneel', maar soms ook 'koppig en op dringerig'. Het NIPO vroeg onder andere welke criteria die bij een han delsrelatie een rol spelen het meest bij een bepaald land pas sen. Nederland kwam daarbij het beste uit de bus als het gaat om talenkennis, korte afstanden en kennis van cultuur en gebruiken. De Duitsers scoorden het beste met politieke en economische stabiliteit, goede kwaliteit, een gunstig imago, kredietwaardig heid en kennis van zaken. Bij veel van deze criteria kwam Neder land op de tweede plaats. Enge land, Frankrijk en België over treffen Duitsland en Nederland op slechts enkele punten, aldus de importeurs. Naar Nederland en Duitsland gaat dan ook de voorkeur uit als handelspartner. Ongeveer 32 procent van de Duitsers kiest bij gelijkwaardige producten tegen 1 gelijke voorwaarden voor Neder land. Bij de Belgen is dat 28 procent. Bij de Britten en de Fransen scoort Nederland respectievelijk 12 en 10 procent. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 7