DE STEM Hogelijk extra geld voor politie Eerste lange wandelroute in Zeeuws-Vlaanderen Eikenprocessierups duikt op in Kloosterzande Poütie denkt aan invoeren centraal meldpunt voor hulpvragen 'Geef alle kinderen oranje vlag op fiets' VVD wil opheldering over Westerschelde Jinisterie bereid om financieel noodlijdend korps Zeeland rijkssteun te geven Snelheidsduivels vooral te vinden op wegen in West-Zeeuws-Vlaanderen AANBESTEDING E VERKORTE E Dertig kandidaten talen eindstreep politiesurveillant Boswachter Hans van Hage gidst wandelaars langs de mooiste plekjes I C1 H Nieuwe actie van WN Zeeland Vandalen vernielen zwembad Zaamslag 'Kijken of patiënt naar elders kan' 1996 TINGSCOMMISSIE VOOR DE 'ELING AXELSE SASSING. itig het uniform isreglement 1986. ring van artikel 6 lid 1, en artikel 9 lid 3. oedkeuring subsidiërende en irlenende instanties. BUREAU VOOR IHNIEK V.O.F. juli 1996 om 11.00 uur. m de Dienst Landinrichting en ouwgronden, ein 6 te IJzendijke. 114-801 g Axelse Sassing; jingswerkzaamheden. stig de R.A.W.-systematiek. celen welke in zijn totaal ofdzaak: ardingen ca. 3.000 m! kavelpaden ca. 925 m1 ophoging ca. 5.000 m1 ca. 13.700 m1 ca. 15.200 m1 sloot- n vervallen en ca. 6.655 m1 venhouden ca. 825 are e incl. a ca. 15.800 m' ca. 1.400 m' inbeschoeiing ca. 700 m' pende mm ca. 385 m' pende mm ca. 250 m' nden ca. 4.350 m2 cunet ca. 340 m1 cunet ca. 225 m1 aanvulling ca. 340 m1 ranulaat ca. 650 m! bermen ca. 10 are n aanbrengen ca. 50 m2 (te verruimen] ca. 7.000 m1 kikkerpoelen ca. 2.200 m1 kavel en ca. 7.400 m1 aan- ca. 6.550 m1 bank 2st n ca. 58 st ca. 1.600 m1 ca. 15.000 m1 an mimen) terrein/ ca. 12.000 m1 slikkenstrand ca. 1.700 m1 bijkomende werkzaamheden ler 1996 se termijnen een na ontvangst van een kcheque ten name van Cultuurtechniek v.o.f., Afdeling i 24. 8440 AA HEERENVEEN. ,00 inclusief 34,26 B.T.W. datum van aanbesteding: ,98 B.T.W. e 3,5 inch (RSU): ,00 inclusief 38,72 B.T.W. datum van aanbesteding; 45 B.T.W. even op woensdag 3 juli 1996 itoor van de Dienst Land- indbouwgronden, Izendijke. van Inlichtingen liggen vanaf :er inzage op het kantoor van ijewoud' B.V., ipelle aan den IJssel. in wordt de bestekshouders itie is Ingenieursbureau voor ostbus 8590, 3009 AN n gunningscriteria aanbesteding desgevraagd sn na het daartoe ontvangen ik genoemde gegevens iet werk komen in aanmerking 'iteria UAR art. 7), die; levens verstrekken; gegevens hebben aangetoond isch draagkrachtig te zijn en te oende capaciteit en ervaring werk op een vakkundige en kunnen uitvoeren; g (bankgarantie) ter grootte van ingssom voorafgaand aan het ■acht kunnen overleggen, dit spaalde in artikel 01.07.01 lid 01 tW Bepalingen (Standaard er zal dus voorafgaand aan het acht zekerheidsstelling bedingen n het bepaalde in artikel 01.07.01 sbiljet behorende verklaring ereisten volledig en naar evuld; ge in het bestek genoemde Zeeland onze verslaggever (jdelburg - De Zeeuwse po- je studeert op de invoering U een centraal telefoon- jauner waar mensen terecht Juien met hulpvragen ,jrvoor niet direct assisten- n de politie ter plaatse is. wordt of in de vorm van „service-center het merendeel u de meldingen bij het eerste ((fonische contact door burger personeel kan worden afgehan deld. De mogelijk gewijzigde op zet van de politiemeldkamer, door een tweedeling te maken in meldingen die spoedeisende hulp vereisen (zoals brand of aanrij ding) enerzijds en vragen over bijvoorbeeld gevonden voorwer pen anderzijds, wordt genoemd in de kadernota 1997 van de re giopolitie Zeeland. Deze nota geeft de algemene lij nen aan voor het veiligheidsbe leid dat de Zeeuwse politie in 1997 wil voeren. Ook is in het stuk aangegeven, aan welke as pecten van de criminaliteitsbe strijding en aspecten van open bare ordehandhaving het Open baar Ministerie voorrang wenst te geven. De wijze waarop de politie in de toekomst om denkt te springen met de meldkamerzorg staat eveneens ruwweg aangegeven in de kadernota. Er wordt gestu deerd op de mogelijke inrichting van een zogenoemd centraal ser vice-center, naast het al bestaan de alarmnummer 06-11. Dat centrum zou te bemannen zijn door een aantal telefonistes die vragen in eerste aanleg af doen, zonder dat daarbij bijvoor beeld de wijkagent moet worden lastiggevallen, licht politie woordvoerder H. Kramer toe. De studie naar een andere wijze van behandeling van meldingen hangt onder meer samen met de plannen voor invoering van een tweede landelijk toegangsnum mer voor de politie. Dit tweede alarmnummer van de politie" is bestemd voor minder spoedeisen de gevallen. Welk nummer dat wordt, is nog niet bekend. Het huidige alarmnummer, 06-11, wordt in de loop van volgend jaar 112, en is bestemd voor spoedei sende gevallen, 'als iedere secon de telt'. Als iemand straks het nieuwe landelijke politienummer voor minder spoedeisende geval len belt, wordt hij doorverbonden naar de regionale politie van zijn in onze verslaggever (iddelburg - Bij het minis- irievan Binnenlandse Za- jn is enige bereidheid te lidekken om extra geld te kennen aan regio's in slechte financiële lustandigheden verkeren, sals Zeeland. it staat in het financieel jaar- 1995 van de politie Zee- ui «land is zo'n armlastige poli- en staat sedert 1 januari ar onder curatele van het linüterie. De begroting 1996 is oor het regionaal college vastge- leldmet een tekort van 2,3 mil- m gulden. lit stemt de politie enerzijds tot ivredenheid dat de rekening mr dat jaar zonder tekort kan ■den aangeboden. De prijs die fesroormoet worden betaald, is ïhter hoog. Er is sprake van een ieperkt niveau van materiële Herzieningen, terwijl door de in- van een vacaturestop de atgaven binnen de ramingen ge- aden konden worden. Sa instelling van het preventieve is intensief overlegd met tat ministerie, mede naar aanlei- van de vraag om een extra iianciële bijdrage. Het overleg ssulteerde in een analyse van de inanctèle situatie van de politie Mand. Daar is uit gebleken dat mral de relatief hogere gemid- Iflde personeelskosten in Zee- tod (2100 gulden per politie- iin) leiden tot het personeelste kort. Be hoge personele kosten hebben fmaken met het feit dat het po- in onze provincie een ülatief oud personeelsbestand tót met een lage uitstroom. Bij beleid moet een Ms groter aandeel van de ma- piële kosten worden overgehe ld naar de personele kosten om p kosten te kunnen dekken, porwaarde voor meer rijksgeld p dat de politie een plan van aan- maakt waaruit blijkt dat op ïmijn een sluitende begroting ffl worden gepresenteerd. Inmiddels is de financiële organi se bij de politie uitbesteed aan w extern bureau. Naast een be- Pkt aantal mogelijke verbete ren luidt de conclusie van dat i dat de personeelscapaci- «it van de Dienst Financieel 'tonomische Bedrijfsvoering on tdoende is om het huidige ta- op de gewenste ma- sruit te voeren. Dat leidt, mede («zien de tijd die geïnvesteerd ®et worden om uit de financiële palaise te komen, tot werkach- 'erstanden. Jan onze verslaggever •Mdelburg - De selectiepro- j ure voor politiesurveillan- in Zeeland is bijna afge- Van de 65 kandidaten de selectie door het Lan- ellJk Selectie Centrum Poli- ■•e hebben ondergaan, zijn er overgebleven. 2|jn inmiddels regionaal Ppktijkbegeleiders aan- b'rie in Zeeuws-Vlaande- 2even in het district Walche- ''«kken W6e^et Oosterschelde- ^nimo voor de functie van po- hnnr|U?Fant was groot. Vier de er[j belangstellenden meld- 'cn in aan bij de regiopolitie Een van de mooiste plekjes langs de eerste lange wandelroute in Zeeuws-Vlaanderen is de dijk met uitzicht over de kreek het Pereboomsgat. EINDELIJK KUN je nu ook in Zeeuws-Vlaande ren een wat langere wan deling door de natuur maken. Boswachter Hans van Hage van Staatsbos beheer heeft een onge veer vijftien kilometer lange tocht uitgezet door het fraaie landschap rondom Koewacht. In het kader van Zeeland Na- tuurmaand wordt de wandelroute komend weekeinde ingelopen. Dat kan op eigen houtje, of onder begeleiding van de boswachter zelf. Min der doorgewinterde wan delaars kunnen de tocht, door een stuk af te snij den, bekorten tot tien kilometer. Door Eugène Verstraeten „ÏN ZEEUWS-VLAANDEREN kun je nergens fatsoenlijk lange wandelingen maken," stelt Hans van Hage. „Tenzij over asfaltwe- gei). Wil je wat anders, dan heb je natuurlijk de Braakman of de Clingse bossen, maar daar ben je ook binnen een uur mee klaar. Er is een duidelijke behoefte aan een wat langere route. Want hoe mooi ook, op telkens een rondje door het bos ben je op een gegeven mo ment ook uitgekeken." Stappers We treffen elkaar voor café 't Zand bij Koewacht, het startpunt van de wandeling. Daar zal vanaf zaterdag ook een routebeschrij ving klaarliggen voqr wande laars. Die heb je wel nodig, want voorlopig bestaat de route alleen nog op papier. Als het aan Hans van Hage ligt komen er echter nog dit jaar gekleurde paaltjes om de stappers door het land schap te gidsen. „Het wordt een officiële wandelroute," voorspelt hij. „De gemeente Axel 'en de VW zien het ook wel zitten." Niet voor niks heeft Hans van Hage voor Koewacht gekozen. In bijna heel Zeeuws-Vlaanderen wordt het landschap grotendeels bepaald door uitgestrekte pol ders met'kaarsrechte dijken en dito wegen. Aan de saaie kant dus voor een forse wandeling. Maar in de buurt van Koewacht voert de zandgrond de boven toon. Je krijgt er meteen een heel ander en gevarieerd landschap. Bovendien heeft Staatsbosbeheer er heel wat perceeltjes bos ,en an dere natuur in eigendom. Als je ze afzonderlijk bezoekt ben je snel klaar. Maar nu ze door de route aan elkaar geknoopt zijn worden ze voor de wandelaar meteen een stuk interessanter. Je ziet meteen dat er langs de wegbermen, dijken en grasveld jes heel andere plantjes staan dan een paar kilometer verderop in het kleigebied. En ook andere in secten. Leuk, maar in dergelijke grote aantallen hoeft nou ook weer niet. Als we door een stukje bos lopen snorren en zoemen hele zwermen dazen en andere steek- beesten irritant om ons heen. In slootkanten kun je langs de route fraaie plantjes aantreffen, zoals de echte koekoeksbloem met zijn fijne roze bloempjes. Maar ook allerlei amfibieën. Zo is de alpenwatersalamander er al eens gezien. We bekijken een wil lekeurige wegberm eens wat be ter. Wat meteen in het oog springt is de ratelaar. Een plant met schitterende gele bloemen. „Dit beplantingspatroon zie je normaal gesproken alleen in een natuurgebied," weet Hans van Hage. Maar hier, onder de rook van Koewacht, zie je hef gewoon langs de weg. Cultuur-historie Een van de mooiste plekjes langs de route is de dijk met uitzicht rj V4*-" II geland. Ij^.tójgf in totaal 25 poli- tienïl ten waarvan zeven- ment11 u,ws~Vlaanderen. Deze I, m Worden op straat' ingezet. d0e|Hmeuzen zijn ze vooral be vrijden de ^S130761'1351 te Van onze verslaggever Kloosterzande - In Klooster zande zijn twee nesten gevon den van de gevreesde eiken processierups. Aanraken van deze rupsen kan leiden van klachten van hevige jeuk tot zelfs blindheid. De eikenprocessierups is uitge groeid tot een plaag in Brabant en Limburg, maar het is de eerste keer dat de diertjes in Zeeland zijn gesignaleerd. De eerste mel ding kwam maandag binnen bij de Plantenziektenkundige Dienst in Roosendaal. De inwoner van Kloosterzande, wiens naam en adres medewerker F. Das van die dienst gisteren niet meer kon achterhalen, was blijkbaar een kenner. Hij had het nest met rond de 150 rupsen zelf al vernietigd door er een campingbrandertje bij te houden. De resten beland den gisteren op het bureau van de Dienst in Roosendaal. „We heb ben daaruit kunnen opmaken dat het inderdaad om de eikenpro cessierups ging," aldus Das. Een tweede melding kwam giste ren binnen bij de gemeente Hon- tenisse. Het ging om een tuin in de Cloosterstraat, waar in een ei kenboom een spinsel rupsen werd aangetroffen. De gemeente heeft het nest meteen verbrand. Bij de Plantenziektenkundige Dienst kwamen vervolgens nog twee meldingen binnen, maar die zijn niet verder'onderzocht. „De be schrijving was te onduidelijk om er uit op te kunnen maken dat het hier werkelijk om de eikenpro cessierups ging," aldus Das. Naar aanleiding van de meldin gen hebben medewerkers van de gemeente Hontenisse gisteren meteen alle bekende plaatsen waar eikenbomen staan gecon troleerd. „Niet alleen in Kloos terzande, maar ook in Vogel waarde," zegt .chef W. Broekho ven sector grondgebiedzaken. „We hebben echter nergens meer rupsen aangetroffen." Dat wil volgens Das nog niet zeg gen dat ze er niet zijn. „Het begin van een plaag is vaak moeilijk waarneembaar. Het begint name lijk met enkele exemplaren. Dan moet je er al heel wat vanaf we ten om die te ontdekken. Feit is in ieder geval dat de rupsen 's nachts meestal in de kroon van d,e bomen vertoeven en dat ze over dag naar beneden komen. Inder daad, achter elkaar, in processie. Vandaar hun naam." De eikenprocessierups tast niet alleen de bomen aan, waaraan ze zich te goed doen, maar vormt pok een gevaar voor de volksge zondeheid. De rupsen zijn voor zien van duizenden brandhaar- tjes. Bij aanraking pnstaat er een enorme pijnlijke jeuk. „Vergelijk het met een brandnetel," zegt nachtvlinderkenner E. Verman dei uit Hulst, „maar dan tien'keer zo erg." Andere gevolgen zijn puisten, onstekingen, oogklach ten en zelfs blindheid. Inname van de haartjes kan lei den tot fikse inwendige ontste kingen. „En dat allemaal omdat ze de' bijtende stof mierenzuur bevatten,1' zegt Vermandel. „Na tuurlijk gaat niemand die haar tjes opeten. JMaar ze worden wel door de wind verspreid. Als ze dan op gras komen en een dier eet WOENSDAG 19 JUNI 1996 keuze. Het gaat dan om uiteenlo pende vragen als 'waar moet ik zijn voor een nieuw rijbewijs', of 'waar kan ik het ziekenhuis vin den'. Het zijn verzoeken die geen spoedeisend karakter dragen en waar de politie niet onmiddellijk zelf op af moet. De invoering van het servicecentrum loopt parallel met de realisatie van nieuwe huisvesting voor de Zeeuwse re giopolitie. Die wordt in de loop van de komende jaren gereali seerd. Van onze verslaggever Middelburg - Veilig Verkeer Nederland, afdeling Zeeland, heeft de Zeeuwse fietsenhandelaars verzocht om elke fiets voor jongeren in de leeftijdsgroep vier tot en met zes jaar te voorzien van een gratis oranje vlag op standaard. Jongeren die op een dergelijke fiets rijden, vallen in het ver- keer beter op omdat het vlag getje boven hen uitsteekt. Vooral op plaatsen waar jonge ren schuilgaan achter auto's of andere objecten zijn zij door middel van het vlaggetje beter te volgen. Afgelopen jaar kwamen in Ne derland 87 kinderen in deze leeftijdscategorie om het leven in het verkeer en raakten 1087 kinderen ernstig gewond. „Kil le cijfers met veel leed in de di recte omgeving," zegt WN Zeeland. „Ofschoon het tijdstip waarop dit verzoek is gedaan samen valt met de Europese kam pioenschappen voetbal heeft deze actie niets te maken met de oranjegekte die overal heerst. Het gaat WN primair om de verkeersveiligheid voor jongeren," wordt toegelicht. FOTO WIM KOOYMAN over de kreek het Pereboomsgat. Een uit het hoge gras oprijzende grenspaal duidt erop dat het wa tertje precies op de grens ligt. Nog even verder op Belgische ge bied doemen de contouren op van café Het Polderhuis en buurman Gasthof Rode Sluis. We hebben pech, want laten die nou net op maandag en dinsdag hun 'weke- 'lijkse rustdag' houden. Verder dus maar. Nu wordt het steeds interessanter voor liefhebbers van cultuur-historie. We stappen namelijk het gebied binnen met een aantal restanten van vroegere forten. Een verdedigingslinie die in de Tachtigjarige Oorlog door de Spanjaarden werd aangelegd. Van het fort Moerspui wordt de vroegere vorm aangegeven door een ring van bomen. Waar eens de kruitdamp opdwarrelde groeien nu bieten. VERVOLG OP PAGINA ZEELAND - C2: Route heeft erg veel verras- sings-elementen Van onze. Haagse redactie Den Haag - Minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) moet er alles aan doen om het uitbaggeren van de Wester schelde nog dit jaar te laten beginnen. Dit om te voorko men dat Vlaanderen de aanleg van de Hogesnelheidslijn op Vlaams grondgebied tegen werkt. Dat vindt de WD- fractie in de Tweede Kamer. Als gevolg van een uitspraak van de Raad van State dreigt vertra ging in de werkzaamheden. Het hoogste rechtscollege heeft ge constateerd dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft verzuimd een vergunning op grond van de Wet Milieubeheer aan te vragen. In schriftelijke vragen aan de mi nister informeert WD-Kamerlid Te Veldhuis naar de gevolgen van de uitspraak van de Raad van State. Tevens spoort hij zijn par tijgenote aan alle mogelijke juri dische wegen te bewandelen om tegemoet te komen aan afspraken met de Vlaamse regering. Volgens die afspraken diept Ne derland de Westerschelde uit om zo de haven van Antwerpen beter Van onze verslaggever Zaamdslag - Sinds enige tijd heeft het zwembad in Zaapi- slag last van jongelui die uit baldadigheid vernielingen aanrichten aan het bad. Hoewel de zwemvoorziening aan de Sportlaan om 18.00 uur sluit gaan de jongelui toch het zwembad in. Er is al eens een klok gesneu veld, er zijn afvalbakken leeg gegooid en al het aanwezige toiletpapier is een keer in het bad gesmeten. De politie gaat nu toezicht houden om vandalisme aan het bad te stoppen. bereikbaar te maken. De Vlaamse 'regering zal op haar beurt mee werken aan de aanleg van'de Ho ge Snelheidslijn (HSL) op Vlaams grondgebied. Drs. C. van Dien, bedrijfsarts en vestigingsmanager van Ar- bodienst Zeeland in Terneuzen. FOTO WIM KOOYMAN VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Dien haalt studies aan waar uit blijkt dat tussen negen en ne gentien procent van het totale ziekteverzuim ontstaat door wachttijden. Door die te vermin deren, kan men flinke besparin gen binnenhalen. De afspraak die nu met OZ is gemaakt om te be kijken of een patiënt elders eer der terecht kan, is één mogelijk heid hieraan iets te doen. Het sti muleert bovendien een maat schappelijke discussie over de (on)aanvaardbaarheid van wachttijden. Mogelijk dat dan ook eens geke ken wordt naar al die kostbare voorzieningen in ziekenhuizen, die nu slechts acht uur per dag gebruikt worden. Van Dien wijst op een experiment in Arnhem, waarop buiten de normale werk uren in ziekenhuizen speciale be- drijvenpoli's plaatsvinden. De zieke werknemer komt mogelijk sneller terug in het arbeidspro ces, zonder dat aan de rechten, van niet-actieven wordt getornd. dat gras, dan kan dat nare gevol gen hebben." De rups is herkenbaar aan een zwarte kop, een blauwachtige bovenkant en lichte zijkanten met oranje vlekjes. Hoewel er weieens eentje 'mis' kan zijn ko men,de rupsen vrijwel uitsluitend voor op inlandse eiken, zowel winter- als zomereik. Das raadt mensen, die denken de eikenpro cessierups te hebben gezien, aan meteen de gemeente in te schake- len en zelf niets te ondernemen. Hoewel geen andere meldingen zijn binnengekomen acht Das het niét uitgesloten dat de rups naast Kloosterzande ook andere delen van Zeeuws-Vlaanderen heeft bereikt. „Het enige dat je kunt doen om daar achter te komen is alert te zijn en alle eikenbomen in de gaten houden." Van onze verslaggever Terneuzen - Snelheidsduivels blijken in Zeeland vooral 'ac tief' te zijn op vijf wegen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn in de provincie in totaal dertig meetpunten, waar pro vincie in samenwerking met Rijkswaterstaat de snelheid van het verkeer opneemt. Het snelheidsmeetnet is sinds oktober vorig jaar operationeel. Mi nimaal een week per kwartaal wordt op de meetpunten de snel heid van het verkeer geregistreerd. De eerste resultaten wijzen erop dat op tachtig-kilometer-wegen het verkeer ongeveer twintig kilometer te hard rijdt. Opvallend is dat op honderd-kilometer-wegen 'slechts' tien kilometer per uur te hard gereden wordt. Er zijn in Zeeland op de tachtig-kilometer-wegen zes uitschieters, waar nog harder dan twintig kilometer te snel wordt gereden. Dat zijn Nieuwvliet-Pgt}es"(30 kilometer te snel), Retranchement- Cadzand en IJzéndijke-België (31 kilometer te snel), Waterland kerkje-Sint Kruis (35 kilometer te snel) en Breskens-Hoofdplaat (36 kilometer te snel). Verder betreft het de weg Tholen-Oud Vos- semeer (30 kilometer te snel). Op nog eens elf andere tachtig-kilo- meter-wegen rijdt het verkeer minstens twintig kilometer te hard. De metingen vinden plaats op tachtig- en honderd-kilometer-we gen. Zeeland is de eerste provincie in ons land met zo'n meetnet. Het project geeft meer en befere informatie dan de snelheidscon troles van de politie. Die gebruikt de gegevens trouwens om ge richt actie te kunnen ondernemen. De Tractaatweg (Gent-Terneuzen), komt voor op de lijst van uit schieters bij de honderd-kilometer-wegen. Hier bedraagt de over schrijding van de maximum snelheid elf kilometer. Opmerkelijk is hier verder dat op de weg Goes-Zierikzee vrijwel niet harder wordt gereden dan de toegestane honderd kilometer per uur. jn inschrijver voor de opdracht king komt, wordt mede in de inschrijvingsstaat.

de Stem | 1996 | | pagina 19