WD wil extraatje voor iedereen Schiphol wil snel vijfde baan 18000 Verstandelijk |gehandicapten staan op wachtlijst 'Tommei medeschuldig aan W BL-drama' Dorstende aarde SSÊrSJftilieudefensie laakt 'ondoordachte' steun minister voor groei luchthaven Europa laat Kamer niet langer koud pESTEM BINNENLAND A3 Politie maakt einde aan mensensmokkel Meer geld voor huisartsen in achterstandswijken Consensus Kruitvat Sceptisch BINNENLAND KORT Siepel coördinator loopbaanbeleid politie Jongens verkrachten mede-leerling Politie rolt drugsbende op Vier jaar cel voor EU-fraude Felle bosbrand in Veenendaal Wiskunde en Engels weer struikelblokken Inspectie waarschuwt tegen medicijnen Mariniers in Cambodja: veel seks, weinig geslachtsziekten 11 WOENSDAG 19 JUNI 1996 jjaag (anp) - Als de eco- gische groei in 1997 inder- kI meevalt, dan mogen de .jtieve effecten daarvan iet alleen ten goede komen je minima. Jat «ei een woordvoerder van de ijp-fractie in de Tweede Kamer Lren in een reactie op het Looi van PvdA-fractieleider om de mensen die de af- i jaren het meest hebben ingeleverd in koopkracht 'een stapje vooruit' te gunnen. Wallage doelde daarmee met na me op mensen, die langdurig op de bijstand zijn aangewezen en die de zorg dragen voor kinderen. Ook AOW-ers (al dan niet met een klein aanvullend pensioen) zouden voor een stijging van hun koopkracht in aanmerking moe ten komen. Wallage wil deze groepen voorrang geven in de be grotingsbesprekingen van deze zomer. De jongste cijfers van het Cen traal Planbureau wijzen op een economische groei van 3 procent in 1997. Aanvankelijk was men uitgegaan van een groeipercenta ge van 2,5. Voor dit jaar is de groeiverwachting, nadat eerst somberder geluiden te horen wa ren, geconsolideerd op 2 procent. Voor D66 is het de vraag, of het door Wallage bepleite stapje vooruit er in zit. Volgens Kamer lid Bakker is het voor zijn partij een erezaak om ten minste koop- krachtbehoud te bieden. Maar of het meer kan worden, is de vraag. „We hebben in het verleden slechte ervaringen opgedaan met het financieren van koopkracht op de pof," zei hij. Bovendien wil D66 voorkomen dat een aantal heel essentiële voorzieningen, met name in de zorgsector, verloedert. Fractielei der Wolffensperger bepleitte vo rige week extra ruimte op dit ge bied. Aan de andere kant vindt D66 het niet nodig om ieder dub beltje naar het financieringste kort te sluizen zoals de WD graag wil. CDA-leider Heerma schaarde zich maandagavond al in grote lijn achter het pleidooi van Wal lage. ot-Brittannië en Ierlan wisselend wolkenvelden Ipéen Luxemburg: Wolken len en kans op een bui I oma van ongeveer 17 gra. |>rd- en Midden-FrankriiF tijd tot tijd wolkenveld™' Ir het zuiden toe meer zo name donderdag een enkc I n het midden. I d-Frankrijk: Zonnige De I len en vooral donderdag en verspreide regen- en om l'rsbuien. Middagtempera- II r tussen 25 en 30 graden iderdag in het westen koe tugal: In het westen en irden wolkenvelden en don- I dag kans op wat regen. El- s perioden met zon en 's Idags kans op een lokale re- i- of onweersbui. Maxima 17 graden bij Porto tot 28 J den in het oosten. Donder- Iin het binnenland koeler, anje: In het noordwesten lkenvelden en plaatselijk re- Elders perioden met zon vooral 's middags en 's inds enkele verspreide re- of onweersbuien. Aan de >ten in het oosten en zuiden igstwaarschijnlijk droog ader warm met op donder- maxima tussen 26 en 31 den, in het noordwesten cir- 30 graden. larische Eilanden: Aan de dkant van de eilanden zon- aan de noordkant ook en- - wolkenvelden. Droog, ddagtemperatuur aan zee geveer 26 graden. jJlorca en Ibiza: Veel zon en ddagtemperatuur ongeveer Igraden. Ilië: Zonnig. In de namiddag avond vooral in de bergen kaal onweer. Maxima onge- er 29 graden. ,-iekenland en Kreta: In het nnenland afwisselend zon en ipelwolken en een enkele re- n- of onweersbui. Op de ?este stranden zonnig en oog. Op de Egeïsche Zee af- mende noordelijke wind. tn de kusten maxima tussen j en 30 graden. litsland: Wolkenvelden en :t name in het noorden moge- k wat regen. In het zuiden :er zon, maar wel kans op een weersbui. Middagtempera- ur van 15 graden langs de ipordzeekust tot bijna 25 in |t zuiden. vitserland: In het Aiiden zon- e. Aan de noordflank van de ipen minder zon en toene- ende kans op een bui. Mid- tgtemperatuur donderdag igeveer 24 graden, jstenrijk: Geleidelijk meer ppelwolken en een enkele on- feersbui. Maxima ongeveer 25 laden. 10 11 12 13 14 15 teren 4. offerbus; 6. blij; 7. zes; 9. drui- tafel; 3. Iers; 5. ulevel; 6. bad; 8. vier. lidt: "dubbel-en". jfs ■s)|u!| «wow i8 os do BaM 'sjgaaj ju||d 'snjo3J s8 LyRinze Brandsma Lsterdam - 'En nu snel de vijfde baan', zo reageert Jichthaven Schiphol op de bekendmaking van de onge- lj®d snelle groei van het vliegveld. Met die vijfde baan, zegt de directie van Schiphol, valt een flinke milieu- liinstte boeken. Als de vijfde baan er komt, zullen nog meer mensen in de regio last krijgen van de vliegtuigen. Dan moet je niet alleen denken aan het lawaai, maar ook aan de risico's en de uitstoot van uitlaatgassen." Volgens Milieudefensie heeft mi nister Jorritsma steeds, tegen al les en iedereen in, bewust vastge houden aan te lage prognoses voor de groei van het vliegver keer. Dat zou ze gedaan hebben om de vijfde baan er bij het parle ment door te drukken. 'Manipula tie', volgens Milieudefensie. Voor de actiegroep blijft er alle aanlei ding om na de zomer een al ge plande actie door te zetten: het vliegverkeer enkele uren lamleg- gen door massaal ballonnen op te laten. Voor de razendsnelle groei van Schiphol is vooral de KLM ver antwoordelijk. Het enkele jaren geleden ingevoerde 'drie-blok kensysteem' blijkt uiterst effi ciënt. Met dat, uit de VS afkom stige vluchtsysteem sluiten vlieg verbindingen beter op elkaar aan, staan vliegtuigen minder lang aan de grond en vertrekken weer snel ler. Vooral het aantal overstap pers op Schiphol is sterk gestegen. Dit jaar verwacht Schiphol bijna 27 miljoen passagiers te verwer ken. De prognose van de planolo gische kernbeslissing van 1990 gaf dat aantal pas aan voor het jaar 2003. De luchthaven ver wacht voor dit jaar een groei van 6 procent. Utrecht (anp) - Ruim 8000 verstandelijk gehandicapten wach- Iffl op een plaats in een activiteitencentrum, gezinsvervan- (endtehuis en opvangcentrum. Dit blijkt uit cijfers van het Zorg Registratie Systeem in de gehandicaptensector, die giste ren zijn gepresenteerd. 'oor tal van organisaties in de ge handicaptenzorg is de maat nu rol Zij vinden, dat staatssecreta ris Terpstra met afdoende maat delen moet komen om de wacht lijsten weg te werken. Morgen be spreekt de Tweede Kamer de wachtlijstproblematiek in de ge tale zorgsector. He Vereniging Gehandicapten Zorg Nederland stelt, dat on- inspanningen van de af aren de wachtlijstenpro- niet is opgelost. „De huizen dat last van Ihegtuiglawaai heeft, zal dras- U dalen. De beslissing voor een |r.jfde baan is nu toch al gevallen. I(jl je dat de omgeving zo snel 'algelijk profiteert van de milieu- List, laat ons dan die baan ook jelaanleggen," aldus een woord- icrder van de luchthaven, faster Jorritsma van Verkeer en Iiterstaat maakte maandag - sa- L met haar collega's De Boer Beu) en Wijers (Economische Ijken) - bekend, dat haast ge kakt moet worden met de plan 's voor de groei van Schiphol en jleaanleg van de vijfde baan. De 'alionale luchthaven groeit veel seller dan in de prognoses stond, logeeft nu ook Jorritsma toe. Set in 2015, maar mogelijk al in 1113 zal Schiphol de gestelde (isns van 44 miljoen passagiers per jaar bereikt hebben. Dan moet kluchthaven 'op slot'. Schiphol Imemt die begrenzing onmogelijk 'azegt zich niet aan de groeili- iiiet te willen houden. 'Schiphol is in zijn nopjes met de tesenrapportage van de regering: |ij zijn blij dat de minister ons steunt." De milieubeweging rea ped bitter. „De harde lobby van Schiphol richting Den Haag heeft keimelijk gewerkt," constateert llieudefensie. Woordvoerder llariëtte van Schaik: „De uitla- fissgen van de minister zijn on- ioordacht. Als zij het heeft over Sued voor het milieu', dan be- doelt zij alleen de geluidhinder. De aarde dorst dit jaargetijde naar tbater. Dat komt'echter tot op heden maar schaars uit de hemel valten. De boeren laten daarom zelf Gods water over Gods akker lopen, zoals bijvoorbeeld in Nispen. foto de stem/ben steffen Zwolle (anp) - De politie van wolle heeft in samenwerking de marechaussee een ein- gemaakt aan de smokkel van Iraniërs naar Nederland, «en 37-jarige Zwollenaar die D90 als politiek vluchte- ®g vanuit Iran naar Neder land kwam, is aangehouden. man die inmiddels de Neder- andse nationaliteit heeft, maak- edeel uit van een organisatie die egen betaling Iraniërs naar Ne erland liet overkomen. Hier lie- zij zich als asielzoeker in- foK en' Zwollenaar werd in ruari yan dit jaar opgepakt bij ffireis-controle van Zwitser- naar Duitsland. In zijn auto vervoerde hij vier Iraniërs. J;Duitse autoriteiten stuurden gezelschap meteen terug naar itserland. De Iraniërs bleken Li enaar 3500 Amerikaanse ar (bijna 6000 gulden) per L, 0tm te hebben betaald voor n Hestolên Nederlands pas- D en de reis naar Nederland. ®an uit Zwolle kwam na en- en op voeten en ging mokkel Ver<^er met de mensens" knü0''1'6 ontdekte dat de Zwol- hanï een netwerk had "andlangers van Iran, Turkije, en het voormalige i-v?""scl5 ui nekenland en n!!f05ayië' Hoeveel Iraniërs heeft de jSïï?-d zijn gesmokkeld. 'ethalen. Politie niet kunnen ach- gehandicaptensector heeft in staatssecretaris Terpstra een en thousiast supporter gevonden; nu zoekt zij vooral naar een spon sor," aldus de organisatie. De gehandicaptenorganisaties vinden het geen pas geven, dat mensen vaak jarenlang moeten wachten, eer ze een plek krijgen in een woonvoorziening. „Dat le vert voor ouders onhoudbare si tuaties op. Pas wanneer een cri sissituatie ontstaat, is snel een noodplaats beschikbaar. Wanneer dit niet zo is, moeten mensen soms tien jaar wachten op hun beurt. Ook aan dagbesteding is gebrek. Dat betekent, dat mensen doel loos thuis zitten en de vaak moei zaam verworven vaardigheden snel verliezen," stelt de Verenging Gehandicapten Zorg Nederland. Maandag schreef het gehandicap- tenoverleg in noordelijk Zuid- Holland (ROZ) over de wachtlijst problematiek al een brandbrief naar de Tweede Kamer over de nijpende situatie in de regio. Het ROZ maakt zich vooral zorgen over de opvang in gezinsvervan gende tehuizen. De overheid wil gehandicapten bij voorkeur niet in een tehuis plaatsen, maar in woningen die midden gewone woonwijken staan. De zorg kopen de bewoners dan in bij een zorgin stelling, via een persoonsgevon den budget. Volgens het ROZ is dat echter lang niet toereikend om mensen op wachtlijsten te bedie nen. Utrecht (anp) - Huisartsen krij gen meer geld voor patiënten van 65 jaar en ouder en voor patiën ten die in achterstandswijken wonen. De verhoging geldt voor ziekenfondsverzekerden. Ook wordt de kostenknaak per 1 juli afgeschaft. Dit heeft het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) gisteren bepaald. Minis ter Borst (Volksgezondheid) heeft haar fiat aan het besluit gegeven. De maatregelen kosten tachtig miljoen gulden. Patiënten gaan niet meer betalen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeerderheid van PvdA, WD en CDA vindt dat staatsse cretaris Tommei (D66, Volkshuisvesting) medeschuldig is aan het drama rond de Stichting Woningbeheer Limburg (WBL). Tommei heeft fouten gemaakt, maar dat hoeft niet per se te leiden tot zijn aftre den. Dat bleek gisteren bij het debat tussen de Tweede Kamer en de WBL-commissie over haar onderzoek naar de bestuurlijke en fi nanciële chaos bij de WBL. De parlementai re onderzoekscommissie concludeert in haar eindrapport dat het WBL-bestuur de hoofd schuldige is van het debacle rond de Lim burgse woningcorporatie. Staatssecretaris Tommei en zijn voorganger Heerma (CDA-fractievoorzitter) zijn volgens de WBL-commissie medeschuldig. Zij zijn 'verwijtbaar' tekort geschoten in het toe zicht op de WBL. Mede door hun afwachten de houding kampt de WBL nu met een nega tief vermogen van 115 miljoen gulden. CDA en D66 uitten gisteren forse kritiek op het werk van de commissie. De commissie heeft, volgens CDA-Kamerlid Biesheuvel, op diverse punten 'ongelukkig geopereerd'. Hij noemde met name het openbare verhoor van oud-staatssecretaris Heerma (CDA). D66-Kamerlid Jeekel nam nadrukkelijk zijn partijgenoot Tommei in bescherming. Hij noemde de oordelen van de commissie 'soms aanvechtbaar' en niet altijd in verhouding tot de gepresenteerde feiten. Het CDA was het niet eens met de kritiek van de commissie op het functioneren van Heerma. Maar Biesheuvel vindt wel dat Tommei in oktober 1994 - toen het WBL-be stuur (opnieuw) niet in staat bleek een goed saneringsplan op tafel te leggen - krachtda diger had moeten optreden. Ook de regeringspartijen PvdA en WD vin den dat Tommei in de langslepende kwestie rond de WBL fouten heeft gemaakt. Zowel de VVD als de PvdA prezen het rap port van de WBL-commissie. „Daarin wordt op een fantastische wijze beschreven hoe al le betrokken partijen (waaronder het be stuur, toezichthoudende gemeenten en VROM) er jarenlang maar niet in slagen om een negatief vermogen weg te werken. Zij hebben zich allemaal klem gezet en kwamen maar niet tot een oplossing," aldus PvdA- Kamerlid Duivesteijn. Volgens hem is de WBL-affaire voldoende aanleiding voor het rijk om het financieel toezicht op de corpo raties aan te scherpen. Verder wil hij dat het 'ons-kent-ons-wereldje' in de volkshuisves ting wordt opengebroken. De WBL-commissie antwoordt morgen op alle vragen en opmerkingen. Staatssecreta ris Tommei komt volgende week aan de beurt. Door Debbie Langelaan Den Haag - De Tweede Ka mer debatteert niet vaak over Europa. En als het gebeurt gaat het over technische de tails en staat het onderwerp op een uithoekje van de agen da. Maar deze week is het an ders: niet alleen gaat het over de hoofdlijnen van het Euro pees beleid, er wordt ook op niveau gediscussieerd. De fractievoorzitters treden aan, iets wat doorgaans alleen ge beurt bij de Algemene Be schouwingen of wanneer er een bewindspersoon in moei lijkheden dreigt te komen. WD-fractievoorzitter Bol- kestein is de initiatiefnemer van de discussie vandaag. Hij vindt dat hij als fractievoorzitter te weinig debatten kan voeren in de Kamer. Bovendien stoort hij zich aan de geringe belangstelling die de Nederlandse politiek voor Eu ropa aan de dag legt. Het een ge combineerd met het ander leidde tot zijn verzoek om 'Europa' op de agenda te laten zetten. Europa is, met zijn weidse vergezichten, ook wel een onderwerp om eens wat over te filosoferen. En dat doet Bolkestein graag. Europarlementariërs klagen al jaren over gebrek aan belang stelling in Nederland voor hun werk. Kan die klacht nog afge daan worden met het argument, dat het Europarlement weinig in de melk te brokkelen heeft als het gaat om de Europese besluit vorming, ook 'Europa' als geheel is nauwelijks onderwerp van dis cussie. „Ik denk dat de grote consensus die er altijd over de hoofdlijnen van de Europese integratie heeft bestaan in Nederland, de oor zaak is van dat gebrek aan de bat," zegt WD-Kamerlid Weis glas. Jan-Marinus Wiersma, in ternationaal secretaris van de PvdA en Europarlementariër, beaamt dat. „De discussie wordt intensiever naarmate een onder werp gevoeliger ligt. Niet voor niets zie je in landen als Enge land en Denemarken, dwarslig gers bij de Europese integratie, enorme maatschappelijke debat ten over Europa." Deze stellingen zijn wetenschap pelijk onbewezen. De Europese Commissie publiceert twee keer per jaar een Eurobarometer waaruit van alles blijkt, maar niet de publieke belangstelling voor Europa. Wel bijvoorbeeld, dat 'de Nederlander' geen moeite heeft met een Europees veilig heidsbeleid of met de invoering van de Euro. De Nederlander komt eruit als een middenmoter, die alles wel zo'n beetje best vindt. Maar de WD heeft de lont in het kruitvat gestoken. Gingen de li beralen met tegenzin nog wel ak koord met het Verdrag van Maastricht, later zwengelde Bol kestein de discussie aan over de financiële bijdrage van Neder land aan de Europese Unie. Ne derland heeft altijd meer geld ontvangen dan uitgegeven aan de EU, maar moet sinds kort netto betalen. Al met al is de WD sceptischer geworden over het 'Europese ideaal'. Volgens Weisglas heeft dat te maken met de val van de Muur in 1989. „Die ontwikkeling zette Europa op zijn kop en gaf het denken over een federalistische structuur van de lidstaten een nieuwe impuls." Wiersma: „Kun je nagaan hoe de WD de Euro pese gemeenschap zag! Als in strument van de Koude Oorlog om de Russen tegen te houden. Nu de Muur eenmaal gevallen is, hoeft het voor de liberalen niet meer." Inderdaad schildert Bolkestein, aan de vooravond van het frac tievoorzittersdebat, in een toe spraak bij de Belgische liberale partij een vrij minimalistische visie op Europa. Hij is om het grof te zeggen uit op een vrijhan delszone, die verder politiek ge sproken weinig om het lijf heeft. Wat hem betreft is Europa min of meer klaar: na de invoering van de eenheidsmunt hoeft er geen verdere integratie plaats te vin den. Het aloude federalistische ideaal verwijst hij naar de prul lenmand, tot verdriet van zijn ei gen Eurofractie. Wel zit er nog een uitbreiding aan te komen met een fors aantal Midden- en Oost-Europese landen. Bol kestein waarschuwt ervoor dat deze landen de stabiliteit binnen de Unie kunnen aantasten: „Ne derlanders hebben meer gemeen met Candadezen dan met Ser viërs." De WD-leider begeeft zich met deze opmerking in het hart van de discussie over uit breiding versus verdieping van de EU. Kunnen die twee processen sa mengaan, is de vraag. Bolkestein is niet de enige die daar sceptisch over is. Lijnrecht tegenover alle scepsis staat PvdA-fractievoor- zitter Wallage. Hij riep zaterdag in herinnering waar het allemaal om begonnen is in Europa vlak na de oorlog: om politieke stabi liteit, te bereiken via welvaart. „Ik vind dat er wel degelijk mo rele argumenten zijn om de mid- den-europese landen zo snel mo gelijk toe te laten. Midden-Euro pa is het echte slachtoffer ge weest van de tweedeling in Euro pa. Nu hebben de mensen daar recht op acceptabele sociale voorzieningen. En voor West- Europa is het net zo belangrijk dat het politieke vacuüm in mid den- en oost-Europa wordt opge heven. Zodat onze kinderen niet hoeft te gebeuren wat onze ouders of grootouders hebben meegemaakt: oorlog." Hoofdcommissaris Siepel foto anp Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft hoofdcommissaris J. Siepel per 1 september benoemd tot lan delijk coördinator loopbaan beleid topkader van de politie. De 55-jarige Siepel is nu nog korpschef van de regiopolitie Gelderland-Midden. Die func tie legt hij op 1 oktober neer.Siepel zal een sleutelrol vervullen bij de uitvoering van het plan van aanpak voor het loopbaanbeleid bij de politie. De ministerraad heeft dat toe komstige beleid afgelopen vrijdag vastgesteld. Siepel heeft vanaf 1964 ervaring op gedaan in diverse disciplines binnen de politie. In 1974 werd hij plaatsvervangend korps.- chef in Ede, later vervulde hij dezelfde functie in Arnhem. In 1983 werd hij korpschef van de gemeentepolitie Arnhem. Vanaf 1990 was hij verantwoordelijk voor de vorming van het regionale korps Gelderland-Midden, waar hij in 1992 als korpschef werd benoemd. Kampen - Twee 14-jarige jongens uit Kampen zijn aangehouden voor de verkrachting van een 13-jarige mede-leerlinge. Tot drie keer toe vergrepen zij zich aan het kind. Dat ging gepaard met geweld. De verkrachting had plaats na schooltijd in de bosjes bij een braakliggend terrein in de Hanzewijk. De jongens hebben bekend. De rechter-commissaris heeft hen in bewaring gesteld. De politie ging tot aanhouding van de twee over, nadat het meis je aangifte had gedaan. De politie wil de naam van de school waar de jongens en het meisje leerling zijn, niet bekend maken. Rotterdam - De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft gisteren zes Rotterdammers opgepakt, die deel uitmaken van een bende drugssmokkelaars en merkvervalsers. Tevens werd op 28 plaat sen in de Rotterdamse omgeving huiszoeking gedaan. Gelijktij dig viel de Britse politie binnen op drie plaatsen in de omgeving van Birmingham. De Spaanse politie verichtte huiszoeking op twee plaatsen in de buurt van Barcelona. De politie nam be drijfsadministraties, vervalste merkkleding, vervalste Disney- artikelen, een vuurwapen en enkele tienduizenden guldens in beslag. Er worden meer arrestaties verwacht. Breda - Voor een EU-fraude van tientallen miljoenen heeft de rechtbank in Breda gisteren de 33-jarige G.R. uit Italië veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Volgens het vonnis maakte de Italiaan deel uit van een criminele organisatie, die via trans portbedrijf De Wit uit Waalwijk kleding voor buiten de Europe se Unie afzette in Italië. Daardoor werd ongeveer dertig miljoen aan heffingen niet betaald. Het inmiddels failliete De Wit had contacten met drie internationale bendes, die in totaal voor 700 miljoen aan accijnzen, omzetbelasting en invoerrechten hebben ontdoken door illegale handel met sigaretten, textiel en elektro nica. Veenendaal - Een felle brand heeft gisteren aan het eind van de middag een bosperceel van 8,5 hectare op de Elsterberg bij Veenendaal in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brandweer was tegen half negen de brand meester., Het nablussen zal nog enige tijd duren. Bij de brand zijn geen slachtoffers gevallen. De brandweer gaf groot alarm, mede om dat er te weinig bluswater voorhanden was.'Tankwageris reden af en aan om dat probleem op te lossen. Later wisten de 120 be trokken brandweerlieden, van korpsen uit de wijde omgeving, een leiding aan te leggen tot dicht bij de vuurhaard. Zij werden bij het werk aanvankelijk flink gehinderd door toegestroomde kijkers. Den Haag - De scholieren die gisteren herexamen hebben ge daan, hadden net als bij de gewone examens veel moeite met wiskunde-B en Engels. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) vreest dat dit jaar zowel in het havo als in het vwo erg veel leerlingen zijn gezakt. Havo- en vwo-leerlingen belden de Eindexamenklachtenlijn gisteren vooral over wiskunde-B en Engels. Wiskunde-B hadden zij nog moeilijker gevonden dan vorige maand op het gewone examen. Havo-leerlingen vonden het herexamen geschiedenis veel te lang. Dat was ook al zo in mei. Er zijn dit jaar erg veel havo- en vwo-leerlingen gezakt, vreest het LAKS. De onderwijsinspectie heeft zich volgens LAKS- woordvoerder Shirin Musa laten ontvallen, dat 62 procent van de havo-leerlingen een onvoldoende heeft gehaald voor handels wetenschappen. De definitieve slaagcijfers worden pas eind dit jaar bekend. Utrecht - De Inspectie Gezondheidsbescherming, de opvolger van de keuringsdienst van waren, waarschuwt tegen het gebruik van een zevental Chinese medicijnen die tot voor kort verkrijg baar waren bij het Chinese Medical Center in Utrecht en Am sterdam. De zeven producten bevatten te veel arseen of kwik. Gebruik van de Chinese geneesmiddelen kan leiden tot maag klachten, diarree, problemen met de slokdarm en stuipen. Lang durige inname van grote doses van de medicijnen kan zelfs coma of de dood veroorzaken. Het gaat om de medicijnen met het op schrift: Niu Huang Jie Du Pian; Tian Xian Wan; Refined Lui Shen Wan; Niu Huang Jiang Ya Wan; Tian Wang Bu Xin Wan of Tien Wang Pu Hsin Tan; Zhui Feng Tou Gu Wan. Een aantal van de zeven pillen werd voorgeschreven als huis-tuin-en-keuken- middel tegen hoofdpijn of een zere keel. Den Haag (anp) - Nederlandse mariniers in Cambodja hadden vrij veel seks, maar liepen vrij weinig geslachtsziekten op. Vei lig vrijen raakt ook bij militairen ingeburgerd. Dit blijkt uit een onderzoek van marine-arts A. Hopperus. De resulta ten staan in het SOA Bulletin. Hopperus deed onderzoek naar ge slachtsziekten onder mariniers die in 1992-1993 in het kader van een VN-vredesmissie in Cambodja dienden. Bijna 2000 van de 2289 uitgezonde militairen deden aan het onder zoek mee. 45 Procent heeft een of meerdere keren gevreeën met een prostituee of iemand anders van de lokale bevolking. Condooms wa ren populair. Bijna 90 procent van de vrijers zei na afloop een con doom te hebben gebruikt, 10 procent verklaarde dit af en toe te heb ben gedaan en 1 procent nooit. Het condoomgebruik liep niet altijd op rolletjes. Eenderde van de ge bruikers had te maken met het afglijden en scheuren van de rubbers. Het ministerie van Defensie had voor de vredesmissie massaal con dooms ingekocht. De militairen kregen ze voor niets. Dertig militairen liepen een geslachtsziekte op. Voor zover bekend raakte niemand be smet met het aids-virus. Hopperus stelt dat, hoewel het aantal geslachtsziekten onder milita- ren fors is gedaald, de recente inzet bij VN-vredesmissies een nieuw risico vormde. Dit heeft volgens hem te maken met de geografische lo catie (Afrika, Zuidoost-Azië) maar ook wegens potentieel chaotische en stressvolle werkomstandigheden. „Dit laatste bleek ibij andere mi litaire populaties in het verleden vaak tot toename van de seksuele contacten te leiden," aldus Hopperus. Zo liep bijvoorbeeld de helft van de Britse militairen tijdens de Boerenoorlog in Zuid-Afrika aan het begin van deze eeuw een geslachtsziekte op. Bij de Australische troepen in Vietnam was dit 27 procent. Onder Franse troepen tijdens dezelfde VN-missie in Cambodja was het 4,9 procent.

de Stem | 1996 | | pagina 3